• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

„Morska” Noc Muzeów

15.05.2015 04:20 Źródło: własne
„Morska” Noc Muzeów - GospodarkaMorska.pl

W nadchodzący weekend jak co roku w całej Polsce otworzą się drzwi wszystkich muzeów. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wystaw i wydarzeń związanych z morzem. Do większości miejsc wstęp będzie bezpłatny lub wymagana będzie symboliczna opłata w wysokości 1 zł.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli skorzystać z bezpłatnych autobusów linii N, kursujących co 20-25 minut w godzinach 19:00 - 01:30 na trasie Wały Jagiellońskie - Brama Żuławska – Westerplatte oraz z bezpłatnych tramwajów, na trasach Centrum - Nowy Port - Centrum i Centrum - Oliwa - Centrum. Połaczenia tramwajowe obsłużą zabytkowe pojazdy ZKM.

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI
miejsce: Plac Solidarności 1
czas: 19:00 - 01:00
wstęp: 1 zł

▪ Wystawa "Stocznia według Miroty"
czas: 19:00, 20:00, 21:00

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzenie po wystawie zdjęć Zenona Miroty, który na przestrzeni niemal 50 lat pracy na etacie fotografa zakładowego - stał się kronikarzem życia Stoczni Gdańskiej.

NARODOWE MUZEUM MORSKIE w GDAŃSKU
www.nmm.pl

Tegoroczna Noc Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku będzie obfitować w ekscytujące i wybuchowe wydarzenia. Spichlerze na Ołowiance będą gościć rycerzy średniowiecznych, a ich sąsiadami na statku-muzeum "Sołdek" będą ... rycerze z odległych galaktyk z popularnej sagi "Gwiezdne wojny".

*Oddziały NMM, w których odbędzie się "Noc Muzeów" zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (16-17 maja) w ciągu dnia. Jedynie Żuraw będzie dostępny dla zwiedzających 16 i 17 maja w godz. 10.00-16.00. Prom "Motława" będzie pływał podczas Nocy Muzeów w godzinach: 19.00 - 01.15. (Nie pływa w ciągu dnia).

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE
miejsce: ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
czas: 19:00-01:00
wstęp: 1 zł

* ARSENAŁ Zwiedzający poznają świat Braci Witalijskich - piratów działających na Morzu Bałtyckim na przełomie XIV i XV wieku. Członkowie Oliwskiej Drużyny Najemnej "Inogici" przedstawią inscenizacje pirackich napadów, a także uzbrojenie i sposoby walki piechoty najemnej z epoki późnego średniowiecza. Piętnastominutowe pokazy odbędą się w godzinach 19:00 - 01:00. Pomiędzy kolejnymi pokazami zwiedzający będą mogli obejrzeć broń rycerską i wysłuchać opowieści członków grupy rekonstrukcyjnej.

Pozostałe sale ekspozycyjne parteru, pierwszego i drugiego piętra będą udostępnione do zwiedzania bez dodatkowego programu. Goście odwiedzający Spichlerze na Ołowiance w trakcie Nocy Muzeów będą mogli wypełnić karty zadań w formie gry muzealnej.

Galeria Morska, sala wystaw czasowych oraz Sala Dolomitowa zostaną wyłączone ze zwiedzania.

* ŻURAW - Zabawy o tematyce średniowiecznej pt. "Noc Śniących Rycerzy" przygotowane dla wybranej na drodze rekrutacji 20-osobowej grupy dzieci w wieku 8-10 lat. Podczas Nocy dzieci wybudują i ozdobią twierdzę, poznają rycerski kodeks i średniowieczne tańce, poszukają zaginionego skarbu i posłuchają legend z zamierzchłych czasów w nastrojowym otoczeniu. Wystawy w Ośrodku Kultury Morskiej i w Żurawiu będą zamknięte dla innych zwiedzających (wstęp bezpłatny).

*STATEK MUZEUM - SOŁDEK - "Sołdek kontratakuje".
Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów na statku-muzeum "Sołdek" ponownie zaprosimy zwiedzających na spektakl "światło - dźwięk", prezentujący niepowtarzalny urok wnętrz statku z wykorzystaniem obrazów i dźwięków ze świata "Gwiezdnych Wojen". W wydarzeniu weźmie udział grupa rekonstrukcyjna "Legion 501. Polish Garrison" (ceny biletów - 1 zł).

* STATEK "DAR POMORZA" - GDYNIA
Górny pokład - Inscenizacja pt. "Polacy na morzach i oceanach" w wykonaniu Stowarzyszenia Kompania Kaperska. W czasie pokazów na "Darze Pomorza" grupa marynarzy przedstawi sceny z obozowiska osadniczego z XVII wieku oraz inscenizacje z życia załóg floty oliwskiej z 1627 roku. Zwiedzający będą mieli okazję posłuchać opowieści o dawnej żegludze i polskich wyprawach osadniczych (m.in. do Jamestown w 1608 roku). Widzowie poznają zasady musztry pokładowej, a także działanie broni czarnoprochowej. Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy z XVII-XVIII wieku (kości, szachy, przeciąganie liny).
W namiocie osadniczym dzieci będą mogły spróbować sił w pisaniu gęsim piórem i rysowaniu map.

Pomieszczenie II wachty.
"Marynarskie sprawności". Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzieci będą mogły sprawdzić się w takich zadaniach, jak: slalom stewarda, rzucanie rzutką do koła ratunkowego, cegiełkowanie pokładu, ewakuacja w formie biegu przez przeszkody, zabawa "lewa burta, prawa burta, pokład".

MUZEUM WISŁY W TCZEWIE
wstęp bezpłatny
UWAGA: SKRÓCONE GODZINY: 19:00-24:00

Opis programu:
• wystawa "Wisła w dziejach Polski" - samodzielne zwiedzanie z kartami zadań
• wystawa "Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930" - samodzielne zwiedzanie
• sala na I piętrze - stanowisko powroźnicze i szkutnicze - pokazy

PAN - BIBLIOTEKA GDAŃSKA – dla dzieci
www.bgpan.gda.pl
miejsce: ul. Wałowa 15, Gdańsk
czas: 19:00-1:00
wstęp: bezpłatny

"Z książką za horyzont"
Odległe lądy, zamorskie krainy, obce kultury, fantastyczna flora i fauna... Ludzkość od zarania dziejów poprzez podróże miała możliwość poszerzenia swych wpływów i horyzontów. Kto podróżował, w jaki sposób i w jakim celu? Czego szukano podczas podróży i co z nich przywożono? O tym będzie się można dowiedzieć w trakcie Nocy Muzeów 2015 w PAN Bibliotece Gdańskiej zatytułowanej Z książką za horyzont.

Polecane dla dzieci: Spotkanie z prawdziwymi podróżniczkami, które opowiedzą o swoich przygodach w Afryce, odpowiedzą na pytania dzieci (godz. 20:00). Kolorowanki, gra "Mapa świata".

KLUB MORZA "ZEJ MAN"
www.zejman.org.pl
miejsce: ul. Dolna Brama, XVII-wieczna Brama Nizinna
czas: 19:00 - 01:00
wstęp: bezpłatny

Wędrówka po Bramie Nizinnej dla grup zwiedzających o każdej pełnej godzinie: o 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00 i o 24:00.

Sala w Podziemiu - Klub Morza "Zejman"
Wiosenny festiwal - "Zejman" śpiewa i tańczy"
19:00 - 01:00 koncert multi - muzyczny
pod kierownictwem artystycznym Marcina Żurawieckiego
19:30 "Trójsplot" - wernisaż wystawy artystycznej
Anny Sokolskiej, Andrzeja Sochy i Jerzego Nawrota

Galeria Morska (I piętro kamienicy)
"Gdańsk podziemny i podwodny" - Gawęda o Bramie Nizinnej, prezentacja zgromadzonych eksponatów. Spacer po wałach obronnych

Sala "Odwach Oficerski"
Trójmiejski Salon Morski, Wystawa "Morze w malarstwie" ze zbiorów Klubu Morza "Zejman"
21:00 Wieczór poezji Wandy Rogalewskiej
21:30 "Moje impresje" multimedialna prezentacja artystycznych diaporam Sławomira Fiebiga
23:00 Gorące rytmy świata - gdański wieczorek taneczny u Pana Zenka

Dodatkowe atrakcje wieczoru w Sali w Podziemiu:
Poczta żeglarska i butelkowa wysyłka widokówek okolicznościowych i poczty butelkowej, stoisko morskich stempli okolicznościowych. Największa na świecie pastelowa historyczna panorama Gdańska. Wspólna pamiątkowa fotografia dla zwiedzających.

Chwila z kawą i herbatą - możliwość odpoczynku w klubie przed dalszy nocnym spacerem.
Organizator Nocy Muzeów w Bramie Nizinnej - Klub Morza "Zejman" kultywujący tradycje morskie i gdańskie.

MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI
miejsce | Polska 1
czas | 18:00 - 01:00

WIELKIE OTWARCIE MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI - SPOTKAJMY SIĘ NA POLSKIEJ 1
O godzinie 18:00 PRZECINAMY WSTĘGĘ! - uroczyste otwarcie drzwi Muzeum.
18:00-22:00 - MUZYKA W PORCIE - nadmorski piknik z Miką Urbaniak oraz Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak.

Od 22:00 - WIDOWISKO OTWARCIA - pokaz audiowizualny 3D na fasadzie Dworca Morskiego (Marcin Bania | Temporary Space Design; Jakub Sarwas | muzyka).

AKADEMIA MORSKA W GDYNI
Wydział Nawigacyjny - Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego
www.am.gdynia.pl
miejsce | Al. Jana Pawła II 3
czas | 20:00 - 24:00
wstęp | bezpłatny

"GWIAZDOZBIORY NASZEGO NIEBA" - fascynujące spotkania z astronomią i astronawigacją, w ok. półgodzinnych prezentacjach (dla grup 30-osobowych), pod kopułą najnowocześniejszego w Trójmieście Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego. Pokazy prowadzą wykładowcy oraz studenci Akademii Morskiej.

Muzeum Marynarki Wojennej

sobota i niedziela 16 – 17maja

-pokazy statyczne sprzętu wojskowego i ekspozycje edukacyjne jednostek wojskowych J.W FORMOZA, OSNiP WP, ŻW, BH MW, 9.BWD DG RSZ

-prezentacje sprzętu i prelekcje członków stowarzyszeń historycznych i grup rekonstrukcyjnych: 2MPS, Task Force 41, Gdyńskiego Szwadronu Krakusów, S.H.V. For Victory. Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowego z Torunia zaprezentuje umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie jednostek polskich oraz niemieckich walczących o wzgórze MONTE CASSINO.

-Na ekspozycji plenerowej miedzy innymi POKAZY NURKOWANIA w sprzęcie klasycznym i współczesnym w wykonaniu żołnierzy Ośrodka Szkolenia Nurkówi Płetwonurków WP. Ponadto prezentacja pojazdu podwodnego  BŁOTNIAK, nauka pierwszej pomocy, projekcja przedwojennego filmu „Zew morza”, a także osowanie laureatów Wiel\\

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39275,00 $ tona 1,10% 25 paź
 Cynk 3510,00 $ tona 0,46% 25 paź
 Aluminium 2916,00 $ tona -0,98% 25 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.