• <

Wynik wyszukiwania - "orion" - Wiadomości

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Wejście Szwecji do NATO zmienia sytuację na Bałtyku. Co nowy członek wnosi do Sojuszu? (opinia)

Przegłosowanie przez węgierski parlament zgody na przyjęcie Szwecji do struktur Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zamyka trwającą dwa lata drogę tego państwa, który przed dekady deklarował swoją neutralność, a w obliczu zagrożenia zdecydował zmienić swoją politykę. W ten sposób NATO zyskuje cenny nabytek, dzięki któremu Morze Bałtyckie staje się dużo bezpieczniejsze. Warto wiedzieć, co zmienia obecność Szwecji w Sojuszu i jaki jest jej potencjał.
27.02.2024

Rynek jack-up’ów, łańcuchy dostaw, dostępność finansów i kadr dla morskich farm wiatrowych zweryfikuje rok 2024 i następne

Dynamicznie rozwijająca się morska energetyka wiatrowa będzie potrzebowała statków instalacyjnych. Rynek jack-up’ów dla morskich farm wiatrowych jest uważnie obserwowany. Podpisywane są wciąż nowe kontrakty. Dzieje się to mimo zakłóceń na rynku MEW, wycofywania się z niektórych kontraktów i zmian w przetargach na nowe instalacje.
02.02.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Szwedzki bliźniak "Delfina" rozpoczyna służbę. Jest wzorem dla polskich okrętów

Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji (Svenska Marinen) wchodzi HSwMS Artemis (A202). Ten okręt rozpoznania radioelektronicznego powstawał przy udziale polskiej branży stoczniowej. Zastąpi także będącego od czterech dekad w służbie HSwMS Orion (A 201).
15.11.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

Zakończyły się największe od dekad manewry francuskiej armii pk. Orion 2023

We Francji zakończyły się największe od blisko 30 lat manewry wojskowe pk. Orion 2023, których uczestniczyły wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Ich przebieg wynikał z doświadczeń po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, prezentując przygotowanie jednej z największych i najbardziej doświadczonych armii wśród europejskich członków NATO.
06.05.2023

Lotos Petrobaltic będzie miał podwodnego robota

Należący do Lotosu Petrobaltic statek Bazalt II zyska nową funkcjonalność. Statek stanie się platformą operacyjną dla podwodnego bezzałogowca Seaeye Leopard, który będzie pracował na polach naftowych na Bałtyku.
06.05.2023

DEME i Liftra łączą siły w celu opracowania nowej metody instalacji offshore

DEME Offshore i Liftra będą współpracować w celu opracowania nowej metody instalacji offshore dla nowej generacji morskich turbin wiatrowych.
05.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

Australia i Nowa Zelandia podpisały nową umowę o współpracy wojskowej

W ramach podpisanej umowy oba państwa chcą rozwijać współpracę w zakresie wymiany doświadczenia, szkoleń i kooperacji wojsk, w tym sił specjalnych. Odbywa się to w czasie gdy Nowa Zelandia zmaga się z niedoborem personelu w swojej armii.
18.04.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Łotwa. Statek z niebezpiecznym ładunkiem, na którym wybuchł pożar dryfuje w kierunku zachodnim wzdłuż Zatoki Ryskiej

Kontenerowiec Escape, na pokładzie którego według informacji znajdują się ładunki określane jako niebezpieczne, zapalił się na Morzu Bałtyckim. Załoga została ewakuowana, statek dryfuje w kierunku zachodniego wybrzeża Zatoki Ryskiej.
22.02.2023

Global Maritime – dziesięć kampanii na południu Morza Północnego w trzy lata

Firma Global Maritime zakończyła zakres usług Maritime Warranty Service dla kolejnej kampanii usunięcia platform offshore w południowej części Morza Północnego.
25.01.2023

Wycieczkowiec nie wszedł do portu przez obce organizmy przyczepione do kadłuba

Statkowi wycieczkowemu Viking Orion z setkami pasażerów na pokładzie odmówiono zgody na cumowanie w Adelajdzie ze względu na pokrywającą kadłub warstwę mikroorganizmów, roślin, alg i małych zwierząt, wśród których mogą być gatunki inwazyjne - poinformowała w poniedziałek BBC.
02.01.2023

Z fabryki snów do rozbiórki. Koniec 77-letniej historii żaglowca

Bark Earl of Pembroke, który pojawił się w niejednej hollywoodzkiej produkcji, idzie do demontażu po 77 latach na wodzie.
08.12.2022

Szwedzki okręt budowany w polskich stoczniach rozpoczyna próby morskie

Jeden z najnowocześniejszych w swojej klasie okrętów wywiadu radioeletronicznego, przyszły HswMS Artemis, jest w trakcie przygotowań do przekazania szwedzkiej marynarce wojennej. (Svenska marinen). Kadłub tej jednostki został zbudowany w Polsce.
04.11.2022

Kontenerowiec płonący na Morzu Czerwonym najprawdopodobniej zatonął

TSS Pearl, kontenerowiec, który stanął w ogniu 5 października podczas rejsu przez Morze Czerwone, prawdopodobnie zatonął.
14.10.2022

Marlinks będzie monitorować kable na farmie morskiej Arcadis Ost 1

Marlinks, belgijski lider na rynku rozwiązań do monitorowania podmorskich połączeń kablowych, wygrał kolejny kontrakt. Tym razem zapewni technologię do monitorowania kabli na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
11.08.2022

Deme zainstalował pierwszy monapal XXL na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore zainstalował pierwsze monapale XXL na terenie morskiej farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 firmy Parkwind w Niemczech. Spółka prowadzi kampanię instalacyjną za pomocą rewolucyjnego statku instalacyjnego Orion.
02.08.2022

Tajwan ćwiczył gotowość bojową przed chińską inwazją morską

Od poniedziałku na Tajwanie odbywają się ćwiczeniach wojskowych sił zbrojnych Tajwanu Han Kuang. Celem ćwiczeń jest zwiększenie gotowości bojowej przeciwko chińskiej inwazji.
26.07.2022

[WIDEO, FOTO] VI Żeglarska Parada Świętojańska

Już szósty raz mieszkańcy Trójmiasta mogli podziwiać Żeglarską Paradę Świętojańską. W tym roku wzięło w niej udział blisko 100 jednostek.
28.06.2022

Załoga Oriona zainstalowała pierwsze monopale XXL na farmie Arcadis Ost 1

Belgijski lider morski Deme Offshore poinformował, że z pomocą innowacyjnego statku Orion zainstalował pierwszy fundament monopalowy na obszarze farmy wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
10.06.2022

Pełno statków z rosyjskim węglem. Europa kupuje na zapas

Europejscy nabywcy spieszą się przed wejściem w życie embargo na rosyjski węgiel i skupują surowiec na zapas. Statki spieszą się, żeby dostarczyć węgiel do portów przed zakazem.
27.05.2022

Green Jade napędzi rewolucję wśród statków do obsługi offshore wind

W stoczni CSBC w Kaohsiung na Tajwanie odbyła się oficjalna ceremonia wodowania rewolucyjnego statku instalacyjnego dla offshore wind o nazwie "Green Jade". W opinii grupy DEME budowa jednostki to kamień milowy dla światowej floty statków dla sektora offshore wind.
08.04.2022

American Offshore Services i Orion Infrastructure Capital zbudują nowoczesne jednostki CTV

American Offshore Services, operator statków transferowych CTV, ogłosił strategiczne partnerstwo z Orion Infrastructure Capital w celu zbudowania najnowocześniejszych statków do transportu załóg i materiałów w celu obsługi morskiej infrastruktury energetycznej u wybrzeży USA.
14.02.2022

Pracowita zima w CLIMAREM

Dla gdyńskiej firmy CLIMAREM zimowe miesiące były okresem wytężonej pracy i wielu ciekawych projektów.
07.02.2022

Dobry rok dla Liebherr. Nowe dźwigi w portach na całym świecie

Liebherr, wiodący producent dźwigów portowych, poinformował, że 2021 rok był w tym segmencie rekordowy. Do portów na całym świecie popłynęło ponad 80 nowych dźwigów. Dobrze funkcjonowała także sprzedaż używanych urządzeń.
26.01.2022

Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie.
23.01.2022

Nowa Zelandia wysłała dwa okręty wojenne z pomocą do Królestwa Tonga

Władze Nowej Zelandii poinformowały w środę o wysłaniu do dotkniętego erupcją wulkanu Hunga Tonga Hunga Ha'apai królestwa Tonga dwóch okrętów wojennych z pomocą humanitarną. Jednostki te mają przybyć do w rejon katastrofy w piątek.
19.01.2022

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Mukran portem serwisowym dla Arcadis Ost 1

Parkwind, deweloper projektów morskich farm wiatrowych, wybrał port Mukran jako terminal serwisowy dla projektu Arcadis Ost I o mocy 257 MW na Morzu Bałtyckim, u wybrzeży Niemiec.
19.09.2021

Bałtyk pełen podwodnych tajemnic

Dno Bałtyku skrywa wiele tajemnic. Zwłaszcza tych związanych z historią II wojny światowej. Płetwonurkowie wciąż eksplorują dno morza i co jakiś czas trafiają na niezwykłe odkrycia. Na początku lipca ekipa z Baltictech odnalazła „SS Frankfurt” – wrak statku, który został zbombardowany w drodze do Gdyni.
26.07.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

PGE S.A.inwestuje i zwiększa możliwości przeładunkowe w Porcie Gdańsk

Liebherr LHM 550 to nowy żuraw, którego zakup został sfinansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu już niebawem pojawi się na nabrzeżach Basenu Górniczego Portu Gdańsk. Urządzenie przeładunkowe zakupiłPort Gdański Eksploatacja S.A. (PGE), największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
21.04.2021

Orion I - offshorowy kolos wszedł do Portu Gdańsk. To na nim runął jeden z największych dźwigów świata

W piątek do Portu Gdańsk, wpłynął jeden z najnowszej generacji statków instalacyjnych offshore Orion I, którego właścicielem jest belgijska grupa Deme. Po ubiegłorocznym wypadku podczas próby przeciążeniowej żurawia w Rostocku, statek wstępnie musi przejść renowację poszycia i płyty fundamentowej pod żurawiem.
26.03.2021

W stoczni Fincantieri położono stępkę pod wycieczkowiec Viking Mars

Włoska stocznia Fincantieri położyła stępkę pod Viking Mars, ósmy wycieczkowiec oceaniczny wybudowany dla armatora Viking w ich zakładzie w Ankonie.
04.02.2021

Trzecia jednostka BW LPG zakończyła próby morskie i gazowe

BW LPG, największy na świecie przewoźnik płynnego gazu, zakończył kolejny ważny etap swojego programu modernizacyjnego. Statek BW Orion zakończył bowiem próby morskie i gazowe.
28.12.2020

Happening niemieckiego armatora w sprawie marynarzy uwięzionych na morzu

Ponad 400 tysięcy marynarzy z całego świata jest niejako "uwięzionych" na pokładach statków. Kontynuują oni pracę na przedłużających się kontraktach, w pogłębiającym się kryzysie związanym z wymianą załóg, który zagraża handlowi i bezpieczeństwu na morzu. Na problem ten postanowił zwrócić uwagę jeden z niemieckich armatorów, który założył swojemu statkowi wchodzącemu do portu maseczkę.
02.12.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Instalacja pierwszych fundamentów Moray East zakończona sukcesem

Spółka Moray Offshore Windfarm (East) Ltd (nazywana w skrócie „Moray East”) ogłosiła na swojej stronie interentowej zakończoną powodzeniem instalację pierwszego fundamentu kratownicowego turbiny wiatrowej w ujściu zatoki Moray Firth. Fundamenty kratownicowe (których docelowo będzie 103) to konstrukcje stalowe, na których zostanie zainstalowana setka turbin wiatrowych i trzy morskie stacje elektroenergetyczne.
12.07.2020

We Włoszech zwodowano najnowszy wycieczkowiec Vikinga

Viking Venus, siódmy oceaniczny statek wycieczkowy budowany przez włoską stocznię Fincantieri dla armatora Viking, został 11 czerwca zwodowany w stoczni w Ankonie. Obecnie trwa wyposażanie wnętrz, a dostawa jednostki jest zaplanowana na 2021 rok.
14.06.2020

Poważny wypadek przy nabrzeżu Liebherra. Zniszczony wysięgnik wielkiego żurawia (wideo)

Ramię nowego żurawia Liebherr HLC 295000 o dopuszczalnym obciążeniu roboczym 5000 ton uległo niemal całkowitemu zniszczeniu wskutek poważnego wypadku. Doszło do niego 2 maja około godziny 15:30 w porcie w Rostocku, przy nabrzeżu używanym przez oddział firmy Liebherr.
03.05.2020

Pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek w Porcie Rostock

Kairos, uważana za największą na świecie bunkierkę LNG, zakończyła pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek w Rostocku. Stanowi to drugą tego typu operację w Niemczech.
23.01.2020

Min. Klimatu: pierwszy rejs na koncesję na środkowy Atlantyk w 2020, najpóźniej w 2021 roku

Pierwszy rejs statku, który miałby prowadzić badania geologiczne na polskiej koncesji na środkowym Atlantyku planowany jest na 2020, najpóźniej na 2021 rok - poinformował w środę resort klimatu. Jak dodano, zrezygnowano z pomysłu zakupu własnego statku, który miałby prowadzić takie badania.
16.01.2020

Rosyjskie drony będą patrolować wybrzeże i akwen Bałtyku

Zgrupowanie sił zbrojnych Rosji w obwodzie kaliningradzkim zostało wzmocnione oddziałem dronów Forpost, które wkrótce zostaną uzupełnione nowocześniejszymi bezpilotowymi maszynami typu Orion i Korsar - podał we wtorek dziennik "Izwiestija".
05.11.2019

Do Europy zmierza statek instalacyjny offshore nowej generacji

Pod koniec miesiąca, do Niemiec dotrze nowoczesny statek instalacyjny offshore nowej generacji "Orion". W Rostoku ma przejść ostatnią fazę budowy i wyposażenia.
16.10.2019

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Trzeci rok z rzędu, a szósty w historii, regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej wygrał Jacek Noetzel, komandor UKS Navigo Sopot na katamaranie A-class „Exploder”.
06.10.2019

Odfjell odebrał największego na świecie chemikaliowca ze stali nierdzewnej

Norweski armator Odfjell Tankers odebrał pierwszy z czterech chemikaliowców ze stali nierdzewnej z chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua. Przekazanie jednostki Bow Orion odbyło się 26 sierpnia.
01.09.2019

III Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę

Ponad 40 rozświetlonych jachtów popłynie w III Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej w sobotę 22 czerwca. Zapraszamy do oglądania widowiska z Bulwaru Nadmorskiego i gdyńskiej plaży.
21.06.2019

Premier odwołał Głównego Geologa Kraju; za kilka dni ma być powołany nowy

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Głównego Geologa Kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska - poinformował PAP w środę rzecznik rządu Piotr Mueller. Kandydat na stanowisko głównego geologa jest i za kilka dni powinien zostać powołany - dodał minister środowiska Henryk Kowalczyk.
05.06.2019

Acta Centaurus ochrzczony. Statek częściowo powstał w stoczni CRIST

Acta Centaurus ochrzczony. Jednostka do obsługi morskich farm wiatrowych już wkrótce rozpocznie pierwsze zadania na morzu. Częściowo wyposażony kadłub statku powstał w stoczni CRIST w Gdyni, a jego budowę dokończyła norweska stocznia Ulstein.
30.05.2019

Najnowszy wycieczkowiec Viking Ocean Cruises zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo]

Viking Jupiter, najnowsza jednostka należąca do Viking Cruises zacumowała dziś w Gdyni, przy Nabrzeżu Francuskim. Początkowo, cruiser był spodziewany w Porcie Gdańsk, jednak ze względu na prognozowane złe warunki pogodowe, mieliśmy okazję go zobaczyć w gdyńskim porcie.
26.05.2019

Projekt ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej do prac w komisji

Projekt ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej (PAG) został skierowany w środę przez Sejm do komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, w celu rozpatrzenia. Tym samym Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, który wcześniej złożyła Nowoczesna.
15.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Szwedzki okręt SIGINT zwodowany w Gdyni (foto, wideo)

Nowy okręt dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej już na wodzie. Uroczystość wodowania jednostki rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) odbyła się w środę w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Jak ujawnił kadm. Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, nowy okręt będzie nosić imię HMS Artemis.
17.04.2019

Jędrysek: Administracja geologiczna w Polsce wymaga reformy

W Polsce trzeba zreformować administrację geologiczną – mówi w wywiadzie dla PAP Główny Geolog Kraju, wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek. Jego zdaniem najważniejszą częścią tej reformy będzie powołanie Polskiej Agencji Geologicznej (PAG).
06.04.2019

MŚ: W tym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów może przyjąć Politykę Surowcową Państwa

Na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów planowana jest dyskusja nad Polityką Surowcową Państwa - poinformował we wtorek wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Wyraził nadzieję, że Komitet przyjmie wówczas ten dokument.
03.04.2019

Fincantieri rozpoczęła budowę kolejnego wycieczkowca dla Viking Cruises

Ceremonią cięcia blach włoska stocznia Fincantieri rozpoczęła budowę siódmego wycieczkowca dla armatora Viking Cruises. Zdarzenie miało miejsce 18 marca we włoskiej Ankonie.
18.03.2019

Viking Cruises z zamówieniem na dwa statki oceaniczne w Fincantieri

Amerykański armator wycieczkowców, Viking Cruises, podpisał kontrakt z włoskim Fincantieri na budowę dwóch jednostek oceanicznych. Statki mają wejść do służby w 2024 i 2025 roku.
04.03.2019

Ostatnie prace przy Acta Centaurus. Jednostka powstawała częściowo w polskiej stoczni (foto)

Nieco ponad dwa miesiące do ukończenia Acta Centaurus - nowoczesnej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Ostatnie prace są wykonywane w norweskiej stoczni Ulstein Verft a zespół holenderskiego operatora Acta Marine, do którego należy statek, codziennie dogląda postępów przy realizacji tego projektu.
27.02.2019

Kolejny wycieczkowiec dla Viking Cruises opuścił stocznię Fincantieri

Włoska stocznia Fincantieri dostarczyła wycieczkowiec Viking Jupiter armatorowi Viking. Jednostka opuściła zakład w Ankonie 7 lutego.
07.02.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych (foto, wideo)

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił Gdynię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

Zwodowano Oriona, nowoczesny statek instalacyjny offshore nowej generacji

Morski koncern inżynieryjny DEME, zwodował 21 listopada nowy statek do instalacji offshore Orion. Ceremonia miała miejsce w chińskiej stoczni COSCO Qidong. Jednostka ma odznaczać się wyjątkowo wysoką ładownością, imponującą wysokością podnoszenia i implementacją zielonych technologii.
23.11.2018

Jędrysek: jesteśmy zainteresowani maksymalnie 3 koncesjami rozpoznawczymi na dnie oceanów

Jesteśmy zainteresowani maksymalnie trzema koncesjami poszukiwawczo-rozpoznawczymi na dnie oceanów - powiedział w środę wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. Dodał, że morskie wydobycie surowców może być rewolucją podobną do tej łupkowej w USA.
17.10.2018

MŚ: Według szefa MODM wydobycie surowców z dna oceanów rozpocznie się za 2 lata

Według zapowiedzi Micheal’a Lodge sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego wydobycie cennych surowców z dna oceanów rozpocznie się za dwa lata - podał we wtorkowym komunikacie resort środowiska.
16.10.2018

Wiceszef MŚ: Prawdopodobnie w 2019 r. pierwszy rejs na polską koncesję na Atlantyku

Przygotowujemy się do przetargu na czarter statku, który prawdopodobnie w 2019 r. wyruszy na rozpoznanie i poszukiwanie złóż na środkowym Atlantyku - poinformował w poniedziałek wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek.
15.10.2018

Próchno i Rdza 2018 - parada przy kei i urodzinowy tort

Tegoroczny, jubileuszowy Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza przeszedł do historii. Impreza, która 11 października rozpoczęła się spotkaniem uczestników i wieczornym koncertem szantowym w Helu, zakończyła się dziś 14 października w Gdyni.
15.10.2018

Australijska fregata będzie strzec przestrzegania sankcji przez Koreę Płn.

Władze Australii zdecydowaniu o skierowaniu fregaty uzbrojonej w rakiety manewrujące na Morze Wschodniochińskie, włączając się w podejmowane przez społeczność międzynarodową wysiłki na rzecz egzekwowania sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Północną.
12.10.2018

Okręt wywiadowczy dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej nabiera kształtów

Wspólny projekt Stoczni Remontowej „Nauta” oraz PGZ Stoczni Wojennej jest coraz bardziej zaawansowany. Zostało już zrealizowane ok. 50 proc. prac konstrukcyjnych związanych z budową kadłuba okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). W toku prac wykorzystywane są nowo zakupione maszyny stoczniowe, a współpraca pomiędzy Stocznią Wojenną i „Nautą” stanowi modelowy przykład udanej kooperacji pomiędzy spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, generującej szereg synergii.
28.08.2018

Wiceszef MŚ wybrany przewodniczącym Zgromadzenia ISA - Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego

Wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek został prezydentem Zgromadzenia ISA (International Seabed Authority - Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego) - poinformowano na stronie internetowej ISA.
24.07.2018

Senat: Bez poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego

Senatorowie w piątkowym głosowaniu nie zaproponowali poprawek do noweli Prawa geologicznego i górniczego. Teraz idzie ona do podpisu prezydenta. Nowela wprowadza nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe i umożliwia przedłużenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego i brunatnego.
14.07.2018

Nowa Zelandia zakupi w USA samoloty patrolowe Poseidon

Nowa Zelandia postanowiła zakupić w USA cztery morskie samoloty patrolowe Boeing P-8A Poseidon - poinformował w poniedziałek nowozelandzki minister obrony Ron Mark, co sygnalizuje zamiar sprostania zwiększonej aktywności wojskowej Chin na Pacyfiku.
09.07.2018

Gdynia: Polskie stocznie budują okręt dla szwedzkiej MW (foto, wideo)

Stocznie z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Nauta i Stocznia Wojenna w Gdyni budują okręt wywiadowczy dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Jednostka będzie miała 74 m długości. Wartość kontraktu ze stocznią jest objęta tajemnicą handlową.
15.06.2018

Sejm: Projekt noweli prawa górniczego i geologicznego do komisji

Sejm podczas czwartkowego posiedzenia ponownie skierował do komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa projekt nowelizacji prawa górniczego i geologicznego.
14.06.2018

Sejmowa komisja za projektem noweli dot. ułatwień dla wydobycia ropy i gazu

Sejmowa komisja środowiska pozytywnie zaopiniowała w czwartek sprawozdanie podkomisji nt. projektu noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy mają wprowadzić m.in. możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.
08.06.2018

Podkomisja zajmie się projektem ustawy dot. ułatwień dla wydobycia ropy i gazu

Sejmowa komisja środowiska skierowała we wtorek do podkomisji projekt noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.
05.06.2018

Jędrysek: Podnoszenie świadomości społecznej o inwestycjach geologiczno-górniczych jest istotne

Istotne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat inwestycji geologiczno-górniczych i pokazywanie zalet ich realizacji – uważa wiceminister środowiska, Mariusz Orion Jędrysek, który środę w Kielcach uczestniczył w regionalnej konferencji konsultacyjnej, dotyczącej Polityki Surowcowej Państwa.
23.05.2018

Mariusz Orion Jędrysek: Polska Agencja Geologiczna kluczowa dla rozwoju polityki surowcowej

Powołanie Polskiej Agencji Geologicznej (PAG) jest kluczowe dla rozwoju polityki surowcowej kraju - mówił w środę w Łodzi Główny Geolog Kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Mariusz Orion Jędrysek. Wyraził nadzieję, że ustawa w sprawie utworzenia PAG zostanie przyjęta do końca roku.
16.05.2018

Jędrysek: specjalizacją Zachodniopomorskiego poszukiwanie i wydobycie surowców z dna oceanu

Specjalizacją Zachodniopomorskiego ma być poszukiwanie i wydobycie surowców z dna oceanu – powiedział PAP wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek. W Szczecinie rozpoczęły się konsultacje regionalne projektu Polityka Surowcowa Państwa.
18.04.2018

Niemcy i Francja chcą opracować nowy morski samolot patrolowy

Niemcy i Francja chcą wspólnie opracować nowy samolot patrolowy lotnictwa morskiego dla zastąpienia obecnie posiadanych - poinformowała w piątek na swej stronie internetowej niemiecka marynarka wojenna.
07.04.2018

Najnowszy wycieczkowiec Norwegian Cruise Line opuścił stocznię Meyer Werft (wideo)

Szesnasty wycieczkowiec we flocie Norwegian Cruise Line opuścił 13 marca stocznię Meyer Werft w Papenburgu.
15.03.2018

MŚ i KAS będą współpracować ws. nielegalnego wydobycia bursztynu

Resort środowiska oraz szef Krajowej Administracji podpisali porozumienie, które ma ograniczyć nielegalne wydobycie i przemyt bursztynu do Polski - poinformowało MŚ. Według szacunków, rocznie w obrocie na 10 ton bursztynu, tylko 600 kg pozyskano legalnie.
21.02.2018

Kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego podpisany

„Podpisanie kontraktu na poszukiwanie siarczków polimetalicznych w strefie ryftu śródatlantyckiego z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego włącza Polskę do elitarnego grona państw posiadających już działki poszukiwawcze na Oceanie Atlantyckim” – podkreślił prof. Mariusz Orion Jędrysek, sekretarz stanu, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
14.02.2018

Jest raport ws. zatonięcia jachtu

Na stronie Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich pojawił się raport dotyczący zatonięcia jachtu "Regina R" z Gryfina. I mimo że dokument nie rozstrzyga o czyjejś bezpośredniej winie bądź odpowiedzialności - wskazuje wiele błędów i wyznacza zalecenia, które mogą przyczynić sie do zapobiegania podobnym wypadkom w przyszłości.
01.02.2018

Jędrysek: System polityki surowcowej państwa – w ciągu dwóch lat

Tworzymy system polityki surowcowej państwa, do którego kluczem ma być Polska Agencja Geologiczna; liczę, że będzie on gotowy w ciągu dwóch lat - mówił w środę w Katowicach Główny Geolog Kraju i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Mariusz Orion Jędrysek.
01.02.2018

Siedem osób uratowanych po zatonięciu promu u wybrzeży Kiribati

Siedem osób, w tym nieprzytomne niemowlę, uratowano w niedzielę z łodzi ratunkowej, która przez cztery dni dryfowała w słońcu po Oceanie Spokojnym. Prom, którym płynęli ocaleni, zatonął na wodach Kiribati. Na pokładzie było co najmniej 50 osób.
28.01.2018

Na wodach Kiribati zaginął prom z 50 osobami na pokładzie

Prom z 50 osobami na pokładzie zaginął tydzień temu na wodach Kiribati, państwa wyspiarskiego w środkowej części Oceanu Spokojnego - poinformowały w sobotę ekipy ratunkowe, które prowadzą poszukiwania jednostki.
27.01.2018

Jędrysek: Każdy z surowców ma swój czas, musimy przewidywać co będzie się działo

Każdy surowiec ma swój czas. Trzeba korzystać z surowców, kiedy jest na nie największe zapotrzebowanie. Musimy przewidywać, co będzie się działo - mówił w środę w Krakowie Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. Jak podkreślił przewidywanie to jeden z celów polityki surowcowej państwa, podobnie jak obniżenie ryzyka inwestycyjnego w tym obszarze.
17.01.2018

Rok 2018 obfity w nowe wycieczkowce

Obecny rok będzie pełen roboty dla konstruktorów wielkich wycieczkowców. Aż 16 tych jednostek zostanie dostarczonych armatorom. Warto zwrócić uwagę, że budowa wycieczkowców stała sie specjalizacją europejskich stoczni.
11.01.2018

XXIX posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

Zrównoważone wykorzystanie zasobów mineralnych środowiska morskiego było tematem rozmów 29. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczył Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Oprócz członków Zespołu, w spotkaniu uczestniczył także Profesor Mariusz Orion Jędrysek – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej oraz przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu
24.11.2017

Gdyński Acta Orion już w Norwegii

Acta Auriga od Crista już w doku stoczni Ulstein Verft. Jednostka teraz będzie wyposażona i dokładnie testowana.
17.11.2017

MŚ: w ciągu 10 lat będziemy w stanie eksploatować dno Atlantyku

Myślę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksplantacji na posiadanej przez Polskę działce na środkowym Atlantyku - ocenił w poniedziałek Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek. Prace rozpoznawcze mają ruszyć w przyszłym roku.
13.11.2017

Wiosną Polska ma rozpocząć poszukiwania geologiczne na środkowym Atlantyku

Jesteśmy bardzo zainteresowani eksploatacją metali, w tym pierwiastków ziem rzadkich, z dna Atlantyku i Pacyfiku - mówi PAP pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Mariusz Orion Jędrysek. Wiosną na środkowym Atlantyku mają się rozpocząć poszukiwania geologiczne.
06.10.2017

Interoceanmetal nowym partnerem Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego

Do grona członków Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego dołączył nowy partner – Interoceanmetal. To organizacja międzynarodowa o charakterze rządowym z siedzibą w Szczecinie. Porozumienie międzyrządowe o powołaniu Wspólnej Organizacji Interoceanmetal zostało podpisane 27 kwietnia 1987 roku i ratyfikowane przez Radę Państwa PRL 18 lutego 1988 roku. Aktualnie państwami sponsorującymi IOM są: Bułgaria, Czechy, Kuba, Polska, Rosja i Słowacja.
22.09.2017

Znamy już nazwę budowanej w stoczni Crist jednostki

Spółka Acta Marine ujawniła nazwę swojej najnowszej jednostki do obsługi farm wiatrowych (WFSV). Statek o nazwa Acta Auriga obecnie znajduje się w fazie budowy w stoczni Crist.
14.09.2017

Wlecieli w samo centrum Irmy (wideo)

Niezwykły film opublikowany przez amerykańską National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) przedstawia widok z samolotu przechodzącego przez samo centrum huraganu Irma. To najpotężniejszy huragan na Oceanie Atlantyckim w historii.
07.09.2017

Polska będzie prowadzić poszukiwania geologiczne w strefie rytu śródatlantyckiego

W obszarze ryftu śródatlantyckiego, kontrakt na prace poszukiwawcze podpisały do tej pory: IFRAMER (Francja) oraz Federacja Rosyjska. Polska jest w kolejności siódmym krajem, który uzyskuje w MODM dostęp do badań ryftów śródoceanicznych i staje się w ten sposób członkiem ekskluzywnego grona krajów, które po przeprowadzeniu poszukiwań geologicznych będą mogły eksploatować niezmiernie bogate zasoby rud metali w tym rejonie świata. Do podziału zostało bardzo niewiele.
23.08.2017

Puls Biznesu: Polska powinna nurkować po skarby

Resort środowiska chce skłonić rząd do przyjęcia programu finansowania badań morskich i poszukiwania minerałów. Kusi bezpieczeństwem surowcowym - pisze w środę "Puls Biznesu".
12.07.2017

Norwegia uznała spotkanie jej samolotu z rosyjskim myśliwcem za normalne

Wtorkowe spotkanie lecącego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej norweskiego wojskowego samolotu patrolowego z rosyjskim myśliwcem było wydarzeniem normalnym - oświadczyły norweskie władze wojskowe.
06.06.2017

Chińskie myśliwce kolejny raz przechwyciły amerykański samolot

Chińskie myśliwce przechwyciły w środę amerykański samolot zwiadowczy nad M. Południowochińskim - poinformowała w sobotę agencja Reutera. Obserwatorzy mówią o pokazie siły przed zbliżającym się szczytem Shangri-La Dialogue poświęconym bezpieczeństwu w regionie.
27.05.2017

Posłowie za większym bezpieczeństwem wydobywania ropy i gazu z dna morza

Zwiększenie bezpieczeństwa wydobycia ropy i gazu z dna morza m.in. poprzez większą sprawozdawczość firm wydobywczych czy wprowadzenie nowych mechanizmów reagowania w przypadku awarii - zakłada nowelizowane w czwartek przez Sejm Prawo geologiczne i górnicze.
25.05.2017

Prawie 300-metrowa MSC Magnifica rozpoczęła sezon wycieczkowy w Gdyni (foto, wideo)

Sezon wycieczkowy w Gdyni rozpoczęty. Jako pierwsza do portu wpłynęła prawie 300-metrowa MSC Magnifica. Oprócz niej, w tym roku spodziewanych jest jeszcze 41 zawinięć statków tego typu, które przywiozą łącznie około 70 000 turystów z całego świata.
14.05.2017

Trzy wycieczkowce zawinęły do Gdańska

Viking Sky, Viking Star i National Geographic Orion. To trzy wycieczkowce, które w sobotę zawinęły do Gdańska. Chociaż nie zacumowały w porcie jednocześnie, to zestawienie gigantów należących do armatora Viking Cruises z dwa razy mniejszym statkiem pasażerskim Lindblad Expeditions, rob
14.05.2017

Trzy wycieczkowce w gdańskim porcie (foto, wideo)

Viking Sky, Viking Star i National Geographic Orion. To trzy wycieczkowce, które w sobotę zawinęły do Gdańska. Mimo że nie zacumowały w porcie jednocześnie, to zestawienie gigantów należących do armatora Viking Cruises z dwa razy mniejszym statkiem pasażerskim Lindblad Expeditions, robi wrażenie.
14.05.2017

Wycieczkowiec Clio zawinął do Gdańska (foto)

Clio w gdańskim porcie. Wycieczkowiec zacumował we wtorek przy nabrzeżu WOC II. Wśród statków pasażerskich, które w tym roku przypływają do Gdańska – ten jest rekordzistą pod względem liczby zawinięć. Będzie tutaj jeszcze 11 razy.
10.05.2017

National Geographic Orion rozpoczął sezon wycieczkowy w Gdańsku (foto, wideo)

Sezon wycieczkowy na Pomorzu rozpoczęty. Jako pierwszy do Gdańska wpłynął statek pasażerski National Geographic Orion. To jego pierwsza wizyta w tym porcie.
23.04.2017

Komisje sejmowe za większym bezpieczeństwem wydobywania m.in. gazu z dna morza

Sejmowe komisje energii i Skarbu Państwa oraz środowiska poparły w czwartek projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego, który ma zwiększyć bezpieczeństwo wydobycia ropy i gazu z dna morza. Nowe prawo nakaże przedsiębiorcom m.in. większą sprawozdawczość.
20.04.2017

Wärtsilä dostarczy silniki do pierwszego na świecie statku offshore zasilanego LNG

Wärtsilä dostarczy silniki oraz systemy napędowe do nowego statku offshore, budowanego w stoczni Cosco w Chinach. Właściciel statku to belgijski operator Dredging International (DEME). Będzie to pierwszy statek tego rodzaju napędzany skroplonym gazem ziemnym (LNG).
18.04.2017

Przed Portem Gdańsk rekordowa liczba zawinięć statków pasażerskich w sezonie 2017

Nadchodzący sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk zapowiada się wyjątkowo. ZMPG SA spodziewa się, że w 2017 roku do portu zawinie 67 statków pasażerskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Dzięki temu liczba turystów morskich sięgnąć może ponad 30 tysięcy osób. Równie rekordowa będzie wielkość jednostek pasażerskich. Ich średnia pojemność brutto przekroczy 24 800 GT, natomiast średnia długość wyniesie aż 170 metrów. Poprzedni rekord padł w roku 2009. Wówczas do Portu Gdańsk zawinęło 40 statków wycieczkowych, które przyw
15.03.2017

Projekt noweli prawa geologicznego: m.in. wysokie kary za nielegalne wydobycie bursztynu

Wysokie kary za nielegalne wydobycie bursztynu, zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego związanego z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobywaniem węglowodorów ze złóż – to niektóre cele projektu noweli prawa górniczego i geologicznego, którym we wtorek ma zająć się rząd.
02.01.2017

Northern Coasts 2016

Załogi śmigłowców Mi-14PŁ z Darłowskiej Grupy Lotniczej rozpoczynają dzisiaj udział w międzynarodowych manewrach pod kryptonimem Northern Coasts 2016. W ćwiczeniach organizowanych przez siły zbrojne Danii i Niemiec uczestniczy blisko 40 okrętów oraz lotnictwo państw członkowskich NATO, a także siły państw partnerskich sojuszu.
05.09.2016

Nad Bałtykiem powstanie projekt na niespotykaną skalę? Dune City: miasto od nowa

Inwestycja deweloperska, której wartość szacowana jest w przybliżeniu na 4,5 miliarda złotych ma powstać na mierzei jeziora Jamno i Morza Bałtyckiego. Norweski inwestor, Firmus Group praktycznie wybuduje w tym miejscu nowe miasto, które łączyć będzie funkcje rekreacyjne i turystyczne z centrum konferencyjno-kongresowym.
30.05.2016

Port Gdańsk rozpoczął sezon wycieczkowców

W dniu 18 maja br. Port Gdańsk celebrował początek kolejnego sezonu wycieczkowego, który oprócz dziewiczych zawinięć luksusowych statków wycieczkowych przyniesie także nowe lepsze rozwiązania dla pasażerów.
19.05.2016

Prawie 1000 ofiar katastrofy promu pasażerskiego. Pomoc dotarła po 10 godzinach

Dokładnie 10 lat temu, 3 lutego, doszło do katastrofy egipskiego promu Al-Salam Boccaccio 98, który wyruszył w czwartek wieczorem z saudyjskiego portu Dubah i zniknął z radarów w godzinę po wypłynięciu. Pomoc nadeszła następnego dnia popołudniu. To była największa katastrofa statku w dziejach Egiptu.
03.02.2016

Wybudowany w Polsce statek już ochrzczony

Acta Orion, jednostka do obsługi farm wiatrowych (WFSV) został 22 października ochrzczony w holenderskim porcie Harlingen. Kadłub statku został wybudowany wcześniej w polskiej Partner Stoczni z Polic.
28.10.2015

Wybudowany w Polsce kadłub staranował pilotówkę

Kadłub wybudowanego w Polsce statku Acta Orion zderzył się z pilotówką Reiger podczas holowania statku do Holandii, do portu w Harlingen. Na razie nie wiadomo, do jakich uszkodzeń doszło wskutek wypadku.
13.06.2015

Partner Stocznia przekazała kadłub statku Holendrom (WIDEO)

Partner Stocznia z Polic zbudowała statek do obsługi farm wiatrowych. Częściowo wyposażona jednostka - Acta Orion została w środę przekazana holenderskiej stoczni CIG Shipbuiling gdzie zostaną przeprowadzone ostatnie prace wyposażeniowe przed oddaniem statku właścicielowi – Acta Marine.
09.06.2015

W Szczecinie zwodowano kadłub statku do obsługi farm wiatrowych

We wtorek, 7 kwietnia w Szczecinie zwodowano częściowo wyposażony kadłub statku do obsługi farm wiatrowych. Konstrukcja została wykonana przez szczecińską spółkę Partner Stocznia na zamówienie CIG Shipbuilding. Statek o nazwie Acta Orion będzie teraz wykończony przez ten koncern i przekazany właścicielowi - Acta Marine z Holandii.
08.04.2015

Znamy zwycięzców IV Pantaenius Jacht Foto

Za nami IV edycja konkursu fotograficznego Pantaenius Jacht Foto. Piątek, 13 lutego 2015 r. okazał się szczęśliwy dla kilku finalistów konkursu, gdyż tego dnia na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie ogłoszono laureatów konkursu. Nagrodzonych zostało aż 7 pasjonatów fotografii żeglarskiej, a nagrodę główną otrzymała Anya Semeniouk za zdjęcie „Optymiści miejskie”.
17.02.2015

Putin na szczycie G-20 w asyście rosyjskich okrętów

W momencie rozpoczęcia szczytu G-20 w Brisbane, w którym uczestniczył również prezydent Rosji Władimir Putin, w pobliżu Australii pojawił się zespół czterech rosyjskich okrętów nawodnych z Floty Oceanu Spokojnego.
17.11.2014

Awaria okrętu podwodnego na Zatoce Gdańskiej - rusza akcja ratunkowa

„Okręt podwodny operujący na Zatoce Gdańskiej nie przesłał meldunku o swojej pozycji. Wobec braku informacji o statusie jednostki, zgodnie z procedurą rozpoczyna się akcja ratownicza. W zlokalizowaniu okrętu podwodnego swoje siły łączą załogi okrętów nawodnych, samolotów patrolowych i śmigłowców Polski, Niemiec i Holandii...” To scenariusz pierwszego dnia manewrów NATO Dynamic Monarch 2014, które w poniedziałek, 12 maja, rozpoczyna się w Gdyni.
12.05.2014

Zakończyła się morska faza STEADFAST JAZZ 2013

Zakończyła się faza morska największych w tym roku manewrów NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz 2013. Przez ostatni tydzień 12 okrętów z 8 państw Sojuszu wykonywało zadania na poligonach morskich Bałtyku, w tym Zatoki Gdańskiej. Komponentem morskim ćwiczenia dowodził oficer polskiej Marynarki Wojennej kmdr Mariusz Kościelski. Dzisiaj rano (piątek, 8 listopada) okręty weszły do portu w Gdyni.(wideo)
09.11.2013

Rekordowy statek w Szczecinie

Do Szczecina wpłynął (1 bm.) największy - pod względem nośności - statek w historii portu. To należący do niemieckiego armatora Orion Bulkers kamsarmax "Ranger". Ma prawie 230 m długości, a nośność - ponad 82 tys. ton.
04.11.2013

Morski komponent ćwiczenia Steadfast Jazz 2013

Na przełomie października i listopada na terenie Łotwy i Polski oraz na Morzu Bałtyckim przeprowadzone zostanie największe w tym roku ćwiczenie NATO oraz krajów partnerskich sojuszu pod kryptonimem Steadfast Jazz 2013. Na morzu działania prowadzić będzie kilkanaście okrętów reprezentujących bandery 8 państw Paktu Północnoatlantyckiego. Polska Marynarka Wojenna skierowała do udziału w morskich manewrach okręt podwodny ORP „Sokół”, fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontra
23.10.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.