• <
siemens_gamesa_2022

Mukran portem serwisowym dla Arcadis Ost 1

19.09.2021 21:50 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Mukran portem serwisowym dla Arcadis Ost 1

Partnerzy portalu

Mukran portem serwisowym dla Arcadis Ost 1  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Parkwind

Parkwind, deweloper projektów morskich farm wiatrowych, wybrał port Mukran jako terminal serwisowy dla projektu Arcadis Ost I o mocy 257 MW na Morzu Bałtyckim, u wybrzeży Niemiec.

Na początku tygodnia Parkwind, producent turbin wiatrowych Vestas oraz spółka Maritime Offshore (EMO) podpisały umowę dzierżawy budynku w porcie Mukran, najbardziej wysuniętym na wschód głębokowodnym porcie w Niemczech. Ma w nim pracować do 40 pracowników, odpowiedzialnych za nadzór inwestycji oraz serwis projektu Arcadis Ost 1. Równolegle rozpoczęto rozbudowę budynku. W czerwcu określona została struktura finansowania inwestycji. Dziewięć podmiotów udzieliło kredytów na łączną kwotę ok. 570 mln euro.

Komentując wybór Portu Mukran, Hauke Groeneveld, dyrektor ds. portów i logistki w EMO, zwrócił uwagę na korzystną lokalizację i najkrótszą odległością od farmy wiatrowej oraz dobrą infrastrukturę logistyczną. – To sprawia, że Sassnitz-Mukran jest idealną bazą do obsługi i serwisu Arcadis Ost 1 oraz innych projektów w regionie Morza Bałtyckiego – stwierdził.

Farma Arcadis Ost 1 będzie zlokalizowana na niemieckich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego, na północny wschód od wyspy Rugii. Będzie produkować energię elektryczną, która pozwoli zasilić do 290 000 gospodarstw domowych. Prace instalacyjne na morzu mają się rozpocząć w 2022 roku. Wówczas Vestas rozpocznie dostawy turbin o mocy 9,5 MW. Farma ma być w pełni gotowa do działania w 2023 roku.

Do instalacji turbin zostanie wykorzystany statek Orion

Prace instalacyjne będą realizowane przez statek Orion. To jedna z pierwszych jednostek nowej generacji statków instalacyjnych nie polegających na opieraniu się na dnie morskim, tak jak w przypadku jednostek typu jack-up, ale utrzymujących pozycję roboczą dzięki systemowi pozycjonowania dynamicznego. Farma Arcadis Ost 1 ma być pierwszą morską farmą wiatrową, która do instalacji generatorów turbin wiatrowych wykorzysta tego rodzaju jednostkę.

Parkwind oczekuje, że wspomniana metoda pozwoli na skrócenie czasu instalacji i przyczyni się do dalszej redukcji kosztów rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.