• <

Nad Bałtykiem powstanie projekt na niespotykaną skalę? Dune City: miasto od nowa

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Nad Bałtykiem powstanie projekt na niespotykaną skalę? Dune City: miasto od nowa
Nad Bałtykiem powstanie projekt na niespotykaną skalę? Dune City: miasto od nowa - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

30.05.2016 Źródło: własne

Inwestycja deweloperska, której wartość szacowana jest w przybliżeniu na 4,5 miliarda złotych ma powstać na mierzei jeziora Jamno i Morza Bałtyckiego. Norweski inwestor, Firmus Group praktycznie wybuduje w tym miejscu nowe miasto, które łączyć będzie funkcje rekreacyjne i turystyczne z centrum konferencyjno-kongresowym.

Inwestycja ma powstać na obszarze 40 ha położonych na malowniczej mierzei (w najwęższych miejscach ma ona zaledwie 200 m. szerokości). Początek Dune City to zarazem granica miejscowości Mielno-Unieście, skąd nowoczesne wille, hotele i pensjonaty będą rozciągać się w kierunku wschodnim, za Kanałem Jamneńskim. Licząc wzdłuż brzegu morskiego Dune City zajmie długość prawie 2,5 km.

Na terenie inwestycji zaplanowano ponad 50 obiektów, w tym między innymi pięciogwiazdkowy hotel typu RESORT o standardzie międzynarodowym wraz z centrum konferencyjnym, kilka hoteli typu BOUTIQUE i CONDO oraz kompleksów apartamentowych (w sumie około 10 tys. miejsc noclegowych). Ważnym elementem kompleksu będzie także nowoczesna marina, dostępna dla żeglarzy zarówno od strony morza, jak i jeziora Jamno.

- Tak duża inwestycja musi powstawać etapami – mówi Cezary Kulesza, kierownik do spraw merketingu i sprzedaży Firmus Group. - Jako pierwszy wybudowany zostanie jeden z największych hoteli, w którym znajdzie się około 400 pokoi.

Dune City w swym zamierzeniu ma oferować możliwość aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu, a także innych form rekreacji i rozrywki. Na mierzei powstaną więc liczne sklepy, centra konferencyjne i lokale usługowe związane z wypoczynkiem, sklepy, baseny i SPA.

Ze względu na dziewiczy charakter terenów przeznaczonych pod inwestycję oraz jej ekskluzywny, nadmorski charakter, Dune City porównywane bywa do Dubaju. Jego rozmiar jest jednak nieporównywalnie mniejszy. Miasto docelowo będzie w stanie przyjąć w jednym czasie kilkanaście tysięcy osób.

Nagrodzony projekt

Prace planistyczne nad projektem trwały ponad siedem lat, a ich obecna wersja została opracowana przez Studio Architektoniczne Sietnicki ze Szczecina. Projekt zagospodarowania terenu mierzei został też nagrodzony na tegorocznych, prestiżowych Światowych Targach

Nieruchomości w Cannes, otrzymując MIPIM Architectural Review Future Project Award w kategorii Regeneration and Masterplanning. Warto przy tym podkreślić, że do konkursu zgłoszono blisko 250 projektów z całego świata, a projekt Dune City był jedynym z Polski, jaki został do niego zakwalifikowany.

Pomimo, że znana jest już łączna powierzchnia użytkowo-mieszkalna (300 tys. mkw) oraz harmonogram prac (inwestycja ma rozpocząć się w 2018 roku, a zakonczyć około roku 2030), nie można jeszcze kupić ani nawet zarezerwować apartamentów, willii ani lokali w Dune City.

 

Firmus Group to grupa norweskich spółek deweloperskich operujących na Pomorzu Środkowym. Wybudowała dotąd w Mielnie apartamentowce Tarasy, Rezydencja Park oraz Dune. Obecnie prowadzi budowę drugiego etapu Dune Resort oraz kameralnej Rezydencja Park Rodzinna, finalizuje także przygotowanie kolejnych inwestycji: kompleksu domów jednorodzinnych pod nazwą Osiedle Norweskie w koszalińskiej dzielnicy Jamno, apartamentowców Azure i Orion w Mielnie oraz kolejny etap Dune Resort.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.