• <

Wynik wyszukiwania - "międzynarodowy" - Wiadomości

Kontenery, kreda, kokaina. Międzynarodowy kartel narkotykowy rozbity w Polsce

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 13 osobom w związku z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz międzynarodowym obrotem kokainą i opium. Zarzuty obejmują m.in. dostarczenie do Polski prawie 2 ton kokainy w workach z kredą.
07.05.2024

Zdaniem sekretarza stanu USA Pekinu może odegrać konstruktywną rolę w kryzysach międzynarodowych

Sekretarz stanu USA Antony Blinken oznajmił w piątek w Pekinie po spotkaniu z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, że Chiny mogą odegrać konstruktywną rolę w kryzysach międzynarodowych, a także podkreślił znaczenie "odpowiedzialnego zarządzania" różnicami pomiędzy oboma krajami.
27.04.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
22.03.2024

XXI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie – od czwartku

Cyrk na wodzie to temat przewodni XXI Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie i zaproszenie, jak zapowiada organizator, do kolorowego świata pełnego magii, niespodzianek i fantazji. Zlot startuje w czwartek i zakończy się w niedzielę kąpielą w Bałtyku. Rok temu kąpały się 8893 osoby.
07.02.2024

Umowa w sprawie migrantów uratowanych na wodach międzynarodowych

Albański Sąd Konstytucyjny zdecydował w poniedziałek, że umowa z Włochami, na mocy której tysiące migrantów, uratowanych na morzu przez włoskie jednostki, będą wysyłane do Albanii na czas rozpatrywania ich wniosków o azyl, może zostać zawarta.
29.01.2024

Trwa nabór zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

10 stycznia ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2023.
15.01.2024

Jak powstaje fregata typu 31 dla Royal Navy? PGZ Stocznia Wojenna z wizytą w stoczni Babcock

Przedstawiciele gdyńskiej stoczni z jej prezesem zarządu Pawłem Lulewiczem na czele mogła zapoznać się z przebiegiem prac nad najnowocześniejszymi fregatami, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład sił morskich Wielkiej Brytanii. Powstają one w oparciu o projekt platformy Arrowhead 140, podobnie jak polskie, wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik".
11.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
29.11.2023

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

Najdziwniejszy z "okrętów" Royal Navy pierwszy raz wziął udział w międzynarodowych ćwiczeniach

Międzynarodowe zespoły marynarzy, w tym z Polski, ćwiczyły i eksperymentowały z blisko setką bezzałogowych systemów przeznaczonych do działań morskich. To przedsięwzięcie wspierała wyjątkowa jednostka morska z Wielkiej Brytanii, eksperymentalny okręt XV Patrick Blackett, przeznaczony do testów nowego wyposażenia dla sił zbrojnych.
29.09.2023

Port Gdańsk na Międzynarodowych Targach Logistyki i Transportu w Chinach

W chińskim Shenzen odbyło się wydarzenie skierowane do branż zajmujących się transportem i logistyką, China International Logistics Fair 2023 (CLIF), na którym nie zabrakło także polskich akcentów. Była to okazja do pokazania krajowej oferty oraz rozwijania współpracy na polu międzynarodowym.
28.09.2023

Flagowy okręt Royal Navy wyrusza celem objęcia przewodnictwa w międzynarodowym zespole morskim

HMS Queen Elizabeth wyruszył z Portsmouth, aby skierować się na północ i poprowadzić rozmieszczenie Lotniskowcowej Grupie Uderzeniowej (Carrier Strike Group) wraz ze okrętami z krajów partnerskich.
09.09.2023

Oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu dowódczo-sztabowym Dynamic Move-23-2

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną w drugiej w tym roku edycji ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (CAX – Computer Aided Exercise) pk. Dynamic Move-23, które zorganizowano we włoskiej miejscowości La Spezia.
08.09.2023

Rozpoczął się 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakuje morskich akcentów

Kolejna edycja jednego z największych wydarzeń o tematyce zbrojeniowej jest okazją do zaprezentowania najnowszych nowinek w zakresie broni i innego wyposażenia dla sił zbrojnych. Zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy starają się tu zaprezentować jak najlepiej swoją ofertę. Swoją obecność mocno zaznaczają wystawcy zajmujący się bezpieczeństwem morskim oraz branżą okrętową.
05.09.2023

Niemcy wysyłają okręty na dalekie akweny w ramach misji międzynarodowych

W niedzielę 13 sierpnia br. korweta proj. K130 Oldenburg (F 263) opuściła swój macierzysty port Warnemünde podczas rejsu Hanse Sail, aby wziąć udział w misji UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) u wybrzeży Libanu. Jednocześnie w ramach zobowiązań w NATO weźmie udział w misji wsparcia sojuszników na Morzu Egejskim. Wpisuje się to w rosnące zaangażowanie Deutsche Marine poza Bałtykiem i Morzem Północnym.
14.08.2023

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie obsypany nagrodami na międzynarodowym konkursie chóralnym w Seghizzi

Seghizzi to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Europie rozgrywany w Gorycji, we Włoszech. W tym roku w dniach 21-23 lipca odbyła się jego jubileuszowa – 60. edycja, podczas której Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zgarnął niemal wszystkie nagrody!
26.07.2023

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął podróż na dno Bałtyku by zbadać wrak promu Estonia

Międzynarodowy zespół badaczy rozpoczął we wtorek podróż na dno Bałtyku, by badać wrak promu Estonia, którego zatonięcie w 1994 r. - jedna z najtragiczniejszych katastrof morskich XX wieku - pochłonęło 852 ofiary.
19.07.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W dniach 27-28 czerwca 2023 r. odbył się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce, gromadzące kilkuset uczestników z kraju i zagranicy.
29.06.2023

W Szczecinie stratuje 10. Międzynarodowy Kongres Morski

Jutro rusza 10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce. Inauguracja jubileuszowej edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego nastąpi 27 czerwca, w szczecińskiej Operze na Zamku, natomiast drugi dzień Kongresu odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu.
26.06.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski 27-28 czerwca 2023

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabraknie dyskusji o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.
12.06.2023

Pokaz możliwości. ORP Gen. Tadeusz Kościuszko na międzynarodowych ćwiczeniach w pobliżu Islandii

Jedenaście państw NATO bierze udział międzynarodowym ćwiczeniu pk. Dynamic Mongoose 2023, będących zakrojonym na szeroką skalę sprawdzianem zdolności sił morskich w zakresie zwalczania okrętów podwodnych na północnym Atlantyku w dniach od 24 kwietnia do 5 maja. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Islandia. Wśród zaangażowanych w to wydarzenie okrętów jest polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko, która od stycznia br. wchodzi w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1.
29.04.2023

Dokumenty przewozowe w międzynarodowych dostawach dla beverage

Przygotowanie poprawnie wypełnionych dokumentów przewozowych ma kluczowe znaczenie dla szybkiej organizacji dostaw i sprawnej obsługi celnej. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży beverage, które obracają towarami wrażliwymi takimi jak soki, wina, komponenty do produkcji napojów, itp. Eksperci Hillebrand Gori, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze tej branży, przygotowali krótki przewodnik na temat dokumentów przewozowych.
26.04.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Kolejny medal Agaty Barwińskiej w międzynarodowych regatach [WIDEO]

Agata Barwińska jeszcze niedawno biegała w mundurze po poligonie z karabinem maszynowym, a dzisiaj, już w piance i na wodzie zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli wywalczyła kolejny medal w międzynarodowych regatach w olimpijskiej klasie ILCA6. Polka zajęła trzecie miejsce w bardzo silnie obsadzonych regatach 5th Portugal Grand Prix rozgrywanych na wodach Atlantyku u wybrzeży Vilamoury. Dobrze spisali się również Polacy w klasach ILCA 7 i 49er.
16.02.2023

8893 osoby na XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

Na corocznym XX Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie pobito nowy rekord pod względem ilości uczestników imprezy, trwającej od czwartku do niedzieli. To jedna z największych imprez tego typu w kraju i prawdopodobnie na świecie.
12.02.2023

Osiem tys. osób zgłosiło się na międzynarodowy zlot morsów w Mielnie, w czwartek start imprezy

W czwartek rozpoczyna się XX Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, który 12 lutego zakończy wspólna kąpiel uczestników w Bałtyku. W tym roku udział weźmie ponad 8 tys. osób.
09.02.2023

Szef NATO: W czasie napięć międzynarodowych rośnie znaczenie partnerstwa w regionie Indo-Pacyfiku

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś podczas wizyty w Japonii, że wojna na Ukrainie pokazała, że kwestie bezpieczeństwa w różnych częściach świata są ze sobą połączone. Podkreślił wagę bliskiej współpracy Sojuszu z partnerami w regionie Indo-Pacyfiku.
01.02.2023

Rosyjska ropa jest sprzedawana za granicę za pół ceny osiąganej na rynkach międzynarodowych

Główny typ ropy naftowej eksportowanej z Rosji sprzedawany jest po cenie o ponad połowę niższej od ceny na rynkach międzynarodowych - podała w poniedziałek agencja Bloomberg. Ma to być efekt unijnych sankcji i limitu ceny.
09.01.2023

MEWy - międzynarodowy konkurs dla uczniów, studentów i doktorantów

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już trzeciej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.01.2023

Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia

Niedawno oficjalnie zakończył się projekt CORAL, wspominany już przez nas w kilku newsach. W projekcie tym firmy SeaData z Gdyni, BGEO z Barcelony oraz Water Robotics z Montpellier tworzyły kompleksową platformę analityczną dla małych średnich portów.
11.08.2022

Borrell: atak na Odessę dowodzi, że Rosja gardzi prawem międzynarodowym

Po ostrzelaniu w sobotę portu handlowego w Odessie przez wojska rosyjskie, szef dyplomacji UE Josep Borrell napisał na Twitterze, że dowodzi to "totalnej pogardy" Rosji dla prawa międzynarodowego i własnych zobowiązań.
23.07.2022

9. Międzynarodowy Kongres Morski jeszcze w tym miesiącu

W ostatnich dniach czerwca 29-30, w Szczecinie odbędzie się dziewiąta edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Organizatorzy poruszeni wydarzeniami na Ukrainie, podjęli decyzję, że cały dochód uzyskany ze sprzedaży wejściówek na 9.MKM zostanie przeznaczony na pomoc narodowi ukraińskiemu.
06.06.2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Po co nam to święto?

18 maja IMO ustanowiła Międzynarodowym Dniem Kobiet w Branży Morskiej. W tym roku obchodzimy go po raz pierwszy. Jak wygląda sytuacja kobiet pracujących na morzu i w portach i czy ich pozycję należy wzmacniać?
18.05.2022

GCT świętuje pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Kobiety coraz chętniej wybierają pracę na terminalach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Przyjmują kontenery lub je wydają, są operatorkami suwnic albo ciągników. Kobiety już od dawna spotykamy na terminalach kontenerowych. Nie dziwi również fakt, że pracują ramię w ramię z mężczyznami. Przy okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej podglądamy ich pracę w Gdynia Container Terminal (GCT) w Gdyni, który jest częścią grupy Hutchison Ports.
18.05.2022

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest CRIST, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
13.02.2022

6,5 tys. osób zgłosiło się na Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Uczestnictwo w rozpoczynającym się 10 lutego Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie zgłosiło organizatorom 6,5 tys. osób, najwięcej w historii. Łączymy w tym roku 18. edycję, którą w 2021 r. musieliśmy odwołać, z 19. - powiedziała PAP rzeczniczka mieleńskiego magistratu Mirosława Diwyk-Koza.
08.02.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore

W dniu 21 czerwca 2021 r. oraz niespełna cztery miesiące później, bo dnia 20 października 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dwie interpretacje indywidualne (nr 0115-KDIT2.4011.255.2021.2.HD oraz nr 0115-KDIT2.4011.538.2021.1.DS) przepisów prawa podatkowego, które niewątpliwie są interpretacjami przełomowymi dla polskich marynarzy wykonujących pracę na pokładzie statków morskich z sektora offshore.
12.01.2022

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Zakończył się 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Wrzesień obfituje w wydarzenia sprzyjające rozmowom o przyszłości zarówno polskiej, jak i międzynarodowej gospodarki morskiej. W ubiegłym tygodniu aktywnie uczestniczyliśmy w Targach BaltExpo, a w miniony wtorek i środę włączyliśmy się we współtworzenie 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego. PRS patronował tegorocznym rozmowom toczącym się podczas wydarzenia.
17.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci: nie jesteśmy gotowi na MFW

Podczas panelu poświęconemu uwarunkowaniom prawnym zaangażowania portów w sektor morskich farm wiatrowych na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie, eksperci zwracali uwagę, że brakuje nam odpowiednich regulacji.
16.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Wyzwania stojące przed portami

We wtorek 14 września w budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczął się 8. Międzynarodowy Kongres Morski. Imprezę otworzył panel poświęcony wyzwaniom, jakim będą musiały stawić czoła polskie porty morskie.
14.09.2021

PRS na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim

W dniach 14 i 15 września odbędzie się 8. edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Od lat wydarzenie jest ważną częścią debaty dotyczącej żeglugi morskiej i śródlądowej, przemysłu stoczniowego oraz rybołówstwa. Z uwagi na międzynarodowy charakter, Kongres skupia ekspertów pochodzących z wielu państw i posiadających wiedzę oraz doświadczenie z różnych obszarów szeroko rozumianej gospodarki morskiej.
14.09.2021

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów.
13.09.2021

Ruszyła rejestracja na 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Organizatorzy 8. Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbędzie się 14-15 września w Szczecinie, uruchomili możliwość rejestracji na wydarzenie.
02.08.2021

25 czerwca - Międzynarodowy Dzień Marynarza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Marynarza, o 13 przez pół minuty, we wszystkich portach, będą wyły syreny na statkach.
25.06.2021

Grupa ORLEN z międzynarodowym programem wodorowym

​HYDROGEN EAGLE to program inwestycyjny Grupy ORLEN zakładający budowę międzynarodowej sieci hubów wodorowych zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. W ramach projektu planowana jest również budowa ponad 100 stacji tankowania dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo.
14.06.2021

Szefowie MSZ państw Morza Bałtyckiego rozmawiali m.in. o wyzwaniach międzynarodowych

Wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową i ich wpływ na region Morza Bałtyckiego były tematem wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Morza Bałtyckiego oraz wysokiego przedstawiciela UE - poinformował w komunikacie MSZ.
01.06.2021

ARP: w marcu wzrost cen węgla na międzynarodowych rynkach

W marcu wzrosły ceny węgla we wszystkich głównych terminalach węglowych. Jednocześnie pogłębiły się dysproporcje cenowe: w Australii i RPA cena tony węgla wzrosła powyżej 100 USD, a w Europie przekroczyła 70 USD - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu.
14.04.2021

Poznaliśmy laureatów Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

2020 rok doceniony – właśnie przyznano 9 Nagród Żeglarskich dla najlepszych żeglarzy z Pomorza Zachodniego i Przedniego. Gratulujemy laureatom oraz wszystkim nominowanym i życzymy pomyślnych wiatrów na szerokich wodach mórz i oceanów.
29.03.2021

Nowa Szkocja: Międzynarodowy wysiłek w ratowaniu 31 członków załogi tonącego statku

Międzynarodowa operacja poszukiwawczo-ratunkowa z udziałem amerykańskiej i kanadyjskiej straży przybrzeżnej oraz Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych zakończona sukcesem. Uratowano 31 rybaków z uszkodzonego statku rybackiego, który zaczął tonąć ponad 130 mil na południe od Halifax w Nowej Szkocji.
04.03.2021

Odwołano XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie

Planowany na 14 lutego XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie ze względu na obostrzenia związane z pandemią miał zmienić termin, a jego nową datę organizator zamierzał podać po 10 lutego. Ostatecznie odwołał imprezę, o czym poinformował na stronie zlotu.
12.02.2021

Międzynarodowy dialog o Nord Stream 2

Tygodnik "Spiegel" informuje w piątek, że od pewnego czasu trwają dyskusje między firmami, zaangażowanymi w projekt Nord Stream 2, a przedstawicielami niemieckich ministerstw i UE, dotyczące "ogólnego pakietu strategicznego, który mógłby również zadowolić Amerykanów".
12.02.2021

Polsko-brytyjskie rozmowy o transporcie międzynarodowym

10 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Grantem Shappsem. Spotkanie było poświęcone zapewnieniu płynności przepływu towarów pomiędzy Polską a Zjednoczonym Królestwem.
11.02.2021

XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie zmieni termin

Planowany na 14 lutego XVIII Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie nie odbędzie się w tym terminie. Organizator nie odwołuje jednak imprezy. Jak podał w komunikacie, zmienia jej termin i nową datę poda po 10 lutego.
30.01.2021

Od 10 lat chronią bałtyckie plaże - Błękitny Patrol WWF w Międzynarodowy dzień wolontariusza

5 grudnia obchodzimy międzynarodowe święto wolontariuszy. Fundacja WWF może pochwalić się imponującą grupą ponad 600 wspierających nas osób. Od 10 lat bałtyckie plaże przemierza Błękitny Patrol WWF, a 2 lata temu powstała podobna formacja, która zajmuje się polskimi rzekami – Strażnicy Rzek WWF. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz ochrony przyrody.
03.12.2020

MSZ: w interesie Polski jest wzrost autorytetu ONZ i rozwój stosunków międzynarodowych

W interesie Polski jest wzrost autorytetu Organizacji Narodów Zjednoczonych i rozwój stosunków międzynarodowych w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział w piątek szef MSZ Zbigniew Rau. Rola ONZ jest niekwestionowana i nie ma dla tej organizacji realnej alternatywy - podkreślił.
23.10.2020

Spowolnienie w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę

Spowolnienie widoczne w handlu międzynarodowym ominie polską gospodarkę - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w piątek miesięczniku makroekonomicznym.
02.10.2020

ZMPSiŚ SA wziął udział w międzynarodowym seminarium internetowym na temat zmian w sektorze portowym

"Przystosowanie się do zmian. Nowa rzeczywistość sektora portowego." - to tematy przewodnie międzynarodowego seminarium internetowego Organizacji Portów Bałtyckich (Baltic Ports Organization), które odbyło się w dniach 3-4 września br.
04.09.2020

Konsekwencje pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych - raport PISM

Niniejszy raport jest próbą wyciągnięcia pierwszych wniosków z pandemii COVID-19 dla stosunków międzynarodowych. Przygotowanie go w cztery miesiące po ogłoszeniu pandemii przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z jednej strony pozwoliło uniknąć niepewności analiz pisanych natychmiast i dało autorom większy dystans do sytuacji, z którą nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia, ale z drugiej strony nie pozwoliło wyciągnąć wniosków z procesów, które nadal trwają.
21.07.2020

ARP: w czerwcu nadal spadkowy trend na międzynarodowym rynku węgla

W czerwcu międzynarodowy rynek węgla nadal poddany był trendom spadkowym, mimo niewielkich symptomów ożywienia wynikających z nadziei na wzrost popytu w kluczowych terminalach węglowych - wynika z najnowszego opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
13.07.2020

Szanghaj w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych

Szanghaj znalazł się w pierwszej trójce międzynarodowych portów towarowych świata, notując najwyższą zdolność przeładunkową dla kontenerów, przy zoptymalizowanym systemie gromadzenia i dystrybucji oraz rosnącym w siłę otoczeniu biznesowym. Dane pochodzą ze wskaźnika Xinhua-Baltic International Shipping Centre Development Index.
13.07.2020

Morawiecki: Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w rozmowie z TVP 3 Kielce, że Polska Grupa Zbrojeniowa weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.
09.07.2020

Chińskie Shenzhen chce zostać międzynarodowym centrum bunkrowania LNG

Chiny zbudują swoje pierwsze centrum bunkrowania skroplonego gazu ziemnego dla statków międzynarodowych w Shenzhen.
04.06.2020

Wpływ dekoniunktury w handlu międzynarodowym na branżę morską – zagadnienia węzłowe

Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy szok popytowo – podażowy w światowej gospodarce. Obecny kryzys porównywalny jest tylko z Wielkim Kryzysem lat 30-tych ubiegłego stulecia. Na płaszczyźnie podaży, wprowadzone przez Chiny i utrzymywane przez ponad miesiąc restrykcje – w tym zamknięcie fabryk i zawieszenie ruchu pomiędzy regionami – czasowo zakłóciły funkcjonowanie globalnych łańcuchów produkcji. W łańcuchach tych powstaje 64% światowego PKB, zaś Chiny zasilają je wytwarzając 1/5 globalnej produkcji komponentów. UNCTAD ocen
29.05.2020

Łańcuch dostaw a międzynarodowy transport drogowy w Europie w 2020 roku

Wzrost z 2734 do 3215 miliardów dolarów, co stanowi 17,6 proc. w skali roku. O tyle ma wzrosnąć światowy rynek logistyki i łańcucha dostaw w 2020 roku. Takie szacunki przedstawione są w najnowszym raporcie o wpływie COVID-19 na rynek logistyczny według branż, rodzaju transportu oraz regionu[1]. To prognoza globalna. Czy się sprawdzi? Najbliższe miesiące pokażą, jakie długotrwałe skutki dla sektora TSL miało zamykanie się gospodarek poszczególnych państw oraz jak szybko przemysł będzie się stabilizować. Jednak eksperci nie
25.05.2020

Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic odbędą się w przyszłym roku

Jak poinformował organizator, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, 16. Bałtyckie Targi Militarne Balt Military Expo oraz targi InterMarE South Baltic, które pierwotnie miały się odbyć w dniach 22 - 24 czerwca br., zostały przełożone na przyszły rok. Nowy termin wydarzenia to 20 - 22 kwietnia 2021 roku.
04.05.2020

Jak koronawirus wpłynie na międzynarodowy rynek pracy?

Międzynarodowa Organizacja Pracy działająca pod auspicjami ONZ oceniła, że pandemia koronawirusa (COVID-19) może zwiększyć globalne bezrobocie o prawie 25 milionów. Czy można temu zapobiec?
20.03.2020

Słaby międzynarodowy handel hamuje wzrost przeładunków w Porcie Rotterdam

Przepływ towarów w porcie w Rotterdamie utrzymał się na stałym poziomie w 2019 roku, ponieważ wzrost handlu międzynarodowego stracił tempo. Port przeładował 469,4 mln ton, niewiele więcej niż 469 mln tony zanotowane w 2018 roku.
18.02.2020

Sieci widmo - śmiertelna pułapka! (wideo)

W Bałtyku zalega kilkaset ton sieci widmo, czyli utraconych w czasie połowów sieci rybackich. To nie tylko ogromne źródło plastiku, ale również śmiertelna pułapka, która ciągle łowi ryby i ssaki morskie. Co roku do Bałtyku trafia nawet do 10 tys. takich sieci.
06.02.2020

5,5 tys. osób zgłosiło się na XVII Międzynarodowy Zlot Morsów Mielno 2020

Uczestnictwo w rozpoczynającym się 6 lutego w Mielnie XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów zgłosiło organizatorom 5,5 tys. osób, najwięcej w historii. Mamy jeszcze 500 wejściówek wyłącznie na finałową kąpiel – powiedziała PAP w piątek Maria Piskier z Centrum Kultury w Mielnie.
31.01.2020

Wspólnie na rzecz polskiej branży stoczniowej – powstanie Polski Pawilon Narodowy podczas Międzynarodowych Targów Morskich Posidonia 2020

10 grudnia 2019 roku Minister Marek Gróbarczyk podpisał umowę w sprawie organizacji Polskiego Pawilonu Narodowego na przyszłorocznej edycji targów morskich Posidonia. Umowę zawarli także przedstawiciele polskich stoczni, biur projektowych, producentów urządzeń morskich oraz branży portowej i instytucji klasyfikacyjnych.
14.12.2019

Segment przesyłek międzynarodowych oczekuje na świąteczne boom

W ostatnich latach segment przesyłek międzynarodowych notuje wzrost sięgający aż 40 proc. rocznie. To efekt rosnącej popularności polskich e-sklepów wśród klientów z zagranicy, ale także rosnącej liczby przesyłek od klientów indywidualnych w Polsce, którzy – zwłaszcza w okresie przedświątecznym – chętnie wysyłają paczki do bliskich mieszkających w innych krajach UE. W tym roku DHL uruchomił narzędzie, które pozwala nadać taką paczkę online, przy pomocy telefonu bądź komputera. Operator podkreśla, że w ostatnim roku zanotow
10.12.2019

Wojna celna na linii Chiny-USA spowodowała recesję w międzynarodowym handlu morskim

Według ekspertów z Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju w związku ze zwiększoną eskalacją napięć handlowych między USA i Chinami oraz niepewnością na rynku handel morski wyraźnie traci. Powodem spadku jest także osłabienie wielostronnego systemu handlowego, rosnący protekcjonizm i Brexit bez porozumienia.
05.11.2019

Japonia zwiększa swój udział w międzynarodowych manewrach wojskowych

Japonia staje się coraz aktywniejszym graczem w międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych. Eksperci z Instytutu Boyma twierdzą, że jest to związane z rosnącą asertywnością Chin i wątpliwościami co do rzetelności USA jako sojusznika.
26.10.2019

Międzynarodowy koncern produkujący środki czystości i kosmetyki da drugie życie plastikowym odpadom wyrzucanym na plażach

Według Komisji Europejskiej tworzywa sztuczne stanowią dziś blisko 80 proc. odpadów w morzach i oceanach. Każdego roku trafia do nich ok. 8 mln ton plastiku, co odpowiada ciężarówce śmieci wrzucanych do morza co minutę – podaje Fundacja Ellen MacArthur. W działania na rzecz ochrony mórz i oceanów przed zalewem plastiku w coraz większym stopniu angażuje się także globalny biznes. Koncern Procter & Gamble wprowadza właśnie do polskich sklepów szampon Head & Shoulders w butelkach, które składają się w 20 proc. z przetworzonyc
21.10.2019

Tankowiec Stena Impero na wodach międzynarodowych, płynie do Dubaju

Pływający pod brytyjską banderą szwedzki tankowiec Stena Impero, który został w piątek wypuszczony z irańskiego portu Bandar Abbas, dotarł na wody międzynarodowe i zmierza w kierunku Dubaju - poinformował jego właściciel.
27.09.2019

Zakończyła się 20. edycja Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecn
09.09.2019

Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

W Szczecinie trwa 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.09.2019

Rusza 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Inicjatywa Trójmorza, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy oraz wykorzystanie nowych technologii, to niektóre z tematów rozpoczynającego się w czwartek w Szczecinie 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.
04.09.2019

27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od wtorku w Kielcach

Ponad 600 firm z 31 krajów zapowiedziało swój udział w rozpoczynającym się we wtorek w Kielcach 27. Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). W tym roku wystawę narodową przedstawią Stany Zjednoczone.
02.09.2019

18 sierpnia: Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich

Tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia obchodzone jest Międzynarodowe Święto Latarni Morskich. Cztery z 15 latarni na polskim wybrzeżu zarządzane są przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, patrona i mecenasa NMM.
14.08.2019

7. Międzynarodowy Kongres Morski: 5 i 6 września 2019r. branża morska spotyka się w Szczecinie

W wydarzeniu udział weźmie 600 uczestników, wśród których będą przedstawiciele największych firm i międzynarodowych instytucji branżowych. Tematyka tegorocznego Kongresu obejmuje m.in. takie kwestie jak inicjatywa trójmorza, współpraca portów, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja. Na stronie www.kongres-morski.pl trwa rejestracja na Kongres. Tam również znaleźć można pełny program Kongresu.
04.07.2019

Już we wrześniu 7. Międzynarodowy Kongres Morski

Pierwszy dzień Kongresu (5 września) upłynie pod znakiem trzech debat plenarnych w szczecińskiej Operze na Zamku. Organizatorzy zaprosili na nie ekspertów z 10 krajów, w tym ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę morską, transport, infrastrukturę i rozwój, a także szefów wiodących firm i najważniejszych, międzynarodowych organizacji skupiających branżę portową, stoczniową oraz zajmujących się rozwojem regionalnym.
04.07.2019

7. Międzynarodowy Kongres Morski - trwa rejestracja

Inicjatywa trójmorza, współpraca portów, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja – m.in. na te tematy dyskutować będą przedstawiciele największych firm i międzynarodowych instytucji podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Trwa rejestracja na to wiodące wydarzenie gospodarki morskiej w Polsce.
17.06.2019

Problemy polskiego okrętu podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops

Problemy polskiego okrętu ORP Gniezno u wybrzeży Litwy podczas międzynarodowych ćwiczeń Baltops. Jednostka podczas desantu uszkodziła fragment burty, przez co zaczęła nabierać wody. O sprawie poinformowało radio RMF FM.
16.06.2019

Maersk: Napięcia w handlu międzynarodowym spowalniają wzrost gospodarki morskiej

A.P. Moller-Maersk, właściciel największej linii kontenerowej na świecie, przestrzega, że napięcia w handlu międzynarodowym będą dalej hamować wzrost w żegludze.
26.05.2019

19 maja – Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna

Każdego roku w trzecią niedzielę maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Morświna. Obchody Dnia Morświna to jeden z elementów realizacji założeń Konwencji Bońskiej i wynikającego z niej porozumienia ASCOBANS*, którego Polska jest sygnatariuszem. Ma on na celu propagowanie wiedzy o morświnach oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające bałtyckiej populacji tych ssaków. Jest to zatem doskonała okazja do szerszego zapoznania się z tym gatunkiem.
19.05.2019

Główny Instytut Górnictwa w międzynarodowym projekcie m.in. wychwytywania CO2

Naukowcy z 10 europejskich krajów wspólnie zbadają możliwości upowszechnienia technologii wychwytywania, wykorzystania i składowania CO2 w ramach projektu Strategy CCUS. Polskim partnerem w tym przedsięwzięciu jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
15.05.2019

Analiza ARP: W marcu spadek cen na międzynarodowym rynku węgla

W marcu br. na przeważającej części międzynarodowego rynku węgla nadal obserwowany był spadek cen tego surowca, a dynamika spadku była większa niż w dwóch poprzednich miesiącach - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
10.04.2019

Warsztaty na temat wstępnej oceny ryzyka powodziowego oraz map zagrożenia powodziowego na Międzynarodowym Obszarze Dorzecza Odry

We Wrocławiu w dniach 1-3 kwietnia odbyła się 29. narada oraz warsztaty Grupy Roboczej „Powódź” (G2) Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (MKOOpZ).
08.04.2019

Naukowcy z PG w międzynarodowym projekcie na rzecz czystszego Bałtyku

Politechnika Gdańska znalazła się wśród siedmiu instytucji akademickich i badawczych z sześciu krajów zlokalizowanych wokół Morza Bałtyckiego, które zajmują się wypracowaniem narzędzi przeznaczonych dla planistów miejskich w zakresie planowania przeciwpowodziowego. Projekt „NOAH”, w którym uczestniczy także dziewięć miast i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz dwie organizacje patronackie, ma pomóc miastom lepiej zapobiegać zagrożeniom powodziowym, a w efekcie zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.
04.03.2019

PAIH uruchomi stoisko narodowe na międzynarodowych targach łodzi w Miami

Polska Agencja Inwestycji i Handlu po raz pierwszy uruchomi stoisko narodowe podczas targów Miami International Boat Show, by zaprezentować potencjał naszego sektora jachtów i łodzi - poinformowała w poniedziałek PAIH.
11.02.2019

Ukraina/Ministerstwo: Rosja zaatakowała na wodach międzynarodowych

Rosja zaatakowała i przejęła trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych – oświadczyło w środę Ministerstwo ds. Terytoriów Tymczasowo Okupowanych w Kijowie.
28.11.2018

Francuskie media o „nieśmiałym” poparciu międzynarodowym dla Kijowa

Francuscy komentatorzy, pisząc we wtorek o incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, odrzucają twierdzenia Moskwy o ukraińskiej "prowokacji" i ubolewają, że "poparcie wspólnoty międzynarodowej dla Kijowa jest zbyt nieśmiałe".
27.11.2018

Hamryszczak: Kluczowe dla dalszego napływu inwestycji jest zbudowanie międzynarodowych tras

Kluczowe dla dalszego napływu inwestycji do Polski jest zbudowanie międzynarodowych tras Via Carpatia, Via Baltica czy Magistrali Wschodniej Kolejowej – mówił wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podczas debaty ws. inwestycji zagranicznych odbywającej się w ramach Kongresu 590.
16.11.2018

Analiza ARP: Wrzesień kolejnym miesiącem wzrostu międzynarodowych cen węgla

We wrześniu na międzynarodowym rynku węgla utrzymywał się, zapoczątkowany w drugiej połowie sierpnia, trend wzrostu cen tego surowca - wynika z najnowszej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje rynek węgla i sytuację w polskim górnictwie.
10.10.2018

PGZ Stocznia Wojenna po raz pierwszy na międzynarodowych targach w Kielcach i Hamburgu

W ostatnim tygodniu PGZ Stocznia Wojenna uczestniczyła w międzynarodowych targach. Spółka po raz pierwszy pod szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej wzięła udział w kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego oraz Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich, które odbyły się w Hamburgu. Stoiska PGZ Stoczni Wojennej cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających, a rozpoczęte rozmowy biznesowe mogą zaowocować w przyszłości kontraktami.
18.09.2018

Analiza ARP: W sierpniu zmienna sytuacja na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny sierpień charakteryzował się zmienną sytuacją na międzynarodowym rynku węgla - początek miesiąca przyniósł zmniejszony popyt i spadek cen tego surowca, zaś druga połowa sierpnia odwróciła ten trend - wynika z analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).
17.09.2018

Kielce: We wtorek rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ponad 600 wystawców z 31 państw będzie prezentowało nowoczesny sprzęt i wyposażenie wojskowe podczas rozpoczynającego się we wtorek w Kielcach 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO). Tematem wiodącym imprezy jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
02.09.2018

Działania antykorupcyjne w portach morskich w oparciu o międzynarodowy standard ISO 37001

Pojęcie „korupcja” miało i do tej pory ma pejoratywne znaczenie. Nic dziwnego, w końcu korupcja ma w swoi rodowodzie ślady pochodzące z najdawniejszych czasów, które nie były w stanie zmienić swojej tożsamości przez wszystkie stulecia aż do dnia dzisiejszego. Pierwszym spisanym świadectwem wskazującym na wystąpienie korupcji jest dokument opisujący świętego Cyryla, patriarchę Aleksandrii i Doktora Kościoła, który uciekał się do łapownictwa na ogromną skalę, dokumentując wydatki związane z łapownictwem w formie zestawień finansow
27.08.2018

Scrubbery coraz popularniejsze. Kolejny międzynarodowy armator zainstaluje je na swoich statkach

Armator tankowców DHT Holdings, zawarła umowę na instalację układów oczyszczania gazów spalinowych, znanych również jako skrubery, w dwunastu swoich bardzo dużych tankowcach (VLCC) w celu spełnienia przyszłych przepisów IMO dotyczących paliwa o niskiej zawartości siarki.
15.08.2018

Łódź solarna z AGH trzecia w międzynarodowych wyścigach w Monako

Po dwóch bardzo intensywnych miesiącach startów w zawodach łodzi solarnych Solar Sport One World Championship zespół AGH Solar Boat powraca z Monako ze znakomitymi wynikami. Studenci AGH zakończyli sezon we wspaniałym stylu, zajmując trzecie miejsce w Yacht Club de Monaco.
24.07.2018

Włochy: Premier za zmianą reguł międzynarodowych misji na Morzu Śródziemnym

Premier Włoch Giuseppe Conte opowiedział się za zmianą reguł misji patrolowania Morza Śródziemnego i ratowania migrantów. W wywiadzie dla wtorkowego dziennika "La Stampa" ocenił, że Włochy zrobiły za mało, by z kwestii migracji uczynić sprawę europejską.
10.07.2018

Włochy: Szef MSW chce zamknąć porty dla statków międzynarodowych misji ratowniczych

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini oświadczył w niedzielę, że będzie domagał się zamknięcia portów w tym kraju dla zagranicznych statków, które uczestniczą w międzynarodowych operacjach patrolowania Morza Śródziemnego i ratowania migrantów.
08.07.2018

11. Międzynarodowy Kongres Kapitanów Portów

11. Międzynarodowy Kongres Kapitanów Portów (International Harbour Master Congress – IHMA 2018) odbył się w dniach 25-28 czerwca w Londynie. Urząd Morski w Gdyni reprezentował dyrektor, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, który pierwszego dnia wygłosił prezentację pod tytułem „Polish Approach to the Safety of Port Waterways”.
06.07.2018

Polski Rejestr Statków na międzynarodowych targach POSIDONIA 2018

W dniach od 4 do 8 czerwca 2018 roku w Atenach odbyły się 31 Międzynarodowe Targi „POSIDONIA”. Impreza należy do jednych z największych targów branży żeglugowej na świecie. Odbywa się okresowo, co dwa lata. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło ponad 1800 firm ze 101 krajów.
13.06.2018

Tranzyt i transport międzynarodowy zostają wyjęte spod dyrektywy o delegowaniu pracowników

Przedmiotem głosowania w Komisji ds. Transportu (TRAN) były trzy raporty Europosłów Wim Van de Camp, Merja Kyllönen i Ismail Ertug dotyczące aspektów rynkowych i socjalnych Pakietu Mobilności – czasu pracy kierowców, delegowania w transporcie, a także dostępu do rynku.
06.06.2018

Tranzyt i transport międzynarodowy zostają wyjęte spod dyrektywy o delegowaniu pracowników

Przedmiotem głosowania w Komisji ds. Transportu (TRAN) były trzy raporty Europosłów Wim Van de Camp, Merja Kyllönen i Ismail Ertug dotyczące aspektów rynkowych i socjalnych Pakietu Mobilności – czasu pracy kierowców, delegowania w transporcie, a także dostępu do rynku.
05.06.2018

Polska na Międzynarodowych Targach POSIDONIA 2018

4 czerwca w Atenach rozpoczęły się Międzynarodowe Targi POSIDONIA 2018. Targi odbywają się regularnie co dwa lata, już od roku 1969. Jest to największe tego typu wydarzenie, które skupia grecki przemysł stoczniowy oraz międzynarodowych ekspertów z tej dziedziny.
04.06.2018

Ostatni dzień rejestracji na 6. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Został ostatni dzień, aby zarejestrować się na 6. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Szefowie znanych firm i organizacji z branży morskiej, turystycznej i przetwórstwa ryb oraz naukowcy, ministrowie i samorządowcy są na liście prelegentów zaproszonych do udziału w tej edycji wydarzenia. Tegoroczny kongres odbędzie się 15 i 16 czerwca na szczecińskiej Łasztowni jako wydarzenie towarzyszące Światowym Dniom Morza. Na jego program składają się debata plenarna oraz dyskusje w panelach, w których uczestniczą prelegenci, eksper
31.05.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część I

11 grudnia 2008 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję nr 63/122 uchwalającą „United Nations Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea” (Konwencję ONZ dotyczącą umów związanych z międzynarodowym przewozem ładunków w całości lub w części drogą morską).
12.05.2018

Ruszyła rejestracja na 6. Międzynarodowy Kongres Morski

Ruszyła rejestracja na wydarzenie, które sprawi, że 15 i 16 czerwca 2018 r. Szczecin będzie morską stolicą Polski. Gospodarka morska, inwestycje w nadmorskie nieruchomości, edukacja, innowacje, ekologia… To tylko niektóre tematy szóstej edycji wydarzenia, które przyciągnie do Szczecina przedsiębiorców, menedżerów, ekspertów i decydentów z Polski i Europy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 i 16 czerwca 2018 r. i towarzyszyć będzie obchodom Światowych Dni Morza.
30.04.2018

Transport międzynarodowy: jak zadbać o bezpieczeństwo przewożonych towarów

Straty w wyniku kradzieży towarów, naprawy szkód czy kary za opóźnienia w dostawie - to tylko niektóre z kosztów, generowanych w wyniku okradania samochodów ciężarowych. W jaki sposób zabezpieczyć transport, by zadbać o bezpieczeństwo pracowników i przewożonych towarów?
22.04.2018

W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

Tegoroczny marzec przyniósł spadek cen węgla na międzynarodowych rynkach tego surowca. W końcu miesiąca w europejskich portach cena tony węgla energetycznego spadła do niespełna 76 dol. za tonę i była najniższa od maja zeszłego roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.04.2018

Start-upy z branży energetycznej mogą wygrać 30 tys. euro w międzynarodowym konkursie

Start-upy z pomysłem na rozwiązania z sektora energii i czystych technologii mogą wziąć udział w kolejnym PowerUp! To konkurs dla młodych firmy z 24 krajów Europy Środkowej. Do wygrania jest 30 tys. euro - poinformował PAP organizator konkursu InnoEnergy.
04.04.2018

Gdańsk na Międzynarodowych Targach Inwestycyjnych w Cannes

Gdańsk od wtorku uczestniczy w jednych z najważniejszych na świecie targach poświęconych inwestowaniu w nieruchomości. W tym roku szczególnie promować będzie projekty realizowane w partnerstwie publiczno-prywatnym. To już 19. edycja targów MIPIM w Cannes, w których udział bierze Gdańsk.
14.03.2018

Obajtek: Efektem konsolidacji Orlenu i Lotosu podmiot z międzynarodowym potencjałem

Konsolidacja PKN Orlen i Grupy Lotos pozwoliłaby stworzyć podmiot z międzynarodowym potencjałem, wzmacniający bezpieczeństwo Polski, którego giełdowa wartość mogłaby przekroczyć nawet 50 mld zł – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w odpowiedzi spółki na pytania PAP.
13.03.2018

Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy - warsztaty

GSG Towers, Stowarzyszenie Pomorskie w UE i Instytut Morski w Gdańsku serdecznie zapraszają warsztaty projektu Smart Blue Regions: " Łańcuch Dostaw Morskiej Energetyki Wiatrowej - przyszłe perspektywy dla technologii i współpracy". Wydarzenie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. w Gdańsku.
09.03.2018

Liczba międzynarodowych platform wiertniczych spadła do 194

W lutym 2018 roku zanotowano spadek w liczbie platform wiertniczych, zarówno w ujęciu rok do roku, jak i w ujęciu z miesiąca na miesiąc. Obecnie ich liczba wynosi 194.
08.03.2018

Kraków: Trwa międzynarodowy festiwal piosenki żeglarskiej – Shanties

Morskie Pogody - pod takim hasłem trwa w Krakowie 37. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej - Shanties 2018. Podczas imprezy przewidziano liczne koncerty oraz przesłuchania i prezentacje.
24.02.2018

UE i NATO zwracają się do Turcji ws. jej działań międzynarodowych

Komisja Europejska ponownie wezwała we wtorek Turcję do respektowania dobrosąsiedzkich relacji z państwami unijnymi i unikania wszelkich działań przeciwko nim. Z kolei NATO zaapelowało do Ankary o proporcjonalne działania w Syrii.
13.02.2018

Analiza ARP: W styczniu boom cenowy na międzynarodowych rynkach węgla

Tegoroczny styczeń był okresem boomu cenowego na międzynarodowych rynkach węgla, szczególnie w obszarze Azji-Pacyfiku, gdzie poziom cen przekraczał 100 USD za tonę. Na rynku europejskim ceny był stabilne, z niewielką tendencją spadkową - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
13.02.2018

PAIH krajowym koordynatorem Międzynarodowych Targów Importowych w Szanghaju

Jesienią w Chinach odbędą się pierwsze targi poświęcone współpracy importowej – China International Import Expo. Ze strony Polski krajowym koordynatorem Expo będzie Polska Agencja Inwestycji i Handlu, która ma odpowiadać za wsparcie polskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w wydarzeniu - poinformowała w środę PAIH.
07.02.2018

PAIH: Polska na międzynarodowych targach łodzi w Duesseldorfie

Trwają Międzynarodowe Targi Łodzi i Jachtów Boot Duesseldorf, na których Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła stoisko narodowe, by promować polski sektor jachtowy wśród zagranicznych przedsiębiorców.
23.01.2018

Międzynarodowy operator rozwiązań logistycznych FM Logistic podsumował swoje dotychczasowe osiągnięcia

Miniony rok to dla lidera w branży logistycznej wiele sukcesów, nagród, nowych kontraktów i stałe zwiększanie zatrudnienia, a także świętowanie 50-lecia swojej działalności.
18.01.2018

Delphia Yachts na międzynarodowych targach boot Düsseldorf 2018

Stocznia Delphia Yachts weźmie udział w 49-tej edycji międzynarodowej wystawy boot Düsseldorf. W dniach 20-28 stycznia 2018 w halach targowych Messe Düsseldorf zwiedzający zobaczą 4 jednostki żaglowe i motorowe wyprodukowane w Olecku oraz dowiedzą się więcej o nowej linii jachtów żaglowych Delphia zaprojektowanych przez Tony Castro Design.
17.01.2018

Analiza ARP: W grudniu umocnienie cen węgla na międzynarodowych rynkach

Po obserwowanym w listopadzie spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, w grudniu ub. roku nastąpiło umocnienie cen tego surowca, których poziom w niektórych terminalach przekroczył 100 dol. za tonę - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
12.01.2018

Podpisanie umowy ws. Międzynarodowych Targów Morskich POSIDONIA

Kierownictwo MGMiŻŚ podjęło decyzję, że w roku następnym ministerstwo po raz pierwszy weźmie udział w charakterze wystawcy w Międzynarodowych Targach POSIDONIA 2018, które odbywać się będą w Atenach w dniach 4-8 czerwca 2018 r.
19.12.2017

Analiza ARP: W listopadzie spadek międzynarodowych indeksów węglowych

Tegoroczny listopad był pierwszym miesiącem spadku indeksów cenowych węgla energetycznego na międzynarodowych rynkach, po trwającym ponad rok okresie ich systematycznego wzrostu zarówno na rynku Azji-Pacyfiku, jak i rynku Atlantyku - wynika z najnowszej analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
19.12.2017

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych

W Kijowie w dniach 8-9 listopada odbyło się posiedzenie polsko – ukraińskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego oraz Ambasady RP w Kijowie.
10.11.2017

Analiza ARP: W październiku było stabilnie na międzynarodowym rynku węgla

W październiku sytuacja na międzynarodowym rynku węgla była stabilna, a wahania cen niewielkie – wynika z najnowszej analizy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), który monitoruje sytuacją na węglowych rynkach.
10.11.2017

Rafalska: Transport międzynarodowy powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych

Będą dalsze uzgodnienia ze stroną francuską o rewizji dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników - powiedziała w środę w Paryżu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska po spotkaniu ze swoją francuską odpowiedniczką Muriel Penicaud.
20.09.2017

Alphatron Marine Poland na Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2017

Alphatron Marinie Poland, dostawca kompleksowych rozwiązań w dziedzinie profesjonalnych systemów nawigacyjnych i komunikacyjnych, zaprezentuje się we wrześniu w Gdańsku podczas Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2017. Przygotowano wiele nowości dla instytucji związanych z gospodarką morską, stoczni, podmiotów eksploatujących statki, jak i właścicieli jednostek pływających.
01.09.2017

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
31.08.2017

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich w Świnoujściu

Nocne zwiedzanie latarni morskiej, nawiązywanie łączności radiowej z latarnikami z całego świata oraz spotkanie z królem mórz Neptunem to niektóre atrakcje, które zaplanowano na niedzielę w Świnoujściu z okazji Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.
19.08.2017

Optimiści w międzynarodowym programie Kinder+Sport

Od tego roku Puchar Polski w klasie Optimist grupy B włączony został do międzynarodowego programu Kinder+Sport. Oficjalna inauguracja cyklu odbyła się podczas Pucharu Trenerów – regat dziecięcych realizowanych w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
21.07.2017

Trybunał arbitrażowy przyznał Słowenii dostęp do wód międzynarodowych

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze podjętą w czwartek decyzją przyznał Słowenii prawo dostępu do wód międzynarodowych kosztem Chorwacji, zamykając w ten sposób trwający ćwierć wieku spór dwóch sąsiadujących krajów. Chorwacja odmówiła uznania werdyktu.
30.06.2017

5. Międzynarodowy Kongres Morski

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morski
12.06.2017

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego priorytetem rządu. Zakończył się 5. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Powstanie konsorcjum bankowego finansującego przemysł stoczniowy podczas drugiego dnia Kongresu Morskiego w Szczecinie zapowiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak podkreślił, będzie ono realizowało inwestycyjne potrzeby Polskiej Żeglugi Morskiej. Minister nie ujawnił jeszcze, komu podlegać będzie nowe konsorcjum.
12.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
08.06.2017

Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie już za dwa dni

Premier Beata Szydło zainauguruje V Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Wydarzenie rozpocznie się 8 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Szczecińskiej. Natomiast uroczyste zakończenie odbędzie się 9 czerwca o godz. 18:30 na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
05.06.2017

Ryzyko podwójnego poboru podatku: Międzynarodowy najem siły roboczej, a oddelegowanie polskich pracowników sektora stoczniowego do pracy w Norwegii

W stoczniach na całym świecie można zaobserwować w dalszym ciągu zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę polskich pracowników sektora stoczniowego. Zagraniczne stocznie chcąc pozyskać ww. osoby do pracy przy realizowanych projektach stoczniowych korzystają, z reguły, z usług polskich pośredników będących zarazem podwykonawcami dla stoczni.
25.05.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.