• <
escort_980x120_gif_2020

Osiem tys. osób zgłosiło się na międzynarodowy zlot morsów w Mielnie, w czwartek start imprezy

rk

09.02.2023 09:50 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Osiem tys. osób zgłosiło się na międzynarodowy zlot morsów w Mielnie, w czwartek start imprezy

Partnerzy portalu

Osiem tys. osób zgłosiło się na międzynarodowy zlot morsów w Mielnie, w czwartek start imprezy - GospodarkaMorska.pl
Międzynarodowe Zloty Morsów w Mielnie

W czwartek rozpoczyna się XX Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, który 12 lutego zakończy wspólna kąpiel uczestników w Bałtyku. W tym roku udział weźmie ponad 8 tys. osób.

Od 2004 r. Mielno (Zachodniopomorskie) przez kilka dni lutego staje się międzynarodową stolicą morsów, czyli miłośników zimowych kąpieli z Polski i różnych zakątków świata. Podczas mieleńskich zlotów ustanowiono dwa rekordy Guinnessa w liczbie kąpiących się morsów w jednym miejscu. Pierwszy w 2010 r., gdy do wody weszły 1054 osoby, i drugi w 2015 r., nadal aktualny, gdy w Bałtyku wykąpało się 1799 morsów.

Podczas kolejnych zlotów w Mielnie do morza wchodziło więcej morsów, ale już bez ustanawiania rekordów. Ze względu na obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią w 2021 r. impreza się nie odbyła, za to w 2022 r. połączono dwie edycje. W wydarzeniu wzięło udział 8576 osób, najwięcej w historii zlotów.

Tegoroczny XX Międzynarodowy Zlot Morsów, który jak poprzednie organizuje Centrum Kultury w Mielnie wspólnie z gminą, rozpoczyna się w czwartek i potrwa do 12 lutego. Udział w wydarzeniu zadeklarowało ok. 8 tys. osób, ale, jak przekazała  rzeczniczka magistratu w Mielnie Mirosława Diwyk-Koza, gości jeszcze przybywa.

Rejestracja uczestników trwa. Nadal można kupić bilety, choć już bez możliwości udziału w jednym z dwóch balów planowanych podczas zlotu.

- Dla wszystkich uczestników jubileuszowego zlotu przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Będą m. in. dwa jubileuszowe bale, wejście do Bałtyku z Morzem Aniołów o wschodzie słońca, III Mistrzostwa Polski w morsowaniu z Valerjanem Romanovskim. Nowością będzie pierwszy w kraju Morsmageddon, jak też wielkie gotowanie zupy pomidorowej z biciem rekordu Polski. Nie zabraknie biegów, dobrej muzyki, saun czy paneli dyskusyjnych o różnych obliczach morsowania - powiedziała rzeczniczka prasowa mieleńskiego magistratu.

Tradycyjnie działać będzie Pałac Ślubów, w którym morsy mogą zawrzeć związek małżeński ważny jedynie na czas zlotu, oraz Morsowa Strefa Chilloutu. Rozegrany zostanie m.in. turniej Mrozoodpornych. Gwiazdą muzyczną będzie Małgorzata Ostrowska.

Oficjalne otwarcie XX MZM z odśpiewaniem hymnu imprezy zaplanowano w czwartek w południe przy głównym wejściu na plażę od ul. Kościuszki.

Finałowa, wspólna kąpiel w Bałtyku odbędzie się w niedzielę, 12 lutego, o godz. 12. Poprzedzi ją parada morsów ubranych tym razem w wybrane stroje tematyczne z poprzednich zlotów. Ruszy ona z parkingu jednego z supermarketów, z ul. Lechitów 2a o godz. 10.00, by wejściem od ul. 1 Maja dotrzeć na plażę i punktualnie w południe wskoczyć na co najmniej kilka minut do Bałtyku. Ten najbardziej widowiskowy moment zlotu obserwuje zwykle z mieleńskiej promenady kilka tysięcy osób.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.