• <

Wynik wyszukiwania - "ewolucja" - Wiadomości

Ruszyła cyfrowa rewolucja sektora MŚP. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym nowy rozdział cyfrowej gospodarki. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych otworzyła dostęp do bezpłatnych, specjalistycznych usług związanych z wdrożeniem innowacji cyfrowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
17.05.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024 [wideo]

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
10.03.2024

Edu Offshore Wind 2024. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. uczniów

W hali Amber Expo wystartowała dziś druga edycja targów edukacyjnych Edu Offshore Wind, kierowanych przede wszystkim do młodzieży szkolnej i studentów. Po zeszłorocznym udanym debiucie organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania.
06.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Pierwszy na świecie chemikaliowiec napędzany wiatrem oddany do użytku

Chemship oddał dziś do użytku swój pierwszy statek z napędem wspomaganym wiatrem. Tym samym MT Chemical Challenger stał się pierwszym na świecie chemikaliowcem wyposażonym w zrównoważoną technologię wiatrową. Statek będzie obsługiwał transatlantycką trasę firmy żeglugowej Chemship między wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych a Morzem Śródziemnym.
19.02.2024

Tak ma wyglądać przyszłość luksusu? Prywatna łódź podwodna nową ofertą dla bogatych klientów

Branża stoczniowa specjalizująca się w budowie dużych jachtów dla indywidualnych klientów dynamicznie się rozwija. Dzięki temu powstają coraz większe jednostki, które mają spełniać wymagania postawione przez przyszłego właściciela, nie ustępujące rozmiarami statkom oraz okrętom. Chcąc wybić się w tym sektorze austriacka firma Migaloo wprowadziła do swojej oferty... łodzie podwodne, przywodzące na myśl projekty rodem z filmów czy książek science fiction.
08.02.2024

Rząd Indii zapewni 30% dotację na zielone porty i stocznie. Na kursie wodór, ekologiczne paliwa i informatyzacja

Indie intensywnie przekształcają duże i małe porty w centra logistyczne przyjazne dla środowiska. Rząd Indii przedstawił niedawno szereg inicjatyw mających na celu zachęcenie do stosowania ekologicznych technologii w portach. W 2024 r. programy wchodzą w życie przy istotnym wsparciu rządu w Delhi. Jest to szerszy program rozwoju żeglugi Indii ogłoszony przez indyjskie Ministry of Ports, Shipping & Waterways (MoPSW).
06.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Portrezerwa. Ewolucja i wizja rozwoju

Portrezerwa to historia stworzenia dobrze prosperującego przedsiębiorstwa przeładunkowego działającego na terenie trójmiejskich portów morskich. Dzięki determinacji i zaangażowaniu założycieli oraz trzonu kadry pracowniczej spółce w krótkim czasie udało się zaistnieć na rynku, a wręcz stać się jednym z głównych graczy w swojej branży. Czym firma wyróżnia się na rynku i jakie ma plany na przyszłość?
25.01.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Port Gdańsk na 5. miejscu w Unii Europejskiej z 51 proc. wzrostem przeładunków

Rok 2023 r. to drugi rok wojny w Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ta sytuacja zupełnie zmieniła dotychczasowe łańcuchy dostaw i wymagała przemodelowania gospodarek, w tym także gospodarki naszego kraju. Kluczową rolę odegrały tu porty morskie, zwłaszcza największy polski port w Gdańsku. Zapewniły dostawy towarów z nowych kierunków.
28.12.2023

Jak optymalnie wykorzystać potencjał energetyczny Bałtyku? Perspektywa Equinor Polska [wideo]

Ewolucja krajowego sektora MEW to nie tylko potężne wyzwanie infrastrukturalne, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa na zdobycie strategicznej przewagi i ugruntowanie pozycji Polski w europejskim krajobrazie energetycznym. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, rozmawialiśmy z Michałem Kołodziejczykiem, prezesem zarządu Equinor w Polsce, o kluczowych czynnikach efektywnej transformacji.
17.12.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

Cannes Yachting Festival 2023: Sunreef Yachts Eco na fali

Sunreef Yachts podsumowuje udaną obecność na Cannes Yachting Festival. To wyjątkowe wydarzenie branżowe przyciągnęło ponad 600 wystawców i 54 000 uczestników z całego świata. Dzięki silnej obecności zarówno w Port Canto, jak i Vieux Port, jachty Sunreef Yachts cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Firma zdobyła prestiżową nagrodę i liczne podpisane kontrakty sprzedażowe, w tym na nowe katamarany z gamy ULTIMA.
21.09.2023

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień. Oznacza to, że operatorzy wprowadzą w najbliższym czasie na rynek 843 statki z instalacjami LNG – wyliczyli dokładnie eksperci Clarksons.
05.09.2023

Wspólne działania flot Filipin i USA odpowiedzią na zagrożenie ze strony Chin

W ramach zacieśniana sojuszniczych relacji, okręty US Navy oraz Marynarki Wojennej Filipin prowadzą działania na filipińskich wodach terytorialnych w regionie Morza Południowochińskiego. Działanie to prowadzone jest w ramach Rady ds. Wzajemnej Obrony, której celem jest rozwój interoperacyjności pomiędzy siłami morskimi obu państw.
05.09.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I

Termin budowy i dostawy statku, stanowi jeden z elementów istotnych umowy. Jednocześnie, stocznia podejmując proces budowy, musi się liczyć z faktem powstania w trakcie budowy okoliczności, które opóźnią lub wręcz uniemożliwią kontynuację prac przewidzianych umową.
24.08.2023

Dowództwo US Navy ostrzega statki przed wchodzeniem na wody Iranu

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja działająca w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz ostrzegła statki w regionie, aby trzymały się z dala od wód Iranu, aby uniknąć możliwego zajęcia przez siły morskie tego kraju.
14.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

Ponant przedstawia projekt statku wycieczkowego napędzanego wiatrem i ogniwami paliwowymi

Francuska firma Ponant przedstawiła dwie koncepcje projektowe jachtu nowej generacji, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 i ewolucja żeglugi w kierunku neutralności klimatycznej. Przedsiębiorstwo podało, że prowadzi rozmowy z wybranymi stoczniami. Oczekuje, że statek, który połączy w sobie sześć innowacyjnych technologii dekarbonizacji, będzie gotowy do 2030 roku.
06.07.2023

Nowy zarząd Polskiego Forum Technologii Morskich

W związku z przejściem na emeryturę Jerzego Czuczmana, dotychczasowego prezesa Zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich został powołany nowy zarząd, który oficjalnie zaczął sprawować swoją funkcję od 1 lipca 2023.
05.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
04.07.2023

W Łebie ruszyło pierwsze w Polsce centrum informacji o morskich farmach wiatrowych. Za inicjatywą stoją Equinor i Polenergia

“Centrum informacji o morskich farmach wiatrowych Bałtyk” rozpoczęło swoją działalność w Łebie. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię. W uroczystości otwarcia wzięli udział przedstawiciele polskiego Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz działacze lokalnych organizacji.
28.06.2023

Gaz-System chce budować kolejne gazociągi i podążać za rynkowymi trendami w obszarze zielonych gazów

Gaz-System będący krajowym operatorem systemu przesyłowego, jako swoją misję widzi działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego - nie tylko Polski, ale całego regionu. „Jest wojna, musimy zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, źródła energii. W tym celu chcemy podnosić jakość współpracy z naszymi dostawcami” - przekonywał na konferencji z okazji „Dnia dostawcy” Andrzej Kensbok, wiceprezes Gaz-System. Podkreślił, że ambicją tej strategicznej dla polskiej gospodarki spółki jest czynny udział w procesach dekarbonizacji.
02.06.2023

O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju

Pieniądz jest jedną z głównych sił napędzających rozwój państwa, dlatego rozmawiając o przyszłości naszej gospodarki nie sposób pominąć tego narzędzia rynkowego. Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie 19 i 20 czerwca w Gdyni, zostaną poruszone również tematy z dziedziny finansów, które mają zasadnicze znaczenie teraz oraz dla przyszłości Polski i Polaków.
19.05.2023

Sunreef 80 Eco: Elektryczna rewolucja trwa

Kolejna całkowicie elektryczna jednostka Sunreef 80 Eco została zwodowana. Jest to w pełni autonomiczny jacht wykorzystujący rewolucyjną ekologiczną technologię aby cieszyć się rejsem bez zużycia paliwa w całkowitej ciszy i luksusie. Zaprojektowany i zbudowany tak, aby nawigować w pełnej harmonii z żywiołami.
05.05.2023

Nowa teoria o powstaniu wody na Ziemi

Badania egzoplanet dostarczają nowych danych o tym, skąd na Ziemi mogła znaleźć się woda. Według nich powstała z wypełniającego atmosferę wodoru w oddziaływaniach z oceanem gorącej magmy.
16.04.2023

Anna Moskwa zapowiada, że w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Czarter na czas – warunki płatności hire

W naszym artykule Czarter na czas - hire (opłata czarterowa) rozpoczęliśmy analizę prawną warunków czarterowych oraz, w ogólniejszym ujęciu common law, płatności „hire” (opłaty czarterowej).
17.02.2023

Patent na technologię mocno zwiększa wartość firmy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po możliwość ochrony własności intelektualnej. I choć dane z ostatnich miesięcy mogą napawać optymizmem, o tyle w ogólnym rozrachunku nasz kraj wciąż jest daleko za światową czołówką w ilości uzyskanych patentów. Tymczasem patent nie tylko chroni innowacyjny pomysł, ale daje też realne szanse na zwiększenie zysków w przyszłości.
06.02.2023

Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość

Dariusz Grzesiak - koordynator Działu Maszyn Elektrycznych w szczecińskiej spółce mPower prognozuje, że silniki spalinowe będą coraz bardziej wypierane przez napędy elektryczne. Takie są łatwiejsze do budowy konstrukcyjnie, są też mniej zawodne. Dotyczy to elektromobilności w szerokim zakresie, zarówno w pojazdach kołowych, jak również np. w branży jachtowej, w której ekologiczne napędy pojawiają się coraz częściej.
02.02.2023

Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
29.01.2023

Mniejsze ryby przyszłością cieplejszych głębin oceanów?

Wraz z ocieplaniem się oceanów żyjące w ich głębinach planktonożerne ryby robią się mniejsze – wynika z analiz prehistorycznych szczątków, o których informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
20.01.2023

Strategia wodorowa Norwegii - czy zielona rewolucja wodorowa wydarzy się w Oslo?

Zielony wodór jest nośnikiem energii, który ma znaczny potencjał, aby pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jego wykorzystanie oferuje krajom Europy, nastawionym na dekarbonizację, nowe możliwości w zakresie przeprowadzenia transformacji gospodarki w duchu zrównoważonego rozwoju. Ustawa klimatyczna (Klimalov) ustanawia cel Norwegii, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 50% do 2030 roku, a ustawa wymaga od rządu wdrożenia polityki i środków do osiągnięcia tego celu. Jednym z takich środków jest roz
13.01.2023

Kwantowa rewolucja (nie tylko) w morskiej logistyce

Transport przeżywa w ostatnim czasie istotne zawirowania wciąż wpadającą w nowe mutacje pandemią koronawirusa oraz sankcjami wprowadzonymi na Roję po napaści tego kraju na Ukrainę. Okazało się, że zatory na ostatniej mili w porcie, centrum logistycznym czy terminalu wywołują globalne zawirowania na wiodących rynkach przemysłowych zarówno po stronie podażowej jak i popytowej.
09.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Mingyang tworzy "najdłuższą na świecie" łopatę do morskiej turbiny wiatrowej. Tajfuny będą jej niestraszne

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zakończył produkcję pierwszej łopaty dla morskiej turbiny wiatrowej MySE 16-260, o średnicy wirnika wynoszącej 242 metry.
19.12.2022

Infrastruktura nie nadąża za technologiami w żeglarstwie

Elektromobilność to nie tylko samochody. Dziś ekologiczny napęd da się stosować w każdym pojeździe, ogniwa wodorowe wraz z silnikami elektrycznymi z impetem wchodzą miedzy innymi w świat żeglarstwa. Problem w tym, że infrastruktura na przystaniach jachtowych nie nadąża za zieloną rewolucją. Czy to oznacza, że turystyka żeglarska w Polsce zacznie tracić na atrakcyjności?
19.12.2022

Jak przemysł morski zmienił się na przestrzeni lat? [WIDEO]

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
25.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
14.11.2022

TTS zmienia się w HanseYachts Sp. z o.o.: "Dążymy do najwyższych standardów"

Znany i ceniony w regionie pracodawca oraz producent luksusowych jachtów zmienia nazwę. Już wkrótce TTS przyjmie miano HanseYachts Sp. z o.o. – Metamorfoza będzie związana nie tylko z samym nazewnictwem, ale również z nieustannym podwyższaniem standardów i inwestycjami, które będą zmieniały żeglarski świat – tłumaczy dyrektor zarządzający Maciej Twardowski w rozmowie na temat genezy rozwoju firmy oraz planów na przyszłość.
23.09.2022

"El Confidencial": Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, aby zaopatrzyć się w gaz i nie zbankrutować

Europa ma przed sobą co najmniej dwie krytyczne zimy, kiedy będzie musiała zapewnić sobie gaz i przy tym nie zrujnować się - pisze weekendowy „El Confidencial”.
12.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Cztery koła napędowe dekarbonizacji. Porty muszą wesprzeć żeglugę

Obszar techniczny, handlowy, regulacyjny i tzw. czwarta rewolucja spalania (alternatywne paliwa ekologiczne) to cztery grupy działań, które należy zrealizować, by osiągnąć postępy w dekarbonizacji żeglugi morskiej wymienił Philippos Phillis, prezes European Community Shipowners’ Associations (ECSA).
24.07.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

O czym dyskutowano na konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”?

„Chcemy modernizować energetykę, żeby zapewnić suwerenność kraju” – mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu, podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego „Perspektywy rozwoju sektora energii w Polsce 2040”, która odbyła się 3 czerwca 2022 r. w Warszawie.
06.06.2022

Hub wodorowy w Porcie Gdynia. Ekologiczna rewolucja coraz bliżej? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Konferencja poświęcona projektowi hubu wodorowego w Porcie Gdynia zgromadziła przedstawicieli terminali, firm i urzędników. Rozmawiali oni o tym, jak taki hub w regionie miałby wyglądać, oraz jakie wiążą z nim nadzieje.
30.05.2022

Politechnika Gdańska stawia na morską energetykę wiatrową

Polskę czeka energetyczna rewolucja, która jednak nie będzie miała szans powodzenia bez odpowiednio przygotowanych kadr inżynierskich oraz badań naukowych na światowym poziomie.
09.05.2022

Rewolucja w świecie offshore. Reach Subsea z kontraktem na bezzałogowe jednostki USV

Norweskie firmy Reach Subsea i Kongsberg Maritime podpisały umowę na budowę pierwszego z dwóch statków bezzałogowych (USV). Jednostki mają tworzyć serię pod nazwą Reach Remote.
14.04.2022

Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?

Federacja Rosyjska posiada na Bałtyku kilka kluczowych węzłów portowych, stanowiących strategiczne punkty logistyczne w zachodniej części Rosji. To przez nie do tej pory odbywał się import oraz eksport znaczącej ilości dóbr ważnych dla dominującej na tle całego kraju jego europejskiej części. Rocznie obsługiwano w nich około kilkadziesiąt milionów ton różnorodnych ładunków, głównie masowych: suchych i płynnych. Jak wojna Rosji z Ukrainą przełoży się na kondycję portów rosyjskich na Bałtyku?
12.04.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

Wirtualni marynarze z Krakowa. Polacy wspierają załogi statków bez wychodzenia z biura

Wbrew pozorom, z Krakowa jest bardzo blisko nad morze – a już na pewno z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB. Tamtejsi programiści i naukowcy przenoszą się nad morze za pomocą jednego kliknięcia. Wszystko po to, by czuwać nad sprawnym działaniem statków, zapobiegać awariom pod pokładem i wytyczać optymalne trasy.
28.02.2022

Wodorowy zbiornikowiec na LNG. Przełom w wykorzystaniu wodoru do napędu statków

RINA zatwierdziła założenia projektowe zbiornikowca zaprojektowanego przez FKAB Marine Design. Ma to być zbiornikowiec MR wykorzystujący LNG do produkcji wodoru, który użyty będzie do napędu statku.
21.02.2022

Dlaczego rewolucja czystych technologii w żegludze nabiera tempa?

Zaledwie kilka tygodni temu, nastroje panujące podczas COP26 były prawdopodobnie pozytywne i pełne nadziei, a kluczowi gracze w branży żeglugowej wykazali bezprecedensową gotowość do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Jednakże fragmentacja przedstawiona na MEPC 77 ukazała nieco inny obraz sytuacji.
26.12.2021

Port Gdańsk. Wolny Obszar Celny ma już 25 lat [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wolny Obszar Celny to przestrzeń 31 hektarów otwarta w 1996 roku na wniosek Portu Gdańsk decyzją ministra finansów. Jak powstawał, zmieniał się i jakie dziś pełni funkcje? O tym opowiada nam Czesław Nowak, wieloletni dyrektor WOC-u oraz Adam Kłos, obecny dyrektor handlowy w Porcie Gdańsk.
04.12.2021

150 GW w offshore wind w Wielkiej Brytanii? Możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Ośrodek doradczo-analityczny Energy System Catapult przygotował kolejny raport na temat morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Przyszły system elektroenergetyczny tego kraju może obsłużyć do 150 GW w sektorze offshore wind, pod warunkiem zapewnienia integracji technicznej systemu elektroenergetycznego i reform rynkowych.
17.10.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

Nowy Ład może zablokować rozwój MEW w Polsce na lata [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
15.10.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Vestas wstrzyma produkcję w trzech europejskich fabrykach

Duński potentat Vestas poinformował o planach wstrzymania produkcji w trzech zakładach - w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Działania te mają przyśpieszyć optymalizację produktów, zapewnienie modelu operacyjnego oraz zmniejszenie śladu węglowego.
22.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

Siemens Gamesa rozbuduję fabrykę łopat w Hull. Brytyjska branża nie kryje radości

Potentat energetyczny Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że zainwestuje 186 milionów w podwojenie zdolności produkcyjnych w fabryce łopat dla morskich farm wiatrowych w Hull. Branża brytyjska przyjęła z dużym zadowoleniem informacje o planach SGRE oraz innych firm. Brytyjczycy walczą o duży udział local content w sektorze energetyki wiatrowej.
10.08.2021

Brytyjczycy przyśpieszą odejście od węgla z energetyki – cel to 2024 rok

Wielka Brytania jest obecnie jednym z liderów transformacji energetycznej w Unii Europejskiej. Kraj ten rozwija morską energetykę wiatrową, atom oraz dąży do powszechnej transformacji sektora ogrzewnictwa. Brytyjczycy idą o krok dalej i przyśpieszają termin całkowitego wycofania węgla z energetyki.
02.07.2021

Endego, czyli nowa twarz CADM Automotive

CADM Automotive oficjalnie zakończył proces rebrandingu i stał się Endego. Prócz nowej nazwy firmy, zmiany obejmowały nową identyfikację wizualną oraz stronę internetową. Jest to kolejny ważny kamień milowy w historii spółki, będący bezpośrednim rezultatem nowej strategii skupiającej się na ewolucji, której celem jest stanie się wiodącym dostawcą usług inżynieryjnych E2E dla szerokiej gamy branż.
28.06.2021

Rynek potrzebuje więcej gazowców LNG od zaraz

Rynki gazu ziemnego na całym świecie rosną, ponieważ światowi importerzy doszli do jasnego przekonania: nie ma wystarczającej podaży.
28.06.2021

Bliski Wschód inwestuje w zielony wodór. Czy ma szansę na bycie nowym hubem?

Kraje Bliskiego Wschodu należą do czołówki eksporterów ropy naftowej. Producenci z Zatoki Perskiej stawiają na rozwój wodoru, w szczególności zielonego. Co więcej, mają duże ambicje eksportowe, które realizują już dziś.
25.05.2021

Wiceminister infrastruktury: w Polskim Ładzie zaplanowano duże inwestycje portowe

Rozbudowa wodnego toru podejściowego do Świnoujścia, budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w tym porcie, czy możliwość przedłużenia szerokiego toru do portów Trójmiasta, to jedne z największych inwestycji portowych, które są zaplanowane w Polskim Ładzie - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
18.05.2021

Budowa instalacji OZE jest tańsza niż eksploatacja elektrowni węglowych

Według najnowszego raportu Coal Cost Crossover 2.0, przygotowanego przez thinktank Energy Innovation, dziś w USA opłaca się bardziej budować nowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, aniżeli w dalszym ciągu eksploatować elektrownie konwencjonalne.
12.05.2021

Strategic Marine przedstawia nowy model Strat Cat CTV

Strategic Marine, stocznia z Singapuru, wprowadziła na rynek statek Strat Cat (CTV) nowej generacji przeznaczony na rynek morskiej energetyki wiatrowej.
12.04.2021

Deloitte: kryzys klimatyczny większym wyzwaniem dla gospodarki niż pandemia Covid

Większym wyzwaniem dla światowej gospodarki niż pandemia będzie - zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie - kryzys klimatyczny - ocenili ekonomiści z Deloitte. Najmocniej skutki zmiany klimatu odczuje rolnictwo.
26.02.2021

Przemysł 4.0 szansą na wyjście Polski z pandemicznego kryzysu

– Transformacja cyfrowa przemysłu to nasz as w rękawie, ponieważ Polska ma ogromny potencjał. Jeśli odważnie zagramy tą kartą, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii koronawirusa i możemy też stać się liderem reindustrializacji w Europie – mówi Dawid Solak z Platformy Przemysłu Przyszłości. Jak wskazuje, pandemia COVID-19 okazała się katalizatorem, który skłonił polskie firmy do przyspieszenia cyfrowej transformacji, ale nadal jedną z głównych barier dla tego procesu pozostaje brak pracowników o odpowiednich kompete
18.02.2021

Stolica podsumowała sezon rejsowy nad Wisłą

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z budżetu obywatelskiego, prawie 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów - tak wyglądał sezon nad Wisłą w ubiegłym roku.
11.02.2021

DACHSER usprawnia dostawy w short distance

DACHSER, operator logistyczny o globalnym zasięgu, stawia kolejny ważny krok w stronę cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Firma wprowadza rozwiązanie dla short distance we wszystkich europejskich oddziałach. Nowe urządzenie zapewnia kierowcom kompleksowy system wsparcia, który intuicyjnie i niezawodnie prowadzi ich przez wszystkie procesy logistyczne w transporcie.
28.01.2021

Powstaje biała księga polityki przemysłowej

Ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jedną z jej osi ma być cyfryzacja, która usprawni działalność przemysłową, ma być rozumiana jako zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. Zgodnie z założeniami zmiany mają pozwolić na rozwój polskiego przemysłu, zwiększyć jego innowacyjność, a przy tym poprawić konkurencyjność naszej gospodarki i uodpornić ją na wstrząsy. – Stawiamy przede wszystkim na cyfryzację wśród przedsiębiorców. Chcemy przygotować pakiet szkoleń, jak również środków finansowych do w
27.01.2021

Ireneusz Zyska: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki (wywiad)

Prezentujemy wywiad z wiceministrem ds. klimatu Ireneuszem Zyską na temat polskiej transformacji energetycznej, przeprowadzony przez Mariusza Marszałkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego.
25.01.2021

Bank Światowy - Port musi być smart

Rewolucja informatyczna w portach i biznesie morskim jest jednym z wiodących trendów, który wpłynął na logistykę morską - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Światowy we współpracy z International Association of Ports and Harbors (IAPH).
23.01.2021

Gróbarczyk: Ten rok musi przynieść zmiany w branży stoczniowej

O pandemii i jej skutkach mówi się wiele i pod każdym kątem, jednak nie wolno przy tej okazji zapomnieć także o przemyśle stoczniowym. Wszelkie dostępne dane wskazują bowiem, że ten rok będzie dla branży stoczniowej jednym najtrudniejszych od 2008. Nie tylko na świecie, ale przede wszystkim w Europie, a w tym także w Polsce.
08.01.2021

Trzy lata Wód Polskich. „Nie zwalniamy tempa” – mówi w wywiadzie Prezes Przemysław Daca

O początkach działania, zrealizowanych inwestycjach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, rozmawiamy z Prezesem Wód Polskich Przemysławem Dacą.
03.01.2021

Życie po COVID-19: Czy świat, jaki znamy, zmieni się na zawsze?

Po pierwszych blokadach w marcu 2020 r., w Internecie i mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych miast. W niektórych miejscach, po ulicach wędrowały dzikie zwierzęta i wydawać by sie mogło, że natura bierze głęboki wdech po ciężkich doświadczeniach ze światem ludzi. Światowe rządy apelowały do obywateli o pozostanie w domach.
09.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Stena Line wprowadza kolejne zmiany na trasach bałtyckich

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa.W tym tygodniu m.in. o kolejnej bałtyckiej trasie, którą Stena Line zamierza wzmocnić.
03.11.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

Opracowano materiał zdolny do przechwytywania dwutlenku węgla z przemysłowych gazów cieplarnianych. To rewolucja w drodze do zeroemisyjności

Zgodnie z postanowieniami Europejskiego Zielonego Ładu, porozumienia wypracowanego przez Komisję Europejską w 2019 roku, państwa członkowskie zobowiązały się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera nie później niż do 2050 roku. W realizacji tych założeń może pomóc innowacyjny materiał opracowany na Uniwersytecie w Bayreuth, który pozwala odseparować dwutlenek węgla z mieszaniny gazów.
30.10.2020

Przyszłość należy do morskiej energetyki wiatrowej!

O wodorze jako paliwie przyszłości i morskiej energetyce wiatrowej dyskutowano m.in. podczas 5. konferencji naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju". Dwudniowe wydarzenie z udziałem ok. 130 prelegentów zakończyło się we wtorek w Rzeszowie.
13.10.2020

Cyfryzacja branży morskiej przyspieszona przez Covid-19

Ostatnie miesiące pokazały jak dużym wyzwaniem dla przemysłu morskiego jest wprowadzenie narzędzi oraz rozwiązań cyfrowych, co zostało wymuszone pandemią Covid-19. Wspomniana cyfryzacja obejmuje wszystkie nowe technologie, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa procesów transportowych.
05.10.2020

Rewolucja w transporcie kolejowym właśnie się rozpoczęła

Kolejowy biznes cargo łączy obecnie unikatowa, nowoczesna i bezpieczna platforma RAILVIS.com, która skupia w jednym miejscu oferty wolnych zasobów wagonowych i lokomotyw w całej Europie.
29.09.2020

Zobacz Gdańsk bez plastiku na wielkim formacie

Odsłonięto pierwszy mural w ramach prowadzonej przez miasto akcji Gdańsk bez plastiku. Namalowany na elewacji Szkoły Podstawowej nr 27 chłopiec nakłania przechodniów do pozbycia się z otoczenia plastikowych odpadów. – Gdańsk bez plastiku to nie tylko teoria, to także ważne przesłanie edukacyjne, które realizujemy w praktyce – mówił podczas odsłonięcia muralu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.
25.09.2020

Porozmawiajmy o wodorze i przyszłości

Rok temu o technologiach wodorowych, które odmienią świat, rozmawiano w Gdyni, teraz – w całości w sieci. Już w przyszłym tygodniu kolejna, 3. edycja międzynarodowej konferencji PCHET (Polish Conference on Hydrogen Energy and Technology). Dyskusjom o zeroemisyjnym źródle energii będzie mógł przysłuchać się każdy, kto interesuje się tematem.
23.09.2020

Historia naukowa fizyki klimatu: Lody i modele

W ramach cyklu o historii badań klimatu, portal "Nauka o Klimacie" tym razem zajmie się ostatnim okresem (po roku 1965), obejmującym rozwój nowoczesnych modeli klimatu, badań rdzeni lodowych oraz powstanie IPCC.
21.09.2020

Szetlandy rozważają oderwanie się od Szkocji

Radni z Szetlandów – szkockiego archipelagu na Morzu Północnym – zdecydowaną większością głosów poparli w piątek wniosek o zbadanie możliwości oderwania się wysp od Szkocji.
13.09.2020

Ewolucja współpracy NATO z partnerami – szanse i wyzwania

Od czasu aneksji Krymu przez Rosję NATO zacieśnia współpracę z niewielką grupą partnerów w Europie, którzy wzmacniają zdolność do obrony i odstraszania oraz prowadzenia misji reagowania kryzysowego. Ponieważ NATO uznało Chiny za wyzwanie, wzrośnie znaczenie relacji z partnerami z innych regionów, zwłaszcza z Azji i Pacyfiku. Polska może im zaoferować szerszy dostęp do ćwiczeń na swoim terytorium i na Morzu Bałtyckim, w zamian za większe finansowe wsparcie dla Gruzji i Ukrainy.
24.08.2020

Spirala opóźnionych płatności hamuje polski transport – jak sobie z nią poradzić?

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK na koniec III kw. 2019, całkowite przeterminowane zadłużenie firm transportowych wynosiło 1,514 mld zł. Liczba firm transportowych z opóźnionymi o co najmniej 30 dni zaległościami na kwotę minimum 500 zł, wzrosła w ciągu roku o 10,6 proc. Aż 9,1 proc. przedsiębiorstw w tym sektorze ma zaległości w regulowaniu faktur czy spłacie kredytu. To najwyższy odsetek spośród wszystkich sektorów gospodarki. Pierwsza połowa 2020 roku stała pod znakiem pandemii koronawirusa, która przy
11.08.2020

Przegląd największych eminentów CO2

Analizując wkład poszczególnych krajów w spowodowaną przez człowieka zmianę klimatu, trzeba brać pod uwagę nie tylko ich aktualne emisje dwutlenku węgla, ale całą ich historię. Wynika to z faktu, że CO2 pozostaje w atmosferze bardzo długo (patrz na przykład Impuls węglowy i jego usuwanie z atmosfery), współczesna koncentracja tego gazu jest więc wynikiem wszystkich naszych działań, przynajmniej od czasu rewolucji przemysłowej.
10.08.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Obajtek: fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wzmocni naszą pozycję w regionie

Decyzja Komisji Europejskie (KE), dotycząca zgody na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest "historyczną chwilą". Fuzja ta wzmocni pozycję powiększonej Grupy Orlen w regionie - ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zapewnił, że po fuzji w Grupie Lotos nie będzie zwolnień grupowych.
15.07.2020

Część pakietu mobilności zacznie obowiązywać w sierpniu. Polskie firmy transportowe czeka kosztowna rewolucja

Przewoźnicy drogowi mają raptem kilka tygodni na przygotowanie do zmian wprowadzonych pakietem mobilności, bo pierwsze przepisy – dotyczące m.in. odpoczynku kierowców – wejdą w życie już w sierpniu. Krajowa branża transportowa od początku prac nad dokumentem podnosiła, że spowoduje on wzrost kosztów i spadek konkurencyjności przewoźników m.in. z Polski, Bułgarii, Litwy i Łotwy. – Zachodnie firmy nie będą w stanie wypełnić luki po konkurentach z naszego regionu, więc z pewnością wrócimy na te rynki – ocenia Maciej Wroński, prezes
13.07.2020

Premier: nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej

Nie chcemy przegapić czwartej rewolucji przemysłowej, a kryzys spowodowany pandemią stanowi dla nowoczesnych firm także szansę na sukces - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej wizyty w firmie SelfMaker w Łodzi.
24.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Technologie BAE Systems redukują szkodliwe emisje statków w USA

Pod pokładami statków w Stanach Zjednoczonych trwa cicha rewolucja. W ich kadłubach znajduje się nowoczesny zestaw komponentów, które działają zgodnie – razem cicho mrucząc, aby poruszać statek po wodzie bez hałasu.
15.05.2020

PIE: zautomatyzowany transport drogowy to o 51 mld zł mniejsze koszty wypadków i kolizji w Polsce

Automatyzując transport drogowy można uniknąć w Polsce kosztów rzędu 51 mld zł rocznie związanych z wypadkami i kolizjami - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie „Autonomiczny transport przyszłości”.
06.05.2020

Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd (foto, wideo)

SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z
20.02.2020

Wodór jest przyszłością transportu, a Polska jest jednym z liderów tego rynku w Europie

Popularyzacja ogniw wodorowych będzie symbolem drugiej rewolucji w elektromobilności – twierdzą eksperci rynku. W pierwszej kolejności wodór posłuży do zasilania ciężarówek i autobusów, ale już dziś testowane są też auta osobowe o takim zasilaniu. Polska jest jednym z głównych graczy na tym rynku w Europie, a w ciągu kilku najbliższych lat rynek ogniw wodorowych zanotuje spektakularny, ponad 60-krotny wzrost.
14.02.2020

IMO 2020 - noworoczna rewolucja w branży morskiej i naftowej (analiza)

IMO 2020 to rozporządzenie ustanowione przez Międzynarodową Organizację Morską, które stanowi, że od 1 stycznia 2020 roku emisje siarki ze wszystkich statków morskich muszą być ograniczone do 0,5% m/m , w porównaniu do obecnych 3,5% m/m. IMO 2020 to rozporządzenie, które znacząco zrewolucjonizuje sektor morski i branżę paliwową.
15.01.2020

Huby przeładunkowe i nowe szlaki handlowe

Według danych Międzynarodowego Forum Transportu do 2050 roku zapotrzebowanie na przewóz towarów na poziomie globalnym może wzrosnąć nawet trzykrotnie.Wydaje się więc, że rozwój tak zwanych hubów przeładunkowych i powstanie nowych szlaków handlowych są nieuniknione. To właśnie w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku w ciągu najbliższych 20 lat Polska może zarobić 48 mld dolarów na wymianie handlowej, a pierwszy transport z Chin mamy już za sobą.
09.01.2020

Kameruński aktywista zamienia śmieci w łodzie (foto, wideo)

Zanieczyszczenie plastikiem na świecie jest ogromne. Śmieci trafiają do żołądków zwierząt, zatykają kanalizacje, zanieczyszczają linie brzegowe. Co więcej, jak wskazuje raport ONZ, w ciągu najbliższych 10-15 lat światowa produkcja plastiku ma się podwoić. Młody aktywista Ismaël Essome Ebone z Kamerunu postanowił przeciwdziałać temu zjawisku na szczeblu lokalnym. Używa plastikowych butelek do tworzenia łodzi dla swojej społeczności.
02.01.2020

Nadciąga „niebieska rewolucja”? Mowi chce zwiększyć światowe spożycie ryb (wideo)

Firma Mowi, światowy potentat w branży akwakultury i jeden z największych na świecie dostawców owoców morza, wydała swoją strategię zrównoważonego rozwoju pod nazwą "Blue Revolution Plan" (Plan Niebieskiej Rewolucji). Ma ona pozwolić na wytwarzanie większej ilości żywności pochodzącej z oceanu przy jednoczesnej trosce o stan planety.
19.12.2019

Ministerstwo Rozwoju zapowiada pracę nad ustawą offshorową i nowelizację ustawy wiatrowej

Niebawem pod obrady rządu trafi projekt tzw. ustawy offshorowej dotyczącej farm wiatrowych na Bałtyku. Będą też prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o inwestycjach wiatrowych na lądzie, zawierającej tzw. zasadę 10H - poinformowała w środę minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
04.12.2019

30 lat kąpielisk morskich – gala z okazji jubileuszu. Lubisz gdańskie plaże? Dołącz do wydarzenia

Trzy dekady, trzydzieści letnich sezonów, tysiące interwencji, kilka pokoleń gdańszczan i miliony turystów, którzy w bezpiecznych warunkach wypoczywających nad Bałtykiem. Tak w skrócie można podsumować działalność Gdańskiego Ośrodka Sportu. W poniedziałek, 2 grudnia GOS świętuje jubileusz w AmberExpo. Zapisy tylko do 28 listopada!
28.11.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Expose Premiera: wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm

Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę - mówił we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.
19.11.2019

RS:X żegna się z igrzyskami. W Paryżu ściganie na foilach!

Klasa iFoil zamiast RS:X na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku! To już pewna i oficjalna decyzja władz światowego żeglarstwa. Podjęto ją podczas World Sailing Annual Conference. Konferencja odbyła się w Fairmont Southampton na Bermudach.
04.11.2019

Debata PAN i ONZ o klimacie: neutralność klimatyczna wymaga społecznej akceptacji

Aby zatrzymać globalne ocieplenie, musimy zredukować emisję CO2 - mówili w Warszawie naukowcy podczas debaty PAN i ONZ o klimacie. Wiceminister środowiska Michał Kurtyka odparł, że dojście do neutralności energetycznej byłoby cywilizacyjną zmianą, która wymaga społecznej akceptacji.
23.10.2019

Raport: od wejścia Polski do UE eksport towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie

Od wejścia Polski do UE eksport towarów i usług zwiększył się blisko 4-krotnie, dzięki temu Polska trafiła do elitarnego grona 25 największych eksporterów na świecie - wynika z raportu Banku Pekao. Podano, że relacja eksportu do PKB wzrosła w tym czasie o ponad 20 pkt proc. do poziomu 55 proc.
10.10.2019

Cobots: kolejna rewolucja w logistyce

Systemy robotyczne są wykorzystywane w logistyce już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz rozpoczyna się okres ich dynamicznej popularyzacji. Do 2025 roku liczba robotów pracujących w magazynach wzrośnie do czterech milionów. Warto więc zadać sobie pytanie, czym są i jak mogą pomóc w codziennej pracy?
09.10.2019

Drony „zważą” wieloryby

Dzięki pomiarom długości, szerokości i wysokości waleni południowych, wykonanym na podstawie zdjęć z dronów - naukowcy opracowali metodę, która umożliwia poznanie wagi i objętości ciał wielorybów. Opisują ją w magazynie "Methods in Ecology and Evolution".
03.10.2019

Premier: MFW ocenia Polskę jako 22. gospodarkę świata

Proponujemy normalność, a nie ekscentryczne obyczajowe rewolucje, które proponują nasi konkurenci polityczni; jesteśmy gwarantami, że programy rozwojowe zostaną utrzymane - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie).
29.09.2019

Naimski: zadaniem PERN pełne zróżnicowanie dostaw ropy do Polski

Zadaniem PERN jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków dostaw ropy naftowej do Polski, zwłaszcza do rafinerii PKN Orlen – powiedział w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który odwiedził bazę surowcową spółki pod Płockiem.
18.09.2019

Baltexpo: Nadciąga offshorowa rewolucja. Liczymy na współpracę z Wielką Brytanią

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. Aby zrealizować ten ambitny plan, Polska chce czerpać wiedzę i doświadczenie od najlepszych. Mianem największego rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie może pochwalić się Wielka Brytania a o potencjale współpracy polsko-brytyjskiej w tym sektorze dyskutowano dziś podczas targów Baltexpo w Gdańsku.
10.09.2019

Francja: Szef MSZ przeciwny opóźnianiu brexitu

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian sprzeciwił się kolejnemu przesunięciu brexitu. Uznał, że choć brytyjska Izba Gmin, występując przeciwko brexitowi bez umowy z UE, przyjęła propozycję takiego przesunięcia, to brak jest propozycji, które by je uzasadniały.
09.09.2019

Morawiecki dla PAP: Jesteśmy zdeterminowani do budowania gospodarki wysokich pensji

Jesteśmy zdeterminowani do budowania gospodarki wysokich pensji, ale to wymaga przejścia na nowy poziom technologiczny i koniec zasady niskich płac - powiedział PAP premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że polski model dobrobytu ma być modelem "solidarnego i sprawiedliwego wzrostu".
09.09.2019

Color Hybrid zadebiutował na trasie pomiędzy Norwegią a Szwecją. Ten największy na świecie hybrydowy prom częściowo powstał w stoczni CRIST

Oczekiwanie się zakończyło. Prom Color Hybrid w końcu zadebiutował na trasie Sandefjord-Strømstad. To prawdziwy powiew nowoczesności na trasie łączącej Norwegię oraz Szwecję. Warto podkreślić, że choć kontrakt na budowę statku został zawarty z zakładami Ulstein Verft, gdzie prom został wyposażony, to jego kadłub został wykonany w gdyńskiej stoczni CRIST.
20.08.2019

Gdyński Smog Wawelski mistrzem Konkursu Lotów Red Bull (foto)

Lambojet, Odlotowa pszczółka, Ćmolot czy Ważko-kopter – to tylko kilka nietypowych konstrukcji, które wylądowały w niedzielę, 4 sierpnia, w gdyńskim Basenie Prezydenta. A wszystko za sprawą 6. edycji Konkursu Lotów Red Bull. 39 drużyn z całego kraju spełniło w Gdyni swoje marzenia o podniebnych podbojach. Awiatorzy amatorzy zebrali się na molo Południowym i podjęli postawione przed nimi wyzwanie. Starali się poszybować jak najdalej we własnoręcznie skonstruowanych machinach. Musieli też wykazać się pomysłowością, bo w zawodach li
05.08.2019

Latające machiny opanują Gdynię

Nadchodzący weekend w Gdyni zapowiada się odlotowo. 3 sierpnia nad plażą miejską będzie można zobaczyć efektowne podniebne show. Z kolei 4 sierpnia Molo Południowe opanują nietypowe konstrukcje latające, a w powietrze wzbiją się śmiali piloci. Wszystko za sprawą Konkursu Lotów Red Bull. Na starcie zawodów stanie 40 zespołów z całej Polski, a wśród nich także drużyny z Gdyni i Trójmiasta. Spełnią swoje marzenia o lataniu i poszybują na własnoręcznie wykonanych maszynach. Są wśród nich m.in. smoki, dinozaury, ptaki, owady, owoce cz
31.07.2019

Rewolucja w transporcie i logistyce: nowe technologie dla Przemysłu 4.0

W jaki sposób robotyka wpływa na wydajność operacji logistycznych? Czy internet rzeczy odegra znaczącą rolę w rozwoju branży? Na te i inne pytania dotyczące rewolucji w transporcie i logistyce oraz nowych technologii dla Przemysłu 4.0 odpowiadają eksperci. Thierry Almès, Senior Innovation Manager z GEFCO oraz Vincent Champain, President, GE Digital Services Europe & General Manager w GE Digital oceniają rozwój Przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii stosowanych w logistyce.
24.07.2019

Rewolucja w prawie do zwrotu prowizji od udzielonego kredytu

Coraz częściej marynarze, w tym również Klienci naszej kancelarii, spłacają kredyt konsumencki przed ostatecznym terminem spłaty. W tej sytuacji obniżeniu ulegają koszty, które stanowią element całkowitego kosztu kredytu w stosunku do okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy. W związku z tym rodzi się pytanie, czy marynarze mają również prawo do zwrotu prowizji od udzielonego kredytu?
25.06.2019

Polski rynek pracy boryka się z niestabilnością zatrudnienia i niskimi płacami

Mimo jednego z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej, co czwarty Polak pracuje na niestabilnych umowach i nawet połowa nie ma zagwarantowanego urlopu ani płatnych nadgodzin. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce jest dwukrotnie niższa niż średnia w UE. Obok niestabilnych form zatrudnienia – głównym problemem są też niskie płace, przepracowanie i stres, bo Polacy są najbardziej zestresowanym zawodowo narodem w Europie. Do tych problemów polskiego rynku pracy niedługo dołączy 4 rewolucja przemysłowa, k
10.06.2019

Kto zadba o interesy polskich przedsiębiorców w Brukseli?

Najprostsza droga do przyjęcia pakietu mobilności liczy siedem kroków. Są to wnioski, opinie, pierwsze czytania w Parlamencie, Komisji i Radzie Unii Europejskiej. Jeśli Rada zatwierdza stanowisko PE, akt prawny zostaje przyjęty. Jeśli nie, w kolejności jest jeszcze trilog oraz drugie czytanie, a nawet procedura pojednawcza. Jaki los czeka pakiet mobilności? Wybory parlamentarne mogą zmienić skład izby, ale propozycje europosłów poprzedniej kadencji nie znikną z agendy obrad. Po wyborach scenariusze są dwa. To, co może się wydarzy
28.05.2019

Rewolucja w zarządzaniu danymi w żegludze już za progiem

Każdego dnia w południe - gdy słońce jest w zenicie - światowa flota komercyjnych statków morskich informuje o swojej pozycji, prędkości i warunkach pogodowych. Jest to podstawowy sposób, w jaki statki śledzą zużycie paliwa. Jednostki morskie używają go od co najmniej 200 lat. Największe światowe firmy technologiczne inwestują miliony, aby pokazać, że istnieje lepszy sposób zbierania tych danych. Chcą tego dokonać zanim ceny paliw wzrosną w styczniu w ramach po wejściu nowych przepisów IMO 2020.
07.05.2019

Stocznia Safe zwodowała w Gdańsku nowoczesny trawler rybacki (foto, wideo)

Kolejne w tym roku wodowanie w gdańskiej stoczni Safe. We wtorek zwodowany został częściowo wyposażony nowoczesny trawler rybacki typu twin-rigger. Spes Nova, bo takie imię otrzyma jednostka, powstaje na zamówienie stoczni Damen Maaskant Shipyards Stellendam. Do armatora – holenderskiej firmy rybackiej Ekofish Group – trafi w październiku tego roku.
02.05.2019

Wiceminister energii: Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. w lipcu na Radzie Ministrów

Wiceminister energii Tadeusz Skobel zapowiedział w czwartek w rozmowie z PAP, że Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. w lipcu będzie przedstawiona na Radzie Ministrów. Dodał, że dokument jest teraz korygowany.
12.04.2019

Prezydent Chin: Chcemy stabilnej, otwartej i prosperującej UE

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w piątek, że jego kraj chce, aby Unia Europejska była "zjednoczona, stabilna, otwarta i prosperująca". Te słowa chińskiego przywódcy z rozmów z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą przytoczyła za źródłami agencja ANSA.
23.03.2019

Emilewicz: W połowie marca poznamy lokalizację Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

W okolicach 15 marca poinformujemy o wyborze lokalizacji Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości - powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Trwają prace nad statutem Fundacji, która ma być ulokowana poza Warszawą.
27.02.2019

Rzecznik MŚP: Zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców

Do maja zaproponuję dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców wzorem niemieckim – powiedział PAP podczas konferencji z przedsiębiorcami w Muszynie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Wiem, że to rewolucja - dodał.
24.02.2019

Ekspertka: Przemysł i biznes coraz częściej będą sięgać po technologie cyfrowe

W 2019 r. prognozowany jest dalszy dynamiczny rozwój takich technologii cyfrowych jak: internet rzeczy, sztuczna Inteligencja, big data czy rzeczywistość rozszerzona. Wydaje się, że coraz bardziej po te technologie będzie sięgać przemysł i biznes – mówi PAP dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
07.02.2019

Szef MON powołał pełnomocnika ds. wojsk cyberobrony

Płk Karol Molenda został pełnomocnikiem ds. wojsk obrony cyberprzestrzeni. Decyzję w tej sprawie szef MON Mariusz Błaszczak podpisał we wtorek. Zapowiedział także utworzenie szkoły podoficerskiej łączności i informatyki oraz powołanie liceum informatycznego przy WAT.
06.02.2019

Morze Irlandzkie stanie się zagłębiem nowych promów

W najbliższym czasie przewozy promowe na Morzu Irlandzkim oraz przez kanał La Manche czeka mała rewolucja – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To właśnie ten region zostanie zdominowany przez supernowoczesne jednostki.
02.02.2019

Prezydent podpisał ustawę Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Podstawowym celem Platformy Przemysłu Przyszłości jest doprowadzenie do transformacji krajowego przemysłu do poziomu określanego, jako Przemysł 4.0, a w następstwie wzrost produktywności polskich przedsiębiorstw - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
28.01.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.