• <

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.

Tauron Zielona Energia zmienia zasady gry – to jednoznaczne przesłanie, które otrzymaliśmy od prezesa. Firma stoi na czele rewolucji energetycznej, mając na celu znaczący wzrost mocy zainstalowanych w OZE.

Strategią Tauronu jest osiągnięcie 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii do 2025 roku, a do 2030 roku planuje zdobyć imponujące 3,7 GW, przekształcając swoją wizję w rzeczywistość.

Obecnie Tauron Zielona Energia pozyskuje z odnawialnych źródeł około 13% swojej energii, ale ich ambicją jest, aby stanowiły one aż 80% ich całkowitej produkcji do 2030 roku. To wyzwanie, które napędza ich do nieustającej innowacyjności.

Wspominając o wyzwaniach, Wojciech Więcławek wskazał na aspekty gospodarcze i techniczne. Zerwanie łańcuchów logistycznych wskutek wojny na Ukrainie oraz zmieniające się dogmatów obowiązujących dotychczas w modelach finansowych to tylko niektóre z przeciwności, jakim należy stawić czoła. Jednak pomimo istniejących ograniczeń, firma dąży do implementowania najnowszych technologii, co pozwala na wydajniejsze i bardziej ekologiczne wykorzystanie mocy wiatrowych.

Tauron Zielona Energia podejmuje również dialog z lokalnymi gminami, aby przekształcić starodawne przepisy, które czasami hamują postęp technologiczny. To śmiała inicjatywa, ale zdaniem pana Więcławka, to wyzwanie, które muszą podjąć, aby osiągnąć oczekiwany rezultat.

Firma stoi obecnie przed wyzwaniem korzystania z dawnych pozwoleń i decyzji administracyjnych, co skutkuje utrzymywaniem się maszyn o mocy dwumegawatowej, nie zawsze już konkurencyjnych wobec nowszych technologii. Ustawa odległościowa utrudnia zmiany, ale nadzieję daje liberalizacja na poziomie 700 metrów i wsparcie wielu gmin, które razem z Tauronem podejmują wysiłek w zmianie planów miejscowych. Choć ten proces może zająć więcej czasu, dążenie do dwukrotnie mocniejszych maszyn przy tej samej lokalizacji jest celem, o który warto zabiegać.

Zielona rewolucja Tauronu to nie tylko obietnica, lecz rzeczywistość, która wyznacza standardy innowacyjnych rozwiązań w branży energetycznej. Ich wytrwałe dążenie do zrównoważonego rozwoju świadczy o pełnej determinacji, by stać się niekwestionowanym liderem w produkcji i wykorzystaniu zielonej energii w Polsce.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.