• <
smartre_2023

Vestas wstrzyma produkcję w trzech europejskich fabrykach

22.09.2021 19:05 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Vestas wstrzyma produkcję w trzech europejskich fabrykach

Partnerzy portalu

Vestas wstrzyma produkcję w trzech europejskich fabrykach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Vestas

Duński potentat Vestas poinformował o planach wstrzymania produkcji w trzech zakładach - w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Działania te mają przyśpieszyć optymalizację produktów, zapewnienie modelu operacyjnego oraz zmniejszenie śladu węglowego. 

Vestas zamierza zaprzestać produkcji w swoich fabrykach w Lauchhammer (Niemcy), Viveiro (Hiszpania) i Esbjerg (Dania). Vestas chce utrzymać silną pozycję na rynku i kontynuować  dostawy komponentów do lądowych i morskich turbin wiatrowych z 12 zakładów w całej Europie, łącząc obiekty należące do Vestas i jej partnerów w łańcuchu dostaw. Firma podkreśla, że działalność serwisowa Vestas odgrywa istotną rolę w Europie, która obejmuje ponad 19 GW mocy w Niemczech, Hiszpanii i Danii łącznie.

Czym są spowodowane zmiany? Wymaga tego szybko zmieniająca się sytuacja energetyczna, potrzeba wprowadzania nowych produktów oraz niedawna integracja segmentu lądowego i morskiego Vestas. Do osiągnięcia tych ceków potrzebna jest „ewolucja łańcucha dostaw oraz powierzchni produkcyjnej”. 

Co z pracownikami?

Wiceprezes wykonawczy i dyrektor operacyjny Tommy Rahbek Nielsen powiedział, że firma intensywnie poszukuje możliwości relokacji pracowników, którzy z pewnością odczują skutki zaprzestania produkcji w fabrykach w Lauchhammer, Viveiro i Esbjerg.  

Fabryka Vestas w Lauchhammer w Niemczech, od czasu zmniejszenia działalności dwa lata temu, utrzymuje produkcję ograniczonej liczby łopat do turbin V117 i V136 i obecnie zatrudnia około 460 osób. Vestas spodziewa się zaspokoić przyszłe potrzeby klientów na turbiny V117 i V136 dzięki dostawom z innych fabryk łopat na całym świecie. Oczekuje się, że produkcja w Lauchhammer zostanie zakończona do końca 2021 roku 

Fabryka Vestas w Viveiro w Hiszpanii zatrudnia około 115 pracowników, którzy produkują generatory dla platformy lądowej o mocy 2 MW, a także panele sterowania dla turbiny morskiej V164 na rynki poza Hiszpanią.  Ze względu na spadek popytu na platformę 2 MW oraz potrzebę optymalizacji produkcji morskiej, kontynuowanie działalności w Viveiro nie jest już opłacalne – informuje Vestas. W oparciu o obecne plany, Vestas przewiduje zakończenie produkcji w Viveiro pod koniec 2021 roku i zaoferuje możliwości przeniesienia pracowników obecnie pracujących w Viveiro do innych zakładów w Hiszpanii. 

Fabryka Vestas w Esbjerg w Danii zatrudnia około 75 osób, które produkują moduły konwersji mocy dla turbin morskich V164 i V174. Ponieważ popyt na te moduły będzie się stopniowo przenosił na rynki głównie poza Europę i będzie zaspokajany przez lokalne zakłady produkcyjne, Vestas przewiduje zakończenie produkcji modułów konwersji mocy w Esbjerg w pierwszej połowie 2022 roku. Vestas zbada możliwości przeniesienia pracowników obecnie pracujących w fabryce w Esbjerg do innych zakładów w Danii. 

Tam, gdzie jest to wymagane przez lokalne prawo, Vestas rozpocznie postępowanie sądowe i negocjacje z przedstawicielami pracowników. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.