• <

Wynik wyszukiwania - "deficyt" - Wiadomości

Dwukrotny spadek połowów szczupaka. Z polskich akwenów znika "król wód"

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego oraz Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat połowy szczupaka spadły o 47,1 proc. Naukowcy wskazują, że przyczynia się do tego wzrost temperatury w rzekach i jeziorach spowodowany zmianami klimatu.
14.05.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

ING BSK: wydatki Polski na import ropy, węgla i gazu w styczniu br. były o 1/3 niższe niż przed rokiem

Polska korzystała na normalizacji cen surowców energetycznych. Wydatki naszego kraju na import ropy, węgla i gazu w styczniu br. były o 1/3 niższe niż przed rokiem – napisał ekonomista ING BSK Leszek Kąsek w komentarzu do danych NBP.
15.03.2024

Polska Organizacja Gazu Płynnego: konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski.
10.02.2024

W ciągu pół roku w Nowej Zelandii padło tysiąc fok futerkowych

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy u wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Południowej padło prawie tysiąc fok futerkowych – podaje portal radia RNZ. Według naukowców to "początek załamania ekosystemu", który wynika ze wzrostu temperatury morza i wyczerpania zasobów rybnych.
02.02.2024

USA odnotowują zaskakujący spadek deficytu handlowego

W listopadzie deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych zaskakująco zmalał, osiągając poziom 63,2 miliarda dolarów, co jest wynikiem znaczącego spadku importu dóbr konsumpcyjnych.
10.01.2024

ING: w 2024 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy

Wzrost polskiej gospodarki w 2024 r. przyspieszy, PKB wzrośnie o ok. 3 proc. r/r; nie poprawi się dostępność pracy, wzrosnąć może za to konkurencja o pracownika - prognozuje we wtorek ING. Bank oczekuje też kontynuacji dezinflacji.
02.01.2024

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem [wideo]

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

Mostostal Pomorze. Stabilny portfel zamówień i strategia wobec deficytu kadr [wideo]

Mostostal Pomorze utrzymuje stabilny kurs dzięki solidnym kontraktom na horyzoncie i załodze utalentowanych specjalistów. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu, opowiada o strategii firmy wobec dynamicznego rozwoju branży morskiej i związanych z tym wyzwań.
30.11.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju [wideo]

Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.
29.11.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind [wideo]

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

LKK zapewnia kadry dla branży morskiej – rozmowa z Tomaszem Lisieckim [wideo]

Wobec nieustannego rozwoju sektora morskiego, zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę staje się jednym z najpilniejszych wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl, Tomasz Lisiecki, dyrektor LKK, opowiedział o swojej innowacyjnej strategii szkoleniowej.
16.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Tidewater. Przychody rosną, ale akcje spadają

Akcje globalnego giganta Tidewater gwałtownie tracą na wartości. Pomimo imponujących wyników finansowych, spadek przekracza 10%.
07.11.2023

Baltic Hub wdrożył plan naprawczy. Sytuacja ma się poprawić w ciągu kilku tygodni

Od kilkunastu dni media informują o problemach z przepustowością największego terminala kontenerowego Baltic Hub. Pojawiły się informacje o strajku włoskim pracowników terminala, który powoduje zwiększony czas oczekiwania na wydanie kontenera na ciężarówki. To z kolei spowodowało frustrację kierowców ciężarówek odbierających towary z terminalu, którzy czekają na wjazd po kilka godzin. Ci również zapowiedzieli strajk. O to, jak wygląda sytuacja z perspektywy Baltic Hubu, zapytaliśmy Dyrektora Generalnego Charlesa Bakera.
01.11.2023

Radio Swoboda: w postsowieckiej Azji brakuje powierzchni magazynowych z powodu importu do Rosji

Z powodu importu równoległego do Rosji, mającego na celu omijanie sankcji nałożonych na ten kraj, w postsowieckich krajach Azji Centralnej oraz Zakaukazia brakuje powierzchni magazynowej; jej deficyt szacowany jest na milion metrów kwadratowych - poinformowała we wtorek uzbecka sekcja portalu Radia Swoboda.
31.10.2023

PKO BP a finansowanie przemysłu morskiego. Rozmowa z Arturem Kucią

Dynamika rozwoju przemysłu morskiego w Polsce generuje wiele obiecujących perspektyw, ale również wyzwań. Podczas Konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozmawialiśmy z Arturem Kucią, dyrektorem Departamentu Klienta Strategicznego w PKO BP, o roli banku w finansowaniu tego strategicznego sektora.
23.10.2023

Dlaczego konkurencyjność polskich firm jest tak ważna dla polskiego local contentu? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O polskim local contencie w offshore wind rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
20.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Sasin: energetyka jądrowa ma być mocniejszym filarem polskiej energetyki

Polska energetyka powinna opierać się o dwa filary: odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To energetyka jądrowa ma być tym filarem mocniejszym, powiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Forum Krynica 2023.
14.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Gdańsk. Na statku-muzeum Sołdek otwarto wystawę o historii przemytu

Nowa wystawa została otwarta w poniedziałek na statku-muzeum Sołdek w Gdańsku, cumującym na Motławie, przy nabrzeżu wyspy Ołowianka. Ekspozycja „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku” prezentuje to zjawisko zarówno w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.
03.07.2023

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
27.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
04.06.2023

Ekotechnologie - zrównoważone miasto dzisiaj i dla przyszłych pokoleń

Śmietniki na kartę, panele fotowoltaiczne, zielony wodór, wykorzystanie bio odpadów, to tylko kilka z elementów transformacji świata odpowiedzialnego za kondycję planety. Zdając sobie sprawę z degradacji zasobów naturalnych i ekosystemów, do jakiej prowadzi konsumpcjonizm, zmuszeni jesteśmy do dyskusji i podejmowania realnych działań w celu minimalizowania strat dla środowiska.
30.05.2023

Ekspert: ukraińskie ataki na Krym zmusiły Rosję do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej

Ukraińskie ataki na okupowany Krym poważnie ograniczyły możliwości operacyjne wojsk Rosji i zmusiły ją do ukrycia okrętów Floty Czarnomorskiej z dala od półwyspu - powiedział PAP Andrij Kłymenko, redaktor naczelny ukraińskiego portalu analitycznego BlackSeaNews.
21.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej, Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem med
17.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Pod mecenatem Baltic Hub młodzi chwycili za wiosła

W ubiegłym roku Klub Wioślarski Drakkar, dzięki zaangażowaniu swojego sąsiada – terminalu kontenerowego Baltic Hub – zaproponował lokalnej młodzieży udział w bezpłatnych treningach wioślarskich w ramach grantu dzielnicowego Busole.
31.03.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 r. firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak.
29.03.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind? [WIDEO]

Wciąż nie cichną echa po ubiegłotygodniowych targach kariery Edu Offshore Wind. Event okazał się spektakularnym sukcesem. Branża zaintrygowała młodzież szerokim wachlarzem atrakcji związanych z pracą w morskiej energetyce wiatrowej.
22.03.2023

OBR-CTM S.A. wraz z ośrodkami badawczymi z innych krajów Europy prowadzi aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego

Organizacje naukowo badawcze z szesnastu krajów europejskich, w tym Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego
15.03.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica kontynuują współpracę na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora offshore

W sobotę, 4 marca 2023 r., w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG odbyła się inauguracja II edycji studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczymi energetyce wiatrowej. Partnerem głównym kierunku, po raz kolejny, jest PGE Baltica z Grupy PGE.
09.03.2023

Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.
05.02.2023

Na stronie KPRM opublikowano projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód Zalewu Kamieńskiego

Skrócenie czasu ubiegania się o pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń ma być jednym ze skutków przyjęcia projektu rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód morskich Zalewu Kamieńskiego. Projekt ukazał się w piątek na stronie KPRM.
03.02.2023

Orlen: jesteśmy zabezpieczeni i w pełni przygotowani na embargo na rosyjski diesel

W Polsce, jak i w Unii Europejskiej jesteśmy dobrze przygotowani na embargo na rosyjski diesel - powiedział PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. Powstały i wiąż tworzą się nowe szlaki handlu tym produktem, które pozwolą zastąpić rosyjski olej napędowy paliwem z Bliskiego Wschodu, USA i Chin - dodał.
03.02.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

Polskie porty mają być zdolne przeładować w tym roku 12,6 mln ton zbóż

W MRiRW debatowano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Wschodu. Resort poinformował, że we wtorek pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
17.01.2023

Premier Saksonii wzywa do naprawy uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) ponownie opowiedział się za naprawą uszkodzonego gazociągu Nord Stream, co - jak argumentował - pozwoliłoby na wznowienie w przyszłości dostaw gazu z Rosji. „W kraju uprzemysłowionym energia nie może stać się towarem deficytowym” – oświadczył Kretschmer.
15.01.2023

Ryby uratują świat od głodu? Dominuje Azja i produkcja w krajach o średnich i niskich dochodach

Całkowita produkcja rybołówstwa i akwakultury (z wyłączeniem alg) znacznie wzrosła w ciągu ostatnich siedmiu dekad, z 19 mln ton (ekwiwalent żywej wagi) w 1950 r. do rekordowego poziomu około 179 mln ton w 2018 r. – informuje najnowszy raport FAO z 2022 r.
04.01.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

Delfiny też cierpią na Alzheimera

Najnowsze badania wskazują, że możemy mieć z morskimi ssakami więcej wspólnego niż dotychczas przypuszczano. Naukowcy odkryli w mózgach niektórych delfinów zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
30.12.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Sukces polskich naukowców. Udało im się przefiltrować morską wodę w słodką z użyciem nowej metody

Zespół złożony z inżynierów, naukowców oraz pasjonatów uzyskał przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii, po raz pierwszy na świecie, czystą wodę pitną z przefiltrowanej brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Ponadto urządzenie jest w pełni ekologiczne, gdyż nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a także pozostaje całkowicie biodegradowalne.
31.10.2022

Główny ekonomista Orlenu: weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw

Weszliśmy w okres dużej zmienności cen ropy i paliw, wywołanej niedostatecznymi rezerwami. Po to, by uspokoić sytuację, potrzebna jest większa podaż paliw z nowych rafinerii - wskazał główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.
12.10.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Kryzys energetyczny w Europie a kryzys gazowy. Transport morski LNG ratuje rynek Unii Europejskiej

JKM odnotował wzrost cen gazu wraz z rosnącym popytem spot w Indiach i rosnącymi cenami gazu w Europie. 15 września osiągnął 47 USD/MBtu. Europejska cena gazu TTF spadła 12 września do 55,5 USD/MBtu z 56,8 USD/MBtu w poprzednim tygodniu w wyniku stałego wzrostu zapasów w podziemnych magazynach gazu ziemnego w Europie.
24.09.2022

Regulacja rzek pogarsza ich stan. W Polsce potrzebny jest także system bieżącego monitorowania zanieczyszczeń [WIDEO]

– Aby poprawić jakość wody w polskich rzekach, trzeba przede wszystkim zaprzestać regulacji. Tym, co powinniśmy w tej chwili zrobić, to na poważnie zająć się renaturyzacją rzek – mówi dr hab. Andrzej Mikulski, hydrobiolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
07.09.2022

Wiceprezes PAN: Stan większości rzek w Polsce jest zły

Stan większości rzek w Polsce jest zły. Ich jakość uległa jednak poprawie w ostatnich dwóch dekadach, dzięki m.in. inwestycjom w oczyszczalnie ścieków - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, hydrolog prof. Paweł Rowiński.
22.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Morawiecki: gdyby UE słuchała we wszystkim Niemiec, to działałby nie tylko Nord Stream 1, ale i Nord Stream 2

Gdyby cała Europa poszła za głosem Niemiec, to nie tylko Nord Stream 1, ale także Nord Stream 2 działałby od wielu miesięcy; a zależność Europy od rosyjskiego gazu, który służy Putinowi do szantażowania całego kontynentu, byłaby prawie nieodwracalna - napisał w poniedziałek w artykule dla brukselskiego portalu Euractiv premier Mateusz Morawiecki.
08.08.2022

Zełenski: statek z ładunkiem wypłynął z Odessy, ale nie możemy się łudzić

Statek z ładunkiem 26 tys. ton kukurydzy wypłynął w poniedziałek z Odessy, ale nie można się łudzić, że Rosja nie spróbuje zerwać ukraińskiego eksportu – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.
01.08.2022

Premier: jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy

Jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy; zrobimy wszystko, aby przynajmniej część przewieźć tranzytem do naszych portów i stamtąd do krajów, które kontraktowały zboże od Ukrainy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
27.07.2022

Wsparcie dla lokalnego biznesu w Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu w Gdyni

Przedstawiciele polskiego przemysłu oraz innych branż zmagają się ze skutkami rosnącej inflacji. Ta sytuacja generuje wiele wydatków.
20.07.2022

Rumunia. Z powodu suszy 345 miejscowości jest zaopatrywanych w wodę beczkowozami

Z powodu nasilającej się w Rumunii suszy już do 345 miejscowości woda jest dostarczana beczkowozami. Transport organizują lokalne samorządy oraz straż pożarna. Jeszcze w 214 miejscowościach kraju doszło do redukcji dostaw wody.
19.07.2022

W przededniu decyzji inwestycyjnych gwałtownie rosną koszty realizacji MEW

Potrzeba interwencji legislacyjnej – to główny wniosek z czwartkowej debaty ZPP nt. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentanci administracji oraz branżowi eksperci.
18.07.2022

Ekspert: musimy pamiętać, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia [ROZMOWA]

Musimy mieć zawsze w tyle głowy, że jesteśmy organizmami lądowymi, a woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia - mówi PAP Rafał Halik z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności NIZP PZH-PIB. Dodaje, że bardzo dużo utonięć jest wynikiem niespodziewanego ataku paniki w wodzie.
10.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

UE. Szefowa KE: musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu

Musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie - powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
24.06.2022

Do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku przypłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski drogą morską dotarło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: szczyt inflacji przed nami, bo gospodarka jest dziś na ścieżce wojennej

Inflacja, stanowiąca obecnie główną troskę zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, a jedynym, podręcznikowym sposobem na jej zdławienie jest spowolnienie gospodarki i zmniejszenie popytu - przyznali uczestnicy debaty „Wpływ inflacji na biznes” podczas 5. edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem ekspertów zasobność portfeli Polaków w pierwszej kolejności zależeć będzie od wyniku wojny w Ukrainie.
21.06.2022

Vattenfall - prosto z farmy wiatrowej na stok narciarski

W ramach inicjatywy recyklingowej Vattenfall – łopaty turbin z holenderskiej farmy wiatrowej Irene Vorrink zostaną przerobione na narty, deski snowboardowe i materiały budowlane dla farm słonecznych.
19.06.2022

Ukraina. Premier: jesienią odczujemy brak magazynów na 10-15 mln ton zboża

Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.
11.06.2022

Ceny wynajmu tankowca przewożącego skroplony gaz LNG sięgają nawet 120 tys. dolarów za dzień

We względu na rosnący popyt na skroplony gaz istnieje groźba niedoboru tankowców LNG - ostrzega dziennik belgijski “De Standard". Stawki czarterowe osiągają nawet 120 tys. dolarów dziennie.
06.06.2022

StoGda ma 25 lat. Projektuje światowej klasy jack-upy, buduje świadomość ekologiczną kolejnego pokolenia inżynierów

Historia StoGdy sięga 1997 roku, do momentu likwidacji Stoczni Gdańskiej. Decyzję o założeniu biura projektującego obiekty pływające podjęli byli pracownicy stoczni: Adam Świst, Tadeusz Kuczkowski, Marian Urban oraz Henryk Krause, którzy w kwietniu 1997 roku zarejestrowali firmę o nazwie StoGda Ship Design & Engineering sp. z o. o.
05.06.2022

"Rz": Zakaz LPG z Rosji? Są prace

Szef rządu nie zapowiedział co prawda zakazu importu paliw płynnych z Rosji, w tym LGP, jednak prace ustawowe mają objąć także paliwa z tego kierunku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". LPG z Rosji ma znaczący wpływ na rynek - dodaje.
05.04.2022

JPP Marine – od remontów po flotę offshore i statki autonomiczne

O bieżących działaniach JPP Marine ze Szczecina oraz trendach w branży opowiada jej prezes - Zbigniew Jagniątkowski.
26.03.2022

Kanada: zwiększymy eksport ropy i gazu do Europy, by eliminować z rynku Rosję

Do końca 2022 roku Kanada zwiększy eksport ropy i gazu o 7 proc., aby przynajmniej częściowo pokryć deficyt na rynku światowym, spowodowany ograniczeniami w imporcie rosyjskich surowców energetycznych - poinformowało w piątek kanadyjskie ministerstwo zasobów naturalnych.
25.03.2022

Hydrolog z IMGW: susza zagraża polskim rzekom; pustynnieją obszary kilku regionów

Najbardziej zagrożone suszą są rzeki spływające do środkowej Odry i Wisły. Wysychające warstwy gleby spowodują dalsze pustynnienie obszarów na Kujawach, Pomorzu, w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To wynik braku opadów i wyższych temperatur – poinformował hydrolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
17.03.2022

Adamczyk: wojna nie wpłynie zasadniczo na tempo realizacji inwestycji

Uchodźcy z Ukrainy nie są żadnym zagrożeniem dla Polaków; nie wzrośnie bezrobocie, a sytuacja np. w budownictwie czy transporcie będzie spokojniejsza - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wojna w Ukrainie nie wpłynie w zasadniczy sposób na tempo realizacji inwestycji - dodał.
16.03.2022

Wiatraki na Morzu Północnym wpływają na przepływy powietrza i prądy morskie

Naukowcy z niemieckiego ośrodka naukowego Helmholtz-Zentrum Hereon przyjrzeli się wpływowi wiatraków morskich na przepływu wiatru i prądy morskie. Jak się okazało, zauważali zmiany w tym obszarze, które mogą w dłuższej perspektywie wpłynąć na strukturę ekosystemu oceanicznego. Wskazują także, że konieczne są dalsze badania, aby wyjaśnić wpływ obecnych i przyszłych scenariuszy rozwoju farm wiatrowych na ekosystemy i organizmy morskie w Morzu Północnym.
27.02.2022

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadza pożyczkę antyinflacyjną - nowy produkt dla sektora MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadziła właśnie nowy produkt dla sektora MŚP.
11.01.2022

Żaglowcem na ryby. Żaglowce rybackie uzupełnią handlowe. Rynek dla polskich inżynierów i stoczni

Na rynku pojawił się projekt nowego statku żaglowego o oryginalnym przeznaczeniu. Projekt Quadriga Aqua ma być największym na świecie żaglowcem komercyjnym, łączącym przyjazny dla środowiska napęd żaglowy z innowacyjną technologią hodowli ryb - zapowiada innowacyjna firma Sailing Cargo Inc.
27.12.2021

Między młotem a kowadłem. Azja jak smok pochłania LNG, Europa w zimowym śnie

Azja stanowi największy rynek zbytu dla LNG, zaś zgodnie z prognozami, kontynent azjatycki do końca dekady będzie odpowiadać za 75 proc. globalnego rynku LNG. Azjatycki popyt na sprawia, że ceny LNG osiągnęły rekordowy poziom ku uciesze armatorów gazowców oraz stawiają pod znakiem zapytania europejskie bezpieczeństwo energetyczne.
19.12.2021

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Losowanie zdecyduje o tym, kto wybuduje duńską farmę wiatrową Thor

Morska farma Thor ma być największą instalacją wiatrową, jaka powstanie na wodach duńskich w ramach umowy energetycznej z czerwca 2018 roku, którą poparły wszystkie partie polityczne. Do jej budowy zgłosiło się kilka firm, które przedstawiły podobne oferty. Zwycięzca zostanie wybrany drogą losowania.
30.11.2021

Raport: w Polsce najtrudniej o pracownika logistyki

Pracownicy logistyki są na czele rankingu stanowisk, które najtrudniej jest obsadzić; skala niedoboru kandydatów jest nawet większa niż w przypadku specjalistów IT - wynika z raportu ManpowerGroup. Największe wyzwania dotyczą zatrudnienia magazyniera, operatora wózka i inżyniera.
18.11.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
19.10.2021

Ukraińskie MSZ: niech USA i Niemcy przejdą w sprawie Nord Stream 2 do czynów

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba wezwał USA i Niemcy, żeby „przeszły od słów do czynów w sprawie gwarancji dotyczących gazociągu Nord Stream 2”.
16.09.2021

Nowe farmy wiatrowe powstaną wzdłuż niemieckiego wybrzeża morskiego

Żegluga, rybołówstwo, morska energetyka wiatrowa, wydobycie surowców, systemy rurociągów, bezpieczeństwo militarne, nauka i ochrona przyrody – to wszystko zawarte jest w nowym planie przestrzennym dla niemieckiego wybrzeża, który obowiązuje od 1 września.
14.09.2021

Eneria wspomaga ciągłość działania Naftoportu

Rosnące zapotrzebowanie na morskie przeładunki ropy naftowej sprawiło, że Naftoport stał się kluczowy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dla zapewnienia ciągłości działania władze portu korzystają z rozwiązań Caterpillar.
07.09.2021

"Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce jest fikcją w najbliższych latach". Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

- Obecne podejście do MEW w Polsce przypomina mi naprawę mocno podziurawionej drogi po zimie, którą się niezbyt udolnie łata, zamiast robi nową nawierzchnię. Pilnie potrzebujemy konstruktywnych zmian systemowych, które nie tylko będą dotyczyły bezpośrednio polskiej morskiej energetyki wiatrowej, ale również wielu innych sfer np. wsparcia dla polskich stoczni - mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Marine w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
06.09.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Wyśmienite wyniki przeładunkowe w Porcie Gdynia. Lipiec kolejnym miesiącem intensywnych wzrostów

Lipcowe wyniki przeładunkowe po raz kolejny udowadniają bardzo silną pozycję Portu Gdynia na mapie Bałtyku. Miesięczne wyniki wskazują ponad 117-procentową dynamikę wzrostu w stosunku do roku ubiegłego.
11.08.2021

Imigracja zarobkowa a gospodarka morska. Czy przemysł stoczniowy i jachtowy skorzystał?

Napływ imigrantów do Polski zwiększył się ze względów logistycznych i gospodarczych. To z kolei wpłynęło na utrzymanie wielu gałęzi przemysłowych gospodarki - w tym morskiej. O skutki i dalsze prognozy dla tego trendu, a także stan rynku pracy zapytaliśmy analityka i HR-owca.
05.08.2021

Szef polskiego MSZ rozmawiał z niemieckimi politykami m.in. o NS2 i reparacjach wojennych

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywał we wtorek w Berlinie, gdzie spotkał się z niemieckimi politykami. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Polskim mówił, że w swoich rozmowach poruszał m.in. kwestię gazociągu Nord Stream 2 i niemieckich reparacji wojennych dla Polski.
27.07.2021

MSZ Polski i Ukrainy ws. Nord Stream2: wzywamy USA i Niemcy do znalezienia adekwatnej odpowiedzi na kryzys bezpieczeństwa

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja - głosi wspólne stanowisko MSZ Polski i Ukrainy w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
22.07.2021

Ceny ropy w USA rosną; w tle zapasy surowca oraz wariant Delta Covid-19

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw idzie w górę. Inwestorzy oceniają perspektywy dla wzrostu PKB wobec rozszerzania się pandemii Covid-19 oraz najnowsze dane o zapasach ropy wobec obaw o zacieśnienie po stronie podaży.
21.07.2021

Szef MSZ Rau: Niemcy liczą na porozumienie z USA ws. Nord Stream 2

Niemcy liczą, że lipcowa wizyta kanclerz Angeli Merkel w USA zaowocuje formalnym porozumieniem niemiecko-amerykańskim dotyczącym zniesienia sankcji na zachodnie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2 – powiedział PAP minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
14.07.2021

Rau o Nord Stream 2: Jesteśmy przeciwnikami tego projektu

Jesteśmy przeciwnikami tego projektu i od początków jego powstawania byliśmy; on dzieli państwa Unii Europejskiej i dzieli państwa NATO - powiedział w czwartek o budowie gazociągu Nord Stream 2 minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Heiko Maasem.
01.07.2021

Analitycy: ceny ropy spadają; rynek czeka na kolejną decyzję OPEC+

Ceny ropy w tym tygodniu spadają, rynek czeka na kolejną decyzję OPEC+ o zwiększeniu wydobycia - wskazuje Goldman Sachs. Zdaniem analityków najwięksi producenci ropy naftowej w kolejnych miesiącach podniosą produkcję, ale wyłącznie o 0,5 mb/d z uwagi na ryzyko pandemii.
01.07.2021

Rau: ukończenie Nord Stream 2 stworzy deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO

Ukończenie Nord Stream 2 stworzy wielki deficyt bezpieczeństwa dla całej wschodniej flanki NATO - ocenił w artykule opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, który zamieszczony został również na stronie polskiego MSZ.
30.06.2021

Rynek potrzebuje więcej gazowców LNG od zaraz

Rynki gazu ziemnego na całym świecie rosną, ponieważ światowi importerzy doszli do jasnego przekonania: nie ma wystarczającej podaży.
28.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Drewry: Niedobór oficerów sięgnie rekordowych poziomów już do 2026 roku

Zmniejszająca się atrakcyjność kariery na morzu, w połączeniu z ciągłym wzrostem floty, doprowadzą do największego od ponad dekady niedoboru oficerów floty handlowej na świecie – przewiduje Drewry w najnowszym raporcie.
07.06.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

Ładunki chłodzone, przed, w czasie i po pandemii

Transport ładunków chłodzonych będzie rósł dynamicznie około 4% rocznie do 2024. Rosło będzie zapotrzebowanie na specjalistyczne kontenery. Statki chłodniowce będą pod tą presją usuwać się z rynku.
18.05.2021

Obajtek: jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć

Pomorze nie straci na fuzji Lotosu i Orlenu, to szansa na nowe inwestycje i rozwój; jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć – powiedział w piątek w szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że wpływy z podatków nadal będą trafiać do lokalnego budżetu. Nie będzie też zwolnień.
14.05.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie spółki transportowej OTP

PKN ORLEN nabył 100 proc. udziałów spółki transportowej OTP, największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce. Transakcja umożliwi dynamiczny rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Odbudowa własnych mocy transportowych w strukturach Koncernu oraz planowana centralizacja zarządzania logistyką drogową korzystnie przełożą się również na wyniki Grupy Kapitałowej ORLEN. W ten sposób Koncern zdecydowanie umocni swoją pozycję na rynku przewozów drogowych.
31.03.2021

Prezes UOKiK rozpatrzy wniosek PKN ORLEN w sprawie przejęcia PGNiG

Decyzją Komisji Europejskiej, wniosek PKN ORLEN o zgodę na przejęcie PGNiG rozpatrzy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przeniesieniem kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską, a Prezes UOKiK został uznany za najbardziej kompetentny organ do oceny takich skutków na rynku krajowym. W związku z tym, PKN ORLEN w ciągu kilku tygodni planuje zgłosić zamiar koncentracji do Prezesa UOKiK. Proces przejęcia PGNiG bę
26.03.2021

Polska na Jedwabnym Szlaku. Głównym beneficjentem są terminale kontenerowe działające w polskich portach.

Wielkość obrotów handlowych między Chinami a krajami leżącymi na trasach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative) osiągnęła w 2019 r. 1,3 bln dol. podało chińskie Ministerstwo Handlu. Import Polski z Chin wyniósł 125 mld zł, a w 2020 r. około 140 mld zł.
16.03.2021

Bułgaria dołączy do strefy euro w styczniu 2024 r.?

Bułgarski rząd planuje wejście do strefy euro z dniem 1 stycznia 2024 r. - ogłoszono w opublikowanym w piątek przez resort finansów dokumencie ws. przygotowań kraju do członkostwa w unii walutowej. "Nie ma gwarancji, że tak się stanie" - uważa portal Mediapool.
06.03.2021

Brytyjczycy wyszli z UE i prężnie wchodzą na Ukrainę - będą budować bazy morskie dla ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiansku

Od początku tego roku działa brytyjsko-ukraińska strefa wolnego handlu, jednak Wielka Brytania swoją obecność gospodarczą nad Dnieprem zaznaczyła już wcześniej i może być wzorem do naśladowania, pokazującym, jak skutecznie organizować współpracę gospodarczą.
02.03.2021

Grecja: Strajk marynarzy sparaliżował połączenia między greckimi wyspami

We wtorek statki zarzuciły kotwice w portach kontynentalnej Grecji, co doprowadziło do paraliżu połączeń z wyspami. Strajk marynarzy, jak podaje AFP, ma trwać 48 godz., do środy. W Grecji strajkują też lekarze zatrudnieni w szpitalach. Obie grupy żądają podwyżki płac i zabezpieczenia miejsc pracy.
23.02.2021

Morawiecki: mamy ogromny deficyt w handlu z Chinami

Mamy ogromny deficyt w handlu z Chinami, ogromną nierównowagę; import to ponad 26 mld dolarów, a eksport - nieco poniżej 3 mld; dążymy od lat do zmniejszenia tej luki - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
09.02.2021

Wzrost polskiego PKB na poziomie 4 proc. niezagrożony?

Wzrost polskiego PKB w 2021 roku na poziomie 4 proc. jest raczej niezagrożony - ocenił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Raczej możemy przekroczyć te 4 proc. w tym roku - dodał.
09.02.2021

Müller: jesteśmy otwarci na współpracę gospodarczą z Chinami

Jesteśmy otwarci na współpracę gospodarczą z Chinami, ale ona musi się odbywać na sprawiedliwych i jasnych zasadach - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, Europa powinna dbać o interesy gospodarcze w dobrych relacjach z USA, ale również w poprawnych relacjach z ChRL.
09.02.2021

W tym roku PKB wzrośnie o ok. 4,2 proc.

W 2021 roku produkt krajowy brutto Polski zwiększy się o 4,2 proc., a w 2022 roku wzrost przyspieszy do 4,7 proc. - spodziewa się Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).
05.02.2021

Dobry występ Polaków w regatach Lanzarote Olympic Winter Regatta

Ostatnimi czasy międzynarodowe regaty należą do rzadkości, więc każda możliwość ścigania się w dużej i wymagającej flocie jest jak na wagę złota. Z takiej możliwości skorzystali nasi reprezentanci trenujący obecnie na Lanzarote, startując w Lanzarote Olympic Winter Regatta. Spośród siódemki Polaków, piątka znalazła się w wyścigach medalowych, a Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda w klasie 49erFX stanęły na trzecim stopniu podium.
31.01.2021

Rogala: transformacja klimatyczna "problemem" angażującym całą gospodarkę

Proces transformacji klimatyczno-energetycznej wykroczył poza walkę o środowisko naturalne i stał się złożonym problemem, angażującym wszystkie sektory gospodarki – ocenia ustępujący prezydent stowarzyszenia Euracoal, prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.
28.01.2021

Ropa naftowa w USA zmierza do 53 USD/b, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA zmierza do 53 USD za baryłkę, po mocnym spadku jej amerykańskich zapasów - informują maklerzy.
27.01.2021

Dolar traci, złoty pozostaje stabilny

Aktywa ryzykowne na całym świecie w znacznej mierze kontynuowały wzrost, z kolei dolar przez większość tygodnia tracił. Pozytywny sentyment do ryzyka nie przyniósł jednak umocnienia złotego.
26.01.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Semeniuk: nowa polityka dot. przemysłu wzmocni go i nada odporność

Przygotowanie koncepcji nowego ładu ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa i nadanie odporności polskiemu przemysłowi, który jest odpowiedzialny za budowanie i rozszerzanie PKB - oceniła w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
25.01.2021

Ebury: Rynki czekają na powrót normalności, dolar zyskuje

Rynki nadal konsekwentnie ignorują zamieszanie związane ze zmianą na fotelu prezydenta w USA, a dolar umacnia się w relacji do większości głównych walut. W tym tygodniu czeka nas posiedzenie EBC. Oprócz niego i wybranych danych, uwaga inwestorów najprawdopodobniej skupi się na postępach w szczepieniach przeciwko COVID-19.
18.01.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Rośnie optymizm w firmach: PMI sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt.

Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców: PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. - pisze w poniedziałkowym komentarzu ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz.
04.01.2021

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Kościński: w 2022 r. deficyt powinien być poniżej 3 proc. PKB

W 2022 r. deficyt budżetu państwa powinien powrócić do normalnego poziomu i być poniżej 3 proc. PKB, a dług publiczny powinien zacząć spadać - powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma żadnego zagrożenia dla finansowania kolejnej fali epidemii.
29.12.2020

PiS nie poparł żadnej z poprawek do budżetu na 2021 r. dotyczących ważnych dla Pomorza inwestycji

Wszystkie poprawki opozycji do budżetu na 2021 r. zostały odrzucone hurtem, bez debaty; żaden z posłów PiS nie poparł naszych poprawek, które dotyczyły ważnych dla mieszkańców Pomorza inwestycji - mówiły w poniedziałek w Gdańsku posłanki Koalicji Obywatelskiej.
21.12.2020

Brak umowy handlowej zaszkodzi nie tylko Londynowi - gospodarka Unii też ucierpi

Unia Europejska odpowiada za prawie połowę handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii, a Wielka Brytania tylko za kilkanaście procent handlu UE. Uważa się, że brak umowy handlowej bardziej zaszkodzi Londynowi. Sytuacja jest jednak bardziej złożona: UE eksportuje na Wyspy towary, których cena w przypadku braku umowy znacznie wzrośnie, a to może skłonić Brytyjczyków do poszukania tańszych produktów poza Unią.
21.12.2020

PiS za projektem budżetu na 2021 r.; krytyka opozycji

Dyskutowany we wtorek w Sejmie projekt budżetu na 2021 r. według PiS zapewni finansowanie podstawowych programów, np. 500+ przy umiarkowanym wzroście deficytu i długu; według opozycji - nie stanowi recepty na rosnące problemy kraju i gospodarki związane z pandemią.
15.12.2020

PIE: Polska eksporterem kapitału

Polska jest obecnie eksporterem kapitału i to w skali znacznie większej niż przed pandemią - powiedział PAP ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Jakub Rybacki, oceniając dane NBP dotyczące rachunku bieżącego.
14.12.2020

Ruszył Węzeł Odzysku Wodoru

70 tys. ton LPG, 43 tys. ton benzyny surowej, 39 tys. ton benzyny lekkiej i prawie 9 tys. ton wodoru rocznie. Tyle nowych produktów dostarczy uruchomiona w minioną sobotę (5 grudnia br.) instalacja Węzła Odzysku Wodoru. Dodatkowym efektem będzie zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Koszt inwestycji to ok. 180 mln zł.
08.12.2020

Światowy rynek morskich przewozów kontenerowych – przegląd wyników oraz przyszły rozwój w dobie pandemii

Rozwój gospodarki światowej i handlu międzynarodowego należy traktować jako podstawowe czynniki napędzające rynek morskich przewozów kontenerowych. W 2019 roku jako kluczowe czynniki determinujące wymianę handlową uznać można spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, powodujący wzrost taryf, a także inne wydarzenia przyczyniające się do wzrostu niepewności na rynkach, jak blokada rządowa w Stanach Zjednoczonych, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zmiany w polityce pieniężnej w głównych gospodarkach świata.
02.12.2020

Eksperci alarmują: Polska wysycha

Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. Została opracowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Fundacją WWF Polska.
30.11.2020

Czy czekają nas wojny o wodę?

Poziom wód gruntowych w Polsce obniżył się w ostatnich kilku latach o dwa metry. Zasoby nie odnawiają się w takim tempie, jak dawniej. Zmiana klimatu wpływa na wydłużenie okresu wegetacyjnego i zwiększone parowanie, co sprawia, że zapotrzebowanie na wodę jest coraz większe.
26.11.2020

Zaufanie globalnych inwestorów do rynków wschodzących jest w czasie pandemii ograniczone. Dla Polski może to oznaczać mniejsze inwestycje

Choć zadłużenie Polski na razie na tle innych krajów Europy nie jest wysokie, a ostatnie 30 lat było okresem gospodarczych sukcesów, inwestorzy wciąż z ograniczonym zaufaniem podchodzą do naszego rynku. Podobnie jak do innych krajów zaliczanych do grupy państw wschodzących. Dodatkowo trend ten nasiliła pandemia. Dlatego zdaniem prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów, rząd powinien uważać na poziom zadłużenia, by nie powtórzył się scenariusz grecki, i stosować się do wymagań Unii Europejskiej ws. praworządności. Ob
23.11.2020

PKN ORLEN planuje zakup spółki OTP

PKN ORLEN umacnia pozycję na rynku przewozów drogowych oraz inwestuje w rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Jednym z elementów strategii w tym obszarze jest zakup spółki OTP - największego przewoźnika drogowego paliw płynnych w Polsce.
20.11.2020

Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza

Przy poparciu obu partii amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w środę rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych" w regionie.
19.11.2020

12 mld zł deficytu w krajowym budżecie

Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł 12 mld zł - poinformował w środę PAP minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
18.11.2020

Projekt ,,WaterPUCK”

Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń i problemów świata. Z tego powodu dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla właściwego zarządzania środowiskiem jest niezbędne zarówno dla zrównoważonego, oszczędnego i racjonalnego zużycia wody pitnej, jak i ochrony zasobów wodnych zarówno lądowych i śródlądowych.
16.11.2020

Kryzys to dobry czas na inwestycje?

Mamy przestrzeń do realizacji inwestycji publicznych finansowanych długiem – ocenia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Jak dodaje, druga fala pandemii będzie miała wpływ na polską gospodarkę, ale nie taki jak pierwsza.
12.11.2020

Tegoroczna analiza unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury jest już dostępna online

„Rynek rybny UE” to kompleksowa analiza unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co jest produkowane / eksportowane / importowane, kiedy i gdzie, co jest konsumowane, przez kogo i jakie są główne trendy, zajrzyj do raportu rocznego EUMOFA.
10.11.2020

Prognozowany duży wzrost bezrobocia w UE

Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa przełoży się na wzrost bezrobocia w UE, który utrzyma się nie tylko w tym ale też w przyszłym roku - przewiduje Komisja Europejska. Pogorszyć ma się też sytuacja finansów publicznych państw członkowskich.
05.11.2020

Perspektywa powrotu do stanu normalności w gospodarce się odsuwa. Odbicie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Drugi albo trzeci kwartał przyszłego roku to najwcześniejsze okresy, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na odbicie w gospodarce – przewiduje były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka. Z pomocą państwa i bez drugiego ścisłego lockdownu większość firm jest w stanie przetrwać ten trudny okres. Kosztem jest wzrost długu publicznego, osłabienie złotego i słabość warszawskiej giełdy. Pod znakiem zapytania stoi też współpraca z UE przy kolejnej perspektywie budżetowej.
30.10.2020

Kościński: mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki

Mamy pieniądze na dalsze wspieranie gospodarki - zapewnił w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Ocenił, że bez zdecydowanej pomocy państwa dla przedsiębiorców, Polska znajdzie się w wieloletniej stagnacji.
27.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.