• <

Wynik wyszukiwania - " Finlandia " - Wiadomości

Eskalacja zakłóceń GPS w regionie bałtyckim. Finlandia wskazuje na Rosję

Zakłócenia sygnału GPS, które znacząco nasilają się od dłuższego czasu, wynikają z działań Rosji – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen w piątek po posiedzeniu komisji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z prezydentem Alexandrem Stubbem. Działamy w tej sprawie razem z sojusznikami NATO oraz partnerami w UE – przekazano w oficjalnym komunikacie władz.
04.05.2024

Na estońskich wodach trwa międzynarodowa opercja przeciwminowa pk. "Open Spirit 24"

W poniedziałek, 15 kwietnia, 13 estońskich i sojuszniczych okrętów wojennych wyruszyło z portu wojennego w Tallinie, aby wspólnie zlokalizować i zniszczyć niebezpieczne obiekty, jakie pozostają na wodach Estonii od czasu II wojny światowej. Odbywa się to w ramach corocznej operacji przeciwminowej pk. "Open Spirit."
17.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Finał prac naprawczych Balticconnector. Operator zapowiada uruchomienie rurociągu

Jak podają operatorzy rurociągu, estoński Elering oraz fiński Gasgrid Finland, zakończono remont Balticconnector zgodnie z planem. Był wyłączony z użycia od października ub. r. i w związku z tym pojawiły się kontrowersje w kwestii jego uszkodzenia w wyniku nie wypadku, lecz sabotażu.
04.04.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Finlandia kolejnym państwem, który przekaże Ukrainie łodzie bojowe. Dostawy pójdą przez Rumunię

Prezydent Rumunii Klaus Johannis poinformował parlament, że Finlandia przekaże Ukrainie wojskowe jednostki nawodne, które zostaną przetransportowane przez rumuńską granicę.
19.03.2024

Wszystkie państwa UE zatwierdziły akces Szwecji do NATO. To wpłynie na bezpieczeństwo Bałtyku (ARTYKUL AKTUALIZOWANY)

Ratyfikacja wniosku Szwecji o akcesję do NATO przez parlament Węgier wyznacza początek nowej ery, czyni Sojusz jeszcze silniejszym i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego - ocenił w poniedziałek szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
26.02.2024

Raport: przeładunki w bałtyckich portach morskich w 2023. Port Gdańsk liderem wzrostów

Zgodnie ze wstępnymi wynikami przeładunki bałtyckich portów morskich osiągnęły w 2023 roku łączny poziom 888,8 mln ton, co oznacza 2,6% spadek w stosunku do roku poprzedniego. Na wynik ten złożyły się zarówno pozytywne, jak i negatywne zmiany wolumenu w poszczególnych krajach.
06.02.2024

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.
01.02.2024

Awaria estońsko-fińskiego kabla elektroenergetycznego

Przyczyna awarii podmorskiego kabla energetycznego EstLink2 między Finlandią a Estonią, do jakiej doszło w nocy z czwartku na piątek, nie jest na razie znana. Władze biorą pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.
26.01.2024

Turcja ratyfikowała wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. 287 głosów było za, 55 przeciw, czterech parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.
24.01.2024

Finlandia i Estonia chcą zbadać w Chinach powiązany z uszkodzeniem Balticconnector kontenerowiec

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
28.11.2023

Władze Estonii i Finalandii chcą wysłać do Chin ekspertów mających zbadać statek powiązany z awarią Balticconnector

Estonia i Finlandia chcą wysłać swoich przedstawicieli do Chin, aby zbadali głównego podejrzanego w sprawie uszkodzenia infrastruktury podwodnej w Zatoce Fińskiej, czyli statek NewNew Polar Bear - podał w poniedziałek dziennik "Postimees".
27.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Finlandia stawia na farmy w Zatoce Botnickiej. Robi to szybko i sprawnie

Rząd fiński udzielił pozwoleń na badania lokalizacyjne dla dwóch nowych akwenów projektowych Ilmatar Offshore, Bothnia i Bothnia West. W fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej powstaną morskie farmy wiatrowe. Ilmatar Offshore wyznaczył dwa nowe obszary odpowiednie dla wykorzystania energetyki wiatrowej w fińskiej strefie ekonomicznej. Akweny na które zainstalowane zostaną MFW Bothnia i Bothnia West i znajdują się na środku Zatoki Botnickiej, około 100 kilometrów od zachodniego wybrzeża Finlandii.
24.10.2023

MSZ apeluje do fińskich władz o "bezstronne" dochodzenie w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector

W reakcji na piątkowe oświadczenie fińskiego Narodowego Biura Śledczego, dotyczące dochodzenia w sprawie uszkodzenia rurociągu Balticconnector, które obecnie koncentruje się na roli chińskiego kontenerowca NewNew Polar Bear, chińskie MSZ wezwało do przeprowadzenia "obiektywnego, bezstronnego i profesjonalnego" śledztwa – podaje w poniedziałek agencja Reutera.
23.10.2023

Część rosyjskiej floty z Bałtyku trafi na jezioro Ładoga w reakcji na wzmocnienie NATO

Rosja przeniesie część okrętów z Morza Bałtyckiego na jezioro Ładoga, na wschód od Zatoki Fińskiej, co ma być reakcją na rozszerzanie się NATO na Bałtyku - podał w poniedziałek portal Moscow Times powołując się na doniesienia dziennika "Izwiestija".
23.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Zdaniem estońskich władz uszkodzenie gazociągu łączącego kraj z Finlandią to "wina człowieka"

Za uszkodzenie gazociągu łączącego Estonię z Finlandią odpowiada człowiek; zlokalizowano je w w fińskiej strefie ekonomicznej - poinformowali we wtorek podczas wspólnej konferencji prasowej estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu.
11.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie na Bałtyku pk. "Northern Coast 23" z udziałem polskich okrętów

Blisko 3200 żołnierzy, 30 okrętów i 19 samolotów z 14 krajów przez dwa tygodnie będą się szkolić w zakresie ochrony obszarów morskich na wybrzeżach Łotwy i Estonii oraz we wschodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego. Uczestniczy w nim Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), którego trzon obecnie stanowią okręty polskiej Marynarki Wojennej.
09.09.2023

Armia USA otrzyma do dyspozycji port w Finlandii

Fińsko-amerykańskie porozumienie DCA wzmocni, w ramach NATO, zdolności odstraszania i obrony, tak w czasie pokoju, jak i w kryzysie – powiedział dowódca fińskich sił zbrojnych, gen. Timo Kivinen. Zakłada się, że armia USA otrzyma do dyspozycji jedno z fińskich lotnisk oraz port morski.
19.08.2023

Fiński "Miecznik" również powstaje. Saab rozpoczyna budowę wyposażenia dla korwety

W zakładzie należącym do szwedzkiego koncernu Saab w Karlskronie odbyła się ceremonia cięcia blach na budowę pierwszej z czterech zaplanowanych korwet dla Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat)
18.08.2023

NATO zacieśnia kontrolę nad Bałtykiem, komplikując żeglugę rosyjskiej Marynarce Wojennej

Rozszerzające się NATO zacieśnia kontrolę nad Morzem Bałtyckim komplikując tranzyt Marynarki Wojennej Rosji, pisze w czwartkowej analizie brukselski portal informacyjny Politico.
13.07.2023

Szwedzka droga do NATO. Po ponad roku oczekiwania kluczowa zgoda Turcji na rozszerzenie sojuszu

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO wraz z Finlandią, w maju 2022 r. Jej kandydatura była przez ponad rok blokowana kolejnymi żądaniami Turcji i pasywnością Węgier. W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił, że jego kraj ratyfikuje akcesję Szwecji, co uznawane jest za ostatni krok na drodze ku przystąpieniu Sztokholmu do Sojuszu.
11.07.2023

Brytyjscy komandosi desantowali się w pobliżu Ustki. To kolejny epizod ćwiczeń Baltops

W trakcie dobiegających dzisiaj końca największych ćwiczeń wojskowych na Bałtyku nie brakowało scenariuszy przeprowadzanych na terenie Polski. Jeden z nich dotyczył działań desantowych na nieprzygotowany brzeg i atak na lądowe instalacje obronne z wykorzystaniem wsparcia sił morskich.
16.06.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

W Gdańsku odbył się Konwent Morski

Podczas wizyty w Trójmieście w poniedziałek 22 maja, premier Mateusz Morawiecki na czele delegacji rządowej wziął udział w posiedzeniu Konwentu Morskiego, które odbyło się w Muzeum II Wojny Światowej. Odczytano także m.in. list prezydenta Andrzeja Dudy.
22.05.2023

NATO: Atutem Finów jest wiedza o Rosji i strategiczne położenie na szlaku do Arktyki

Dzięki wejściu Finów do NATO jesteśmy „silniejsi” w tej części świata, w której wzrośnie konkurencja – uważa gen. Philippe Lavigne, szef dowództwa strategicznego NATO z siedzibą w amerykańskim Norfolk.
15.05.2023

Fińskie miasteczko Kauhava chce bazy NATO na swoim terenie

Władze 15-tysięcznej Kauhavy na zachodzie kraju jednogłośnie opowiedziały się za lokalizacją bazy NATO na swoim terenie. Miasto uważa, że Finlandia powinna o to zabiegać w rozmowach z sojuszem, do którego przystąpiła 4 kwietnia br.
20.04.2023

Finlandia posiada doświadczone siły obronne, które wzmocnią zdolności odstraszania Rosji

Dyrektor departamentu ds. NATO i Unii Europejskiej w ministerstwie obrony Estonii Madis Roll przekazał, że Finlandia dysponuje bardzo sprawnymi i doświadczonymi siłami obronnymi, co zdecydowanie wzmacnia nasze zdolności odstraszania Rosji i gotowość do obrony.
15.04.2023

Finlandia wzięła udział w swych pierwszych ćwiczeniach NATO

Finlandia wzięła udział w swych pierwszych manewrach jako kraj członkowski NATO. Fińskie fregaty wraz z niemieckim okrętem FGS Mecklenburg-Vorpommern i portugalskim NRP Bartolomeu Dias ćwiczyły wspólnie w z Zatoce Fińskiej - podaje w piątek amerykański magazyn "Barron's".
14.04.2023

Finlandia cementuje członkostwo w NATO poprzez wspólne ćwiczenia morskie

W ramach swojej zwyczajowej działalności Stały Zespół Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1) pojawił się na fińskich wodach terytorialnych. Była to okazja nie tylko potwierdzenia obecności sojuszu na Bałtyku, ale też wsparcia dla jego nowego członka, także w ramach prowadzenia działań na morzu.
13.04.2023

Finowie chcą likwidacji rosyjskiego konsulatu na Wyspach Alandzkich

Zdaniem obywateli kraju utrzymywany od czasów II wojny światowej konsulat Rosji na Wyspach Alandzkich, utrzymywany od czasów II wojny światowej, stanowi „zagrożenie dla bezpieczeństwa Finlandii”. Po wstąpieniu kraju do NATO została zgłoszona petycja zamknięcia tej placówki.
09.04.2023

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania

Ekspertka OSW: Członkostwo w NATO to dla Finlandii przede wszystkim aspekt odstraszania
08.04.2023

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

Finlandia została 31. członkiem NATO

Przed kwaterą główną NATO w Brukseli 4 kwietnia br. na maszt została wciągnięta flaga Finlandii oznaczając, że kraj został 31. członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
04.04.2023

Kraje regionu Morza Północnego chcą osiągnąć 190 GW w offshore wind, ale chęci nie wystarczą

Eksperci ośrodka konsultingowego Aegir Insights wskazują, że w regionie Morza Północnego ma powstać łącznie 120 GW w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. i 190 GW do 2040 r. Czy wystarczą zwykłe chęci? Niekoniecznie.
03.04.2023

Przedstawiciele władz Finlandii wezmą udział w brukselskiej ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO

Prezydent Sauli Niinisto, szef MSZ Pekka Haavisto oraz MON Antti Kaikkonen będą uczestniczyć we wtorek w Brukseli w ceremonii przyjęcia Finlandii do NATO.
03.04.2023

Wiceszef MON: zgoda Turcji na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest

Zgoda władz tureckich na akcesję Finlandii do NATO to bardzo ważny gest; mam nadzieję, że w najbliższym czasie również i Szwecja uzyska podobną zgodę; dla Polski, państwa na wschodniej flance, ważne jest, by oba państwa dołączyły do Sojuszu - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
01.04.2023

Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał w czwartek ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO uchwalił z wyprzedzeniem, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier, fiński parlament.
23.03.2023

Stoltenberg: żadna groźba militarna wobec Szwecji czy Finlandii nie pozostanie bez reakcji Sojuszu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał 17 marca, że pomimo przedłużania się procesu akcesyjnego ani Szwecja, ani Finlandia nie pozostaną osamotnione w obliczu jakichkolwiek gróźb militarnych ze strony kogokolwiek.
17.03.2023

Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

Fińskie radio Yle poinformowało w czwartek, że na położonej we wschodniej części Zatoki Fińskiej wyspie Gogland Rosja zainstalowała stację radarową oraz lądowisko dla śmigłowców wojskowych. Aktywność militarna Rosji na wyspie wzrasta od kilku lat, a od 2014 roku odbywały się tam m.in. ćwiczenia wojsk powietrznodesantowych.
10.03.2023

Brak chętnych na gaz z kosztownego, nowego terminala LNG

Z wydzierżawionego za duże pieniądze statku-terminala, który przybył do Finlandii z Argentyny pod koniec ubiegłego roku, aby dostarczać LNG i zastąpić wstrzymane dostawy surowca z Rosji, nie skorzystał jeszcze żaden podmiot. Mobilny terminal w Inkoo został oddany do użytku w połowie stycznia.
03.03.2023

Globalna sytuacja polityczna wpływa na wyniki portu w Hamburgu

Międzynarodowe kryzysy ukształtowały morską obsługę towarów w porcie w Hamburgu w 2022 roku. Hamburskie terminale obsłużyły 119,9 mln ton ładunków morskich. Oznacza to zmianę o minus 6,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
20.02.2023

Premier Morawiecki: Razem ze Szwecją i Finlandią NATO będzie silniejsze

Jestem przekonany, że razem ze Szwecją i Finlandią jako członkami, NATO będzie silniejsze, a oba te kraje będą uczestniczyły w zapewnieniu bezpieczeństwa także na wschodniej flance NATO - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
13.02.2023

"Marynarka wojenna niestety przez wiele lat była zaniedbywana". Gen. Roman Polko o potrzebie rozwoju morskiego rodzaju sił zbrojnych

Podczas "Konferencji PCS. Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne" gen. dyw. w st. spocz. Roman Polko wypowiedział się na temat sytuacji polskiej Marynarki Wojennej oraz kierunków jej rozwoju.
04.02.2023

Władze Finlandii podtrzymały swoje stanowisko. "Chcemy wejść do NATO wspólnie ze Szwecją"

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto oświadczył w poniedziałek, że Finlandia podtrzymuje swoje stanowisko z wiosny 2022 roku o wspólnej akcesji do NATO ze Szwecją. Podobne zdanie wyraził w mediach prezydent Finlandii Sauli Niinisto.
30.01.2023

Podmorski tunel kolejowy połączy kraje nordyckie z Europą Środkową

Projektowany podmorski tunel kolejowy między stolicą Finlandii, Helsinkami i stolicą Estonii, Tallinem, przez Zatokę Fińską i pod Morzem Bałtyckim, może nie tylko stworzyć obszar metropolitalny między dwoma miastami, ale także zaoferować ważne połączenie między krajami nordyckimi a Europą Środkową.
10.01.2023

Zdolność Europy do importu LNG wzrośnie o 30 proc. do końca 2024 roku

Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje, że zdolność importowa skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wzrośnie o 34 proc., czyli 6,8 mld stóp sześciennych dziennie (Bcf/d) do 2024 roku.
06.12.2022

Finlandia i Niemcy zaimportowały pierwsze wolumeny LNG

Zwrot krajów europejskich ku LNG (skroplony gaz ziemny) jest odpowiedzią na obecny kryzys energetyczny związany z wojną na Ukrainie i skutkami geopolitycznym konfliktu. Pierwsze partie LNG importowała już Finlandia oraz Niemcy.
29.11.2022

Wiceszef MSZ: Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska

Zapowiedź ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO przez Węgry to wynik zabiegów dyplomatycznych premiera Mateusza Morawieckiego; dla nas to dobra informacja, bo Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i Polska - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.11.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
18.11.2022

Finlandia. MSZ: będziemy dla NATO dostawcą bezpieczeństwa

Finlandia ma kompleksowy i sprawnie zarządzany system obrony narodowej i będzie dla NATO dostawcą bezpieczeństwa. Projekt aktu ratyfikacyjnego określający zobowiązania obronne oraz kwestie finansowe będzie wymagał zgody krajowego parlamentu wyrażonej zwykłą większością głosów – przekazało w czwartek fińskie MSZ.
03.11.2022

Finlandia-Szwecja. Nowy szef szwedzkiej dyplomacji: wejście do NATO naszym priorytetem

Szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem za priorytet nowego prawicowego rządu Szwecji uznał wejście do NATO. "Nasze bezpieczeństwo oraz Finlandii jest ze sobą powiązane" - podkreślił Billstroem, który w piątek w Helsinkach złożył swoją pierwszą wizytę zagraniczną.
21.10.2022

Sztormowe czasy dla floty rybackiej UE. Sektor dotknięty wysokimi cenami paliw

Rybołówstwo Unii Europejskiej będzie miało trudności z utrzymaniem rentowności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów energii i inflacji w 2022 r. Flota rybacka UE może zakończyć 2022 r. ze stratami, wynika z najnowszego „2022 Annual Economic Report on the EU Fishing Fleet”.
16.10.2022

Finlandia: nasze władze latami nie dostrzegały w Nord Stream zagrożenia; były naiwne

Fińscy decydenci uważali latami gazociąg Nord Stream za projekt czysto komercyjny, ignorując jego aspekt geopolityczny. Teraz, po jego uszkodzeniu wszyscy mówią o sabotażu. Władze były naiwne w relacjach z Rosją – pisze fińska prasa.
01.10.2022

Fiński rząd wzmocnił nadzór nad gazociągiem Balticconector

Rząd nakazał wszystkim organom administracji wzmocnić środki bezpieczeństwa wokół instalacji infrastruktury krytycznej, w tym estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector. Są ku temu powody po wybuchach w Nord Stream – przekazała w czwartek minister finansów Annika Saarikko.
29.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Dania chce nowych okrętów wojennych

Kraje bałtyckie nie przestają reagować na zagrożenie ze strony Rosji, uświadomione przez jej atak na Ukrainę. Po tym, jak Finlandia i Szwecja ogłosiły chęć dołączenia do NATO, kolejny ze skandynawskich krajów postanowił zadbać o dozbrojenie swojej marynarki wojennej.
27.08.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

Estonia i Finlandia opracują wspólną strategię obrony. "Możemy zamknąć Zatokę przed rosyjskimi okrętami"

Estonia i Finlandia uzgodniły, że – jako członkowie NATO – zintegrują kwestie militarne, m.in. obronę wybrzeża. Dzięki wspólnym działaniom oba kraje mogłyby zamknąć dostęp do Zatoki Fińskiej okrętom rosyjskiej marynarki wojennej - powiedział szef MON Estonii Janno Pevkur w wywiadzie dla fińskiego dziennika "Iltalehti".
12.08.2022

Ratyfikowane przez Polskę dokumenty w sprawie rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię złożone w USA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz złożył w środę w Departamencie Stanu USA ratyfikowane przez Polskę protokoły akcesyjne dotyczące rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Dyplomata prowadził też rozmowy na temat wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.
03.08.2022

Drony i inne urządzenia wykorzystywane w żegludze morskiej skonfiskowane przez fińskich celników

Służby celne Finlandii poinformowały w środę o przypadkach konfiskowania na granicy z Rosją towarów, które mogą wzmocnić rosyjskie możliwości przemysłowe i militarne, jak i innych produktów objętych sankcjami UE, w tym towarów luksusowych.
03.08.2022

Rosjanie wściekli na Finów. Zatoka Fińska zniknie z mapy?

Rosyjski internet donosi o propozycji przemianowania Zatoki Fińskiej na Jezioro Kotlino. Ma to być oddolna inicjatywa. Czy Rosjanie mają moc, by w ten sposób zemścić się na Finach za wejście do NATO?
03.08.2022

Duda: polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar

Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Na Helu trwają konsultacje przywódców Polski i Litwy.
25.07.2022

Prezydent w Porcie Wojennym w Gdyni podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
22.07.2022

Port Wojenny w Gdyni. Prezydent podpisze w piątek ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

W piątek w Porcie Wojennym w Gdyni prezydent Andrzej Duda podpisze ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - poinformowali PAP prezydenccy ministrowie Paweł Soloch i Paweł Szrot. Wskazywali, że poszerzenie Sojuszu o te dwa państwa wzmocni bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego.
21.07.2022

Erdogan: jeśli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic, zamrozimy ich akcesję do NATO

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zamrozi ich akcesję do NATO - ostrzegł w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.
18.07.2022

Portugalia. Rząd wyraził zgodę na przyłączenie do NATO Szwecji i Finlandii

Rząd Portugalii Antonia Costy wyraził podczas czwartkowego posiedzenia rady ministrów w Lizbonie zgodę na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, poinformowała portugalska minister obrony Helena Carreiras.
14.07.2022

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.
05.07.2022

Premier Szwecji na szczycie NATO: to historyczny dzień dla mojego kraju

To historyczny dzień dla Szwecji - oświadczyła w środę premier tego kraju Magdalena Andersson po przybyciu na spotkanie z przywódcami państw NATO na szczycie w Hiszpanii. Dzień wcześniej Finlandia i Szwecja zawarły porozumienie z Turcją, w wyniku którego Ankara cofnęła swój sprzeciw wobec członkostwa tych państw w Sojuszu.
29.06.2022

Fogiel: Morze Bałtyckie staje się morzem NATO-wskim

Morze Bałtyckie staje się de facto morzem NATO-wskim - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o zgodę na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO. To rzeczywiście wielka zmiana dla Sojuszu i przede wszystkim bardzo ważna, ogromna zmiana dla Polski i dla krajów naszego regionu - dodał.
29.06.2022

Ekspert: Polska jest dobrze przygotowana na odcięcie dostaw gazu z Rosji, bo nie miała złudzeń co do Putina

Polska, jak również Finlandia i kraje bałtyckie, jest dobrze przygotowana na odcięcie dostaw gazu przez Rosję, bo od dawna zdawała sobie sprawę z takiego niebezpieczeństwa - mówi w rozmowie z PAP Thomas O'Donnell, analityk rynku energetycznego i wykładowca prywatnego berlińskiego uniwersytetu Hertie School of Governance.
22.06.2022

Łotwa. Ekspert: inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości; możliwe rosyjskie prowokacje na granicach

Inwazja Rosji na Ukrainę obudziła w krajach bałtyckich duchy przeszłości - mówi PAP łotewski ekspert, profesor Andris Spruds. Jak ocenia, w najbliższej perspektywie Rosja nie zaatakuje żadnego kraju NATO, jednak nie wyklucza przy tym możliwych "incydentów" na granicach, w tym np. na granicy polsko-ukraińskiej.
11.06.2022

Dania. Parlament zatwierdził przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO

Duński parlament zatwierdził we wtorek jednogłośnie przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. Uchwała pozwoli rządowi Danii zaakceptować członkostwo obu krajów w Sojuszu Północnoatlantyckim natychmiast po zakończeniu ich negocjacji akcesyjnych.
07.06.2022

W niedzielę rozpoczyna się Baltops 2022, ćwiczenia państw NATO na Bałtyku

W niedzielę rozpoczynają się BALTOPS 2022 - ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.
05.06.2022

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa

28 maja z rosyjskiego okrętu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa wystrzelono próbnie nową naddźwiękową rakietę Tsirkon (Zircon). W jej zasięgu była niemal cała Finlandia oraz duże części Szwecji i Norwegii.
03.06.2022

Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny

Odcięcie przez Rosję dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii po wstrzymaniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii jest "nieuzasadnione i niedopuszczalne" - stwierdziła we wtorek KE i USA we wspólnym oświadczeniu potępiającym takie działania, jako "szantaż energetyczny".
24.05.2022

Szanse Rosji na wzmocnienie sił przy granicy z Finlandią raczej słabe

„Trudno spodziewać się, aby w najbliższych latach Rosja zdołała znacząco wzmocnić swoje oddziały przy granicy z Finlandią” – oświadczył w poniedziałek szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja.
23.05.2022

Odwet Moskwy! Finlandia odcięta od gazu ziemnego przez Gazprom

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.
21.05.2022

Od jutra Gazprom zakręca kurek Finlandii. Gasgrid odpowiada 10-letnią umową na czarter gazowca LNG

Fińska spółka przesyłowa Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu tankowca LNG Examplar. Rosyjski Gazprom ma wstrzymać dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę rano, w związku z odmową przez stronę fińską płatności w rublach.
20.05.2022

Przydacz: wejście Finlandii i Szwecji do NATO powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim

Wejście Finlandii i Szwecji do NATO powoduje znaczący wzrost bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Od północnej flanki będziemy bardziej zabezpieczeni, więc to będzie z korzyścią dla Polski – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
20.05.2022

Wspólny pływający terminal LNG Finlandii i Estonii dotrze pod koniec 2022 r.

Wspólny dla Finlandii i Estonii pływający terminal LNG ma dotrzeć na estońskie wybrzeże pod koniec 2022 r. Chociaż decyzja polityczna zapadła, wątpliwości wzbudza sposób realizacji estońskiej części projektu - poinformował w środę Ośrodek Studiów Wschodnich.
18.05.2022

Finlandia. Rozpoczęła się historyczna debata w sprawie wejścia kraju do NATO

Parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku. Głos chce zabrać blisko 160 deputowanych z 200 zasiadających w zgromadzeniu (Eduskunta).
16.05.2022

Prezydent Duda otworzył dziś nowe połączenie gazowe między Litwą a Polską

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w czwartkowym komunikacie Gaz-Systemu.
05.05.2022

Finlandia i Szwecja na szybkiej ścieżce wstąpienia do NATO? Kraje nordyckie są za

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za szybką ścieżką przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.
04.05.2022

Niemcy będą monitorować emisje statków na Morzu Bałtyckim za pomocą drona [WIDEO]

W celu monitorowania konsumpcji paliw żeglugowych zgodnie z przepisami, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) wraz z Federalną Agencją Morską i Hydrograficzną (BSH) po raz pierwszy przeprowadzą kampanię pomiaru spalin emitowanych przez statki na Morzu Bałtyckim za pomocą drona.
01.05.2022

Shell: odejście od rosyjskich surowców w Polsce jest możliwe, chociaż wymaga czasu

Jak wynika z najnowszego raportu Polityki Insight1 w Unii Europejskiej obecnie rosyjska ropa stanowi 27 proc. importu tego surowca, gaz 40 proc., a węgiel 46 proc. W Polsce Rosja również odgrywa kluczową rolę – 72 proc. importu ropy, 45 proc. gazu i 74 proc. węgla pochodzi z tego kraju. Całkowite odejście od ropy z Rosji jest możliwe, jednak proces doprowadzi do wzrostu cen paliw i innych produktów. Natomiast odejście od rosyjskiego gazu będzie możliwe już nawet w październiku tego roku, po ukończeniu budowy Baltic Pipe. Jak po
21.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Sankcje i miny zmienią szlaki short sea shipping w Europie [GALERIA]

Napaść Rosji na Ukrainę wpłynęła nie tylko na globalne łańcuchy dostaw. W Europie drastycznie zmienił się układ połączeń short sea shipping. Morze Czarne praktycznie wypadło z gry.
11.04.2022

Rosja może stanąć na drodze Finów do NATO, używając sił morskich i powietrznych, oceniają eksperci

Wobec Finlandii, przymierzającej się do wejścia do NATO, Rosja może wykorzystać szerokie spektrum narzędzi oddziaływania – od hybrydowych, cybernetycznych po siłę wojskową. „Jeśli Rosja wierzy, że w ten sposób osiągnie swój cel, to tak, może to zrobić” – uważa były szef wywiadu wojskowego Pekka Toveri, wskazując na możliwe zakłócenia ważnych dla Finlandii przepraw morskich.
08.04.2022

Finlandia. Otwarto Kanał Saimiański przez Rosję; operatorzy lodołamaczy obawiają się o sytuację międzynarodową

Kanał żeglugowy łączący z Zatoką Fińską największe fińskie jezioro Saimaa, czwarte co do wielkości w Europie, został formalnie otwarty na początku tygodnia. Jednak wraz z inauguracją sezonu lodołamacze nie rozpoczęły pracy – operatorzy obawiają się, że w związku z napięciami międzynarodowymi, ich statki mogłyby utknąć na szlaku.
29.03.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych. Ten rok może przynieść rewizję ambicji klimatycznych państw

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

Famor ma już 70 lat i z sukcesem zmienił kierunek. Prezes: "Cała mądrość tkwi w załodze"

Bydgoski Famor świętuje 70-lecie powstania. Firma, która zaczynała w czasach stoczniowego boomu z biegiem lat zmieniła profil działalności. Dziś stawia na eksport, kolej i przemysł okrętowy.
14.03.2022

Amerykański sprzęt wojskowy w Porcie Gdynia

Ponad 200 elementów uzbrojenia m.in. wozów opancerzonych i wojskowych ciężarówek dla amerykańskiego 1. Batalionu 185. Pułku Piechoty przeładowano w gdyńskim porcie. Do USA przetransportowano zaś ekwipunek 3.Batalionu 161. Pułku Piechoty. Port w Gdyni będzie służył do rozładunku amerykańskiej armii do 14 lutego.
04.02.2022

Rynek statków elektrycznych osiągnie 16,2 mld USD w 2030 roku. Polska ma udział w jego rozwoju

Prognozuje się, że rynek statków elektrycznych na świecie wzrośnie z 4,7 mld USD w 2021 r. do 16,2 mld USD do 2030 r., przy rocznej dynamice wynoszącej 14,9% w latach 2021–2030 – szacują autorzy raportu Electric Ship Market by Type - Global Forecast to 2030.
02.02.2022

Szwedzi zagrożeni przez Rosję, zwiększają gotowość wojska i patrole wód terytorialnych

Nie siedzimy i nie czekamy, zwiększyliśmy gotowość wojskową w związku z zagrożeniem ze strony Rosji - oświadczył w wywiadzie dla gazety "Dagens Nyheter" szef sztabu szwedzkiej armii Micael Byden.
24.12.2021

Finnlines zwiększa pojemność na trasie między Finlandią i Szwecją

Linie Finnlines ogłosiły, że na trasie między Finlandią i Szwecją pojawi się nowy prom, który zastąpi mniejszą jednostkę.
15.12.2021

Szwedzkie media: Uszkodzenia wraku promu "Estonia" są poważne, mogą wskazywać na eksplozję

Film nakręcony latem tego roku podczas oficjalnych oględzin spoczywającego na dnie Bałtyku wraku promu "Estonia" pokazuje poważne uszkodzenia kadłuba. Deformacje mogą wskazywać na eksplozję - podała w poniedziałek rozgłośnia Szwedzkie Radio (SR).
27.09.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Rosyjskie plany ochrony Arktyki. Czym jest Rada Arktyczna i czego chce?

Zdaniem rosyjskiego ministra zasobów naturalnych adaptacja do zmian klimatycznych w Arktyce jest kluczowym wyzwaniem nie tylko dla Rosji, ale dla całego świata. Jakie plany ma Rosja podczas swojej kadencji w Radzie Arktycznej?
22.06.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Wpływ Chin na państwa bałtyckie. Jak duże są ambicje Państwa Środka?

Mocarstwowe aspiracje Chin do bycia globalnym hegemonem obejmują również region Morza Bałtyckiego, którego państwa stanowią cel chińskiej ekspansji. Mimo że obecne inwestycje Państwa Środka nie są znaczące, to należy mieć na uwadze potencjalne zagrożenie, które może zaistnieć w długim horyzoncie czasowym.
16.06.2021

Estonia: Premier wzywa Finlandię do poluzowania restrykcji w przeprawach promowych

"Estończycy pracujący w Finlandii nie mogą podróżować między tymi krajami bez groźby utraty pracy. To nieuzasadnione i niezgodne z zasadami UE" – napisała premier Estonii Kaja Kallas w liście otwartym, skierowanym do Sanny Marin, szefowej fińskiego rządu.
12.06.2021

Ciężki sprzęt wojskowy, amunicja i strzelby w Porcie Gdańsk [wideo]

Blisko cztery godziny trwała środowa (12 maja) operacja rozładunku statku ro-ro w Porcie Gdańsk Eksploatacja. Zobacz nasz film.
14.05.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

Szef dyplomacji USA: Nord Stream 2 potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski

Nord Stream 2 jest zły dla Europy i potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski - przekonywał we wtorek w Brukseli szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.
23.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

Timca na mieliźnie. Problemem zalodzone wody?

Jak informują fińskie media, we wtorek (16 lutego) rano, na mieliźnie osiadł statek Timca pływający pod holenderską banderą. Pomimo niebezpiecznego zdarzenia, jednostka była w stanie dotrzeć do portu Rauma i zacumować przy nabrzeżu.
19.02.2021

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny
08.02.2021

Mocne wejście portów ujścia Odry do gry o ładunki kontenerowe

Nie ulega wątpliwości, że głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu perfekcyjnie wpisuje się w oczekiwania rynku. To ważne przedsięwzięcie przyczyni się do radykalnego zwiększenia rangi zespołu portów Szczecin-Świnoujście w przeładunkach kontenerów w basenie Morza Bałtyckiego, wzmocni gospodarkę regionu i zwiększy atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycji.
29.01.2021

Instytut Europy Środkowej: Plany budowy morskich farm wiatrowych w państwach regionu Morza Bałtyckiego

Wśród państw regionu Morza Bałtyckiego coraz większą rolę w bilansach energetycznych zaczynają odgrywać odnawialne źródła energii (OZE), co jest efektem działań na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Morze Bałtyckie dzięki swoim uwarunkowaniom (stosunkowo płytki akwen, niskie zasolenie – sól powoduje korozję urządzeń stalowych, niskie fale, silne wiatry, duża liczba odbiorców energii elektrycznej) ma jedne z najlepszych na świecie warunków do rozwoju morskich turbin wiatrowych.
27.01.2021

ISR: Szwecja poważnie zwiększy potencjał militarny

Szwedzki parlament zatwierdził zwiększenie o 40 % budżetu obronnego na lata 2021-2025 z powodu napięć w regionie Morza Bałtyckiego w ostatnich latach. Nie jest tajemnicą, że głównym powodem takiego posunięcia jest aktywność Rosji.
20.01.2021

Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych

Transformacja polskiej energetyki staje się coraz bardziej paląca i nie wynika tylko z kwestii klimatycznych, ale również z powodu jej wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w ciągu 20 lat trzeba będzie wyłączyć ok. 70 proc. bloków.
03.01.2021

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE; rozmowy o celach klimatycznych bez Polski

W czwartek po południu w Brukseli rozpoczął się szczyt UE, podczas którego przywódcy unijni mają rozmawiać o nowym celu redukcji emisji CO2 na 2030 r., a także o negocjacjach z Wielką Brytanią oraz pandemii. Ze względu na kwarantannę w posiedzeniu nie weźmie udziału premier Mateusz Morawiecki.
15.10.2020

Kurtyka: morska energetyka wiatrowa przywróci Bałtyk znów do życia

Morska energetyka wiatrowa (offshore) to istotny krok w kierunku budowy bezemisyjnej energetyki w 2040 r. Poprzez rozwój miejsc pracy do życia zostanie przywrócony Bałtyk – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka. Dzisiaj w Szczecinie podpisana zostanie „Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”.
30.09.2020

Duża dziura we wraku promu Estonia może wyjaśnić przyczynę katastrofy

Twórcy filmu dokumentalnego "Estonia - odkrycie, które wszystko zmienia" znaleźli dużą dziurę w kadłubie wraku promu Estonia, który zatonął na Bałtyku w 1994 roku. Nowe odkrycie może mieć znaczenie dla ustalenia przyczyny katastrofy.
28.09.2020

W Irlandii ograniczenia w poruszaniu się po przyjeździe z Polski

Od dzisiaj przyjeżdżający do Irlandii z Polski, a także Niemiec, Litwy i Islandii, podlegają ograniczeniom w poruszaniu się przez 14 dni po przyjeździe. Te cztery kraje zaledwie po tygodniu spadły z listy uznawanych za bezpieczne epidemicznie.
28.09.2020

Perspektywy wprowadzenia nowych źródeł dochodu UE

Propozycja Komisji Europejskiej, by dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy spłacić dzięki nowym podatkom, wzmacnia argumenty za rozbudową systemu finansowania UE. Stworzenie dodatkowych źródeł dochodu jest w interesie beneficjentów netto unijnego budżetu, którzy byliby szczególnie dotknięci ewentualnymi cięciami związanymi z koniecznością spłaty wierzycieli. Wpływy z podatków mogłyby również umożliwić zwiększenie nakładów na nowe priorytety Unii, m.in. badania naukowe, ochronę zdrowia i granic. Nie rozwiewa to jednak wątpli
23.09.2020

ISR: Bałtyk jest strategicznym zasobem Polski

Położenie Polski nad Bałtykiem i szerszy kontekst geostrategicznych uwarunkowań obowiązujących w regionie akwenu stwarza dla naszego kraju szerokie, chyba dalece niewykorzystane perspektywy wzmacniania pozycji w relacjach transatlantyckich. To niezwykle istotne dla polskiej racji stanu.
07.09.2020

Rząd musi szukać nowych sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarki

Według lipcowej prognozy Komisji Europejskiej i założeń rządu w tym roku polskie PKB skurczy się o 4,6 proc. Poradzenie sobie ze spowolnieniem wywołanym pandemią SARS-CoV-2 nie jest jednak jedynym wyzwaniem dla polskiej gospodarki. Jest nim też konieczność odchodzenia od węgla i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna UE. Jak podkreśla prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych Marcin Korolec, oba te wyzwania można połączyć, a środkiem do celu może być budowanie innowacyjnej gospodarki. Jednym ze sposobów dojścia do niej może
04.09.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

Szef Rady Europejskiej przedstawił liderom nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy

Szef Rady Europejskiej Charles Michel przedstawił w poniedziałek przed godz. 6 rano unijnym przywódcom obradującym na szczycie UE nową propozycję w sprawie funduszu odbudowy i zawiesił posiedzenie do godz. 14. Według źródła PAP proponowany kompromis zakłada, że granty na ożywienie gospodarek mają sięgać 390 mld euro.
20.07.2020

Ekonomiści: w związku z pandemią nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce

Kryzys wywołany przez pandemię jest tak głęboki, że niektórzy ekonomiści uważają, iż nadszedł czas na rewolucyjne zmiany w polityce. Specjaliści, z którymi rozmawiała PAP, twierdzą, że koronawirus przyczyni się do częściowego odwrotu od globalizacji, nastąpi umocnienie pozycji państwa, a także dojdzie do zwiększenia roli automatyzacji w gospodarce.
30.06.2020

Fińskie rozwiązania dla bezpiecznych i czystych statków i portów

Przemysł rejsowy i promowy stoją obecnie w obliczu wielu wyzwań spowodowanych pandemią Covid-19 – między innymi w zakresie odbudowy zaufania społecznego, iż pasażerowie mogą czuć się bezpiecznie, a statki, porty i terminale pasażerskie są dokładnie oczyszczone i zdezynfekowane.
29.06.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Grecja może stanąć przed ETPC za postępowanie wobec uchodźców

Grecja, wstrzymując procedurę azylową, działa z naruszeniem umów międzynarodowych; gdyby kryzys migracyjny w Europie z 2015 r. powtórzył się, Finlandia nie ograniczyłaby przyjmowania uchodźców - oświadczyła w piątek szefowa fińskiego MSW Maria Ohisalo.
07.03.2020

Władze Helsinek ochronią najcenniejsze budynki przed powodziami

Władze Helsinek zdecydowały o zabezpieczeniu przed zalaniem najważniejszych budynków położonych nad zatoką. Decyzja władz stolicy Finlandii wynika z analizy zmian klimatycznych, wyższego poziomu wód morskich i opadów deszczu.
26.02.2020

Dowódca NATO w Estonii: fińskie rezerwy blokują Rosję przed atakiem na region bałtycki

Finlandia, mająca w rezerwie ok. 280 tys. żołnierzy, tworzy „silny front północny”, a Rosja nie jest w stanie zagrozić krajom bałtyckim z tej flanki - ocenił pułkownik Paul Clayton, dowodzący siłami NATO w Estonii.
24.02.2020

Finlandia: Zakończył się dwutygodniowy strajk w przemyśle papierniczym

W Finlandii po dwóch tygodniach strajku osiągnięto w poniedziałek porozumienie co do wynagrodzeń i godzin pracy w zakładach papierniczych i przetwórstwa drewna. W wielu zakładach strajk doprowadził do przestojów w produkcji i przełożył się między innymi na transport morski na Bałtyku. Straty liczone są w milionach euro.
10.02.2020

Inicjatywa Trójmorza bardzo ważna dla regionu nordyckiego

Połączenie Adriatyku, Morza Czarnego i Bałtyckiego przez Inicjatywę Trójmorza jest bardzo ważne dla Finlandii i krajów nordyckich - powiedział szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto na konferencji z szefami MSZ Estonii, Łotwy oraz Polski w estońskim Tartu.
02.02.2020

Grupy ekologiczne chcą zakazania niskosiarkowych paliw w rejonie Arktyki

Grupy ekologiczne wezwały do zakazu stosowania nowego paliwa o niskiej zawartości siarki w regionie arktycznym, powołując się na badania pokazujące, że mieszanki paliwa morskiego przyczyniły się do wysokich emisji czarnego węgla w tym środowisku.
27.01.2020

Przeładunki portów Morza Bałtyckiego w 2019 roku – umiarkowane zmiany na stabilnym rynku

Analiza wielkości przeładunków portowych wskazuje, że Bałtycki rynek transportu morskiego odnotował w ubiegłym roku niewielki spadek wolumenu (-0,2%), co przełożyło się na obroty wynoszące szacunkowo 931,2 mln ton. Na wynik ten złożyły się z jednej strony przyrosty w portach rosyjskich (+4,1%), a z drugiej spadki w portach krajów członkowskich Unii Europejskiej (-1,7%).
27.01.2020

Eurostat: udział energii odnawialnej w UE wzrósł do poziomu 18 proc.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii wyniósł w UE w 2018 r. 18 proc. - podał w czwartek Eurostat. 12 krajów członkowskich już osiągnęło swoje cele na 2020 r. Polska, jak wiele innych państw unijnych, może mieć z tym problem.
23.01.2020

Otwarto wspólny rynek gazu między Finlandią, Estonią i Łotwą

Z początkiem stycznia nowym gazociągiem Balticconnector, biegnącym pod wodami Zatoki Fińskiej i łączącym Finlandię oraz Estonię, dokonano przesyłu gazu z magazynów na Łotwie – poinformował w czwartek estoński operator Elering.
02.01.2020

Znaczący wzrost udziału OZE w zużyciu energii w Polsce

W 2018 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wzrósł w skali roku o 0,26 p. proc. do 11,16 proc. - informuje Główny Urząd Statystyczny w poniedziałkowym raporcie "Energia ze źródeł odnawialnych w 2018 r."
18.11.2019

UE przedstawi plan dotyczący neutralności klimatycznej

UE powinna przedstawić plan dojścia do neutralności klimatycznej przed zatwierdzeniem budżetu na lata 2021-2027 - powiedział PAP minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że w nowej perspektywie Polska będzie inwestowała w zmniejszenie emisyjności gospodarki.
10.11.2019

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

PIE: Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem

Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych potencjalnym brexitem, bez względu na to, czy byłby to tzw. twardy brexit, czy brexit z umową - ostrzega Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.
22.10.2019

Premier Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt ws. brexitu

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek udaje się do Brukseli na unijny szczyt poświęcony m.in. wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Na kilkanaście godzin przed szczytem wciąż nie wiadomo, czy unijni liderzy będą rozmawiać o gotowym porozumieniu czy dadzą kolejne wytyczne Zjednoczonemu Królestwu.
16.10.2019

UE praktycznie zakazuje połowów dorszy we wschodnim Bałtyku, będą rekompensaty dla rybaków

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty.
15.10.2019

Saab otrzymał zamówienie w programie Squadron 2020

Saab podpisał kontrakt z Dowództwem Logistycznym Fińskich Sił Zbrojnych oraz otrzymał zamówienie na dostawę i integrację systemów walkidla nowych korwet klasy Pohjanmaa w ramach programu Squadron 2020.Umowa i zamówienie są konsekwencją wyboru rozwiązań Saab przez rząd Finlandii, ogłoszonego 19 września br.
27.09.2019

UE przedłuża operację Sophia, ale dalej bez statków na morzu

Przedstawiciele państw unijnych przedłużyli w czwartek mandat dowodzonej z Rzymu operacji Sophia, która jest odpowiedzią UE na migrację przez Morze Śródziemne. Misja nadal nie będzie jednak wysyłać w morze statków.
27.09.2019

Macron: Francja nie może przyjąć wszystkich migrantów, jeśli chce to zrobić dobrze

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę w radiu Europe 1, że jego kraj "nie może przyjąć wszystkich (migrantów), jeśli chce (ich) przyjąć dobrze". Podkreślił, że "jednocześnie wierzy w politykę migracyjną", która powinna być "ludzka i skuteczna".
25.09.2019

Fińska straż przybrzeżna: Niemiecka jednostka mogła naruszyć miejsce spoczynku ofiar Estonii

Płynący pod niemiecką banderą statek wsparcia dla nurków jest podejrzewany o naruszenie miejsca spoczynku wraku promu pasażerskiego "Estonia", który zatonął na Morzu Bałtyckim blisko 25 lat temu.
25.09.2019

182 migrantów zeszło na ląd ze statku NGO na Sycylii

W porcie w Mesynie na Sycylii 182 migrantów zeszło we wtorek na ląd z pokładu statku organizacji pozarządowych Ocean Viking. Wśród migrantów jest noworodek. Wszyscy ludzie uratowani z pontonów i łodzi w pobliżu brzegów Libii trafią do pięciu krajów UE.
24.09.2019

Malta: Porozumienie pięciu krajów UE w sprawie relokacji migrantów

Włochy, Malta, Francja, Niemcy i Finlandia porozumiały się w sprawie redystrybucji migrantów w krajach Unii Europejskiej gotowych ich przyjąć - to konkluzja poniedziałkowego spotkania pięciorga szefów MSW na Malcie. Uczestniczyła w nim też delegacja KE.
24.09.2019

Konwencja MLI a sprawy podatkowe marynarzy jako przejaw dysfunkcjonalności polskiego aparatu skarbowego – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem rozmawiamy o Konwencji MLI i jej wpływie na sprawy podatkowe marynarzy.
12.09.2019

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.