• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

UE przedłuża operację Sophia, ale dalej bez statków na morzu

pc

27.09.2019 04:06 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UE przedłuża operację Sophia, ale dalej bez statków na morzu

Partnerzy portalu

UE przedłuża operację Sophia, ale dalej bez statków na morzu - GospodarkaMorska.pl

Przedstawiciele państw unijnych przedłużyli w czwartek mandat dowodzonej z Rzymu operacji Sophia, która jest odpowiedzią UE na migrację przez Morze Śródziemne. Misja nadal nie będzie jednak wysyłać w morze statków.

Z uwagi na brak porozumienia, gdzie wysadzać na ląd uratowanych na morzu imigrantów, państwa UE zdecydowały jeszcze w marcu, że operacja Sophia, której celem jest zwalczanie przemytu ludzi przez Morze Śródziemne, przestanie wysyłać jednostki do patrolowania wód.

Choć w poniedziałek Włochy, Malta, Francja, Niemcy i Finlandia porozumiały się w sprawie dobrowolnej redystrybucji migrantów, na poziomie całej UE takiego porozumienia nie ma. Z tego powodu rozmieszczanie morskich jednostek w ramach operacji Sophia ma być nadal zawieszone. "Państwa członkowskie UE (...) kontynuują prace na stosownych forach nad rozwiązaniem dotyczącym schodzenia na ląd" - podkreślono w komunikacie służb prasowych Rady UE.

Unijne stolice deklarują, że są gotowe w razie potrzeby powrócić do tej kwestii, aby dać dowódcy operacji ewentualne nowe wskazówki co do rozmieszczania zasobów morskich.

Najważniejszym zadaniem operacji jest wspieranie UE w zakłócaniu działań przemytników migrantów i handlarzy ludźmi w południowo-środkowym rejonie Morza Śródziemnego. W ramach Sophii szkolona jest też libijska straż przybrzeżna i marynarka wojenna. Unijne siły mają też dbać o egzekwowanie na pełnym morzu u wybrzeży Libii embarga na broń nałożonego na ten kraj przez ONZ.

Kwestia funkcjonowania operacji Sophia, w ramach której zwalcza się przemyt migrantów, co kilka miesięcy jest tematem dyskusji w UE. Już w 2018 r. przedłużenie półrocznego mandatu nie było pewne, bo poprzedni rząd Włoch chciał wymusić na innych państwach UE, by rotacyjnie otwierały swoje porty dla statków z migrantami na pokładzie.

Wprawdzie celem operacji nie jest zabieranie na brzeg dryfujących na morzu Afrykanów chcących dostać się do UE, ale zgodnie z międzynarodowym prawem morza jednostki, które zabiorą na pokład rozbitków, mają ich odstawić do najbliższego portu. W praktyce osoby takie trafiają głównie do Włoch. Nowy mandat Sophii wygaśnie 1 kwietnia 2020 r.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.