• <
CTM_980X120_gif_2020

Grecja może stanąć przed ETPC za postępowanie wobec uchodźców

Strona główna MW, służby morskie Grecja może stanąć przed ETPC za postępowanie wobec uchodźców
Grecja może stanąć przed ETPC za postępowanie wobec uchodźców - GospodarkaMorska.pl

ew

07.03.2020 Źródło: PAP

Grecja, wstrzymując procedurę azylową, działa z naruszeniem umów międzynarodowych; gdyby kryzys migracyjny w Europie z 2015 r. powtórzył się, Finlandia nie ograniczyłaby przyjmowania uchodźców - oświadczyła w piątek szefowa fińskiego MSW Maria Ohisalo.

„Jeśli spojrzymy w szerszej perspektywie na prawo międzynarodowe, to Grecja postępuje niewłaściwie, a wnioski azylowe powinny być przyjmowane” - powiedziała w wywiadzie telewizyjnym, odnosząc się do sytuacji kryzysowej na granicy grecko-tureckiej.

Ohisalo, która kieruje resortem spraw wewnętrznych w centrolewicowym gabinecie Sanny Marin, dodała, że jeśli takie wydarzenia, jak napływ uchodźców do Europy w 2015 r. powtórzyłyby się (wtedy do Finlandii przybyło ponad 30 tys. osób w celu uzyskania azylu), to fińskie władze rozpatrzyłyby wszystkie wnioski.

W Finlandii od kilku dni toczy się ożywiona dyskusja na temat bieżących wydarzeń w Turcji i Grecji, ponieważ wspólne działania UE w sprawie w ochrony granic zewnętrznych, są szczególnie istotne dla tego nordyckiego kraju, mającego długą granicę z Rosją, przez którą w czasie tamtego kryzysu migracyjnego także próbowali docierać uchodźcy. W tym tygodniu szefowie MSW krajów UE zadeklarowali na nadzwyczajnym posiedzeniu, że "27" jest zdecydowana chronić zewnętrzne granice Unii i zatrzymać migrantów, którzy zamierzają przedostać się z Turcji.

Ohisalo uczestniczyła w piątek w konferencji zorganizowanej przez dziennikarzy politycznych w Helsinkach. Oświadczyła, że Finlandia wspiera Grecję, ale tylko „w przestrzeganiu zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego”. Ostrzegła, że Grecja za możliwe naruszenie międzynarodowych zobowiązań może stanąć przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPC), a wysłani przez Finlandię do Grecji strażnicy graniczni będą informować o ewentualnych nielegalnych działaniach Europejską Agencję Straży Granicznej (Frontex).

Narodowo-konserwatywna i eurosceptyczna partia Finowie (F) – największe ugrupowanie opozycyjne w parlamencie - uważa, że fiński rząd przekazuje sprzeczne komunikaty dotyczące pomocy dla Grecji: co innego deklaruje na forum UE, a co innego w kraju. W związku z tym partia wzywa inne ugrupowania do wyrażenia wotum nieufności wobec rządu.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, który także zabrał głos w debacie, przyznał, że Finlandia i UE powinny wspierać Grecję w jej działaniu związanym z zamknięciem granicy, ponieważ w tych nadzwyczajnych okolicznościach, gdyby kraj ten „nie zaciągnął hamulców”, to uchodźcy usiłowaliby przedostać się do UE, w taki sam sposób jak w 2015 r.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.