• <
nauta_2024

W Gdańsku odbył się Konwent Morski

jm

22.05.2023 23:48

Partnerzy portalu

konwent morski
Fot. gov.pl

Podczas wizyty w Trójmieście w poniedziałek 22 maja, premier Mateusz Morawiecki na czele delegacji rządowej wziął udział w posiedzeniu Konwentu Morskiego, które odbyło się w Muzeum II Wojny Światowej. Odczytano także m.in. list prezydenta Andrzeja Dudy.

W poniedziałek 22 maja w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej odbyło się XV posiedzenie Konwentu Morskiego – składającego się z reprezentantów branży ciała, które ma pełnić rolę doradczą w stosunku do ministra infrastruktury w sprawach gospodarki morskiej. Podczas dzisiejszego posiedzenia wystąpił m.in. premier Mateusz Morawiecki, odczytano także listy prezydenta RP Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W przesłanym do uczestników liście prezydent Duda przypomniał, że od czasu wybuchu wojny w Ukrainie Polska znalazła się w zupełnie nowej sytuacji. Przypomniał, że z jednej strony agresja Rosji spowodowała, że swoją chęć dołączenia do NATO wyraziły dwa bałtyckie kraje – Finlandia i Szwecja. "Nową, niezwykle ważną okolicznością jest zainteresowanie ukraińskich władz i przedsiębiorców intensyfikacją współpracy z Polską w zakresie transportu, w tym ruchu towarowego przez port w Gdańsku. Wszystko to rodzi konieczność zrewidowania i odpowiedniego przystosowania działań naszego państwa w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej oraz innych zagadnień dotyczących żeglugi i eksploatacji zasobów Morza Bałtyckiego" – napisał prezydent.

Podczas konwentu odczytano także list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński wskazał, że „niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu rodzimej gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego, bez rewitalizacji stoczni, bez rozwoju portów, bez podźwignięcia rybołówstwa oraz bez restytucji naszej bandery”. Prezes PiS wskazał, że rząd to wyzwanie podjął „wzorem tych, co budowali II Rzeczpospolitą”.

Z kolei osobiście przemówienie wygłosił szef rządu Mateusz Morawiecki, który tego dnia także wizytował Port Gdynia.

– Borykamy się z wielkimi geopolitycznymi zagrożeniami, w wyniku których Morze Bałtyckie może stać się po raz pierwszy od wielu lat, od nigdy, wewnętrznym morzem całkowicie przyjaznym nam, Rzeczypospolitej. Kiedy Szwecja i Finlandia dołączą do NATO, może to być faktycznie wewnętrzne morze Paktu Północnoatlantyckiego – mówił.

Premier przypomniał o inwestycjach dostępowych do portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu.

– Potężna rozbudowa portów w Gdańsku i w Gdyni, Trasa Czerwona, pogłębienie toru wodnego do Szczecina do 12,5 m, port kontenerowy w Świnoujściu, Baltic Pipe, rozbudowa terminala gazowego w Świnoujściu, ale także tunel do Świnoujścia łączący ten port z resztą Polski bezpośrednią komunikacją lądową. Wiele, wiele inwestycji w mniejszych portach i cała infrastruktura drogowa i kolejowa – wymieniał Morawiecki.

Morawiecki stwierdził także, że Polska przyspiesza z budową morskich farm wiatrowych i aktywizacją przemysłu okrętowego. Jako jedną z kluczowych inwestycji w kwestii morskiej energetyki wiatrowej wymienił budowę terminala offshore w Świnoujściu, realizowaną przez Orlen.

– Rozbudowujemy inwestycje energetyczne, które również tutaj na wybrzeżu będą potężnym kołem zamachowym o sprzężeniu zwrotnym – podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Stwierdził również, że Polska musi cały czas nadrabiać opóźnienia infrastrukturalne, które powstały w ciągu pierwszych 20-25 lat po 1989 roku.

Głos na Konwencie Morskim zabrał także wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Stwierdził, że wszystko w kwestii gospodarki morskiej i wodnej idzie dobrze, „w takim kierunku, jak zaplanowaliśmy”.

– Ale to, co najistotniejsze (...) chyba po raz pierwszy od wielu, wielu lat (...) pojawiły się na bramie stoczniowej wylistowane zawody, które dzisiaj stocznia natychmiast przyjmuje jako nowych pracowników. Dziesiątki, setki nowych pracowników, którzy mogą zostać przyjęci do stoczni. Wszystkie stocznie oczekują na nowych pracowników – mówił Gróbarczyk. Stwierdził, że w końcu nadszedł moment, w którym stocznie zaczynają pracować i nie zwalniają, ale przyjmują nowych pracowników.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.