• <

Wynik wyszukiwania - "sejm " - Wiadomości

Sejm uchwalił ustawę mającą usprawnić finansowanie inwestycji offshore wind w części pożyczkowej KPO

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy, umożliwiającą rozliczanie w euro inwestycji związanych z budową morskich farm wiatrowych, finansowanych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy.
15.05.2024

Marynarka Wojenna świętuje Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Marynarka Wojenna RP w swoich mediach społecznościowych opublikowała film z uroczystości z nim związanych.
02.05.2024

Spotkanie w sprawie poprawy dostępu do Portu Kołobrzeg od strony Bałtyku

4 kwietnia 2024 r. w Marinie Solnej na terenie Portu Jachtowego, odbyło się spotkanie w sprawie poprawy dostępu do Portu Kołobrzeg od strony Bałtyku.
08.04.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Gala Safe Water Angels 2024 podkreśleniem znaczenia ratownictwa wodnego

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 22 marca spotkali się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem morskim i śródlądowym oraz branżą offshore w trakcie Oskarów Ratownictwa – Gali Safe Water Angels 2024 roku. Nagrody były wręczane przez kwartalnik „Bezpieczna Woda”.
26.03.2024

Oskary Ratownictwa – Gala Safe Water Angels 2024

Gala Safe Water Angels 2024 to pierwsze w Polsce wydarzenie dedykowane ratownictwu wodnemu i morskiemu. Już 22 marca na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni spotkają się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem wodnym i morskim oraz branżą offshore. Wydarzenie wspierają władze województwa pomorskiego.
19.03.2024

Litwa zaostrza kontrolę zboża z Rosji i Białorusi

Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę zboża wwożonego z Rosji i Białorusi oraz innych terytoriów wysokiego ryzyka. Jest to reakcja m.in. na informację, że Rosja przez porty Morza Bałtyckiego eksportuje zboże z terytoriów okupowanych na Ukrainie.
18.03.2024

Aleksandra Dulkiewicz: Port Gdańsk najważniejszy port na Bałtyku, jeśli chodzi o przeładunki kontenerowe i pnie się w czołówce portów europejskich

Pozyskanie 2 tys. mieszkań komunalnych, budowa Parku Południowego oraz centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – to część założeń programu wyborczego ubiegającej się o ponowny wybór na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
09.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

Artur Dziambor dyrektorem w Porcie Gdańsk

Według przekazanych nam informacji, nowym dyrektorem Departamentu Marketingu i Komunikacji w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk został były poseł Artur Dziambor.
01.03.2024

PLO ma nowego prezesa

Polskie Linie Oceaniczne mają nowego prezesa zarządu. Z końcem stycznia został nim Piotr Węcławiak, wieloletni członek rady nadzorczej spółki.
29.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Zebranie Komisji Obrony Narodowej - rozwój zdolności obronnych będzie postępował

Pierwsze po wyborach zebranie Komisji Obrony Narodowej, które odbyło się 8 lutego, było okazją do przedstawienia planów nowych władz odnośnie przedsięwzięć związanych z bezpieczeństwem państwa. Dla wielu specjalistów to spotkanie było istotne w związku z obronnością, zbrojeniami, w tym też pojawiającymi się szansami i zagrożeniami. Mimo to kilkugodzinne spotkanie mogło budzić pewne rozczarowanie.
09.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

Łotwa za zakazem importu zboża z Rosji i Białorusi

Łotewski rząd opowiedział się w poniedziałek za wprowadzeniem zakazu importu zboża na Łotwę z Rosji i Białorusi. W lutym sprawą ma zająć się Sejm (Saeima).
30.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Przemysław Koperski powołany na stanowisko wiceministra infrastruktury

Prezes Rady Ministrów, z dniem 4 stycznia 2024 r., powołał Przemysława Koperskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
10.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Paulina Hennig-Kloska nowym ministrem klimatu i środowiska. Jakie podejmie działania?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, dotychczasowa minister klimatu i środowiska, przekazała resort nowemu kierownictwu ministerstwa. Obejmująca urząd minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska otrzymała raport podsumowujący 8 lat działalności MKIŚ.
14.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął obowiązki na stanowisku ministra obrony narodowej

W obecności najważniejszych dowódców formacji Wojska Polskiego nowy wicepremier przejął obowiązki od swojego poprzednika na tym stanowisku, Mariusza Błaszczaka. Władysław Kosiniak-Kamysz został powołany 12 grudnia 2023 roku przez Sejm RP, a 13 grudnia zaprzysiężony na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej. 13 grudnia w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się uroczystość objęcia obowiązków na stanowisku szefa resortu.
13.12.2023

Tusk: po zaprzysiężeniu nowy rząd zbada sprawę "dzierżawy portu w Gdyni"

Donald Tusk po spotkaniu z kandydatami na ministrów zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowy rząd będzie badał m.in. "dzierżawę portu w Gdyni".
08.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Port Szczecin bogatszy o nowe nabrzeża

W porcie Szczecin w Kanale Dębickim powstają dwa nowe nabrzeża – Norweskie i Duńskie (I Etap). Z kolei istniejące Czeskie i Słowackie przechodzą gruntowną modernizację. Poszerzany i pogłębiany jest także sam Kanał Dębicki. Wszystko to w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Celem tych działań jest podwojenie ilości obsługiwanych ładunków oraz poprawa jakości ich obsługi.
19.09.2023

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

Sejm poparł w czwartek wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o OZE, w tym pakiet regulacji pozwalających na cable pooling - włączenie do sieci kilku źródeł na jednym przyłączu. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
18.08.2023

Senat odrzucił ustawę o rewitalizacji Odry

Senat odrzucił w piątek ustawę o rewitalizacji Odry, która ma na celu m.in. poprawę jakości wody w rzece oraz ułatwienie realizacji inwestycji na Odrze. Teraz ustawa trafi do Sejmu.
28.07.2023

Komisje senackie za odrzuceniem ustawy o rewitalizacji Odry

Połączone komisje senacki infrastruktury, nadzwyczajna ds. klimatu oraz komisja środowiska opowiedziały się w piątek za odrzuceniem w całości ustawy o rewitalizacji Odry. Głosowanie w Senacie w tej sprawie odbędzie się w piątek pod koniec posiedzenia.
28.07.2023

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska za przejęciem ustawy o rewitalizacji rzeki Odry

Połączone komisje senackie infrastruktury i środowiska przyjęły we wtorek bez poprawek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry.
25.07.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Ustawa o rewitalizacji Odry przewiduje budowę zbiorników retencyjnych oraz stopni wodnych

Budowę zbiorników retencyjnych w zlewni Odry oraz dwóch nowych stopni wodny na dolnośląskim odcinku Odry przewiduje ustawa o rewitalizacji tej rzeki – wskazywali w piątek we Wrocławiu przedstawicieli kierownictwa Wód Polskich.
21.07.2023

Sejm uchwalił specustawę o rewitalizacji Odry

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Dzięki nowym przepisom będzie można sprawniej prowadzić konieczne inwestycje. Wprowadzone też zostaną kary - nawet do 1 mln zł za zaniedbania, które zagrożą zdrowiu lub życiu ludzi i bezpieczeństwu środowiska.
13.07.2023

Jeszcze więcej OZE z offshore. Ważna nowelizacja ustawy przyjęta

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe przepisy mają zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu, dostosują także polskie prawo do przepisów UE. Szczególnie ważne dla branży wiatrowej jest zwiększenie ambicji w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska został przyjęty jednogłośnie, nikt nie sprzeciwił się proponowanym zmianom. Jeśli Senat nie zgłosi żadnych poprawek do ustawy, będzie ona czekać na podpis prezydenta.
12.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

W piątek Sejm głosował nad uchwałą Senatu do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich. Posłowie poparli poprawki zgłoszone przez Izbę Wyższą.
07.07.2023

Sejm poparł poprawki Senatu do noweli ustawy o żegludze śródlądowej

Posłowie poparli w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe przepisy mają zapewnić, zgodne z regulacjami międzynarodowymi, ujednolicenie systemu kwalifikacji członków załóg statków żeglugi śródlądowej.
07.07.2023

Sejm znowelizował ustawę o OZE o przepisy dla m.in. biometanu, klastrów, offshore

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
07.07.2023

VI posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Są nowe ustalenia

Działania legislacyjne podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz inwestycje w sieci elektroenergetyczne, służące wyprowadzeniu mocy z morskich farm wiatrowych to zagadnienia, które były poruszane podczas VI posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca 2023 roku, przewodniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.
03.07.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Sejm przyjął nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Sejm przyjął w piątek nowelę ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich oraz niektórych innych ustaw. Nowela ma umożliwić użycie sił zbrojnych przeciwko zagrożeniom terrorystycznym wobec infrastruktury energetycznej na morzu, w tym gazociągu Baltic Pipe.
26.05.2023

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Sejm uchwalił w piątek ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego, która ma umożliwić wykorzystanie unijnych funduszy. Budżet tego programu to prawie 732 mln euro.
26.05.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

W Sejmie ozpatrzono projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła we wtorek rządowy projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021-2027.
23.05.2023

Kolejna interpelacja poselska w sprawie okrętów podwodnych. Czy cierpliwość już się kończy?

Temat okrętów podwodnych wzbudza zainteresowanie nie tylko wśród entuzjastów zagadnienia, martwiących się o stan zasłużonego dla polskiej Marynarki Wojennej Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Ukazała się kolejna interpelacja w sprawie przyszłości jednostki i jej sytuacji, będącej obecnie najdramatyczniejszą w jej długoletniej historii.
09.05.2023

Poselska "troska" o nazwy dla nowych okrętów polskiej floty

Wraz z wzmacnianiem potencjału sił morskich RP nie brakuje interpelacji i zapytań posłów odnośnie ich stanu. W ostatnim czasie pojawiły się również pytania odnośnie nie tylko dotyczące wprowadzania do służby nowych jednostek, bądź programów ich budowy.
15.04.2023

W Basenie Kaszubskim Portu Szczecin powstają nowe nabrzeża

"Poprawa dostępu do Portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego” to jeden z flagowych projektów inwestycyjnych realizowanych przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA w porcie Szczecin. Jego celem jest zwiększenie możliwości portu w zakresie obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Założeniem projektu jest także podniesienie konkurencyjności portu w Szczecinie poprzez zwiększenie dostępu dla morskich statków handlowych o większym tonażu niż obecnie.
22.03.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Czy nowe przepisy w zakresie prawa pierwokupu w portach będą faktycznie tak problematyczne? Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Jakie mogą być następstwa wprowadzenia przepisów dotyczących przysługującego Skarbowi Państwa prawa pierwokupu nieruchomości położonej w granicach portu lub przystani morskiej? Zapytaliśmy specjalistę.
31.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Müller: przepisy chroniące porty przed przejęciem będą podobne do tych chroniących strategiczne spółki Skarbu Państwa

Przepisy chroniące porty przed przejęciem będą podobne do tych rozwiązań prawnych chroniących strategiczne spółki Skarbu Państwa – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
16.01.2023

Poprawki noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przyjęte przez sejm

Sejm przyjął w piątek poprawki senatu do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
13.01.2023

Nadchodzi przełom dla litewskiego offshore wind. W tym roku odbędzie się pierwsza aukcja

Litwa przygotowuje się na pierwszą aukcję dotyczącą morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Ta odbędzie się we wrześniu i będzie dotyczyła pierwszego projektu farmy wiatrowej o mocy 700 MW. Instalacja ma zostać uruchomiona w 2028 roku.
12.01.2023

Podatki marynarskie: dostęp do rachunków bankowych podatników oraz stworzenie Systemu Informacji Finansowej

Poniższa publikacja została przygotowana w efekcie wielu zapytań marynarzy kierowanych do Kancelarii w zakresie możliwości weryfikacji ich rachunków bankowych przez Urzędy Skarbowe. Niestety od lipca br. te obawy mogą okazać się jak najbardziej uzasadnione. Warto również zaznaczyć, iż problemy te nie dotyczą tylko środowiska marynarskiego, ale wszystkich polskich podatników.
18.12.2022

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

Senat opowiedział się w czwartek za nowelą ustawy poprawiającej bezpieczeństwo żeglugi z dziesięcioma poprawkami senackiej Komisji Infrastruktury. Ustawa ma m.in. umożliwić budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
16.12.2022

Morska Farma Wiatrowa Baltica z zatwierdzonym poziomem wsparcia

PGE i Ørsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla obu realizowanych wspólnie etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - Baltica 2 i Baltica 3. Wcześniej, we wrześniu br., wysokość dopuszczalnego poziomu wsparcia dla obu etapów projektu została zatwierdzona przez Komisję Europejską w wyniku indywidualnej notyfikacji wsparcia dla MFW Baltica. Indywidualna cena w kontrakcie różnicowym (CfD) dla obu etapów MFW Baltica została ustalona na maksymalnym dopuszczal
14.12.2022

Strażak-28 ochrzczony i z banderą [FOTO]

Nowa jednostka pożarnicza Portu Szczecin, Strażak-28, została oficjalnie ochrzczona. Po raz pierwszy podniesiono na niej także polską banderę.
06.12.2022

Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi trafi do jednej komisji

Sejm nie poparł wniosku o przesłaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy, która ma m.in poprawić bezpieczeństwo żeglugi do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Projekt będzie procedowany tylko w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
27.10.2022

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
27.10.2022

Sejm. Projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP do głosowań

Sejm w środę zdecydował, że trzecie czytanie projektu nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej odbędzie się w bloku głosowań. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
26.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wyjątkowe wydarzenie! [WIDEO]

Bardzo uroczystym akcentem obchodów 100-lecia Portu Gdynia była specjalna Gala Jubileuszowa przygotowana właśnie z tej okazji. 27 września w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Wspólnie świętowali zarówno partnerzy biznesowi, przedstawiciele kultury, pracownicy jak i przedstawiciele współpracujących urzędów.
04.10.2022

Adamczyk: gdyński port to jeden z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki

Ministerstwo infrastruktury poinformowało o wtorkowym wystąpieniu, w trakcie uroczystości 100-lecia Portu Gdynia, ministra Andrzeja Adamczyka. Minister podkreślił, że gdyński port jest jednym z czterech portów morskich o podstawowym znaczeniu dla naszej gospodarki.
28.09.2022

100 lat temu Sejm Ustawodawczy podjął decyzję o budowie Portu Gdynia

100 lat temu, 23 września 1922 roku Sejm przyjął ustawę upoważniającą rząd do budowy portu morskiego w Gdyni. W ciągu kilkunastu lat rybacka osada przekształciła się w jeden z najnowocześniejszych portów Europy, wokół którego powstało miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców.
23.09.2022

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

Będą dopłaty dla gospodarstw ogrzewanych gazem LPG. Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie [WIDEO]

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych analogiczne do tzw. dodatku węglowego. Świadczenie będzie przysługiwać również tym, którzy korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 147 tys. W ich przypadku jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. – Gospodarstwa domowe, które ogrzewają się LPG, w nadchodzącym sezonie grzewczym nie muszą się martwić o jego dostępność – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż. Ze względu
07.09.2022

Premier: zamówionego węgla mamy bardzo dużo, wąskim gardłem są porty"

Zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami gminy Brańsk. Dodał, że nie ma magicznej różdżki, która by zbiła ceny węgla do poziomu z ubiegłego roku.
05.09.2022

Sejm. Maląg: wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry

Wsparciem zostanie objętych około 10 tys. firm znad Odry – powiedziała w piątek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zapewniła, że projekt ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry został skonsultowany z przedsiębiorcami.
02.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Sektor TSL zmartwiony problemem dystrybucji węgla

Szybkie działanie albo „bitwa o węgiel” już za kilka tygodni. Sektor TSL alarmuje: „Węgiel na zimę, przeładowywany będzie do późnej wiosny”. Żeby rząd mógł zrealizować zapowiadane dopłaty do dla ostatecznych klientów, surowiec trzeba najpierw przetransportować. A z tym jest problem.
09.08.2022

Gróbarczyk: węgla nie zabraknie dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów

Dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów "węgla na pewno nie zabraknie" - zapewnił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Potwierdził, że 29 września nastąpi otwarcie Baltic Pipe, a 17 września kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.
02.08.2022

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę

Rosyjski koncern Gazprom ogłosił w sobotę, że wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. Wcześniej łotewskie przedsiębiorstwo Latvijas Gaze poinformowało, że kupuje gaz w Rosji, ale nie od Gazpromu i płaci za surowiec w euro.
30.07.2022

Duda: polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar

Po wyrażeniu przez Polskę i Litwę zgody na akcesję Finlandii i Szwecji do NATO, polsko-litewskie prezydenckie konsultacje nad Bałtykiem zyskują nowy, symboliczny wymiar - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Na Helu trwają konsultacje przywódców Polski i Litwy.
25.07.2022

A. Moskwa: w najbliższych tygodniach węgiel z importu będzie rozprowadzany z portów po kraju

W najbliższych tygodniach importowany węgiel, który już jest w portach, będzie sukcesywnie rozprowadzany po Polsce – zapowiedziała w poniedziałek w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
25.07.2022

Prezydent w Porcie Wojennym w Gdyni podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek w Gdyni ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.
22.07.2022

Polski nie stać na wstrzymanie inwestycji w morską energetykę wiatrową [WIDEO]

Morska energetyka wiatrowa ma w Polsce ogromny potencjał – moc zainstalowana na poziomie 11 GW, czysta energia dla miliona gospodarstw i zapewnienie miejsc pracy kilkudziesięciu tysiącom osób. Jak zapewnia Jarosław Broda, przedstawiciel Baltic Power, mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej związanej z trwającą wojną na Ukrainie, energia z offshore zacznie płynąć zgodnie z terminem w 2026 roku. Rozwijająca się branża liczy jednak na modyfikację istniejącego mechanizmu wsparcia.
19.07.2022

W przededniu decyzji inwestycyjnych gwałtownie rosną koszty realizacji MEW

Potrzeba interwencji legislacyjnej – to główny wniosek z czwartkowej debaty ZPP nt. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentanci administracji oraz branżowi eksperci.
18.07.2022

Senacka komisja pozytywnie o ustawie wprowadzającej system certyfikatów dla morskiej energetyki wiatrowej

Senacka komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej, wprowadzającą systemy certyfikacji dla morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania mocy.
28.06.2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.
19.06.2022

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy ws. przeniesienia koncesji PGNiG

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu wobec nowelizacji specustawy o terminalu LNG przewidującej, że w związku z planem przejęcia PGNiG przez PKN Orlen, koncesje poszukiwawcze i wydobywcze PGNiG będą mogły być przeniesione na nowy podmiot.
08.06.2022

Energetyka wiatrowa jako droga do rozwoju gospodarki i obniżenia cen energii w Polsce

System elektroenergetyczny oparty o rozproszone źródła energii, a takimi są farmy wiatrowe jest nam potrzebny niezwłocznie. Gwarantuje on niezależność i bezpieczeństwo energetyczne skutecznie obniżając ceny prądu. Wiatr wzmocni także polską gospodarkę poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. O tym jak i dlaczego warto wydeptać ścieżkę ku zielonej energii podczas sesji głównej Konferencji PSEW 2022 w Serocku już 14 czerwca.
08.06.2022

Sasin: mamy dzisiaj najtańsze paliwo w Europie

Dzięki temu, że Orlen zminimalizował swoje marże, a rząd "do absolutnego minimum" obniżył wszystkie narzuty na ceny paliw, dzisiaj mamy najtańsze paliwo w Europie - mówił w Sejmie wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. W wielu krajach Europy cena paliwa w przeliczeniu na złote przekracza 11 zł - dodał.
25.05.2022

Sejm za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma ograniczyć zanieczyszczenie Bałtyku przez statki wpływające do portów.
12.05.2022

Sejm za nowelizacją ustawy terminalowej

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy terminalowej, która zakłada m.in., że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG w Świnoujściu.
28.04.2022

Razem apeluje o fizyczne rozebranie Nord Stream 2

Lewica Razem zaapelowała w środę do premiera o działania na rzecz "fizycznego rozebrania" gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem posłów, jeśli NS2 nie zostanie rozebrany, nie można mieć pewności, czy w przyszłości nie dojdzie do powrotu do normalnego handlu z Rosją i ponownego uzależnienia się UE od dostaw rosyjskiego gazu.
27.04.2022

Ustawa sankcyjna nie obejmie LPG z Rosji

W środę Sejm odrzucił poprawkę o zakazie importu gazu LPG z Rosji, którą Senat wniósł do tzw. ustawy sankcyjnej. Nie zgodził się też na senacką propozycję, aby o wpisie na listę sankcyjną decydował premier. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
13.04.2022

LPG z Rosji także zakazane? Poprawka w ustawie sankcyjnej

Procedowana we wtorek w Senacie ustawa sankcyjnej wraca do pracy w komisjach z poprawką, która wprowadza zakaz importu z Rosji skroplonego gazu LPG. Ustawa zakazuje importu węgla z Federacji Rosyjskiej.
12.04.2022

Ponad 70 lat współpracy Projmorsu przy rozwoju Portu Gdynia

Po zakończeniu I wojny światowej Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego, jednak na odzyskanych terenach nie było żadnego większego portu a z kolei Gdańsk, zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego, miał być Wolnym Miastem pod protektoratem Ligii Narodów.
11.04.2022

Sejm przyjął poprawki Senatu w projekcie ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie

Poprawki Senatu do projektu ustawy o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie przyjął w czwartek Sejm. Uczelnia powstanie w oparciu o istniejącą Akademię Morską w Szczecinie. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów.
07.04.2022

Prezes Gaz-System dla "Pulsu Biznesu": w poważnej konfrontacji energetycznej z Rosją funkcjonujemy od dawna

Nie spodziewałem się wojny, ale przecież w poważnej konfrontacji energetycznej z Rosją funkcjonujemy już od dawna. Naszą bronią są nowoczesne tłocznie, węzły, gazociągi, interkonektory, międzynarodowi partnerzy i instytucje unijne — mówi "PB" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
24.03.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Mniej formalności dla ukraińskich kierowców, ułatwienia dla kolejarzy

Sejm w środę uchwalił ustawę o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Ustawa trafi teraz do Senatu.
23.03.2022

Litwa. Sejm wezwał rząd do wycofywania się z importu ropy i gazu z Rosji

Sejm Litwy wezwał we wtorek rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.
22.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie będzie Politechniką Morską

Sejm niemal jednogłośnie zdecydował o przekształceniu Akademii Morskiej w Szczecinie w Politechnikę.
10.03.2022

Port Gdynia i miasto oczami artystów. Wyjątkowa wystawa, na dostojne urodziny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Urodzinową wystawę „Morze/Miasto/Port” można oglądać do 5 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam 100 prac na 100-lecie Portu Gdynia. W tym roku minęło również 96 lat od nadania praw miejskich dla Gdyni.
17.02.2022

Pieniędzy na Drogę Czerwoną nie będzie

W czwartek, 27 stycznia Sejm RP odrzucił wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 rok. Przepadła więc i poprawka senatora Sławomira Rybickiego, która miała zagwarantować 22 mln zł na rozpoczęcie prac projektowych związanych z budową Drogi Czerwonej, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju gdyńskiego portu, a także miasta i regionu.
10.02.2022

Koncepcja nowego falochronu w Świnoujściu jest gotowa

Koncepcja falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu została już przygotowana - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że realizacja inwestycji potrwa od czterech do pięciu lat, w tym dwa lata zajmie sama budowa.
04.02.2022

Rozliczenia marynarzy: Malta jednak od 2023 roku z nowymi zasadami rozliczania PIT

30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Malty o zmianie umowy między oboma rządami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w Valletcie 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie 6 kwietnia 2011 roku.
20.01.2022

Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.
11.01.2022

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

Gróbarczyk potwierdza 360 mln zł na budowę falochronu w Świnoujściu

Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie 360 mln zł na inwestycję polegającą na budowie falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu stało się faktem - podkreślił w środę wiceszef resortu infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.11.2021

Podatki marynarskie: od 2022 roku Malta nowe zasady rozliczania podatków?

Dnia 30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
04.11.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu – w przyszłym roku poznamy wykonawcę

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podał, że do końca 2022 roku podpisana zostanie umowa z wykonawcą głębokowodnego terminalu kontenerowego. Zgłoszenia od zainteresowanych firm można było składać do końca września.
20.10.2021

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

Podatki marynarskie: Urzędnicze polowanie na marynarzy

Niestety rok 2021 jest bardzo złym podatkowo rokiem dla marynarzy co wynika z ostatnich tendencji „interpretacyjnych” oraz bezprawnych i zarazem profiskalnych praktyk urzędniczych względem marynarzy w Polsce.
18.10.2021

Nowy Ład może zablokować rozwój MEW w Polsce na lata [ROZMOWA]

Rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
15.10.2021

UWAGA: Marynarze - nowe obowiązki podatkowe w przypadku Grecji

Grecja w dniu 30 marca 2021 roku złożyła dokumenty ratyfikacyjne w odniesieniu do Konwencji MLI nie artykułując zastrzeżeń do propozycji Polski w zakresie zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania na metodę proporcjonalnego zaliczenia. Powyższe ma rodzić dla polskich marynarzy zmianę formy rozliczenia ich dochodów w Polsce z pracy na statkach eksploatowanych przez greckich armatorów. Zmiana ta znaczenie obowiązywać od dnia 01.01.2022 roku.
06.10.2021

Urząd Morski w Szczecinie ma 75 lat [ZDJĘCIA]

Jubileusz 75-lecia istnienia Urzędu Morskiego w Szczecinie obchodzono w piątek (24 września). Podczas uroczystości minister Gróbarczyk dokonał wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i zakładowych pracownikom naszego Urzędu, a także 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.
27.09.2021

Zakończenie budowy Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

W Porcie Gdynia oficjalnie zakończona została jedna z ważniejszych inwestycji w ostatnim czasie – budowa Publicznego Terminalu Promowego. Uroczystość z okazji finiszu prac odbyła się 23 września, dokładnie w 99. rocznicę uchwalenia ustawy o budowie portu w Gdyni.
23.09.2021

Sejm odrzucił senacką poprawkę do noweli o pracy na morzu

Sejm odrzucił w środę senacką poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu, w której Senat zaproponował zniesienie opodatkowania żywności dla marynarzy pracujących m.in. na holownikach. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.
11.08.2021

Sejm znowelizował ustawę o pracy na morzu

Ochronę praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - zakłada uchwalona jednogłośnie w piątek przez Sejm nowela ustawy o pracy na morzu.
23.07.2021

Sejm: Projekt noweli ustawy o pracy na morzu skierowany do trzeciego czytania

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, został w środę skierowany do trzeciego czytania. Projekt poparły wszystkie sejmowe kluby parlamentarne.
21.07.2021

Port Gdynia. Próbne cumowanie w nowym Publicznym Terminalu Promowym wartym 292 mln zł [WIDEO]

W Porcie Gdynia trwają odbiory techniczne nowego, większego Publicznego Terminalu Promowego z rampą ro-ro.
21.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Nowa odsłona konkursu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił kolejne postępowanie, które ostatecznie ma wskazać realizatora projektu głębokowodnego terminalu kontenerowego w świnoujskim porcie zewnętrznym.
09.07.2021

Sejmowe komisje przyjęły projekt noweli ustawy o pracy na morzu

Rządowy projekt noweli ustawy o pracy na morzu, zakładający m.in. poprawę praw pracowniczych marynarzy, których statki zostały napadnięte, przyjęły w środę w pierwszym czytaniu połączone sejmowe komisje Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
08.07.2021

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

W poniedziałek, 5 lipca, na terenie Grodziska w Lubinie odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra.
06.07.2021

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie.
02.07.2021

Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria.
28.06.2021

Sejm: Wszystkie kluby za projektem uchwały ws. Nord Stream 2

Wszystkie kluby i koła parlamentarne poparły we wtorek wspólny projekt uchwały, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał autorstwa PO, PiS i Solidarnej Polski.
15.06.2021

Sejmowa komisja przyjęła jednogłośnie projekt uchwały wzywający do przerwania budowy Nord Stream 2

Posłowie komisji spraw zagranicznych jednogłośnie, przez aklamację, przyjęli w piątek projekt uchwały w sprawie Nord Stream 2, w którym wezwali Niemcy, inne kraje UE i NATO do zablokowania budowy tego gazociągu. Projekt powstał na bazie trzech zgłoszonych wcześniej projektów uchwał.
11.06.2021

Finał I Forum Morskiego Radia Gdańsk. Morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość i odbudowa przemysłu stoczniowego [HARMONOGRAM]

Głównymi tematami Forum Morskiego, którego finał odbędzie się 10 i 11 czerwca, będą: morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość polskiej gospodarki morskiej i odbudowa przemysłu stoczniowego. Wydarzenia w ramach Forum, na które serdecznie zapraszamy, będzie można oglądać na radiogdansk.pl lub słuchać w Radiu Gdańsk. Transmisja będzie prowadzona też na kanale facebookowym Radia Gdańsk, na koncie youtube oraz DAB+.
09.06.2021

Posłowie PiS wnieśli projekt uchwały Sejmu w sprawie wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2

Posłowie PiS wnieśli w środę do laski marszałkowskiej projekt uchwały Sejmu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. W projekcie zapisano apel o natychmiastowe zaniechanie budowy Nord Stream 2, wezwano też Niemcy do wycofania poparcia dla tej budowy. Projekt został skierowany do pierwszego czytania w komisji.
27.05.2021

Rekord przeładunków paliw płynnych w Porcie Gdynia

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 roku przeładunki na terminalu paliwowym (Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych) w Porcie Gdynia wzrosły o 57,5 proc. - w stosunku do okresu styczeń-kwiecień 2020 roku, zaś o 181 proc. wzrosły w kwietniu 2021roku (200 755, 24 ton) w porównaniu do wyniku z kwietnia 2020 roku (71 434, 52 ton).
26.05.2021

Sejm za nowelizacją doprecyzowującą definicję ratownika wodnego

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy, która doprecyzowuje definicję ratownika wodnego poprzez wskazanie, że posiada on co najmniej jedną kwalifikację przydatną w ratownictwie wodnym.
20.05.2021

770 mld zł z nowego budżetu UE trafi do Polski. Sejm przyjął ustawę o zasobach własnych UE

Sejm przyjął we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku o zasobach własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.
04.05.2021

Jesteśmy zdeterminowani, terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie - wywiad z prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

W rozmowie odnośnie głębokowodnego terminalu kontenerowego, Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. zapewnia, że terminal w Świnoujściu, w południowo-zachodniej części Bałtyku jest potrzebny i ekonomicznie uzasadniony.
23.04.2021

Uniwersytet Morski zbuduje Centrum Offshore w Porcie Gdańsk

Dynamiczny rozwój technologii off-shorowych i rynku off-shore w Europie i na świecie zmuszają wszystkie instytucje związane z gospodarką morską do zweryfikowania swoich planów i już podjętych działań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Również Uniwersytet Morski w Gdyni intensywnie pracuje w tym zakresie pod kierunkiem JM Rektora prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adama Weintrita, co podsumowano w zorganizowanym 15 kwietnia seminarium. Już w tym roku planowany jest również przetarg na budowę Centrum Offshore w Porcie Gdańsk.
19.04.2021

Kontrola NIK w MSR Gryfia

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła właśnie kontrolę działalności i restrukturyzacji Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Skontrolowane zostanie także zaangażowanie Funduszu Rozwoju Spółek w procesy naprawcze i sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad stocznią. Kontrolę przeprowadzi Wydział Koordynacji Kontroli Doraźnych NIK wspólnie z Delegaturą NIK w Szczecinie.
14.04.2021

Komisje senackie zajmą się poprawkami do tzw. pakietu akcyzowego

Senackie komisje budżetu i finansów publicznych oraz rolnictwa i rozwoju wsi ocenią poprawki złożone w środę do nowelizacji ustawy o akcyzie. Tzw. pakiet akcyzowy zawiera szereg przepisów mających uszczelnić system; wątpliwości senatorów budzi termin ich wejścia w życie - 1 maja br.
24.03.2021

Sejm przyjął zmiany w specustawach przesyłowych

Sejm uchwalił w środę nowelizację tzw. specustaw przesyłowych. Zakłada ona m. in. poszerzenie listy inwestycji, objętych specjalnymi przepisami. Nowelizacja ma skrócić do pół roku czas potrzebny do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych dla objętej przepisami infrastruktury.
17.03.2021

Sejm wysłuchał stanu przygotowań do ewntualnej powodzi

Dzięki działaniom rządu Prawa i Sprawiedliwości poprawia się poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - ocenił w czwartek na posiedzeniu Sejmu szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że w tym roku na inwestycje dotyczące ochrony przeciwpowodziowej przeznaczone będą prawie 3 mld zł.
25.02.2021

Sejm uchwalił nowelę Prawa celnego

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelizację Prawa celnego, której celem jest m.in. usprawnienie wydawania decyzji dotyczących należności importowych.
25.02.2021

Solidarna Polska chce apelować do Niemców o wycofanie się z Nord Stream 2

Solidarna Polska chce, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu została przyjęta uchwała wzywająca Niemcy do zaprzestania budowy Nord Stream 2; w piątek zostanie złożony wniosek do marszałek Sejmu o przyspieszenie prac nad projektem uchwały - poinformował poseł Solidarnej Polski, wiceszef resortu środowiska Jacek Ozdoba.
12.02.2021

10 lutego miasto Gdynia obchodzi 95 urodziny

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 r. Z tej okazji w mieście odbędzie się cała seria urodzinowych imprez. Ze względu na sytuację epidemiczną, wszystkie wydarzenia zorganizowane będą zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa.
07.02.2021

Przyspiesza budowa drogi ekspresowej S6 - znane oferty wykonawców ostatniego odcinka na trasie Trójmiasto-Słupsk

Znane są już oferty zgłoszonych wykonawców na ostatni odcinek drogi ekspresowej S6 na trasie Trójmiasto - Słupsk. Inwestycja drogi krajowej S6 nabrała tempa.
05.02.2021

Polacy popierają rozwój farm wiatrowych

Ponad 80 proc. Polaków popiera rozwój lądowych i morskich farm wiatrowych - wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 67 proc. uważa, że farmy morskie pozytywnie wpływają na środowisko, 70 proc. ma takie przekonanie w odniesieniu do farm lądowych.
13.01.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Kościński: w 2022 r. deficyt powinien być poniżej 3 proc. PKB

W 2022 r. deficyt budżetu państwa powinien powrócić do normalnego poziomu i być poniżej 3 proc. PKB, a dług publiczny powinien zacząć spadać - powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że nie ma żadnego zagrożenia dla finansowania kolejnej fali epidemii.
29.12.2020

W nowy rok z nową energią. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 51-52)

Na koniec roku, pomimo nadal trwającej pandemii, ale dzięki nadziei pokonania światowego kryzysu rynki odreagowały i wydawałoby się, że szykowały na nowy rozdział w historii gospodarki. Pokryzysowa odbudowa w połączeniu z potrzebną i nieuniknioną transformacją spowodują, że rynek w 2021 roku, a w szczególności jego drugiej części może być znaczącym krokiem w nową erę.
27.12.2020

PiS nie poparł żadnej z poprawek do budżetu na 2021 r. dotyczących ważnych dla Pomorza inwestycji

Wszystkie poprawki opozycji do budżetu na 2021 r. zostały odrzucone hurtem, bez debaty; żaden z posłów PiS nie poparł naszych poprawek, które dotyczyły ważnych dla mieszkańców Pomorza inwestycji - mówiły w poniedziałek w Gdańsku posłanki Koalicji Obywatelskiej.
21.12.2020

Inwestycje Portów dzięki obligacjom

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście sprawniej zrealizują inwestycje dot. infrastruktury dostępowej do nowych terminali głębokowodnych dzięki obligacjom zerokuponowym, które wyemitowało Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
18.12.2020

Sejm przyjął ustawę o offshore

Sejm przyjął w czwartek ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, wprowadzając do niej jedynie drobne poprawki. Ustawa trafi teraz do Senatu.
17.12.2020

PiS zgłosił w II czytaniu poprawki do projektu ustawy o offshore

Klub PiS zgłosił w środę w trakcie II czytania w Sejmie poprawki do projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jeszcze w środę Sejm rozstrzygnie wniosek PiS, by ws. tych poprawek nie zbierała się już komisja.
16.12.2020

Sejm o morskich farmach wiatrowych i zmianach w kodeksach

Rządowy projekt ustawy o promowaniu energii z farm wiatrowych na morzu oraz zmiany w przepisach administracyjnych i karnych to punkty, które znalazły się w porządku drugiego dnia posiedzenia Sejmu.
15.12.2020

Sejm uczcił 50. rocznicę Grudnia '70

Grudzień '70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia '80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r. - podkreślił Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia '70.
15.12.2020

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

Ciężki transport po drogach publicznych bez dodatkowych zezwoleń

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministra infrastruktury.
30.11.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Kontynuacja prac nad tarczą PFR 2.0

Kontynuujemy prace nad tarczą 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, z której będą mogli korzystać przedsiębiorcy zarówno z sektora dużych, jak i małych, średnich przedsiębiorstw, a nawet mikrofirm - mówiła we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
24.11.2020

Droga do niepodległości - jak Port Gdynia pomógł Polsce odzyskać niezależność [wideo]

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Rozpoczęło się dążenie do niezależności. Aby Polska stała się jednak w pełni suwerenna niezbędne były kluczowe decyzje gospodarcze, które pozwoliłyby uzyskać niezależność gospodarczą kraju.
11.11.2020

Odznaczenia Jana Kwapińskiego - działacza społecznego i polityka

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezentujemy pamiątki po Janie Kwapińskim, które przekazała Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku Pani Barbara Woroncow, córka Aleksandra Woroncowa, wnuczka Jana Kwapińskiego, wicepremiera polskiego rządu na uchodźstwie.
09.11.2020

Marynarze rozliczający się z ulgą abolicyjną są „oszustami podatkowymi”?!– niepokojąca praktyka organów skarbowych

Obecnie na Pomorzu organy podatkowe zaczęły stosować bardzo niepokojącą praktykę wobec marynarzy rozliczających się, zgodnie z prawem, z uwzględnieniem ulgi abolicyjnej. Urzędnicy skarbowi zaczęli wszczynać postępowania podatkowe za lata poprzednie i jednocześnie zarówno przed, jak i po wydaniu decyzji organu I instancji, przedstawiają podatnikom zarzuty karno-skarbowe tj. dopuszczenia się rzekomego „oszustwa podatkowego”.
02.11.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.