• <

Sejm za nowelizacją ustawy terminalowej

gm

28.04.2022 14:47 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Sejm za nowelizacją ustawy terminalowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy terminalowej, która zakłada m.in., że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG w Świnoujściu.

Nowelizacja związana jest z planowanym przejęciem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) przez PKN Orlen.

Za nowelą głosowało 230 posłów, przeciw było 205, a 15 wstrzymało się od głosu.

Znowelizowana ustawa przewiduje ponadto możliwość przenoszenia koncesji poszukiwawczych i wydobywczych uzyskanych przez PGNiG.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że konieczność wprowadzenia zmian jest wynikiem planowanych w przyszłości lub będących w trakcie realizacji zmian strukturalno-organizacyjnych w odniesieniu do spółki PGNiG.

Jak mówił podczas obrad komisji w czasie pierwszego czytania wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, projekt zmian ustawowych jest korzystny i dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, i dla fuzji PKN Orlen z PGNiG. "Jest 250 koncesji, które posiada PGNiG, i mamy 13,5 tys. decyzji i aktów administracyjnych związanych z działalnością koncesyjną. W związku z tym ta ustawa jest korzystna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mamy gwarancję, że te koncesje przejdą w tym samym czasie na drugi podmiot" - wyjaśnił wówczas Małecki. (

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.