• <

A. Moskwa: w najbliższych tygodniach węgiel z importu będzie rozprowadzany z portów po kraju

gm

25.07.2022 14:27 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska A. Moskwa: w najbliższych tygodniach węgiel z importu będzie rozprowadzany z portów po kraju

Partnerzy portalu

A. Moskwa: w najbliższych tygodniach węgiel z importu będzie rozprowadzany z portów po kraju - GospodarkaMorska.pl

W najbliższych tygodniach importowany węgiel, który już jest w portach, będzie sukcesywnie rozprowadzany po Polsce – zapowiedziała w poniedziałek w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Te najbliższe tygodnie to będzie czas przekazywania tego węgla, który już jest w portach, i potem konsekwentnie, wraz z każdym ładunkiem, który do portu wpłynie, będziemy go sukcesywnie w Polsce rozprowadzać” – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska. Według niej są województwa, które potrzebują mniej węgla, jak zachodniopomorskie, a są i takie (cała ściana wschodnia), które potrzebują go więcej.

„Dlatego proporcjonalnie do potrzeb będziemy ten węgiel zabezpieczać” – mówiła minister Moskwa.

„Do 19 lipca wpłynęło 3 mln ton węgla z importu. Do 16 kwietnia pojawiło się 3 mln ton węgla rosyjskiego, zarówno u obywateli, jak i na składach, co też pozwala sądzić, że część obywateli ten węgiel ma” – zauważyła Moskwa. Dodała, że jednocześnie w poprzednim tygodniu umowy zawarte – przede wszystkim przez spółki Skarbu Państwa - opiewały na ok. 7 mln ton. Według minister w poniedziałek ta ilość węgla jest już jednak z pewnością dużo większa.

Moskwa poinformowała, że w poniedziałek odbywa się specjalne spotkanie koordynacyjne, podczas którego spółki skarbu państwa raportują ministerstwu na bieżąco, ile węgla jest i skąd jest on sprowadzany. „Ten węgiel, który płynie, to jest węgiel energetyczny, głównie z Kolumbii i Indonezji. Następnie jest on odsiewany – 20-30-40- proc. – w zależności od konkretnego statku” –tłumaczyła min. Moskwa. Wskazała, że w tej chwili trwają przeładunki w portach.

„Jesteśmy gotowi do przekazania węgla na składy jak najbliżej mieszkańców” – powiedziała. Minister przypomniała, że w Senacie znajduje się ustawa dotycząca dodatku węglowego. „Mamy nadzieję, że Senat przeprowadzi ją sprawnie, tak żeby prezydent mógł pilnie podpisać” – powiedziała Moskwa. Dodała, że ustawa wchodzi w życie wraz z podpisem prezydenta. „Gdy to nastąpi, samorządy będą mogły przystąpić do wypłacania dodatku węglowego w kwocie 3 tys. zł” – stwierdziła minister klimatu i środowiska.

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zakładającą wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego używającego do ogrzewania węgla, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zakładany w ustawie maksymalny limit wydatków na dodatki węglowe wynosi w 2022 roku 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Ustawa przewiduje, że NBP przekaże do tego Funduszu część swojego zysku, o ile będzie on wyższy niż założony w ustawie budżetowej. Według MF z Narodowego Banku Polskiego będzie pochodziło ok. 9,5 mld zł. Dodatkowo w ustawie przewidziano 2 mld zł na gwarancje dla linii kredytowej, jaką BGK ma utworzyć dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.