• <

Wynik wyszukiwania - "przeprawa" - Wiadomości

Król Danii zainaugurował pierwszy element tunelu pod cieśniną Bełt Fehmarn

Król Danii Fryderyk X zainaugurował w poniedziałek pierwszy element 18-kilometrowego tunelu kolejowo-drogowego pod cieśniną Bełt Fehmarn na Morzu Bałtyckim. Inwestycja, która ma być gotowa w 2029 roku, połączy duńskie miasto Roedby z Puttgarden w Niemczech.
18.06.2024

NIK negatywnie ws. budowy przeprawy promowej przez Wisłę

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy dotyczącą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 246 wraz uruchomieniem przeprawy promowej przez Wisłę - poinformował w piątek dyrektor bydgoskiej Delegatury NIK Tomasz Sobecki.
14.06.2024

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Rusza ćwiczenie Dragon-24, polski element manewrów NATO Steadfast Defender-24

Rozpoczyna się polskie ćwiczenie wojskowe pod kryptonimem Dragon-24, będące częścią wielkich manewrów NATO Steadfast Defender-24. W ćwiczeniu weźmie udział ok. 20 tys. żołnierzy; to test zdolności polskiego wojska do reakcji na kryzys zbrojny - przekazało w poniedziałek Dowództwo Generalne RSZ.
26.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Stryjecki

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Maciejem Stryjeckim, Dyrektorem Zarządzającym ASE Offshore oraz Prezesem Fundacji Na Rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).
19.02.2024

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiada ruchy wojsk w związku z "Steadfast Defender"

Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i ich polską częścią "Dragon-24". Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy, którzy będą działać na lądzie, w morzu i w powietrzu. W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
08.02.2024

"Steadfast Defender 24" największym pokazem siły NATO od czasu Zimnej Wojny

Początek 2024 roku wiąże się z rozpoczęciem przez NATO serii ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem "Steadfast Defender 24" (STDE-24). W ćwiczeniach, które odbędą się głównie w Europie Środkowej, na lądzie, morzu i w powietrzu, weźmie udział 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw sojuszu oraz Szwecji. Zostanie sprawdzona zdolność jego sił do odstraszania i obrony, w tym do odparcia ataku potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.
23.01.2024

Firma QatarEnergy wstrzymuje transport LNG przez Morze Czerwone

Państwowa firma QatarEnergy wstrzymuje transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) przez Morze Czerwone ze względów bezpieczeństwa, ale nie wstrzymuje produkcji LNG - podała w poniedziałek agencja Reutera.
15.01.2024

USA odnotowują zaskakujący spadek deficytu handlowego

W listopadzie deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych zaskakująco zmalał, osiągając poziom 63,2 miliarda dolarów, co jest wynikiem znaczącego spadku importu dóbr konsumpcyjnych.
10.01.2024

Potrójna Korona w pływaniu na otwartych wodach dla Piotra Biankowskiego

Potrójna Korona pływania na wodach otwartych (Triple Crown of Open Water Swimming) obejmuje trzy najważniejsze odcinki: Kanał La Manche, Kanał Catalina oraz opłynięcie wyspy Manhattan w Nowym Jorku. W tym roku jako trzeci Polak oraz 314 osoba na świecie zdobył ją pochodzący z Trójmiasta Piotr Biankowski.
28.12.2023

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Budowa podmorskich tuneli łączących Krym z Rosją i Helsinki z Tallinem pod chińską kontrolą

Budowa tuneli, które mają połączyć okupowany Krym z Rosją oraz stolice Finlandii i Estonii, Helsinki i Tallin, jest kontrolowana przez te same osoby pochodzące z Chin - ujawniły fińskie i amerykańskie media.
19.12.2023

Sztorm zniszczył rosyjskie umocnienia na Krymie i uwolnił delfiny

Od 26 listopada państwa nad Morzem Czarnym muszą zmagać się z wyjątkowo silnym sztormem, w wyniku którego doszło do uszkodzenia morskiej i nadmorskiej infrastruktury, a wiele statków uległo trafiło na mieliznę. Spotkało to także okupowany przez Rosję od 2014 roku Krym. Efekty działań sił żywiołu okazują się także strategicznie bolesne dla Rosjan.
01.12.2023

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Województwo śląskie w najbliższym czasie spodziewa się rządowej dotacji do nowego mostu na Odrze

W najbliższym czasie, w ciągu tygodnia-dwóch, gotowa powinna być umowa ws. rządowej dotacji do budowy nowego mostu na Odrze między miejscowościami Łubowice i Ciechowice (pow. raciborski) - poinformował w czwartek członek zarządu woj. śląskiego Krzysztof Klimosz.
28.09.2023

Rosjanie rozpoczęli budowę linii kolejowej, która miałaby być alternatywą dla Mostu Krymskiego

Rosyjscy okupanci rozpoczęli budowę linii kolejowej, która połączy kontrolowane przez Kreml tereny Donbasu na wschodzie Ukrainy, m.in. miasta Donieck i Mariupol, z Rostowem nad Donem; jest to próba znalezienia szlaku alternatywnego wobec Mostu Krymskiego - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
28.09.2023

Rosjanie twierdzą, że odparli atak dronów na most Krymski

Rosja twierdzi, że w nocy z piątku na sobotę zniszczone zostały na Morzu Czarnym trzy ukraińskie morskie drony, które miały uderzyć w most na Krym - podała agencja AFP, cytując opublikowany na Telegramie komunikat rosyjskiego resortu obrony.
02.09.2023

Ocean Viking uratował w ciągu 42 godzin ponad 500 migrantów

Francuska organizacja charytatywna SOS Mediterranee poinformowała w piątek, że statek Ocean Viking uratował w ciągu 42 godzin ponad 500 migrantów na Morzu Śródziemnym, na południowy zachód od włoskiej wyspy Lampedusa, a operacje ratunkowe nadal trwają.
11.08.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Duże zapotrzebowanie na promy w Świnoujściu

W związku z otwarciem tunelu pod Świną spekulowało się o kursach promów Bielik, które przez lata transportowały pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam. W połowie lipca liczba kursów ma zostać zmniejszona, jednak jak się okazuje - zmiana ta jest teraz pod dużym znakiem zapytania.
13.07.2023

Most Stągiewny będzie zwodzony tylko na żądanie jednostek pływających

Most Stągiewny może być zwodzony maksymalnie siedem razy w ciągu doby i według ustalonego harmonogramu. Jest to trzeci obok kładki na Ołowiankę i kładki obrotowej na Wyspę Spichrzów obiekt zwodzony na Motławie. Podnoszenie przęsła realizowane będzie tylko po wcześniejszym zgłoszeniu jednostek pływających.
12.07.2023

Port Gdańsk w latach 70-tych – zobacz archiwalne wideo

Budowa i otwarcie Portu Północnego w latach 70-tych były dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej niezwykle ważnym wydarzeniem. Fascynujące archiwalne nagrania pokazujące prace nad inwestycją opublikował Port Gdańsk.
11.07.2023

Jeden z najdłuższych w Europie. W Rumunii otwarto olbrzymi most

Trzeci pod względem długości most wiszący na kontynencie otwarto w Rumunii. Rozpościerająca się nad Dunajem przeprawa łączy dwa rumuńskie regiony i otwiera drogę do rejonów nad Morzem Czarnym przy granicy z Ukrainą.
07.07.2023

Most w Nowakowie powstający w związku inwestycją na Mierzeji Wiślanej lada moment będzie przejezdny

W środę, 5 lipca rozpocznie się ruch kołowy przez most nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Most został zbudowany w ramach „Drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską cz. II”, której inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni. Most pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe w kwietniu, uzyskał niezbędne zgody i został dopuszczony do użytkowania.
04.07.2023

Powstanie Zachodnia Obwodnica Szczecina z najdłuższym tunelem pod wodą. Skorzysta port w Policach

W przyszłym roku zostanie złożony wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina – poinformowała w poniedziałek GDDKiA. Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa. Trasa będzie miała blisko 50 km długości, a w jej ciągu zaplanowano 5-km tunel pod Odrą.
04.07.2023

Otwarcie tunelu pod Świną. Jakie zmiany zajdą w świnoujskiej żegludze?

W piątek oficjalnie otwarto tunel pod Świną, będącym jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Uruchomienie przeprawy łączącej wysypy Wolin i Uznam oznacza znaczące zmiany w komunikacji Świnoujścia. Te największe dotyczą żeglugi.
03.07.2023

Świnoujście. Kierowcy zadowoleni z otwarcia tunelu, narzekają na złe oznakowanie drogi dojazdowej

Kierowcy przejeżdżający w sobotę tunelem pod Świną w rozmowie z PAP wyrażali zadowolenie z otwarcia nowej drogi między wyspami Wolin i Uznam. Zauważali jednak, że trudno trafić do tunelu ze względu na brak oznakowania.
01.07.2023

Pierwsi kierowcy przejechali tunelem pod Świną

Tunel pod Świną został udostępniony dla ruchu samochodowego. Pierwsi kierowcy pokonali go tuż po godzinie 20. Uroczyście otwarty w piątek w Świnoujściu połączył wyspy Uznam i Wolin. Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury, to najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
30.06.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

W piątek uroczyste otwarcie tunelu w Świnoujściu

Otwarcie tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin i ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów, zaplanowano na piątek. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia.
30.06.2023

Tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej

Dostrzegam również ze strony niemieckiej oczekiwanie na otwarcie tunelu – przekazał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz . W jego ocenie, tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej z uwagi na poprawę komunikacji drogowej na wyspie Uznam.
29.06.2023

Otwarcie tunelu pod Świną 30 czerwca połączy wyspy Wolin i Uznam

Uroczystość otwarcia tunelu pod Świną odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godz. 12. Droga połączy wyspy Wolin oraz Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, poinformował Urząd Miasta w Świnoujściu.
27.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu podpisał dokument, w którym nie wnosi sprzeciwu ani uwag w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska.
20.06.2023

Tunel pod Świną testowany na wypadek pożaru

W tunelu w Świnoujściu trwają testy systemów bezpieczeństwa. Sprawdzane są różne warianty tak, aby wszystkie systemy ze sobą prawidłowo współdziałały.
15.06.2023

Flisak przewiózł już ponad 5 tysięcy pojazdów

Nowa przeprawa promowa pomiędzy Solcem Kujawskim i Czarnowem cieszy się ogromną popularnością. W tygodniu skraca podróże wielu mieszkańcom, w weekendy jest popularnym celem wycieczek. W czasie pierwszego miesiąca okresu rozruchowego „Flisak" przewiózł prawie 7 tysięcy pasażerów i 5 tysięcy pojazdów.
07.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Olbrzymia burza piaskowa nad Kanałem Sueskim

Przez Egipt przetoczyła się olbrzymia burza piaskowa, która zmusiła władze Kanału Sueskiego do zamknięcia portów na obu jego końcach.
03.06.2023

Czarne punkty wodne w subregionie płockim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 7 z nich znajduje się w subregionie płockim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili władze Mazowsza oraz przedstawiciele policji i WOPR. Zostały także podpisane umowy z przedstawicielami WOPR z całego regionu. Łączna kwota dofinansowania z budżetu województwa to ponad 1,4 mln zł. Dzięki temu jednostki zakupią m.in. niezbędny sprzęt ratowniczy.
02.06.2023

Kierowcy wkrótce pojadą tunelem pod Świną

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował 2 czerwca br. budowę tunelu drogowego pod Świną w Świnoujściu. W ramach inwestycji powstał najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
02.06.2023

Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu

Na przeprawie w Świnoujściu kolejki. Żegluga Świnoujska zadecydowała, że przeprawa "Warszów" w centrum przepuszczać będzie wszystkie auta, a nie jak zazwyczaj tylko z miejscowymi rejestracjami.
30.05.2023

Ostatnie testy w tunelu pod Świną. Sprawdzane jest działanie wentylacji i zraszaczy

Tunel pod Świną w Świnoujściu przechodzi ostatnie, ważne testy. Chodzi o poprawne działanie zraszaczy wodnych i wentylacji.
27.05.2023

Wiceszef MI: tunelem pod Świną kierowcy przejadą w czerwcu

Tunel pod Świną zostanie otwarty przed wakacjami, w czerwcu kierowcy będą mogli już z niego korzystać - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia.
25.05.2023

Przekop przez Mierzeję: przed wakacjami zostanie oddany do użytku obrotowy most w Nowakowie

Most obrotowy w Nowakowie, budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, zostanie oddany do użytku przed wakacjami. To trzeci i największy most obrotowy na nowym szlaku do Elbląga - podała PAP rzeczniczka inwestora Urzędu Morskiegow Gdyni Magdalena Kierzkowska.
21.05.2023

Pozwolenie na użytkowanie świnoujskiego tunelu ma zostać wydane 20 czerwca

W tym tygodniu przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ratownicy sprawdzali m.in. stworzenia w tunelu korytarza życia. Wcześniej podobne przejazdy mieli także kierowcy z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. Według zapewnień Urzędu Miasta w Świnoujściu z inwestycji mieszkańcy i turyści mają skorzystać jeszcze przed wakacjami.
19.05.2023

Wstrzymano kursowanie promu na Wiśle w Spytkowicach

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować do odwołania prom „Drogowiec” w rejonie Spytkowic, podało w czwartek starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
18.05.2023

W tunelu pod Świną trwają prace wykończeniowe

Budowa tunelu pod Świną, pomiędzy wyspami Uznam i Wolin dobiega końca. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Na obu wyspach trwają prace porządkowe i wykończeniowe.
11.05.2023

Most w Nowakowie po próbach obciążeniowych. To kolejna inwestycja w związku z Mierzeją Wiślaną

Budowany w ramach drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską most obrotowy w Nowakowie pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Odbyły się one w kwietniu, kiedy to również przeprowadzono z powodzeniem testowy obrót całej konstrukcji.
09.05.2023

Zachodniopomorskie. Nad morzem nadal wielu turystów; rozpoczęły się powroty z majówki

Na zachodniopomorskich plażach, w Międzyzdrojach i w Świnoujściu w środę nadal widać sporo odpoczywających osób. Zaczęły się już jednak wyjazdy z kurortów – tworzy się kolejka do przeprawy promowej w Świnoujściu.
03.05.2023

GDDKiA: ponad 46 mln zł ma kosztować projekt i budowa nowego mostu na Narwi koło Wizny

Projekt i budowa nowego mostu na Narwi w rejonie Wizny (Podlaskie) na drodze krajowej 64 z Łomży do Białegostoku ma kosztować 46,4 mln zł - poinformowała GDDKiA. Dodała, że most powinien być gotowy pod koniec 2025 r.
25.04.2023

Świnoujście: wykonawca zapewnia, że w połowie czerwca nastąpi otwarcie tunelu pod Świną

Są zapewnienia wykonawcy, że w połowie czerwca tunel pod Świną zostanie udostępniony. Ma to nastąpić jeszcze przed sezonem – przekazała zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Przeprawa pod cieśniną Świny ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam.
24.04.2023

Sympozjum dot. budowy tunelu pod Świną

24 kwietnia 2023 roku. odbędzie się II sympozjum naukowo-techniczne pt. ” Usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną”.
19.04.2023

M. Gróbarczyk: jesienią tor wodny między Elblągiem a Mierzeją Wiślaną będzie skończony

Tor wody łączący kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej z Elblągiem będzie gotowy jesienią br. - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że utrzymanie kanału do końca ub.r. kosztowało ponad 900 tys. zł.
11.04.2023

Śliwka: Elbląg jako czwarty polski port morski najlepszą możliwą opcją

Port w Elblągu może mieć strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej i być czwartym polskim portem morskim - ocenił w sobotę na antenie Radia Olsztyn wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
25.03.2023

Dobiega końca budowa tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz przekazał, że inwestycja jest bliska ukończenia. Na budowie rozpoczęło się układanie warstw drogowych. Dzięki tej inwestycji pojawi się dodatkowe połączenie lądowe między wyspami, odciążające transport drogowy na powierzchni oraz wodny z użyciem promów.
11.03.2023

Rumunia chce wybudować most pontonowy na granicy z Mołdawią by transportować zboże z Ukrainy

Rząd Rumunii wybuduje we współpracy z władzami Mołdawii most pontonowy na granicznej rzece Prut w celu usprawnienia transportów towarowych z Ukrainy, głównie zboża.
27.02.2023

Wstrzymano kursowanie promu na Wiśle w rejonie Spytkowic

Z powodu wysokiego poziomu Wisły przestał kursować prom "Drogowiec" w rejonie Spytkowic – podało w poniedziałek starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
20.02.2023

Maersk pozywa Evergreen za blokadę Kanału Sueskiego

Maersk złożył pozew sądowy przeciwko Evergreen – operatorowi kontenerowca Ever Given, który w 2021 roku zablokował Kanał Sueski, co spowodowało duże opóźnienia u innych przewoźników.
14.02.2023

TT-Line czeka na nowy prom Peter Pan

Linie promowe TT-Line czekają już w gotowości na zawinięcie drugiego promu Green Ship Peter Pan do Terminala Promowego w Świnoujściu. Jednostka ma pojawić się tam 19 lutego o godzinie 23:15, zaś pierwsze wejście statku w porze dziennej zaplanowane jest na następny dzień w godzinach 14:00-16:00.
02.02.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Ruch w Kanale Sueskim wrócił do normalności

Masowiec Gloria, który zepsuł się podczas przeprawy przez Kanał Sueski i tym samym zablokował przeprawę w kierunku południowym, został już odholowany. Ruch w Kanale wrócił do normy.
09.01.2023

Przez Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek

Jak poinformował Urząd Morski w Gdyni, od 18 września do 14 grudnia przez kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej przeprawiło się 467 jednostek, w tym 11 jednostek innej niż polska bandery.
26.12.2022

Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 85 proc. prac

Zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 85 proc. – przekazała PAP odpowiedzialna za komunikację ws. inwestycji Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Powstaje obecnie m.in. jezdnia w tunelu.
25.12.2022

Ukraina: uszkodzono strategiczny most pod Melitopolem. Był wykorzystywany przez wroga do transportu wojsk

W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
13.12.2022

W Chersoniu otwarto wodny korytarz ewakuacyjny dla ludzi z okupowanego brzegu Dniepru

W Chersoniu uruchomiono w sobotę korytarz wodny do ewakuacji ludzi, znajdujących się na okupowanym przez Rosję lewym (wschodnim) brzegu rzeki Dniepr. Korytarz, którym można będzie przedostać się na tereny kontrolowane przez Ukrainę, będzie otwarty do poniedziałku.
03.12.2022

Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche

Francja wyczarteruje dwa statki, by prowadzić akcje ratownicze na kanale La Manche, przez który migranci próbują masowo przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformował w środę sekretariat generalny ds. morza, agencja podlegająca szefowi francuskiego rządu.
30.11.2022

Niemcy. ZDF: po wyzwoleniu Chersonia Ukraina wciąż potrzebuje broni

Ukraina odzyskała Chersoń i nadal ma wystarczająco dużo zmotywowanych żołnierzy, którzy chcą walczyć. Jednak problemem jest broń, której wciąż jest zbyt mało – powiedział ukraiński reporter wojenny Ilia Ponomarenko w rozmowie z ZDF.
14.11.2022

Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy patrole na plażach po swojej stronie kanału La Manche

Francja i Wielka Brytania podpisały w poniedziałek nowe porozumienie o wspólnej walce z przeprawami nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche. Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy swoje siły bezpieczeństwa o 40 proc. na kanale – poinformowała agencja AFP, powołując się na francuski MSZ.
14.11.2022

Świnoujście wnioskuje o 38 mln zł z budżetu państwa na dokończenie tunelu

Prezydent Świnoujścia zwrócił się do ministra infrastruktury o wsparcie miasta środkami budżetu państwa w kwocie 38 mln zł – przekazał PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia. Wyższy koszt budowy tunelu pod Świną związany jest z inflacją.
05.11.2022

Ukraińskie media: ukraińskie wojska ostrzelały rosyjską przeprawę rzeczną pod Chersoniem

W czwartek wieczorem ukraińskie wojska ponownie ostrzelały uszkodzony most Antonowski na Dnieprze w pobliżu Chersonia, na południu Ukrainy, a także zbudowaną nieopodal przez Rosjan przeprawę pontonową; w momencie ataku na przeprawie znajdowali się żołnierze wroga - powiadomiła w piątek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.
21.10.2022

Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję przeprawiło się ponad 300 jednostek

W ciągu miesiąca funkcjonowania Kanałem Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną przeprawiło się ponad 300 jednostek. Statki podpływały też do portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej i portu od Zalewu Wiślanego bez zamiaru przeprawy - poinformował we wtorek PAP Urząd Morski w Gdyni.
18.10.2022

Świnoujście. Zakończyły się prace przy wyjściach ewakuacyjnych tunelu

W tunelu zakończone są prace przy wyjściach ewakuacyjnych. Wykonawca deklaruje, że do końca tego roku zakończy roboty budowlane" – poinformował świnoujski magistrat. Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 82 proc. prac.
20.09.2022

Turcja rośnie w siłę na morzu. Ceny za Bosfor w górę, budowa Kanału Stambulskiego postępuje

Turcja chce funkcjonować jako węzeł komunikacyjny i transportowy o globalnym znaczeniu. Kryzys w Ukrainie zwiększył jej wagę na morzu.
12.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Rosja zaczyna budowę mostu pontonowego w Chersoniu

Rosja zaczęła prace przy budowie mostu pontonowego przez Dniepr w Chersoniu, obok uszkodzonego mostu Antonowskiego, co zwiększy przepustowość w porównaniu z obecną przeprawą promową - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
23.08.2022

Rosyjscy okupanci uruchomili pod Chersoniem przeprawę promową przez Dniepr

Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem; najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił w piątek na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.
29.07.2022

Ukraińska kontrofensywa w Chersoniu nabiera tempa

Ukraińska kontrofensywa na kierunku kontrolowanego przez Rosjan Chersonia na południu Ukrainy nabiera tempa – poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
28.07.2022

[WIDEO] Przez kanał na Mierzei Wiślanej przepłynęła pierwsza jednostka

Choć oficjalnie kanał na Mierzei Wiślanej nie został jeszcze otwarty dla żeglugi, we wtorek 14 czerwca przepłynęła nim pierwsza jednostka.
19.06.2022

Widoczne postępy przy przebudowie mostu nad Regalicą

Przebudowa mostu na Regalicy to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim. Realizatorem są Wody Polskie, a projekt jest realizowany w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
02.06.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

Tunel pod Świną. Rozpoczęło się przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego

Wykonawca rozpoczął przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego od strony wyspy Uznam – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Miasta Świnoujście. Jak podano, to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji przy budowie przeprawy pod Świną.
25.04.2022

Tunel pod Świną pod lupą. Eksperci dyskutują na sympozjum w Świnoujściu

O szczegółach budowy tunelu pod Świną, czyli najdłuższego podwodnego tunelu w Polsce, rozmawiają eksperci branży budowlanej podczas sympozjum w Świnoujściu. Wydarzenie trwa od 7 do 8 kwietnia.
07.04.2022

Finlandia. Otwarto Kanał Saimiański przez Rosję; operatorzy lodołamaczy obawiają się o sytuację międzynarodową

Kanał żeglugowy łączący z Zatoką Fińską największe fińskie jezioro Saimaa, czwarte co do wielkości w Europie, został formalnie otwarty na początku tygodnia. Jednak wraz z inauguracją sezonu lodołamacze nie rozpoczęły pracy – operatorzy obawiają się, że w związku z napięciami międzynarodowymi, ich statki mogłyby utknąć na szlaku.
29.03.2022

Awaria systemu w Kanale Kilońskim. „To nie był atak hakerów”

W niedzielę doszło do problemów w przeprawach przez Kanał Kiloński spowodowanych awarią systemu IT. Rzecznik prasowy zarządu kanału poinformował, że nie był to atak hakerów, a po prostu błąd.
23.03.2022

Kanał Sueski będzie szerszy i głębszy

Najbardziej wysunięta na południe 30-kilometrowa część kanału, gdzie w marcu ubiegłego roku kontenerowiec Ever Given utknął na mieliźnie, ma zostać poszerzona o 40 metrów na wschód i pogłębiona do 22 metrów, poinformował we wtorek prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) Osama Rabie.
16.02.2022

Most nad Sundem zamknięty, przewozy promowe zawieszone

Z powodu orkanu Malik zamknięto w sobotę wieczorem most łączący Danię ze Szwecją nad cieśniną Sund. Na Bałtyku nie kursują promy, w tym zawijające do polskich portów.
30.01.2022

Szczecin. Most na Ostrów już gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pogrążanie ścianek szczelnych na nabrzeżu Czeskim i roboty kafarowe na nabrzeżu Norweskim i Duńskim. Poza tym budowa platformy na wyspie Ostrów Mieleński. Te prace są właśnie wykonywane w Porcie Szczecin, w ramach projektu, który ma poprawić dostęp do portu w rejonie Kanału Dębickiego.
14.01.2022

Rekordowe przychody Kanału Sueskiego

6,3 miliarda dolarów – to przychody odnotowane przez Kanał Sueski w 2021 roku.
05.01.2022

Gigantyczny latawiec pociągnie statek. Rozwiązanie ma ograniczyć zużycie paliwa

Część sektora żeglugowego przygotowuje się do instalacji ogromnych latawców, które wykorzystując siłę wiatru będą ciągnąć jednostki ograniczając przy tym zużycia paliwa, a tym samym zmniejszając wpływ żeglugi na środowisko.
26.12.2021

Media: mimo zimy nie ustają przeprawy imigrantów przez kanał La Manche

Kolejnych ok. 100 nielegalnych imigrantów przedostało się w piątek do Wielkiej Brytanii mimo bardzo niskich temperatur na kanale La Manche, przy czym co najmniej 30 osób przeprawiało się, nie mając na sobie nawet kamizelek ratunkowych - podał w piątek "Daily Mail".
17.12.2021

Tunel pod Świną. Budują elementy pod jezdnię i sufit [ZDJĘCIA]

Galeria ewakuacyjna, sufit z kanałem wentylacyjnym i wreszcie płyta z jezdnią, po której będą jeździć samochody - wszystko to powstanie w tunelu pod Świną dzięki zamontowanym tam prefabrykatom. W zakładzie prefabrykacji wykonano już ponad połowę z nich. A to nie jedyne wieści z budowy.
07.12.2021

W. Brytania. Media: przemytnicy otwarcie oferują na Facebooku przeprawę przez La Manche

Przemytnicy, którzy wysyłają nielegalnych imigrantów w niebezpieczną podróż do Wielkiej Brytanii małymi łodziami lub pontonami przez kanał La Manche, otwarcie reklamują swoje usługi na Facebooku - ujawniła w czwartek stacja Sky News.
25.11.2021

Johnson i Macron: musimy powstrzymać gangi przerzucające ludzi przez kanał La Manche

Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się co do pilnej potrzeby powstrzymania gangów zajmujących się przerzucaniem ludzi przez kanał La Manche - przekazało w środę wieczorem biuro Johnsona.
25.11.2021

Ever Given naprawiony, wraca na trasę [WIDEO]

Po miesiącu spędzonym na naprawach w stoczni Jingdao, Ever Given, słynny kontenerowiec, który blokował Kanał Sueski, wrócił do eksploatacji.
16.11.2021

Imigranci na La Manche – wczoraj kolejny rekord

Aż 1185 nielegalnych imigrantów przedostało się w czwartek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - podało w piątek brytyjskie MSW. To szósty w tym roku dobowy rekord, a od poprzedniego, odnotowanego zaledwie w zeszłym tygodniu, jest wyższy o ponad 300.
12.11.2021

Witkowski: modernizacja DW501 wzdłuż Mierzei rekompensatą za utrudnienia wynikające z przekopu

Droga wojewódzka 501 biegnąca wzdłuż Mierzei Wiślanej zostanie zmodernizowana - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że będzie to rekompensata dla mieszkańców i turystów, którzy napotykali na utrudnienia w związku z budową nowej drogi wodnej.
01.11.2021

W Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu dla statków

Na zachodzie Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu, który umożliwi dużym statkom bezpieczną przeprawę bez konieczności wypływania na otwarte morze. Konstrukcja pod półwyspem Stadlandet ułatwi żeglugę między miastami Bergen a Alesund.
24.10.2021

Australijka McCardel po raz 44. przepłynęła kanał La Manche

Australijka Chloe McCardel po raz 44. przepłynęła kanał La Manche, stając się pod tym względem samodzielną rekordzistką. Wcześniej dzieliła rekord 43 udanych prób z Brytyjką Alison Streeter.
14.10.2021

Nowy rekord ruchu w Kanale Sueskim

87 statków przepłynęło przez Kanał Sueski w ciągu jednego dnia – 29 września. To nowy rekord.
06.10.2021

Brytyjski okręt HMS Richmond drażni Chińczyków

Brytyjska fregata HMS Richmond przepłynęła w poniedziałek przez Cieśninę Tajwańską, która oddziela Chiny i Tajwan. Chińskie wojsko uważnie śledziło przeprawę i ostrzegło Brytyjczyków, że angażują się w działania, które „skrywają złe intencje”.
27.09.2021

Adamczyk: nie byłoby tunelu pod Świną, gdyby nie determinacja rządu i samorządu

Tunel pod Świną nie zostałby zbudowany, gdyby nie ogromna determinacja polityków Prawa i Sprawiedliwości i władz samorządowych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas wizyty na terenie budowy tunelu w Świnoujściu.
16.09.2021

Nowy most kolejowy na Regalicy. "To pierwszy tor żeglugowy łączący Morze Bałtyckie z Morzem Północnym"

Umowę na budowę nowego mostu kolejowego na Regalicy podpisano w poniedziałek w Szczecinie. Dzięki inwestycji sprawniejszy ma być ruch pociągów na linii Wrocław-Szczecin, a także żegluga na rzece.
13.09.2021

Prom na Wiśle w Spytkowicach wstrzymany

Kursowanie promu Drogowiec operującego w rejonie Spytkowic w Małopolsce zostało wstrzymane z powodu wysokiego stanu Wisły.
01.09.2021

Ever Given powrócił do Kanału Sueskiego [WIDEO]

Najsłynniejszy kontenerowiec świata, Ever Given, który w marcu blokował Kanał Sueski przez sześć dni, powrócił do kanału w drodze powrotnej.
22.08.2021

Wydrążono kilometr tunelu pod Świną. "Powstaje najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce" [WIDEO]

Kilometr tunelu wydrążyła maszyna TBM Wyspiarka w Świnoujściu – poinformowała w czwartek GDDKiA. Budowa świnoujskiej przeprawy ma się zakończyć w ostatnim kwartale przyszłego roku.
13.08.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

Pierwsze auta przejechały Mostem Południowym nad kanałem na Mierzei Wiślanej [WIDEO]

Otwieramy nową wakacyjną drogę przez Most Południowy nad budowanym kanałem żeglugowym na Mierzei Wiślanej - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Nową przeprawą przejechały w piątek pierwsze samochody jadące wzdłuż Mierzei.
27.06.2021

Nowy Port - Wisłoujście bez sezonowej przeprawy pieszo - rowerowej

Informację o rezygnacji z uruchomienia wodnego połączenia między Twierdzą Wisłoujście a Nowy Portem podał armator POLsail znany z organizacji okolicznościowej przeprawy w latach ubiegłych. Przyczyną jest drastycznie wysoka stawka za dobicie do Nabrzeża Zbożowego zaproponowana przez Zarząd Portu Morskiego Gdańsk.
23.06.2021

"Latające" promy przyszłości na trasie Francja-Anglia [podsumowanie tygodnia 25/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o „latających promach”, które w niedalekiej przyszłości mogą zasilić flotę Brittany Ferries.
22.06.2021

Szczegóły uruchomienia przez Irish Ferries serwisu Dover-Calais [Podsumowanie tygodnia 24/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o starcie sprzedaży biletów na serwis Dover-Calas na platformie Irish Ferries. Irlandzki przewoźnik już niedługo zacznie obsługiwać rejsy na tej popularnej trasie.
15.06.2021

Estonia: Premier wzywa Finlandię do poluzowania restrykcji w przeprawach promowych

"Estończycy pracujący w Finlandii nie mogą podróżować między tymi krajami bez groźby utraty pracy. To nieuzasadnione i niezgodne z zasadami UE" – napisała premier Estonii Kaja Kallas w liście otwartym, skierowanym do Sanny Marin, szefowej fińskiego rządu.
12.06.2021

Zachodniopomorskie. Maszyna TBM drąży tunel pod cieśniną Świny

Wyspiarka drąży już pod Świną - poinformowano w piątek na oficjalnym profilu facebookowym "Tunel w Świnoujściu" poświęconym inwestycji. Drążenie od wyspy Uznam do wyspy Wolin maszyna TBM powinna zakończyć we wrześniu.
04.06.2021

Gdańskie firmy oferujące rejsy rozpoczynają sezon

W sobotę, 1 maja, zainaugurowała działalność przystań Nabrzeże Barkowe, znajdująca się w sąsiedztwie majestatycznej Twierdzy Wisłoujście. Stąd organizowane będą rejsy niewielkimi kutrami na drugi brzeg Wisły, do Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie. Do nadchodzącego sezonu szykują się też, zapewne znani mieszkańcom Gdańska, inni operatorzy rejsów, m.in. Żegluga Gdańska i Darkris Travel (właściciel statków stylizowanych na galeony).
04.05.2021

Nowy gracz, który pojawi się na popularnej trasie Dover-Calais (Podsumowanie tygodnia 13/2021)

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o firmie Irish Ferries, która postanowiła ruszyć na podbój obleganej przez innych operatorów trasy Dover-Calais oraz o nowej ofercie zaproponowanej przez grupę SKAT.
01.04.2021

Poszukiwany armator do obsługi ok. 8 tysięcy przepraw promowych przez Wisłę w Warszawie

Ogłosiliśmy – w ramach Warszawskich Linii Turystycznych 2021 – przetarg na przeprawy promowe przez Wisłę. Promy będą pokonywały rzekę od maja do września w czterech miejscach i zrealizują łącznie prawie osiem tysięcy rejsów.
30.03.2021

Tunezja: 39 nielegalnych migrantów utonęło w drodze do Europy, uratowano 165 osób

Co najmniej 39 nielegalnych migrantów utonęło we wtorek u wybrzeży Tunezji po tym, jak na morzu przewróciły się dwie prowizorycznej konstrukcji łodzie. Uratowanych zostało 165 osób z różnych państw afrykańskich.
09.03.2021

Najważniejsze wypowiedzi polityków z dzisiejszej inauguracji prac przy tunelu w Świnoujściu

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
05.03.2021

Gróbarczyk: "tunel w Świnoujściu to inwestycja oczekiwana, pożądana i konieczna"

Tunel w Świnoujściu zapewni stałe połączenie z resztą kraju – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, to ostatnie miejsce w Polsce bez takiego połączenia.
05.03.2021

Rusza drążenie tunelu w Świnoujściu

5 marca rozpoczyna się drążenie tunelu pod rzeką Świną pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce.
04.03.2021

Świnoujście: drążenie tunelu od wyspy Uznam do Wolina ruszy za tydzień

Drążenie tunelu pod Świną ma rozpocząć pod koniec przyszłego tygodnia maszyna TBM, której świnoujścianie nadali imię Wyspiarka. Prace nad tunelem mają się zakończyć w 2022 r.
25.02.2021

Wiadukt nad Rail Baltica w Małkini zwiększy bezpieczeństwo i poprawi komunikację

Rozpoczęła się budowa wiaduktu drogowego w Małkini na linii Warszawa Białystok. Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz usprawni komunikację w mieście. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za 48 mln zł, współfinansowaną ze środków funduszu CEF „Łącząc Europę".
17.02.2021

Trwają przygotowania do drążenia tunelu w Świnoujściu

We wtorek w Świnoujściu dźwigi opuściły głowicę urabiającą do komory startowej, gdzie maszyna rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Wiercenie tunelu pod dnem rzeki ma się rozpocząć w marcu br.
12.01.2021

Minęły 44 lata od uruchomienia kursu promu Wisłoujście

Jak informuje portal Trojmiasto.pl, w tym miesiącu minęły 44 lata odkąd uruchomiono prom kursujący między Nowym Portem i Wisłoujściem. Pierwsza przeprawa przez Martwą Wisłę miała miejsce 4 stycznia 1977 r.
11.01.2021

Saperzy w tym roku usunęli blisko 60 tys. niewybuchów w południowo-zachodniej Polsce

Blisko 60 tys. różnego rodzaju bomb, pocisków, granatów, min i innych przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie usunęli w tym roku saperzy w południowo-zachodniej Polsce.
28.12.2020

Most nad Regalicą coraz bliżej. Wody Polskie i PKP PLK podpisały porozumienie

22 grudnia 2020 r. podpisano drugie porozumienie między Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi SA dotyczące prac budowlanych przy zwiększeniu prześwitu mostu kolejowego nad rzeką Regalicą w 737,7 km. Inwestycja warta 301 mln zł będzie prowadzona w woj. zachodniopomorskim.
22.12.2020

Wojsko zdemontowało most pontonowy na Wiśle

Wojsko zdemontowało most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka".
16.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowej ofercie armatorów, którzy szykują się na pobrexitowe realia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, jak niektórzy armatorzy dostosowują swoją ofertę do nowej, pobrexitowej rzeczywistości.
15.12.2020

Hiszpania wyśle siły policyjne do Senegalu, aby przeciwdziałać nielegalnej migracji

Hiszpania wyśle do Senegalu funkcjonariuszy policji krajowej (Policia Nacional) i żandarmerii (Guardia Civil) w celu wsparcia służb tego afrykańskiego kraju w walce z nielegalną migracją na Wyspy Kanaryjskie.
23.11.2020

Tunel w Świnoujściu. Na wyspie powstaje niemal 800 potężnych pierścieni [foto]

Są już gotowe pierwsze segmenty, z których będzie wykonany tunel łączący wyspy Uznam i Wolin. Specjalna maszyna Tunnel Boring Machine (TBM), która będzie drążyła tunel pod dnem Świny, będzie jednocześnie układała te betonowe segmenty w pierścienie, a kolejne zabudowane pierścienie będą tworzyły pełną obudowę tunelu.
30.10.2020

10 mln metrów sześciennych surowych ścieków w Wiśle

Dzisiaj zrzut surowych ścieków do Wisły przekroczył w sumie 10 mln metrów sześciennych. Daje to opłatę podwyższoną ok. 30 mln zł - poinformował we wtorek na Twitterze Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka".
27.10.2020

Ruszyły prace przy montażu mostu pontonowego na Wiśle pod rurociąg do Czajki

Stan wody w Wiśle umożliwia ponowny montaż przez Wojsko Polskie mostu pontonowego na rzece. Prace polegające na połączeniu elementów zaczęły się dzisiaj w godzinach porannych - poinformowało we wtorek MPWiK. Spółka dodała, że most pod rurociąg do oczyszczalni "Czajka" powstaje w tym samym miejscu, gdzie poprzednio funkcjonowała tymczasowa przeprawa.
27.10.2020

Do Wisły płynie każdego dnia ok. ćwierć miliona metrów sześciennych ścieków

Każdego dnia MPWiK zrzuca do Wisły około ćwierć miliona merów sześciennych ścieków. Nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy płyną znów do Wisły, bo z powodu fali wezbraniowej podjęto decyzję o demontażu tymczasowego systemu przesyłowego.
17.10.2020

Wojsko zdemontowało most pontonowy - nieczystości leją się do Wisły

Wojsko zdemontowało w piątek most pontonowy na Wiśle, na którym ułożone były dwie nitki rurociągu tymczasowego doprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości leją się do Wisły.
16.10.2020

Warszawa: rurociąg zdjęty z mostu pontonowego; w piątek rozpięcie przeprawy

W czwartek wieczorem zdemontowany rurociąg tymczasowy został usunięty z mostu pontonowego - poinformował rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Marek Smółka. Na piątek wojsko rozpocznie operację rozpięcia mostu.
15.10.2020

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu do "Czajki" - ścieki płyną do Wisły

Trwa demontaż tymczasowego rurociągu, którym z lewobrzeżnej Warszawy odprowadzano ścieki do oczyszczalni "Czajka". MPWiK zrzuca ponad 3 m sześc. na sekundę nieczystości do Wisły.
15.10.2020

Wstrzymano kursowanie promu "Drogowiec" na Wiśle

Z powodu wysokiego poziomu na Wiśle przestał kursować prom „Drogowiec” w rejonie Spytkowic – podało starostwo w Wadowicach, do którego należy jednostka. Przeprawa skraca drogę między miejscowościami po obu stronach rzeki o kilkadziesiąt kilometrów.
14.10.2020

Drugi dzień przygotowań do neutralizacji Tallboya w Świnoujściu

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli prace przygotowawcze do neutralizacji bomby Tallboy - poinformował dziś rano rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 5,4-tonowy niewybuch z II wojny światowej zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu.
13.10.2020

Zakończył się pierwszy dzień przygotowań do neutralizacji bomby Tallboy

Zakończyły się poniedziałkowe przygotowania nurków minerów do neutralizacji 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
12.10.2020

Nurek-miner: podczas neutralizacji Tallboya najważniejsze bezpieczeństwo ludzi

Niezwykle ważne jest, aby podczas neutralizacji bomby lotniczej Tallboy mieszkańcy Świnoujścia opuścili strefę bezpośredniego zagrożenia życia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział chor. mar. Michał Jodłoski z12. Dywizjonu Trałowców. W poniedziałek rozpocznie się największa dotychczas akcja neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej.
10.10.2020

W poniedziałek usuwanie bomby Tallboy w Świnoujściu - będą utrudnienia

Duże utrudnienia komunikacyjne czekają od poniedziałku do piątku kierowców wjeżdżających do Świnoujścia i wyjeżdżających z miasta podczas akcji neutralizacji w Kanale Piastowskim niewybuchu z II wojny światowej – tzw. Tallboya. Władze miasta apelują do mieszkańców o korzystanie w tych dniach z komunikacji miejskiej.
10.10.2020

Wkrótce neutralizacja 5,4-tonowej bomby z toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, "Tallboya" odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.
01.10.2020

W ciągu dwóch tygodni rozpocznie się tłoczenie ścieków

W ciągu dwóch tygodni zaczniemy tłoczenie ścieków przez rurociąg. Budowa mostu pontonowego jest realizowana zgodnie z zapowiedziami - powiedział w środę wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
09.09.2020

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy

Most pontonowy na Wiśle jest już gotowy. Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom Wojska Polskiego - poinformował dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
09.09.2020

Most pontonowy na Wiśle będzie gotowy w czwartek

10 września most pontonowy na Wiśle będzie gotowy do użytkowania - mówił we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, przekazując informacje na temat budowy mostu pontonowego na Wiśle. Dodał, że przeprawa będzie mogła być wykorzystywana do listopada.
08.09.2020

Ok. 100 mln zł za budowę rurociągu zastępczego i nowy przewiert pod dnem Wisły

Ok. 100 mln zł będzie kosztowała łącznie budowa zastępczego rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka" i przewiert pod dnem Wisły nowego kolektora – poinformował w piątek wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński.
04.09.2020

Na kanale La Manche zatrzymano rekordową liczbę migrantów

Tylko wczoraj brytyjska straż graniczna zatrzymała aż 409 nielegalnych imigrantów, którzy próbowali się przedostać na małych łodziach przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii. To absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę zatrzymanych imigrantów w ciągu doby.
03.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.