• <
bulk_cargo_port_szczecin

Nowy rekord ruchu w Kanale Sueskim

jm

06.10.2021 11:29 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Nowy rekord ruchu w Kanale Sueskim - GospodarkaMorska.pl
Fot. Rafik Wahba / Unsplash

87 statków przepłynęło przez Kanał Sueski w ciągu jednego dnia – 29 września. To nowy rekord.

Spośród 87 jednostek, jakie tego dnia pokonało Kanał, 49 płynęło z południa, a 38 z północy. Ich łączny tonaż wyniósł 4,8 miliona DWT. Pośród tych statków było 26 masowców, 18 dużych tankowców, 18 kontenerowców, 10 gazowców i 15 statków innych typów.

Poprzedni rekord ilości statków, jakie przeprawiły się przez Kanał Sueski w ciągu jednej doby wynosił 75 i padł 6 lutego 2019 roku. Nowy rekord został ustanowiony zaledwie niecałe pół roku po nieszczęśliwym zablokowaniu kanału przez kontenerowiec Ever Given, co spowodowało zamieszanie w ogólnoświatowych łańcuchach dostaw, którego efekty obserwujemy do dziś.

Nowy rekord ilości przepraw w ciągu jednego dnia to woda na młyn dla Zarządu Kanału Sueskiego, bowiem usprawiedliwia przygotowane plany rozwoju. Planowane są m.in. pogłębienie i poszerzenie południowej części kanału. Według estymacji po ukończeniu prac przez kanał ma przechodzić 97 jednostek dziennie. Roczne przychody generowane przez przeprawę mają zaś podwoić się do 13 miliardów dolarów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.