• <
KONGSBERG_2023

Największy kontenerowiec przepłynął przez Kanał Sueski [WIDEO]

jm

02.09.2021 04:40 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największy kontenerowiec przepłynął przez Kanał Sueski [WIDEO]

Partnerzy portalu

Największy kontenerowiec przepłynął przez Kanał Sueski [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Youtube

Ever Ace, młodszy i większy brat słynnego Ever Given, przepłynął po raz pierwszy przez Kanał Sueski.

Ever Ace to największy kontenerowiec na świecie. Charakteryzuje się pojemnością 23 992 TEU, o około 30 więcej niż dotychczas największe statki tego typu przepływające przez Kanał Sueski. Ever Ace ma 400 metrów długości, podobnie jak siostrzany Ever Given, ale jest o 1,7 metra szerszy.

Biorąc pod uwagę wiosenne zablokowanie kanału przez Ever Given, pierwsze przepłynięcie Ever Ace, które odbyło się 28 sierpnia, zwróciło uwagę mediów i branży. Aby operacja przejścia przez kanał odbyła się bez problemów, na pokład skierowano głównych pilotów pracujących dla Zarządu Kanału. Statkowi towarzyszyły także holowniki.

Ever Ace, pierwszy z 12 statków klasy A budowanych dla Evergreen, jest w trakcie swojego dziewiczego rejsu z Chin do Rotterdamu, gdzie powinien pojawić się 4 września.

W drugiej połowie sierpnia przez Kanał Sueski przepłynął ponownie także słynny Ever Given, który powracał do Chin po rozładowaniu w Europie. Tym razem obyło się bez zakłóceń. O przeprawie pisaliśmy TUTAJ.

28 sierpnia, tego samego dnia, kiedy przez Kanał Sueski po raz pierwszy przepływał rekordowy Ever Ace, w kanale pojawił się jeszcze jeden rekordowy statek: największy cywilny statek szpitalny MV Global Mercy, który płynie z Singapuru na Maltę. Jednostka należy do organizacji pozarządowej Global Mercy, ale zarządzać nim będzie Stena RoRo. W tej chwili statek czeka na wyposażenie i przeszkolenie załogi. MV Global Mercy ma 174 metry długości i 29 metrów szerokości. Misje, jakie będzie wypełniał, polegają na „dostarczeniu darmowych, ratujących życie operacji chirurgicznych tam, gdzie opieka medyczna praktycznie nie istnieje”.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.