• <

Wynik wyszukiwania - "ospa" - Wiadomości

Hanwha Industry Day w Gdańsku. Rozmowy o biznesie i programie "Orka"

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się 21 maja Dzień Przemysłu, w trakcie którego pochodząca z Korei Południowej stocznia Hanwha Ocean wraz z partnerami omówiła możliwości współpracy z polską branżą morską w ramach transferu technologii. Zaprezentowała również swoją ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”.
22.05.2024

Katarzyna Duber-Stachurska nową prezes PARP

Katarzyna Duber-Stachurska wygrała konkurs i objęła stanowisko prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że PARP ma stać się instytucją "bardziej nastawioną frontem do klienta".
17.05.2024

Zwodowano Polsteam Łebsko

W chińskiej stoczni Shanhaiguan w prowincji Hebei odbyło się wodowanie kolejnego statku budowanego dla Polskiej Żeglugi Morskiej. To „Polsteam Lebsko (Łebsko)”, jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max), a więc przystosowanych do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
01.05.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Kongsberg na fali zysków. Korony z biznesu na morzu, lądzie i w powietrzu

Działalność i wyniki ekonomiczne Grupy Kongsberg w 2023 r. dowiodły, że działalność w przemysłach obronnych, morskich i kosmicznych to dobry i perspektywiczny biznes. Portfel zamówień Grupy wzrósł z 63 256 NOK na koniec 2022 r. do 88 550 mln NOK na koniec 2023 r. Portfel zamówień Kongsberg Maritime wzrósł o 2 674 mln NOK, Kongsberg Defence & Aerospace o 21 837 mln NOK, Kongsberg Discovery o 496 mln NOK, a Kongsberg Digital o 884 mln NOK w ciągu roku.
07.04.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

Zarząd PARP odwołany

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, odwołała zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
22.01.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Do Portu Gdynia dotarł kolejny transport armatohaubic K9 z Korei Południowej

W niedzielę na terenie gdyńskiego portu rozładowano kolejną dostawę uzbrojenia dla Wojska Polskiego. W transporcie znajdowało się 18 fabrycznie nowych haubic samobieżnych K9A1. W efekcie wojska lądowe będą posiadały łącznie 66 sztuk tego uzbrojenia, które ma wzmocnić zdolności obronne państwa. Znajdzie się w wyposażeniu 16. Dywizji Zmechanizowanej.
17.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Do Portu Gdańsk dotarła kolejna dostawa wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego

Rozpoczął się rozładunek wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo, które znajdą się w wyposażeniu polskich żołnierzy. To kolejny aspekt koreańsko-polskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym. Kluczowe dostawy uzbrojenia i wyposażenia odbywają się drogą morską.
02.11.2023

Rekordowy Kongsberg po 3 kwartale 2023 r. Rekordowy kontrakt z Polską na 16 mld NOK podbił wartość zamówień do ponad 69 mld NOK

W III kwartale 2023 Kongsberg osiągnął przychody 10 miliardów NOK ze sprzedaży produktów i usług. Przewiduje się, że w 2023 r. wzrost przychodów wyniesie 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym – poinformował Geir Håøy, Prezes i CEO Kongsberg Group w ostatni piątek października. Jako sukces tego roku prezes Kongsberga podaje kontrakt z Polską o wartości 16 mld NOK z września 2023 r.
30.10.2023

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
27.10.2023

Południowokoreański koncern Hanwha chce rozwijać działalność w NATO, tworząc jej centrum w Polsce. W tle propozycja budowy okrętów podwodnych

Chcemy rozwijać działalność w NATO, a jej centrum chcemy ulokować w Polsce. Jesteśmy gotowi do transferu technologii, by w Polsce mogły powstawać armatohaubice K9, wyrzutnie Chunmoo oraz amunicja do nich, powiedział PAP Billy Boo Hwan Lee, dyrektor koreańskiej firmy zbrojeniowej Hanwha w Polsce.
12.09.2023

Hanwha z ofertą zangażowania polskich stoczni w programie "Orka"

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jednym z wystawców był południowokoreański koncern Hanwa, który jest jednym z oferentów chcących stanąć do przetargu na budowę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.09.2023

Norwegia zamawia pociski przeciwokrętowe dla marynarki wojennej

Koncern Kongsberg Defence & Aerospace podpisał umowę uzupełniającą z Norweską Agencją Materiałów Obronnych (FMA) na trwające zamówienie pocisków Naval Strike Missile (NSM) w ramach dostaw dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii (Sjøforsvaret).
10.09.2023

Hiszpania. Walka o najlepsze miejsca na plaży

W popularnym kurorcie Benidorm koło Walencji, na wschodzie Hiszpanii, od dłuższego czasu trwa walka między jego mieszkańcami i zagranicznymi turystami o najlepsze miejsca na plaży - poinformowały hiszpańskie media. Według nich podobnie jest na wielu innych plażach w Hiszpanii.
27.07.2023

Załoga CRIST weźmie udział w Euro Skills Gdańsk

Alan Kaczkowski i Kacper Świeczkowski z CRIST S.A. już wkrótce wezmą udział w Euro Skills Gdańsk. Obecnie szlifują swoje umiejętności w spawaniu stali nierdzewnej i aluminium metodą TIG. Jest to najtrudniejsza z metod spawania i wymaga od zawodników największych zdolności manualnych.
01.07.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Efektowne zatopienie okrętu z eksplozją. Norweskie siły zbrojne testują możliwości potężnych rakiet

Królewska Norweska Marynarka Wojenna (Sjøforsvaret) przeprowadziła udane ćwiczenia ogniowe z użyciem wyprodukowanego w Kongsberg Defence & Aerospace roku pocisku Naval Strike Missile (NSM). Wycofany ze służby okręt Æger zatonął w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem wystrzelonym z fregaty KNM Otto Sverdrup (F 312).
09.06.2023

Stocznia z „wielkiej trójki” z nowym właścicielem i nazwą

Jedna z największych stoczni na świecie, południowokoreańska Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering ma nowego właściciela i nową nazwę.
26.05.2023

Chiny wystrzeliły satelitę meteorologicznego. Spadające resztki rakiety nie zagroziły Tajwanowi

Reuters poinformował, że Chiny wystrzeliły w niedzielę satelitę meteorologicznego. W czasie startu cywilny ruch lotniczy dostosował trasy, aby uniknąć narzuconej przez Chiny strefy zakazu lotów na północ od Tajwanu, którą Pekin wprowadził ze względu na możliwość spadających resztek rakiety.
16.04.2023

Turcja: kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych

Przemysł zbrojeniowy jest kluczowym elementem oferty wyborczej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obiecuje on wyborcom Turcję, która "będzie grała ostro w nowej epoce wielkich mocarstw” - oceniła analityczka Brookings Institute Asli Aydintasbas w opublikowanym na łamach portalu Breaking Defense artykule pt. "Kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych".
11.04.2023

Kolejna dostawa czołgów i armatohaubic dotarła do Portu Gdynia

W godzinach porannych na terenie gdyńskiego portu wyładowano kolejną partię techniki wojskowej z Korei Południowej - 5 czołgów K2 i 12 armatohaubic K9, które trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej.
22.03.2023

Geir Håøy, CEO, Kongsberg: kurs na partnerstwo i morskie farmy wiatrowe. Szansa dla polskich firm

W czasie Nor-Shipping 2023 Kongsberg zaprezentuje potencjał rozwoju innowacji w przemysłach morskich, ze szczególnym naciskiem na umocnienie wiodącej pozycji na świecie w morskiej energetyce wiatrowej – zapowiada Geir Håøy, dyrektor generalny Grupy Kongsberg.
19.03.2023

[ZDJĘCIA] Feederowiec przechylił się i zrzucił kontenery

Kontenerowy feederowiec Sea Xpress mocno się przechylił, w rezultacie do wody pospadały z jego pokładu kontenery. Do wypadku doszło w indyjskim terminalu kontenerowym Mundra International Container Terminal.
09.01.2023

Korea Południowa również wzmacnia swój potencjał militarny o drony

Południowokoreańska stocznia Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) prowadzi rozmowy z Marynarką Wojenną Korei Południowej w celu opracowania bezzałogowych pojazdów podwodnych (UUV) do celów wojskowych.
30.12.2022

Pociski dla okrętów holenderskiej Marynarki Wojennej wybrane

Koninklijke Marine wskazała firmę Kongsberg jako dostarczyciela pocisków Naval Strike Missile w ramach modernizacji swoich morskich sił zbrojnych. Tego samego uzbrojenia używa m.in. polska Marynarka Wojenna.
13.12.2022

Błyskawiczna wyprzedaż biletów na pierwszy rejs największym wycieczkowcem świata

Pomimo że pierwszy, siedmiodniowy rejs statkiem Icon of the Seas po Karaibach planowany jest dopiero na styczeń 2024 roku, a stępkę pod budowę położono w kwietniu br., nie brakowało chętnych do zarezerwowania sobie miejsca. Pierwsze bilety na podróż mogły nabyć - 24 października - osoby należące do Crown & Anchor Society, klubu zrzeszającego stałych klientów amerykańskiego armatora Royal Caribbean International. Następnego dnia ruszyła pełna sprzedaż rezerwacji, która zakończyła się w ciągu jednego dnia.
27.10.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy zakończyli jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX w. i jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata – Colca w Peru. O tamtym wydarzeniu przypomni wystawa pod Wawelem, która czynna będzie od 20 czerwca.
12.06.2022

Małpia ospa dociera do portów. W Bangladeszu nie można zejść na ląd

W Chittagong, głównym porcie Bangladeszu, marynarze nie mogą już schodzić ze statków na ląd. Wszystko przez małpią ospę.
02.06.2022

Most Stągiewny nad Motławą rośnie w oczach [WIDEO]

Most łączący Wyspę Spichrzów z Długimi Ogrodami nabiera coraz pełniejszego kształtu. W tym tygodniu miał miejsce moment o tyle przełomowy, jak i widowiskowy - montaż przęsła.
18.03.2022

Gryfia nie wyrabia się ze zleceniami? Prezes: "Mamy pełne ręce roboty"

Morska Stocznia Remontowa Gryfia ma bardzo dobrą passę. Obecnie wszystkie doki w stoczni są pełne, a armatorzy z nowymi zleceniami muszą ustawić się w kolejce. - Nikomu nie odmawiamy, ale terminy realizacji się wydłużyły przez ilość zleceń - potwierdza prezes Krzysztof Zaremba.
15.03.2022

Rekordowy Kongsberg. Innowacje w koronach

Grupa Kongsberg osiągnęła w 2021 bardzo dobre wyniki. To efekt dobrego zarządzania finansami i rekordową ilością zrealizowanych kontraktów w ubiegłym roku. W związku z powyższym Zarząd Grupy Kongsberg zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu wypłacenie całkowitej dywidendy w wysokości 2,7 mld NOK, czyli 15,30 NOK za akcję, oraz odkupienie akcji o wartości 500 mln NOK w celu ich umorzenia.
05.03.2022

Port Gdański Eksploatacja S.A. ma nowego prezesa

Paweł Nowak, do niedawna dyrektor Działu Organizacyjno-Prawnego w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk, został nowym prezesem zarządu spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. Zastąpił na tym miejscu Radosława Stojka.
03.03.2022

Filipiny pozyskały „najszybsze pociski na świecie”, będą bronić morza

Filipiny będą pierwszym poza Indiami i Rosją użytkownikiem indyjsko-rosyjskich pocisków manewrujących BrahMos. Rząd w Manili podpisał wart blisko 380 mln USD kontrakt na dostarczenie trzech baterii tych rakiet – poinformował filipiński resort obrony. Filipińczycy chcą dzięki nim odstraszyć od swojej części Morza Południowochińskiego Chińczyków.
29.01.2022

Japonia. Ewakuacja 210 tys. ludzi z powodu zagrożenia tsunami. Ostrzeżenie już odwołano

Co najmniej 210 tys. mieszkańców Japonii otrzymało od władz lokalnych nakaz ewakuacji z powodu zagrożenia tsunami, poinformowała w niedzielę agencja informacyjna Kyodo. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach.
16.01.2022

Tajwański myśliwiec F-16V rozbił się i wpadł do morza

Myśliwiec F-16V rozbił się w morzu w zachodniej części kraju, podało we wtorek ministerstwo obrony Tajwanu. Dowództwo sił powietrznych Tajwanu postanowiło pozostawić na ziemi całą flotę F-16.
12.01.2022

Inmarsart otrzymał nowego satelitę. Marynarze, rybacy, żeglarze w satelitarnej sieci

Morski System Satelitarny Inmarsat otrzymał pod choinkę nowego satelitę Inmarsat-6 F1. 22 grudnia z Centrum Kosmicznego JAXA Tanegashima w Japonii wystrzelono największy na świecie i najbardziej zaawansowanego technologicznie komercyjnego satelitę komunikacyjnego. Na pokładzie znajduje się 150 kg elektroniki Kongsberga.
10.01.2022

Huby z Gdyni pracują na sukces polskich firm. W Polsce i na świecie

Wyspecjalizowane zespoły projektowo-produkcyjne działają w ramach sześciu hubów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia około 60 polskich innowacyjnych firm. Dzięki aktywnej współpracy najlepsze polskie inicjatywy, mają szansę na komercjalizację w branży morskiej. Powstał już m.in. hub statku bezemisyjnego, hub ICT & AI czy pomysł na hybrydowy system produkcji energii odnawialnej.
20.12.2021

Green shipping – Norwegia liderem. Polska może dołączyć do klubu innowatorów

W 2022 r. wypłynie na wody Norwegii pierwszy w świecie zeroemisyjny i autonomiczny kontenerowiec. Żegluga norweska jest liderem we wdrażaniu technologii przyjaznych środowisku – to konkluzja seminarium zorganizowanego w październiku w Oslo. Konferencji towarzyszyła prezentacja Yara Birkeland, w której uczestniczyli premier Jonas Gahr Støre oraz Bjørnar Skjæran, minister rybołówstwa i polityki oceanicznej.
14.12.2021

Trwa najdłuższy przewiert pod Wartą w części lądowej gazociągu Baltic Pipe

W województwie lubuskim prowadzone są prace przy przewiercie pod rzeką Warta. To najdłuższe w Polsce przekroczenie bezwykopowe realizowane w technologii Direct Pipe na trasie gazociągu o średnicy 1000 mm. Łącznie przewiert będzie miał długość 1400 m., a jego budowa zakończy się w styczniu 2022 r.
09.12.2021

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji.
08.12.2021

Proteh GlassDeep. O innowacyjnym oknie podwodnym z Gdańska jest już głośno na świecie

Naszpikowany nowinkami katamaran rzuca nowe światło na możliwości poznawania flory i fauny świata podwodnego. Twórcy nowoczesnej i unikatowej jednostki rozpoczęli proces komercjalizacji. W tym celu promowali się na międzynarodowych targach w Dubaju, Cannes i Abu Dhabi. Jaki będzie kolejny krok?
24.11.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Oczekiwania eksporterów: euro, wsparcie krajowych inwestycji i walka z protekcjonizmem [WIDEO]

Wprowadzenie euro, udzielanie wsparcia nie tylko zagranicznym, ale i krajowym inwestorom w Polsce oraz przeciwdziałanie praktykom protekcjonistycznym w Unii Europejskiej to najważniejsze działania i decyzje oczekiwane przez polski biznes od polityków – takie głosy padały podczas debaty poświęconej sytuacji polskich eksporterów.
13.09.2021

Pociski NSM będą serwisowane w Polsce

Będące uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej pociski NSM będą serwisowane w Polsce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.
10.09.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Gaz-System: najdłuższy element Baltic Pipe wkroczył w zaawansowany etap

Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany – poinformował w środę Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
14.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

Witkowski: 435 mln euro na budowę portu instalacyjnego dla offshore w Gdyni

Podczas podpisania listu intencyjnego pomiędzy Uniwersytetem Morskim w Gdyni i PGE w zakresie współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapowiedział budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia.
18.05.2021

Noc Muzeów 2021. W sobotę wirtualny spacer po DCT

Do tegorocznej akcji Noc Muzeów, zwanej w tym roku Weekendem Muzeów, dołącza DCT Gdańsk. Wyjątkowy spacer już w sobotę 15 maja.
14.05.2021

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.
11.05.2021

Chiny: Pozostałości rakiety Long March 5B wpadły do Oceanu Indyjskiego

Jak informują chińskie media państwowe pozostałości największej chińskiej rakiety wpadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego, a większość jej komponentów została zniszczona po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej.
09.05.2021

InterMarE – targi w sieci

Trzydniowe spotkanie morskiego biznesu Targi InterMarE South Baltic Maritime Economy Exhibition i Balt Military Expo 2021 są za nami. Targi odwiedziło kilkuset przedstawicieli biznesu i polityki, administracji i naukowców, przedstawicieli wojska i środowiska cywilnego zainteresowanego gospodarką morską.
24.04.2021

Gaz-System: mimo pandemii projekt Baltic Pipe idzie zgodnie z planem

Realizacja projektu Baltic Pipe pomimo pandemii przebiega zgodnie z harmonogramem. Obydwie części – podmorska i lądowa - tego złożonego programu inwestycyjnego obecnie są w fazie budowlanej - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
18.03.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Indyjsko-rosyjskie pociski manewrujące mogą trafić na Morze Południowochińskie

Filipiny mogą zostać pierwszym poza Rosją i Indiami użytkownikiem ponaddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos – podał tygodnik “Nikkei Asia". Eksport tej broni do krajów Azji Południowo-Wschodniej może wpłynąć na sytuację strategiczną na Morzu Południowochińskim.
24.11.2020

Woda wypompowana z Kanału Elbląskiego; można go zobaczyć od podszewki

Po sezonie żeglugowym z Kanału Elbląskiego została wypompowana woda. To celowy zabieg, by można było przeprowadzić remonty i konserwacje urządzeń. To też okazja, by chętni mogli zobaczyć tak zwany suchy kanał- poinformował PAP Bogusław Pinkiewicz z Wód Polskich w Gdańsku.
17.10.2020

JetSupport i PAL Aerospace z zamówieniem na dostawę i wsparcie statków powietrznych do nadzoru morskiego

Spółka JetSupport, działając w ramach partnerstwa z PAL Aerospace, z przyjemnością ogłasza udzielenie zamówienia na dostawę i wsparcie eksploatacji statków powietrznych do nadzoru morskiego i świadczenie usług na rzecz Holenderskiej Straży Przybrzeżnej.
30.09.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Rozmowa z prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego

O relacjach z PZŻ, niechwaleniu się sukcesami, konkretach w działaniu i nie tylko morskim charakterze pomorskiego żeglarstwa, w rozmowie z Piotrem Kulą, opowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
01.08.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Wzrosty w piątek na Wall Street, ale cały tydzień najgorszy od 3 miesięcy

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, ale i tak amerykańskie giełdy mają za sobą najgorszy tydzień od trzech miesięcy. Nastroje na rynkach nieco poprawiły się po największej od dwunastu tygodni wyprzedaży akcji w czwartek.
12.06.2020

Oko w oko z kapitanem Jarkiem Kaczorowskim

Co ma wspólnego samotna żegluga z okresem kwarantanny? Jak sobie radzić z samotnością? Jak żyć na ograniczonej przestrzeni? Na te pytania odpowiadają polscy żeglarze oceaniczni w cyklu wywiadów PZŻ. Dzisiaj poznacie opinię kapitana Jarosława Kaczorowskiego. Ciekawa i inspirująca lektura, idealna na czas kwarantanny.
01.04.2020

ABB z kontraktem na napędy elektryczne do łodzi przy wodospadzie Niagara

ABB poinformowało o kontrakcie z firmą Maid of the Mist, operatorem łodzi turystycznych, które pływają przy wodospadzie Niagara. Firma wyposaży je w napędy elektryczne, a tym samym umożliwi całkowicie bezemisyjne podziwianie wielkich kaskad wodnych. Łodzie będą gotowe jeszcze w tym sezonie.
23.03.2020

Kto dostarczy nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej? MON bada rynek i prowadzi rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej bada rynek i prowadzi rozmowy w celu pozyskania nowych śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Ich głównem celem będzie identyfikacja i zwalczanie jednostek podwodnych.
16.03.2020

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Nowa potężna broń w US NAVY [foto, wideo]

USA wprowadza nową broń na Pacyfiku. W pociski Naval Strike Missile uzbrojony został okręt marynarki wojennej USA USS Gabrielle Giffords, który opuścił port San Diego na początku września. Zdaniem analityków nowe uzbrojenie może zachwiać równowagą w obszarach takich jak Morze Południowochińskie. W Polsce w pociski NSM od kilku lat wyposażone są Nabrzeżne Dywizjony Rakietowe.
11.09.2019

Ropa w USA zyskała w tym tygodniu ponad 2 proc., to drugi tygodniowy wzrost

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku nieznacznie drożeje, a obecny tydzień, już drugi z kolei wzrostowy, może zakończyć ze zwyżką notowań o ponad 2 proc. - podają maklerzy.
06.09.2019

80 lat temu III Rzesza zaatakowała Westerplatte

Westerplatte miało za zadanie utrzymać się przez niespełna dzień. Wyłącznie dzięki postawie żołnierzy ten niewielki i odizolowany skrawek Polski przez tydzień wytrzymał natarcie dwudziestokrotnie silniejszych sił niemieckich.
31.08.2019

Pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt sejsmiczny 3D/4C OBN zrealizowany z sukcesem

Pierwszy wielkoskalowy projekt głębokiej sejsmiki 3D/4C w Polskiej strefie przybrzeżnej na wodach do głębokości 10 metrów został zrealizowany z sukcesem i zakończony na początku lipca 2019 roku. Za realizację projektu dla Kanadyjskiego Klienta poszukującego złóż ropy i gazu odpowiedzialne było konsorcjum firm Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A.
19.08.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

ABB dostarczy napęd dla pierwszych amerykańskich statków napędzanych energią elektryczną

ABB dostarczy bezemisyjną technologię dla pierwszych dwóch jednostek napędzanych energią elektryczną budowanych w Stanach Zjednoczonych.
07.05.2019

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.
24.04.2019

USA: Silne trzęsienie ziemi na Alasce, ostrzeżenie przed tsunami (wideo)

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 nawiedziło w piątek rano (czasu miejscowego) południe Alaski; w stolicy stanu, Anchorage, zatrzęsły się domy. Ogłoszono ostrzeżenie przed tsunami dla południowych wybrzeży Alaski. Nie zanotowano ofiar ani poważnych strat.
30.11.2018

Na rynkach ropy w USA takiego tygodniowego spadku notowań nie było od maja

Na rynkach paliw w USA takiego tygodniowego spadku notowań ropy nie było od maja. Z powodu mocnych zawirowań na rynkach akcji w USA i w innych częściach świata ropa straciła ponad 4 proc. - podają maklerzy.
12.10.2018

Projekt UE „R-Mode Baltic” – Warsztaty Techniczne w Gdyni

Projekt „R-mode Baltic” zrodził się w wyniku poszukiwania w IALA alternatywnych systemów nawigacyjnych, mogących zastąpić systemy satelitarne, w przypadku ich awarii lub okresowego zakłócenia.
19.09.2018

Niecodzienny incydent na pokładzie promu Villum Clausen. Kilkanaście pojazdów uszkodzonych

Nietypowe zdarzenie miało miejsce na pokładzie promu Villum Clausen, który obsługuje połączenia na Bornholm. W wyniku nagłego zatrzymania silnika na jednostce, doszło do uszkodzenia kilkunastu pojazdów.
02.08.2018

Pogoria na The Tall Ships Races 2018

Gdynię pod polską banderą na The Tall Ships Races 2018 reprezentuje trzymasztowiec Pogoria. Bierze udział w ostatnim etapie regat. Start ostatniej rywalizacji nastąpi dzisiaj o godz. 18.00. Później żaglowiec popłynie na wody Morza Śródziemnego, gdzie spędzi całą zimę.
30.07.2018

Misja: Operacja Żagiel

W Trójmieście żaglowiec przygotowywał się do rejsu. Przeszedł gruntowny remont. Wymieniony został metalowy pokład, odnowione łazienki, a także system pomp. Zakupiono również elementy wyposażenia, materace i koce.
23.07.2018

Włochy/ Wicepremier: Chcemy zobaczyć konkretne zobowiązanie UE w sprawie migracji

Wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini oświadczył w piątek, że chce zobaczyć "konkretne zaangażowanie" ze strony UE w sprawie migracji. W wywiadzie radiowym powtórzył swój sprzeciw wobec działalności zagranicznych NGO ratujących migrantów.
29.06.2018

Już wkrótce ruszą prace nad pierwszym na świecie promem napędzanym wodorem

Już wiadomo, gdzie zbudowany zostanie pierwszy na świecie prom napędzany wodorem. Jednostka taka powstanie w stoczni Ferguson Shipbuilder w Szkocji. To te zakłady zostały także liderem konsorcjum odpowiedzialnego za ten przyszłościowy projekt.
22.06.2018

Pożegnanie fiordów - kierunek Szczecin!

Morze Północne i podejście do Stavanger, 4 czerwca, nie wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości najmilej będą wspominać. Sztormowa pogoda sprawiła, że przypadłość zwana chorobą morską dała się części we znaki. Stąd nie wszyscy mogli podziwiać wspaniałe norweskie fiordy. Przerzedzone szeregi przejmujących wachtę, na sniadaniu też nie było kompletów. Na szczęście zdecydowana większość może wykonywać swoje prace i pomagać kolegom.
08.06.2018

Poznań: Tramwaj na Warcie i linie turystyczne rozpoczynają nowy sezon

Od soboty w Poznaniu nowy sezon rozpoczyna tramwaj wożący turystów i mieszkańców po rzece Warcie. Na poznańskie tory wracają także linie turystyczne, dzięki którym można będzie nie tylko wybrać się w podróż zabytkowym pojazdem, ale także zwiedzić miasto.
28.04.2018

Malownicze dźwigi, niedostępne nabrzeża - fotospacer po Porcie Gdańsk

Port Gdańsk od pewnego czasu regularnie zaprasza chętnych na fotograficzny spacer po swoich niedostępnych na co dzień terenach. W weekend 14 - 15 kwietnia zaplanowano cztery wycieczki. Przyłączyliśmy się do jednej z sobotnich grup.
15.04.2018

Zamieszkaj w domu piratów u wybrzeży Kalifornii! (foto)

Zaskakujące miejsce dla fanów "Piratów z Karaibów". Kalifornijskie Airbnb ma w swojej ofercie dom pełen oszałamiających, filmowych dekoracji.
03.04.2018

Przełom przy budowie mostu w Sobieszewie

Stalowe przęsła zwodzone, które są głównymi elementami mostu w Sobieszewie zostały odzyskane od Vistalu. Od poniedziałku, 19 marca na nabrzeżu pochylniowym w Gdyni wznowiono prace, za które teraz odpowiada Metrostav a.s., lider konsorcjum budującego most.
19.03.2018

Olbrzymie podstawy nóg specjalistycznej jednostki w drodze z Gdyni do Rotterdamu. Ważą ponad 1 400 t (foto, wideo)

Kolejny projekt Energomonażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała podstawy nóg specjalistycznej jednostki do stawiania morskich farm wiatrowych. Nietypowe konstrukcje o łącznej masie ponad 1 400 t trafią do Rotterdamu. W poniedziałek i wtorek w Gdyni odbył się ich załadunek.
23.02.2018

Rozpoczyna się budowa Systemu Informacji Przestrzennej w Administracji Morskiej

Rozpoczyna się budowa Systemu Informacji Przestrzennej w Administracji Morskiej (SIPAM). Przetarg na zarządzanie projektem ogłosiło Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Ma on umożliwić jednolity dostęp do danych przestrzennych dotyczących obszarów morskich. Termin składania ofert mija 7 lutego 2018 r. o godzinie 11.
31.01.2018

Rozpoczęło się III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Porty, bezpieczeństwo morskie, współpraca ośrodków akademickich i przemysłowych oraz wykorzystanie potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP. To tylko niektóre tematy poruszane podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek rozpoczęło się w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich, odbywa się po raz trzeci.
25.01.2018

Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., odbędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP, Forum w dużej mierze będzie poświęcone bezpieczeństwu morskiemu na Bałtyku, w szczególności w kontekście działań podejmowanych we współpracy z innymi krajami regionu oraz bezpieczeństwa polskich
23.01.2018

Rosną wydatki na obronność. Przemysł lotniczy i wojskowy notują coraz lepsze wyniki

Światowe wydatki na obronność w 2016 roku przekroczyły 1,68 bln dol. Choć liderem są Stany Zjednoczone, to rosną środki, które na ten cel przeznaczają europejskie kraje NATO. Wszystkie państwa sojuszu zobowiązane są do przeznaczania na obronność co najmniej 2 proc. PKB. Intensyfikację wydatków obserwują też największe firmy sektora obronnego.
14.11.2017

Ropa w USA powyżej 54 USD za baryłkę - zapasy paliw pospadały

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana powyżej 54 USD za baryłkę. Zapasy paliw w USA pospadały - podają maklerzy.
02.11.2017

Bałtycki „GPS” (wideo)

W życiu codziennym, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu – tak na morzu jak i na lądzie i w powietrzu - zależni jesteśmy od sprawnie działającego systemu GPS. W dniu dzisiejszym na każdych 10 mieszkańców Ziemi przypada 7 odbiorników GPS, a ekonomiczna wartość systemu określana wyceniana jest na biliony dolarów.
25.10.2017

Rozmowy w Seulu o współpracy Polski z Republiką Korei

- Polska działa i będzie działać na rzecz utrzymania pokoju na Półwyspie Koreańskim – powiedział wiceminister Marek Magierowski podczas wizyty w Seulu, gdzie spotkał się m.in. z przedstawicielami koreańskiego MSZ, a także odwiedził strefę zdemilitaryzowaną.
20.10.2017

Projekt TomBridge łączy doświadczenie z usługami na najwyższym poziomie

Projekt TomBridge powstał na początku 2017 r. Jego największą siłą jest team profesjonalnych doradców z wieloletnim doświadczeniem biznesowym. To zespół wykwalifikowanych specjalistów posiadających wszechstronną wiedzę w zakresie strategii biznesowych, taktyk negocjacyjnych, zarządzania projektami, wsparcia rozwoju biznesu i budowania relacji. Posiada międzynarodowe know-how. Doskonale zna rynki zagraniczne i rynek polski. Posiada również niezbędne certyfikaty i poświadczenia bezpieczeństwa osobowego, które są gwarancją świadcz
18.09.2017

Police: Aleksander Doba po przepłynięciu Atlantyku dotarł do domu

Rodzina, władze miasta i tłumy mieszkańców powitały we wtorek w Policach (Zachodniopomorskie) Aleksandra Dobę, który niedawno przepłynął kajakiem trzeci raz Ocean Atlantycki. Jak mówił, to już ostatnia jego tak duża wyprawa.
06.09.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Dar Młodzieży powraca do Gdyni

W niedzielę, 30 kwietnia po 52 dniach nieobecności "Dar Młodzieży" ponownie zacumuje w swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
24.04.2017

Statoil rezygnuje ze śmigłowców Super Puma

Norweski koncern naftowy Statoil ogłosił we wtorek, że nie będzie używać śmigłowców Super Puma, które produkcje Airbus. Ten sam konecern miał dostarczyć dla polskiej armii śmigłowce Caracal.
08.12.2016

Wady oświadczenia woli („misrepresentation”) w systemie prawa angielskiego

Teoria wad oświadczenia woli, mogącej skutkować uznaniem zawartej umowy (umowy frachtowej) za nieważną, możliwością odstąpienia od umowy, jej rozwiązaniem czy też możliwością wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym z tego tytułu – mając niezwykle istotne znaczenie praktyczne, została bardzo szczegółowo rozbudowana w systemie prawa angielskiego.
23.10.2016

Gdańskie U-Booty czekają na konserwację

Cztery sekcje z niemieckich U-Bootów, których przed kilkudziesięciu laty użyto do budowy schronu, a teraz mają być eksponowane przez Muzeum Historii Miasta Gdańska, wydobyto z ziemi i wstępnie oczyszczono. Po konserwacji trafią do Twierdzy Wisłoujście.
03.09.2016

Volvo Gdynia Sailing Days 2016 w obiektywie

Najważniejsze i największe regaty w Polsce, święto żagli i rywalizacji w jednej z najszlachetniejszych dyscyplin sportowych, jakie istnieją. Ale Volvo Gdynia Sailing Days to także przepiękne, niezwykle fotogeniczne momenty, które warto zarejestrować na zdjęciach, dlatego już po raz drugi podczas regat odbyły się także ekskluzywne warsztaty fotograficzne zrealizowane przez Fotospacery.pl.
21.07.2016

Kolos ze sprzętem MJR na gdyńskim lotnisku

Dzisiaj, we wczesnych godzinach rannych, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował samolot transportowy An-124 Rusłan ze sprzętem Morskiej Jednostki Rakietowej.
08.06.2016

Kolos ze sprzętem MJR na gdyńskim lotnisku

Dzisiaj, we wczesnych godzinach rannych, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wylądował samolot transportowy An-124 Rusłan ze sprzętem Morskiej Jednostki Rakietowej.
08.06.2016

Pierwsze strzelenie pocisku Naval Strike Missile przez polskich marynarzy

Pełnym sukcesem zakończyły się wspólne strzelania pociskami manewrującymi NSM (z ang. Naval Strike Missile) polskiej i norweskiej marynarki wojennej (MW). Podczas ćwiczeń w okolicach wyspy Andoya, na północy Norwegii, żołnierze niszczyli cele nawodne i naziemne na odległościach do 200 km.
01.06.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa i Kongsberg Defense & Aerospace AS podpisały list intencyjny o współpracy

24 maja w Oslo Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i norweski koncern obronny Kongsberg Defense & Aerospace AS podpisały list intencyjny, w którym przedstawiciele obu firm zadeklarowali wolę rozpoczęcia współpracy w zakresie systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu „NAREW”, programów morskich, kosmicznych, a także systemów nadzoru i rozpoznania oraz kooperacji na rynkach państw trzecich. Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w obecności króla Królestwa Norwegii Haralda V oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej And
25.05.2016

Prezydent RP w Norwegii: zacieśnienie współpracy w regionie Bałtyku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką od niedzieli 22 bm. przebywają z oficjalną wizytą w Norwegii. Prezydent spotka się z królem Haraldem V i premier Erną Solberg. Odbędzie też rozmowy w bazie Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych i wygłosi wykład w Norweskim Instytucie Noblowskim.
22.05.2016

Gigant do oczyszczania oceanów

OCEAN PHOENIX 360 to gigantyczna fabryka/statek służąca do likwidacji milionów ton odpadów. Projekt francuskiej firmy SAS Ocean Phoenix może zrewolucjonizować oczyszczanie wód na całym świecie.
07.03.2016

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016: Potrzebna strategia dla polskiej marynarki wojennej

Pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa już za nami. 14 stycznia w Warszawie naukowcy, przedsiębiorcy, politycy i osoby związane z marynarką wojenną dyskutowali na temat przyszłości polskich sił morskich.
15.01.2016

Okręty i strategia rozwoju dla Marynarki Wojennej RP – pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie, 14 stycznia 2016

Już 14 stycznia 2016 w Warszawie odbędzie się pierwsze Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2016, rozpoczynające nowy cykl corocznych konferencji specjalnie dedykowanych planom, wyposażeniu, technologiom i rozwiązaniom na rzecz obronności morskiej. Jest to jednodniowe wydarzenie w formule konferencji wraz z towarzyszącą wystawą, którego celem jest promowanie roli i znaczenia Marynarki Wojennej w wymiarze nie tylko stricte wojennym, ale także w odniesieniu do różnorodnych zadań, które są powierzane Marynarce Wojennej w c
08.01.2016

Thales rozszerza swoją działalność w Polsce i otwiera nowe biuro Waterfront Office w Gdyni

Thales kontynuuje strategię rozwoju w Polsce i zwiększa zaangażowanie w projekty morskie. Światowy lider technologiczny od lat realizuje projekty z sektora morskiego wspólnie z polskim przemysłem oraz partnerami naukowymi. Nowo otwarte biuro Thales w Gdyni pozwoli na wzmocnienie współpracy z Polską, m.in. w zakresie rozwoju i transferu technologii oraz usług serwisowych. Umożliwi także sprawne zarządzanie najważniejszymi projektami Thales, nie tylko w Polsce, ale także w tym regionie Europy.
08.12.2015

„Jedziemy” autostradą technologii i innowacji…

Akademia Morska w Szczecinie w ogromnym polskim konsorcjum naukowo-gospodarczym. Instytut Autostrada Technologii i Innowacji umożliwia budowanie mocnego partnerstwa i aplikowanie o środki finansowe w najróżniejszych obszarach technologii i techniki. Inicjatywa wzorowana jest na Niemczech, gdzie większość instytutów naukowo-badawczych skupionych jest w jednym podmiocie – dzięki temu efektywność ich działań jest większa.
18.11.2015

Zawody morskie: Odczarowujemy mit gigantycznych zarobków spawacza

Spawacze w Polsce mogą zarobić nawet 8000 tysięcy zł, za granicą pensje szybują kilka razy w górę. Jest jednak jedno ale.. Żeby tak zarabiać, spawacz musi praktycznie zamieszkać w stoczni, a na zagraniczny kontrakt na platformie, gdzie płacą nawet 20 funtów (ok. 100 zł) za godzinę, dostać się jest piekielnie trudno.
09.11.2015

Polska Orla podczas przeprawy przez Kanał Wellandzki (wideo)

Wideo z przeprawy staktu Orla, należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej, przez Kanał Wellendzki zostało opublikowane 30 października. Jednostka została sfilmowana podczas przechodzenia przez śluzę numer 3.
05.11.2015

Projekt Akademii Morskiej w Szczecinie flagowym projektem Unii Europejskiej

Projekt ESABALT realizowany przez Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie otrzymał status projektu flagowego w Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR - Strategy for the Baltic Sea Region) i został uwzględniony w ogłoszonym w czerwcu tego roku Planu Działania tej strategii.
26.08.2015

PKP CARGO rośnie szybciej niż rynek – dane GUS za czerwiec 2015

W czerwcu 2015 roku Grupa PKP CARGO zanotowała wzrosty w przewozach zarówno pod względem masy towarowej, jak i pracy przewozowej. W ujęciu pracy, w czerwcu Grupa miała 55,96 proc. udziału w rynku (0,2 pkt proc. więcej, niż rok temu), a pod względem masy 47,66 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc. rdr). W ujęciu grup towarowych, za czerwcowy wzrost w przewozach PKP CARGO odpowiadały w dużej mierze węgiel kamienny, rudy żelaza i drewno.
27.07.2015

Niebezpieczne czynniki środowiskowe związane z wykonywaniem pracy na morzu

Poniższe opracowanie stanowi kolejny już etap prezentacji postanowień Wytycznych do Konwencji o pracy na morzu z 2006 roku, zwanej też MLC (Maritime Labour Convention), przyjętych przez Międzynarodową Organizację Pracy.
12.07.2015

Tragiczny początek polskiej wyprawy na Grenlandię. Zatonął jacht na Bałtyku - jedna osoba zginęła

Na Zatoce Pomorskiej, około 20 mil na na północny zachód od Świnoujścia zatonął jacht Down North z Polakami na pokładzie. Jedna osoba zginęła. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ze Świnoujścia podaje, że z 11 osób przeżyło - rozbitków podjął niemiecki kuter rybacki.
30.05.2015

Nowe nabrzeża i bulwary w Gdańsku

Zbliża się ostatni etap remontu wielu wodnych inwestycji w Gdańsku. Niedługo chętni będą mogli pospacerować bulwarami wzdłuż nowych nabrzeży, które powstają na Oławiance i przy Wyspie Sobieszewskiej.
15.03.2015

To będzie widowiskowa operacja

Prawdopodobnie w piątek rozpocznie się montaż pierwszego przęsła Mostu Brdowskiego w Szczecinie.
06.02.2015

Przęsła Mostu Brdowskiego źle pospawane? Budowa opóźniona

Budowa Mostu Brdowskiego w Szczecinie opóźniona z przyczyn technicznych. Jak dowiedział się reporter Radia Szczecin, przęsła są źle pospawane i są problemy z ich odbiorem.
07.01.2015

Zła pogoda opóźniła budowę mostu Brdowskiego

Pierwsze przęsło jest już gotowe, ale będzie zamontowane pod koniec stycznia przyszłego roku, a nie jak wcześniej planowano jeszcze w grudniu. Prace opóźniła zła pogoda.
29.12.2014

KORMORAN II - terminowo i bez przeszkód natury technicznej

Terminowo i bez przeszkód natury technicznej przebiega budowa pierwszego prototypowego polskiego niszczyciela min Kormoran II w hali montażowej gdańskiej stoczni grupy Remontowa Shipbuilding (dawniej Stocznia Północna). Jedenaście sekcji okrętowych ma przejść do końca 2014 proces inspekcji jakości wykonania.
01.12.2014

Pospaceruj nowymi nabrzeżami Wyspy Spichrzów!

Po kilkunastu miesiącach trudnych prac na lądzie i w wodzie można już podziwiać m.in. gdański Żuraw z zupełnie nowej perspektywy. 25 lipca zakończyła się odbudowa nabrzeży północnego cypla Wyspy Spichrzów i realizacja od razu wzbudziła zachwyt wśród mieszkańców Gdańska oraz turystów, którzy jako pierwsi skorzystali z okazji wyjątkowego spaceru. Inwestycja kosztowała prawie 30 mln zł.
31.07.2014

EPG wykona stożki na jednostkę FSU

EPG podpisał kontrakt na wykonanie stalowej konstrukcji dwóch stożków stanowiących kluczowe elementy, systemu cumowania i przyjmowania wydobytej ropy i gazu z dennych instalacji wydobywczych na pływającą jednostkę FSU.
06.06.2014

W tym sezonie nie pospacerujemy po molo w Kołobrzegu

Kołobrzeskie molo będzie zamknięte do końca listopada. W tym czasie przejdzie kapitalny remont. Władze miasta podpisały właśnie umowę z wykonawcą prac.
06.05.2014

Niezwykła historia ucieczki ORP „Orzeł” z Tallina

O tej historii rozpisywała się ówczesna prasa, a po latach powstały książki i filmy. Internowany w Tallinie polski okręt podwodny uciekł Estończykom, zostawiając za sobą kłęby spalin i wspomnienie. Był wrzesień 1939 r. Hitler i Stalin rozrywali Polskę, a ORP "Orzeł", bez map, próbował się przedostać do Wielkiej Brytanii, by móc dalej walczyć.
07.06.2013

Smart- „wyselekcjonowano nas z grona najlepszych”

„Czegokolwiek potrzebujesz” to motto gdyńskiej firmy Smart. W ciągu 22 lat od pojawienia się na polskim rynku, przedsiębiorstwo świadczy usługi w bardzo zróżnicowanych sektorach gospodarki morskiej. Począwszy od dostaw sprzętu żeglarskiego, po zaopatrywanie Marynarki Wojennej, największych armatorów floty handlowej i stoczni. W warunkach zmiennej rzeczywistości gospodarczej Polski wczesnych lat 90-tych, Smart oparł swoją działalność na solidnych podstawach. Kpt.ż.w. Zdzisław Uherek, prezes przedsiębiorstwa oraz wiceprezes Janusz
10.04.2013

Calmax inwestuje w Polsce

Calmax to amerykańska manufaktura znana na świecie ze swoich wysokiej klasy wyrobów precyzyjnych. Otwierana w Polsce filia międzynarodowego przedsiębiorstwa stwarza szansę nie tylko na rozwój regionu, w którym powstanie zakład przemysłowy, ale także na wyszkolenie nowej grupy specjalistów, która może stać się zaczątkiem rozwijającej się branży przemysłu precyzyjnego. O planach Calmax w naszym kraju rozmawialiśmy z Andreasem Kwiatkowskim, przedstawicielem firmy w Europie Środkowej.(Wideo)
14.11.2012

„Rz”: nowe rakiety dla Marynarki Wojennej

Już za kilkanaście dni polska armia otrzyma 12 rakiet NSM (Naval Strike Missile), które mogą niszczyć okręty oraz cele naziemne. Do końca 2015 roku będziemy mieli ich 38.
09.11.2012

Budowa Terminalu LNG - efektowna powietrzna operacja podnoszenia dachu zakończona sukcesem!

Jak podnieść ważącą 600 ton stalową kopułę z poziomu gruntu na wysokość 42 metrów, czyli wysokość 15 - piętrowego budynku? Może przy użyciu dźwigu? Zła odpowiedź. Może przy użyciu specjalnych lin? Też nieprawda. A może przy użyciu sprężonego powietrza? Dokładnie tak! Za pomocą tej właśnie metody - 27 lipca br. podniesiono kopułę na pierwszym zbiorniku do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Na tak dużą skalę – dwa zbiorniki mogą pomieścić po 160 tys. m3 skroplonego gazu każd
31.07.2012

Przemysł drugiej prędkości

Stowarzyszenie stoczni europejskich CESA publikuje swoje raporty roczne dopiero jesienią, gdy większość danych z poprzedniego roku znana jest już z innych źródeł, więc najnowszemu raportowi nie warto poświęcać wiele miejsca.
14.11.2011

Z nurtem Helsinek

Południowa Finlandia przyciąga swoją niedostępnością, a owiane aurą tajemnicy Helsinki sprzyjają turystom. Nazwa miasta oznacza wodospad, wartki nurt. Warto dać mu się porwać, najlepiej podczas rodzinnej wyprawy.
11.07.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.