ew
W Trójmieście żaglowiec przygotowywał się do rejsu. Przeszedł gruntowny remont. Wymieniony został metalowy pokład, odnowione łazienki, a także system pomp. Zakupiono również elementy wyposażenia, materace i koce.
- Remont trwał półtora miesiąca. Musieliśmy wyciąć cały środek pokładu. Tam zaczęła się pokazywać rdza, musieliśmy dospawać nowe elementy – mówi Kazimierz Iwaszko, prezes STAP Gdynia, armatora statku. - Spełniamy wszystkie wymagania i na najbliższe cztery lata mamy zgodę na pływanie do portów na całym świecie, choć w tym roku nie planujemy opuszczać Europy. Załoga na Pogorii cały czas się zmienia. Okrętujemy nowe osoby na każdy z rejsów. Kapitan pełni swoje obowiązki jako wolontariusz – podkreśla.
Pogoria płynie z Gdyni w kierunku Stavanger w Norwegii. Tam, wraz z innymi jednostkami, żaglowiec popłynie do Harlingen w Holandii, aby wziąć udział w ostatnim etapie Operacji Żagiel - The Tall Ship Races 2018.
W sobotę, 4 sierpnia w Harlingen nastąpi wymiana załogi. Dalej Pogoria popłynie do francuskiego Cherburga i przez Lizbonę oraz porty hiszpańskie kierować się będzie na Morze Śródziemne. Tam spędzi całą zimę. Jego portem bazowym będzie włoska Genua.
- W Gdyni jesteśmy jak w domu, a Genua jest takim naszym drugim domem, gdzie spędzamy zimę. Na burcie mamy herb Gdyni. Od tego roku mamy gwarancję miejsca w gdyńskim porcie i to z racji charakteru naszej pracy, otrzymujemy je bezpłatnie, ponosząc tylko koszty mediów takich jak woda i ścieki – dodaje Kazimierz Iwaszko.
Do swojego portu macierzystego – Gdyni – Pogoria wróci najprawdopodobniej dopiero w przyszłe wakacje.
00:01:27
Zobacz Eclipse – pływającą fortecę Romana Abramowicza
Po raz pierwszy zwodowana na Pomorzu Zachodnim. Ta luksusowa łódź od razu stała się hitem
00:02:33
23
Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]
Z Gdyni na Hel drogą morską
Anonymous kontra Rosja. Celem aktywistów luksusowy jacht Putina: Jego położenie to "piekło"
W Łebie powstała oficjalna plaża dla naturystów
Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch
00:00:37
Wieloryb „pożarł” kajakarki [wideo]
Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę
[WIDEO] Żuławy. Przejechała przez most zwodzony w trakcie podnoszenia
00:00:31
Agresywne orki atakują i niszczą statki [wideo]
Na ponad 140 kąpieliskach wysokie fale i silne prądy wsteczne
Załamanie pogody. Nad Bałtykiem wiatr w porywach do 120 km/h
Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach
Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach z powodu wiatru i wysokich fal
Czar wspomnień i krok w przyszłość. Nowe życie jachtu MicroPolo
Wakacje z psem? Czy prom może być wygodniejszy niż samolot?