• <

Wynik wyszukiwania - "olsztyn" - Wiadomości

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Bałtyk turystyczny, Bałtyk ekologiczny. Cruise Baltic stawia na OPS

Cruise Baltic, organizacja skupiająca porty Morza Bałtyckiego, przyjęła strategię rozwoju instalacji zasilania statków pasażerskich z instalacji nabrzeżowych. Rok temu Cruise Baltic był gospodarzem Sustainable Cruising Conference. 19 operatorów statków wycieczkowych podpisało w Kopenhadze Memorandum of Understanding zobowiązując się do korzystania z zasilania energią elektryczną z lądu.
11.04.2024

Kandydaci na prezydenta Gdańska o rozwoju portu morskiego

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Gdańska. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Gdańska zmierzy się siedmioro kandydatów: Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska), Aleksandra Dulkiewicz (KKW KO), Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050), Tomasz Rakowski (KW PiS), Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk), Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni) oraz Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna). Kandydaci zostali zapytani m.in. o
03.04.2024

Olsztyn. Naukowe strategie na ochronę i odbudowę raf koralowych

Krzyżowanie gatunków, kriokonserwacja (czyli zamrażanie) nasienia oraz tworzenie banku komórek rozrodczych i larw koralowców – to przykłady naukowych strategii na wzmocnienie odporności raf koralowych i ochronę tych bezcennych ekosystemów przed negatywnymi skutkami zmiany klimatu.
31.03.2024

Po niemal 60 latach Niemcy wycofują ze służby swój ostatni okręt desantowy

W trakcie ćwiczeń przeprowadzonych nad niemieckiej części Morza Bałtyckiego odbyło się ostatnie załadowanie i desant techniki wojskowej z użyciem okrętu desantowego typu 520 o nazwie Lachs. Mający za sobą 58 lat służby był ostatnią jednostką w swojej serii, służącą w morskich siłach Niemiec.
26.03.2024

Michelin z symulatorem od Flint Systems

Światowej sławy producent opon, Michelin, zakupił symulator szkoleniowy wózka widłowego wykorzystujący technologię VR od Flint Systems. Symulator został zakupiony przez Michelin Polska Sp. z o.o. i znajduje się w Olsztynie, gdzie służy operatorom wózków widłowych w podnoszeniu umiejętności oraz szkoleniu nowych kadr.
20.03.2024

Rząd chce, by terminal zbożowy w Gdyni trafił do KGS

Wiceminister Aktywów Państwowych Zbigniew Ziejewski podał, że „rządowi zależy, by port w Gdyni przejęła Krajowa Grupa Spożywcza”. Krajowe media informują natomiast, że aby to umożliwić, przetarg na operatora terminalu zostanie unieważniony.
16.03.2024

MŚ w klasie 49er - Staniul i Sztorch wciąż na trzeciej pozycji

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch wciąż plasują się w mistrzostwach świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49er na trzeciej pozycji. Na Lanzarote siódmą lokatę utrzymali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a w klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak są ósme.
08.03.2024

MŚ w klasie 49er – Staniul i Sztorch na trzecim miejscu po drugim dniu

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) zajmują trzecie miejsce po drugim dniu mistrzostw świata w żeglarskiej olimpijskiej klasie 49er na Lanzarote. W klasie 49erFX na czwartej pozycji plasują się Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań).
06.03.2024

Mistrzostwa świata z olimpijskim smaczkiem

We wtorek 5 marca rozpoczęły się mistrzostwa świata w żeglarskich, olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Na starcie staną 144 załogi z ponad 30 krajów, w tym 8 polskich. Biało-czerwoni są w gronie kandydatów do czołowych miejsc. Mistrzowskie regaty odbywają się na kanaryjskiej wyspie Lanzarote.
05.03.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Elbląg nie odda portu. Jest porozumienie w sprawie pogłębienia toru wodnego

16 stycznia władze Elbląga spotkały się w Warszawie z wiceministrem infrastruktury Arkadiuszem Marchewką, aby wypracować wspólne rozwiązanie w kwestii dokończenia pogłębiania toru wodnego.
17.01.2024

Dyrektor Portu Elbląg: „Czekamy na spotkanie w ministerstwie”

Arkadiusz Zgliński, prezes Portu Elbląg, na antenie Radia Gdańsk odniósł się do doniesień, że nowy rząd nie planuje już przejęcia portu, a chce dokończyć pogłębianie toru wodnego.
10.01.2024

Bliżej rozwiązania patu ws. Portu Elbląg? "Będziemy rozmawiać jak i kiedy pogłębić tor wodny do Elbląga"

Rząd nie myśli o przejęciu portu w Elblągu - zapewnił we wtorek wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Zapowiedział, że 16 stycznia w Ministerstwie Infrastruktury odbędzie się spotkanie w sprawie pogłębienia toru wodnego w elbląskim porcie.
09.01.2024

Sabotaż gazociągu w terminalu LNG w Niemczech większy niż sądzono

Uszkodzenia rurociągu budowanego w Niemczech, w Szlezwiku-Holsztynie są poważniejsze niż sądzono, został on przewiercony w co najmniej ośmiu miejscach - podał tygodnik "Spiegel". Gazociąg ma połączyć nowy terminal LNG w pobliżu Brunsbuettel z niemiecką siecią energetyczną.
09.01.2024

Rolnicy uniemożliwili wicekanclerzowi Habeckowi opuszczenie promu. Musiała interweniować policja

Wzburzeni rolnicy uniemożliwili w czwartek wieczorem wracającemu z urlopu wicekanclerzowi i ministrowi gospodarki RFN Robertowi Habeckowi opuszczenie promu. Według policji, około stu demonstrantów wzięło udział w blokadzie nabrzeża w Schluettsiel w Szlezwiku-Holsztynie, a policja użyła gazu pieprzowego. Minister dotarł na stały ląd innym promem dopiero około drugiej w nocy.
05.01.2024

Rok 2023 w polskim żeglarstwie: ostatnia prosta przed Igrzyskami

Cztery kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, medale imprez rangi mistrzowskiej zarówno wśród seniorów, jak i w kategoriach młodzieżowych, dominacja światowa polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami, ponadto sukcesy organizacyjne – rok 2023 dla polskiego żeglarstwa z pewnością był okresem pełnym wyzwań. "Czy był to rok udany? Nigdy nie jest tak dobrze, aby nie mogło być jeszcze lepiej", mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.
30.12.2023

PGE Wielki Finał eSailing wyłoni najlepszych wirtualnych żeglarzy!

Już w sobotę 9 grudnia odbędą się regaty PGE Wielki Finał eSailing. Zmagania wirtualnych żeglarzy będą zwieńczeniem tegorocznego cyklu PGE eSailing 2023. Na liście startowej 10 najlepszych w Polsce specjalistów od eSailingu, a wśród nich zawodnicy, którzy plasują się w czołówce światowego rankingu. Transmisję na żywo przeprowadzi Polska Liga Esportowa. Warto oglądać i przekonać się, że eSailing może być nie tylko pasjonujący, ale też świetnie uzupełniać tradycyjne żeglarstwo.
08.12.2023

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

4 złote medale polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w Otwartych Mistrzostwach Świata klasy Hansa. W regatach rozegranych w Portugalii (Marina de Portimão) biało-czerwoni pokazali absolutną dominację i potwierdzili, że nie ma na świecie silniejszej nacji w tej klasie niż Polacy.
22.10.2023

Niemcy. Z powodu silnego sztormu w Szlezwiku-Holsztynie ewakuowano około 2 tys. osób

Około 2 tys. osób w Szlezwiku-Holsztynie zostało przeniesionych w bezpieczne miejsce z powodu silnej fali sztormowej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Poinformował o tym w nocy z piątku na sobotę szef służb ratunkowych w ministerstwie spraw wewnętrznych landu Szlezwik-Holsztyn Ralf Kirchhoff.
21.10.2023

Nawet 70 kg ryb miał w sieciach kłusownik zatrzymany przez Straż Rybacką

Strażnicy rybaccy z Olsztyna i policjant po służbie zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mężczyzn podejrzanych o nielegalny połów w Jeziorze Kielarskim (woj. warmińsko-mazurskie) - podała w piątek policja. W kłusowniczych sieciach było ponad 70 kg ryb.
20.10.2023

TRIAS AVI zaprojektuje nową wystawę czasową w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Konkursu na projekt koncepcyjny nowej wystawy czasowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku pod tytułem „100 lat Polskiego Żeglarstwa” został rozstrzygnięty. Zwycięską pracę nadesłała warszawska spółka TRIAS AVI, która w ciągu najbliższych tygodni opracuje projekt wykonawczy ekspozycji.
20.10.2023

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa.
16.10.2023

PG Racing wygrywa w Sztynorcie, a Yacht Club Gdańsk Mistrzem Polski!

Załoga AZS Politechniki Gdańskiej pod wodza Patryka Kosmalskiego niespodziewanie, ale pewnie wygrała ostatnią rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sztynorcie. Regaty miały dramatyczny przebieg, ale liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk zdołali obronić prowadzenie i zdobyli tytuł Klubowego Mistrza Polski Polskiego Związku Żeglarskiego!
09.10.2023

Ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej

Przed nami ostatnia runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mimo sporej przewagi liderzy rankingu Yacht Club Gdańsk muszą uważać na atakujące załogi walczące o medale Klubowych Mistrzostw Polski, a nie mniej emocji będzie w strefie spadkowej gdzie zagrożonych jest aż 7 klubów. Regaty odbędą się w Nowym Sztynorcie na jeziorze Dargin w dniach 7 i 8 października.
06.10.2023

Hapag-Lloyd wciela do swojej floty Berlin Express. To pierwsza jednostka z najnowszej serii

Gigant branży kontenerowej oficjalnie powitał w swojej flocie pierwszy statek klasy Hamburg Express. Ma on znacząco wpłynąć na zmianę obrazu branży morskiej i towarowej, pokazując że firma również angażuje się w ich dekarbonizację oraz obniżenie emisji CO2.
03.10.2023

Tarasiuk Mistrzem Polski, Plitko zdobywa Puchar RS21

Zwycięstwem załogi Yacht Club Gdańsk pod wodza Igora Tarsiuka zakończyły się w Sztynorcie II Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Klasie RS21. Drugie miejsce w regatach i zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski RS21 zajęła załoga Nowy Sztynort Osada Wolności ze sternikiem Wiktorem Plitko.
21.09.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

MP w żeglarstwie – 450 zawodników ścigało się na Zatoce Puckiej

Około 450 żeglarzy z 53 klubów rywalizowało w Pucku w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. W czwartek na Zatoce Puckiej rozpocznie się krajowy czempionat w konkurencjach olimpijskich.
03.09.2023

Złoto i srebro polskich żeglarzy w mistrzostwach świata oraz pierwsza kwalifikacja na Igrzyska olimpijskie

Piotr Cichocki mistrzem świata, a Olga Górnaś-Grudzień ze srebrnym medalem w żeglarskiej klasie Hansa 303. Mistrzowskie regaty dla żeglarzy z niepełnosprawnościami rozegrano na jeziorze Braassemermeer koło Hagi w ramach żeglarskich Mistrzostw Świata World Sailing. Reprezentacja Polski żeglarzy z niepełnosprawnościami zdobyła też Puchar Narodów dla najlepszego teamu mistrzostw. A w Hadze, w regatach klas olimpijskich, polscy żeglarze klasy 49er wywalczyli pierwszą kwalifikację olimpijską dla kraju.
16.08.2023

Trudny dzień dla polskich żeglarzy, ale jutro będą medale

To był ciężki dzień dla polskich żeglarzy w mistrzostwach świata klas olimpijskich w Hadze. Biało-czerwoni są w czołówce w klasach 49er, Formula Kite i iQFoil. Jutro będziemy na pewno świętować medale w rywalizacji żeglarzy z niepełnosprawnościami.
15.08.2023

MŚ w żeglarstwie: Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na olimpijskim kursie

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) awansowali na drugie miejsce w żeglarskich mistrzostwach świata World Sailing, które odbywają się w Hadze. Polska załoga zaliczyła dzisiaj trzy bardzo dobre wyścigi w klasie 49er. Drugi dzień mistrzostw był natomiast mniej udany dla innych naszych żeglarzy.
13.08.2023

Obiecujący początek polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

Bardzo dobry początek Polaków w żeglarskich Mistrzostwach Świata World Sailing! Biało-czerwoni pierwszego dnia regat żeglowali skutecznie i walecznie, dzięki czemu mają dobrą pozycję wyjściową do kolejnych wyścigów. W Hadze gra się toczy nie tylko o medale, ale też o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
11.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

GIS ostrzega: upalna pogoda sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia sinic

Gdy pogoda sprzyja plażowaniu i kąpielom, sprzyja też sinicom, przez które zamykane są kąpieliska. Glony mogą zagrozić zdrowiu, uszkodzić wątrobę, układ nerwowy i podrażnić skórę - ostrzega rzecznik GIS.
16.07.2023

Triumf Polaków na początek regat

August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski) wygrali regaty Pucharu Europy w klasie 29er rozegrane na inaugurację Gdynia Sailing Days. Srebrny medal zdobyła załoga CWM Opti Gdynia, Igor Kawałko i Fabian Kocięda.
07.07.2023

Mężczyzna wypożyczający łódź odpowie przed sądem za wypadek na jez. Tałty, w którym utonęła 8-letnia dziewczynka

Przed sądem rejonowym w Giżycku odpowie 41-letni mężczyzna wypożyczający niesprawną łódź, która wywróciła się na jez. Tałty, w rezultacie czego zginęła 8-letnia dziewczynka. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności - podała PAP w czwartek Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.
06.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Rusza koszenie dna Łyny - utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy

Od poniedziałku planowane jest rozpoczęcie mechanicznego koszenia dna rzeki Łyny, które obejmie odcinek od Olsztyna do Bartąga - zapowiedziały Wody Polskie. Prace mogą powodować utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy.
02.07.2023

Mrągowo. Sternik motorówki odpowie za wypadek na jeziorze Tałty, w którym utonęła dziewczynka

Prokurator Okręgowy w Olsztynie skierował do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który odpowie za spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wypadku zginęła 8 - letnia dziewczynka, która została uwięziona w motorówce - podała PAP Prokurator Okręgowy w Olsztynie.
01.07.2023

Zawody w klasach ILCA 4,6 i 7 podczas II etapu Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Za nami trzy dni ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał w każdy.
29.06.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Olsztyn. Od soboty rusza sezon na miejskich kąpieliskach

W sobotę rozpoczyna się sezon na kąpieliskach miejskich w Olsztynie. Dwa strzeżone kąpieliska i wodny plac zabaw będą funkcjonowały nad jeziorem Ukiel, a jedno nad jeziorem Skanda.
23.06.2023

PŚ w żeglarstwie – triumf Przybytka i Piaseckiego w klasie 49er w Kilonii

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) wygrali zaliczane do Pucharu Świata tradycyjne regaty Kieler Woche w olimpijskiej klasie 49er. Była to już 142. edycja tej imprezy, pierwszy raz żeglarze rywalizowali w Kilonii w 1882 roku.
21.06.2023

Przebudowa portu rybackiego we Fromborku na półmetku

Trwa remont portu rybackiego we Fromborku. Ma on dla miasta znaczenie zarówno gospodarcze, jak i turystyczne. Zakończyła się właśnie obudowa brzegów i pogłębianie portu. Pomimo remontów, droga wodna zostaje otwarta dla turystów.
14.06.2023

Powstaje film edukacyjny będący wspólnym projektem młodzieży i płetwonurków

Na Mazurach powstaje film edukacyjny, będący wspólnym projektem Grupy Specjalnej Płetwonurków RP i miejscowej młodzieży. Jego zadaniem jest pokazanie piękna przyrody i podwodnego życia Warmii i Mazur, ale także zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa nad wodą.
07.06.2023

Doświadczenie kontra młodość. Regaty o Puchar PZŻ zakończone

To było starcie żeglarskich rutyniarzy z utalentowaną młodzieżą – tak można podsumować drugą część Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej rywalizowano w klasach olimpijskich oraz w nieolimpijskiej klasie OK Dinghy. Faworyci nie zawiedli.
29.05.2023

Regiony Morza Bałtyckiego chcą jeszcze ściślej kooperować

Podczas posiedzenia Zarządu Baltic Sea States Subregional Co-operation, czyli Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego dyskutowano o wielu istotnych sprawach. Poruszono tematy związane m.in. z zieloną energia, usprawnieniami w międzynarodowym transporcie, polityką morską, transferem innowacji, ale też wspólnymi projektami kulturalnymi. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. We wrześniu w Szczecinie odbędzie się konferencja BSSSC, która w tym roku świętuje swoje 30-lecie.
24.05.2023

Prawie 500 żeglarzy na otwarciu sezonu w Krynicy Morskiej

Kilkuset zawodników i zawodniczek rywalizowało w Krynicy Morskiej w regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które tradycyjnie już otwierają sezon żeglarski w Polsce. Regaty przeprowadzono na Zalewie Wiślanym, a o medale i punkty kwalifikacyjne do regat rangi mistrzostw świata i Europy walczyli przedstawiciele klas nieolimpijskich.
22.05.2023

Z Kulczyk Foundation do Polenergii. Grzegorz Łaguna Dyrektorem ds. Komunikacji i Rzecznikiem Prasowym Grupy Polenergia

Grzegorz Łaguna, do niedawna Rzecznik Prasowy Kulczyk Foundation, objął stanowisko Dyrektora ds. Komunikacji i Rzecznika Prasowego Grupy Polenergia. Będzie w niej nadzorował obszar komunikacji i podlegał bezpośrednio Prezesowi Zarządu.
17.05.2023

W okolicach Olsztyna trwa akcja zarybiania rzek i jezior

Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie zorganizował w majówkę akcję zarybienia wód wylęgiem żerującym szczupaka. W regionie do jezior i rzek trafiło niemal pół miliona rybek.
04.05.2023

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w regatach Pucharu Świata

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) zdobyli brązowy medal w regatach Pucharu Świata French OIympic Week w olimpijskiej klasie 49er. Regaty zostały rozegrane w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu, wzięło w nich udział około 1000 żeglarzy i żeglarek, w tym 30 reprezentantów Polski.
30.04.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Mrągowo: sternik oraz właściciel łodzi usłyszeli zarzuty ws. utonięcia 8-latki

Po śmierci 8-letniej dziewczynki uwięzionej w łódce na jez. Tałty w ub. roku, prokuratura postawiła dwóm osobom zarzuty. Sternik odpowie za umyślne naruszenie zasad w ruchu wodnym a wynajmujący łódź za narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia - podała prokuratura okręgowa w Olsztynie.
14.04.2023

Polscy żeglarze w czołówce, ale bez medali w Pucharze Świata na Majorce

4 miejsce Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego w klasie 49er to najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce. Na starcie stanęło ponad 1200 żeglarzy i żeglarek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski.
08.04.2023

Polacy powalczą o medale w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii

Ponad 1200 zawodników i zawodniczek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski wystartuje w pierwszych w tym sezonie regatach Pucharu Świata klas olimpijskich. Tradycyjne regaty o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce rozpoczną się w poniedziałek 3 kwietnia i potrwają do soboty 8 kwietnia.
02.04.2023

Współpraca okrętów 8. FOW z siłami 16. DZ w ramach ćwiczenia Zalew-23

W tym tygodniu 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna realizuje ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Zalew-23. Głównym celem jest demonstracja zdolności największego związku taktycznego północno-wschodniej Polski do odpowiedzi na zagrożenia militarne i niemilitarne od strony morza. Innowacją jest wykorzystanie nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
30.03.2023

Śliwka: Elbląg jako czwarty polski port morski najlepszą możliwą opcją

Port w Elblągu może mieć strategiczne znaczenie dla gospodarki narodowej i być czwartym polskim portem morskim - ocenił w sobotę na antenie Radia Olsztyn wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.
25.03.2023

Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego

Otwarty na jachty, statki handlowe, a nawet okręty. Pełniący rolę łącznika między Zatoką Gdańską a Zatoką Wiślaną kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej będzie też pełnił rolę przejścia granicznego. To oznacza nowe funkcje i zadania dla Straży Granicznej.
23.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Rozpoczynają się Wojskowe Targi Służby i Pracy

Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Olsztynie oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Aktywny udział w przedsięwzięciu ma również morski rodzaj sił zbrojnych, która będzie się prezentować w Gryfinie.
16.03.2023

Kolejny medal Agaty Barwińskiej w międzynarodowych regatach [WIDEO]

Agata Barwińska jeszcze niedawno biegała w mundurze po poligonie z karabinem maszynowym, a dzisiaj, już w piance i na wodzie zrobiła to, co potrafi najlepiej, czyli wywalczyła kolejny medal w międzynarodowych regatach w olimpijskiej klasie ILCA6. Polka zajęła trzecie miejsce w bardzo silnie obsadzonych regatach 5th Portugal Grand Prix rozgrywanych na wodach Atlantyku u wybrzeży Vilamoury. Dobrze spisali się również Polacy w klasach ILCA 7 i 49er.
16.02.2023

Zezwolenie na ograniczenie liczebności bobrów na wałach przeciwpowodziowych w Warmińsko-Mazurskiem

Do 200 bobrów rocznie może zostać odstrzelonych przez najbliższe pięć lat na terenie wałów przeciwpowodziowych na Żuławach Elbląskich i nad Zalewem Wiślanym (woj. warmińsko-mazurskie) - zdecydowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.
03.02.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień mistrzami świata!

Piotr Cichocki i Olga Górnaś-Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn) mistrzami świata żeglarzy z niepełnosprawnościami w klasie RS Venture! W Omanie dzisiaj rozegrano serię finałową, w której polska załoga nie pozostawiła rywalom złudzeń.
27.11.2022

Wiceszef MAP: propozycja rządu ws. portu w Elblągu aktualna

Rządowa propozycja ws. portu w Elblągu jest nadal aktualna - powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Na antenie Radia Olsztyn podkreślił, że to jest propozycja dobra dla Elbląga.
19.11.2022

W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG

W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG. Od połowy stycznia do Wilhelmshaven mają przypływać gazowce ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podaje portal stacji NDR.
17.11.2022

Admiralskie nominacje w polskiej Marynarce Wojennej [GALERIA]

W przeddniu Narodowego Święta Niepodległości prezydent RP Andrzej Duda wręczył w Pałacu Prezydenckim nominacje na stopnie generalskie i admiralskie 17 oficerom Wojska Polskiego. W tym roku mianował dwóch oficerów Marynarki Wojennej na stopień kontradmirała.
10.11.2022

Debata KO o katastrofie ekologicznej na Odrze: nadal nie znamy wszystkich przyczyn

Nadal nieznane są wszystkie przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze; na zakwit toksycznych alg, wywołujących śnięcie ryb, miał wpływ niski stan wód i wysoka temperatura, ale przyczynić się do tego mogło też zrzucanie tzw. ścierniw pomiedziowych - mówili eksperci zaproszeni przez KO na spotkanie.
25.10.2022

Dwa złote medale nad Balatonem

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski mistrzami Europy juniorów U23 w klasie 49er! Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz ze złotem w klasie 49erFX. Mistrzowskie regaty odbyły się na jeziorze Balaton na Węgrzech. Polskę reprezentowało w sumie pięć załóg.
16.10.2022

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska o Odrze: Na ten moment nie ma dowodów, że katastrofa była wywołana zrzutem substancji

Dotychczas przeprowadzone kontrole nie wykazały nieprawidłowości dot. zrzutów ścieków do Odry - powiedział w czwartek Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Dodał, że śnięcia ryb występowały odcinkowo a nie ciągle, co przeczy teorii zatrucia rzeki jakąś substancją.
29.09.2022

Gróbarczyk: termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień 2023 r.

Ostateczny termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień przyszłego roku; wszystkie prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że koszt inwestycji to ok. 1,9 mld zł.
15.09.2022

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

Poznaliśmy zwycięzców mistrzostw Polski klas nieolimpijskich [ZDJĘCIA]

Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16 wyłoniliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, a udział w nich wzięło ponad 300 zawodników i zawodniczek.
13.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Wojewoda zachodniopomorski o sytuacji na Odrze: udało się rozbroić tę wielką bombę biologiczną

Udało nam się przezwyciężyć kryzys i rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim - powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Przekazał, że decyzję co do ewentualnego zdjęcia zakazu kontaktu z wodami Odry podejmie najpóźniej w poniedziałek.
02.09.2022

Joński i Szczerba (KO): w Odrze wykryto węglowodory, które są toksyczne

W Odrze wykryto toksyczne dla organizmów węglowodory, które nie są pochodzenia naturalnego, ale są ubocznym efektem procesu technologicznego, więc musiały trafić do rzeki z zewnątrz - mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej w Olsztynie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
29.08.2022

Wiceminister rozwoju: nie ma podstaw, by Skarb Państwa wypłacał odszkodowania w związku z sytuacją na Odrze

Aby Skarb Państwa mógł wypłacić odszkodowanie, musi być uwidoczniona wina Skarbu Państwa, w przypadku sytuacji na Odrze nie mamy jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, jakie są jej przyczyny - powiedziała w czwartek wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.
25.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

Szefowa MRiPS: rząd przyjął projekt dotyczący wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze - poinformowała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szczegóły projektu mają zostać przedstawione w czwartek.
24.08.2022

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

Prof. Mazur-Marzec: w próbkach z Odry są prymnesiny - toksyny tzw. złotych alg

Prymnesiny, czyli związki toksyczne produkowane przez Prymesium parvum (tzw. złote algi), są obecne w próbkach z Odry - poinformowała PAP prof. Hanna Mazur-Marzec z Uniwersytetu Gdańskiego, który je bada. Jak wyjaśniła, to silne toksyny, które mogą być przyczyną masowej śmierci ryb w rzece.
22.08.2022

Warmińsko-mazurskie. Śnięte ryby w rezerwacie Kwiecewo; możliwa przyducha

Służby ochrony środowiska badają sytuację w rezerwacie Kwiecewo, gdzie stwierdzono duże ilości śniętych ryb. Ze wstępnych ocen wynika, że przyczyną mogą być upały i tzw. przyducha, czyli spadek poziomu tlenu w wodzie zbiornika, który jest płytki i bez dopływów.
20.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

Pierwsze wyniki badań Odry - znaleziono toksyczne algi

Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów, złotych alg - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że nie są one szkodliwe dla człowieka.
18.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Wiceszef MAP: port w Elblągu może obsługiwać morskie farmy wiatrowe

W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.
16.08.2022

Gdynia Sailing Days za nami

Trwająca 17 dni 23. edycja Gdynia Sailing Days – jednych z najważniejszych regat w basenie Morza Bałtyckiego – dobiegła w niedzielę końca. Na starcie stanęło ponad 600 zawodników, którzy wzięli udział w 20 żeglarskich wydarzeniach. Do tego doszły imprezy towarzyszące, jak chociażby Polboat Yachting Festival, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała strefa KINDER Joy of moving.
24.07.2022

Gdynia Sailing Days – znamy zwycięzców w klasach 49er i 49erFX [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Sailing Team Poznań) w klasie 49er oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (K.S. Spójnia-Warszawa) w klasie 49erFX zostali w Gdyni mistrzami Polski. W EuroCup w klasie przygotowawczej 29er najlepsi okazali się August Sobczak i Krzysztof Królik (Chojnicki Klub Żeglarski).
20.07.2022

Gdynia Sailing Days. Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskim sprincie [ZDJĘCIA]

Kolejna grupa żeglarzy zakończyła zmagania w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. W piątek poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski w sprintach w klasach 29er, Optimist, L'Equipe, wczoraj zaś zapadły rozstrzygnięcia w klasie O’pen Skiff. W piątek w Gdyni trwające trzy dni zmagania w ramach Pucharu Europy rozpoczęli ponadto przedstawiciele starej olimpijskiej klasy Flying Dutchman (Latający Holender).
15.07.2022

Podpisano porozumienie dot. zwalczania dewastacji i grodzenia mazurskich jezior

Przedstawiciele ośmiu instytucji, m.in. Wód Polskich, policji i samorządu podpisali porozumienie ws. wspólnych działań dotyczących zwalczania grodzenia brzegów mazurskich jezior, stawiania na nich nielegalnych pomostów i innych działań przyczyniających się do dewastacji środowiska naturalnego.
15.07.2022

Zbigniew Gryglas powołany do Rady Nadzorczej PGE

PGE poinformowała w środę, że do spółki wpłynęło oświadczenie Ministra Aktywów Państwowych o powołaniu Zbigniewa Gryglasa do Rady Nadzorczej PGE. Jak przypomniała spółka, Skarb Państwa reprezentowany przez ministra ma prawo powołać jednego członka Rady.
14.07.2022

Akcja poszukiwawcza w Jantarze zakończona [AKTUALIZACJA]

Dramatyczny przebieg akcji poszukiwawczej w Bałtyku w miejscowości Jantar. Cztery osoby postronne, które tworzyły tzw. łańcuch życia podtopiły się wchodząc do wody. Jedna z tych osób jest reanimowana, trzem podawany jest tlen. Nadal nie udało się odnaleźć osoby, która zaginęła w wodzie
13.07.2022

200 wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Podsumowanie regat

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie już o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17. edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion. Od trzech lat sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa Lotos.
11.07.2022

Pierwszy weekend Gdynia Sailing Days za nami [WIDEO]

Pierwszy weekend w ramach Gdynia Sailing Days za nami. Poznaliśmy zwycięzców esportowych regat PGE eGdynia Sailing Days oraz triumfatorów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.07.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Środowa debata w Bundestagu była poświęcona w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD „partią rosyjską”.
06.07.2022

Policyjni kontrterroryści ćwiczyli na okrętach oraz platformie wiertniczej

Policyjni kontrterroryści wspólnie z funkcjonariuszami innych służb przeprowadzili szkolenia wysokościowe na okrętach oraz platformie wiertniczej z wykorzystaniem policyjnego śmigłowca Black Hawk - poinformowała mł. insp. Anna Kędzierzawska z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
04.07.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

Projekt: status państwowego instytutu badawczego dla Instytutu Rybactwa Śródlądowego

Nadania Instytutowi Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie statusu państwowego instytutu badawczego - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
17.05.2022

Niemcy odchodzą od rosyjskiego gazu? Ruszają budowy FSRU

Niemcy ruszają z budową pływających terminali gazu płynnego LNG. Pierwsza jednostka FSRU ma zostać uruchomiona jeszcze w 2022 roku.
08.05.2022

Rusza sezon na Mazurach. Policja radzi, jak zachować bezpieczeństwo na jeziorach

W sobotę rozpoczyna się sezon żeglarski na mazurskich jeziorach. Jak pokazuje doświadczenie ubiegłych sezonów, wielu żeglarzy wsiądzie na łodzie bez podstawowej znajomości zasad żeglowania i bez wiedzy o tym, co mają robić w razie zagrożenia. Policja apeluje, by przed wypłynięciem z portu zobaczyć chociaż, gdzie są środki ratunkowe.
30.04.2022

Niemcy – pływający terminal LNG w 2023

Niemiecka gazeta „Die Welt” donosi, że od 2023 roku w Niemczech funkcjonować będzie pływający terminal gazowy.
26.04.2022

French Olympic Week. Na starcie 42 reprezentantów Polski

Już dzisiaj (25 kwietnia) we francuskim Hyeres rozpoczynają się regaty French Olympic Week, drugie już w tym roku zmagania żeglarzy klas olimpijskich. Wystartuje w nich ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 reprezentantów Polski.
25.04.2022

Protesty organizacji Grety Thunberg w Szlezwiku-Holsztynie

Organizacja Fridays for Future planuje protesty w wielu miastach europejskich. Demonstracje odbędą się na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. W centrum uwagi działaczy są Niemcy.
22.04.2022

Warmińsko-mazurskie. Dwóch amerykańskich żołnierzy wpadło nocą do jeziora Ełckiego

W sobotę po godz. 21 w Ełku dwóch mężczyzn wpadło do jeziora Ełckiego. Byli to amerykańcy żołnierze; sprawę będzie prowadzić żandarmeria - poinformował PAP Rafał Jackowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
13.02.2022

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w kitesurfingu

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite! To jedyny medal dla Polski w regatach rozegranych w Omanie. Wystartowało w nich 433 żeglarzy i żeglarek z 56 krajów. Medale rozdano w 11 żeglarskich konkurencjach, w siedmiu z nich startowali reprezentanci Polski. Polska zajęła też wysokie 7 miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.
18.12.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Niemcy chcą przyśpieszyć realizację projektów offshore wind – pomoże Wind Power Booster

Niemiecki operator Tennet w ramach koncepcji "Wind Power Booster" proponuje kilka działań, które umożliwią włączenie do sieci energetycznej 6 GW mocy zainstalowanej w morskich instalacjach wiatrowych w 2032 roku, a nie w 2035, czyli trzy lata wcześniej niż przewidywał to plan rozwoju sieci.
02.11.2021

Samorządowcy Warmii i Mazur chcą zwiększyć monitoring stanu jezior

Samorządowcy z Warmii i Mazur wyślą Radzie Dialogu Społecznego i administracji rządowej swoje uwagi o aktualnym stanie jezior i zarządzaniu nimi. W ocenie regionalnych polityków należy m.in. zwiększyć monitoring jezior i zaangażować środowiska lokalne w proces zarządzania i użytkowania akwenów.
10.10.2021

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
04.10.2021

Pętla Mazurska to już fakt? Minister potwierdza jej powstanie

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził chęć wybudowania nowego systemu kanałów na Mazurach tak, by żeglarze mogli opłynąć dookoła Szlak Wielkich Jezior. "Mam nadzieję, że za parę lat żeglarze będą mieli tę możliwość" – powiedział.
30.08.2021

Prokuratura: zmarł jeden z żeglarzy z wypadku na rzece Pisie

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prokurator Krzysztof Stodolny poinformował PAP, że zmarł jeden z żeglarzy porażonych prądem podczas wtorkowego wypadu na rzece Pisie. Stan drugiego się poprawia.
13.08.2021

IDS-BUD S.A.: Budowa centralnego kolektora kanalizacji w Olsztynie zakończona

W Olsztynie przy ul. Leśnej zakończyła się budowa centralnego kolektora kanalizacji. Uruchomienie kanału przyczyni się do istotnej poprawy bezpieczeństwa sanitarnego stolicy Warmii i Mazur.
26.07.2021

Gdynia Sailing Days 2021 za nami. Ponad 800 żeglarzy rywalizowało w 24 konkurencjach [WIDEO, ZDJĘCIA]

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2021

Polacy mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er.

Wspaniały sukces odnieśli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – żeglarze AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu zostali w Gdyni mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. – To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez biało-czerwonych – podkreślił trener Dominik Buksak.
11.07.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Gdynia Sailing Days. Polscy żeglarze na czele mistrzostw świata juniorów w klasie 49er [ZDJĘCIA]

Pierwszego dnia rozgrywanych w ramach regat Gdynia Sailing Days mistrzostw świata juniorów w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17 znakomicie wypadli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), którzy w klasie 49er przewodzą stawce 43 załóg z 18 państw. Na siódmej pozycji w gronie skiffistów plasują się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Wśród kobiet w klasie 49erFX Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) zajmują 21. lokatę. W sumie w Gdyni rywalizuje 111 załóg z 22 krajów.
08.07.2021

Mazury. 5-letnie dziecko holowane za żaglówką zranione śrubą

Na jez. Bełdany 5-latka, która była ciągnięta na materacu za żaglówką została zraniona śrubą silnika. Sternikiem jachtu był jej ojciec, mieszkaniec woj. mazowieckiego. Dziewczynka ma złamaną nogę - podała PAP w niedzielę piska policja.
27.06.2021

Do Zalewu Wiślanego wpuszczono 112 tys. małych węgorzy

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie zarybił we wtorek Zalew Wiślany 112 tys. małych węgorzy. Ryby będą dorastały do wielkości nadającej się do połowu 8-12 lat.
02.06.2021

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDCłączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
01.06.2021

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – młodzież zdała egzamin

Trzy dni ściągania w przeważnie silnym wietrze, sporo emocji i przede wszystkim nauki dla młodych żeglarzy – tak można podsumować pierwszą część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które dzisiaj zakończyły się w Krynicy Morskiej. Na starcie stanęli żeglarze i żeglarski w klasach 29er, 420, Europa, L’Equipe, Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Class.
23.05.2021

PKN ORLEN rozwija technologię wodorową z kolejnymi partnerami

PKN ORLEN podpisał list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe z Gminą Piła i Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile, a także z Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej. Efektem działań prowadzonych w ramach tych porozumień ma być m.in. stworzenie infrastruktury tankowania wodoru, przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej. Rozwój przyjaznych środowisku technologii wodorowych wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą wzrost znaczenia paliw alterna
30.04.2021

Tomasz Zakrzewski i Laura Banach mistrzami Polski w klasie DN

Tomasz Zakrzewski i Laura Banach złotymi medalistami Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie DN. Bojerowe regaty rozegrane zostały na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej, a na starcie stanęło 60 zawodników i zawodniczek z Polski, Węgier, Szwecji i Niderlandów.
22.02.2021

Cały świat spojrzał w stronę Portu Gdynia - otwarcie ofert na partnera prywatnego w realizacji Portu Zewnętrznego

Rekiny światowego rynku morskiego oraz globalni gracze zwrócili swoją uwagę na Port Gdynia. Wszystko za sprawą ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku postępowania na wybór partnera prywatnego dla projektu pn. “Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, którego ostateczny termin wyznaczono na 5 luty. W terminie złożono 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania.
05.02.2021

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wykaz inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował CIR. Chodzi o nowe linie kolejowe; budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
26.01.2021

Niemiecki koncern zakupił większościowy udział w firmie z rynku technologii wodorowej

Niemiecki producent silników, MAN Energy Solutions, nabył 99 proc.udział w H-Tec Systems – rodzimej firmie zajmującej się technologią elektrolizy.
21.01.2021

Policzono przeszkody w europejskich rzekach

Co najmniej 1,2 mln barier w postaci jazów, przepustów, brodów, śluz i ramp znajduje się w europejskich rzekach – ustalili badacze biorący udział w międzynarodowym projekcie AMBER. Są wśród nich naukowcy z Europejskiego Centrum Regionalnego Ekohydrologii PAN w Łodzi i Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.
21.12.2020

Federalny Trybunał Administracyjny zezwolił na budowę podmorskiego tunelu między Niemcami a Danią

Niemiecki Federalny Trybunał Administracyjny z siedzibą w Lipsku odrzucił dzisiaj wszystkie sześć pozostających do rozpatrzenia pozwów z żądaniem anulowania zgody na budowę tunelu drogowo-kolejowego pod cieśniną Fehmarn - między bałtycką niemiecką wyspą o tej nazwie i duńską wyspą Lolland.
03.11.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Światowy Dzień Migracji Ryb. Nie budujmy więcej tam!

24 października obchodzimy Światowy Dzień Migracji Ryb. Ma on na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę ryb wędrownych nie tylko w przyrodzie, ale także w życiu miliardów ludzi na całym świecie. Niestety przez niszczenie rzek zwierzęta te wymierają w zatrważającym tempie, a my bezpowrotnie tracimy wiele cennych i niesamowitych gatunków.
23.10.2020

Zarząd Woj. Pomorskiego nie zaskarży do WSA decyzji środowiskowej ws. przekopu Mierzei

Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił nie zaskarżać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia GDOŚ, utrzymującego w mocy decyzję środowiskową ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Zarząd powoła jednak zespół, który "będzie się uważnie przyglądał realizowanej inwestycji".
23.10.2020

Odpowiedź Zarządu Województwa Pomorskiego na decyzję GDOŚ dot. przekopu Mierzei Wiślanej

Zarząd Województwa Pomorskiego postanowił nie zaskarżać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozstrzygnięcia GDOŚ, utrzymującego w mocy decyzję środowiskową, na podstawie której realizowany przekop przez Mierzeję Wiślaną. Zarząd powoła jednak zespół, który będzie się uważnie przyglądał realizowanej inwestycji.
22.10.2020

Małże i pstrągi strażnikami czystości wody

Czystość wody na ujęciu powierzchniowym wody w gdańskim Straszynie kontrolowana jest m.in. za pomocą biomonitoringu, przy którym “zatrudnione są” małże i pstrągi. Na ewentualne zanieczyszczenie wody zwierzęta zareagowałyby natychmiast. Jak to działa?
09.10.2020

Żeglarz uratował z wody dziewczynkę na wózku inwalidzkim

8-lenia dziewczynka poruszająca się na wózku inwalidzkim wpadła wczoraj do Kanału Łuczańskiego w Giżycku (warmińsko-mazurskie). Dziecko wydostał z wody i przeprowadził reanimację żeglarz, który przepływał kanałem.
29.09.2020

Pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej utrzymana w mocy

Pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym została utrzymana w mocy - podała dziś w komunikacie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Rozpatrywała ona odwołania samorządu woj. pomorskiego oraz organizacji ekologicznych.
22.09.2020

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach.
21.09.2020

MP w sprincie za nami, przed nami Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich

Już dzisiaj prawie 300 zawodników i zawodniczek rozpoczyna rywalizację w Mistrzostwach Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Bazą regat będą ośrodki Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i AZS COSA Górki Zachodnie.
18.09.2020

Energa 77 Racing podsumowuje sezon żeglarski

Energa 77 Racing kończy krajowy sezon żeglarski z kompletem zwycięstw. Team Piotra Tarnackiego, wspierany od tego roku przez Energę z Grupy ORLEN, wygrał m.in. trzy rundy Pucharu Polski, Mistrzostwa Polski oraz regaty Pucharu Europy. Żeglarze z Gdańska rozpoczynają już przygotowania do Mistrzostw Świata 2021 w klasie Micro i obrony 10. tytułu.
16.09.2020

Kłusownik złowił 31 kg ryb w rezerwacie przyrody

Straż leśna i straż rybacka wspólnie zatrzymały kłusownika, który w rezerwacie "Jezioro Czerwica" złowił 31 kg ryb - poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.
15.09.2020

Energa 77 Racing Mistrzem Polski Micro Orlen Cup 2020

Energa 77 Racing wygrywa Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Micro Orlen Cup 2020 w Płocku. Piotr Tarnacki ze swoim teamem zwyciężył we wszystkich wyścigach. To 15. tytuł Mistrza Polski w jego żeglarskiej karierze.
14.09.2020

Bałtycka Odyseja dla czystych plaż

Wyposażeni w worki, rękawice i chwytaki przemierzają polskie wybrzeże Bałtyku. Sprzątają plaże, żeby zadbać o środowisko i namawiają do tego innych. Maszerują, aby zmienić świadomość i postawę ludzi. To ekologiczna akcja „Bałtycka Odyseja”. W niedzielę, 13 września, odbyła się ona również w Gdyni. Wolontariusze wyruszyli rano z plaży Śródmieście w kierunku Gdańska i oczyszczali morski brzeg. Do akcji włączyli się mieszkańcy i władze miasta. A już za tydzień odbędzie się wielkie sprzątanie całej Gdyni – w ramach corocznej, miejski
13.09.2020

Regaty Kieler Woche – dziewiąta lokata Łukasza Lesińskiego w klasie Finn

Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) zajął w regatach Kieler Woche dziewiąte miejsce w klasie Finn. To najwyższa lokata wywalczona w gronie seniorów przez polskich żeglarzy podczas tradycyjnych zawodów w Kilonii, które odbyły się po raz 126.
13.09.2020

Płetwonurkowie odnaleźli ciało zaginionego żeglarza

Płetwonurkowie odnaleźli ciało zaginionego na jeziorze Jeziorak 52-letniego żeglarza. To mieszkaniec woj. małopolskiego, który ostatni raz widziany był w Siemianach w okolicach ekomariny - podała dziś rzeczniczka Iławskiej policji asp. Joanna Kwiatkowska.
11.09.2020

Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich coraz bliżej

W dniach 18-20 września w Górkach Zachodnich odbędą się żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Gospodarzem mistrzostw będą Narodowe Centrum Żeglarstwa oraz ośrodek AZS COSA Gdańsk.
08.09.2020

Energa 77 Racing wygrywa Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Micro

Piotr Tarnacki ze swoim teamem 77 Racing niepokonany. Podczas Volvo Gdynia Sailing Days zdecydowanie wygrał zawody Euro Micro. Ze względu na panującą pandemię Covid-19 zaplanowane w tym czasie mistrzostwa świata nie mogły się odbyć i organizatorzy zdecydowali o zmianie rangi zawodów.
30.08.2020

Liderzy w klasie Micro: rywale pokazali dziś lwi pazur

W czwartek w regatowe szranki w ramach 21. edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanęli żeglarze w klasie Micro. Po trzech wyścigach Pucharu Europy na czele znajduje się dziewięciokrotny mistrz świata Piotr Tarnacki (77 Racing Club Gdańsk), który pływa razem z Bartoszem Makałą i Grzegorzem Banaszczykiem.
27.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.