• <
polboat_2022

French Olympic Week. Na starcie 42 reprezentantów Polski

gm

25.04.2022 09:03
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie French Olympic Week. Na starcie 42 reprezentantów Polski

Partnerzy portalu

French Olympic Week. Na starcie 42 reprezentantów Polski - GospodarkaMorska.pl
Fot. Polski Związek Żeglarski

Już dzisiaj (25 kwietnia) we francuskim Hyeres rozpoczynają się regaty French Olympic Week, drugie już w tym roku zmagania żeglarzy klas olimpijskich. Wystartuje w nich ponad 800 żeglarzy i żeglarek, w tym 42 reprezentantów Polski.

Hyeres to mekka światowego żeglarstwa a coroczne regaty klas olimpijskich, które tutaj się odbywają należą do najważniejszych w regatowym cyklu. Nic zatem dziwnego, że zawsze są silnie obsadzone, niezależnie jaką mają rangę. Na starcie w tym roku staną medaliści Igrzysk Olimpijskich, medaliści mistrzostw świata i różnych kontynentów, a rywalizacja toczyć się będzie w klasach ILCA 7 (dawny Laser Standard), ILCA 6 (dawny Laser Radial), 49er, 49erFX, 470 mix, iQFoil, Formuła Kite oraz Nacra 17. Polacy reprezentowani będą we wszystkich klasach, oprócz katamaranów Nacra 17. 

W klasie 49er na starcie stanie pięć polskich załóg, w tym aktualni mistrzowie Europy seniorów i mistrzowie świata juniorów, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk). Ambasadorzy PGE Sailing Team Poland dwa tygodnie temu pokazali świetną formę zajmując trzecie miejsce w regatach Pucharu Świata Trofeo Princessa Sofia na Majorce. 

W Hyeres będziemy przede wszystkim pracować nad prędkością na starym sprzęcie. Nowy niestety okazał się wadliwy i wymaga korekt. Poprzedni sezon był udany, ten również zaczęliśmy bardzo dobrze, ale to już historia. Nie skupiamy się na założeniach wynikowych, chcemy doskonalić nasze żeglowanie i zbliżyć się jeszcze mocniej do ścisłej światowej czołówki - mówi Jakub Sztorch. 

Oprócz Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha w Hyeres w klasie 49er wystartują również załogi: 

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk)

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań)

Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk/MKS Dwójka Warszawa)

Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn)

W kobiecej klasie 49erFX na starcie zobaczymy dwie polskie załogi - Aleksandrę Melzacką i Sandrę Jankowiak (YKP Gdynia/AZS Poznań) oraz Gabrielę Czapską i Hannę Rajchert (Spójnia Warszawa). 

Nasza załoga jest w procesie zgrywania się. Pływamy ze sobą od niedawna, bo od stycznia i jeszcze dużo pracy przed nami. Jesteśmy jednak zadowolone z tego, jak pracujemy, jakie robimy postępy. Naszym celem są Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, przed nami jeszcze ogrom pracy, ale też i dużo czasu. Mamy motywację, świetnego trenera i super team, więc z przyjemnością schodzimy na wodę i dajemy z siebie wszystko na każdym treningu i w każdych regatach - mówią Aleksandra i Sandra. 

Liczna grupa biało-czerwonych wystartuje w nowej olimpijskiej konkurencji windsurfingowej iQFoil. W rywalizacji mężczyzn zobaczymy aż 7 Polaków, wśród kobiet mamy 3 polskie zawodniczki.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)

Maciej Rutkowski (AZS Poznań)

Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski)

Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski)

Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski)

Tomasz Romanowski (AZS Poznań)

Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski)

Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa)

Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski)

Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski)

Na start w Hyeres cieszy się Maja Dziarnowska. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland niedawno świetnie zaprezentowała się w Pucharze Świata na Majorce, gdzie zajęła trzecie miejsce. 

Dobry wynik na Majorce cieszy, ale każde regaty są inne. Bardzo lubię akwen w Hyeres, jeszcze w klasie RS:X zdobyłam tutaj dwa medale Pucharu Świata. Panują tutaj zróżnicowane warunki wiatrowe, więc trzeba być wszechstronnie przygotowanym. Jestem dobrej myśli i już nie mogę doczekać się startów - mówi Maja Dziarnowska. 

W Hyeres pierwszy raz byłem w 1998 roku, mam z tym miejscem same dobre wspomnienia. Chyba siedem razy stałem tutaj na podium, trzy razy wygrałem te regaty. Co też ciekawe, startowałem tutaj już w dwóch klasach olimpijskich, a teraz mój debiut w trzeciej klasie. Początki były w klasie Mistral One Design, potem przez wiele lat była klasa RS:X i teraz klasa iQFoil, czyli żeglowanie na desce z hydroskrzydłem, dzięki któremu unosimy się nad wodą. Klasa widowiskowa, trudna i fascynująca. Cały czas się jej uczę. Ważnym aspektem regat w Hyeres jest też team building. Na campingu panuje świetna atmosfera, jest okazja do integracji, bo nieczęsto mamy okazję być wszyscy razem w jednym miejscu. Cieszymy się tą chwilą, bo po regatach każdy rozjedzie się w swoją stronę, na swoje zgrupowania i regaty - mówi Piotr Myszka. 

Spora grupa reprezentantów Polski wystartuje także w kolejnej, nowej konkurencji olimpijskiej, jaką jest Formula Kite. Na starcie staną:

Julia Damasiewicz (AZS Poznań)

Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski)

Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń)

Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski)

Dominika Sawicka (Sopocki Klub Żeglarski)

Julia Morkowska (AZS Poznań)

Maks Żakowski (AZS Poznań)

Jakub Jurkowski (AZS Poznań)

Jan Marciniak (Aqua Włocławek)

Błażej Ożóg (Sopocki Klub Żeglarski)

Michał Wojciechowski (Sopocki Klub Żeglarski)

Piotr Szymiec (Sopocki Klub Żeglarski)

W regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia ze świetnej strony zaprezentowali się zwłaszcza Julia Damasiewicz - 5 miejsce - i Maksymilian Żakowski, który był 9. Stawka w tej kitesurfingowej konkurencji jest jednak bardzo silna, można powiedzie, że z każdymi regatami coraz silniejsza. Status konkurencji olimpijskiej powoduje, że przybywa w niej coraz więcej zawodników i zawodniczek z innych klas i kitesurfingowych konkurencji. Cieszy, że polscy zawodnicy cały czas utrzymują się w ścisłej światowej czołówce. 

Do tej światowej czołówki należy również Agata Barwińska (MOS Iławą), aktualna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata w klasie ILCA 6. 

Wiem, że zrobiłam bardzo duży progres w ostatnim czasie, czego potwierdzeniem są moje wyniki. Te wyniki zobowiązują i jestem świadoma oczekiwań, jakie wobec mnie mają kibice. Staram się jednak nie nakładać na siebie presji, a jeśli już się ona pojawia, to staram się ją przełożyć na motywację do jeszcze cięższej pracy. Moje cele na ten rok? Nie lubię cyferek i deklaracji. Wolę skupiać się na tym, by stać się jeszcze lepszą żeglarską niż w roku ubiegłym. Gdy to się uda, wyniki na pewno przyjdą same - mówi Agata Barwińska, Ambasadorka PGE Sailing Team Poland. 

W klasie IlCA 6 w Hyeres wystartuje jeszcze Wiktoria Gołębiowska (MOS Iławą), a w klasie ILCA 7 na starcie zobaczymy dwóch Polaków - Piotra Malinowskiego (MOS Iława) i Michała Krasodomskiego (AZS AWFiS Gdańsk) - ten ostatni kilka dni temu zajął 6 miejsce w mistrzostwach Europy do lat 21. W klasie 470 mix wystartuje tylko jedna polska załoga - Seweryn Wysokiński i Julia Oleksiuk (CSW Opty Ustka/AZS Uniwersytet Warszawski). 

Regaty French Olympic Week w Hyeres rozpoczynają się w poniedziałek 25 kwietnia. Medalistów poznamy w sobotę 30 kwietnia. 

Regaty można śledzić tutaj. 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.