Niemiecki producent silników, MAN Energy Solutions, nabył 99 proc. udział w H-Tec Systems – rodzimej firmie zajmującej się technologią elektrolizy.
MAN zakupił udziały od GP Joule, ale transakcja podlega jeszcze zatwierdzeniu przez urzędy antymonopolowe. Pozostałe udziały są obecnie do nabycia.
- Zielony wodór staje się niezwykle ważnym zasobem naturalnym w naszej drodze do neutralnej dla klimatu globalnej gospodarki - powiedział Uwe Lauber, dyrektor generalny MAN Energy Solutions.
- Wraz z nabyciem firmy H-Tec Systems będziemy odtąd zajmować się wszystkimi etapami przetwarzania w gospodarce wodorowej pod parasolem MAN Energy Solution – dodał.
- Cieszymy się, że dwaj pionierzy technologii wodorowej, a mianowicie MAN Energy Solutions i H-Tec Systems, mają swoje korzenie w Bawarii. Chcemy, aby Bawaria stała się wiodącym ośrodkiem technologii wodorowej - powiedział Hubert Aiwanger, bawarski minister gospodarki, rozwoju regionalnego i energii oraz wiceminister Bawarii.
H-Tec Systems zostało założone w 1997 roku i ma ponad 20-letnie doświadczenie w rozwoju i badaniach wodoru. W zakładach produkcyjnych w Szlezwiku-Holsztynie i Bawarii 60 specjalistów opracowuje elektrolizery klasy megawatów oparte na procesie polimerowo-elektrolitowej membrany (PEM), w celu pokrycia zapotrzebowania na wodór zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i konwersji energii elektrycznej
MAN Energy Solutions jest także prekursorem technologii Power-to-X, umożliwiającej przekształcanie zielonego wodoru w paliwa neutralne dla klimatu.
Zwodowano największy na świecie statek do układania kabli
Świnoujście: zatopiony kuter wydobyty z dna Basenu Północnego. Służby podejrzewają celowe działanie
PRS sprawuje nadzór nad budową okrętu ratowniczego programu „Ratownik”
Chiny oddały do użytku gigantyczny statek do akwakultury. 12 gatunków ryb na jednostce
HD Hyundai jako pierwsza stocznia wyprodukował 5 tys. jednostek
Diehl Defence i Lockheed Martin łączą siły w zakresie obrony powietrznej dla sił morskich