• <

Wynik wyszukiwania - "legenda" - Wiadomości

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Prezes Chamera na 100-lecie PZŻ: żeglarstwo to sport, edukacja i patriotyzm

"Żeglarstwo to sport, pasja, edukacja i patriotyzm" – powiedział podczas wernisażu wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. PZŻ został założony 11 maja 1924 roku w Tczewie.
11.05.2024

Gala Safe Water Angels 2024 podkreśleniem znaczenia ratownictwa wodnego

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni 22 marca spotkali się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem morskim i śródlądowym oraz branżą offshore w trakcie Oskarów Ratownictwa – Gali Safe Water Angels 2024 roku. Nagrody były wręczane przez kwartalnik „Bezpieczna Woda”.
26.03.2024

Oskary Ratownictwa – Gala Safe Water Angels 2024

Gala Safe Water Angels 2024 to pierwsze w Polsce wydarzenie dedykowane ratownictwu wodnemu i morskiemu. Już 22 marca na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni spotkają się przedstawiciele organizacji, podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa oraz osobowości związane z ratownictwem wodnym i morskim oraz branżą offshore. Wydarzenie wspierają władze województwa pomorskiego.
19.03.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

Noworoczne przesłanie w związku z nagrodą Rejs Roku

Nagroda Rejs Roku - Srebrny Sekstant to prestiżowe, nadawane od 1970 roku, honorowe trofea w polskim żeglarstwie morskim. Coroczna gala żeglarska wręczenia nagród odbywa się w Gdańsku, tradycyjnie w pierwszy piątek marca. Historia nagrody to też dzieje całego polskiego żeglarstwa morskiego od rozpoczęcia jej przyznawania. Listy laureatów, to kompletne listy najwybitniejszych polskich żeglarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na morzach.
31.12.2023

2023 to udany rok dla Sunreef Yachts

Ten rok był dla Sunreef Yachts niezwykle pracowity i jednocześnie pełen sukcesów. Stocznia wprowadziła na rynek nową linię Sunreef Ultima, otrzymała zamówienia na przełomowe elektryczne superjachty i rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii, otwierając nowe biuro w Dubaju i nową stocznię w Ras Al Khaimah. Dziś przyglądamy się kluczowym momentom tego niezwykle udanego dla Sunreef Yachts roku.
28.12.2023

Putin chce więcej atomowych okrętów podwodnych

W poniedziałek w porcie w Siewierodwińsku w Rosji odbyła się ceremonia podniesienia bandery na dwóch nowych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym. Uczestniczył w niej Władimir Putin, który zapowiedział, że program dozbrajania marynarki wojennej będzie kontynuowany.
12.12.2023

Brązowy medal Maćka Rutkowskiego jak nagroda pocieszenia

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie! W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.
19.11.2023

Strażacka legenda we „Florianie”. Shan Raffel poprowadził zajęcia dla instruktorów strażackich

W ostatnich tygodniach Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła u siebie Shana Raffela, strażacką legendę z Australii, który poprowadził na jej terenie specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.
23.10.2023

Fernando Alonso: Sunreef Yachts to niesamowita technologia

Fernando Alonso niedawno odebrał swój nowy elektryczny jacht 60 Sunreef Power Eco i właśnie podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami z żeglugi. Legenda Formuły 1 dołączyła do grona ambasadorów Sunreef Yachts, wśród których są takie osobistości jak Rafael Nadal, przedsiębiorca i były mistrz Formuły 1 Nico Rosberg, czy słynny podróżnik Mike Horn.
12.10.2023

Conrad C144 ACE zwycięża na gali World Yachts Trophies 2023 w Cannes

W ubiegłą sobotę, 16 września 2023r. podczas gali World Yachts Trophies, która odbyła się w malowniczym obiekcie Carlton Beach Hotel w Cannes, najnowszy flagowy superjacht ACE po raz kolejny zatriumfował, zdobywając statuetkę za najlepszy layout w kategorii jachtów o długości 30 – 50 M.
20.09.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Dar Pomorza i Sołdek wakacyjnymi hitami. Na pokład obu statków weszło 76 tys. osób!

Statek-muzeum Dar Pomorza jest jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W trakcie minionych wakacji na pokład najsłynniejszej polskiej fregaty weszło blisko 39 tys. osób. Niewiele mniej, bo 37 tys. zwiedziło zakamarki Sołdka, cumującego przy nabrzeżu wyspy Ołowianki w Gdańsku.
07.09.2023

Rafael Nadal wypoczywa na luksusowym jachcie Bethoveen na Morzu Jońskim

Legendarny hiszpański tenisista Rafael Nadal spędza wakacje na luksusowym jachcie „Bethoveen” pływającym po Morzu Jońskim. Odwiedził już kilka greckich wysp, m.in. Korfu, Itakę i Poros.
16.08.2023

Kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński o życiu na rzece

Statek jest z natury rzeczy dla człowieka miejscem wrogim, wystarczy postawić nogę, nie tam, gdzie trzeba i można ją stracić - powiedział PAP.PL kapitan żeglugi śródlądowej Mirosław Kaczyński, który pełni służbę na Wiśle od 46 lat.
17.07.2023

Okręt podwodny zakopany w parku?

Miejska legenda w niewielkim brytyjskim miasteczku głosi, że pod miejskim parkiem zakopany jest okręt podwodny. Dwóch naukowców uważa, że udało im się znaleźć potwierdzenie tej tezy.
04.07.2023

Czas na wielki finał The Ocean Race. Przed polskim jachtem WindWhisper ostatni wyścig portowy

Na ten weekend w Genui zaplanowano The Grand Finale legendarnych regat The Ocean Race. W sobotnie popołudnie wielotysięczna publiczność obejrzy wyścig portowy. Załodze polskiego jachtu WindWhisper towarzyszyć będzie szczególny gość - zwycięzca licytacji, z której środki wsparły Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
30.06.2023

Historyczna chwila polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper wygrywa The Ocean Race

Wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Płynący pod biało-czerwoną banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, WindWhisper Racing Team bezapelacyjnie zwyciężył w legendarnych regatach The Ocean Race. Polski jacht okazał się najlepszy w klasie VO65.
26.06.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

Do mety jeszcze tysiąc mil. Polski jacht WindWhisper prowadzi w ostatnim etapie The Ocean Race

Ostatni etap tegorocznego The Ocean Race z Hagi do Genui osiągnął półmetek. Załogi ścigające się w legendarnych regatach pokonały już dystans 1000 mil. Na czele w klasie VO65 płynie polski jacht WindWhisper, który jako pierwszy trawersował przylądek św. Wincentego i twierdzę Sagres, za co otrzyma prestiżowe trofeum Vasco da Gamy.
22.06.2023

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
21.06.2023

W Płocku dostępne będzie miejskie kąpielisko nad Zalewem Sobótka. Jego nazwa nawiązuje do legendy

W Płocku od środy, 21 czerwca, dostępne będzie kąpielisko nad Zalewem Sobótka. Bezpieczeństwa będą pilnować tam ratownicy. Dostępna będzie wypożyczalnia sprzętu sportowego, plażowego i wodnego. W tej formule kąpielisko, którego nazwa nawiązuje do legendy, będzie czynne do końca sierpnia.
20.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

Huczny jubileusz 70-lecia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej już od siedemdziesięciu lat opiekuje się historią polskiego oręża morskiego i zaprasza do wspólnego świętowania! Chociaż początki były skromne, dzisiaj to największe polskie muzeum, w którym można poczuć ducha służby na morzach i oceanach.
07.06.2023

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
20.05.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

Inauguracja projektu odbudowy jachtu szkoleniowego dla dzieci, należącego niegdyś do generała Ryszarda Kuklińskiego

Po roku pracy i dzięki prowadzonej w tym czasie zbiórce, udało się zebrać środki, które umożliwią rozpoczęcie odbudowy żaglowca, który legendarny Jack Strong przekazał w swoim testamencie na cele szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W sobotę, 20 maja o godz. 10.30 w stoczni w Jachtklubie Conrad odbędzie się uroczysta inauguracja tego projektu.
18.05.2023

Wikingowie, muzyka dawna, statki po zmroku i tajniki konserwacji zabytków! Poznaj atrakcje Nocy Muzeów w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Noc z 13 na 14 maja w Narodowym Muzeum Morskim będzie wyjątkowa: sześć oddziałów w czterech różnych miastach otworzy swoje drzwi dla wszystkich entuzjastów nocnego zwiedzania. Goście będą mogli m. in. zobaczyć jak legendarni wikingowie walczyli i spędzali wolny czas, poznać historię najsłynniejszego polskiego żaglowca, wyruszyć w koncertową podróż dookoła świata, a także zgłębić sekrety konserwacji znalezisk archeologicznych.
08.05.2023

Orient Express wyrusza w morze. Legendarna firma buduje największy na świecie żaglowiec

140 lat po uruchomieniu pierwszych luksusowych pociągów, legendarny Orient Express zapowiada podbój kolejnej branży. W 2026 roku w pierwszy rejs wyruszy największy na świecie żaglowiec Orient Express Silenseas. Futurystyczny jacht żaglowy jest efektem francuskiego partnerstwa między światowym liderem w branży hotelarskiej Accor, a Chantiers de l'Atlantique, wiodącą na świecie firmą stoczniową.
21.04.2023

Ostatni rejs ORP Kondor. Były okręt opuszcza Port Wojenny Gdynia. Co dalej z siłami podwodnymi dla polskiej Marynarki Wojennej?

Służący pod biało-czerwoną banderą w latach 2004-2017 okręt podwodny typu Kobben ex-ORP Kondor (297) został 14 kwietnia br. o godzinie 14.00 odholowany do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni.
15.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 17-19 marca

Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
09.03.2023

Polski jacht WindWhisper Racing Team wygrywa w klasie VO65 w karaibskim klasyku

Załoga jachtu WindWhisper wykorzystuje przerwę pomiędzy etapami The Ocean Race do szlifowania formy na Karaibach. Polska ekipa wzięła udział w silnie obsadzonych regatach RORC Caribbean 600, wygrywając w swojej klasie (VO65) i zajmując trzecie miejsce wśród łodzi jednokadłubowych.
01.03.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

"Wielkie dni małej floty", czyli historia działań Polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej

"Wielkie dni małej floty" to najważniejsze dzieło w dorobku polskiego pisarza marynisty Jerzego Pertka. Jest biblią dla każdego pasjonata marynistyki – mówi PAP aktor oraz popularyzator historii Polskiej Marynarki Wojennej i dorobku twórczego Jerzego Pertka, Adam Kupaj. Nowe wydanie książki trafi wkrótce do księgarń.
18.02.2023

Rosjanie w nocy zrzucili cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży

Wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze w nocy z piątku na sobotę na Wyspę Węży na Morzu Czarnym, a także ostrzelały wybrzeże rakietami przeciwokrętowymi - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Południe armii ukraińskiej.
12.02.2023

Żeglarskie atrakcje do wylicytowania na rzecz WOŚP

Wśród przedmiotów aukcji gdyńskiego sztabu Orkiestry uwagę zwracają unikalne żeglarskie przygody.
27.01.2023

Historyczne centrum Odessy światowym dziedzictwem UNESCO

Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listy światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO. Wpisów dokonano podczas 18. nadzwyczajnej sesji komitetu światowego dziedzictwa UNESCO.
25.01.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

Polski jacht WindWhisper rozpoczyna oceaniczne ściganie. Startuje pierwszy etap The Ocean Race

Trwa ostatnie odliczanie przed pierwszym etapem legendarnych regat The Ocean Race. W niedzielę 15 stycznia do oceanicznego wyścigu z Alicante do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka stanie 11 załóg. Wśród jachtów klasy VO65 jest polski WindWhisper.
13.01.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Polska załoga po 50 latach weźmie udział w legendarnych regatach The Ocean Race

Po 50 latach przerwy biało-czerwona bandera wraca na trasę wyścigu The Ocean Race. W legendarnych regatach weźmie udział polska ekipa WindWhisper Racing Team, która popłynie na jachcie klasy VO65.
13.12.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
14.11.2022

Narodowe Święto Niepodległości pod żaglami Mazurka [GALERIA]

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku świętuje 104. rocznicę odzyskania niepodległości w wyjątkowy, żeglarski sposób. Okazję ku temu stworzyło niedawne pozyskanie przez Muzeum zbioru szczególnie cennych pamiątek, związanych z jednym z najważniejszych wyczynów w historii polskiego żeglarstwa – samotnym rejsem kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz dookoła świata.
08.11.2022

USA. Ekspedycja oceaniczna zidentyfikowała tajemniczy obiekt w pobliżu wraku Titanica

Uczestnicy ekspedycji oceanicznej, OceanGate Expeditions, zdołali zidentyfikować tajemniczy obiekt, który po raz pierwszy został zauważony dzięki sonarowi w pobliżu wraku Titanica w 1998 roku. W opinii członków wyprawy znalezisko „tętni życiem”.
26.10.2022

Hybrydowy statek Calypso już zwodowany. Będzie układał kable nowej generacji

Holenderska spółka Van Oord poinformowała, że nowoczesna, hybrydowa jednostka Calypso została zwodowana w stoczni Vard w Tulcea w Rumunii. Statek posłuży do układania kabli nowej generacji.
25.10.2022

"Orzeł. Ostatni patrol" - film, który jest hołdem dla marynarzy II wojny światowej wchodzi do kin

"Orzeł. Ostatni patrol" jest hołdem dla wszystkich marynarzy, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. A jednocześnie to opowieść o tym, że wojny są bez sensu - mówił PAP reżyser Jacek Bławut podczas poniedziałkowej premiery filmu o załodze słynnego okrętu podwodnego. W piątek obraz trafi do kin.
11.10.2022

Dar Pomorza rozbłyśnie na zielono

Legendarna „Biała Fregata” zmieni kolor na zielony. Wszystko to w ramach kampanii #17 milionów, do której dołączyło Narodowe Muzeum Morskie. Akcja wspiera dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
05.10.2022

Zobacz unikatowy album i ilustracje legendarnej Błyskawicy

26 września o godz. 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się promocja albumu fotograficznego poświęconego losom legendarnej „Błyskawicy”. Wydarzenie połączono z otwarciem wystawy prac Oli Komudy. To pierwszy album poświęcony ORP Błyskawica. Na blisko dwustu zdjęciach autorzy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przedstawili historię legendarnego, polskiego niszczyciela – od budowy, przez bohaterską służbę w czasie ostatniej wojny światowej, aż po współczesność.
13.09.2022

40 lat minęło. Jubileusz „Daru Młodzieży”

Był pierwszą polską jednostką żaglową, zbudowaną od początku w stoczni w Gdańsku. Dokładnie 40 lat temu zwodowano legendarny „Dar Młodzieży”.
04.07.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Azimut Yachts Poland Warsaw Night

11 maja 2022 r. w Warszawie w podniebnej przestrzeni Warsaw SkyFall grono wyselekcjonowanych gości celebrowało wejście na rodzimy rynek luksusowej marki jachtowej - Azimut Yachts Poland. Organizatorem wieczoru był lider w dystrybucji łodzi żaglowych i motorowych w Polsce – firma Dobre Jachty, która od tego roku jest wyłącznym dealerem Azimut Yachts w kraju.
12.05.2022

Debata o offshore na EKG w Katowicach. Prezes PGE Baltica: „Chcemy wzmocnić polski local content”

O tym, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest projektem cywilizacyjnym oraz kluczowym dla krajowej energetyki i gospodarki, przekonywali uczestnicy sesji „Offshore” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużą część dyskusji poświęcono edukacji i pozyskiwaniu kadr, łańcuchom dostaw, włączeniu polskich firm w proces inwestycyjny oraz wykorzystaniu polskich portów.
27.04.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji.
08.12.2021

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

W Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu dla statków

Na zachodzie Norwegii rusza projekt budowy pierwszego na świecie tunelu, który umożliwi dużym statkom bezpieczną przeprawę bez konieczności wypływania na otwarte morze. Konstrukcja pod półwyspem Stadlandet ułatwi żeglugę między miastami Bergen a Alesund.
24.10.2021

JachtFilm już w ten weekend. Zobacz morskie opowieści na ekranie

W najbliższy weekend Gdynia znów będzie filmowa. I choć miasto najbardziej kojarzone jest z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, to zbliżający się wielkimi falami festiwal JachtFilm porusza najbliższą miastu tematykę – morską. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, 16 i 17 października.
12.10.2021

Titanic z Lego

Nowy rekordowy zestaw klocków Lego to replika legendarnego statku Titanic.
11.10.2021

Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wygrała fotografia obrazująca Mechelinki

Fotografia Elwiry Kruszelnickiej zatytułowana „Po połowie” zwyciężyła konkurs Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wczoraj wręczono laureatom nagrody, a wystawę pokonkursową można już oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.
06.10.2021

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni pozyskało dziennik z rozkazami ORP Błyskawica

Rozpoczętą w 1937 r. chwalebną służbę ORP Błyskawica pod biało-czerwoną banderą uwieczniono na imponującej liczbie fotograficznych odbitek, tysiącach stron publikacji książkowych, opracowań naukowych i popularnych, kilometrach taśmy filmowej. Gdy wydawało się, że w tej historii niewiele już można dopowiedzieć, pojawiły się nieznane dotąd świadectwa, które poszerzają naszą opowieść o losach tego niezwykłego okrętu. Wśród takich nowych źródeł, pozyskanych ostatnio przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, jest bezcenny dziennik zaw
08.09.2021

US Navy w Cieśninie Tajwańskiej. Jest ostra odpowiedź Chin

Chińskie ministerstwo obrony zaprotestowało w sobotę przeciwko przejściu okrętu marynarki wojennej USA i kutra straży przybrzeżnej przez wody między Chinami a Tajwanem.
29.08.2021

Zmarł Jerzy Porębski, legenda szant

Zmarł Jerzy Porębski, szantymen i autor piosenek o tematyce żeglarskiej, popularyzator kultury morskiej. Miał 82 lata.
20.08.2021

„Dar Młodzieży” organizuje nabór załogi!

Wyjątkowa szansa dla oficerów i marynarzy floty, by zyskać prestiżowy wpis w książeczce żeglarskiej.
13.07.2021

Gdynia. Córki Raczyńskich objęły mecenat honorowy nad ORP "Błyskawica"

Honorowy mecenat nad okrętem-muzeum ORP "Błyskawica" objęły w niedzielę w Gdyni Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska. Ich matka Cecylia Raczyńska, żona Edwarda Raczyńskiego, ambasadora RP w Londynie 85 lat temu była matką chrzestną legendarnego niszczyciela Marynarki Wojennej.
27.06.2021

Port Gdynia od kuchni i nowy pomnik w mieście. Zobaczyli miejsca niedostępne na co dzień [wideo]

Ponad 80 osób zwiedziło gdyński port w sobotę 29 maja. Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia było również odsłonięcie pomnika budowniczego gdyńskiego portu - inż. Tadeusza Wendy. Pretekstem do tego było obchodzone w tym roku 100-lecie rozpoczęcia budowy Portu Tymczasowego.
29.05.2021

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

Start The Ocean Race Europe już dziś. 7 jachtów klasy VO65 i 5 jednostek IMOCA jest gotowych do udziału w europejskiej odsłonie najtrudniejszych i najważniejszych załogowych regat na świecie. Wśród nich, po prawie pięćdziesięciu latach, jest jacht z polską banderą. Załoga Sailing Poland dokładnie o godzinie 13:45 rozpocznie wyścig z francuskiego Lorient do Cascais w Portugalii.
29.05.2021

Legendarna „Maria” wraca na wody

Jacht, na którego pokładzie kpt. Ludomir Mączka pokonał tysiące mil morskich po gruntownym remoncie wraca do pływania. – Dwukrotna podróż dookoła świata wyeksploatowała jednostkę, ale dzięki zastosowaniu przy remoncie nowoczesnych materiałów, „Maria” znów jest gotowa pływać i przypominać o dokonaniach Ludojada – Paweł Ryżewski podsumowuje wymagający proces remontu jachtu.
28.05.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

"Dar Pomorza" bez barier

Od teraz trudno dostępną maszynownię czy wąskie korytarze mesy oficerskiej i szpitaliku na "Darze Pomorza" mogą obejrzeć osoby z niepełnosprawnościami oraz trudnościami w poruszaniu się. Statek – muzeum uruchomił nową formę zwiedzania – film sferyczny wyświetlany na specjalnych goglach. Technologia odsłania wszystkie tajemnice słynnej „białej fregaty”, do których do tej pory prowadziły m.in. strome schody, wysokie progi i wąskie przejścia.
12.05.2021

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Zbliża się kolejna edycja „Mini Przeglądu Filmów Morskich” przygotowana w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W programie festiwalu znajdą się zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkie reportaże. Wydarzenie odbędzie się online 30 kwietnia.
15.04.2021

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.
08.04.2021

„Zawisza Czarny” po remocie wrócił do Gdyni

„Zawisza Czarny” wypiękniał. Żaglowiec przeszedł gruntowny, największy od 20 lat remont. Główne prace już się zakończyły. Teraz na pokładzie trwają ostatnie, porządkowe szlify. Odnowiona jednostka już wkrótce rozpocznie nowy sezon i uda się na pierwsze morskie wyprawy w tym roku.
24.03.2021

2w1, czyli Gdańska Szkoła pod Żaglami podczas The Tall Ships Races

Wyjątkowa propozycja dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs w naszym kalendarzu. Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież na dwa ostatnie etapy światowej sławy regat “The Tall Ships Races” organizowanych przez międzynarodowe stowarzyszenie edukacji żeglarskiej STI. 16-dniowy rejs, dwa wyścigi, ze stolicy Estonii Tallina do stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn i stamtąd najdłuższy finałowy etap do Szczecina.
09.03.2021

Poznaj historię kapitana Krzysztofa Baranowskiego

Od piątku, 19 lutego, w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można obejrzeć film dokumentalny „Kapitan”, opowiadający o legendarnym żeglarzu – Krzysztofie Baranowskim. Scenarzystą i reżyserem filmu jest gdynianin - Kryspin Pluta, który przez blisko rok towarzyszył kapitanowi z kamerą.
18.02.2021

Historyczna mapa wojennego przejścia ORP „Orzeł" z Tallina do Rosyth współcześnie odtworzona w pracy inżynierskiej

Student czwartego roku studiów I stopnia na kierunku nawigacja w Akademii Marynarki Wojennej bosmanmat podchorąży Janusz ADRIANEK w ramach realizacji pracy inżynierskiej odtworzył historyczną mapę wojennego przejścia okrętu podwodnego ORP „Orzeł" z Tallina (Estonia) do Rosyth (Wielka Brytania). Praca pod tytułem „Projekt mapy nawigacyjnej przejścia okrętu podwodnego z Estonii do Wielkiej Brytanii" zawiera ręcznie wykonane dwie mapy na obszar Morza Bałtyckiego i cieśniny Sund. Wykonana i obroniona 4 lutego 2021 roku praca promuje
08.02.2021

Licytacje WOŚP: rejs legendarnym jachtem „Copernicus”

Pióro wieczne z podpisem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z Robertem Biedroniem, rejs legendarnym jachtem „Copernicus”, kolacja z Magdą Gessler lub Januszem Palikotem czy wyjątkowa wycieczka po Bibliotece Gdynia. To tylko niektóre z propozycji, które można wywalczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29. finał tej szczytnej, charytatywnej akcji już za kilka dni – w niedzielę, 31 stycznia. Prezentujemy hity gdyńskich aukcji.
26.01.2021

„Biała fregata” po remoncie

Legenda wśród gdynian i punkt obowiązkowy dla turystów, którzy odwiedzają Gdynię. Słynna „biała fregata”, czyli Dar Pomorza przeszła jesienią kilka remontów dofinansowanych ze środków miasta. Zwiedzający żaglowiec zobaczą w najbliższym sezonie w odnowionej wersji m.in. pentrę oficerską, kabinę wychowawcy czy szpital z ambulatorium.
20.01.2021

Szlak Legendy Morskiej Gdyni - darmowe podcasty

Gdynia i morze to w powszechnej świadomości Polaków terminy nierozłączne. Gdynia to fenomen w polskiej historii. Miasto zostało zbudowane na dziewiczym bałtyckim brzegu przez zaledwie jedno pokolenie. Było wyrazem narodowych ambicji do bycia suwerennym i znaczącym państwem na mapie Europy. Tutaj ulokowana była duma II Rzeczypospolitej, pionierski mit założycielski i przykład ekonomicznego sukcesu.
19.01.2021

„Błyskawica” zniknie. Przejdzie większy remont

Już wkrótce legendarny ORP „Błyskawica”, jedna z turystycznych atrakcji Gdyni przejdzie większy remont. To pierwsza modernizacja popularnego okrętu-muzeum od 2014 roku. Prace związane z naprawą dokową wykona gdyńska PGZ Stocznia Wojenna, która wygrała w przetargu.
12.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Vendee Globe – Dalin jako drugi minął przylądek Horn, coraz bliżej lidera

Francuz Charlie Dalin (Apivia) jako drugi przekroczył legendarny przylądek Horn i jest coraz bliżej prowadzącego swojego rodaka Yannicka Bestavena (Maitre Coq IV) w okołoziemskich regatach samotników Vendee Globe.
03.01.2021

72-letni motorowodniak udowadnia, że w sporcie nie ma granicy wieku

Henryk Synoracki w tym roku skończył 72 lata i nie myśli o zakończeniu kariery. "Nie rozumiem, dlaczego często się uważa, że ktoś z racji wieku ma kończyć ze sportem" – powiedział PAP najbardziej utytułowany polski motorowodniak.
25.12.2020

Hydropolis - wodny świat na wyciągnięcie ręki

Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw - podkreślają twórcy wrocławskiego centrum poświęconego wodzie. Goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.
11.12.2020

Maszyna szyfrująca Enigma wyłowiona z dna Bałtyku

Niemieccy nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie wyłowili maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej, ich zdaniem maszyna została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej -poinformował w środę Reuters.
04.12.2020

Zmarł Jerzy „Rumcajs” Ziomek, charyzmatyczny ratownik WOPR

Jerzy "Rumcajs" Ziomek, wiceprezes Beskidzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, charyzmatyczny ratownik wodny i przewodnik górski, zmarł w niedzielę w wieku 70 lat – poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
29.11.2020

Polski Hak w rękach Capital Park

Kolejny unikatowy teren o bogatej historii znajdzie się w portfolio Capital Park. Grupa zawarła przedwstępną umowę zakupu dwóch działek w Gdańsku o łącznej powierzchni 1,3 hektara przy ujściu Motławy do Martwej Wisły, na tzw. Polskim Haku. Inwestor planuje tam zabudowę mieszkaniową z częścią handlowo-usługową, a także reprezentacyjną przestrzeń rekreacyjną, dostępną dla wszystkich mieszkańców Gdańska i turystów odwiedzających miasto.
18.11.2020

Dzisiaj start Vendee Globe!

Na ten wyścig czeka cały żeglarski świat. Dzisiaj o godzinie 13:02 startuje Vendee Globe - najtrudniejsze okołoziemskie regaty na świecie. Najtrudniejsze, bo samotne i bez zawijania do portów. Na trasie liczącej ponad 21 tysięcy mil morskich rywalizować będzie 33 skiperów, w tym 6 kobiet. Start i meta regat usytuowane są we francuskim Les Sables d’Olonne.
08.11.2020

Odszedł kpt. ż.w. Józef Kwiatkowski

Ze smutkiem zawiadamiamy, że na wieczną wachtę odszedł kpt. ż. w. Józef Kwiatkowski.
19.10.2020

Morskie foto-klimaty

W Gdynia InfoBox trwa pokonkursowa wystawa fotografii Legenda Morska w Obiektywie 2020. Ale że fani morskich klimatów mieszkają nie tylko w Gdyni, a w czasie pandemii nie wszyscy gdynianie mogą wybrać się osobiście do galerii, pokazujemy najlepsze fotografie tegorocznej edycji konkursu.
11.10.2020

Polacy w wyścigach finałowych ME w klasie Laser

Mistrzostwa Europy w Gdańsku to już trzecia żeglarska impreza tej rangi, która odbywa się w Polsce. Wcześniej w Pucku rozegrano mistrzostwa Europy w kitesurfingu, a w Gdyni rywalizowali żeglarze w olimpijskiej klasie Finn. Teraz zaś, w gdańskich Górkach Zachodnich o medale w mistrzostwach Starego Kontynentu rywalizują żeglarze i żeglarki w olimpijskich klasach Laser Standard (mężczyźni) i Laser Radial kobiet oraz w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Do Gdańska przyjechało wielu znakomitych żeglarzy, wśród których nie b
10.10.2020

Naukowcy odkryli „Królową Oceanu”- olbrzymiego żarłacza białego u wybrzeży Nowej Szkocji [wideo]

W piątek OCEARCH, organizacja badawcza, której celem jest pomoc naukowcom w uzyskaniu „wcześniej nieosiągalnych danych z oceanu”, ogłosiła na Facebooku, że jej zespół natknął się na ważącą ponad 1606 kg dojrzałą samicę żarłacza białego o imieniu Nukumi.
08.10.2020

Już pojutrze Mistrzostwa Europy w klasie Laser w Gdańsku!

Nabrzeże Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, oraz AZS COSA Gdańsk w Górkach Zachodnich zapełnia się łódkami zawodników z całego świata. Już pojutrze na Zatoce Gdańskiej ruszą wyścigi Mistrzostw Europy klasy Laser.
06.10.2020

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

Nowe żagle dla Zawiszy Czarnego - legendarnego jachtu ZHP

Flagowy jacht Związku Harcerstwa Polskiego ma nowe żagle! Ich wymianę sfinansował sponsor jednostki – PZU. Na Zawiszy Czarnym fani żeglarstwa zdobywają pierwsze morskie szlify już od blisko sześćdziesięciu lat. Obecnie Zawisza Czarny zakończył sezon żeglarski i przechodzi największy od dwudziestu lat remont. Jego koszt szacowany jest na ponad 1 mln zł.
23.09.2020

Odnaleźć Orła - pierwsze prace i ustalenia w sprawie wyprawy w poszukiwaniu ORP Orzeł

23 września, w środę, o godz. 12:30 - Akademia Morska zaprasza na pokład Nawigatora XXI, który to w przyszłorocznej wyprawie odegra główną rolę, ponieważ to na nim popłyniemy na Morze Północne, w rejon, w którym najprawdopodobniej zatonął legendarny okręt RP.
22.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Stoczniowiec z aparatem w ręku - wyjątkowa wystawa fotograficzna

40. rocznica popisania Porozumień Sierpniowych zbliża się wielkimi krokami. Stocznia Cesarska ma świadomość, że nie da się budować przyszłości miejsca, pomijając jego historię i dziedzictwo. Ta ważna zasada towarzyszy w procesie rewitalizacji terenu od samego początku.
26.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

Opowieść o wyspie - spotkanie w Muzeum Emigracji

Jaką historię skrywa wyspa Fuerteventura? Jest rajem dla turystów czy raczej udręką dla mieszkańców? O historii tego miejsca, tubylcach i ich spojrzeniu na świat opowie Kasper Bajon - autor książki pod tytułem „Fuerte". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni.
13.08.2020

Koncert Niepodległości „Poland” na ORP Błyskawica

12 sierpnia 2020, w tygodniu Święta Wojska Polskiego i 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbędzie się internetowa premiera Koncertu Niepodległości „Poland”, który realizowany jest na okręcie ORP Błyskawica, legendarnym polskim niszczycielu z okresu II Rzeczypospolitej i weteranie II wojnie światowej. Jest to polskojęzyczna edycja Polish Independence Concert, wydarzenia zaprezentowanego w Bazie Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO w Adaži na Łotwie, podczas którego żołnierzom dziewięciu narodowości, artyści muzyką i słowem opowiedziel
11.08.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

Magic Johnson wypoczywa na luksusowym jachcie w Chorwacji

Słynny były amerykański koszykarz Magic Johnson wypoczywa na mega jachcie w Chorwacji. Tygodniowy wynajem kosztuje prawie milion dolarów. Wartość luksusowej, 86-metrowej jednostki, którą przypłynął do Splitu szacuje się aż na 150 mln USD.
03.08.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poszukuje zabytków morskich

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu apeluje o eksponaty związane z techniką morską.
24.07.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

"Gryfita" wreszcie wraca na morze

Legendarny jacht "Gryfita" po generalnym remoncie wraca na wodę. Po dwóch miesiącach statek zwodowano w porcie w Ustce.
10.07.2020

Foto maryniści

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.
29.06.2020

„Pogoria. Legenda żaglowca” zwodowana!

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 27 czerwca w wodowaniu książki Krzysztofa Romańskiego, poświęconej żaglowcowi „Pogoria”.
27.06.2020

Moc z Laserzystami - podsumowanie pierwszych 3 dni regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020

Za nami pierwsze trzy dni regat XV LOTOS Nord Cup Gdańsk 2020. Od środy po wodach Zatoki Gdańskiej pływała klasa Laser. W ciągu 3 dni w silnowiatrowych warunkach rozegrano w sumie 6 wyścigów Laser Radial, 6 wyścigów Laser Standard i 5 wyścigów Laser 4.7. W wyścigach wzięło udział ponad 160 zawodników. Klasa Laser Radial pojawiła się nawet na Wiśle Śmiałej podczas Sol Marina Race, w którym udział wzięła trenerska super liga.
27.06.2020

Poznaj legendę słynnego żaglowca Pogoria

„Pogoria. Legenda żaglowca” Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej wodowanie.
23.06.2020

Zasłużeni dla polskiego żeglarstwa uhonorowani tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego [foto]

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.
22.06.2020

Pomorski sezon żeglarski otwarty!

Ponad sto osób uczestniczyło w sobotę 20 czerwca w odsłonięciu tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka połączonego z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
21.06.2020

Wakacje w oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

W lipcu i w sierpniu 2020 roku, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza najmłodszych gości do odwiedzenia muzealnych oddziałów.
20.06.2020

Żeglarze uhonorują bohaterów na otwarcie sezonu 2020!

W najbliższą sobotę o godzinie 12 zostanie upamiętnionych dwóch zasłużonych żeglarzy. Komandor Bolesław Romanowski to legendarny dowódca okrętów podwodnych podczas II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego”. Był też pierwszym przewodniczącym Okręgu Gdańskiego Polskiego Związku Żeglarskiego, poprzednika Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który w tym roku obchodzi 55-lecie powstania.
16.06.2020

Odszedł Andrzej Szwarc, długoletni pracownik stoczni CRIST i NAUTA

Z ogromną przykrością zawiadamiamy, że w dniu 1 czerwca 2020 roku odszedł mgr inż. Andrzej Szwarc.
03.06.2020

ORP Orzeł - reportaż słuchowiskowy

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. W ostatnią sobotę wyemitowany został premierowy odcinek z cyklu reportaży słuchowiskowych poświęconych dziejom tej legendarnej jednostki.
25.05.2020

Ruszają poszukiwania legendarnego okrętu ORP Orzeł

Dokładnie 80 lat temu okręt podwodny „Orzeł” wypłynął w swój ostatni rejs, a lokalizacja jego wraku wciąż pozostaje zagadką. Z okazji wyjątkowej rocznicy startuje właśnie Narodowy Program, w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe, mające siedzibę w Cielimowie koło Gniezna, we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Programowi patronuje Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Startuje Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskie
22.05.2020

Jego nazwisko jest znane w każdej stoczni na świecie. „Ojciec żaglowców” z nowym projektem (wywiad wideo)

Brzozowy Kąt, wieś na Podlasiu. Grzebiąc na strychu, mały Zygmunt znajduje w kufrach egzemplarze miesięcznika „Morze”. Postępując według instrukcji, składa statki z papieru. Nieco później udoskonala projekty konstruując statki ze świńskiego koryta a następnie budując z kolegą drewniany kajak. Dziś, nie ma na świecie człowieka, który zaprojektował więcej żaglowców niż on, ale Zygmunt Choreń ani myśli przejść na emeryturę. Na desce kreślarskiej jego biura powstał właśnie godny następca legendarnej Pogorii.
13.05.2020

Zmarł Jack Welch - prezes amerykańskiego giganta General Eletrics

W wieku 84 lat zmarł Jack Welch, który przekształcił General Electric w najcenniejszą spółkę publiczną w Stanach Zjednoczonych
02.03.2020

Już dziś morskie legendy na dużym ekranie

Ostatni rejs transatlantyku „Batory”, relacja z budowy statku czy prywatne opowieści gdynian – to tylko niektóre historie uwiecznione na filmowych taśmach. Teraz miłośnicy morskich opowieści będą mogli je zobaczyć na dużym ekranie. Wszystko w ramach odbywającej się w poniedziałek, 24 lutego, 8. edycji Mini Przeglądu Filmów Morskich. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie 5 produkcji związanych z naszym miastem i jego historią. Filmy będą wyświetlane w Muzeum Marynarki Wojennej.
24.02.2020

Mini Przegląd Filmów Morskich

Miasto Gdynia zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich przygotowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
17.02.2020

Łukasz Zakrzewski bojerowym mistrzem świata 2020 w klasie DN, Karol Jabłoński wicemistrzem!

Mistrzostwa Świata 2020 w bojerowej klasie DN były rozgrywane od poniedziałku, 10 lutego na tafli Jeziora Orsasjön w środkowej Szwecji. Zawodnicy przez dwa ostatnie dni bezskutecznie oczekiwali na wiatr, który pozwoliłby na rozegranie kolejnych wyścigów tych regat. W związku z tym, że pierwszego i drugiego dnia zmagań udało się już rozegrać minimalną, wymaganą dla ważności regat ilość wyścigów, wyniki po drugim dniu rywalizacji są jednocześnie ostatecznymi wynikami bojerowych Mistrzostw Świata 2020 w klasie DN.
14.02.2020

Pociąg z generałem Hallerem już w Pucku

Zabytkowy pociąg, który wyruszył rankiem 10 lutego z Gdańska, dotarł do Pucka o godz. 9.35. Po południu w puckim porcie rybackim odbędzie się kulminacyjnym moment obchodów 100-lecia powrotu Pomorza do Polski - historyczna inscenizacja zaślubin z morzem.
10.02.2020

Gdańsk powitał gen. Józefa Hallera (foto)

W niedzielę, 9 lutego, w Gdańsku rozpoczęły się obchody 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Z tej okazji na Dworcu Głównym odbył się festyn, na którym pojawił się... gen. Józef Haller. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu, otrzymał platynowe obrączki, późniejszy symbol zaślubin Polski z morzem.
09.02.2020

Sesja sejmiku pomorskiego z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w niedzielę w Gdańsku na uroczystej sesji zebrał się sejmik pomorski. W sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego obecni są też samorządowcy z sąsiednich województw: zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
09.02.2020

Promocja książki Huberta Jando „ORP Orzeł - historia i hipotezy jego zatonięcia”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
05.02.2020

Program uroczystości z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Wystawy, koncerty, patriotyczny festyn oraz rekonstrukcja historycznego wydarzenia - to niektóre punkty obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W głównych uroczystościach, które odbędą się 10 lutego w Pucku weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
04.02.2020

Gdynia: Kapitan Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza 2020

Kapitan STS „Fryderyk Chopin” Bartłomiej Skwara został laureatem tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Został wyróżniony za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas regat The Tall Ships Races 2019 w klasie A.
03.02.2020

Wystawa fotograficzna : „Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości”

To był bez wątpienia wielki i w historii „Daru Młodzieży”, a nawet szerzej w historii biało-czerwonej bandery, wyjątkowy rejs. Trwał najdłużej – 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, odwiedził 23 porty na 5 kontynentach, wszędzie promując wyjątkowy moment naszej historii – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
13.01.2020

„Dar Pomorza” zyskał iluminację

Stacjonujący w Gdyni statek-muzeum "Dar Pomorza" będzie mieć od 2020 r. iluminację. Inauguracja oświetlenia na jednym z najchętniej odwiedzanych oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego nastąpiła w Sylwestra po zmroku.
01.01.2020

Dar Pomorza wrócił do Gdyni po miesięcznym remoncie

20 grudnia Dar Pomorza wrócił do macierzystego portu w Gdyni. Legendarna biała fregata była remontowana przez miesiąc w Gdańskiej Stoczni Remontowa SA z grupy kapitałowej Remontowa Holding.
20.12.2019

Ferie z Muzeum: wiążemy węzły i walczymy na śnieżki

Jak zrobić śnieżny sztorm w słoiku albo model żaglowca wojennego? Co jedli na obiad dawni marynarze? Gdzie na statku znajduje się rufa, a gdzie dziób? I jak wiąże się węzeł cumowniczy? Na uczestników zimowych zajęć edukacyjnych w gdańskich oddziałach naszego muzeum czekają same niespodzianki i dużo wspaniałej zabawy! W tym roku ferie w Narodowym Muzeum Morskim potrwają aż do 21 lutego!
16.12.2019

Załogi w klasach 49er i 49erFX wywalczyły dla Polski kwalifikację na igrzyska!

Na żeglarskich Mistrzostwach Świata w Auckland w Nowej Zelandii, załogi Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (49er) i Aleksandra Melzacka/Kinga Łoboda (49erFX) zajęły kolejno 10 i 12 miejsca w swoich klasach i tym samym zapewniły Polsce miejsce w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. O tym, które konkretnie polskie załogi pojadą do Tokio okaże się w czerwcu przyszłego roku po ostatnich regatach eliminacyjnych.
09.12.2019

86 lat temu ukończono budowę Dworca Morskiego

Dworzec Morski przy ul. Polskiej 1 został zbudowany na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS "Piłsudski" czy MS "Batory" na czele.
08.12.2019

Już dziś startuje Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
26.11.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Jezioro Gopło odsłoniło konstrukcje, które mogły być elementami portu

Jezioro Gopło odsłoniło drewniane konstrukcje sprzed tysiąca lat. Dzięki niskiemu stanowi wody zauważyło je mieszkające nieopodal małżeństwo archeologów. W tym miejscu mógł istnieć most lub port związany z funkcjonowaniem wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy.
15.11.2019

Mini przegląd filmów morskich

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
12.11.2019

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Legenda Morska Gdyni zaprasza na drugą w tym roku edycję "Przeglądu Filmów Morskich" w Muzeum Marynarki Wojennej ul. Zawiszy Czarnego 1B.
08.11.2019

Stocznia Gdańska – niezwykłe miasto w mieście

Stocznia Gdańska to polski kandydat do wpisania na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to zasługuje na ochronę i upamiętnienie ze względów na swoją wyjątkowość. Jest zarówno kolebką Solidarności jak i miejscem unikalnego dziedzictwa przemysłowego
28.10.2019

Otwarcie wystawy zdjęć Stoczni Gdańskiej autorstwa Michała Szlagi

W Warszawie w witrynach budynku Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) otwarto wystawę zdjęć Michała Szlagi dokumentujących Stocznię Gdańską. W ubiegłym tygodniu NID rozpoczął kampanię starań o wpis stoczni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
01.10.2019

W przyszłym roku obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

Koncert z premierowym utworem Leszka Możdżera, festyn na dworcu PKP w Gdańsku oraz przejazd specjalnym pociągiem do Pucka - to najważniejsze punkty programu przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem, organizowanych m.in. przez pomorski samorząd.
24.09.2019

Zdjęcia do filmu o legendarnym okręcie w Gdyni

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. W przyszłym tygodniu Gdynia będzie gościć aktorów, twórców filmu i kinomanów, którzy przybędą na 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a pod koniec tygodnia, za sprawą ekipy „Orzeł. Ostatni patrol”, Gdynia stanie się planem filmowym.
13.09.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.