• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Przegląd filmów morskich w Gdyni

ac

15.04.2021 09:00 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Przegląd filmów morskich w Gdyni - GospodarkaMorska.pl
fot. Gospodarka Morska

Zbliża się kolejna edycja „Mini Przeglądu Filmów Morskich” przygotowana w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W programie festiwalu znajdą się zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkie reportaże. Wydarzenie odbędzie się online 30 kwietnia.

Spotkanie z filmem morskim to wyjątkowa okazja do uruchomienia gdyńskiej machiny czasu, w tym przywołania wspomnień o transatlantykach, niezłomnych sternikach – kapitanach, czy o legendarnych rejsach.

W 10. edycji „Mini Przeglądu Filmów Morskich” zobaczymy między innymi obraz gdyńskiego twórcy Kryspina Pluty z 2019 roku pt. „Kapitan". Film jest poświęcony 80-letniemu, legendarnemu kapitanowi Krzysztofowi Baranowskiemu, który wciąż planuje nowe wyzwania żeglarskie. To dzieło to także pretekst do przypomnienia historii Baranowskiego –  wybitnego żeglarza, który dwa razy samotnie opłynął świat.

Drugą pozycją przeglądu jest „Konstruktor Żaglowców". To z kolei 14 minutowy reportaż z 1980 roku o konstruktorze największych polskich żaglowców – Zygmuncie Choreniu. Film pokazuje Chorenia i jego zespół konstruktorów podczas powstawania żaglowca „Pogoria”.

Ostatnia pozycją przeglądu będzie kilkudziesięciominutowy montaż autorskich impresji filmowych, nakręconych przez kapitana ż. w. Jerzego Pszennego. Materiał powstał na transatlantyku „TSS Stefan Batory".

O pasji filmowej kapitana Pszennego opowie jego syn Andrzej – w rozmowie z przyjacielem ze szkolnej ławki Arkadiuszem Brzęczkiem. Ważnym wątkiem dialogu będą również osobiste wspomnienia ze wspólnych rejsów z ojcem oraz historie związane z legendarnym transatlantykiem.

„Mini Przegląd Filmów Morskich” odbędzie się w formie online 30 kwietnia o godz. 17:00. Wprowadzeniem oraz zapowiedziami filmów zajmie się Aleksander Kuba Gosk.


Dziękujemy za wysłane grafiki.