• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wygrała fotografia obrazująca Mechelinki

AK

06.10.2021 12:24 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wygrała fotografia obrazująca Mechelinki

Partnerzy portalu

Legenda Morska w Obiektywie 2021. Wygrała fotografia obrazująca Mechelinki - GospodarkaMorska.pl
Fot. Przemysław Kozłowski

Fotografia Elwiry Kruszelnickiej zatytułowana "Po połowie" zwyciężyła konkurs Legenda Morska w Obiektywie 2021. Na konkurs w tym roku wpłynęło 570 prac. Laureaci odebrali nagrody, a wystawę pokonkursową można już oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Konkurs Legenda Morska w Obiektywie wygrało zdjęcie z kategorii "Praca na Morzu", którą stworzyła Elwira Kruszelnicka.

W rozmowie z portalem Gdynia.pl autorka zdradziła, że fotografia przedstawia zdjęcie zrobione wiele lat temu w Mechelinkach.

– Nie wysyłałam go wcześniej na konkurs. I to jest uczące i rozwijające dla wszystkich nas, kiedy wysyłamy fotografię i jury w fotografii, w której żeśmy czegoś nie dostrzegli wcześniej, dostrzeże coś więcej. Z kolei jakiś nasz pewniak nie zostanie odkryty. Bardzo lubię te zdjęcie, a ma tytuł „Po połowie" - tak świadomie je zatytułowałam. Dlatego jest mi strasznie miło, bo to jest szczególnie miłe, gdy zdjęcie z sentymentem, które lubimy, zostaje nagrodzone. Serdecznie dziękuję – mówi Elwira Kruszelnicka.

Coraz większe zainteresowanie

Konkurs na gdyńskie zdjęcia morskie cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, a biorą w nim udział foto-maryniści nie tylko z Gdyni czy Trójmiasta ale i całego kraju, najczęściej goście odwiedzający miasto podczas wakacji.

– Konkurs Legenda Morska w Obiektywie nawiązuje do przebogatej tożsamości morskiej oraz marynistycznych tradycji Gdyni. Jego celem jest kreatywne zaangażowanie gdynian oraz turystów odwiedzających miasto, w tym pasjonatów szeroko pojętej tematyki morskiej – mówi Jacek Debis, juror i dyrektor w Agencji Rozwoju Gdyni, która jest organizatorem wydarzenia.

– Gratulujemy serdecznie laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Bez ich ogromnego zaangażowania konkurs nie przyniósłby tak świetnych efektów. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia wystawy w Galerii GCF i obejrzenia wielu spektakularnych fotografii morskich.

I jak dodaje, nadesłane fotografie przedstawiają ludzi związanych z morzem, legendarne miejsca, morskie wydarzenia oraz słynne jednostki i marynistyczne detale. Zdjęcia w kategorii „Wakacje Morskie” stanowią również inspirującą dokumentację niedawno minionego sezonu turystycznego.

Nowa kategoria: "Żywioł morski"

– Co roku stawiamy przed twórcami także nowe wyzwania, wprowadzając premierową kategorię. I tak w tym roku, można było po raz pierwszy nadsyłać prace w kategorii „Żywioł morski". Dodatkową nowością w tegorocznej edycji było rozszerzenie geografii konkursowych plenerów fotograficznych, dopuszczając w niektórych kategoriach, jak „Praca na morzu", „Detal Marynistyczny" oraz „Żywioł morski" zdjęcia wykonane poza Gdynią – podkreśla Jacek Debis.

Na tegoroczną, 6. edycję wpłynęła rekordowa liczba prac, bo aż 570, dlatego jury konkursu pod przewodnictwem Marzeny Śmierzchalskiej, prowadzącej wraz z mężem Maurycym Śmierzchalskim gdyńską szkołę Frames Studium Fotografii, nie miało łatwego zadania. Ostatecznie jurorzy wybrali na wystawę 50 fotografii, wyróżnili 9 prac i przyznali 3 nagrody. Dodatkową nagrodę przyznało Muzeum Marynarki Wojennej.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia otrzymali:

Marek Biniak - II Nagroda za fotografię nadesłaną w kategorii „Żywioł Morski”

Dariusz Wojtała – III Nagroda za fotografię nadesłaną w kategorii „Detal Marynistyczny”

Kornelia Głowacka - Wolf - Nagroda specjalna Muzeum Marynarki Wojennej

Magdalena Korzewska – wyróżnienie w kategorii „Detal Marynistyczny”

Małgorzata Szura-Piwnik – wyróżnienie w kategorii „Żywioł Morski” za dwie prace

Agnieszka Bladzik - wyróżnienie w kategorii „Praca na Morzu” za dwie prace

Ewa Tulińska - wyróżnienie w kategorii „Wakacje Morskie Gdyni”

Michał Komuda - wyróżnienie ex aequo w kategorii „Wakacje Morskie Gdyni”

Michał Komuda - wyróżnienie w kategorii „Inspiracje Legendą Morską"

Marek Biniak - wyróżnienie w kategorii „Panoramy Morskie"

Wystawę pokonkursową Legenda Morska w Obiektywie 2021 można oglądać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego, pl. Grunwaldzki 2.


Na zdjęciu głównym Elwira Kruszelnicka i jej nagrodzona praca "Po połowie". / Fot. Przemysław Kozłowski

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.