• <
gryfia_70lat

„Błyskawica” zniknie. Przejdzie większy remont

ew

12.01.2021 14:15 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki „Błyskawica” zniknie. Przejdzie większy remont

Partnerzy portalu

„Błyskawica” zniknie. Przejdzie większy remont  - GospodarkaMorska.pl
fot. Marek Sałatowski / z facebookowej grupy „Gdynia w obiektywie”

Już wkrótce legendarny ORP „Błyskawica”, jedna z turystycznych atrakcji Gdyni przejdzie większy remont. To pierwsza modernizacja popularnego okrętu-muzeum od 2014 roku. Prace związane z naprawą dokową wykona gdyńska PGZ Stocznia Wojenna, która wygrała w przetargu.

Jest nie tylko atrakcją, którą każdy turysta powinien zobaczyć w Gdyni, ale i lokalnym symbolem, który doskonale kojarzą wszyscy gdynianie. To ORP „Błyskawica”, czyli polski niszczyciel na zasłużonej wojskowej emeryturze, który pełni rolę pływającego muzeum. Niedługo zniknie ze swojego stałego miejsca przy Nabrzeżu Pomorskim, aby przejść poważniejszy remont.

Co dokładnie stanie się z 85-letnim okrętem? Przejdzie „naprawę dokową”. Dokładnych szczegółów remontu Komenda Portu Wojennego w Gdyni nie ujawnia. Wiadomo natomiast, że prace będą realizowane głównie po to, aby charakterystyczny okręt pomimo upływu lat nadal mógł pełnić rolę muzeum na wodzie i rolę reprezentacyjną podczas ważnych uroczystości wojskowych.

„Błyskawicy” nie zobaczymy zatem w charakterystycznym punkcie nawet przez 90 dni, bo taki maksymalny czas trwania prac remontowych dopuszcza zakończony przetarg. Przez ten okres okręt nadal będzie jednak przebywał w Gdyni – w PGZ Stoczni Wojennej. Spółka, która wygrała w przetargu ogłoszonym przez Komendę Portu Wojennego w Gdyni wykona prace o wartości nieco ponad 7,1 mln złotych. Na wykonane naprawy stocznia udzieli 36-miesięcznej gwarancji, a ryzyko dodatkowych kosztów związanych z nieprzewidzianymi naprawami oszacowano na 11%.

Oprócz PGZ Stoczni Wojennej do przetargu stanęły też Gdańska Stocznia Remontowa i Stocznia Remontowa NAUTA w restrukturyzacji, których oferty okazały się droższe oraz obejmowały krótszy okres gwarancyjny.

O „Błyskawicy”


ORP „Błyskawica” to polski niszczyciel typu „Grom”, który został zbudowany w 1936 roku w brytyjskiej stoczni J. Samuel White w Cowes. W 1937 rozpoczął służbę w Marynarce Wojennej, uczestnicząc w późniejszych latach w działaniach podczas II wojny światowej m.in. w kampanii norweskiej, operacji „Overlord” czy bitwie o Atlantyk. Później pełnił funkcję okrętu flagowej polskiej Marynarki Wojennej oraz stacjonarnego okrętu obrony przeciwlotniczej. W Gdyni „Błyskawica” funkcjonuje jako okręt muzealny już od 1976 roku. Obecnie jest najstarszym zachowanym niszczycielem na świecie.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.