• <

Wynik wyszukiwania - "imigranci" - Wiadomości

Rząd Wysp Kanaryjskich wezwał UE do udzielenia mu wsparcia w kryzysie migracyjnym

Rząd Wysp Kanaryjskich kierowany przez Fernando Clavijo wezwał w środę władze Unii Europejskiej do udzielenia mu natychmiastowej pomocy w związku z rekordową liczbą docierających na ten hiszpański archipelag nielegalnych imigrantów z Afryki.
06.12.2023

Szef Frontexu: nie ma dowodów na to, że statki NGO zachęcają migrantów do wyruszenia w drogę

Nie ma dowodów na to, że obecność statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym zachęca migrantów do wyruszenia w drogę - oświadczył dyrektor wykonawczy agencji UE do spraw granic Frontex - Hans Leijtens w środę w wystąpieniu w komisji włoskiego parlamentu ds. układu z Schengen. Zastrzegł, że jednostki te nie mogą działać jako „niezależne podmioty”.
06.12.2023

Wielka Brytania zawarła z Rwandą nową umowę o deportacji nielegalnych imigrantów z kanału La Manche

Wielka Brytania zawarła we wtorek nowy traktat z Rwandą o odsyłaniu do tego kraju nielegalnych imigrantów - niezależnie od ich narodowości - którzy przedostają się przez kanał La Manche. Brytyjski rząd liczy, że traktat rozwieje obiekcje Sądu Najwyższego, a deportacje ruszą na wiosnę.
05.12.2023

Od stycznia do Hiszpanii przybyło ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów, głównie morzem

Od 1 stycznia do 26 listopada br. przybyło do Hiszpanii ponad 50 tys. nielegalnych imigrantów - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych hiszpańskiego MSW. Według danych resortu liczba ta jest o ponad 60 proc. większa w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r.
27.11.2023

Na Wyspy Kanaryjskie imigranci przywożą z sobą także choroby zakaźne

Według stowarzyszenia hiszpańskiej Gwardii Cywilnej oraz związku zawodowego policji wśród imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, którzy w ostatnich tygodniach masowo przybywają na Wyspy Kanaryjskie, odnotowano przypadki chorób zakaźnych, jak świerzb i gruźlica.
27.10.2023

W 2023 roku do Hiszpanii przybyło ponad 40 tys. nielegalnych imigrantów

Od 1 stycznia do 25 października br. do Hiszpanii przybyło ponad 40 tys. nielegalnych imigrantów - podały cytowane w czwartek przez media hiszpańskie służby policyjne.
26.10.2023

Hiszpania. Stan sytuacji nadzwyczajnej z powodu imigrantów na Wyspach Kanaryjskich

Ministerstwo przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Hiszpanii ogłosiło we wtorek stan sytuacji nadzwyczajnej w związku z nasilającą się falą nielegalnej imigracji na Wyspy Kanaryjskie. Na archipelag ten tylko w pierwszej połowie października br. dotarło 8,5 tys. przybyszów z Afryki.
17.10.2023

Około 390 migrantów na pokładzie ośmiu łodzi przypłynęło na Lampedusę

Około 390 migrantów na pokładzie ośmiu łodzi przypłynęło w nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa za miejscowymi służbami. W tamtejszym prowadzonym przez Czerwony Krzyż ośrodku rejestracyjnym przebywa około 800 osób.
16.10.2023

Na liczącej 10 tys. mieszkańców hiszpańskiej wyspie El Hierro jest ponad 6 tys. nielegalnych imigrantów

Władze liczącej 10 tys. mieszkańców kanaryjskiej wyspy El Hierro wezwały rząd Hiszpanii do udzielenia natychmiastowej pomocy w związku z masowym napływem nielegalnych imigrantów. Na wyspie jest już ich ponad 6 tys.
15.10.2023

Od piątku do Hiszpanii przybyło blisko 2 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki

Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia do wybrzeży Hiszpanii dotarło prawie 2 tys. nielegalnych imigrantów - podały w niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego, wskazując na szybko rosnącą liczbę przybyszów z Afryki.
15.10.2023

W Hiszpanii rozbito grupę mafijną przerzucającą nielegalnych imigrantów z Maroka

Hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która przerzucała z Maroka do Andaluzji, na południu Hiszpanii, nielegalnych imigrantów. Do sobotniego popołudnia, jak podała policja, zatrzymano 11 domniemanych członków organizacji mafijnej, w tym jej lidera.
14.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w tym roku już ponad 20 tys. nielegalnych imigrantów

W tym roku na Wyspy Kanaryjskie przybyła nienotowana od rekordowego 2006 roku liczba nielegalnych imigrantów – 20,4 tys. Oznacza to, że 2023 rok może zamknąć się największą w historii liczbą osób przybywających z wybrzeży Afryki na ten hiszpański archipelag.
12.10.2023

Na Wyspy Kanaryjskie przybyło w październiku ponad 4,5 tys. nielegalnych imigrantów

W październiku przybyło na hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie ponad 4500 nielegalnych imigrantów - poinformowały służby ratownictwa morskiego. Napływ przybyszów pochodzących głównie z Afryki Subsaharyjskiej jest nieprzerwany, w 2023 roku dotarło ich na archipelag już ponad 19 500.
10.10.2023

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją

Włochy i Wielka Brytania chcą przewodzić w Europie walce z nielegalną imigracją – zadeklarowali premierzy obu krajów Giorgia Meloni i Rishi Sunak w artykule opublikowanym w piątek na łamach dzienników „Corriere della Sera” i „The Times". W ten sposób, ich zdaniem, chroni się zaufanie obywateli.
06.10.2023

Próba porwania statku przez dziewięciu nielegalnych imigrantów w Hiszpanii

Hiszpańskie służby aresztowały we wtorek dziewięciu nielegalnych imigrantów z Afryki pod zarzutem usiłowania porwania statku. Zatrzymani, którym grozi do 10 lat więzienia, dostali się na Wyspy Kanaryjskie grożąc nożami załodze holenderskiego statku.
03.10.2023

Koreańska straż przybrzeżna zatrzymała 22 nielegalnych imigrantów z Chin, padły podejrzenia o szpiegostwo

Straż przybrzeżna zatrzymała we wtorek 22 obywateli Chin, podejrzanych o próbę nielegalnego wtargnięcia do Korei Południowej – poinformowała agencja Yonhap. Mężczyźni zostali dostarczeni łodzią w okolice portowego miasta Boryeong, oddalonego o 140 km na południe od Seulu, po czym przepłynęli 3 km do brzegu. Koreańskie władze prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie możliwości szpiegostwa.
03.10.2023

Przez kanał La Manche przepłynęło w tym roku prawie 25 tys. nielegalnych imigrantów

Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2023 roku do Wielkiej Brytanii nielegalnie przedostało się przez kanał La Manche 24 830 osób na 506 łodziach - wynika ze statystyk opublikowanych w niedzielę przez ministerstwo spraw wewnętrznych.
02.10.2023

Niemcy będą nadal płacić statkom NGO. Władze Włoch: to nasila działania przemytników

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta: Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym" - pisze portal Tichys Einblick.
29.09.2023

Włoski rząd zapowiada szybsze wydalanie niebezpiecznych imigrantów

Rząd Włoch przyjął w środę dekret, którego celem ma być ułatwienie wydalania nielegalnych imigrantów, uważanych za niebezpiecznych oraz położenie kresu zjawisku tzw. fałszywych nieletnich. To ci migranci, którzy po przypłynięciu do Włoch deklarują się jako niepełnoletni, by zapewnić sobie pobyt w osobnych ośrodkach, a zatem i lepsze warunki.
27.09.2023

Premier Meloni: potrzebujemy przynajmniej misji morskiej UE przeciwko przemytnikom ludzi

„Zamiast relokacji imigrantów, konieczne jest powstrzymanie przyjazdów, proszą o to sami uchodźcy, którym na co dzień staramy się opiekować. Nie wykluczam zaangażowania ONZ. Potrzebujemy przynajmniej misji morskiej UE przeciw przemytnikom” - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni podczas konferencji prasowej na zakończenie wspólnej z szefową KE wizyty na Lampedusie.
17.09.2023

Tunezja. Policja aresztowała kilkuset nielegalnych imigrantów i skonfiskowała łodzie

Tunezyjska policja wspierana przez jednostki antyterrorystyczne aresztowała w sobotę kilkuset imigrantów i zajęła ich łodzie w ramach zmasowanej akcji w przybrzeżnym regionie Safakis, kluczowym punkcie przerzutu migrantów do Europy.
16.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

Premier Meloni: Misja UE, w tym morskich sił zbrojnych, będzie miała na celu powstrzymanie napływu imigrantów

Zatrzymanie napływu imigrantów osiągniemy poprzez misję europejską, w tym morskich sił zbrojnych, w porozumieniu z władzami Afryki Północnej - powiedziała premier Giorgia Meloni w piątek w wieczornym nagraniu wideo opublikowanym przez Palazzo Chigi.
16.09.2023

W ciągu trzech lat na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 70 tys. nielegalnych imigrantów

W ciągu ostatnich trzech lat na Wyspy Kanaryjskie przybyło ponad 70 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki. To niemal tyle, ile wynosi populacja La Palmy.
15.09.2023

Setki migrantów wydostały się z ośrodka rejestracji na Lampedusie

Setki migrantów uciekły z ośrodka rejestracji na włoskiej Lampedusie i rozeszły się w różne miejsca na wyspie – podał w czwartek na swoim portalu dziennik „Il Fatto Quotidiano”. Według agencji Ansa wielu z nich chodziło po wyspie w poszukiwaniu jedzenia.
14.09.2023

Na Lampedusę przybyła rekordowa liczba ponad 4 tys. imigrantów; reagują Francja i Niemcy

We wtorek od północy na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło ponad 4 tys. osób na ponad 100 łodziach. Ta liczba się zwiększy, bo imigranci w kilkunastu łodziach oczekują na zacumowanie i nie zostali jeszcze przyjęci w punkcie recepcyjnym zwanym hot-spotem. Francja zamknęła granicę z Włochami, Niemcy "do odwołania" wstrzymują procedurę "dobrowolnej solidarności" - podała wieczorem agencja informacyjna Ansa.
12.09.2023

Podczas weekendu na Wyspy Kanaryjskie dotarła największa w tym roku liczba imigrantów – 1280

Hiszpańskie służby przestrzegły w poniedziałek przed nasilającym się zjawiskiem podróży nielegalnych imigrantów z północno-zachodniego wybrzeża Afryki na Wyspy Kanaryjskie. Tylko podczas minionego weekendu na ten hiszpański archipelag dotarła nienotowana w tym roku liczba przybyszów – 1280.
11.09.2023

Kolejnych 500 migrantów przybyło na Lampedusę

Około 500 migrantów na pokładzie 18 łodzi przypłynęło w sobotę na włoską wyspę Lampedusa. Tamtejszy ośrodek, prowadzony przez Czerwony Krzyż, jest przepełniony; przebywa tam ponad 2500 osób.
12.08.2023

Tunezyjscy rybacy-piraci zostali aresztowani za okradanie imigrantów na Morzu Śródziemnym

Kapitan tunezyjskiego statku rybackiego i trzej członkowie jego załogi trafili do włoskiego więzienia. Grozili imigrantom nożami, blokowali łodzie swoimi kutrami, żądali oddania pieniędzy i telefonów komórkowych – podają niedzielne włoskie media, m.in. "Gezzetta del Sud online".
30.07.2023

Od początku roku tunezyjska straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów

Od początku roku do 20 lipca krajowa straż przybrzeżna wyłowiła zwłoki 901 migrantów, poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Tunezji Kamel Feki.
26.07.2023

Hiszpania. Od 2019 r. do Andaluzji przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych imigrantów - 50 tys.

Od stycznia 2019 r. do brzegów Andaluzji, w południowej Hiszpanii, dotarła wodą rekordowa liczba nielegalnych imigrantów – ponad 50 tys., wynika z opublikowanych w poniedziałek statystyk rządu tego regionu oraz policji krajowej (Policia Nacional).
17.07.2023

Pasażerowie na gapę leżący na płetwie sterowej kontenerowca przepłynęli 2700 mil morskich

Hiszpańska straż przybrzeżna i policja na Wyspach Kanaryjskich znalazły dwóch pasażerów na gapę siedzących na płetwie sterowej kontenerowca MSC przybywającego z Afryki. Dwaj młodzi mężczyźni przebywali na pokładzie statku przez sześć dni w pozycji, w której nie byli w stanie wstać, próbując dotrzeć do Europy.
12.07.2023

W. Brytania. Najwyższa w tym roku dobowa liczba nielegalnych imigrantów na kanale La Manche - 686

686 nielegalnych imigrantów na 53 łodziach przedostało się w piątek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, co jest najwyższym dobowym bilansem od początku tego roku - poinformowało w sobotę brytyjskie MSW.
08.07.2023

Włochy. Ponad tysiąc migrantów przypłynęło na wyspę Lampedusa

Ponad tysiąc migrantów na pokładzie 25 łodzi dotarło od północy w czwartek na włoską wyspę Lampedusa - podały miejscowe służby. Łodzie wysyłane przez przemytników odpłynęły z rejonu miast Teboulba i Safakis w Tunezji. W tym roku na włoskie wybrzeża przypłynęło już ponad 60 tysięcy migrantów.
06.07.2023

Katastrofa Adriany z uchodźcami. Czy straż przybrzeżna spowodowała zatonięcie statku?

Agencja Reuters poinformowała o zeznaniach uchodźców, którzy uratowali się z katastrofy statku Adriana w połowie czerwca. Według części z nich, do przewrócenia się jednostki przyczyniła się grecka straż przybrzeżna.
04.07.2023

Ponad 820 migrantów przypłynęło w środę na Lampedusę

Ponad 820 migrantów na pokładzie 16 łodzi przypłynęło od północy w środę na włoską wyspę Lampedusa, podała wieczorem agencja Ansa. To kolejny dzień masowego napływu migrantów, przybywających z Afryki, między innymi z portu Safakis w Tunezji.
28.06.2023

Brytyjski rząd chce relokować imigrantów z hoteli na statki zacumowane przy wybrzeżu

Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. Zniechęcaniu nielegalnych imigrantów ma też służyć groźba odsyłania ich do Rwandy.
24.06.2023

Zatrzymano Egipcjanina podejrzanego o przemyt ludzi przez Morze Śródziemne

40-letni obywatel Egiptu, podejrzany o kierowanie gangiem przestępczym, który przemycił tysiące ludzi przez Morze Śródziemne do Europy, został aresztowany w Londynie - poinformowała w czwartek brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA).
22.06.2023

Aresztowano handlarzy ludźmi powiązanych z wypadkiem łodzi u wybrzeży Grecji, w którym zginęły setki osób

W Pakistanie aresztowano 10 osób podejrzanych o handel ludźmi, mogących uczestniczyć w przemycie migrantów, którzy zginęli w środowej tragedii łodzi u wybrzeży Grecji - poinformowała w niedzielę telewizja Al-Dżazira.
18.06.2023

Nowe informacje na temat katastrofy łodzi migrantów przeczą wersji greckiej straży przybrzeżnej

Nowe dowody podają w wątpliwość relacje greckiej straży przybrzeżnej dotyczące katastrofy statku migrantów, w którym zginęły prawdopodobnie setki osób. Analiza ruchu innych statków w okolicy sugeruje, że statek nie poruszał się przez co najmniej siedem godzin, zanim się wywrócił. Straż twierdzi natomiast, że w tych godzinach łódź była na kursie do Włoch i nie potrzebowała ratunku - podała w niedzielę BBC.
18.06.2023

Papież Franciszek wyraził ubolewanie z powodu śmierci migrantów, w tym wielu dzieci, na Morzu Egejskim

Na oficjalnych profilach głowy Kościoła Katolickiego na portalu Twitter opublikowano jego przekaz w dziewięciu językach, w tym po polsku, dotyczący niedawnej katastrofy w pobliżu greckiego wybrzeża, w której mogły zginąć setki osób. Do tej pory potwierdzono śmierć 78 a uratowano 104.
16.06.2023

Prawie 80 migrantów utonęło w Morzu Śródziemnym po wypadku łodzi

Co najmniej 78 migrantów utonęło w środę, kiedy przewożąca ich łódź rybacka przewróciła się na Morzu Śródziemnym u południowych wybrzeży Grecji - podała straż przybrzeżna tego kraju. Ocalono 104 osoby; uratowanych migrantów przewieziono do schronisk w południowym porcie Kalamata.
14.06.2023

Włochy. Żołnierze sił specjalnych uwolnili turecki statek, opanowany przez nielegalnych imigrantów

Żołnierze włoskich sił specjalnych uwolnili turecki statek handlowy na wodach niedaleko Neapolu, opanowany przez kilkunastu nielegalnych imigrantów, którzy ukryli się na jego pokładzie i próbowali go porwać. O operacji poinformował w piątek minister obrony Włoch Guido Crosetto.
09.06.2023

Włochy. Prawie 1500 migrantów uratowała w ostatnich godzinach Straż Przybrzeżna

Prawie 1500 migrantów zabrała z dryfujących łodzi i kutrów na Morzu Jońskim w ostatnich godzinach włoska Straż Przybrzeżna - podała agencja Ansa za dowództwem tej formacji. Odnotowano, że dobre warunki na morzu powodują zwiększenie ruchu migracyjnego w kierunku Włoch.
07.06.2023

Francja. Pięciu żołnierzy z zarzutem braku pomocy tonącym nielegalnym migrantom

Pięciu francuskim żołnierzom postawiono w czwartek zarzut nieudzielenia pomocy nielegalnym migrantom, którzy jesienią 2021 zaczęli tonąć na kanale La Manche. Francuska i brytyjska straż przybrzeżna zareagowały na sygnał SOS po 12 godzinach. 27 osób utonęło - poinformował w piątek portal dziennika Independent.
26.05.2023

Prawie 1500 migrantów przybyło minionej doby na Lampedusę

Agencja Ansa podała za lokalnymi władzami, że prawie 1500 migrantów przybyło ostatniej doby na włoską wyspę Lampedusa. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów jest ponad cztery razy więcej osób niż miejsc.
07.05.2023

Włochy. 1200 migrantów na pokładzie 35 łodzi dotarło na Lampedusę

W ciągu ostatniej doby włoska straż przybrzeżna udzieliła pomocy 1200 migrantom znajdującym się na 35 łodziach; wszyscy dotarli na wyspę Lampedusa - poinformowano w komunikacie tej formacji, wydanym w poniedziałek. W ostatnich dniach notuje się nasilenie fali migracyjnej.
24.04.2023

Blisko 15 migrantów prawdopodobnie utonęło u wybrzeży Tunezji

Tunezyjska straż przybrzeżna poinformowała, że doszło do zaginięcia i najprawdopodobniej utonięcia grupy imigrantów we wtorek u wybrzeży kraju po tym jak łódź, którą płynęli, zatonęła. 4 osoby zdołano uratować.
19.04.2023

Ponad tysiąc kolejnych migrantów przypłynęło do Kalabrii

Drogą morską do Kalabrii na południu Włoch przybyło blisko 1000 osób. Wśród nich 584 dotarły do portu Reggio Calabria na pokładzie statku Straży Przybrzeżnej, a do Crotone wpłynęła łódź z około 500 ludźmi, którym również pomogły włoskie służby.
11.03.2023

Brytyjski rząd przedstawi w przyszłym tygodniu nowe prawo, które ma zatrzymać przypływ nielegalnych imigrantów

Brytyjski rząd przedstawi we wtorek nowe regulacje, które mają zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii - pisze w sobotę brytyjski "The Sun". Projekt ustawy uniemożliwia wszystkim, którzy przybędą na Wyspy nielegalnie, ubieganie się o azyl. Następnie mają być oni wydaleni "tak szybko, jak to możliwe" do "bezpiecznego kraju trzeciego".
05.03.2023

Od 27 do 47 osób zaginionych po katastrofie łodzi z migrantami w Kalabrii

Od 27 do 47 osób jest zaginionych po katastrofie łodzi z migrantami u wybrzeży Kalabrii na południu Włoch pod koniec lutego - poinformowano w piątek w Crotone po naradzie służb na temat kontynuacji poszukiwań. Dotychczas potwierdzono śmierć 67 migrantów.
03.03.2023

Prezydent Włoch oddał hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami

Prezydent Włoch Szef państwa udał się do hali sportowej w mieście Crotone, gdzie ustawiono trumny z ciałami 67 migrantów. Sergio Mattarella oddał w ten sposób hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło u brzegów Kalabrii.
02.03.2023

Włochy. Premier apeluje do unijnych instytucji o natychmiastowe działania po katastrofie łodzi z migrantami

Premier Włoch Giorgia Meloni zaapelowała do Unii Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w związku z migracją. Szefowa rządu poinformowała o liście, jaki wystosowała do unijnych instytucji w poniedziałek, dzień po katastrofie łodzi z migrantami w Kalabrii, w której zginęły co najmniej 63 osoby.
27.02.2023

Do 63 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Potwierdzono kolejne ofiary katastrofy łodzi z migrantami, która rozbiła się o skały blisko brzegów włoskiej Kalabrii w nocy z soboty na niedzielę - podała w poniedziałek agencja Ansa. To nadal niepełny bilans tragedii w rejonie miejscowości Cutro koło Crotone.
27.02.2023

Amerykańskie służby uratowały 20 rozbitków na bezludnej wyspie w pobliżu Kuby

Funkcjonariusze amerykańskiej straży wybrzeża uratowali 20 osób na położonej na północ od Kuby wyspie Cal Sal, wchodzącej w skład archipelagu Bahamów - podała w środę telewizja CNN Espanol w oparciu o informacje służb USA.
08.02.2023

Włochy. Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy 500 migrantom na dryfującym kutrze

Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy około pięciuset migrantom na dryfującym kutrze w Cieśninie Sycylijskiej - podała w poniedziałek wieczorem Ansa. Migranci zostali wzięci na pokład statku i czterech motorówek Straży oraz Gwardii Finansowej.
07.02.2023

W wypadku łodzi z migrantami na greckich wodach zgineły cztery osoby

Cztery osoby, w tym troje dzieci, poniosły śmierć w niedzielę w wyniku wypadku łodzi z migrantami, która zatonęła u wybrzeży greckiej wyspy Leros na południowym wschodzie Morza Egejskiego - poinformowała straż przybrzeżna Grecji. Udało się uratować 39 osób.
05.02.2023

WIDEO: wycieczkowiec ratuje Kubańczyków w małej łódce

Zupełnie nowy wycieczkowiec Celebrity Beyond natknął się podczas rejsu na niewielką łódkę, na której dryfowało 19 osób.
04.01.2023

Włochy. MSW: ponad 100 tysięcy migrantów przypłynęło do naszego kraju w minionym roku

Ponad 100 tysięcy migrantów przypłynęło w minionym roku do Włoch - podało w niedzielę MSW. Najwięcej z nich to obywatele Egiptu, Tunezji, Bangladeszu, Syrii i Afganistanu.
01.01.2023

ONZ wzywa do ratowania dryfujących uchodźców

Na pokładzie niezdatnego do żeglugi statku dryfuje blisko 200 birmańskich uchodźców należących do nacji Uważa się, że blisko 200 Rohingja. Agencja ONZ poinformowała, że władze państw w regionie odmawiają im pomocy.
27.12.2022

Tunezyjskie władze wyłowiły z morza ciała czterech afrykańskich migrantów

Prokuratura poinformowała, że u wybrzeży wyspy Kerkennah na Morzu Śródziemnym odnaleziono ciała czterech osób uważanych za afrykańskich migrantów, w tym kobiety w ciąży.
26.12.2022

Brytyjczycy chcą jak najszybciej odesłać nielegalnych imigrantów

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman oświadczyła w poniedziałek, że chce jak najszybciej doprowadzić do implementacji umowy z Rwandą o deportacji tam nielegalnych imigrantów. Podkreśliła, że wysyłania do Rwandy nie należy uważać za karę.
20.12.2022

W. Brytania. 19-latek oskarżony po wywróceniu się pontonu z nielegalnymi imigrantami

Brytyjska Prokuratura Koronna postawiła w niedzielę zarzuty 19-letniemu mężczyźnie w związku w wywróceniem się przepełnionego pontonu z nielegalnymi imigrantami na kanale La Manche, wskutek czego zginęły cztery osoby.
19.12.2022

Francja wyczarteruje dwa statki, by ratować migrantów na kanale La Manche

Francja wyczarteruje dwa statki, by prowadzić akcje ratownicze na kanale La Manche, przez który migranci próbują masowo przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformował w środę sekretariat generalny ds. morza, agencja podlegająca szefowi francuskiego rządu.
30.11.2022

Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy patrole na plażach po swojej stronie kanału La Manche

Francja i Wielka Brytania podpisały w poniedziałek nowe porozumienie o wspólnej walce z przeprawami nielegalnych imigrantów przez kanał La Manche. Londyn zapłaci 72,2 mln euro Paryżowi, który zwiększy swoje siły bezpieczeństwa o 40 proc. na kanale – poinformowała agencja AFP, powołując się na francuski MSZ.
14.11.2022

KE wzywa do natychmiastowej pomocy migrantom na statku Ocean Viking

Komisja Europejska wezwała w środę do "natychmiastowego sprowadzenia na ląd w najbliższym bezpiecznym porcie" 234 migrantów, którzy przebywają na pokładzie norweskiego statku Ocean Viking, ostatniego z czterech statków humanitarnych, które utknęły ostatnio na Morzu Śródziemnym.
10.11.2022

Włochy. Ponad 560 migrantów na statkach stojących u brzegów Sycylii, rząd: trzeba to zdusić

Ponad 560 migrantów znajduje się na statkach organizacji pozarządowych, stojących od kilku dni u brzegów Sycylii w oczekiwaniu na wpuszczenie do portów. Wicepremier Matteo Salvini oświadczył w poniedziałek, że napływ migrantów to rezultat "organizowanych podróży", które trzeba "zdusić".
07.11.2022

Władze zezwoliły 144 migrantom zejść z pokładu Humanity 1 na ląd na Sycylii [AKTUALIZACJA]

Dwa niemieckie statki z prawie 300 uratowanymi z morza osobami na pokładzie oczekiwały w sobotę na możliwość zejścia migrantów na ląd; rząd Włoch pozwolił na wysadzenie na kontynent jedynie najbardziej wycieńczone osoby.
06.11.2022

Szefowa brytyjskiego MSZ: nielegalni imigranci dokonują inwazji na nasze wybrzeże

Nielegalna imigracja jest poza kontrolą, a to, co się dzieje na południowym wybrzeżu Anglii jest "inwazją" - oświadczyła w poniedziałek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman. Zapewniła, że mimo kontrowersji wokół jej osoby, nie ma zamiaru rezygnować.
01.11.2022

Libia. Co najmniej 15 migrantów zginęło po rozbiciu się łodzi

U północno-zachodnich wybrzeży Libii rozbiła się łódź z migrantami, na której prawdopodobnie doszło do pożaru; co najmniej 15 osób zginęło - poinformował w piątek rzecznik libijskiego oddziału Czerwonego Półksiężyca Tawfik Al Szukri.
07.10.2022

Kuba: od października straż wybrzeża USA zatrzymała rekordową liczbę nielegalnych imigrantów

Od października 2021 r. do sierpnia 2022 r. amerykańska straż wybrzeża zatrzymała ponad 5,1 tys. obywateli Kuby, którzy nielegalnie próbowali przedostać się do USA. Liczba ta, jak napisał w piątek niezależny kubański portal Cibercuba, jest rekordowa.
03.09.2022

Rekordowy napływ migrantów na Lampedusę: 11 łodzi w ciągu godziny

Nasila się napływ migrantów na włoską wyspę Lampedusa. W nocy z soboty na niedzielę w ciągu godziny przypłynęło tam 11 łodzi z 200 osobami, co uznano za rekord. W ciągu doby na wyspę dotarło łącznie 46 łodzi; było na nich ponad tysiąc migrantów.
28.08.2022

Włochy. Ponad 700 migrantów na 30 łodziach przypłynęło na Lampedusę

Ponad 700 migrantów na 30 łodziach przypłynęło w sobotę na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja ANSA. W tamtejszym ośrodku rejestracji i identyfikacji migrantów przebywa 930 osób, podczas gdy miejsc jest tam 350.
27.08.2022

Rekordowa dobowa liczba nielegalnych imigrantów na La Manche - 1295

Rekordowa liczba 1295 nielegalnych imigrantów przepłynęła w poniedziałek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche bądź została wyłowiona na jego wodach - poinformowało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
23.08.2022

W. Brytania. Od ogłoszenia planu deportacji do Rwandy przypłynęło już 13 tys. migrantów

Od 14 kwietnia, gdy brytyjski rząd ogłosił plan deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy - który jeszcze nie został wdrożony - przez kanał La Manche przepłynęło co najmniej 13 016 osób - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.08.2022

Dziesięć łodzi z ponad 300 migrantami przypłynęło na Lampedusę

Dziesięć łodzi z ponad 330 migrantami przypłynęło w sobotę na włoską wyspę Lampedusa - poinformowały miejscowe służby. Napływ migrantów, który nasilił się w ostatnich tygodniach, jest jednym z tematów kampanii przed wyborami parlamentarnymi we Włoszech zaplanowanymi na 25 września.
06.08.2022

Gangi przemycające ludzi przez La Manche reklamują się na TikToku

Albańskie gangi zajmujące się przerzucaniem ludzi przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii otwarcie reklamują swoje usługi na TikToku, mimo że jest to wbrew regulaminowi tej platformy - ujawniła we wtorek wieczorem brytyjska stacja GB News.
03.08.2022

W. Brytania. W czasie, gdy nie udało się odesłać 7 imigrantów, przypłynęło 444 kolejnych

We wtorek, w dniu w którym brytyjski rząd zamierzał deportować do Rwandy 7 nielegalnych imigrantów - do czego ostatecznie nie doszło po interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - do brzegów Wielkiej Brytanii przypłynęło 444 kolejnych - podano w środę.
15.06.2022

Imigranci z La Manche nie polecieli do Rwandy. Lot zatrzymany

Zaplanowany na wtorkowy wieczór lot, którym pierwsza grupa nielegalnych imigrantów miała być deportowana z Wielkiej Brytanii do Rwandy, został odwołany ze względu na złożoną w ostatniej chwili interwencję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
15.06.2022

Nielegalnie przekraczający kanał La Manche imigranci będą deportowani do Rwandy

Pierwszy lot deportacyjny do Rwandy, gdzie zgodnie z umową zawartą przez Wielką Brytanię będą odsyłani imigranci nielegalnie przekraczający kanał La Manche, może się odbyć we wtorek - orzekł w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Londynie.
13.06.2022

USA. Jedenaście ofiar śmiertelnych katastrofy statku z haitańskimi migrantami

Co najmniej 11 osób utonęło, gdy statek przewożący haitańskich migrantów wywrócił się w pobliżu Portoryko - poinformowała w czwartek Straż Przybrzeżna USA.
13.05.2022

Tunezja. Sześciu migrantów utonęło, 30 zaginęło po przewróceniu się ich łodzi

Co najmniej sześciu nielegalnych imigrantów utonęło, a 30 zaginęło w czwartek po katastrofie ich łodzi na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Tunezji - poinformował rzecznik prasowy ministerstwa obrony tego kraju Mohamed Zekri.
27.01.2022

W styczniu ponad 2,2 tys. migrantów dotarło na Wyspy Kanaryjskie

Od początku stycznia ponad 2200 migrantów nielegalnie przedostało się na należące do Hiszpanii Wyspy Kanaryjskie. To rekord za ostatnie lata. Tylko w nocy z wtorku na środę przybyło 319 osób, głównie obywateli państw Afryki Subsaharyjskiej i Maroka.
26.01.2022

W drodze z Maroka do Hiszpanii zatonęła łódź z migrantami; zginęło ponad 40 osób

Ponad 40 migrantów zginęło w wypadku łodzi płynącej w kierunku należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich. Do tragicznego zdarzenia doszło u marokańskiego wybrzeża, niedaleko miasta Tarfaja.
17.01.2022

Załoga kontenerowca uratowała 19 Kubańczyków

W piątek kontenerowiec Methoni podjął 19 imigrantów z Kuby nieopodal Islamorady na Florydzie.
05.01.2022

W 2021 roku zatrzymano 202 właścicieli łodzi przemycających imigrantów na Wyspy Kanaryjskie

W 2021 roku hiszpańskie służby policyjne zatrzymały łącznie 202 właścicieli łodzi, którymi przerzucani byli z Afryki na Wyspy Kanaryjskie nielegalni imigranci. W większości przypadków przemyt organizowany był z terytorium Maroka.
04.01.2022

Statek NGO z 440 migrantami płynie na Sycylię

Statek organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 440 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym otrzymał w piątek od władz Włoch zgodę na zawinięcie do portu Pozzallo na Sycylii. Na pokładzie jest 14 niemowląt. Załoga apelowała wcześniej o to, by przynajmniej dzieci zabrać jak najszybciej na ląd.
31.12.2021

Grecja: zatonął statek z imigrantami, są ofiary

Straż przybrzeżna Grecji potwierdziła śmierć jednej osoby ze statku, który zatonął w środę u wybrzeża wyspy Folegandros na Morzu Egejskim. Łącznie było na nim od 32 do 50 osób; 12 osób uratowano.
22.12.2021

IOM: ponad 160 migrantów zginęło w ostatnim tygodniu u wybrzeży Libii

W ciągu ostatniego tygodnia ponad 160 migrantów zginęło w dwóch łodziach, które zatonęły u wybrzeży Libii - poinformowała we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Migranci próbowali przedostać do Europy przez Morze Śródziemne.
21.12.2021

Media: mimo zimy nie ustają przeprawy imigrantów przez kanał La Manche

Kolejnych ok. 100 nielegalnych imigrantów przedostało się w piątek do Wielkiej Brytanii mimo bardzo niskich temperatur na kanale La Manche, przy czym co najmniej 30 osób przeprawiało się, nie mając na sobie nawet kamizelek ratunkowych - podał w piątek "Daily Mail".
17.12.2021

Johnson apeluje do Macrona o przyjmowanie migrantów z kanału La Manche

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w czwartek prezydenta Francji Emmanuela Macrona do przyjmowania migrantów, próbujących przedostać się do Anglii z Francji. Jego apel pojawia się dzień po katastrofie w kanale La Manche, w której zginęło 27 osób.
26.11.2021

Liczba imigrantów na La Manche już trzy razy wyższa niż w 2020 roku

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy od początku tego roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, przekroczyła 25,7 tys., co oznacza, że jest już ponad trzy razy wyższa niż w całym roku 2020 r. - poinformowano w poniedziałek.
22.11.2021

Imigranci na La Manche – wczoraj kolejny rekord

Aż 1185 nielegalnych imigrantów przedostało się w czwartek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - podało w piątek brytyjskie MSW. To szósty w tym roku dobowy rekord, a od poprzedniego, odnotowanego zaledwie w zeszłym tygodniu, jest wyższy o ponad 300.
12.11.2021

Do Włoch dotarły kolejne łodzie z migrantami - łącznie około 800 osób

Około 800 migrantów dotarło we wtorek do wybrzeży Włoch - podała Ansa. Na wyspę Lampedusa przybyło sześć łodzi z ponad 380 osobami. Niedaleko Sycylii na mieliźnie utknęła zaś wielka łódź z 400 migrantami na pokładzie. Z pomocą przyszły im służby morskie.
10.11.2021

Włochy. Ponad 400 migrantów uratowanych na morzu przybyło na Lampedusę

Ponad 400 migrantów dotarło w poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa. To uratowani przez włoskie służby morskie rozbitkowie z czterech łodzi.
08.11.2021

Do portu na Sycylii wpłynął statek z ponad 800 uratowanymi na morzu migrantami

Do portu w Trapani na Sycylii wpłynął w niedzielę należący do organizacji humanitarnej statek Sea Eye 4 z ponad 800 migrantami, uratowanymi w ostatnich dniach na Morzu Śródziemnym między włoską wyspą a brzegami Libii. Władze Włoch zgodziły się na przyjęcie jednostki.
07.11.2021

Znów rekordowa liczba nielegalnych imigrantów w kanale La Manche - 853

Co najmniej 853 nielegalnych imigrantów na 25 łodziach przedostało się w środę do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Oznacza to kolejny, piąty w tym roku, dobowy rekord.
05.11.2021

W tym roku już ponad 20 tys. emigrantów przedostało się przez La Manche

Liczba nielegalnych imigrantów, którzy od początku tego roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, przekroczyła 20 tys. – podano w środę. To ponad dwa razy więcej niż w całym roku 2020, który dotychczas był rekordowy.
03.11.2021

Richard Gere świadkiem we włoskim procesie dot. przetrzymywania imigrantów na statku

Sąd we włoskim Palermo zdecydował, że hollywoodzki gwiazdor Richard Gere ma złożyć zeznania w procesie byłego szefa włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Matteo Salviniego, który jest oskarżony o pozbawienie wolności 147 migrantów i przetrzymywanie ich na statku organizacji pozarządowej.
23.10.2021

Brytyjskie media oskarżają francuską policję o pasywność w kwestii imigrantów na kanale La Manche

Nielegalni imigranci próbujący przedostać się przez kanał La Manche wsiadają na małe łodzie i pontony w biały dzień, na oczach francuskiej policji, a funkcjonariusze nie podejmują żadnych prób, by ich powstrzymać – opisuje brytyjska stacja Sky News.
09.10.2021

65 migrantów z Libii uratowanych na pełnym morzu

65 migrantów, w tym kobiety i dzieci, zmierzających na przepełnionej, drewnianej łodzi z Libii w kierunku wybrzeży Włoch, zostało w sobotę uratowanych przez włoski statek Asso Ventinove - poinformowała Assciated Press.
03.10.2021

Marynarze przewozili do UE nielegalnych imigrantów

Ukraińscy marynarze byli częścią procederu szmuglowania nielegalnych imigrantów na statkach do krajów Unii Europejskiej. O wykryciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się ich werbowaniem poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
30.09.2021

Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, upoważniła straż graniczną do zawracania łodzi z nielegalnymi imigrantami, aby zapobiec przedostaniu się przez nich do tego kraju – podały w czwartek brytyjskie media.
09.09.2021

Kolejny dobowy rekord nielegalnych imigrantów na La Manche - 592

Co najmniej 592 nielegalnych imigrantów przedostało się w czwartek do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche - podało w sobotę ministerstwo spraw zagranicznych tego kraju. To kolejny - trzeci w ciągu miesiąca - dobowy rekord liczby złapanych migrantów.
14.08.2021

Wielka Brytania. 482 nielegalnych imigrantów na kanale La Manche w dobę

Co najmniej 482 nielegalnych imigrantów przedostało się w środę przez kanał La Manche z Francji do Wielkiej Brytanii. To dobowy rekord. Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych szacuje, że od początku roku ta liczba przekroczyła już 10 tys.
05.08.2021

Hiszpania. W 2021 tonie dwa razy więcej imigrantów

Władze Hiszpańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom (CEAR) wyliczyły, że w pierwszej połowie 2021 roku utopiło się dwa razy więcej imigrantów próbujących dotrzeć do Hiszpanii drogą morską niż w analogicznym okresie 2020 roku.
03.08.2021

Libia. IOM: 57 migrantów utonęło po tym, jak wywróciła się łódź

U wybrzeży Libii wywróciła się łódź z migrantami. Uważa się, że w wyniku tego wypadku zginęło 57 osób - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji (IOM) Safa Msehli.
27.07.2021

Włochy. 12 łodzi z migrantami przypłynęło na Lampedusę

12 łodzi z migrantami przypłynęło od północy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusa - podała Ansa za lokalnymi służbami. Na ich pokładzie było łącznie 178 osób.
24.07.2021

Francja: Uratowano 65 migrantów próbujących dopłynąć do Wielkiej Brytanii

Francuskie służby uratowały w niedzielę na kanale La Manche 65 migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii - poinformowała prefektura morska kanału La Manche i Morza Północnego. Migrantów podjęto z dwóch prowizorycznych łodzi.
19.07.2021

Włochy: Statek z 572 migrantami otrzymał zgodę na zawinięcie do portu na Sycylii

Statek organizacji pozarządowej Ocean Viking z 572 migrantami, uratowanymi w ostatnich dniach na Morzu Śródziemnym, otrzymał od władz Włoch zgodę na wpłynięcie do portu Augusta na Sycylii. Załoga alarmowała, że sytuacja na pokładzie pogarsza się.
09.07.2021

Lekarze bez Granic: zatrzymanie naszego statku we Włoszech było motywowane politycznie

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic (MSF) poinformowała w poniedziałek, że jej statek ratujący migrantów na Morzu Śródziemnym został w piątek przejęty na Sycylii z pobudek politycznych.
06.07.2021

NGO: prawie 370 migrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

Ocean Viking, statek organizacji SOS Mediterranee, uratował w niedzielę 369 migrantów na Morzu Śródziemnym w czasie szóstej akcji w ciągu kilku dni – poinformowała ta europejska organizacja pozarządowa.
05.07.2021

Na tunejzyjskich wodach zgineło co najmniej 43 migrantów po zatonięciu łodzi

Co najmniej 43 migrantów zaginęło po zatonięciu łodzi u wybrzeża Tunezji - poinformowała w sobotę organizacja Czerwonego Półksiężyca. Łódź transportowała 127 osób, 84 udało się uratować.
03.07.2021

Włochy: Siedem migrantek utonęło niedaleko Lampedusy

Siedem migrantek utonęło, a dziewięć osób zaginęło, wśród nich dzieci, w wyniku wywrócenia się w środę łodzi w odległości pięciu mil od brzegów włoskiej wyspy Lampedusa - poinformowały służby morskie. Minionej nocy na wyspę czterema łodziami dotarło ponad 250 migrantów.
30.06.2021

Hiszpania: Rozbito grupę przemycającą nielegalnych imigrantów z Maroka

Hiszpańska żandarmeria rozbiła grupę przestępczą, która od co najmniej roku przerzucała nielegalnych imigrantów z wybrzeża Maroka na Wyspy Kanaryjskie. Do poniedziałkowego popołudnia służby ujęły dwóch przywódców gangu.
21.06.2021

Jemen: Rybacy znaleźli w morzu 25 ciał migrantów

Lokalni rybacy w poniedziałek znaleźli co najmniej 25 ciał migrantów próbujących prawdopodobnie dostać się do Jemenu w nadziei na dotarcie do bogatych państw Zatoki - poinformowała francuska agencja AFP.
15.06.2021

Włochy: 12 łodzi z migrantami przypłynęło na Lampedusę

Dwanaście łodzi z migrantami przypłynęło w ciągu kilku godzin w sobotę na włoską wyspę Lampedusa. Do tamtejszego punktu pobytu trafiło ponad 600 osób.
12.06.2021

Tunezja: 23 migrantów utonęło, próbując przedostać się morzem do Włoch

Co najmniej 23 migrantów z Afryki utonęło we wraku łodzi w pobliżu Tunezji, próbując przedostać się przez Morze Śródziemne z Libii do Włoch. 70 osób zostało uratowanych - poinformował we wtorek tunezyjski oddział Czerwonego Półksiężyca.
02.06.2021

Trzecia ofiara śmiertelna masowego napływu imigrantów do Ceuty

W sobotę rano w szpitalu w Ceucie zmarł trzeci Marokańczyk, który w poniedziałek uczestniczył w masowym wtargnięciu nielegalnych imigrantów do tej północnoafrykańskiej enklawy Hiszpanii.
22.05.2021

Komisarz UE Johansson: Włochy nie zostaną same w obliczu migracji

Włochy nie mogą być pozostawione same sobie w obliczu migracji - oświadczyła w czwartek komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". Dodała, że wraz z rządami krajów Unii pracuje nad systemem relokacji migrantów.
20.05.2021

Niemcy: około 300 imigrantów uratowanych przez statek na Morzu Śródziemnym

Na Morzu Śródziemnym niemiecki statek ratowniczy "Sea-Eye 4" w krótkim czasie zabrał na pokład około 300 imigrantów. Wielu z nich płynęło w nienadających się do użytku drewnianych łodziach - informuje w poniedziałek publiczna telewizja ARD.
17.05.2021

Włochy: Salvini nie będzie miał procesu w sprawie przetrzymywania migrantów na statku

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini nie będzie miał procesu w sprawie zarzutu przetrzymywania migrantów, jaki postawiono mu za wydarzenia sprzed dwóch lat, gdy jako szef MSW opóźnił zejście uratowanych na morzu rozbitków ze statku na Sycylii.
14.05.2021

KE: brak ofert zabrania migrantów z Włoch do innych państw członkowskich UE

Komisja Europejska nie otrzymała dotychczas od państw członkowskich UE żadnych ofert przyjęcia migrantów z Włoch po tym, jak setki ludzi przybyły w weekend łodzią na włoską wyspę Lampedusa - poinformował we wtorek rzecznik KE Adalbert Jahnz.
12.05.2021

Włochy: Ponad 1400 migrantów przypłynęło od rana na Lampedusę

Ponad 1400 migrantów przybyło w niedzielę na włoską wyspę Lampedusa na pokładzie kutra i 13 łodzi - podały lokalne władze. Oznacza to znaczne nasilenie fali migracyjnej z wybrzeży Afryki. Sytuację tę ma omówić rząd Włoch.
09.05.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

Kolejnych 630 migrantów przybyło na Lampedusę w ciągu jednego dnia

Ponad 630 migrantów przybyło w ciągu jednego dnia na Lampedusę - poinformowały w niedzielę władze tej włoskiej wyspy. Po dłuższej przerwie notuje się tam nasilenie fali migracyjnej. Burmistrz Salvatore Martello uważa, że istnieje ryzyko masowego napływu migrantów z Libii.
02.05.2021

Hiszpania: 24 imigrantów zginęło w pobliżu Wysp Kanaryjskich

Co najmniej 24 afrykańskich imigrantów płynących na Wyspy Kanaryjskie zmarło z wycieńczenia w łodzi podczas trwającej ponad 20 dni przeprawy przez Atlantyk na ten hiszpański archipelag.
29.04.2021

Grecja oskarżona przed ETPCz o "szokujące" bezprawne porzucenie uchodźców na morzu

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wpłynęła skarga przeciwko Grecji mówiąca o tym, że grupy uchodźców zostały porzucone przez greckie służby w tratwach ratunkowych po tym, jak niektórzy z nich zostali pobici – podaje w poniedziałek "The Guardian".
26.04.2021

Ponad 100 migrantów prawdopodobnie zginęło w wyniku zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym

Około 130 osób mogło zginąć w wypadku łodzi z migrantami u wybrzeży Libii - poinformowała w piątek organizacja pozarządowa SOS Mediterranee. Dotychczas znaleziono 10 ciał rozbitków.
23.04.2021

Włochy: były wicepremier Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie migrantów

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej, którym nie pozwalał zejść na ląd dwa lata temu, gdy był wicepremierem i szefem MSW. Decyzję podjął w sobotę sędzia na wstępnej rozprawie w Palermo.
17.04.2021

Grecja oskarża Turcję o eskortowanie łodzi z nielegalnymi migrantami

Grecka straż przybrzeżna poinformowała o serii incydentów ze swoją odpowiedniczką z Turcji na wąskim odcinku między grecką wyspą Lesbos a wybrzeżem Turcji w sytuacji, gdy między tymi dwiema sąsiadkami i sojuszniczkami z NATO panują napięte stosunki.
02.04.2021

Imigranci płyną wpław do hiszpańskich wybrzeży

W sobotę rano dziewięciu Marokańczyków przypłynęło wpław do hiszpańskiej Melilli, miasta autonomicznego w Afryce Północnej. W sobotę w nocy śmigłowce i statki morskich służb ratowniczych rozpoczęły poszukiwania 9 nielegalnych imigrantów z Afryki subsaharyjskiej, których łódź wywróciła się w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Z 14 osób znajdujących się na łodzi, do tej pory odnaleziono zwłoki dwóch imigrantów i uratowano trzech – poinformowała Europa Press w niedzielę, powołując się na źródła służb ratowniczych.
28.03.2021

Turcja: Władze oskarżają grecką straż przybrzeżną o zabicie trzech migrantów

Władze Turcji oskarżyły w piątek grecką straż przybrzeżną o zabicie na Morzu Egejskim co najmniej trzech migrantów, których wrzucono do wody ze skutymi rękoma. Turcy twierdzą, że uratowali na morzu trzy inne osoby. Władze Grecji kategorycznie odrzucają te oskarżenia.
20.03.2021

Wyspy Kanaryjskie chcą się uwolnić od nielegalnych imigrantów

Z początkiem br. upłynął termin ultimatum wystosowanego pod koniec listopada przez lokalne władze Gran Canarii na Wyspach Kanaryjskich do rządu centralnego w Madrycie, aby nielegalni imigranci opuścili zajmowane hotele na wyspie i zostali ulokowani w innych ośrodkach.
04.01.2021

Pakt w sprawie migracji i azylu – sprzężenie systemu azylowego z polityką powrotów

23 września Komisja Europejska (KE) przedstawiła długo oczekiwany Pakt w sprawie migracji i azylu. Uwzględniając mieszany charakter migracji do Europy, zaproponowała nowy mechanizm solidarności. Jako alternatywę dla relokacji dopuszcza on opłacanie przez państwa członkowskie powrotów osób niekwalifikujących się do ochrony. Kontrowersje wzbudzi najpewniej mechanizm nadzwyczajny, przewidujący relokację osób, których nie udało się zawrócić.
28.09.2020

V4: W kwestii migracji potrzebna skuteczna kontrola na granicach

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji. Są pewne zasady, których się trzymamy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE. Wraz z premierami Węgier i Czech przekonywał, że niezbędna jest skuteczna polityka kontroli na granicach UE.
24.09.2020

88 migrantów uratowano w pięciu operacjach na kanale La Manche

Francuskie służby podczas pięciu operacji ratunkowych, przeprowadzonych wczoraj na kanale La Manche, uratowały 88 migrantów, którzy małymi łodziami próbowali dotrzeć do brytyjskiego wybrzeża.
23.09.2020

Były statek PŻB Silesia zostanie ośrodkiem dla migrantów na Malcie

Pasażersko-samochodowy prom Galaxy, należący niegdyś do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej pod nazwą "Silesia", zostanie teraz wykorzystany przez maltański rząd jako kwatera dla migrantów, przybywających do kraju. Prom wraz z pasażerami zostanie zakotwiczony na morzu. Działanie ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
03.09.2020

Pożar na łodzi z migrantami: troje zginęło, jeden nadal zaginiony

Zginęło trzech migrantów, a jeden zaginął wczoraj w wyniku pożaru i eksplozji paliwa na łodzi, którą płynęli w stronę wybrzeża Włoch. Do wypadku doszło w pobliżu Kalabrii. Pięć osób zostało rannych.
31.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.