• <

Wynik wyszukiwania - "debaty" - Wiadomości

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Pierwsza faza budowy offshore z półrocznym opóźnieniem

Opóźnienie w realizacji pierwszej fazy budowy morskich farm wiatrowych to "jakieś pół roku" - ocenił w środę w podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Jak wynikało z jego wypowiedzi, resort chce, by procedury zw. z offshore zostały przyspieszone.
08.05.2024

Debata na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym: Państwo musi wspomóc proces dekarbonizacji w firmach

Wsparcie finansowe ze środków publicznych, w tym z KPO, pomagające obniżyć koszty wprowadzenia przez firmy ekologicznych rozwiązań, regulacje zapewniające popyt na zielone produkty (np. zamówienia publiczne) - to najważniejsze warunki skutecznej dekarbonizacji polskiej gospodarki. Takie wnioski płyną z debaty „Dekarbonizacja w praktyce”, która odbyła się w ramach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Debata "Polskie porty morskie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 7-9 maja w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło tematów morskich. W trakcie debaty "Polskie porty morskie" eksperci, w tym przedstawiciele branży morskiej, rozmawiali na temat rozbudowy infrastruktury polskich portów nad Bałtykiem, ich znaczenia dla krajowej gospodarki czy też planów inwestycyjnych.
07.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND! [WIDEO]

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
02.05.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

XI Sympozjum Transportowo-Logistyczne Sea Point 2024

W dniach 7- 8 czerwca w murach Politechniki Morskiej w Szczecinie, w budynku WIET przy ul. Szczerbcowej, odbędzie się XI edycja Sympozjum Transportowo-Logistycznego Sea Point 2024, o motywie przewodnim: Region na logistycznych obrotach.
12.04.2024

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Jak wygląda proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowych?

Drugiego dnia konferencji Baltic Nuclear Energy Forum odbyła się debata poświęcona procesowi uzyskiwania kluczowych decyzji administracyjnych dotyczących budowania elektrowni jądrowych.
26.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
22.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Baltic Nuclear Energy Forum stało się faktem

W stwierdzeniu, że Gdańsk stał się Europejską Stolicą Atomistyki, nie ma przesady. Pierwszy dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum zgromadził niesamowite grono – od wybitnych przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej, po biznes żywo zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
19.03.2024

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał polskiego eksportu rolnego

Załadowanie zboża na statek trwa dziś w Polsce dwukrotnie wolniej niż w Niemczech, a rozładowanie przewożącego je pociągu: nawet czterokrotnie. Dlatego infrastruktura transportowa, w szczególności kolejowo-portowa, wymaga natychmiastowej rozbudowy i modernizacji, aby potencjał polskich eksporterów rolnych mógł być w pełni wykorzystywany - to główna konkluzja debaty eksperckiej dot. bezpieczeństwa żywnościowego zorganizowanej podczas Kongresu Odporność 2024.
15.03.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Rusza projekt MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbędzie się spotkanie inauguracyjne projektu MUNIMAP, które ma przyczynić się do dyskusji i rozpowszechnienia wiedzy na temat istotnej kwestii broni chemicznej i amunicji zatopionej w Bałtyku. Projekt jest finansowany ze środków programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
12.02.2024

Ameryka wstrzymuje dostawy LNG. Czy czeka nas kryzys energetyczny?

Administracja Joe Bidena wstrzymała nowe zatwierdzenia amerykańskiego Departamentu Energii dla możliwych projektów eksportowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). Działanie Amerykanów spotkało się z licznymi reakcjami na całym świecie, stanowiąc zarazem element gry politycznej w wyścigu o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych.
08.02.2024

Wiceszef MI: ustalanie taryf za wodę na poziomie centralnym - nie zdało egzaminu

Ustalanie taryf za wodę i ścieki na poziomie Wód Polskich nie zdało egzaminu - ocenił w środę wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że jego zdaniem ta kwestia powinna wrócić na poziom samorządów, "tam gdzie będzie to możliwe".
07.02.2024

KE proponuje zmiany w prawie, które uderzą w przetwórstwo rybne w Polsce

Projekt rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczący wymagań higienicznych dla niektórych rodzajów mięsa i produktów rybołówstwa wprowadza rygorystyczne normy uderzające w proces przetwórstwa łososia w Polsce. Polskie europosłanki, ponad podziałami politycznymi, próbują do tego nie dopuścić.
26.01.2024

Szef BBN wzywa szefa MON do decyzji w sprawie programu "Orka"

"Za naszą wschodnią granicą JEST WOJNA, a jej przebieg nie daje powodów do optymizmu. Co z produkcją K2 w Polsce? Jakie plany na Orkę i przewagę powietrzną? Jak idzie budowanie rezerw i jakie są plany na Ochronę Ludności? To są tematy do natychmiastowej analizy, debaty i decyzji" - napisał na platformie X Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
19.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Suwerenność i relacje z Chinami głównymi tematami debaty przed wyborami prezydenckimi na Tajwanie

Suwerenność i wizja dalszych relacji z komunistycznymi Chinami kontynentalnymi były głównymi tematami sobotniej debaty, w której zmierzyło się trzech kandydatów do zaplanowanych na 13 stycznia wyborów prezydenckich na Tajwanie.
30.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
29.11.2023

Korea Północna przekazała Rosji drogą morską i lądową ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym

Korea Północna przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym - powiedziała w poniedziałek w Radzie Bezpieczeństwa ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Ostrzegła, że współpraca obu reżimów się pogłębia wbrew ONZ-owskim sankcjom.
27.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Członek zarządu Baltic Hub w wypowiedzi odnośnie współpracy bankowów i branży morskiej

Zdaniem Adama Żołnowskiego, członka zarządu Baltic Hub sp. z o. o. i uczestnika debaty eksperckiej zamykającej 9. Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej, wzrost potencjału zarówno polskich banków, jak i przedsiębiorstw, może przenieść ich współpracę na zupełnie nowy poziom.
09.11.2023

38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER i rozważania na temat przyszłości polskiego sektora energii

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Co dalej z offshore – czy nowy rząd sięgnie po potencjał wiatru z morza?

Morze Bałtyckie w najbliższych latach stanie się kluczowym obszarem wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Polska może i powinna być liderem rozwoju offshore wind na Bałtyku. Korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i rozwój local content są w zasięgu ręki – jednak bez silnego wsparcia regulacyjnego nie zrealizujemy najlepszego scenariusza rozwoju. Priorytetem nowego rządu po wyborach powinno być wsparcie energetyki wiatrowej i nakreślanie efektywnej ścieżki rozwoju dla onshore i offshore.
26.10.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Biznes chce nowej strategii wodnej dla Europy

Z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) banki rozwoju w UE wspólnie przygotują instrumenty finansowania inwestycji wodnych w ramach unijnego Niebieskiego Ładu. Plan został ogłoszony dziś w Parlamencie Europejskim podczas konferencji poświęconej nowym sposobom walki z kryzysem wodnym w Europie.
12.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury [wideo]

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
08.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty [WIDEO]

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie.
03.10.2023

Ministerstwo Infrastruktury o nowych koncesjach na MFW

Droga do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez wykorzystanie morza została otwarta. 2 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”, podsumowującą proces wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
02.10.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Duda i Erdogan rozmawiali o bezpieczeństwie na Morzu Czarnym i w Europie

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie środkowej i wschodniej oraz na Morzu Czarnym były przedmiotem rozmowy prezydentów Polski i Turcji - Andrzeja Dudy i Recepa Tayyipa Erdogana - na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
19.09.2023

Biały Dom o polskim embargu na ukraińskie zboże: to są suwerenne decyzje

Blokada importu ukraińskiego zboża na wewnętrzne rynki przez Polskę i inne kraje jest ich suwerenną decyzją i hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, USA zależy jednak na powrocie do eksportu zboża przez Morze Czarne.
18.09.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl w pełnym składzie. Znamy laureata Latarni

Prom Nova Star, który odpłynie z Gdańska do Nynashamn 25 września, a na którym odbywać się będzie konferencja Rejs z GospodarkaMorska.pl – konferencja na morzu, będzie wypełniony gośćmi. Wyprzedane zostały wszystkie miejsca na udział w wydarzeniu. Wybrany został także laureat nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii „Lider Technologii Morskich”, który odbierze statuetkę podczas rejsu.
17.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Komisarz Wojciechowski: pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne

Pracujemy nad tym, żeby ukraińskie zboże trafiało w UE i na świecie tam, gdzie jest potrzebne - przekonywał we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
12.09.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023. Branża spotyka się 13 października

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.
11.09.2023

MI: Finansowanie europejskiej infrastruktury transportowej – możliwości i wyzwania

Ministerstwo Infrastruktury udostępniło komunikat na temat spotkania dotyczącego finansowania strategicznych projektów transportowych. Publikujemy informację w całości poniżej.
04.09.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Sekretarz stanu USA: każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji "dość", by przestała używać Morza Czarnego do szantażu

Każdy członek ONZ powinien powiedzieć Rosji, by przestała używać Morza Czarnego do szantażu i traktowania najsłabszych ludzi jako karty przetargowej w swojej nieusprawiedliwionej wojnie przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ sekretarz stanu USA Antony Blinken.
03.08.2023

Przemysł w obliczu transformacji. Rola Equinor i potencjał polskiego rynku

Dostęp do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł coraz częściej będzie decydował o konkurencyjności polskiego przemysłu na rynkach zagranicznych. Inwestycje we własne OZE lub kupowanie zielonej energii to także sposób na ograniczenie śladu środowiskowego polskiego biznesu. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Equinor, który – tak jak wiele skandynawskich firm – inwestuje w bardziej zrównoważoną przyszłość Pomorza i Polski.
26.07.2023

Morska energetyka wiatrowa w Polsce - szanse i zagrożenia. Eksperci w senacie o offshore wind

Polskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie w sektorze energetyki wiatrowej offshore, co utrudnia im pozyskanie finansowania na działalność w tej branży. Dla inwestorów, którzy chcieliby współpracować z rodzimymi wykonawcami, stanowi to wyzwanie. Eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie zauważyli potrzebę opracowania strategii, która usprawni sytuację.
26.07.2023

Eksperci: potrzebna strategia, która ułatwi polskim firmom walkę o kontrakty w energetyce wiatrowej

Polskie firmy dopiero zdobywają doświadczenie w sektorze offshore, co utrudnia im pozyskanie finasowania na działalność w tej branży. To problem dla inwestorów chcących współpracować z rodzimymi wykonawcami. Potrzebna jest strategia, która to usprawni - ocenili eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie.
25.07.2023

IMO krytykowane za zmienioną strategię dekarbonizacji

Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) w zeszłym tygodniu przyjęła zmienioną strategię dekarbonizacji globalnej żeglugi na szczycie klimatycznym Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego (MEPC 80) w Londynie. Nowa strategia zakłada dostosowanie sektora do celu porozumienia paryskiego w zakresie ocieplenia klimatu o 1,5ºC, ale grupy ekologiczne skrytykowały "niejasne zobowiązania", które zostały uzgodnione.
11.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
04.07.2023

Roberto Cazzulo nowym przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych

Podczas posiedzenia rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (International Association of Classification Societies, IACS) w Gdańsku odbyły się wybory na nowego przewodniczącego. Na obecną kadencję został wybrany dyrektor ds. ryzyka we włoskim towarzystwie klasyfikacyjnym RINA Roberto Cazzulo.
03.07.2023

Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza. W planach inwestycje o wartości powyżej miliarda złotych

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak ws
03.07.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W dniach 27-28 czerwca 2023 r. odbył się jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce, gromadzące kilkuset uczestników z kraju i zagranicy.
29.06.2023

O żegludze rzecznej na 10. Kongresie Morskim

W Szczecinie trwa jubileuszowa edycja Kongresu Morskiego. Jak podają media, podczas debaty dużo uwagi zostało poświęconej żegludze rzecznej. Eksperci zgodnie przyznali, że jest ona obecnie praktycznie niewykorzystywana w transporcie mimo, że jest tańsza i proekologiczna.
28.06.2023

Inauguracja 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie

Właśnie wystartowała 10., jubileuszowa edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce, zostało zainaugurowane w szczecińskiej Operze na Zamku w obecności wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka. W liście do organizatorów zwrócił się także premier Mateusz Morawiecki.
27.06.2023

W Szczecinie stratuje 10. Międzynarodowy Kongres Morski

Jutro rusza 10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce. Inauguracja jubileuszowej edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego nastąpi 27 czerwca, w szczecińskiej Operze na Zamku, natomiast drugi dzień Kongresu odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu.
26.06.2023

III Forum Morskie Radia Gdańsk. Rosną inwestycje w polskie porty

Odbywające się w dniach 22-23 czerwca wydarzenie organizowane przez Radio Gdańsk było poświęcone szeregowi zagadnień z branży morskiej. W jego trakcie od kwietnia odbywały się panele ekspercie, a także gala finałowa, podczas której wręczono statuetki Statku Roku oraz Żagla Roku.
23.06.2023

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
23.06.2023

Equinor na PSEW 2023: Polska jest gotowa na rozwój energetyki wiatrowej

„Partnerstwo i współpraca z firmami doświadczonymi w realizacji projektów morskich farm wiatrowych na całym świecie - takimi jak firma Equinor - jest kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Energetyka przyszłości nie obędzie się bez energii z wiatru” - przekonywał Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
21.06.2023

Inwestycja COSCO w terminal w Hamburgu sfinalizowana

COSCO Shipping Ports Limited i Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) uzgodniły warunki inwestycji chińskiej firmy w jeden z największych terminali kontenerowych w Hamburgu. Umowa ogłoszona po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku była długo opóźniana. W tym czasie niemieckie władzy dyskutowały nad tą inwestycją z racji politycznych skarg, że Chiny przejmą kontrolę nad krytyczną częścią niemieckiego łańcucha dostaw.
20.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

Dowódca Royal Navy: brak chętnych do służby na okrętach podwodnych to wyzwanie

Wyzwaniem dla brytyjskiego odstraszania nuklearnego jest spadająca liczba chętnych do służby na okrętach podwodnych - przyznał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dowódca Royal Navy, admirał Ben Key.
19.06.2023

PGE stawia większy nacisk na magazyny energii. Takie instalacje zapobiegną marnowaniu energii z OZE

W kolejnych latach udział energii z OZE w polskim miksie energetycznym ma sukcesywnie rosnąć. – Zielona transformacja, oparta na źródłach odnawialnych, wymaga jednak potężnych inwestycji w magazyny energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE. W pomorskim Żarnowcu PGE planuje budowę największej tego typu instalacji w Europie – bateryjnego magazynu energii o mocy powyżej 200 MW i pojemności powyżej 820 MWh.
13.06.2023

ONZ: Chiny i Rosja popierają nielegalne próby z rakietami balistycznymi Korei Północnej

Podczas piątkowej debaty w Radzie Bezpieczeństwa USA wezwały jej członków do potępienia Korei Północnej za jej realizowane wbrew międzynarodowemu prawu kolejne próby z rakietami balistycznymi. Chiny i Rosja nie poparły tego wezwania.
03.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej

Cezary Pazura, Paweł Orleański i Krzysztof Zalewski to ambasadorowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Płyniemy z wiatrem”. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej będą obalać mity i edukować o korzyściach wynikających z rozwoju morskiej i lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Od 15 czerwca, który jest Światowym Dniem Wiatru – w radiu, prasie i telewizji będą ukazywać się spoty z udziałem ambasadorów. Kampania jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.05.2023

Instytut Jagielloński: nowy indeks określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju

Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego to nowy wskaźnik, który określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował w czwartek Instytut Jagielloński. Analitycy instytutu wskazali, że według danych za 2022 r. Polska zajęła w tym rankingu 33. miejsce na 45 państw.
25.05.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania kongresu, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
23.05.2023

P. Müller ws. propozycji Ziobry: idealny moment na rozmowę o Fit for 55 to posiedzenie rządu

Posiedzenie rządu to idealny moment na rozmowę o kosztach Fit for 55 - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do propozycji Zbigniewa Ziobrę debaty z premierem na ten temat. Według Müllera, argumenty Ziobry w tej sprawie są średnio trafione.
22.05.2023

Prezes PiS: niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego

Niepodobna wyobrazić sobie trwałego i dynamicznego wzrostu rodzimej gospodarki bez odbudowy przemysłu okrętowego, bez rewitalizacji stoczni, bez rozwoju portów, bez podźwignięcia rybołówstwa oraz bez restytucji naszej bandery - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników Konwentu Morskiego.
22.05.2023

Gazterm 2023: gazu w Polsce nie zabrakło i nie zabraknie

W Międzyzdrojach trwa 26. konferencja Gazterm, której tematem przewodnim jest „Nowy globalny porządek energetyczny”. Dyskusje koncentrują się m.in. na nowych rozwiązaniach w zakresie bezpieczeństwa rynków gazu w Polsce i Europie, strategicznych projektach infrastrukturalnych, a także aktualnej sytuacji polskiego sektora gazowniczego. Honorowy patronat nad 26. Konferencją Gazterm objął Andrzej Duda, Prezydent RP.
16.05.2023

UNCTAD alarmuje. Żywność drożeje. Czy zmaleje popyt na zboża, przeładunki w portach i transport morski?

Dochód krajów rozwijających się zmaleje w najbliższym czasie o 800 mld dolarów. Problem może dotyczyć zarówno biednych, jak i bogatych. W najnowszym opracowaniu UNCTAD alarmuje, że po dekadzie wzrostu kraje rozwijające wpadły w dół zadłużenia. To sygnał alarmowy dla operatorów portów i statków zajmujących się transportem zbóż i żywności.
15.05.2023

Morska i lądowa energetyka wiatrowa w Polsce. Nowe rozdanie podczas konferencji PSEW2023 w Serocku

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW 20-22 czerwca br. w Serocku.
12.05.2023

Marszałek Witek: energetyka, transport i cyfryzacja to fundamenty Trójmorza

Zerwanie tradycyjnych szlaków transportowych ze wschodu, poszukiwanie alternatywnych dostawców surowców energetycznych czy wojna informacyjna i cyberbezpieczeństwo to wyzwania, z którymi aktualnie mierzą się przywódcy polityczni – powiedziała „Kurierowi Lubelskiemu” marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
11.05.2023

Europosłanka Zalewska: w Polsce unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki

W Polsce Unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki – mówiła w czwartek w Parlamencie Europejskim eurodeputowana PiS Anna Zalewska w trakcie debaty pt. Oceany, różnorodność biologiczna i rybołówstwo.
11.05.2023

Konferencja PSEW2023 zbliża się wielkimi krokami

Liberalizacja ustawy 10H oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość. Jednak jest jeszcze wiele zagadnień i wyzwań, które wymagają wypracowania rozwiązań w gronie ekspertów i decydentów. O kierunku rozpędzającej się transformacji energetycznej w oparciu o energetykę wiatrową oraz cały sektor OZE będzie tegoroczna Konferencja PSEW2023 20-22 czerwca w Serocku.
10.05.2023

Wystartowała rejestracja na VI edycję Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju, czyli najważniejsza konferencja gospodarcza w północnej Polsce. W wydarzeniu można wziąć udział korzystając z bezpłatnej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej Forum. Impreza od lat gromadzi znamienitych ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Rejestracja jest bezpłatna.
09.05.2023

PKN Orlen osiągnął rekordowe wydobycie własne gazu w 2022 r.

Ponad 7 mld m sześc. wydobycia gazu w roku ubiegłym - nigdy takiego nie było - poinformował we wtorek podczas EKG w Katowicach członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia Robert Perkowski. Dodał też, że Baltic Pipe w tym roku może przetłoczyć 6,5 mld m sześc. gazu.
25.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

"Debata terminali". Rusza XI Edycja Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2023

W świetle sytuacji międzynarodowej nabiera on szczególnego znaczenia, także dla zapewnienia bezpieczeństwa łańcuchów dostaw. Podczas debaty terminal, która odbędzie się podczas XI Edycji Forum Fracht, zostaną poruszone aktualne wyzwania związane z funkcjonowaniem korytarzy transportowych, międzynarodowych szlaków komunikacyjnych i łańcuchów dostaw oraz roli terminali we współczesnej wymianie handlowej.
17.04.2023

Inteligentna sieć pozwoli na dalszy rozwój OZE w Polsce [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Jak przygotować infrastrukturę energetyczną pod rozwój OZE? – było to główne pytanie, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty zorganizowanej podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER. Patronem wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Eksperci i branża podkreślali jednogłośnie, że kluczem jest rozwój inteligentnego systemu sieciowego w Polsce.
13.04.2023

DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu

Ostatnie wydarzenia przyspieszyły transformację energetyczną. W związku z tym kierunek rozwoju wyznacza m.in. dywersyfikacja. Związane z tym zagadnienia zostaną poruszone 27-28 września podczas IX Kongresu Energetycznego. W związku z tym DISE zaprasza do debaty decydentów, którzy nadadzą biegu zmianom.
29.03.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Partnerzy Nor-Shipping napędzają postęp gospodarki morskiej dzięki wodorowi

7 czerwca Nor-Shipping we współpracy z Ocean Hyway Cluster i Maritime CleanTech organizują drugą konferencję Nor-Shipping Hydrogen Conference. W wydarzeniu, które odbędzie się w głównych halach wystawienniczych Nor-Shipping w Lillestrøm, wezmą udział eksperci z całego powstającego łańcucha wartości wodoru, dostarczając wgląd w najnowsze osiągnięcia w zakresie jednego z najbardziej obiecujących „zielonych” paliw przyszłości dla przemysłu morskiego.
28.03.2023

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023

Zwiększony fokus na inwestycje w sektorze gospodarki morskiej i większa ich waga zbiegły się w czasie ze zwiększeniem liczby zagrożeń na nie czyhających. O tym, czego się spodziewać i jak się zabezpieczać, przedstawiciele branży dyskutowali podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023.
13.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Fregata Type 32 pozostaje istotnym zapotrzebowaniem Wielkiej Brytanii na platformę bojową

Planowany typ okrętów pozostaje częścią przyszłych planów platformowych brytyjskiej Royal Navy. A to wszystko pomimo obaw o opóźnienie, ograniczenie lub anulowanie programu w związku z ograniczeniami wydatków publicznych rządu, zbliżającym się przeglądem obronnym i równoważeniem budżetu w ramach różnych programów marynarki wojennej.
10.02.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
06.02.2023

Poznaj rynek umów cPPA podczas Konferencji RE-Source Poland Hub, 21-22 marca w Warszawie

Konferencja RE-Source Poland Hub to największe w Polsce wydarzenie skupiające w jednym miejscu nabywców i dostawców zielonej energii. Już 21-22 marca w Warszawie, pierwszy raz w formule 2-dniowej, uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę nie tylko zgłębić wiedzę w zakresie funkcjonowania rynku umów cPPA, ale także nawiązać stałą, efektywną współpracę dzięki dedykowanej strefie spotkań B2B.
29.01.2023

Zatwierdzenie kolejnych sankcji opóźniane przez dyskusję o portach

W czwartek Unia Europejska uzgodniła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Jego zatwierdzenie było kilkukrotnie opóźniane przez spory o to, czy UE powinna ułatwiać eksport rosyjskich nawozów przez europejskie porty, mimo że firmy nawozowe są własnością objętych sankcjami oligarchów.
16.12.2022

PKN Orlen 70 proc. ropy naftowej do swoich rafinerii sprowadza spoza Rosji

70 proc. ropy naftowej dla wszystkich rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie pochodzi z kierunków alternatywnych do rosyjskiego - poinformował PKN Orlen. Koncern od początku wojny w Ukrainie całkowicie zrezygnował z dostaw ropy rosyjskiej drogą morską - zaznaczył.
03.12.2022

Polenergia na Offshore Wind Poland 2022: długofalowe spojrzenie na MEW

Konferencja Offshore Wind Poland 2022 stała się miejscem debaty nad rozwiązaniami, które mogą pomóc rozwinąć już realizowane projekty morskich farm wiatrowych, ale także wzmocnić perspektywy dla kolejnych faz. Ważne postulaty wysunął Maciej Stryjecki, Head of Offshore Wind w spółce Polenergia.
01.12.2022

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
28.11.2022

Polski transport w dobrej formie mimo trudnej sytuacji geopolitycznej

Dzięki swojej elastyczności i umiejętności adaptacji do nowych warunków geopolitycznych i rynkowych polski transport jest nadal w dobrej kondycji, choć daje się zauważyć negatywny wpływ zaburzeń łańcuchów dostaw i wzrostu cen surowców energetycznych, związanych m.in. z wojną w Ukrainie - wskazywali uczestnicy debaty „Transport drogowy w obliczu geopolitycznych zmian”, która odbyła się w ramach konferencji PAP pt. „Transport drogowy dziś i wyzwania przyszłości”.
25.11.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: jesteśmy dobrze przygotowani do zimy, nasz kraj ma kryzys pod kontrolą

Kanclerz Olaf Scholz ocenia, że Niemcy są dobrze przygotowane do zimy w obliczu trwającego kryzysu energetycznego. Państwo dba, by miliony obywateli mogły samodzielnie przejść przez ten kryzys - oświadczył w środę podczas debaty nad budżetem w Bundestagu. To jest "kryzys, o którym dziś możemy powiedzieć: nasz kraj ma go pod kontrolą" - oznajmił.
23.11.2022

Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu

Do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku w pożądanej wielkości potrzebujemy przyspieszenia działań regulacyjnych, administracyjnych, projektowych i inwestorskich - wskazywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

MRiT: Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Polska dystrybucja chce się transformować. Spółki OSD podpisały Kartę Efektywnej Transformacji

Podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER została podpisana Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki, której celem jest przyspieszenie rozwoju systemu dystrybucyjnego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal GospodarkaMorska.pl.
07.11.2022

Polski sektor OZE z sukcesami i dużym słoniem w pokoju [RELACJA]

Tematem rozmów podczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl był rozwój OZE w Polsce. Sektor może pochwalić się osiągnięciem 20 GW mocy zainstalowanej, ale niestety w dalszym ciągu boryka się z wieloma problemami. Największym „słoniem w pokoju” są niedoinwestowany system sieciowy. Eksperci wskazali, że niedocenioną technologią w Polsce jest energetyka wodna. Z kolei na zielone inwestycje, w tym odpady, otwiera się ciepłownictwo.
07.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata online!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Nawiązanie globalnej współpracy partnerskiej pomiędzy WWF i Ørsted

Współdziałanie obu firm ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, zwiększających różnorodność biologiczną oceanów. Pomoże to osiągnąć osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną. [VIDEO]
31.10.2022

Konferencja "Offshore Wind - Logistics & Supplies". Zaprasza PTMEW

W dniach 26-27 października 2022 r. w Gdyni odbędzie się organizowana przez Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej jedenasta edycja Konferencji „Offshore Wind - Logistics & Supplies”.
18.10.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries.
10.10.2022

Weber: w 2023 r. Wody Polskie mają otrzymać 250 mln zł na pogłębianie rzek

Wody Polskie w 2023 r. mają otrzymać z budżetu 250 mln zł na realizację programu pogłębiania rzek - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Dodał, że prace mają być prowadzone m.in. w okolicy Płocka.
07.10.2022

Niemcy. Ekspert ds. bezpieczeństwa: dane przesyłane podmorskimi łączami są bardziej narażone na atak niż rurociągi

Oczywisty akt sabotażu, dokonany na rurociągi Nord Stream 1 i 2 pokazuje, że europejska infrastruktura jest wrażliwa. Jednak o wiele bardziej należy przejmować się danymi, przesyłanymi podmorskimi łączami niż rurociągami – komentuje w czwartek Johannes Peters, ekspert ds. strategii i bezpieczeństwa morskiego z Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kilonii, na łamach RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland).
29.09.2022

Szef ONZ: Porozumienie ws. eksportu żywności z Ukrainy symbolem nadziei dla świata

Nasz świat jest w wielkich tarapatach, ale porozumienie w sprawie eksportu żywności z Ukrainy jest symbolem nadziei i tego, co możemy zdziałać razem - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwarcia debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wezwał też, by "zakończyć samobójczą wojnę przeciwko naszej planecie".
20.09.2022

Przekop Mierzei. Zarząd Województwa Pomorskiego o rządzie: postanowili zastąpić merytoryczną dyskusję ucieczką w patriotyczną retorykę

Zarząd Województwa Pomorskiego wydał w piątek 16 września oświadczenie w sprawie otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej. Odniósł się w nim krytycznie do inwestycji i zarzuca PiS-owi brak debaty publicznej m.in. w sprawie zmian w linii brzegowej czy dalszego rozwoju portu w Elblągu. "Sposób prowadzenia tej inwestycji i traktowanie wszystkich zainteresowanych to doskonały przykład obniżania się poziomu debaty publicznej w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.
16.09.2022

Karpacz’22: PFR inwestuje w krajowe firmy dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski

Transformacja energetyczna bez udziału polskich firm nie ma sensu – powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w trakcie debaty „Nowe podejście do bezpieczeństwa energetycznego Polski” podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
09.09.2022

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Europoseł: KE nie przekazała Polsce środków na plan odbudowy i uchodźców z Ukrainy, a chce solidarności ws. gazu

Komisja Europejska nie przekazała Polsce pieniędzy na plan odbudowy po pandemii, nie zauważa też, że nasz kraj "przyjął 4 miliony matek i dzieci z Ukrainy", i nie przekazała mu należnych środków na ich wsparcie; tymczasem teraz, wiedząc, że Polska ma gaz, chce solidarności - mówi w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
21.07.2022

W przededniu decyzji inwestycyjnych gwałtownie rosną koszty realizacji MEW

Potrzeba interwencji legislacyjnej – to główny wniosek z czwartkowej debaty ZPP nt. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentanci administracji oraz branżowi eksperci.
18.07.2022

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

Już w najbliższy czwartek, 14 lipca w Świetlicy Wolności w Warszawie odbędzie się kolejna Debata Forum Energii ZPP. Tym razem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców bierze pod lupę status inwestycji w morską energetykę wiatrową. Debata odbędzie się także w trybie online.
13.07.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: AfD żądająca uruchomienia Nord Stream 2 to „partia rosyjska”

Środowa debata w Bundestagu była poświęcona w przeważającej mierze kwestiom energetycznym, szczególnie w obliczu możliwości odcięcia gazu przez Rosję. Kanclerz Olaf Scholz ostro zareagował na żądania posłów AfD i Lewicy, domagających się czasowego uruchomienia zamkniętego w wyniku sankcji rurociągu Nord Stream 2, nazywając AfD „partią rosyjską”.
06.07.2022

Ursula Von der Leyen: musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu

Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję - ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat priorytetów prezydencji Czech w Radzie UE. Dodała, że plan na wypadek sytuacji nadzwyczajnej zostanie przedstawiony do połowy lipca.
06.07.2022

Kongres Morski 2022. Gróbarczyk: porty, gospodarka morska, infrastruktura czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę

Porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę – powiedział w nawiązaniu do sytuacji politycznej w Europie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, otwierając 9. Międzynarodowego Kongres Morski.
29.06.2022

Premier: kwestie omawiane na Kongresie Morskim muszą zostać odczytane w kontekście sytuacji geopolitycznej

Kwestie poruszane na tegorocznym Kongresie Morskim będą musiały zostać odczytane w kontekście zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz związanych z tym wyzwań - wskazał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 9. edycji wydarzenia, która rozpoczęła się w środę w Szczecinie.
29.06.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Forum Wizja Rozwoju: szczyt inflacji przed nami, bo gospodarka jest dziś na ścieżce wojennej

Inflacja, stanowiąca obecnie główną troskę zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców, nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, a jedynym, podręcznikowym sposobem na jej zdławienie jest spowolnienie gospodarki i zmniejszenie popytu - przyznali uczestnicy debaty „Wpływ inflacji na biznes” podczas 5. edycji kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Zdaniem ekspertów zasobność portfeli Polaków w pierwszej kolejności zależeć będzie od wyniku wojny w Ukrainie.
21.06.2022

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki. V Forum Wizja Rozwoju

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. – To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.
14.06.2022

9. Międzynarodowy Kongres Morski jeszcze w tym miesiącu

W ostatnich dniach czerwca 29-30, w Szczecinie odbędzie się dziewiąta edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Organizatorzy poruszeni wydarzeniami na Ukrainie, podjęli decyzję, że cały dochód uzyskany ze sprzedaży wejściówek na 9.MKM zostanie przeznaczony na pomoc narodowi ukraińskiemu.
06.06.2022

II Forum Morskie Radia Gdańsk. Eksperci o tym, kto powinien oczyścić dno Bałtyku z broni chemicznej

Tematem czwartej debaty w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk była ekologia w kontekście broni chemicznej i powojennych substancji na dnie Bałtyku. Jak sobie poradzić z tym zadaniem i kto powinien za nie zapłacić? O to Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego", zapytał: Annę Fotygę – poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Marka Grzybowskiego – prezesa zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego oraz Michała Anteckiego – dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych PGE Baltica.
22.05.2022

Zielona energia z Bałtyku wzmocni polską gospodarkę

Już 20 czerwca rusza jubileuszowa edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Podczas największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące gospodarki, transportu i ekologii. Jednym z tegorocznych tematów ma być zielony potencjał Bałtyku.
19.05.2022

Wicepremier Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi.
11.05.2022

EKG: kryzys surowcowy na razie nam nie grozi?

Strategiczne surowce są na świecie dostępne, problemem jest logistyka – przekonywali 27 kwietnia uczestnicy debaty „Kryzys surowcowy” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Umiarkowany optymizm ekspertów uzasadniają podjęte wcześniej kroki w kierunku dywersyfikacji dostaw paliw energetycznych i surowców krytycznych dla gospodarki, poczynione zapasy oraz dobre rozpoznanie złóż występujących w Polsce.
27.04.2022

Zełenski: blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności

Blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - wskazał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy.
21.04.2022

Wyzwania transformacji energetycznej - 35 Konferencja EuroPOWER & OZE Power

Konferencja EuroPOWER & OZE Power to czas spotkań najwybitniejszych ekspertów i przedstawicieli branży energetycznej. Podczas pierwszego dnia wydarzenia specjaliści skupili uwagę na kluczowych tematach, takich jak bezpieczeństwo energetyczne, transformacja czy odejście od węgla.
08.04.2022

Holandia. Rząd zamierza zwiększyć wydobycie gazu z Morza Północnego

Holandia będzie w najbliższych latach wydobywać więcej gazu ze złóż na Morzu Północnym - poinformował minister energii i klimatu Rob Jetten. Rozpoczęliśmy już procedurę wydawania pozwoleń – powiedział.
23.03.2022

Debata: Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży [WIDEO]

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Forum Operatorów Farm Wiatrowych. Dyskusja wokół ustawy 10H i wyzwań energetyki w Polsce [WIDEO]

Trwające przez dwa dni Forum Operatorów Farm Wiatrowych w Sopocie było okazją do wymiany zdań na temat szans i zagrożeń dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej.
11.03.2022

Bałtyku, oddychaj! Porozmawiajmy o polskim rynku offshore

11 marca w Sopocie odbędzie się konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore”. Omówione zostaną wszystkie zagadnienia dotyczące polskiego offshore, od local content, po oczyszczanie dna morskiego z broni chemicznej.
07.03.2022

Bałtyku, oddychaj! Porozmawiajmy o polskim rynku offshore

11 marca w Sopocie odbędzie się konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore”. Omówione zostaną wszystkie zagadnienia dotyczące polskiego offshore, od local content, po oczyszczanie dna morskiego z broni chemicznej.
21.02.2022

Naukowcy zgodni co do klifu w Orłowie. "Każda ingerencja inżynierska w brzeg powoduje lawinę konsekwencji"

Dyrektorzy trzech trójmiejskich instytucji naukowych, zajmujących się badaniami morza zajęli głos na temat przyszłości klifu w Gdyni-Orłowie. W podsumowaniu wskazują, że klif powinien pozostać wolny od ingerencji człowieka.
20.02.2022

Faworyt wyborów prezydenckich na Filipinach: zwiększmy obecność wojskową na Morzu Południowochinskim

Filipiny powinny rozmieścić na Morzu Południowochińskim okręty marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, "by pokazać Chinom, że bronimy tego, co uważamy za nasze wody terytorialne" – zaproponował ubiegający się o fotel prezydenta Ferdinand Marcos Jr.
16.02.2022

MRiRW: jest projekt noweli specustawy covidowej; ma pozwolić na wypłatę odszkodowań armatorom rybołówstwa

Będzie pomoc dla wszystkich armatorów, którzy nie uzyskali jej w ramach wcześniejszego rozporządzenia" – poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. W MRiRW powstał projekt noweli specustawy covidowej, który ma to zapewnić.
09.02.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.