• <
mewo_2022

Ursula Von der Leyen: musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu

gm

06.07.2022 10:05 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ursula Von der Leyen: musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu

Partnerzy portalu

Ursula Von der Leyen: musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu - GospodarkaMorska.pl

Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję - ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat priorytetów prezydencji Czech w Radzie UE. Dodała, że plan na wypadek sytuacji nadzwyczajnej zostanie przedstawiony do połowy lipca.

„Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję. Obecnie w sumie 12 państw członkowskich jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu. To oczywiste: Putin nadal używa energii jako broni" – oświadczyła szefowa KE.

„Dlatego Komisja pracuje nad europejskim planem na wypadek sytuacji nadzwyczajnej. Plan ten i niezbędne instrumenty przedstawimy do połowy lipca. Państwa członkowskie mają już swoje krajowe plany awaryjne. To dobrze, ale potrzebujemy europejskiej koordynacji i wspólnego działania. Musimy upewnić się, że w razie pełnego zakłócenia gaz popłynie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Musimy zapewnić solidarność europejską. Musimy chronić jednolity rynek oraz łańcuchy dostaw przemysłu" – oznajmiła von der Leyen.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.