• <
gryfia_70lat

Kongres Morski 2022. Gróbarczyk: porty, gospodarka morska, infrastruktura czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę

gm

29.06.2022 13:04 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kongres Morski 2022. Gróbarczyk: porty, gospodarka morska, infrastruktura czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę

Partnerzy portalu

Kongres Morski 2022. Gróbarczyk: porty, gospodarka morska, infrastruktura czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę – powiedział w nawiązaniu do sytuacji politycznej w Europie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, otwierając 9. Międzynarodowego Kongres Morski.

Podczas otwarcia 9. Międzynarodowego Kongresu Morskiego sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk nawiązał do aktualnej sytuacji politycznej w Europie, nazywając wojnę na Ukrainie "ogromnym wyzwaniem". Dodał, że porty, gospodarka morska, infrastruktura, czy armatorzy będą pełnić niezwykle istotną rolę.

"Dzisiaj przebudowanie tego systemu będzie oparte przede wszystkim o aktywa, które znajdują się na Pomorzu. To trudne i niezwykle odpowiedzialne zadanie, bo w zasadzie właściwie wszystko co wjeżdżało o kołach, po torach, dzisiaj musi przypłynąć" – powiedział Gróbarczyk.

Podkreślił, że jest to jednocześnie "ogromna szansa przede wszystkim dla Pomorza, gospodarki morskiej, rozwoju infrastrukturalnego".

Wiceminister infrastruktury przywołał kluczowe inwestycje, m.in. pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście i rozbudowę gazoportu. Wskazał, że "dzisiaj stajemy przed niezwykle istotnym zadaniem przede wszystkim otwarcia Świnoujścia dla kontenerowców".

Otwierając 9. Kongres Morski, Gróbarczyk ocenił, że wydarzenie to jest przełomowe. "Jeszcze nigdy nie staliśmy na pewnej krawędzi przełamania się historycznego pewnych stosunków, przede wszystkim obszarów wpływów i w tym momencie roli Polski" – dodał.

9. Międzynarodowy Kongres Morski rozpoczął się w środę w Szczecinie. Uczestnicy będą dyskutować w ramach bloków tematycznych m.in. o strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu i strategii transportowej Europy. Istotnym tematem debaty mają być kwestie związane z klimatem i ochroną środowiska. Wydarzenie potrwa do czwartku, 30 czerwca.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.