• <
konferencj_platforma_lng_2023

Przekop Mierzei. Zarząd Województwa Pomorskiego o rządzie: postanowili zastąpić merytoryczną dyskusję ucieczką w patriotyczną retorykę

gm

16.09.2022 13:18
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przekop Mierzei. Zarząd Województwa Pomorskiego o rządzie: postanowili zastąpić merytoryczną dyskusję ucieczką w patriotyczną retorykę

Partnerzy portalu

Przekop Mierzei. Zarząd Województwa Pomorskiego o rządzie: postanowili zastąpić merytoryczną dyskusję ucieczką w patriotyczną retorykę - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX

Zarząd Województwa Pomorskiego wydał w piątek 16 września oświadczenie w sprawie otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej. Odniósł się w nim krytycznie do inwestycji i zarzuca PiS-owi brak debaty publicznej m.in. w sprawie zmian w linii brzegowej czy dalszego rozwoju portu w Elblągu. "Sposób prowadzenia tej inwestycji i traktowanie wszystkich zainteresowanych to doskonały przykład obniżania się poziomu debaty publicznej w Polsce" - czytamy w oświadczeniu.

Publikujemy pełną treść stanowiska Zarządu Województwa Pomorskiego:

Stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące uruchomienia kanału przez Mierzeję Wiślaną


"W sobotę 17 września 2022 roku otwarty zostanie kanał przez Mierzeję Wiślaną. Warto więc wrócić do dyskusji na temat pomysłów rządu na wykorzystanie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską dla dobra kraju i mieszkańców oraz wpisania jej w większy kontekst społeczno-gospodarczy, w tym związany z funkcjonowaniem portu w Elblągu.

Zarząd Województwa Pomorskiego od początku zajmował konsekwentne stanowisko. Planując inwestycję o tak znaczącej ingerencji w przestrzeń i takim budżecie przesłanki realizacji muszą być przekonujące, wymierne i przejrzyście komunikowane. Rachunek kosztów i korzyści jest szczególnie istotny gdy wydatkowane są środki publiczne. W przypadku tej inwestycji zabrakło takiej analizy.

Obserwując działania decydentów związane z budową drogi wodnej odnosimy wrażenie, że postanowili oni zastąpić merytoryczną dyskusję ucieczką w patriotyczną retorykę o odzyskaniu utraconej przed laty przez Polskę niezależności. Jednak pytania o koszty utrzymania nowej infrastruktury i toru wodnego, zmiany w dnie i linii brzegowej związane z przemieszczaniem się rumowiska, militarne wykorzystanie przekopu, czy rolę portu w Elblągu w systemie gospodarczym kraju pozostają nadal aktualne i zapewne będą powtarzane wielokrotnie w przyszłości.

Niestety rząd wciąż nie chce prowadzić dialogu na temat tego, jak uczynić istniejący już kanał przez Mierzeję Wiślaną impulsem do rozwoju lokalnych społeczności. Sposób prowadzenia tej inwestycji i traktowanie wszystkich zainteresowanych to doskonały przykład obniżania się poziomu debaty publicznej w Polsce. Nawet samą uroczystość oficjalnego otwarcia kanału zorganizowano dla wąskiego grona polityków, w którym brakowało wielu przedstawicieli samorządów i mieszkańców. Czas pokaże, czy warto było wydawać tak wielkie pieniądze i dokonywać tak istotnej ingerencji w przestrzeni regionu."

Uroczystość otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej odbędzie się jutro, 17 września.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.