• <

Wynik wyszukiwania - "cmentarz" - Wiadomości

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
08.05.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Uroczyste obchody rocznicy Grudnia '70 w Szczecnie

Wiązanki kwiatów złożono w niedzielę przed tablicą upamiętniającą ofiary szczecińskiego Grudnia '70. Wydarzenia sprzed 53 lat były ogromnie ważnym etapem na długiej i pełnej ofiar powojennej drodze Polaków do odzyskania własnego suwerennego państwa – napisał w liście prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości.
17.12.2023

Rada Interesantów Portu Gdynia chce upamiętnić Jerzego Czartowskiego. Wybrano też władze na nową kadencję

W zeszły czwartek odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Rady Interesantów Portu Gdynia. Wybrano nowy skład Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, a także przyjęto uchwałę w sprawie działań zmierzających do upamiętnienia byłego prezesa Morskiego Portu Handlowego Gdynia i twórcy terminala GCT Jerzego Czartowskiego.
11.12.2023

Setki migrantów ewakuowano z obozów wokół Calais i Dunkierki. Kryzys trwa

Policja ewakuowała w czwartek setki migrantów, pochodzących głównie z Sudanu i Erytrei, z obszarów mieszkalnych wokół Calais i Dunkierki, gdzie obozowali w okropnych warunkach z nadzieją dotarcia do Wielkiej Brytanii.
30.11.2023

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.
28.11.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Papież: obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne

Ratowanie migrantów to "obowiązek człowieczeństwa, to obowiązek cywilizacji" - powiedział papież Franciszek w Marsylii w piątek podczas ceremonii przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu. "Obojętność zakrwawiła Morze Śródziemne" - podkreślił.
22.09.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Zadziwiajace odkrycie polskich nurków. Odnaleźli wrak niemieckiego statku Gerrit Fritzen

Zespół nurków należących do grupy Baltictech odkrył na dnie Bałtyku wrak niemieckiego transportowca Gerrit Fritzen. Statek brał udział w operacji Hannibal i został zatopiony w jej trakcie przez radzieckie okręty. Jest też trzecim z pięciu jednostek morskich, które były zaangażowane do tej operacji, a jakie planowali znaleźć członkowie ekspedycji.
18.09.2023

Kryzys migracyjny na Lampedusie [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

W nocy z piątku na sobotę na włoską wyspę Lampedusę przybyło kolejnych ponad stu migrantów – podała w sobotę włoska agencja ANSA. Politycy z Włoch i Francji wzywają do działania i solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego.
16.09.2023

"Morze Śródziemne to cmentarz". Papież chce się spotkać z migrantami w Marsylii

We wspaniałej atmosferze papież Franciszek zamknął dni młodzieży w Lizbonie, które były świętem katolicyzmu i młodości, i zapowiedział przyjazd do Marsylii na spotkanie z migrantami – pisze w poniedziałek dziennik „Le Figaro”.
07.08.2023

Na handlu ludźmi w Libii zarabiają bojówki i struktury państwowe, w tym straż przybrzeżna

Niezależna Komisja ONZ ds. praw człowieka w Libii zebrała informacje na temat łańcucha przemytu nielegalnych imigrantów z tego kraju. W proceder, zdaniem autorów raportu, zamieszana jest straż przybrzeżna, funkcjonariusze z ośrodków zatrzymań i lokalne bojówki. Raport 21 lipca przekazano do sekretariatu ONZ. O jego wnioskach poinformowano też państwa zaangażowane w stosunki z Libią, poczynając od Włoch. informuje wtorkowy dziennik „L`Avvenire”.
25.07.2023

Ostatnie pożegnanie Zygmunta Śmigielskiego

Morska Agencja Gdynia poinformowała, że 30 czerwca w wieku 81 lat zmarł wieloletni prezes firmy Zygmunt Śmigielski.
05.07.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

Most Krymski potencjalnym celem ataku w trakcie ukraińskiej kontrofensywy

Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety, ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
13.06.2023

Morze Czarne zmienia się w „śmietnik i cmentarzysko” w wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze

W wyniku wysadzenia tamy na Dnieprze w ukraińskiej Nowej Kachowce do Morza Czarnego spływają śmieci i zwłoki zwierząt. Ukraińscy pogranicznicy podają, że akwen zamienia się w „śmietnik i cmentarzysko zwierząt”.
12.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce odsłoniło szczątki żołnierzy II wojny światowej [WIDEO]

Niemieckie media podają, że gwałtowne obniżenie się poziomu wody w zbiorniku Kachowka w Ukrainie odsłoniło pozostałości po II wojnie światowej, w tym ludzkie szczątki.
12.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza…" - w sobotę

Koncert poświęcony tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się w sobotę (10 czerwca) na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.06.2023

Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej

Międzynarodowe śledztwo wykazało, że armatorzy z Chin prowadzą operacje w związku z wydobyciem stali i artefaktów z okrętów zatopionych w czasie wojny na Pacyfiku. Wśród "łupów" znalazły się przedmioty pochodzące m.in. z HMS Prince of Wales.
29.05.2023

Dno Morza Północnego zaśmiecają tysiące nieużywanych instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu

Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, informują media, które opublikowały w sobotę raport - „cmentarz Morza Północnego”.
20.05.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

Marynarka Wojenna uczciła pamięć o swoim dowódcy

Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej są co roku powracającymi tematami, będącymi powodem zarówno do kontrowersji, jak i zadumy. Wśród 96 ofiar lotu rządowego Tu-154 10 kwietnia 2010 roku był ówczesny dowódca polskiej Marynarki Wojennej, adm. floty Andrzej Karweta.
11.04.2023

Papież apeluje o legalizację migracji i tworzenie korytarzy humanitarnych

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że legalna migracja "leży w interesie wszystkich państw". W Watykanie spotkał się z rodzinami uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez stowarzyszenia kościelne, w tym rzymską Wspólnotę Sant'Egidio.
18.03.2023

Obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 17-19 marca

Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
09.03.2023

Z wojażu do demontażu. Jak odchodzą wycieczkowce?

Gdzie trafiają statki pasażerskie, kiedy mija ich czas? Po latach fantazyjnych rejsów, dostarczających pasażerom niezapomnianych wrażeń, przychodzi w końcu moment, kiedy wycofane z eksploatacji giganty żegnają się ze splendorem oceanicznej żeglugi.
06.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Zawsze gotowi! Straż Wybrzeża ujarzmia fale

Amerykańscy strażnicy USCG umieją skutecznie się orzeźwić.
24.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

30-ta rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz - wspomnienie

To było 30 lat temu. Pamiętam tę noc. Akurat kilka dni wcześniej wróciłem z morza i byłem w domu. W nocy wiatr tłukł po oknach tak, że spać się nie dało. A rano usłyszałem w radiu, że na Bałtyku, w pobliżu wyspy Rugia, zatonął prom Jan Heweliusz. Znałem ten statek dobrze. Kilka lat wcześniej pracowałem na nim, naprzód jako II-gi oficer, a potem jako pierwszy i starszy oficer. Wyspę Rugia też pamiętałem i pamiętam do dzisiaj.
13.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Wypadek opuszczonego frachtowca zwrócił uwagę na brazylijskie cmentarzysko statków

Brazylijska zatoka, która niegdyś była domem dla rozległych lasów namorzynowych i schronieniem dla dziesiątków gatunków zwierząt morskich, dzisiaj jest wyjętym spod prawa cmentarzyskiem statków i tykającą bombą biologiczną.
01.01.2023

Uczczono pamięć pomordowanych oficerów

Polska Marynarka Wojenna uczciła pamięć Obrońców Wybrzeża z września 1939 roku, którzy zostali zamordowani przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. 5 lat temu ich szczątki pochowano podczas uroczystego pogrzebu.
18.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

Sellin: na tegoroczne inwestycje na Westerplatte wydaliśmy 10 mln zł, w przyszłym roku będą to prawie 32 mln

Na tegoroczne prace na Westerplatte wydaliśmy ponad 10 mln zł, w przyszłym roku planujemy wydać prawie 32 mln, bo zacznie się budowa podziemnego muzeum i innych obiektów - powiedział PAP w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
04.11.2022

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej odbyły się uroczystości pogrzebowe jej obrońców. Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego spoczną szczątki westerplatczyków odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie półwyspu.
04.11.2022

18 września jacht "Legia” przepłynie przez nowo otwarty kanał przez Mierzeję Wiślaną

"Legia" - jacht, na którym pływał Ryszard Kukliński, przepłynie przez kanał od strony Bałtyku. Tego dnia jednostka będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających w porcie Nowy Świat przy falochronie zachodnim.
17.09.2022

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Francja. Obchody 78. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

W przemowach, wygłoszonych przez merów normandzkich miast i weteranów w poniedziałek podczas uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, dominowała wojna w Ukrainie.
06.06.2022

„Tym, którzy nie powrócili z morza…”. Koncert w sobotę w Szczecinie

Koncert dedykowany tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.
06.06.2022

75 lat szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. Akademia morska już wkrótce stanie się politechniką [ZDJĘCIA]

Zakończyły się uroczyste obchody jubileuszu – za nami 75 lat historii szkolnictwa morskiego na Pomorzu Zachodnim. To czas podsumowań i odważnego spojrzenia w przyszłość. Władze uczelni podkreślają dumę z faktu, że w roku 75-lecia udało się uzyskać możliwość podwyższenia statusu naszej uczelni do rangi politechniki.
01.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

Ukraina. Władze: Rosjanie potwierdzają swoje straty na Wyspie Węży

W Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy.
20.05.2022

Rakiety nad Morzem Czarnym. Odessa znowu zaatakowana

Rosyjskie rakiety zaatakowały w niedzielę ponownie Odessę nad Morzem Czarnym, a także obwód sumski na północnym wschodzie kraju – powiadomiła strona ukraińska. W obwodzie ługańskim po rosyjskim ostrzale płonie rafineria w Lisiczańsku.
08.05.2022

Zmarł prof. Lech Kobyliński, jeden z twórców polskiego okrętownictwa, doktor honoris causa PG

W niedzielę 23 stycznia zmarł profesor Lech Kobyliński, wybitny naukowiec, specjalista w dziedzinie budowy okrętów i jeden z twórców polskiego okrętownictwa, współtwórca polskiej i światowej szkoły hydromechaniki okrętu oraz przepisów stateczności statków i bezpieczeństwa ruchu morskiego, wieloletni profesor Politechniki Gdańskiej.
26.01.2022

Kadra polskiej Marynarki Wojennej w okresie stalinowskim. MMW zaprasza na spotkania historyczne

Spotkania dla miłośników historii z cyklu "Nasze sygnały" będą organizowane w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, od stycznia do czerwca. Pierwsze już 31 stycznia o godz. 17.00 w sali audytoryjnej Muzeum Marynarki Wojennej. Wstęp wolny.
15.01.2022

29 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

W piątek przypada 29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz. Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2022

Gdynia. Dwie cenne szable oficerskie trafiły do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej

Dwie cenne szable oficerskie trafiły do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jedna z nich należała do admirała Jerzego Świrskiego, szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej od 1924 r, faktycznego twórcy floty i struktur polskich sił morskich II RP.
20.12.2021

Nie żyje Jerzy Czartowski, twórca terminalu GCT

W dniu 14 grudnia na cmentarzu w Przodkowie odbył się pogrzeb Jerzego Czartowskiego, twórcy terminalu GCT i pierwszego Prezesa Zarządu Spółki Gdynia Container Terminal S.A. W uroczystościach wzięło udział wielu pracowników terminala, którzy w ten sposób uczcili pamięć Prezesa Czartowskiego.
16.12.2021

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn – to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania.
27.11.2021

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

Ocean Indyjski to morskie cmentarzysko” tysięcy migrantów, Covid-19 pogłębia podziały

Tysiące ludzi utonęły w ostatnich dekadach na Oceanie Indyjskim w drodze na Majottę, jedyną wyspę archipelagu Komorów, która wciąż należy do Francji. Ci, którym udało się dopłynąć, stają się celami obław urządzanych przez miejscową ludność, która nie chce się niczym dzielić ze swymi niedawnymi rodakami. Podziały pogłębia szalejąca na wyspie pandemia Covid-19, która nie powstrzymała zdesperowanych ludzi chcących dopłynąć do lepszego świata.
03.05.2021

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
16.04.2021

Marynarska pamięć

W dniach 30 - 31 marca podchorążowie AMW odwiedzili groby zmarłych zasłużonych dowódców, komendantów, obrońców Wybrzeża. Wśród nich są byli komendanci oraz oficerowie i wykładowcy, których działania wywarły wpływ na obecny kształt Akademii.
01.04.2021

Kanada: Rzeka uzyskała osobowość prawną - może "swobodnie płynąć" i być reprezentowana przed sądem

Lokalne władze przyznały osobowość prawną Magpie River, znanej rzece w północnej części prowincji Quebec. To pierwsza taka decyzja w Kanadzie, a wypracowały ją wspólnie lokalna rada Inuitów i władze administracyjne.
14.03.2021

50 lat 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej

Jej siły stanowią główny potencjał uderzeniowy polskiej floty. Są w ciągłej gotowości do działań na morzu i wybrzeżu morskim. W czwartek, 11 marca, największy związek taktyczny Marynarki Wojennej obchodzi 50. rocznicę powstania.
11.03.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Włochy: Koło Portofino do morza runęła część cmentarza z trumnami

Część cmentarza w miejscowości Camogli koło Portofino na północy Włoch runęła do morza z trumnami. Do zdarzenia doszło w poniedziałek z nieznanych powodów. Widok trumien unoszących się na wodzie wywołał konsternację wśród turystów i mieszkańców.
22.02.2021

Na wieczną wachtę odszedł komandor podporucznik Piotr Barczyk, oficer Dowództwa 3. Flotylli Okrętów

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 stycznia, niespodziewanie odszedł komandor podporucznik Piotr Barczyk, oficer Dowództwa 3. Flotylli Okrętów.
29.01.2021

68. rocznica śmierci oficerów MW RP zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa

16 grudnia, obchodzimy 68. rocznicę śmierci oficerów MW RP zamordowanych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa i trzecią rocznicę pogrzebu bohaterskich Obrońców Wybrzeża z września 1939 r. Po 65 latach od śmierci oraz latach zapomnienia oficerowie Marynarki Wojennej doczekali się godnego pochówku na cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu.
16.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Drugi lockdown blisko, a pomoc dla przedsiębiorców jest zdecydowanie niewystarczająca

Wszyscy protestują. Świat oszalał? To byłoby zbyt proste zdefiniowanie zachodzących właśnie procesów społecznych i gospodarczych. Oburzenie przedsiębiorców nie wynika bowiem z chęci wyładowania swoich frustracji wynikających z obecnej sytuacji gospodarczej, a z faktu, że pandemia dotyka branżę za branżą, a Rząd nie wydaje się mieć żadnej strategii na walkę z pandemią i wspieranie przedsiębiorców. – To przypomina trochę losowanie na ślepo kolejnych obostrzeń: dzisiaj zamkniemy branżę fitness, jutro zakażemy spędzania czasu w resta
04.11.2020

Pamiętamy o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę

Miasto z morza i marzeń pielęgnuje swoje morskie tradycje. Początek listopada to czas, który poświęcamy wspomnieniom o tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. W piątek, 30 października, pod pomnikiem na bulwarze Nadmorskim odbyła się uroczystość złożenia wieńców przez władze Uniwersytetu Morskiego.
30.10.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni oddaje hołd zmarłym marynarzom

Społeczność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przed Świętem Zmarłych oddaje cześć zmarłym absolwentom, pracownikom, dyrektorom i rektorom oraz wszystkim marynarzom, dla których morze było ostatnim portem.
29.10.2020

Marynarska Pamięć

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji, zadumy oraz wspomnień. Akademia Marynarki Wojennej pamięta o zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzach, obrońcach Wybrzeża, którzy swoją bohaterską postawą wpisali się na stałe na kartach historii.
29.10.2020

Dworczyk: staramy się uniknąć lockdownu

Staramy się uniknąć lockdownu, na razie nie ma żadnych decyzji o nowych przepisach - poinformował dzisiaj szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił jednak, że sytuacja jest dynamiczna, a spekulowanie o tym, co będzie "za dzień, dwa" jest niepotrzebne.
26.10.2020

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych nowych obostrzeniach

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych obostrzeniach; można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone, np. dotyczące limitów wejść do poszczególnych miejsc - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
20.10.2020

Dworczyk o lockdownie: trudno jest wypowiadać się jednoznacznie, sytuacja jest dynamiczna

Dziś trudno jednoznacznie stwierdzać się, czy ponowny lockdown się wydarzy czy nie; sytuacja jest bardzo dynamiczna i musimy dostosowywać działania do jej rozwoju - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że polityka rządu ma na celu ochronę życia i zdrowia Polaków, ale też gospodarki.
19.10.2020

Silne wichury w Gdańsku. Zamknięte molo i falochron zachodni

Miejscami nawet do 100 km na godzinę wieje wiatr na Pomorzu od wtorkowego wieczora. Strażacy w Gdańsku jeżdżą do wezwań mieszkańców i usuwają zwalone konary na jezdniach i chodnikach, kłopoty z wylądowaniem miał na gdańskim lotnisku samolot z Katowic. Z powodu wichur i deszczu zamknięto cmentarze, parki, molo.
14.10.2020

Gliński: nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związku z pandemią

Nie chcielibyśmy wprowadzać lockdownu w związki z pandemią koronawirusa. Koszty takiego rozwiązania są znaczenie większe, niż korzyści z niego wynikające - powiedział dziś wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
13.10.2020

Ukraina: Polska jednym z największych partnerów handlowych w Europie

Tematem wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie będzie nie tylko polityka i przeszłość historyczna, ale też współpraca gospodarcza - oznajmił wiceszef biura prezydenta Ukrainy ds. międzynarodowych Ihor Żowkwa. Polska to jeden z największych partnerów handlowych Ukrainy w Europie - dodał.
11.10.2020

Inauguracja w cieniu pandemii. Rok Akademicki 2020/21 – oficjalnie rozpoczęty

Wyjątkowe uroczystości inauguracyjne Roku Akademickiego 2020/21 w Akademii Morskiej w Szczecinie odbyły się w piątek i sobotę (2 i 3 października) w Szczecinie.
05.10.2020

Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci

W jubileuszowym roku 100 rocznicy powstania pierwszej polskiej szkoły morskiej w Tczewie, serdecznie zapraszamy na oprowadzanie tematyczne połączone z krótkim spacerem pt. "Szkoła Morska w Tczewie i jej sławni absolwenci".
25.09.2020

Zygmunt "Guli" Wasielewski odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim smutkiem informujemy, że na wieczną wachtę odszedł Zygmunt „Guli” Wasielewski, żeglarz, człowiek morza, zasłużony działacz PZŻ, niezwykle lubiany i szanowany w całym środowisku. Przez ponad 20 lat współpracował z Polskim Związkiem Żeglarskim jako opiekun jachtu motorowego “Stefan”. Zygmunt Wasielewski uczestniczył w organizacji ponad 200 regat w Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Pucku, Władysławowie czy w Łebie. Wszędzie był z komisjami sędziowskimi na startach.
17.09.2020

Zbigniew Badeński odszedł na wieczną wachtę

W niedzielę, 13 września, na wieczną wachtę odszedł kontradmirał dr Zbigniew Badeński. Szef Szkolenia – zastępca dowódcy Marynarki Wojennej w latach 1999 – 2000 oraz szef Sztabu Marynarki Wojennej w latach 2000- 2002.
16.09.2020

Klasa mundurowa z Rzepina z wizytą w 3. Flotylli Okrętów [foto]

Uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół w Rzepinie odwiedzili 3. Flotyllę Okrętów. Kadeci wzięli udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Gdyni oraz uroczystościach upamiętniających 81. rocznicę przybycia pierwszego transportu więźniów do Obozu Koncentracyjnego w Sztutowie. Licealiści przyjechali do Gdyni w poniedziałek, 31 sierpnia, skąd na okręcie ratowniczym ORP Lech udali się do Gdańska, by wziąć udział w obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na West
04.09.2020

„Rowerowy Potop AZS" ze Stena Line

Zabierz ze sobą swój jednoślad i ostatnie momenty lata spędź w malowniczej scenerii szwedzkiego wybrzeża! Dołącz do kolejnej edycji wyprawy „Rowerowy Potop AZS". To wyjazd dla każdego: dla dorosłych i dzieci, dla pasjonatów kochających rowery i zwolenników niespiesznych wycieczek na dwóch kołach. Wypłyń w rejs promem Stena Line i pod opieką rowerowych przewodników poznaj kilometry szwedzkich dróg w jeden dzień. Do wyboru jest aż sześć tras, od krótkiego zwiedzania po prawdziwe sportowe wyzwanie.
02.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

We wtorek, 1 września br., na Westerplatte, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
01.09.2020

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

1 września br. (wtorek) na Westerplatte, Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wezmą udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
30.08.2020

3. Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.
13.08.2020

Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.
12.08.2020

Łączył w sobie konsekwencję biznesmena z dużą wrażliwością - wspomnienie Piotra Soyki

Odszedł przedsiębiorca, człowiek z wizją, mający duży wpływ na rozwój regionu - tak piszą o Piotrze Soyce media, którego nagła śmierć zasmuciła wiele osób. W środę, 12 sierpnia, o godz. 14.15 na Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się jego pogrzeb. Wcześniej, bo o godz. 11.00, w Katedrze Oliwskiej w intencji Piotra Soyki odprawiona zostanie msza św.
11.08.2020

W środę pogrzeb Piotra Soyki, prezesa Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING

W najbliższą środę, 12 sierpnia 2020 r. w Archikatedrze Oliwskiej przy ul. Cystersów 17 w Gdańsku odbędzie się pogrzeb Piotra Soyki, twórcy Grupy "Remontowa" i dyrektora Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Uroczystości żałobne rozpoczną się o 9:00.
10.08.2020

Śmiały wyciągany z wody. W Trzebieży zaczyna się remont żaglowca

Już jutro rozpocznie się remont jachtu SY Śmiały, którego w ubiegłym roku kupiła Fundacja Klasyczne Jachty. Misją fundacji jest ochrona zachowanych do dzisiaj pamiątek historii polskiego żeglarstwa i szkutnictwa. Śmiały cumujący w Trzebieży zostanie jutro wyciągnięty z wody i przetransportowany na miejsce remontu.
10.07.2020

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.
26.06.2020

Wiesław Rogala odszedł na wieczną wachtę

Z wielkim smutkiem informujemy, że na wieczną wachtę odszedł Wiesław Rogala, jachtowy kapitan Żeglugi Wielkiej, w latach 1960-1978 członek Zarządu Głównego PZŻ i sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, człowiek o ogromnych zasługach dla polskiego żeglarstwa i budowy morskiej tożsamości R
26.06.2020

Już jutro obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 cz
25.06.2020

Pogrzeb Zbigniewa Stosio 30 czerwca

W dniu 30 czerwca pożegnamy ś.p. Zbigniewa Stosio, wieloletniego sekretarza generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego. Msza święta zostanie odprawiona o godz. 9:00 w kościele p.w. św. Ignacego Loyoli w Warszawie (ul. Wóycickiego 14A) po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarz Komunalny Północny, o czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina.
23.06.2020

Ku pamięci wiceadmirała Porębskiego

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni jest uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu. Od dzisiaj będzie można ją podziwiać na Molo Południowym.
20.06.2020

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni!

Święto Morza - zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na Placu Grunwaldzkim, Alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
11.06.2020

„Morskie Kły” świętują podczas Anakondy

W piątek, 5 czerwca, swoje święto obchodziła Morska Jednostka Rakietowa. W uroczystości, która odbyła się w warunkach poligonowych, uczestniczył dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.
05.06.2020

Odszedł Andrzej Szwarc, długoletni pracownik stoczni CRIST i NAUTA

Z ogromną przykrością zawiadamiamy, że w dniu 1 czerwca 2020 roku odszedł mgr inż. Andrzej Szwarc.
03.06.2020

55. rocznica sformowania 9.FOW

W poniedziałek 1 czerwca przypada 55. rocznica utworzenia 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. W efekcie zmian organizacyjnych w Marynarce Wojennej RP, 28 grudnia 2006 roku związek taktyczny został rozformowany, a w miejscu jego stacjonowania utworzono Punkt Bazowania Hel.
31.05.2020

96 lat temu założono Polski Związek Żeglarski

11 maja 1924 roku w Tczewie powstał Polski Związek Żeglarski. Organizację zawiązały cztery kluby żeglarskie: Pierwszy Polski Klub Morski z Gdańska, Klub Żeglarski z Chojnic i sekcje żeglarskie Akademickiego Związku Sportowego oraz Wojskowego Klubu Wioślarskiego z Warszawy.
11.05.2020

Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja

W sobotę i niedzielę, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczczą Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, a na okrętach wielka gala banderowa.
03.05.2020

Zbigniew Stosio we wspomnieniach

Zbigniew Stosio, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego, odszedł na wieczną wachtę. Dusza towarzystwa, człowiek oddany żeglarstwu i żeglarskiej społeczności – tak wspominają go przyjaciele, koledzy żeglarze, współpracownicy.
20.04.2020

Niezwykły las na wodzie w Sydney (foto)

SS Ayrfield to opuszczony węglowiec i jednocześnie jeden z najbardziej niezwykłych wraków na świecie. Znajduje się on na Zatoce Homebush, na przedmieściach Sydney w Australii i stanowi nie lada gratkę dla fotografów z całego świata.
13.03.2020

Ostatnie pożegnanie komandora Janusza Walczaka

W piątek, 24 stycznia 2020 r. na wieczną wachtę odszedł komandor Janusz Walczak, wieloletni rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, twórca struktur prasowych Marynarki Wojennej RP i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz Dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej.
29.01.2020

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP

W środę, 22 stycznia o godzinie 12:00, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczcili 157. rocznicę największego w XIX wieku zrywu niepodległościowego polskiego narodu, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego.
23.01.2020

Zenon Gralak odszedł na wieczną wachtę

Był żeglarzem, działaczem Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarzem i publicystą morskim. Współtworzył także nagrodę „Rejs Roku”. W czwartek 9 stycznia w wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak.
14.01.2020

101. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 101 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. W najbliższy czwartek (28 listopada) w Porcie Wojennym Gdynia odbędą się uroczystości upamiętniające odtworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości.
27.11.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki kolejnej – ósmej - osoby

Archeolodzy prowadzący badania na terenie gdańskiego Westerplatte znaleźli kolejne ludzkie szczątki. W sumie w trakcie prac natrafiono na osiem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy wielu z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.
29.10.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki kolejnych trzech osób

Na terenie gdańskiego Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne ludzkie szczątki należące do trzech osób. W sumie w trakcie badań natrafiono na siedem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy części z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.
25.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne ludzkie szczątki

Pracujący na terenie gdańskiego Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne – czwarte już – ludzkie szczątki. Nie jest wykluczone, że mogą one należeć do któregoś z polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili składnicy wojskowej ulokowanej na półwyspie.
16.10.2019

Kpt. Tadeusz Raczkowski odszedł na wieczną wachtę

Z ogromnym żalem informujemy, że 8 października 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Tadeusz Raczkowski, członek Koła Seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, kapitan jachtowy i motorowodny, instruktor wykładowca PZŻ, inspektor techniczny TOZŻ, rzeczoznawca, człowiek niezwykle zasłużony dla polskiego żeglarstwa.
11.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki prawdopodobnie polskiego żołnierza

Archeolodzy znaleźli na gdańskim Westerplatte kolejne – trzecie już - szczątki należące ich zdaniem z dużym prawdopodobieństwem do polskiego żołnierza. Znaleziono też około 260 kości. Wszystkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.
10.10.2019

Prezydent: Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej

Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej; trzeba podnieść płacę minimalną i trzeba to zrobić w sposób zdecydowany, bo nie ma inne drogi do tego byśmy zdołali podnieść zarobki w Polsce – mówił w Górze (Dolnośląskie) prezydent Andrzej Duda.
09.10.2019

80. rocznica zakończenia bohaterskiej obrony Helu

W Helu 2 października odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia bohaterskiej obrony Helu. W miejscach upamiętniających walki oręża polskiego marynarze wystawią posterunki honorowe.
30.09.2019

Gdańsk: Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki ludzkie

Drugi raz w tym tygodniu podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono ludzkie szczątki. Natrafiono na niemal kompletny szkielet – poinformował w piątek PAP rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.
27.09.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka wraz z kośćmi. To pierwsze od 1963 r. odkrycie na Westerplatte prochów polskiego obrońcy.
24.09.2019

Temat uchodźców ciągle woła o humanitarne i ewangeliczne zrozumienie

Z okazji przypadającego 29 września 105. Dnia Migrantów i Uchodźców w Kościele Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zachęca wiernych, by zainteresowali się potrzebującymi pomocy obcokrajowcami w parafii, a także podjęli współpracę z Caritasem i z organizacjami wspierającymi uchodźców.
21.09.2019

Kujawsko-pomorskie dziedzictwo admirała Unruga

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz właściciele zespołu dworsko-parkowego w Sielcu w powiecie żnińskim będą współdziałać na rzecz upowszechniania wiedzy na temat historii polskiej floty i postaci jej współtwórcy, admirała Józefa Unruga. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie odbyło się 27 sierpnnia w Urzędzie Marszałkowskim. Akademia została odznaczona marszałkowskim medalem Unitas Durat z edycji wybitej dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.
03.09.2019

W niedzielę 80. rocznica wybuchu II wojny światowej

W niedzielę, 1 września, Marynarka Wojenna w niedzielę, 1 września, wystawi asystę honorową na uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W miejscach pamięci marynarze wystawią posterunki honorowe, a delegacje MW złożą kwiaty i oddadzą hołd bohaterom.
30.08.2019

Święto Lotnictwa Polskiego w BLMW

W rocznicę słynnego zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r., 28 sierpnia obchodziliśmy Święto Lotnictwa Polskiego.
29.08.2019

Kmdr por. rez. Dariusz Czajkowski odszedł na wieczną wachtę

Na wieczną wachtę odszedł w poniedziałek kmdr por. rez. Dariusz Czajkowski, wieloletni dowódca ORP Hydrograf oraz Grupy Okrętów Rozpoznawczych.
21.08.2019

Uroczyście i radośnie, czyli 15 sierpnia w Gdyni

Święto Wojska Polskiego obchodzimy w rocznicę Bitwy Warszawskiej, czyli 15 sierpnia. W Gdyni, z racji bliskości z morzem, w programie wydarzenia prym wiedzie Marynarka Wojenna. Oficjalna część uroczystości rozpocznie się tego dnia o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP „Błyskawica”. Oprócz oficjalnych obchodów czekają nas atrakcje przygotowane przez Muzeum Marynarki Wojennej.
14.08.2019

Tunezja: Władze próbują znaleźć miejsce dla pochówku migrantów

Portowy Zarzis na południu Tunezji nie radzi sobie z liczbą zwłok wyławianych z Morza Śródziemnego. Władze organizują pochówek dla migrantów, którzy utonęli podczas drogi do Europy, jednak w 75-tysięcznym mieście brakuje już miejsca.
24.07.2019

Prezydenci Polski i Litwy o współpracy w ramach państw Trójmorza

Mam nadzieję, że z nowym prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zbudujemy taką relację, jaka wywiązała się pomiędzy prezydentami Lechem Kaczyńskim i Valdasem Adamkusem; to była przyjaźń - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Obaj przywódcy chcą wznowić działalność Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów.
17.07.2019

Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej wprowadza do swojej oferty wycieczki statkiem na Westerplatte połączone ze zwiedzaniem terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W trakcie rejsu i spaceru po półwyspie gościom towarzyszyć będzie przewodnik.
10.07.2019

W Petersburgu pochowano 14 oficerów okrętu Łoszarik

W Petersburgu odbył się w sobotę pogrzeb 14 oficerów, którzy zginęli podczas pożaru jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik) na Morzu Barentsa. Uroczystość nie była publiczna. Oficerowie spoczęli na Cmentarzu Serafimowskim niedaleko memoriału załogi okrętu Kursk.
06.07.2019

Załoga Łoszarika zostanie pochowana w Petersburgu, daty nie podano

Załoga rosyjskiej jednostki podwodnej AS-31 (Łoszarik), która zginęła na Morzu Barentsa, pochowana będzie w Petersburgu. Data i miejsce pogrzebu nie będą podane do wiadomości publicznej. Według mediów 14 oficerów spocznie niedaleko pomnika załogi okrętu Kursk.
05.07.2019

Dni Morza_Sail Szczecin 2019: 5 scen, 5 festiwali i piękne żaglowce

Wielkimi krokami zbliżamy się do tegorocznego święta żaglowców, czyli Dni Morza. Na mieszkańców Szczecina i turystów czekać będzie cała masa atrakcji.
03.06.2019

Szczecin: Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” - w sobotę

"Stabat Mater" Marka Jasińskiego i "Sunrise Mass" Oli Gjeilo zabrzmią w sobotę na szczecińskim Cmentarzu Centralnym w hołdzie marynarzom, którzy nie powrócili z morza. Orkiestrze Opery na Zamku będzie towarzyszyć chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
03.06.2019

Love Boat. Rozkosze rejsów Stefanem Batorym na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego

Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach… Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925–2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS „Stefan Batory", pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdję
28.05.2019

Żegnamy nagle zmarłego Profesora Jacka Namieśnika

Profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, zmarł dziś - 14 kwietnia 2019 roku - w swoim domu w Gdańsku. Przyczyną jego śmierci były prawdopodobnie problemy związane z sercem. Miał 69 lat.
15.04.2019

90 lat temu zwodowano pierwszy polski okręt podwodny ORP „Wilk”

90 lat temu, 12 kwietnia 1929 r., w stoczni Chantiers et Ateliers Augustin Normand we francuskim Hawrze zwodowano pierwszy polski okręt podwodny. Losy ORP „Wilk” są ilustracją trudnej historii marynarzy walczących we wrześniu 1939 r. oraz u boku floty brytyjskiej do roku 1945.
12.04.2019

Gdynia upamiętniła ofiary katastrofy smoleńskiej

Mija dziewięć lat od katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W jej rocznicę, 10 kwietnia, Gdynia uczciła ofiary tego tragicznego wydarzenia. W miejscach pamięci złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Odsłonięto też tablice poświęconą Izabeli Jarudze-Nowackiej – pomorskiej posłance, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
10.04.2019

Wieczna wachta kapitana Jerzego Pszennego

30 marca 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Jerzy Pszenny. Był jednym z pionierów powojennej żeglugi, jedynym kapitanem dowodzącym dwoma ostatnimi polskimi transatlantykami „Batorym” i „Stefanem Batorym” ( w sumie przez 7,5 roku). Wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.
03.04.2019

RZGW rozbuduje ponad 16 km wałów, aby poprawić ochronę przeciwpowodziową

Ponad 16 km wałów Wisły, Sanu i Łęgu na terenie gmin Gorzyce i Radomyśl nad Sanem (Podkarpackie) zostanie rozbudowanych, co poprawi ochronę przeciwpowodziową. Inwestycję zrealizuje rzeszowski oddział Państwowego Gospodarstwa Wodnego – Wody Polskie.
25.03.2019

Nie żyje kpt. żeglugi wielkiej jachtowej Janusz Charkiewicz

Kpt. żeglugi wielkiej jachtowej Janusz Charkiewicz odszedł w czwartek na wieczną wachtę. Był sekretarzem zarządu Yacht Klubu Polski Szczecin, członkiem zarządu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, komandorem Klubu Żeglarzy Samotników, członkiem Mesy Szczecińskiej Bractwa Wybrzeża (cyfra 126) oraz członkiem Klubu Kapitanów Jachtowych. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą środę w Szczecinie-Zdrojach.
22.03.2019

Włochy: Senat przeciwko sądzeniu Salviniego za przetrzymywanie migrantów

Senat Włoch odrzucił w środę w głosowaniu wniosek prokuratury z Sycylii o postawienie przed sądem szefa MSW, wicepremiera Matteo Salviniego, za przetrzymywanie na statku w Katanii ponad 170 migrantów w zeszłym roku, co uznano za pozbawienie ich wolności.
20.03.2019

Włochy: Statek z 49 migrantami czeka na zgodę, by wpłynąć do portu

Statek organizacji pozarządowej, który uratował 49 migrantów na Morzu Śródziemnym, czeka na zgodę na wpłynięcie do portu we Włoszech. Jednostka włoskiej NGO stoi w odległości półtorej mil od brzegów wyspy Lampedusa. MSW nie pozwala otworzyć portu.
19.03.2019

Odszedł druh Wojciech Brzechowski

Z przykrością informujemy, że odszedł druh Wojciech Brzechowski, harcerski wychowawca pod okiem którego wychowało się kilka pokoleń harcerzy i żeglarzy. Od początku harcerskiej przygody związany był z 1 Rzeszowska Drużyna Harcerzy zwaną od koloru noszonych chust - Czarną JEDYNKĄ, najstarsza w Rzeszowie harcerska jednostka, w której ostatecznie pełnił funkcję drużynowego.
12.02.2019

Ostatni obrońca Gdyni spoczął obok towarzyszy broni

W wieku 103 lat na wieczną wachtę 4 lutego odszedł Aleksander Pawelec, ostatni obrońca z września 1939 roku, najstarszy polski marynarz, kapitan w stanie spoczynku, gdynianin z wyboru, przyjaciel młodzieży. Dziś na Cmentarzu Marynarki Wojennej pożegnaliśmy tę ważną dla naszego miasta postać.
08.02.2019

34 lata temu zatonął Busko Zdrój. Marynarze jeden po drugim umierali w lodowatej wodzie

34 lata temu podczas sztormu zatonął drobnicowiec MS Busko Zdrój. Była to jedna z najtragiczniejszych katastrof po II wojnie światowej. W lodowatej wodzie, czekając na pomoc, zginęło 24 marynarzy. Udało się uratować tylko jedną osobę.
08.02.2019

Dar Młodzieży zmierza do Panamy - relacja z pokładu

Rejs Niepodległości to jedna z największych i najważniejszych inicjatyw przygotowanych przez Polskę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, wpisujących się rządowy program „Niepodległa”. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu żaglowca.
14.01.2019

26. lat temu zatonął prom Jan Heweliusz. To największa katastrofa w historii polskiej żeglugi

26. rocznica katastrofy promu Jan Heweliusz. W nocy z 13 na 14 stycznia 1993 r. jednostka wyruszyła ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. Podczas rejsu zatonęła. Zginęło 55 osób. Udało się uratować zaledwie 9.
14.01.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.