• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto]

26.06.2020 14:19 Źródło: Wojsko Polskie

Partnerzy portalu

Marynarski, motocyklowy Rajd Weterana [foto] - GospodarkaMorska.pl
fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO; wojsko-polskie.pl

W środę, 24 czerwca, reprezentacja 3. Flotylli Okrętów wyruszyła na trasę I Rajdu Motocyklowego Weteranów, który towarzyszy Centralnym Obchodom Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Marynarze udali się do miejscowości Trzebiatkowa by złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze na grobie sierżanta Adama Szady-Borzyszkowskiego.

Weteranów biorących udział w pierwszej edycji rajdu, pożegnał dowódca Dywizjonu Okrętów Podwodnych kmdr Leszek Dziadek. Reprezentację gdyńskiej Flotylli tworzy 3 weteranów podwodników. Uczestnicy rajdu, udali się do miejscowości Trzebiatkowa (powiat Bytów). Na trasie do marynarzy dołączyła grupa motocyklistów z 49. Bazy Lotniczej z Pruszcza Gdańskiego.

Na Cmentarzu Parafialnym w Trzebiatkowej uczestnicy rajdu oddali hołd weteranowi działań poza granicami państwa sierżantowi Adamowi Szadzie-Borzyszkowskiemu. Na trasie I edycji Rajdu Weterana marynarze pokonali dystans około 120 km.

Łącznie, w I edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów bierze udział blisko 300 żołnierzy weteranów z 52 jednostek wojskowych z całej Polski. Wydarzenie jest jedną z części Centralnych Obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, przypadający na 29 maja, ustanowiła uchwalona w 2011 roku ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To święto wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami. W ramach Dnia Weterana prowadzona jest kampania społeczna pod hasłem "Dzień Weterana - Szacunek i Wsparcie". Organizatorzy akcji, od kilku lat zapoznają społeczeństwo z uczestnictwem żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji i innych służb państwowych, w misjach zagranicznych.

Gospodarka Morska
fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO; wojsko-polskie.p
Gospodarka Morska
fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO; wojsko-polskie.p
Gospodarka Morska
fot. kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO; wojsko-polskie.p

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.