• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte

mk

10.07.2019 20:55 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte
Muzeum II Wojny Światowej oferuje wycieczki statkiem na Westerplatte - GospodarkaMorska.pl

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej wprowadza do swojej oferty wycieczki statkiem na Westerplatte połączone ze zwiedzaniem terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. W trakcie rejsu i spaceru po półwyspie gościom towarzyszyć będzie przewodnik.

Jak poinformował PAP Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, rejsy ruszą w niedzielę. Dzień wcześniej zaplanowano inaugurację projektu – wycieczkę, w której udział wezmą zaproszeni przez muzeum goście.

Poczynając od 14 lipca do 29 września włącznie (poza poniedziałkami), z nabrzeża Motławy pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance cztery razy dziennie wyruszać będzie wyczarterowany przez Muzeum statek mogący zabrać na pokład ok. 120 osób. Na jednostce każdorazowo znajdować się będzie władający językiem polskim i angielskim przewodnik.

Już w trakcie trwającego około 40-50 minut rejsu na Westerplatte przewodnik przybliży pasażerom historię gdańskiego portu oraz – będącego jego częścią - półwyspu. Jak powiedział PAP Masłowski, na pokładzie statku uczestnicy wycieczki będą też mogli obejrzeć planszową wystawę opowiadającą o efektach prowadzonych od kilku lat na terenie półwyspu prac archeologicznych.

Po przybyciu na Westerplatte uczestnicy rejsu zostaną oprowadzeni przez przewodnika po terenie półwyspu należącym niegdyś do polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Trasa będzie wiodła szlakiem miejsc, w których w okresie międzywojennym istniały (a w niewielu przypadkach nadal istnieją, choć często w formie szczątkowej) istotne dla Składnicy obiekty.

Masłowski poinformował PAP, że przewodnik poprowadzi gości szklakiem, na którym znajdują się bądź znajdowały: brama i stacja kolejowa, Placówki Wał oraz Fort, magazyny, Cmentarz Obrońców Westerplatte, wartownie (w tym Wartownia nr 1), Willa Oficerska, Stare i Nowe Koszary, Kasyno Podoficerskie oraz Elektrownia.

Udział w organizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej wycieczce kosztuje 40 zł. Bilet można nabyć na stronie www.muzeum1939.pl, w kasach placówki oraz na statku.

Jak poinformował Masłowski rejsy połączone ze zwiedzaniem Westerplatte są możliwe dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów - organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 r., ale moment ten poprzedziły kilkuletnie przygotowania, w tym budowa magazynów oraz linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.

1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

W całości na terenie Westerplatte zachowało się niewiele oryginalnych wojskowych obiektów. Są wśród nich m.in. budynek dawnej elektrowni (dziś na terenie zajętym przez wojsko), ruiny budynku tzw. Nowych Koszar oraz Wartownia Nr 1 (w 1967 r. została ona przeniesiona z nabrzeża w głąb lądu), w której od lat 70. ub. wieku działa niewielkie muzeum prezentujące m.in. zdjęcia i dokumenty oraz broń i wyposażenie żołnierzy wojska polskiego z 1939 roku, używane także przez załogę Westerplatte

Po wielu innych obiektach polskiej składnicy, w tym tzw. Starych Koszarach czy budynku administracyjnym, pozostały – często przykryte ziemią, fundamenty, a miejscami piwnice. Od 2016 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku prowadzi na terenie półwyspu prace archeologiczne: to pierwsze kompleksowe badania tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy. Po zakończeniu prac Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię tego miejsca i przebieg walk, do jakich doszło tu we wrześniu 1939 r.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.