• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Odszedł druh Wojciech Brzechowski

Odszedł druh Wojciech Brzechowski - GospodarkaMorska.pl

ew/pya.org.pl

12.02.2019 Źródło: własne

Z przykrością informujemy, że odszedł druh Wojciech Brzechowski, harcerski wychowawca pod okiem którego wychowało się kilka pokoleń harcerzy i żeglarzy. Od początku harcerskiej przygody związany był z 1 Rzeszowska Drużyna Harcerzy zwaną od koloru noszonych chust - Czarną JEDYNKĄ, najstarsza w Rzeszowie harcerska jednostka, w której ostatecznie pełnił funkcję drużynowego.

Jego wielką miłością była woda. Był komandorem Harcerskiego Kręgu Morskiego. Uczył młodzież żeglowania i organizował śmiałe, żeglarskie wyprawy. Jedną z nich było zorganizowanie w 1967 r. rejsu Dunajem z Bratysławy do Morza Czarnego, co jak na tamte czasy stanowiło niezwykły wyczyn.

Harcmistrz Brzechowski był również zaangażowany w upamiętnianie dorobku historycznego harcerstwa. Realizował akcję „Pamięć”, w ramach której organizował sesje naukowe, wystawy, gawędy o historii ZHP i ludziach związku. Wydawał też biuletyn HKM „IJB”. Te dwie misje połączył w czasie poszukiwań szczątków generała Mariusza Zaruskiego- kapitana Zawiszy Czarnego, założyciela TOPR-u, ale przede wszystkim harcerskiego wychowawcy. Po kilkuletnich poszukiwaniach, w 1997 roku urnę z ziemią z Chersonia, z miejsca pochówku generała przywieziono do Polski. Po uroczystościach upamiętniających generała w Rzeszowie, urna spoczęła na Pęksowym Brzysku w Zakopanem. Odbył się również symboliczny pogrzeb morski generała, organizowany przez druha Wojciecha. Następnie harcmistrz Wojciech Brzechowski zainicjował zbiórkę pieniędzy na dzwon dla polskiego kościoła w Chersoniu. Dzwon noszący imię generała  popłynął do Chersonia na pokładzie sy Zawisza Czarny w 1999 roku.

Harcmistrz Wojciech Brzechowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, medalem Polskiego Związku Żeglarskiego „Za szczególne zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”, Krzyżem „Pro Mari Nostro” oraz Medalem gen. Zaruskiego „Za zasługi w wychowaniu wodnym ZHP.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 14 lutego w Rzeszowie. Msza Święta w kościele pw. Św Józefa rozpocznie się o godzinie 13:30. Potem nastąpi przejście na pobliski Cmentarz Staromiejski.

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.