• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent: Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej

pc

09.10.2019 02:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent: Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej
Prezydent: Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej - GospodarkaMorska.pl

Chcemy by Polacy zarabiali coraz lepiej; trzeba podnieść płacę minimalną i trzeba to zrobić w sposób zdecydowany, bo nie ma inne drogi do tego byśmy zdołali podnieść zarobki w Polsce – mówił w Górze (Dolnośląskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami powiatu górowskiego powiedział, że Polacy potrafią ciężko pracować. "Musimy dziś stworzyć tylko warunki by ta praca była nie tak ciężka, a bardziej wydajna i to jest nasze wielkie zadanie. Dlatego zachęcam dziś przedsiębiorców do inwestowania w nowoczesne maszyny, do rozwijania swoich zakładów. Dziś jest dobry na to czas, bo gospodarka ma się dobrze, warto zainwestować" - mówił.

Prezydent podkreślił, że obecnej władzy udało się odkupić część banków. "Dawno tak duża cześć sektora bankowego nie była w polskich rękach. Udało się też obronić przed wykupem inne ważne dla Rzeczypospolitej przedsiębiorstwa" - mówił Duda. Zwrócił przy tym uwagę, że największym pracodawcą w kraju są średni i drobni przedsiębiorcy. "Dlatego proszę byście się rozwijali, potrzebujemy inwestycji i dobrych miejsc pracy" - mówił.

Prezydent podkreślił, że chce by Polacy coraz lepiej zarabiali. "Trzeba podnieść płacę minimalną i trzeba to zrobić w sposób zdecydowany, bo nie ma inne drogi do tego byśmy zdołali podnieść zarobki w Polsce. Musimy podnieść płace by ludzie w Polsce nie pracowali za pół darmo w stosunku do Europy Zachodniej” - mówił. Prezydent wyraził nadzieję, że powoli będzie udawało się podnosić emerytury, renty i płace w budżetówce.

Duda powiedział też, że ma nadzieję, że Polska nadal będzie umacniać się na arenie międzynarodowej. "Nie wierzcie wszystkim tym, którzy mówią, że pozycja Polski na arenie międzynarodowej osłabła" – przekonywał.

"Gdyby pozycja Polski na arenie międzynarodowej osłabła, nie dostalibyśmy 190 głosów jako kandydat do Rady Bezpieczeństwa ONZ. (...) Gdyby nasza pozycja osłabła, nie udałoby się nam wspólnie z Chorwacją stworzyć projektu współpracy w ramach Trójmorza. A dzisiaj 12 krajów naszej części Europy współpracuje w formacie, który stworzyliśmy razem z Chorwacją" – mówił.

Duda podkreślił, też, że do tej pory spotykał się kilkanaście razy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. "Jesteśmy naprawdę poważnie traktowani" - mówił Duda. Podkreślił przy tym, że wojska USA są w Polsce, bo jest to zgodne z interesem Stanów Zjednoczonych. "Ale trzeba było dla niech stworzyć warunki i pokazać, że warto tu być i taką politykę realizujemy. Chcemy by najsilniejsza armia na świecie miała u nas swoją reprezentację, to jest budowanie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej" - mówił.

W kontekście silnej pozycji Polski na arenie międzynarodowej Duda mówił też o wyborze Janusza Wojciechowskiego na unijnego komisarza ds. rolnictwa to "wykonanie ciężkiej politycznej roboty". "My po prostu pokazaliśmy znowu, że mamy siłę" - podkreślił prezydent.

Prezydent podziękował mieszkańcom powiatu górowskiego za to, że są "sercem emocjonalnie związani ze swoją Górą". "To jest mała ojczyzna, niezależnie od tego, jak długo się tu mieszka; jeśli człowiek czuje się sercem związany z danym miejscem" - mówił. Podziękował też mieszkańcom za ich pracę dla Rzeczpospolitej. "Bez tego nie dałoby się dobrze rządzić i nie dałoby się dobrze zarządzać tym dobrem narodowym, gdyby dobra narodowego nie dałoby się wypracować" - powiedział. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy wyjechali za granicę i z niej wrócili w czasie ostatnich lat.

"Chciałbym, aby pod koniec mojej prezydenckiej kadencji, jak będę kończył swoją służbę, usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny, że +żyje nam się lepiej niż wtedy, kiedy pan zaczynał swoją służbę prezydencką+. Nic więcej nie jest mi potrzebne" - powiedział prezydent.

Duda zwrócił się też z prośbą o udział w wyborach parlamentarnych. "Proszę, żebyście państwo poszli do tych wyborów i brali odpowiedzialność w swoje ręce za przyszłość Rzeczpospolitej, żeby namawiać sąsiadów, niezależnie od poglądów" - powiedział. "Jak ktoś chce krytykować, niech idzie zagłosować. (...) Jeśli zagłosuje, to wtedy jest uprawniony do krytyki" – mówił.

Prezydent wspominał też zmarłego niedawno marszałka seniora Kornela Morawieckiego. Wcześniej zgromadzeni uczcili chwilą ciszy pamięć przywódcy "Solidarności Walczącej", który w sobotę został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

"To wielka postać, wielki wojownik o wolność, niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej, ale to także wielki człowiek tej ziemi, ziemi dolnośląskiej, bo tu właściwie przeżył całe swoje życie, choć urodził się w Warszawie; to właśnie tu działał, tu toczył swoją walkę, tutaj organizował +Solidarność Walczącą+, tutaj stawiał opór komunizmowi niezłomnie żądając niepodległej Polski" - mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, w czasie, gdy Kornel Morawiecki wyszedł z żądaniem "niepodległej Polski", było to coś niezwykłego. "Wszyscy sobie zdawali sprawę z tego, że Polska nie jest w pełni niepodległa, ale on był tym, który nie bał się wyjść i powiedzieć: +Polska nie jest w pełni niepodległa, a my niepodległości żądamy, chcemy jej, oddajcie nam wolną Polskę+" - mówił prezydent.

"Wielki człowiek w naszej historii choć, jak wiemy nie było mu łatwo, ale z całą pewnością jest jednym z twórców naszej wolności, naszej dzisiejszej niepodległości" - dodał Andrzej Duda.

Prezydent poprosił też zgromadzonych o uczczenie chwilą ciszy pamięci saperów, którzy we wtorek zginęli, a czterej zostali ranni w wyniku eksplozji niewybuchu w kompleksie leśnym w pobliżu Kuźni Raciborskiej (Śląskie). "Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych chciałbym państwa prosić, abyśmy także ich pamięć uczcili minutą ciszy a kto może, to proszę, aby w sensie duchowym wsparł tych, którzy są ranni i wsparł rodziny ofiar tego strasznego wypadku" - powiedział prezydent i zainicjował modlitwę.

Dwaj saperzy z jednostki w Gliwicach zginęli, a czterej zostali ranni w wyniku eksplozji niewybuchu w kompleksie leśnym w pobliżu Kuźni Raciborskiej (Śląskie). Stan dwóch poszkodowanych żołnierzy jest ciężki - wynika z informacji służb kryzysowych. Ofiary śmiertelne i ranni to żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.