• <
BOTA_2023

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

gm

04.11.2022 13:00 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte - GospodarkaMorska.pl
Kancelaria Prezydenta RP

Na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej odbyły się uroczystości pogrzebowe jej obrońców. Na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego spoczną szczątki westerplatczyków, odnalezione podczas prac archeologicznych, prowadzonych na terenie półwyspu.

W uroczystości pogrzebowej wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także zaproszeni goście, w tym rodziny obrońców polskiej placówki. Oprawę zapewniła Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 9:00 od mszy w bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie dzień wcześniej odbyło się wystawienie trumien na widok publiczny. Następnie odbył się przejazd kolumny wojskowej na Westerplatte, gdzie o 11:30 rozpoczęły się główne uroczystości.- Westerplatte jest symbolem sprawiedliwego czynu, uczciwej walki w obronie dobra aż do śmierci. Dla nas wszystkich jest także symbolem wielkiego bohaterstwa - zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

- Ta ważna chwila stanowi o upamiętnieniu czynu żołnierzy Wojska Polskiego, bohaterów, którzy oddali swe życie za wolną Polskę. Długo czekali na ten pogrzeb, długo czekali na to, aby byli odprowadzeni na miejsce swojego spoczynku. Przyszedł ten czas i dziś uczestniczymy w tej jakże ważnej uroczystości. Ważnej dla naszej tożsamości narodowej i kształtowania postaw dzisiejszych żołnierzy WP. - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Na nowo wybudowanym cmentarzu na Westerplatte został pochowany ostatni dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz kierujący jej obroną we wrześniu 1939 mjr Henryk Sucharski i jego dziewięciu podkomendnych:
- plutonowy Adolf Petzelt
- kapral Bronisław Perucki;
- kapral Jan Gębura;
- starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski);
- legionista Józef Kita;
- starszy legionista Zygmunt Zięba;
- starszy legionista Ignacy Zatorski;
- dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

Gospodarka Morska
Kancelaria Prezydenta RP

Dziękujemy za wysłane grafiki.