• <

Wynik wyszukiwania - "azot" - Wiadomości

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

Pierwsza operacja bunkrowania LNG przeprowadzona w litewskim porcie Kłajpeda

Pierwsza operacja bunkrowania LNG między statkami została pomyślnie przeprowadzona w porcie w Kłajpedzie. 9 kwietnia tankowiec LNG Avenir Aspiration zabunkrował 326 m3 skroplonego gazu ziemnego na 170-metrowym kontenerowcu CMA CGM Aurora. To znaczący kamień milowy dla usług morskich w głównym litewskim węźle transportowym.
11.04.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Powołano nowy zarząd Grupy Azoty S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty S.A. powołała z dniem 20 marca br. Adama Leszkiewicza na stanowisko prezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
20.03.2024

Simply Blue Group częścią konsorcjum budującego pierwszą na świecie farmę wodorostów na morskiej farmie wiatrowej

Simply Blue Group, deweloper projektów niebieskiej gospodarki z siedzibą w Irlandii, dołączył do konsorcjum North Sea Farm 1 Project (NSF1), aby zbudować pierwszą na świecie komercyjną farmę wodorostów zlokalizowaną na morskiej farmie wiatrowej. Farma o powierzchni 10 hektarów, zlokalizowana u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym, ma zostać uruchomiona jesienią tego roku, kiedy zostanie rozmieszczona i obsiana, a pierwsze zbiory spodziewane są wiosną 2025 r.
16.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

System usuwania N2O dla statków napędzanych amoniakiem ze wsparciem japońskiego Funduszu Zielonych Innowacji

Hitachi Zosen Corporation i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK) ogłaszają, że ich wspólnie zaproponowany projekt rozwoju reaktora N2O dla statku napędzanego amoniakiem został wybrany przez Japońską Organizację Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO) jako „statek nowej generacji” oraz otrzyma wsparcie w ramach projektów z funduszu zielonych innowacji.
08.03.2024

Działalność rozpoczyna CMA CGM Mermaid, pierwszy kontenerowiec francuskiego giganta napędzany LNG

Francuski gigant branży żeglugowej poinformował 15 lutego o odbiorze pierwszego statku z serii 10 kontenerowców o nośności 2000 TEU zasilanych skroplonym gazem ziemnym LNG. Będą one stopniowo wdrażane w regionie Morza Śródziemnego i Europie Północnej.
15.02.2024

Mariusz Grab zrezygnował z funkcji prezesa spółki Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Mariusz Grab zrezygnował 14 lutego br. z funkcji prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz z funkcji członka jej zarządu. Był jej prezesem od 30 kwietnia 2021 roku.
14.02.2024

Polska Organizacja Gazu Płynnego: konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski.
10.02.2024

Azoty planują odpis na 300 mln zł przez utratę wartości spółki Polyolefins

Grupa Azoty poinformowała w piątek w komunikacie, że analizy wykazały zasadność odpisu na 300 mln zł z powodu utraty wartości aktywów spółki GA Polyolefins, realizującej projekt Polimery Police. Powodem są opóźnienia i perspektywy rynku polipropylenu.
10.02.2024

Amoniak przyciąga branżę żeglugową, ale naukowcy ostrzegają przed zagrożeniami z nim związanymi

Amoniak jako paliwo żeglugowe, mające na celu dekarbonizację, może zamiast tego stworzyć zupełnie nowe problemy. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez Chalmers University of Technology w Szwecji, w którym naukowcy przeprowadzili analizy cyklu życia baterii i trzech elektropaliw, w tym amoniaku. Eutrofizacja i zakwaszenie to niektóre z problemów środowiskowych, które można przypisać stosowaniu amoniaku - podobnie jak emisje gazu rozweselającego, który jest bardzo silnym gazem cieplarnianym.
05.02.2024

Protestujący belgijscy rolnicy przestają blokować port Zeebrugge

Rolnicy demonstrujący w Belgii przeciwko polityce ochrony środowiska UE w piątek wieczorem zaczęli odblokowywać port Zeebrugge - podała agencja informacyjna Reutera. Jednocześnie, współpracujące ze sobą belgijskie i holenderskie organizacje rolnicze nadal blokowały trzy autostradowe przejścia graniczne między dwoma krajami.
02.02.2024

Powstał największy katalog oceanicznego DNA

Naukowcy utworzyli ogólnodostępną, największą jak dotąd bazę danych z informacjami o DNA mikroorganizmów żyjących w oceanach. Katalog zawiera ponad 300 mln klastrów genów.
31.01.2024

Gaz-System: zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
29.01.2024

Jan De Nul i ABC Engines podpisują umowę dotyczącą napędu na metanol dla kablowca Fleeming Jenkin

Grupa Jan De Nul i ABC Engines ogłosiły 26 stycznia współpracę w zakresie hybrydowych silników okrętowych. Obie firmy podpisały zamówienie na cztery silniki o mocy 7200 kW i jeden silnik o mocy 1800 kW, który może być zasilany biodieslem, HVO i metanolem. Te innowacyjne silniki zapewnią napęd najnowszego statku do układania kabli Grupy Jan De Nul, Fleeming Jenkin.
27.01.2024

Zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024 dla Gaz-System

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
27.01.2024

Gaz-System: w I półroczu br. wstępne studium Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego

W I półroczu br. spółka AFRY Management Consulting ma przygotować wstępne studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego - poinformował PAP Gaz-System. Dokument określi m.in. trasę korytarza, zakres, koszty i przepustowość - dodała spółka.
26.01.2024

Port Police. Trwa postępowanie kwalifikacyjne na prezesa i wiceprezesa

Port Police wciąż czeka na kandydatów na stanowiska prezesa i wiceprezesa Zarządu. Dokumenty można składać do końca stycznia.
19.01.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

Do kwietnia mają zakończyć się prace naprawcze gazociągu Balticconnector

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował we wtorek dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października ub.r.
09.01.2024

Ekstremalna susza wciąż dotyka Kanał Panamski. To rodzi ogromne problemy dla międzynarodowej żeglugi

Zmiany klimatyczne wpływają na globalne przepływy handlowe, w tym przez Kanał Panamski, obsługujący statki przewożące produkty i surowce ze 160 krajów oraz ponad 40 proc. amerykańskich kontenerów - wskazuje portal Xataka w piątek. W normalnych warunkach tą drogą przepływa co roku 12 tys. statków z ładunkami.
05.01.2024

Groźny wypadek na Dunaju. Zatonęła barka z tysiącem ton nawozu. Poważne konsekwencje dla środowiska i żeglugi?

Barka, która zatonęła w piątek w Serbii na Dunaju, przy granicy z Chorwacją, przewoziła tysiąc ton nawozu - powiadomiły serbskie władze. Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegli, że wypadek negatywnie wpłynie na florę i faunę wodną drugiej najdłuższej rzeki w Europie.
05.01.2024

Dymisje członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji członków rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego Piotra Kielocha oraz Joannę Strzesak-Rochewicz.
02.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Wielopaliwowy katamaran. Szczecinianie realizują projekt z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energii Polskiej Akademii Nauk

Katamaran jest wyposażony w ekologiczny napęd elektryczny w postaci dwóch silników o mocy znamionowej 30 kW. Niezwykłe jest to, że energia może być dostarczana z czterech niezależnych od siebie źródeł. Jeden z modułów, a zarazem najtrudniejszy, buduje szczecińska spółka mPower. Zaprojektowała i tworzy system zasilania oparty o ogniwo wodorowe.
14.12.2023

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Orlen chce terminala CO2 w Gdańsku

W Gdańsku może powstać terminal na potrzeby odbioru dwutlenku węgla z głębi kraju i zatłaczania go do podmorskich kawern. Nad projektem pracuje m.in. Orlen.
06.12.2023

Do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach dotarła dostawa propanu

4 grudnia 2023 roku gazowiec Guadalupe Explorer przybył do Portu Morskiego Police z ok. 22 tys. ton propanu. Surowiec jest przeznaczony do produkcji polipropylenu w fabryce należącej do Grupy Azoty.
06.12.2023

Orlen chce importować LPG przez port w Policach

Orlen analizuje możliwości zwiększenia zdolności importu LPG oraz większej dywersyfikacji kierunków jego dostaw - poinformowała PAP spółka. Dodano, że przygotowywana jest koncepcja rozwoju takiej działalności w porcie w Policach.
17.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Nowe wytyczne UE dla jakości powietrza - SeaData zapowiada wsparcie dla firm w dostosowaniu się do przepisów

W ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza, Unia Europejska zdecydowanie zaostrza regulacje dotyczące emisji szkodliwych substancji. Zmiany, które mają wejść w życie w roku 2035, obejmują wprowadzenie surowszych limitów dla zanieczyszczeń takich jak pyły zawieszone (PM2.5, PM10), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2) i ozon (O3).
06.11.2023

HELCOM: stan Bałtyku w ciągu ostatnich 6 lat nie poprawił się prawie wcale

Warunki środowiskowe do życia w akwenie Morza Bałtyckiego na przestrzeni ostatnich lat nie uległy poprawie niemal w ogóle – wynika z raportu helsińskiej Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku HELCOM, która sporządza obszerny dokument o poziomie zanieczyszczeń morza raz na 6 lat.
02.11.2023

Damen Maaskant. Statek do połowu sam wykryje obszary Natura 2000

Damen Maaskant dostarczył kolejne pionierskie rozwiązanie techniczne mające na celu redukcję emisji tlenku azotu (NOx). Od teraz 43-metrowy statek YE118 należący do Yerseke 118 Noordland B.V. będzie łowił małże za pomocą elektrycznego silnika napędowego, co stanowi drugi krok w kierunku pełnej elektryfikacji tego statku.
27.10.2023

Nowa metoda identyfikacji obiektów podwodnych

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali wynalazek, który pozwoli saperom i naukowcom w bezpieczny sposób rozpoznawać zatopione pod wodą materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne.
14.10.2023

Grupa Azoty podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową ws. rozwoju technologii i produkcji

Grupa Azoty podpisała porozumienie z Polską Grupą Zbrojeniową - poinformowała w środę spółka. Współpraca ma objąć prace badawczo-rozwojowe, dostawy komponentów, nowych materiałów dla zbrojeniówki oraz projektowania materiałów do druku 3D w zastosowaniach militarnych - dodano.
12.10.2023

Ewakuacja w Baltic Hub. Z kontenera zaczął ulatniać się gaz

Z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku zaczął ulatniać się gaz. Strażacy ewakuowali 19 osób z jednostki i obsługi terminala.
11.10.2023

Grupa Azoty: produkcja nawozów wieloskładnikowych systematycznie wzrasta w ślad za popytem

Produkcja nawozów specjalistycznych i wieloskładnikowych systematycznie wzrasta w ślad za popytem - poinformowała Grupa Azoty we wtorek. Wolumeny produkcji nawozów wieloskładnikowych za wrzesień są istotnie wyższe niż w poprzednich miesiącach, a azotowych są wyższe niż średnia z II kwartału - dodano.
11.10.2023

Fincantieri zbuduje dwupaliwowy prom RoPax napędzany LNG

Nowy prom, będący w całości własnością regionu Sycylia i w całości wyprodukowany na wyspie, będzie obsługiwał trasy do Lampedusy i Pantellerii. Prezydent Sycylii Renato Schifani oraz dyrektor generalny i dyrektor zarządzający Fincantieri Pierroberto Folgiero podpisali 9 października br. umowę na budowę nowego promu (Ropax klasy A) w Palazzo d'Orleans, w obecności radnego regionalnego ds. infrastruktury i mobilności Alessandro Aricò, za podstawową kwotę oferty wynoszącą prawie 120 milionów euro.
09.10.2023

CMA CGM zamawia osiem dodatkowych kontenerowców napędzanych metanolem

Według medialnych doniesień, francuski gigant żeglugowy CMA CGM złożył kolejne znaczące zamówienie na kontenerowce napędzane metanolem, zwiększając swój portfel zamówień do 34 statków tego typu.
29.09.2023

Grupa Azoty prowadzi rozmowy z instytucjami finansowymi

Grupa Azoty prowadzi dalsze rozmowy z instytucjami finansowymi w związku z sytuacją finansową spółki - poinformował w czwartek wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Zapewnił, że grupa ma środki pieniężne i wolne limity finasowania, które umożliwiają bieżące regulowanie zobowiązań.
28.09.2023

W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III

W niemieckim Papenburgu rozpoczęła się budowa nowego statku pasażerskiego dla NYK Cruises, spółki należącej do japońskiej grupy żeglugowej NYK. Statek otrzyma nazwę Asuka III, a jego dostawa dla zamawiającego ma nastąpić w 2025 roku.
26.09.2023

Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1

Polityka Międzynarodowej Organizacji Morskiej dotycząca monitorowania efektywności energetycznej statku, zapoczątkowana w styczniu, już wpływa zarówno na prędkość, z jaką pływają kontenerowce, jak i na rodzaj napędu statków zamawianych przez operatorów – zauważają eksperci Drewry na podstawie najnowszych informacji z rynku.
24.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Pierwszy taki statek w Gdańsku [WIDEO]

W środę do terminala Baltic Hub w Porcie Gdańsk zawinął największy kontenerowiec zasilany skroplonym gazem ziemnym (LNG). Gigantyczne rozmiary CMA CGM Concorde czynią tę wizytę iście spektakularnym zjawiskiem.
14.09.2023

Sasin: energetyka jądrowa ma być mocniejszym filarem polskiej energetyki

Polska energetyka powinna opierać się o dwa filary: odnawialne źródła energii oraz energetykę jądrową. To energetyka jądrowa ma być tym filarem mocniejszym, powiedział w czwartek minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Forum Krynica 2023.
14.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Banki nasienia ryb – zabezpieczeniem w razie katastrof ekologicznych i wsparcie ochrony bioróżnorodności

Wsparcie procesu reprodukcji ryb w przypadku wystąpienia katastrofy ekologicznej, zabezpieczenie stabilności hodowli w wylęgarniach ryb oraz ochrona puli genowej – to główne cele banków nasienia ryb, których tworzeniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
11.09.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Pierwszy, napędzany metanolem kontenerowiec Maersk wyrusza w dziewiczy rejs

Mając do przebycia 21 500 mil morskich z południowokoreańskiego Ulsan do duńskiej Kopenhagi najnowszy nabytek giganta żeglugowego jest pierwszym w jego flocie napędzanym metanolem. Po przybyciu do Danii zostanie oficjalnie nazwany i rozpocznie swoją działalność.
21.07.2023

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Polimery Police - jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen®. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu. Sprzedaż polipropylenu Gryfilen® w Europie rozpocznie się w sierpniu br. Budżet projektu Polimery Police to ponad 7,2 mld zł.
27.06.2023

Kongres 590: sprawiedliwa transformacja energetyczna nie uda się bez gazu ziemnego

12 mld m3 gazu ziemnego rocznie z własnego wydobycia w 2030 r. jest możliwe, pod warunkiem zaangażowania nowych technologii i milionów zł na inwestycje - ocenili eksperci podczas dyskusji o strategii Orlenu, dotyczącej wydobycia gazu, która odbyła się podczas Kongresu 590 w Warszawie.
23.06.2023

Obajtek o inwestycji Olefiny III: przy tak dużej inwestycji konsorcja sięgają po pracowników z całego świata

Przy tak dużej inwestycji, gdy wygrywają konsorcja międzynarodowe, sięgają po pracowników z całego świata - powiedział w piątek w Radiu Zet prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany o wypowiedzi polityków PO nt. zatrudniania migrantów przy budowie kompleksu Olefiny III w Płocku.
23.06.2023

Wicepremier Kaczyński: inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową

Inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową, jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie - oświadczył wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w zakładach Grupy Azoty.
22.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Wojewoda dolnośląski: Na tę chwilę nie mamy przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry

Na tę chwilę nie mamy żadnych przypadków martwych ryb w głównym nurcie Odry – przekazał w czwartek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Nasze prognozy wskazują jednak na obniżenie lustra wody w najbliższym czasie, w związku z czym obawiamy się kwestii związanej ze złotą algą – dodał.
15.06.2023

Sejm w głosowaniu zdecyduje o losie projektu specustawy odrzańskiej

W związku ze złożeniem wniosków o odrzucenie, Sejm w głosowaniu zdecyduje o dalszym losie projektu specustawy odrzańskiej. Według PiS nowe prawo ma zapobiec powtórce z 2022 r., kiedy w Odrze doszło do masowego śnięcia ryb. Zdaniem opozycji projekt pozwoli m.in. na betonowanie rzeki.
14.06.2023

Cargill chce zrewolucjonizować żeglugę śródlądową czarterując jednostki z napędem elektrycznym

Firma będzie korzystać z zeroemisyjnych pchaczy i barek Kotug International do transportu ziaren kakaowych z portu w Amsterdamie do fabryki kakao w Zaandam. W pełni zelektryfikowane jednostki nawodne mają nie tylko eliminować emisję CO2, jak i hałas w transporcie rzecznym.
12.06.2023

Minister Moskwa: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz w sprawie Odry

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry, łącznie z powtórzeniem się sytuacji z ubiegłego roku, powiedziała w poniedziałek w Radiu Zet minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.06.2023

Rosja podnosi rękę w sprawie porozumienia dot. zboża z Morza Czarnego

Po spotkaniu z wysoko postawionymi urzędnikami ONZ ds. handlu, jak donosi TASS, Siergiej Wierszynin, wiceminister spraw zagranicznych, wskazał na narastające niezadowolenie Rosji z wdrażania porozumienia dotyczącego handlu zbożem z Morza Czarnego
11.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak usprawnić przepływ ładunków w terminalach?

Na trwającym w Sopocie Kongresie Polskie Porty przyszedł czas na dyskusję dotyczącą problemu jakim są wąskie gardła w infrastrukturze portowej.
02.06.2023

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku

Lotos Petrobaltic: w ciągu 2-3 lat możliwe pierwsze zatłoczenia CO2 do magazynów pod dnem Bałtyku - poinformował prezes Lotos Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk. Jak dodał w całej polskiej strefie Bałtyku można zmagazynować potencjalnie 1 mld ton CO2. Branża czeka na regulacje prawne.
01.06.2023

Grupa Azoty Puławy zwiększy od czerwca produkcję nawozów i chemikaliów

Grupa Azoty Puławy zwiększy od pierwszego czerwca produkcję nawozów i chemikaliów, chodzi np. o saletrę amonową, roztwór saletrzano mocznikowy i mocznik - poinformowała spółka w środę w komunikacie. Jak dodano, decyzja związana jest z poprawą sytuacji rynkowej.
31.05.2023

Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Eolus to jeden z wiodących deweloperów energii odnawialnej w krajach nordyckich. Rozwijając morską energetykę wiatrową, chcemy robić to odpowiedzialnie i tym samym chronić wrażliwe środowisko morskie. Dlatego Eolus wraz z Baltic Sea Action Group (BSAG) opracował zobowiązanie na lata 2022-2025, które obejmuje wszystkie nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
29.05.2023

W Szczecinie rozdano nagrody Orły Wprost

W piątek, podczas uroczystej gali w Szczecinie rozdano nagrody Orły Wprost. Za zasługi na rzecz rozwoju regionu nagradzani są liderzy biznesu, samorządowcy lub organizacje pozarządowe.
29.05.2023

Prof. Kolada: przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy

Przyczyny toksycznego zakwitu złotej algi mają charakter wieloczynnikowy; podwyższone zasolenie wód stwarza warunki, ale niekoniecznie determinuje zakwit – powiedziała w czwartek podczas sejmowej podkomisji prof. Agnieszka Kolada z Instytutu Ochrony Środowiska.
25.05.2023

Czy Orlen przejmie Azoty?

Należące do Grupy Azoty puławskie zakłady mogą się stać częścią Orlenu. Miałby to być pomysł rządu na poprawę fatalnej sytuacji finansowej chemicznego koncernu - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".
23.05.2023

Wiceprezes Grupy Azoty: Będziemy pracować z instytucjami finansowymi by zawrzeć porozumienia

Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec I półrocza przekroczy dopuszczalne wartości zawarte w umowach finansowania - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Marek Wadowski. Zapowiedział, że grupa w związku z tym będzie pracować z instytucjami finansowymi nad zwarciem odpowiednich porozumień.
23.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Prezes Grupy Azoty: trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu

Trwają rozmowy z PKN Orlen o nowej umowie na dostawy gazu, obecna umowa wygasa z końcem września br. - poinformował PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Dodał, że wydobycie własne PKN Orlen rośnie, ma więc nadzieję, że cena tego gazu będzie atrakcyjniejsza.
15.05.2023

Grupa Azoty rozbuduje port w Policach, by importować zielone surowce spoza UE

Port w Policach docelowo będzie służył do importu surowców dla całej Grupy Azoty takich jak np. zielony amoniak spoza UE oraz do eksportu jej produktów – powiedział PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Spółka prowadzi rozmowy z PKN Orlen ws. budowy kolejnych zbiorników w porcie – poinformował.
14.05.2023

Grupa Azoty w kwietniu br. ograniczyła produkcję r/r

Grupa Azoty poinformowała w piątek we wstępnym raporcie za kwiecień br., że ograniczyła produkcję w kluczowych segmentach w porównaniu do kwietnia 2022 r. Produkcja kaprolaktamu w Puławach spadła do zerowego poziomu. W Grupie Azoty wzrosła natomiast produkcja nawozów specjalistycznych.
12.05.2023

Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy

To Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów energetycznych grupy - wskazał w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Wyjaśnił, że siedzibą nowo powołanej do tego celu spółki będzie ZEW Niedzica.
12.05.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna.
11.05.2023

Prezes Grupy Azoty: import nawozów i tworzyw do UE uderza w rentowność europejskich producentów

Polityka klimatyczna UE zachwiała równowagą podażowo-popytową na europejskim rynku chemicznym - ocenił w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Import nawozów za Wschodu i tworzyw z Chin do UE uderza w rentowność europejskich producentów, którzy zmuszeni są ograniczać produkcję w UE - dodał.
11.05.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

MKiŚ: zakończono weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry

Naukowcy Instytutu Rybactwa Śródlądowego zakończyli weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry - poinformował w środę resort klimatu i środowiska. Dodano, że na odbudowę bioróżnorodności Odry m.in. poprzez zarybianie przeznaczono 14 mln zł.
10.05.2023

Anwil planuje budowę terminalu przeładunkowego w Gdańsku

Anwil z Grupy Orlen zamierza wybudować w Porcie Morskim w Gdańsku terminal przeładunkowy. Spółka prowadzi postępowanie na wybór wykonawcy tej inwestycji. Jej finalizacja planowana jest na trzeci kwartał 2026 r. Zdolność przeładunkowa obiektu ma wynieść minimum 300 tys. ton rocznie - podał Anwil.
04.05.2023

Wodór paliwem, które rozwiąże bolączki branży transportowej?

Poszukiwanie alternatyw dla paliw kopalnych pozostaje istotnym wyzwaniem współczesności w związku z groźbą wyczerpania złóż, emisji CO2 oraz bezpieczeństwa energetycznego. Stąd zarówno wielkie, jak i małe firmy coraz chętniej patrzą na możliwości, jakie daje inwestycja w produkcję wodoru będącego zielonym paliwem przyszłości.
04.05.2023

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
04.05.2023

Do Morskiego Portu Police dotarła druga dostawa propanu

Na pokładzie Guadalupe Explorer ponownie dostarczono zapasy surowca na potrzeby gazoportu w Policach. Ma to związek z uruchomieniem produkcji w nowym kompleksie "Polimery Police", którego projekt jest realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins S.A. To budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, obejmującego instalację odpowiedniej infrastruktury do produkcji polimerów w postaci propylenu i polipropylenu.
27.04.2023

Min. Moskwa: wprowadziliśmy stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że wprowadzono stały monitoring Odry, co pozwala przewidzieć potencjalne wydarzenia związane ze złotą algą. „To ostatnie zdarzenie z ubiegłego tygodnia na zbiorniku Czernica, przewidzieliśmy” - dodała.
24.04.2023

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały niepokojącego przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji – przekazał w piątek Wojewódzki Inspektor Weterynarii Zdzisław Król. Z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich, zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, sytuacja absolutnie nie jest niepokojąca – dodał.
21.04.2023

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa.
20.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Grupa Azoty planuje w przyszłym roku weryfikację celów strategii na lata 2021-2030

W 2024 roku jest planowana weryfikacja poszczególnych celów strategii spółki na lata 2021-2030. Spółka obecnie podtrzymuje chęć przejęcia Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica, wokół którego mają być skupione "zielone" aktywa grupy.
16.04.2023

Anwil będzie pracował nad zielonym amoniakiem

Anwil uczestniczy w międzynarodowym projekcie HySTrAm, obejmującym technologię, która może częściowo lub w pełni zastąpić gaz ziemny w produkcji amoniaku. Zadaniem spółki jest przetestowanie opracowanych rozwiązań w warunkach rzeczywistych - podał Magazyn GO!, wewnętrzny periodyk Grupy Orlen.
14.04.2023

100 kg śniętych ryb w Zbiorniku Czernica koło Wrocławia

Służby prasowe wojewody dolnośląskiego podały, że ok. 100 kg śniętych ryb wybrano ze Zbiornika Czernica w powiecie wrocławskim. Nie wiadomo na razie co mogło spowodować taki pomór.
14.04.2023

Grupa Azoty: 583 mln zł zysku netto za 2022 r.

W 2022 r. Grupa Azoty osiągnęła ponad 583 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 24,6 mld zł - wynika z opublikowanego w czwartek skonsolidowanego raportu rocznego grupy.
31.03.2023

Grupa Azoty finalizuje dostawy kluczowych surowców do nowej fabryki Polimerów Police

We wtorek 27 marca na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec Gaschem Rhonedostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen Spółka szacuje na ok. 13 000 ton.
28.03.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
24.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Redukcja emisji CO2 staje się istotna w działaniach infrastruktury portowej

Działania związane z operacjami przeładunkowymi stanowią jeden z powodów wysokiej emisji CO2 do atmosfery. Aby zachęcić do jej redukcji podczas operacjach lądowych i nowe przepisy stanowe, Port Oakland w Kalifornii zatwierdził rozporządzenie środowiskowe wymagające od operatorów opracowania planów zerowej emisji.
14.03.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Baltchem zostanie objęty ochroną, jako ważny dla bezpieczeństwa państwa

W wykazie prac legislacyjnych zamieszczono projekt zmiany rozporządzenia, która pozwoli objąć spółki Baltchem S.A. Zakłady Chemiczne i Oktan Energy & V/L Service” Sp. z o.o. ochroną przewidzianą w ustawie o kontroli niektórych inwestycji ważnych dla bezpieczeństwa państwa.
14.03.2023

Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie

Mobile Monitoring i SeaData stworzyły system do detekcji wycieków substancji niebezpiecznych w wodzie. Ich rozwiązanie pozwala na systematyczne sprawdzanie jakości wody, a następnie na podjęcie działań w celu zapobiegania zanieczyszczeniom, a także ich szybkiego wykrycia i eliminacji. Wśród wykrywanych substancji są związki ropopochodne, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, ekosystemy morskie i rybołówstwo.
06.03.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

W obrębie Portu Gdańsk zostanie uruchomione Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów Grupy Azoty

Grupa Azoty otwiera w Gdańsku Centrum Badawczo-Rozwojowe Bionawozów. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział w czwartek, że bionawozy są zgodne z Europejskim Zielonym Ładem, to też dział, który musi się rozwijać pod względem dostępności surowców i możliwości produkcyjnych.
23.02.2023

Napędy wodorowe to przyszłość, ale małe firmy same sobie wodoru nie wyprodukują

Wiele się mówi o wodorze, jako energii przyszłości, pomimo, że technologia jego wytwarzania jest znana od dawna. Jak mówi Marcin Biegun, ekspert w zakresie projektowania i modelowania technologii wodorowych w mPower, bez wsparcia państwa i funduszy europejskich, nie ma szans na wdrożenie technologii wodorowych w elektromobilności.
20.02.2023

Budowa nowej fabryki Grupy Azoty na finiszu

Polimery Police – jedna z największych inwestycji europejskiego przemysłu chemicznego osiągnęła już ponad 99% zaawansowania.
15.02.2023

Wrak X-Press Pearl podniesiony z dna oceanu u wybrzeży Sri Lanki

Urzędnicy z lankijskiej Agencji Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA) informują, że pozostałe elementy kontenerowca X-Press Pearl, który spłonął i zatonął niedaleko Kolombo, zostaną usunięte do tego tygodnia. Druga faza operacji ratunkowej miała zakończyć się usunięciem wraku i ostatecznym uprzątnięciem pozostałych szczątków z dna oceanu.
10.02.2023

Baza Lotos Petrobaltic ma nowe oświetlenie

Energa Oświetlenie wymieniła właśnie stare oprawy sodowe na terenie bazy lądowej spółki poszukiwawczo-wydobywczej Lotos Petrobaltic zlokalizowanej przy Nabrzeżu Flisaków w Gdańsku. Zmodernizowane zostały 83 punkty świetlne, w efekcie czego zużycie energii na potrzeby oświetlenia spadnie o ponad połowę.
09.02.2023

Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowuje nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
31.01.2023

Podwójnie ekologiczny statek gotowy do pracy

Statek Vertom Patty rozpoczyna działalność w ramach żeglugi bliskiego zasięgu. Jednostkę wyróżnia przystosowanie do trendów związanych z zielonym paliwem - jego siłownia jest przygotowana do konwersji na metanol lub wodór.
03.01.2023

Eugeniusz Kwiatkowski. Rocznicę urodzin gdynianie uczcili złożeniem kwiatów i toastem gorącą czekoladą

Złożeniem kwiatów pod popiersiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toastem gorącą czekoladą 30 grudnia 2022 r. uczcili mieszkańcy Gdyni rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, człowieka, który walnie przyczynił się do powstania i rozwoju dynamicznego rozwoju przedwojennej Gdyni.
31.12.2022

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie - wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego.
29.12.2022

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Najwyższa na świecie platforma samopodnośna opuściła chińską stocznię. Jest wyższa od Wieży Eiffla

Najwyższa na świecie platforma typu jack-up dla firmy Jan De Nul, o nazwie Voltaire, jest obecnie w trakcie podróży z chińskiej stoczni do Europy, aby wziąć udział w pracach przy budowie morskich farm wiatrowych.
21.12.2022

Byli członkowie zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police z zarzutami. W tle kwestie złóż

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia m.in. przeciwko byłym członkom zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Główne zarzuty związane są z doprowadzeniem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 87 milionów złotych. Oskarżonych w tej sprawie jest 26 osób.
21.12.2022

Rusza terminal w Porcie Morskim Police

W czwartek, 22 grudnia, odbędzie się uroczyste przyjęcie pierwszej dostawy gazu do terminalu w Policach. Oznacza to, że nowa inwestycha Portu w zachodniopomorskim rozpocznie funkcjonowanie.
20.12.2022

Morawiecki: fuzja Orlenu i Lotosu obniży koszty paliwa

Połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos oznacza niższe koszty paliwa dla obywateli - powiedział podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.
20.12.2022

Cory składa zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208

Jedna z wiodących brytyjskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i recyklingiem, złożyła zamówienie na dwie wielozadaniowe jednostki robocze Damen Shoalbuster 2208S, które dołączą do jej istniejącej floty. Statki będą wykorzystywane do manewrowania barkami, które transportują odpady w dół Tamizy w celu m.in. recyklingu.
19.12.2022

Unia Europejska porozumiała się w sprawie emisji CO2

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Rosną zamówienia dotyczące platform wiertniczych. Valaris liczy zyski

Wykonawca usług wiertniczych na morzu, Valaris, otrzymał nowe kontrakty. W związku z tym portfel zamówień sięgnął blisko 275 mln dolarów.
19.12.2022

Chevron inwestuje w technologię wychwytywania CO2

Dostawca rozwiązań w zakresie wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, firma Svante, zebrała 318 milionów USD, aby przyspieszyć produkcję swojej technologii wychwytywania dwutlenku węgla, którą wykorzysta Chevron.
16.12.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Wiceminister infrastruktury: zanieczyszczenie wód azotanami zmniejszyło się

Analizy realizacji programu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami wykazały poprawę w 2020 roku jakości wód płynących w porównaniu do okresu 2016-2019 - poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
13.12.2022

Największy i najbardziej ekologiczny statek zbudowany przez Fincantieri otrzymał nazwę podczas ceremonii w Nowym Jorku [WIDEO]

MSC Cruises, część szwajcarskiego konglomeratu MSC Group, zorganizowała ceremonię nadania nazwy swojej najbardziej zaawansowanemu technologicznie i ekologicznemu statkowi wycieczkowemu, zbudowanemu we Włoszech.
08.12.2022

Drugi prom napędzany LNG dołącza do floty TT-Line

Niemiecki właściciel i operator promów odebrał dostawę swojego drugiego ekologicznego statku, Peter Pan, napędzanego LNG.
29.11.2022

Zachodniopomorskie. Powstanie Zachodniopomorska Dolina Wodorowa – podpisano list intencyjny

List intencyjny na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej podpisano w poniedziałek na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jej celem jest nawiązanie współpracy i podjęcie działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej.
28.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
25.11.2022

Prysmian Group składa zamówienie na nową jednostkę do kładzenia kabli podwodnych

Włoska firma zajmująca się okablowaniem morskim inwestuje blisko 200 mln euro w nowy statek i dostosowanie jego sprzętu kablowego o wartości około 40 mln euro. Będzie też wyposażony w pakiet akumulatorów o łącznej mocy 3 MW.
24.11.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Anna Moskwa: za dwa miesiące będziemy mieć narzędzie, które wskaże w jakich warunkach uaktywniają się złote algi

Za dwa miesiące będziemy mieli narzędzie, które pokaże w jakich warunkach fizykochemicznych wody pojawiają się i uaktywniają złote algi - poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.11.2022

MSC Cruises odbiera największy statek wycieczkowy napędzany LNG

Stocznia Chantiers de l’Atlantique w St. Nazaire we Francji przekazała - 24 października - armatorowi MSC Cruises statek wycieczkowy MSC World Europa. Jednostka jest aktualnie największym na świecie statkiem wycieczkowym napędzanym skroplonym gazem ziemnym (LNG).
28.10.2022

Dużo pracy i dobre perspektywy – dyskusje o wodorze jako paliwie w Gdyni

„Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” to hasło, które towarzyszyło tegorocznej konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, która odbyła się 4 i 5 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Technologii Wodorowych.
13.10.2022

Grupa Azoty: projekt Portu Morskiego Police otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości 1,74 mln euro

Unia Europejska dofinansuje prace studyjne dotyczące projektu zgłoszonego przez Port Police. Obejmuje on m.in. budowę węzła kolejowego wraz z infrastrukturą techniczną w ramach realizacji linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego Police - poinformowała we wtorek Grupa Azoty.
12.10.2022

Zmiana na stanowisku prezesa PERN - nowym szefem spółki Paweł Stańczyk

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PERN odwołało z funkcji prezesa spółki Igora Wasilewskiego i jednocześnie powołało na to stanowisko Pawła Stańczyka, który ostatnio był prezesem zarządu spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn. Stanowisko prezesa PERN Stańczyk objął 7 października.
07.10.2022

Offshore i dekarbonizacja: szwedzka MFW może zostać również polem uprawy wodorostów

Szwedzki deweloper OZE OX2 podpisał listy intencyjne z firmami Kobb i Nordic Seafarm w celu zbadania możliwości wielkoskalowej uprawy wodorostów na swojej morskiej farmie wiatrowej Galatea-Galene w Szwecji.
01.10.2022

Energia z wodoru a braki regulacyjne w polskim systemie prawnym (nowe regulacje od 2023 roku)

W dzisiejszym artykule autorzy skupią się na nowych regulacjach, które mają wejść w styczniu 2023 r., a które dotyczą pozyskiwania energii z wodoru. Czy faktycznie akty prawne, które staną się częścią polskiego systemu prawnego z dniem 1 stycznia 2023 r., rozwiązują wcześniej zgłaszane problemy problemy regulacyjne związane z wytwarzaniem energii z wodoru? Czy inwestorzy, zamierzający skupić się na tym źródle energii, mogą bezpiecznie planować swoje inwestycje?
20.09.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
14.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Zyska: Wodór to oszczędności od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie

Zastosowanie wodoru pozwoli zaoszczędzić od 314 do 332 mld euro rocznie w energetyce, przemyśle i transporcie. W skali całej dekady, po roku 2030, możemy spodziewać się oszczędności od 3,5 mld euro do 7 mld euro - poinformował wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska.
12.09.2022

Sztuczna inteligencja w służbie żeglugi. Wallenius Wilhelmsen zaoszczędzi 10% na kosztach bunkru. Metanol i LNG po lupą

Norweski operator samochodowców Wallenius WIlhelmsen zainstalował na 65 statkach oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Pozwoli ono na planowanie rejsów, w wyniku czego zużycia paliwa ulegnie zmniejszeniu nawet o 10%.
10.09.2022

Stężenie gazów cieplarnianych i poziom morza osiągnęły kolejne rekordy w 2021

Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, globalny poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowe wartości w 2021 roku - wynika z opublikowanego w środę corocznego raportu o stanie klimatu amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Miniony rok był też jednym z sześciu najcieplejszych lat w historii pomiarów.
31.08.2022

Dekarbonizacja według IMO wymaga wsparcia

Nadchodząca debata na temat regulacji dotyczących gazów cieplarnianych i środków ekonomicznych w IMO wziął pod lupę zespół World Shipping Council (WSC) i sugeruje konieczność poprawy niektórych obszarów oraz szerokiego zrozumienia i porozumienia wielu stron o różnych interesach.
29.08.2022

Badacz: niezbędny lepszy monitoring odpadów przemysłowych, w tym ścieków

Odpady przemysłowe, w tym ścieki z przemysłu, powinny być dokładniej monitorowane, a dla osób zanieczyszczających środowisko powinny być przewidziane wysokie kary - mówi dr Wojciech Hryb z Politechniki Śląskiej. Jak dodaje, najwięcej odpadów przemysłowych wytwarza branża górnictwa i wydobycia.
25.08.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.
22.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Dyrektor IRŚ: w badanych próbach z Odry stwierdziliśmy masowy zakwit glonów

W badaniach prób wody z Odry stwierdziliśmy jednoznacznie występowanie glonu Prymnesium parvum. Ilości są olbrzymie, po kilkadziesiąt miligramów na litr - powiedział w piątek Grzegorz Dietrich, dyrektor IRŚ. Na aktywność glonów wskazują też parametry chemiczne wody - dodał Ryszard Szetela z PWr.
19.08.2022

Ekspert: nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz

Badanie zanieczyszczenia wody rzecznej polega na eliminowaniu kolejnych przypuszczeń. Nie da się zbadać 300 chemicznych parametrów wody rzecznej na raz, dlatego na wyniki trzeba długo czekać – wyjaśnił w rozmowie z PAP dr Artur Magnuszewski, hydrolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
17.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Wiceszef MAP: port w Elblągu może obsługiwać morskie farmy wiatrowe

W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.
16.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Zatrucie Odry. Zebrano 10 ton martwych ryb, trwają badania

Prezes Wód Polskich poinformował, że zebrano już 10 ton martwych ryb z zatrutej Odry. W akcji będą pomagać WOT i wojsko. Trwają jednocześnie badania wody i śledztwo, mające wyjaśnić przyczyny katastrofy. Swoje badania prowadzą Niemcy.
11.08.2022

Wojna załamała morski transport zbóż i napędza kryzys żywnościowy. Bogatych stać na sankcje, biedni będą głodować

Czterech jeźdźców Apokalipsy pędzi przez cały glob. Wojna w Ukrainie napędza rekordowo wysokie ceny żywności, które wywołały globalny kryzys. Pogrąży on miliony ludzi w skrajnym ubóstwie, powiększając głód i niedożywienie – alarmuje Bank Światowy w najnowszym raporcie.
05.08.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.