Grupa Azoty Puławy zwiększy od pierwszego czerwca produkcję nawozów i chemikaliów, chodzi np. o saletrę amonową, roztwór saletrzano mocznikowy i mocznik - poinformowała spółka w środę w komunikacie. Jak dodano, decyzja związana jest z poprawą sytuacji rynkowej.
O zwiększeniu od pierwszego czerwca produkcji nawozów i chemikaliów poinformował w środowym komunikacie rzecznik Grupy Azoty Puławy Paweł Wójcik. „Od początku czerwca wzrośnie w Spółce o ponad 100 proc. - w stosunku do stanu obecnego - produkcja saletry amonowej, roztworu saletrzano mocznikowego i mocznika z przeznaczeniem na płynne roztwory” – przekazał.
Jak wyjaśnił, decyzja ta związana jest z poprawą sytuacji rynkowej w obszarze popytowym oraz surowcowym. Przypomniał, że ograniczenie pracy instalacji produkcyjnych w pierwszych miesiącach 2023 roku związane było - jak podał - bezpośrednio z sytuacją rynkową, tj. istotnie obniżonym popytem we wszystkich branżach zastosowań produktów spółki oraz kosztami zakupu gazu.
„Na konkurencyjność spółki, podobnie jak całej branży nawozowo-chemicznej w UE, wpłynęły konsekwencje polityki klimatycznej, na której zyskują producenci spoza UE oraz bezcłowy import mocznika i amoniaku z krajów azjatyckich i afrykańskich na skutek czasowego zawieszenia przez Radę Unii Europejskiej cła na te produkty w grudniu 2022 roku” – podkreślił Wójcik.
Rzecznik dodał, że ponadto wpływ miał wysoki poziom cen podstawowych surowców w tym m.in. energii elektrycznej i węgla wykorzystywanego w spółce głównie do produkcji pary technologicznej. Od ponad roku – jak wskazał - branża nawozowo-chemiczna w Europie mierzy się ze skutkami zbrojonej agresji Rosji wobec Ukrainy przejawiającymi się bezprecedensowymi turbulencjami cen surowców energetycznych oraz załamaniem popytu w wielu sektorach gospodarczych.
Zwrócił uwagę, że w efekcie wiele europejskich podmiotów nawozowo – chemicznych, w tym Zakłady Azotowe „Puławy” zmuszone były do dostosowania poziomu produkcji do warunków rynkowych poprzez czasowe ograniczenia poziomów produkcji.
„Sytuacja Grupy Azoty Puławy jest stabilna. Kilka dni temu wznowiliśmy produkcję melaminy, a teraz dzięki niższym cenom gazu ziemnego na rynku, możemy zwiększyć produkcję nawozów i zaoferować rolnikom produkt po akceptowalnej cenie. Liczymy na to, że zawirowania na rynku surowcowo-energetycznym ustaną i będziemy mogli wrócić do przewidywalnych dla naszych klientów cyklów cenowych” – stwierdził prezes Grupy Azoty Puławy Marcin Kowalczyk, cytowany w komunikacie.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. należy do Grupy Azoty. Produkuje nawozy azotowe, melaminę, oraz inne chemikalia np. wodór.
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ skr/
Duże dostawy i małe zamówienia. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 32-37/2023)
W stoczni Meyer Werft odbyła się ceremonia cięcia blach pod budowę wycieczkowca Asuka III
Singapur z technologią wykrywającą łodzie pirackie
Crowley prezentuje innowacyjną koncepcję statku do wytwarzania energii jądrowej
Uroczysty chrzest doku w Stoczni Pomerania
Dekarbonizacja na statkach. Koszty w portach i u gestorów ładunków. 5 kluczowych działań +1