• <

Wynik wyszukiwania - " turystyka" - Wiadomości

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Świnoujścia. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Świnoujścia zmierzy się czworo kandydatów: Joanna Agatowska (KWW Joanny Agatowskiej Świnoujście Wspólne Wyspy), Jan Borowski (KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa), Dorota Konkolewska (KW KO) oraz Paweł Sujka (KWW Pawła Sujki Wybieram Świnoujście). Nie zabrakło pytań dotyczących inwestycji portowych, offshore, czy planach związanych z molo.
02.04.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego - poinformowały w wtorek władze miejskie. To wynik ugody między miastem a spółką Polsteam - Żegluga Szczecińska.
09.01.2024

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Zebranie założycielskie stowarzyszenia "Strefa Przybrzeżna". To inicjatywa na rzecz inwestycji w regionie i na Bałtyku

W piątek, 1 grudnia 2023 roku, odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia „Strefa Przybrzeżna”. Wzięli w nim udział przedstawiciele 6 jednostek samorządu terytorialnego tj. Miasta Ustka, Miasta Łeba oraz Gmin Wicko, Główczyce, Smołdzino i Ustka.
04.12.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Branża morska rozświetlona na niebiesko z okazji Światowego Dnia Morza

W ostatni czwartek września w portach, stoczniach i instytucjach związanych z morzem wiele budynków zostało podświetlonych niebieskim światłem. Miało to związek z obchodzonym na całym świecie od 1978 roku Światowym Dniem Morza, którego inicjatorem była Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organization, IMO).
02.10.2023

Zwodowano pierwsze sprzęty wodne zakupione z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego

Pierwsze sprzęty wodne zakupione w ramach Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego przekazano w czwartek we Wrocławiu beneficjentowi programu. To m.in. 16 pontonów oraz łódź motorowa, która posłuży do zabezpieczania spływów na Odrze.
21.09.2023

Turystyka morska płynie „cała naprzód”. Odradza się szybciej niż turystyka międzynarodowa

Pierwsze informacje touroperatorów potwierdzają, że w 2023 r. liczba pasażerów statków wycieczkowych wzrosła do 106% w stosunku do poziomu z 2019 r. Statki pasażerskie wybrało około 31,5 mln morskich turystów – szacuje Cruise Lines International Association (CLIA).
14.09.2023

Cruisery na zielonym kursie. Floty pasażerskie coraz bardziej ekologiczne

Armatorzy statków pasażerskich zamawiają statki przyjazne dla środowiska z silnikami dwupaliwowymi i kadłubami oraz systemami emitującymi mniej hałasu. MSC Cruises upowszechniło niedawno informację o pierwszym na świecie rejsie, w czasie którego statek MSC Euribia z systemem LNG wykonał podróż, podczas której uzyskano bilans zerowej emisji gazów cieplarnianych netto.
12.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód morskich dla portu w Dziwnowie w RCL

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Dziwnowie opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie taki plan nie obowiązuje.
24.08.2023

Polska turystyka rośnie pomimo inflacji. W tym roku tradycyjnie największą popularnością cieszy się Bałtyk

– Polski Bałtyk staje się coraz bardziej popularny m.in. wśród Czechów, którzy tłumnie już odwiedzają polskie plaże i język czeski można tam usłyszeć prawie równie często jak język polski – mówi Lucjan Karasiewicz, prezes Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej. Jak wskazuje, krajowa baza turystyczna i noclegowa przyciąga nie tylko coraz więcej gości z zagranicy, ale i Polaków, którzy – dzięki bonom turystycznym – mieli okazję na nowo odkryć rodzime, lokalne atrakcje.
21.08.2023

Włochy. Zakaz parmigiany, czyli wielkich uczt na plażach

W wielu miejscowościach we włoskich regionach Apulia i Lacjum w związku z wtorkowym świętem Ferragosto obowiązuje „zakaz parmigiany”, jak określa się wprowadzone tam reguły, zabraniające przynoszenia jedzenia z domu na plaże na organizowane tego dnia uczty. Parmigiana, czyli zapiekanka z bakłażanów jest jednym z typowych dań przygotowywanych na 15 sierpnia.
15.08.2023

Turyści z Czech wybierają polskie morze. Wzrost zainteresowania sięga nawet 40%

Doceniają atrakcyjność zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, nie narzekają na ceny i… wybierają Polskę, bo Hiszpania czy Grecja jest dla nich „zbyt gorąca”, a polski klimat stanowi ciekawą odmianę. Czescy turyści podbijają zachodniopomorskie kurorty. Hotelarze zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie przyznają, że jest to rekordowy rok jeżeli chodzi o obecność turystów z tego kraju nad polskim morzem.
09.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Niemieckie media: tunel pod Świną to alternatywa dla podróżujących nad morze, skorzystają mieszkańcy Berlina i Brandenburgii, ale także Saksonii

W ciągu kilku lat Polska zbudowała tunel na wyspę Uznam w Świnoujściu. Jest on już gotowy - i zostanie oddany do użytku dzisiaj. To alternatywa dla podróżujących nad Morze Bałtyckie, również z Saksonii - pisze w piątek portal saechsische.de. "Skorzystają na tym również mieszkańcy Berlina i Brandenburgii" - zauważa "Berliner Zeitung".
30.06.2023

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna w Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
02.05.2023

Porty Francji – nie tylko porty morskie. Analiza aktualnej sytuacji portowo – żeglugowej w regionie

Francja, zaraz po Niemczech jest największym importerem i eksporterem różnorakich dóbr w Europie. Predestynuje to posiadane porty do spełniania ważnej roli w całym systemie gospodarczym kraju.
18.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium

Premier Mauritiusa Pravind Jugnauth ogłosił, że rządy obu państw rozpoczęły rozmowy w sprawie terytorium będącego od dekad kością niezgody między nimi.
02.01.2023

Koniec z patyczkami do uszu, plastikowymi słomkami i sztućcami. Projekt ustawy przyjęty

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma doprowadzić do zmniejszenia ilości odpadów, które powstają z plastikowych produktów jednorazowego użytku takich jak: słomki, sztućce, patyczki higieniczne – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
20.12.2022

Infrastruktura nie nadąża za technologiami w żeglarstwie

Elektromobilność to nie tylko samochody. Dziś ekologiczny napęd da się stosować w każdym pojeździe, ogniwa wodorowe wraz z silnikami elektrycznymi z impetem wchodzą miedzy innymi w świat żeglarstwa. Problem w tym, że infrastruktura na przystaniach jachtowych nie nadąża za zieloną rewolucją. Czy to oznacza, że turystyka żeglarska w Polsce zacznie tracić na atrakcyjności?
19.12.2022

Wiceminister Witkowski: należy wyposażyć mariny w instalacje do odbioru ścieków z łódek

Aby zapobiegać degradacji Wielkich Jezior Mazurskich, należy wyposażyć porty mazurskie w instalacje do przyjmowania ścieków z łódek - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że do degradacji środowiska przyczynia się też słabo rozwinięta sieć kanalizacyjna.
30.11.2022

Shanghai Electric prezentuje informacje branżowe podczas siódmego Międzynarodowego Szczytu Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej

W dniach 10-12 listopada w prowincji Hainan w Chinach odbył się siódmy Międzynarodowy Szczyt Przybrzeżnej Energetyki Wiatrowej, którego organizatorem była firma Shanghai Electric Wind Power Group Co.
18.11.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Stan wody w Renie nadal rekordowo niski; skutki mogą być odczuwalne przez lata

W miejscowości Emmerich na północnym zachodzie Niemiec na początku tygodnia odnotowano rekordowo niski poziom wody w Renie. To problem nie tylko dla żeglugi, ale też dla ekosystemu, środowiska i rybołówstwa. Uzupełnienie niedoborów wody w rzekach może potrwać długo, a skutki obecnej sytuacji mogą być odczuwalne przez lata – ocenia hydrolog Daniel Bachman w rozmowie ze stacją n-tv.
20.08.2022

Hiszpania. Media: azjatyckie algi inwazyjne kolonizują Morze Śródziemne wpływając na turystykę i rybołówstwo

Azjatyckie algi inwazyjnego gatunku Rugulopteryx okamurae kolonizują Morze Śródziemne i negatywnie wpływają na turystykę i rybołówstwo w Andaluzji, na południu Hiszpanii. Burmistrz miasta Estepona (prowincja Malaga) Jose Maria Garcia Urbano zwrócił się do rządu o pomoc finansową na walkę z tą plagą - podał w piątek dziennik „El Mundo”.
19.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

"Die Zeit": w Świnoujściu ma powstać port kontenerowy, mieszkańcy niemieckiej części Uznamu chcą temu zapobiec

W Świnoujściu ma powstać port kontenerowy o gigantycznej skali. Mieszkańcy miejscowości po niemieckiej stronie wyspy Uznam chcą zapobiec jego budowie. Projekt wystawia na próbę stosunki polsko-niemieckie - pisze tygodnik "Die Zeit".
16.08.2022

Most przez Adriatyk połączył kontynentalną część kraju z Półwyspem Peljesac

Chorwacja otworzyła we wtorek 2,4-kilometrowy most nad Morzem Adriatyckim, który łączy kontynentalną część kraju z Półwyspem Peljesac. Dzięki tej budowli dotarcie do leżącego na południu kraju Dubrownika, oddzielonego od reszty Chorwacji przez skrawek bośniackiego terytorium, będzie ułatwione.
26.07.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Niemcy. Kolei grozi chaos, berlińczykom radzi się, by unikali podróży w kierunku Morza Bałtyckiego

Przepełnione pociągi, ludzie, którzy musieli pozostać na peronie, opóźnienia - już w miniony weekend na niektórych trasach panował chaos, ponieważ zbyt wiele osób chciało zwiedzać kraj z biletem za 9 euro. W ten weekend może być jeszcze gorzej. Berlińczykom radzi się unikać podróży w kierunku Morza Bałtyckiego.
11.06.2022

Sea Empress, czyli 26. rocznica wpłynięcia tankowca na skały wód przybrzeżnych Walii

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. „Sea Empress” był jednoposzyciowym tankowcem klasy Suezmax, który został wybudowany w 1992 roku w Hiszpanii. Jednostka o długości 274,3 metrów posiadała nośność 147,273 ton. W czasie tragedii jednostka przewoziła pełnookrętowy ładunek surowej ropy naftowej.
02.03.2022

Fermy alg morskich mają oczyszczać powietrze w Madrycie

Władze Madrytu przedstawiły nowatorski plan zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście dzięki zainstalowaniu na jego terenie ferm alg morskich przywiezionych z hiszpańskiego wybrzeża.
02.01.2022

Port rybacki we Fromborku zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJA]

W piątek, 10 grudnia br. Urząd Morski w Gdyni podpisze umowę na przebudowę portu rybackiego we Fromborku. Przetarg na realizację inwestycji wygrała Korporacja Budowlana Doraco Sp. z o.o. Wartość umowy to 17 mln zł., a czas na jej wykonanie wyniesie 20 miesięcy. Modernizacja portu w całości finansowana jest z budżetu państwa, ze środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni.
09.12.2021

Bezstronność w mediacji receptą na rozwiązanie sporu

Konflikt, spór, różnica zdań, to stała rzeczywistość w gospodarce, która bardzo często utrudnia bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa lub wręcz uniemożliwia zaangażowanie się przedsiębiorcy w nowe przedsięwzięcia. Spory wynikają bardzo często z wzajemnego niezrozumienia stron.
01.12.2021

Zachodniopomorskie. Sezon letni w branży turystycznej lepszy niż zakładano

Sezon letni dla zachodniopomorskich przedsiębiorców działających w pasie nadmorskim był w tym roku lepszy niż zakładano – poinformowała Północna Izba Gospodarcza. Najlepiej radziły sobie hotele, gorzej gastronomia.
12.10.2021

„Chroń morze”. Konferencja w Szczecinie na finał konsultacji programu ochrony Bałtyku

Ogólnopolska konferencja pod hasłem „Chroń morze” zorganizowana 5 października w Szczecinie kończy 3-miesięczne konsultacje społeczne aktualizacji Programu ochrony wód morskich (aPOWM). Projekt dokumentu, który zakłada blisko 60 działań na rzecz ochrony Bałtyku, uzupełniony o zgłoszone wnioski i uwagi, finalnie zostanie przyjęty w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
06.10.2021

Coraz więcej turystów na kajakowych szlakach w Polsce

Turystyka kajakowa w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. I nic dziwnego - tysiące kilometrów pięknych rzek, możliwość obcowania z przyrodą i brak konieczności inwestowania w specjalistyczny sprzęt. To wszystko zachęca coraz to kolejne osoby do spróbowania swoich sił w kajaku. I to dosłownie - w końcu wiosłowanie trochę tych sił wymaga!
28.08.2021

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.
10.08.2021

Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków

Nie słabnie zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. Okazuje się, że od 26 lipca mieszkańcy Pomorza aktywowali na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS prawie 11 tys. bonów o wartości 10 mln zł. – Duża popularność Morza Bałtyckiego wśród turystów, obok czynników pandemicznych i ekonomicznych, wynika także z wysokiej atrakcyjności turystycznej nadmorskich miejscowości oraz z poprawiającej się krajowej infrastruktury transportowej – komentuje prof. Daniel Puciato, ekspert z zakresu ekonomii turystyki.
09.08.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Przyszłość Polski zależy od Bałtyku

Eksperci ogólnoeuropejskiego programu ESPON przedstawiają trzy, najbardziej prawdopodobne scenariusze transformacji gospodarczej i demograficznej państw bałtyckich do 2050 roku. Okazuje się, że przed Polską zwróconą ku morzu, poza licznymi wyzwaniami, stoją wielkie szanse rozwojowe.
23.07.2021

Proteh GlassDeep: „Zmieniamy przyszłość turystyki morskiej nie bojąc się innowacji”

Supernowoczesny katamaran naszpikowany jest innowacyjnymi rozwiązaniami. – Obserwacja podwodnego świata nigdy wcześniej nie była tak prosta. Nasz pomysł wiąże się nie tylko z rozrywką w luksusowym wydaniu, ale i świeżym spojrzeniem na poznawanie dna morskiego – mówi Eugeniusz Ziółkowski, prezes Proteh GlassDeep.
23.05.2021

Costa Cruises zainaugurowała rejsem sezon na Morzu Śródziemnym

Costa Smeralda, flagowy statek Costa Cruises, 1 maja wypłynął z portu w Savonie na tygodniowy rejs po Włoszech. Jest to pierwszy rejs włoskiego armatora w 2021 roku. Tym samym Costa Crusises oficjalnie rozpoczęła sezon letnich rejsów, w czasie którego na Morze Śródziemne wypłyną cztery statki Costa.
05.05.2021

Chroń morze! to pakiet strategicznych działań na rzecz Bałtyku

Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, ograniczenie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów to część działań wskazanych w aktualizacji Programu Ochrony Wód Morskich (aPOWM), opracowywanego przez Wody Polskie. Towarzyszyć mu będzie ocena oddziaływania na środowisko oraz konsultacje społeczne. Transport morski, rybołówstwo, turystyka – to niektóre sektory zależne od Bałtyku, których obecność i rozwój nie będą możliwe bez jego należytej ochrony.
22.03.2021

Szczecin przedłuża nabór na oficerów łącznikowych na Tall Ship Races

Do końca marca został przedłużony nabór na oficerów łącznikowych. W Szczecinie poszukiwane są osoby, które nie boją się wyzwań i chcą stać się częścią zespołu organizującego finał regat the Tall Ships Races 2021.
14.03.2021

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: To miasto jest predestynowane do budowy terminalu kontenerowego!

Port w Świnoujściu będąc portem zewnętrznym, ma możliwość obsługi największych statków jakie pływają po Bałtyku. Wybudowanie Gazoportu i terminalu LNG okazało się bardzo dobrą inwestycją i w znaczący sposób zasiliło budżet miasta. Teraz przyszedł czas na dalszy rozwój - budowę terminalu kontenerowego. Rozmowa z Januszem Żmurkiewiczem, Prezydentem Świnoujścia.
12.03.2021

The Ocean Cleanup - okulary słoneczne z plastiku pozyskanego z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci

Co sekundę sprzedaje się około 20 tysięcy plastikowych butelek, potrzeba 500 lat, aby uległy rozkładowi. W skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyclingu, w skali Europy jest to około 30%. Większość z nich trafia wprost do środowiska naturalnego, w tym do mórz i oceanów. Fundacja The Ocean Cleanup znalazła rozwiązanie i dzisiaj możemy kupić pierwszy produkt pochodzący z oczyszczania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci - okulary słoneczne z plastikowych odpadów.
11.03.2021

Wysuszone kanały we włoskiej Wenecji

Wenecja, której mieszkańcy przyzwyczaili się do tzw. wysokiej wody, może też zadziwić przeciwnym zjawiskiem - wody tak niskiej, że wyschła tam większość kanałów. Canal Grande odsłonił zaś swoje brzegi.
26.02.2021

Płażyński: tereny zielone nad morzem powinny służyć gdańszczanom, nie deweloperom

Tereny zielone nad morzem powinny służyć gdańszczanom, nie deweloperom – mówił w piątek w Gdańsku poseł PiS Kacper Płażyński. Zaapelował do prezydent Aleksandry Dulkiewicz, aby wycofała się z planów zabudowy pasa nadmorskiego w Brzeźnie.
19.02.2021

Wróciła nadzieja na "normalny" sezon żeglarski

Żeglarze i przystanie jachtowe z nadzieją patrzą na nadchodzący sezon. Jego możliwie „normalny" przebieg jest potrzebny także całemu Wybrzeżu jako symptom stabilizacji rynku i sfery życia publicznego, ale także wprowadzania w życie nowych standardów zachowania i funkcjonowania obiektów.
17.02.2021

Port Darłowo – 20 nabrzeży u ujścia Wieprzy (wywiad)

O Darłowie pisano już w XII wieku. Ale osadnictwo było znacznie wcześniejsze i zamieszkałe były żyzne okolice u ujścia do Bałtyku dwóch rzek Wieprzy i Grabowej. Mieszkańcy tych okolic żyli nie tylko z rybołówstwa i uprawy roli. To rozwijał się również handel. Szczególnie od XIV wieku, kiedy miasto włączone zostało do Hanzy. Miasto miało port i własna flotę handlową. Były czasy prosperity i kataklizmów. W wyniku ruchów tektonicznych w 1497 r. Miasto i port uległo zalaniu i zniszczeniu. Kilkakrotnie miasto trawiły pożary.
12.02.2021

Kolejne trzy miesiące będą decydujące dla firm i rynku pracy

Do tej pory kryzys związany z pandemią COVID-19 nie wyrządził wielkich szkód rynkowi pracy ze względu na pomoc skierowaną do przedsiębiorców pod warunkiem utrzymania miejsc pracy. Kiedy jednak tarcze przestaną działać, pracodawcom może zabraknąć płynności na prowadzenie działalności, co będzie się wiązało ze zwolnieniami. – Jeśli jednak z pomocą państwa i pieniędzy z UE doczekają do wiosny, gdy ruszą prace sezonowe i inwestycje, gospodarka powinna wyjść na prostą – uważa dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.
02.02.2021

Gowin: nad polskim morzem w 2020 r. rekordowy sezon

To był rekordowy rok z punktu widzenia dochodów turystyki nadmorskiej w Polsce. Polacy na małą skalę wyjeżdżali za granicę - powiedział w piątek minister rozwoju, przedsiębiorczości i technologii Jarosław Gowin, odnosząc się do wsparcia dla gmin nadmorskich.
22.01.2021

KE zatwierdza polski program wsparcia firm dotkniętych kryzysem Covid-19

Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program o wartości 1,9 mld euro, który ma wesprzeć firmy dotknięte kryzysem wywołanym przez pandemię Covid-19 - poinformowała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.
20.01.2021

Turystyka nad Bałtykiem woła o pomoc

Prezydent Wojciech Szczurek - wraz z innym przedstawicielami nadmorskich miast i gmin - podpisał się pod apelem skierowanym do wicepremiera Jarosława Gowina, który został przygotowany w Darłowie, w imieniu nieformalnej Koalicji Nadmorskiej. Pismo zostanie wysłane w piątek, 15 stycznia.
15.01.2021

Przedłużony w Niemczech lockdown to zwiastun kolejnych komplikacji gospodarczych

Niemcy przedłużają lockdown do 31 stycznia i wprowadzają kolejne restrykcje. Dla Pomorza Zachodniego i całej polskiej gospodarki to bardzo zła wiadomość zwiastująca, że spodziewane szybkie pożegnanie się z pandemią koronawirusa nie jest możliwe.
06.01.2021

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać gospodarkę w 2021 r.

Konsumpcja, eksport i inwestycje publiczne będą napędzać polską gospodarkę w tym roku - ocenił dla PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii prof. Robert Tomanek. Zastrzegł, że inwestycje publiczne nie zastąpią prywatnych, a będą dla nich swego rodzaju dźwignią finansową.
06.01.2021

Senacka komisja gospodarki pozytywnie o właściwych jej częściach budżetu 2021

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności pozytywnie zaopiniowała we wtorek właściwe zakresowi jej działania części ustawy budżetowej na 2021 r. Pozytywna opinia zostanie teraz przedstawiona senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.
05.01.2021

Najtrudniejszy rok w historii gospodarki po 1989 roku

Rok 2020 pożegnaliśmy z ulgą, a rok 2021 witamy z wielką nadzieją. Dla świata gospodarki minione 12 miesięcy to czas ciężkiej próby. Wielu przedsiębiorców zahartowało się i przygotowuje do walki o przetrwanie, a inni niestety polegli w walce z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Nie brakuje też takich, którzy wykorzystali nadarzające się okazje i rozwinęli swoją działalność gospodarczą lub dokonali dywersyfikacji. Z punktu widzenia Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie to był pracowity czas, choć formuła naszego działania z
02.01.2021

Skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być odroczone

Perturbacje wywołane pandemią przyniosły relatywnie niewielki wzrost bezrobocia rejestrowanego, skutki koronawirusa dla rynku pracy mogą być jednak odroczone. Jednocześnie po raz pierwszy na tak dużą skalę zaczęła być stosowana praca zdalna - ocenili eksperci dla PAP 2020 r. na rynku pracy.
29.12.2020

Niemiecki lockdown może się rykoszetem odbić na polskiej gospodarce

Wydawałoby się, że pandemia koronawirusa w 2021 będzie się z nami powoli żegnać. Jest szczepionka, jest wola krajów by ją zakapować i wdrażać system szczepień. Tymczasem ostatnie dni przyniosły informacje o całkowitym lockdownie w Niemczech i Holandii. Wiąże się to z zamknięciem wszystkich sklepów poza spożywczymi, aptekami, zoologicznymi i targami. Ograniczony będzie tryb pracy wielu firm. Niemal niemożliwe będzie przemieszczanie się między krajami.
15.12.2020

Coraz więcej firm ogłasza niewypłacalność. „Skala bankructw będzie rosła”

- Mamy do czynienia z najgorszymi wynikami od dekady, a wszystko wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Fala upadłości firm wydaje się być już nie do zatrzymania, a stosowane przez Rząd rozwiązania pomocowe uruchamiane są zbyt późno. Do Północnej Izby Gospodarczej zgłaszają się przedsiębiorcy mówiący wprost: jesteśmy w dramatycznej sytuacji – mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
27.11.2020

Projekt ,,WaterPUCK”

Zanieczyszczenie wody jest jednym z największych zagrożeń i problemów świata. Z tego powodu dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla właściwego zarządzania środowiskiem jest niezbędne zarówno dla zrównoważonego, oszczędnego i racjonalnego zużycia wody pitnej, jak i ochrony zasobów wodnych zarówno lądowych i śródlądowych.
16.11.2020

Gowin: Lockdown traktuję jako ostateczność

Całkowity lockdown traktuję jako ostateczność; miesięczny koszt wiosennych ograniczeń sięgał 90 mld zł, teraz musielibyśmy liczyć się z co najmniej takimi samymi kosztami - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
09.11.2020

Prezes Żeglugi Augustowskiej: statki przewiozły w tym sezonie 60 tys. osób

60 tys. pasażerów, czyli połowę tego co w ubiegłych latach przewiozły w tym roku statki Żeglugi Augustowskiej - poinformował prezes ŻA Adam Aleksandrowicz.
26.10.2020

Jak na przebieg pandemii COVID-19 wpływa PKB kraju

Polacy przeanalizowali, jak na przebieg pandemii COVID-19 wpływają czynniki ekonomiczne, demograficzne oraz geograficzne. Z analiz wynika m.in., że liczba przypadków COVID-19, ale też ofiar choroby, silnie wiąże się z wysokim PKB kraju.
23.10.2020

„Przedsiębiorcy nie przetrwają drugiego lockdownu”. Apel Północnej Izby Gospodarczej do parlamentarzystów

Na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie oraz Prezes Zachodniopomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców zaapelowali do Rządu RP o szybkie wsparcie dla branż, które zagrożone są niechybnym bankructwem w obliczu wprowadzenia kolejnych restrykcji gospodarczych. W województwie zachodniopomorskich sytuacja jest bardzo poważna, o czym świadczy szereg zgłoszeń od takich branż jak: hotelarstwo, gastronomia, turystyka czy transport.
23.10.2020

Kryzys może pogłębić różnice poziomu gospodarczego między krajami Unii

Kryzys ekonomiczny wywołany pandemią koronawirusa jest asymetryczny, co oznacza, że poszczególne sektory gospodarki czy kraje ucierpiały w różnym stopniu. Co więcej, jest też ryzyko, że w efekcie kryzysu mogą pogłębić się i tak już wyraźne różnice w poziomie rozwoju gospodarczego państw Unii Europejskiej – uznali uczestnicy debaty podczas Europejskiego Kongresy Finansowego.
19.10.2020

Gdyńska turystyka stawia na bezpieczeństwo

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kolejnych dwóch gdyńskich obiektów turystycznych, choć określanie w ten sposób promów Stena Line jest nie do końca właściwe. To hotele na wodzie, które bezpiecznie i komfortowo zabierają nas do szwedzkiej Karlskrony i to aż trzy razy dziennie. Z kolei Jakubowy Hotel to wspaniała część dziejów Gdyni, romantyczna historia kochającej się pary i na wskroś nowoczesne i wygodne wnętrza hotelowe. A wszystko bezpieczne i uwzględniające wymogi sanitarne, związane z aktualną sytuacją.
13.10.2020

Północna Izba Gospodarcza postuluje o wyższe wsparcie dla przedsiębiorców

Firmy znowu chore na koronawirusa. Wsparcia coraz mniej, a restrykcji i problemów coraz więcej
12.10.2020

Kurort Brzeźno – projekt nadmorskiej dzielnicy Gdańska

Wzmocnienie funkcji rekreacyjnych, odtworzenie elementów historycznych – Dom Zdrojowy, uzupełnienie o nowe funkcje usługowe i wypoczynkowe – takie są plany dla nadmorskiej dzielnicy Brzeźno. Podczas konferencji prasowej, w czwartek 8 października Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju przedstawił wizję dla rejonu ul. Hallera i Jantarowej.
08.10.2020

Badanie: Czy inwestowanie w mariny na polskim wybrzeżu jest opłacalne?

W ostatnich kilkunastu latach nastąpiła istotna zmiana profilu działalności małych portów morskich polskiego wybrzeża. Dominująca dotychczas funkcja obsługi rybołówstwa w skutek zmniejszających się zasobów ryb zaczęła ulegać regresowi. Zmniejszające się znaczenie rybołówstwa wzbudza dyskusję nad możliwościami wypełnienia luki w strukturze działalności portów. Jedną z alternatyw jest turystyka żeglarska, do uprawiania której obszary nadmorskie są szczególnie predysponowane. Rosnąca zamożność społeczeństwa, a w ostatnich latach roz
18.09.2020

W sierpniu spadła inflacja bazowa

W sierpniu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,0 proc., podczas gdy wskaźnik CPI w tym czasie 2,9 proc. (r/r) - poinformował w środę Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej inflacja bazowa wyniosła 4,3 proc.
16.09.2020

W zachodniopomorskim wakacje z tłumami na plażach i mniejszą liczbą zagranicznych turystów

Tłumy turystów na nadbałtyckich plażach pomimo epidemii, jednocześnie straty finansowe w branży hotelarskiej z powodu mniejszej liczby gości z zagranicy – to pierwsze podsumowanie sezonu wakacyjnego w dobie pandemii COVID-19 w Zachodniopomorskiem.
31.08.2020

Brak siły roboczej zjawiskiem długookresowym w Polsce

Pracodawcy starają się przechować pracowników, zdając sobie sprawę, że systemowe problemy polskiego rynku pracy nie zniknęły i brak siły roboczej jest i będzie zjawiskiem długookresowym - ocenia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).
28.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Wypoczywający sprawdzają online czystości kąpielisk, w te wakacje ponad pół miliona odsłon

Ponad pół miliona razy wypoczywający sprawdzali w te wakacje czystość kąpielisk za pośrednictwem serwisu internetowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rzecznik GIS Jan Bondar przypomina, by wypoczywając nad wodą, pamiętać o maseczkach i dystansie.
09.08.2020

Jakie konsekwencje finansowe mają susze i powodzie?

Co roku zjawiska ekstremalne, takie jak powodzie, podtopienia, nawałnice i susze powodują ubytek w polskim PKB na poziomie do 0,4 proc. - poinformował dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. W ostatnich latach klimat wystawił nam rachunek na 78 mld zł - dodał.
06.08.2020

WWF: Czy ktoś odważy się wskazać truciciela Baryczy?

Miliony martwych ryb, raków, żab i innych organizmów wodnych. Rzeka bez życia, które przez lata może do niej nie powrócić. Przyczyny katastrofy ekologicznej na Baryczy wciąż nie są znane, a mija już miesiąc odkąd zanieczyszczenie zostało stwierdzone. Czy sprawcy tej masakry zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, czy tak jak to bywa w naszym kraju – zanieczyszczenie zostanie zamiecione pod dywan?
06.08.2020

Kogo zatopi druga fala pandemii koronawirusa? Duża niepewność wśród przedsiębiorców

- Nie spodziewam się drugiego lockdownu, ale z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że jest w nich poważna obawa przed tym, co jeszcze może się wydarzyć jesienią – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim póki co nie wzrosło dramatycznie, ale nastroje w gospodarce nie są najlepsze. Przedsiębiorcy bardzo doceniają rządowe programy wsparcia, przy jednoczesnym lęku jak poradzą sobie, gdy te programy miną i przy ewentualnej drugiej fali pandemii. Północna I
06.08.2020

Nadmorscy turyści nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa

W nadmorskim Świnoujściu (Zachodniopomorskie) turystów nie brakuje, ale z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa spowodowanych koronawirusem jest kiepsko. Poza plażą większość gości ich nie przestrzega.
05.08.2020

Żegluga nocna i inne usprawnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym

Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa oraz Prezes Wód Polskich Przemysław Daca wzięli udział w briefingu w sprawie udogodnień dla żeglugi, planowanych na odrzańskim odcinku Wrocławskiego Węzła Wodnego. W spotkaniu uczestniczył także Jan Pyś Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Spotkanie poświęcone było m.in. uruchomieniu żeglugi nocnej. Wody Polskie podpisały również z Urzędem Miejskim Wrocławia list intencyjny, dotyczący współpracy w zakresie rozwoju żeglugi na Wrocławskim Węźle Wodnym.
05.08.2020

Zielone światło dla turystów ze Skandynawii

15 lipca szwedzki i norweski rząd poinformował o zmianie swoich zaleceń, uznając Polskę za jeden z niewielu krajów bezpiecznych pod względem epidemiologicznym. Wcześniej MSZ stanowczo odradzało podróże do naszego kraju, na czym ucierpieć mógł nie tylko sektor usług turystycznych, ale także transportowych. Na powrót turystów z Półwyspu Skandynawskiego czekają m.in. operatorzy promowi.
22.07.2020

Ostatni dzwonek na ostre ograniczanie emisji CO2

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej kilka najbliższych miesięcy będzie kluczowych w walce o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i uniknięcie katastrofy klimatycznej. Właśnie teraz rządy poszczególnych krajów tworzą plany pobudzania swoich gospodarek po pandemii. Na złagodzenie skutków recesji przeznaczono 9 bln dol., a ogromne pakiety stymulacyjne to okazja do wprowadzenia sektora energii na zrównoważoną ścieżkę – wskazuje IEA. Według szacunków agencji wymagałoby to inwestycji sięgających 1 bln dol. rocznie przez na
17.07.2020

Inflacja może silnie wyhamować od początku 2021 roku

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) znalazła się w czerwcu br. powyżej prognoz rynkowych. Ekonomiści spodziewają się podwyższonej inflacji w 2020 roku, natomiast od początku przyszłego roku będzie ona wyraźnie hamować.
15.07.2020

Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodną

Aplikacja Drogi wodne spopularyzuje turystykę wodną i zachęci wszystkich do tej formy spędzania wolnego czasu - ocenił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
10.07.2020

Wszystko co pływa flisem się nazywa! XXIV Flis Odrzański będzie mieć swój finał w sobotę na Łasztowni

Niegdyś flisacy spływali Odrą, by pokazywać jak piękna to rzeka i jak wielki ma potencjał gospodarczy i turystyczny. Dzisiaj Flis to wydarzenie symboliczne, pokazujące morską i wodną tradycję. Już w najbliższą sobotę na Łasztowni zacumują dwa galery, a także wodniacy płynący do Szczecina łodziami, żaglówkami i motorówkami. Skromniejszy niż zwykle, ale pełen tradycji i pozytywnych, marynistycznych uczuć finał Flisu Odrzańskiego odbędzie się o godzinie 12:00 na Skwerze Kapitanów na Łasztowni. XXIV Flis Odrzański nosi imię słynnej „
09.07.2020

MR: podczas polskiej prezydencji w Grupie V4 w centrum będą działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku

Podczas polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej w centrum znajdzie się praca nad bieżącą agendą europejską i działania na rzecz umocnienia jednolitego rynku – zapowiedział cytowany w środowym komunikacie wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.
08.07.2020

KE: w 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc.; recesja najpłytsza w całej UE

W 2020 roku PKB Polski skurczy się o 4,6 proc. – wynika z przedstawionych we wtorek letnich prognoz gospodarczych KE. Choć spadek dynamiki będzie nieco większy niż analitycy z Brukseli przewidywali wiosną, to recesja w Polsce ma być najpłytsza w całej UE.
07.07.2020

Światowa gospodarka zacznie odzyskiwać siły po koronawirusie w 2021 r.

Globalna gospodarka powróci na ścieżkę rozwoju w 2021 r.; po okresie zamrożenia rynków wzrost jest nierównomierny - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ocenili, że np. hotelarstwo, turystyka mogą borykać się z kryzysem przez dłuższy czas.
03.07.2020

BIG InfoMonitor: Ponad 21% firm transportowych boi się ograniczenia działalności

Najkorzystniej swoją przyszłość w nowej rzeczywistości biznesowej widzi przemysł, gdzie rozwój prognozuje prawie 12% firm, ale ponad 21% biznesów transportowych obawia się ograniczenia działalności, a całkiem często także upadłości, podobnie jak usługi i handel, wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
02.07.2020

Morawiecki: przez kryzys gospodarczy przejdziemy raczej suchą stopą, może troszeczkę umoczoną

Przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa przejdziemy raczej suchą stopą, no, może troszeczkę umoczoną - mówił w czwartek w Bielsku Podlaskim premier Mateusz Morawiecki. W woj. podlaskim szef rządu odwiedzi tego dnia kilkaście miast i przekaże promesy na pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych.
02.07.2020

Pandemia Covid-19 i sytuacja na Morzu Południowochińskim wśród tematów szczytu ASEAN

Przywódcy krajów ASEAN zadeklarowali podczas wideokonferencji wspólną walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, rozmawiali o ułatwieniach dla podróżnych i wzmocnili wspólne stanowisko w sprawie statusu Morza Południowochińskiego.
28.06.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczne (wywiad)

Budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje i dyskusje z lokalną społecznością- powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wskazał, że inwestycja stała się elementem kampanii wyborczej a Rafał Trzaskowski jeszcze jako poseł głosował za specustawą ws budowy nowej drogi wodnej.
15.06.2020

Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku

– Popandemiczna recesja na dobre rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz, a pierwszej fali upadłości firm można spodziewać się w III kwartale tego roku – oceniają ekonomiści Euler Hermes. Wśród najbardziej zagrożonych branż są m.in. HoReCa i transport międzynarodowy. Branża meblarska i odzieżowa też mogą spisać bieżący rok na straty. Cały handel, w tym także żywność i środki czystości, spowalnia, a konsumenci i firmy ograniczają zakupy, bo czekają na rozwój wydarzeń gospodarczych w obawi
15.06.2020

Kościński: nowelizacja budżetu prawdopodobnie w drugiej połowie lipca

Nowelizacja budżetu czeka nas prawdopodobnie w drugiej połowie lipca - poinformował w niedzielę minister finansów Tadeusz Kościński. Według niego deficyt nie musi być problemem, ważne na co są te pieniądze wydane.
14.06.2020

Bosak: musimy postawić na gospodarkę wodną

Kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak uważa, że w Polsce trzeba mocniej postawić na gospodarkę wodną, która jego zdaniem była dotychczas zaniedbywana. Chodzi zarówno o poprawę retencji, jak i rozwój transportu i turystyki wodnej.
06.06.2020

Po pandemii potrzebne będą inwestycje publiczne i prywatne

Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich kryzysów, szybko wdrożyliśmy fiskalno-monetarne rozwiązania. Po pandemii potrzebne będą kolejny inwestycje w gospodarkę, zarówno publiczne, jak i prywatne - mówili w środę uczestnicy konferencji Impact re:action.
03.06.2020

Prof. Piątkowski: czeka nas duża zmiana w globalnych łańcuchach produkcji i Polska na tym wygra

Czeka nas duża zmiana w globalnych łańcuchach produkcji. Polska na tym wygra - ocenił w wywiadzie opublikowanym w środę na portalu Forsal.pl ekonomista, prof. Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie Marcin Piątkowski.
03.06.2020

Wstrzymano budowę nowego terminala wycieczkowego w Kopenhadze

Zważywszy na ogólną niepewność rynkową, a zwłaszcza z przyszłym kształtem i formą branży rejsów wycieczkowych, tworzenie nowego terminalu rejsów wycieczkowych w Kopenhadze zostało odłożone na czas nieokreślony.
31.05.2020

W najbliższej przyszłości nie ma planów otwarcia Bali dla turystów

Gubernator popularnej wśród turystów indonezyjskiej wyspy Bali oświadczył, że priorytetem dla władz jest bezpieczeństwo zdrowotne i dlatego turystyka będzie ostatnim sektorem gospodarki, który zostanie otwarty, gdy pandemia Covid-19 znajdzie się pod kontrolą.
30.05.2020

Prawie 1 mln zł na projekty związane z rybactwem i turystyką na Suwalszczyźnie

13 projektów złożonych przez gminy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z Suwalszczyzny uzyska prawie 1 mln zł dofinansowania w ramach programu "Rybactwo i Morze". Firmy i samorządy przeznaczą pieniądze na turystykę, rozwój rybactwa i przedsiębiorczości.
25.05.2020

Trzaskowski: nie ma planu odmrażania gospodarki

Nie ma planu odmrażania gospodarki, który byłby skonsultowany z najbardziej zainteresowanymi, czyli z branżą turystyczną i samorządowcami - mówił na sobotnim briefingu w Kołobrzegu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
23.05.2020

Analitycy: liczba upadłości firm na świecie wzrośnie o 25 proc.

Spadek wzrostu gospodarczego na skutek pandemii dotknie 68 państw, a liczba upadłości firm wzrośnie o jedną czwartą na świecie w porównaniu z 2019 r. - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najwięcej bankrutujących firm przybędzie w USA i Europie Zachodniej.
23.05.2020

Możliwe wyhamowanie wzrostu płac w związku z zamrożeniem gospodarki

Zamrożenie gospodarki wyhamuje wzrost płac w wielu branżach - powiedziała PAP prof. SGH Elżbieta Mączyńska. Dodała, że wzrost deficytu budżetu państwa oraz budżetów samorządowych może rodzić konieczność zwiększenia stopy opodatkowania najwyższych dochodów.
12.05.2020

Branża jachtowa i możliwości żeglugi na świecie

Sytuacja branży jachtowej, luzowanie obostrzeń, możliwości żeglugi, działalność portów i marin oraz perspektywy na otwarcie turystyki w poszczególnych krajach - przeczytajcie raport o tym, co dzieje się na świecie w związku z pandemią koronawirusa oraz jakie działania podejmuje Polboat.
11.05.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

KE przewiduje historyczną recesję w tym roku; największe załamanie na południu UE

PKB strefy euro spadnie w tym roku o 7,7 proc.; najgłębsza recesja będzie miała miejsce na południu Europy: we Włoszech, Hiszpanii i Grecji - przewiduje w swoich prognozach KE. Unijna gospodarka odnotuje w tym roku recesję na historyczną skalę.
06.05.2020

Grecja i Cypr chcą, aby pierwsi turyści przyjechali już w lipcu

Rządy Grecji i Cypru ogłosiły, że od 4 maja planują stopniowe złagodzenie ograniczeń, związanych z pandemią koronawirusa. Oba kraje chciałyby przyjąć pierwszych turystów już w lipcu. Nie wiadomo jednak, czy im się to uda.
02.05.2020

Gowin: nie możemy przedłużać hibernacji gospodarki - potrzebny Plan Nowego Otwarcia

Nie możemy pozwolić sobie na nieustanne przedłużanie stanu hibernacji polskiej gospodarki. Potrzebny jest Plan Nowego Otwarcia – napisał w środę lider Porozumienia Jarosław Gowin dla portalu Onet.pl. "Odmrażanie" polskiej gospodarki powinno się jego zdaniem zacząć 4 maja.
29.04.2020

Eksperci przestrzegają przed kolejną suszą. Kluczowe w Polsce jest odbudowanie naturalnej retencji

Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. – Takiej suszy hydrologicznej wiosną nie mieliśmy w historii pomiarów – mówi prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej. – Obawiam się, że pandemia koronawirusa może spowodować opóźnienia w podejmowaniu decyzji i działań rządu i władz samorządowych na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Kluczowe w tym są dzia
24.04.2020

PIE: każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB o 2 pkt. proc.

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie; konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.04.2020

Włoska przedstawicielka rządu: latem pojedziemy nad morze

"Pojedziemy latem nad morze. Pracujemy nad tym, aby tak mogło być"- zapewniła w poniedziałek włoska wiceminister kultury Lorenza Bonaccorsi. W wywiadzie dla telewizji RAI wyjaśniła, że opracowywane są już wytyczne dotyczące pobytu na plażach.
13.04.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Ekspert: po koronawirusie firmy muszą zdywersyfikować łańcuchy dostaw

Obecny kryzys pandemiczny pokazał, jak bardzo globalne firmy uzależnione są od dostaw z Azji, dlatego gdy minie, będą musiały zwrócić większą uwagę na dywersyfikację łańcuchów dostaw - zwraca uwagę Kamil Kucharczyk z Deloitte.
26.03.2020

W II kwartale globalny PKB może spaść nawet o 15 proc. w ujęciu rocznym

W marcu wskaźnik PMI – łącznie dla przemysłu i usług – w strefie euro odnotował rekordowy spadek do 31,4 pkt, podczas gdy jeszcze w lutym wyniósł 51,6 pkt. Dane te obrazują nastroje osób odpowiedzialnych za zakupy w firmach, co ma przełożenie na zamówienia, a zatem i działalność firm w kolejnych miesiącach. To najniższy odczyt od początku badań, czyli od lipca 1998 roku. Poprzednie najniższe wskazanie padło w lutym 2009 roku i wyniosło 36,2 pkt.
26.03.2020

Pracownicy kolejnych branż obawiają się o swoje miejsca pracy. Niskie wskaźniki bezrobocia nie do utrzymania

– Trudno na razie prognozować, jak wielu pracowników jest zagrożonych utratą pracy, ale trudno też sobie wyobrazić, by po wielu tygodniach przestoju gospodarki stopa bezrobocia nie wzrosła – podkreśla Lucyna Pleśniar, prezes zarządu People. Z problemami już teraz borykają się zatrudnieni w takich branżach jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia, transport czy usługi, ale pewnie nie mogą się czuć także pracownicy sektorów uważanych za bezpieczne, np. e-commerce czy IT. Efektem kryzysu może być nowy rodzaj relacji między pracodawcą
25.03.2020

Organizacje przedsiębiorców i pracodawców apelują o rozszerzenie tzw. Tarczy Antykryzysowej

Szefowie ośmiu organizacji przedsiębiorców i pracodawców zaapelowali o rozszerzenie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej o systemowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników - napisali we wspólnej deklaracji. Podkreślili, że kluczowe jest niezwłoczne wprowadzenie w życie niezbędnych decyzji.
25.03.2020

Wpływ kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa na rynek żeglugowy [raport]

Ostatnie dwa tygodnie były bardzo szokującymi i trudnymi dla międzynarodowych rynków żeglugowych a to za sprawą niezwykle szybko rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa COVID–19, której epicentrum przeniosło się z Azji do Europy. Wirus uderzył nie tylko w ruch turystyczny, ale spowodował również mocne spowolnienia w usługach transportu ładunków 
w wyniku drastycznie malejącej konsumpcji i ograniczonych mocy przerobowych. Jak szacują analitycy kwartalne straty w globalnych transakcjach handlowych mogą wynosić około 3
23.03.2020

22 marca Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego i Światowym Dniem Wody

22 marca kraje nadbałtyckie obchodzą, ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską, Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Jest to okazja do zwrócenia uwagi na znaczenie transportu morskiego i bezpieczeństwa na morzu, na ochronę środowiska i na problemy ludzi związanych z morzem.
22.03.2020

Kilka kolejnych miesięcy pod znakiem bardzo silnego spowolnienia gospodarczego

– Patrząc na inne kraje, nastawiałbym się raczej na dwa miesiące niż dwa tygodnie ograniczeń, i to przyjmując pozytywny scenariusz, w którym wirus zostanie wreszcie opanowany dzięki izolacji kraju – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. To będzie mieć bardzo poważne skutki dla firm. Tym bardziej że szczyt zachorowań wciąż jest przed nami. Kryzys, który dotknął już m.in. transport, hotelarzy i restauratorów, prędzej czy później uderzy też w firmy produkcyjne.
20.03.2020

Krystalicznie czysta woda w weneckich kanałach (foto,video)

Jak wiemy sytuacja we Włoszech w związku z epidemią koronawirusa, jest naprawdę ciężka. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 2,5 tysiąca, a obywatele nie opuszczają swoich domów. Słynna na cały świat włoska Wenecja świeci pustkami, jedna uwagę mediów przykuła krystalicznie czysta woda w kanale Piazza San Marco...
18.03.2020

Polscy przedsiębiorcy wobec pandemii koronawirusa

Światowa gospodarka mierzy się obecnie z tąpnięciem, którego nie było od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Giełdy zanotowały największe spadki od dekady, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, obniżyła prognozowany wskaźnik wzrostu z 2,9 na 2,4 proc. w 2020 roku. Wszystko przez koronawirusa, który uderza w ekonomie niemal wszystkich krajów na świecie. Branżami najbardziej odczuwającymi kryzys są turystyka oraz przewóz pasażerski, który według ostatni danych Ministerstwa Rozwoju stracił ponad
13.03.2020

PIE: koronawirus może obniżyć wzrost PKB Polski w 2020 roku nawet o 1,3 proc.

Epidemia koronawirusa w najbardziej pesymistycznym scenariuszu może obniżyć wzrost PKB Polski w 2020 r. nawet o 1,3 pkt. proc. - ocenił w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Oznaczałaby to, że wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku zmniejszy się do ok. 2 proc, z prognozowanych wcześniej 3 - 3,5 proc.
12.03.2020

Koronawirus uderzył mocniej w globalny handel niż wojna celna między USA i Chinami

Według badań Allianz SE epidemia koronawirusa i próba jej powstrzymania przez rządy mogą co kwartał zmniejszyć globalną wymianę handlową o 320 miliardów dolarów, co stanowi znacznie większy problem niż spór między USA i Chinami.
08.03.2020

70 lat Instytutu Morskiego

Instytut Morski w marcu świętuje 70. rocznicę swojego istnienia. Obecnie w strukturach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wciąż się rozwija i realizuje projekty dla podmiotów gospodarki morskiej.
02.03.2020

Nasza gospodarka coraz mniej zależna od importu

Zmienia się struktura naszej gospodarki; więcej usług eksportujemy, a nasza gospodarka mniej zależy od importu. W efekcie mamy nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących - ocenił w rozmowie z PAP ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki.
24.02.2020

Szef BBN: nie wykorzystujemy w pełni dostępu do morza

Potencjał, jako daje dostęp do morza, nie jest w pełni wykorzystany – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w przeddzień Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego. Wyraził poparcie dla przekopu Mierzei Wiślanej, budowy systemu gazociągów i morskich farm wiatrowych.
07.02.2020

Z powodu koronawirusa część globalnych firm wstrzymała działalność w Chinach

Z powodu epidemii koronawirusa wiele chińskich fabryk wstrzymało produkcję, a niektóre globalne firmy zawiesiły działalność lub zamknęły sklepy w Chinach - podał w poniedziałek serwis BBC. Według ekonomistów, skutki tej sytuacji odczuwa wiele branż, w tym: turystyka, transport, handel i gastronomia.
03.02.2020

Hiszpania: Kilkadziesiąt milionów euro strat po przejściu sztormu Gloria

Straty z powodu sztormu Gloria, który przeszedł przez Półwysep Iberyjski, sięgają w Hiszpanii kilkudziesięciu milionów euro - wynika z piątkowych szacunków rządu. Sztorm szalał nad półwyspem od 18 do 24 stycznia. Zginęło co najmniej 13 osób.
25.01.2020

UE: Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek

Co minutę do Morza Śródziemnego trafia 30 tys. plastikowych butelek – alarmuje unijna organizacja ARLEM w raporcie zaprezentowanym w czwartek w Barcelonie. Ostrzega, że region śródziemnomorski ociepla się o 20 proc. szybciej niż reszta świata, co może prowadzić do masowych migracji.
23.01.2020

Gruzja dąży do zwiększenia eksportu na polski rynek

Uruchomienie nowych rynków eksportowych w Europie jest jednym z celów polityki gospodarczej Gruzji. Temu ma służyć m.in. większa wymiana handlowa z Polską, którą Tbilisi traktuje jak bramę na rynki europejskie. Gruzja liczy także na wsparcie polskich firm przy realizacji dużych inwestycji w kraju. Polacy doceniają także walory turystyczne tego kraju.
20.01.2020

Nabór na członków do Państwowej Rady Gospodarki Wodnej V kadencja

Państwowa Rada Gospodarki Wodnej jest organem opiniodawczo-doradczym ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej powołanym na 4 letnią kadencję.
10.01.2020

Tropikalny cyklon Sarai atakuje Fidżi

Tropikalny cyklon Sarai, o prędkości wiatru dochodzącej w porywach do 150 km/godz, zaatakował wyspiarskie państwo Fidżi na południowo zachodnim Pacyfiku. Ponad 2500 osób musiało schronić się w 70 prowizorycznych ośrodkach ewakuacyjnych.
29.12.2019

Wody Polskie zmodernizują kanały na szlaku od Mikołajek do Giżycka za 163 mln zł

Ponad 163 mln zł kosztować będzie modernizacja kanałów na szlaku żeglownym od Mikołajek do Giżycka. Prace zaczną się w 2020 roku i potrwają do 2023 roku. Na czas modernizacji kanały nie zostaną zamknięte dla ruchu; wodniacy i żeglarze będą mogli z nich korzystać.
18.12.2019

Premier: Relacje polsko-amerykańskie trzeba budować na wszystkich poziomach

Relacje polsko-amerykańskie trzeba budować na wszystkich poziomach - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że bardzo ważne są relacje m.in. w takich dziedzinach jak gospodarka, wymiana kulturalna, społeczna, turystyka, obronność i geopolityka.
08.10.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.