• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Turystyka nad Bałtykiem woła o pomoc

15.01.2021 10:18 Źródło: gdynia.pl
Turystyka nad Bałtykiem woła o pomoc  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Marek Sałatowski /FB: Gdynia w obiektywie

Prezydent Wojciech Szczurek - wraz z innym przedstawicielami nadmorskich miast i gmin - podpisał się pod apelem skierowanym do wicepremiera Jarosława Gowina, który został przygotowany w Darłowie, w imieniu nieformalnej Koalicji Nadmorskiej. Pismo zostanie wysłane w piątek, 15 stycznia.

W liście skierowanym do wicepremiera Jarosława Gowina czytamy:

„Z uwagą śledziliśmy Pańską konferencję prasową na temat rządowego wsparcia dla gmin górskich z powodu zimowego zamknięcia turystyki. Tarcza antykryzysowa obejmująca około 200 samorządów na łączną kwotę około 1 miliarda złotych to krok w dobrą stronę. Rekompensaty dla gmin umarzających przedsiębiorcom podatek od nieruchomości oraz dodatkowe pieniądze na wspieranie samorządowych inwestycji to rozwiązania, które poprawią sytuację branży turystycznej. Jako przedstawiciele gmin nadmorskich mamy jednak jeden zasadniczy postulat. Prosimy o objęcie rządową tarczą również pasa polskiego wybrzeża. W skali zaproponowanego przez Pana Premiera programu byłoby to rozszerzenie o ponad 30 samorządów położonych bezpośrednio nad Bałtykiem i łączną kwotę wsparcia o około 175 milionów złotych. Tak samo jak gminy górskie odczuwamy skutki zamknięcia branży turystycznej. Borykamy się z tymi samymi problemami. Nasi przedsiębiorcy walczą o przetrwanie, wnioskują o umarzanie podatku od nieruchomości i innych opłat lokalnych. A to ma kluczowe znaczenie dla budżetów naszych gmin żyjących głównie z turystyki. Dlatego ponawiamy nasz apel o to, by gminy nadmorskie objąć taką samą tarczą antykryzysową, jak gminy z południa Polski. Po naszym pierwszym apelu otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów poparcia, ale usłyszeliśmy jeszcze więcej głosów rozpaczliwie wołających o pomoc. Dlatego jeszcze raz prosimy Pana Premiera o nawiązanie dialogu z gminami nadmorskimi. Bez realnego wsparcia i programu pomocy turystyka nad Bałtykiem się nie odrodzi. Z wyrazami szacunku, Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nadmorskich miast i gmin."


 - Wsparcie w tym niezwykle trudnym okresie jest tak samo ważne dla gmin nadmorskich, jak i tych górskich, którym rząd już obiecał pomoc. Dlatego Gdynia podpisuje się pod apelem nieformalnej Koalicji Nadmorskiej i zachęca do tego samego innych przedstawicieli z nadmorskich miejscowości – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pierwszy apel nieformalnej Koalicji Nadmorskiej o wsparcie dla gmin nadmorskich wysłano 31 grudnia 2020 roku. Podpisało się pod nim 13 wójtów i burmistrzów gmin z pasa nadmorskiego. Nowe pismo jest reakcją na niedawną konferencję prasową wicepremiera Jarosława Gowina, który ogłosił program wsparcia jedynie dla gmin górskich.

- Zimą turyści nie tylko wyjeżdżają w góry, ale równie chętnie odwiedzają nadmorskie miejscowości. Ta pomoc jest bardzo potrzebna, a wręcz niezbędna. Chcemy razem z branżą turystyczną jakoś przetrwać ten ciężki okres i po pandemii - jak już wrócimy do normalności - znowu gościć u siebie rzesze turystów spragnionych polskiego morza - apeluje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

O tym, jak trudna jest sytuacja w turystyce czy gastronomii oraz jak bardzo potrzebne jest tej branży wsparcie, opowiada również Marcin Kamrowski, właściciel Hotelu Jakubowego i restauracji Lolo Thai Jolo w Gdyni.

- Szczerze mówiąc, zamknięcie hoteli i restauracji jest dla mnie niezrozumiałe. Tak naprawdę na przykład w hotelu jest zdecydowanie łatwiej dostosować się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych niż w galerii handlowej. Gdybyśmy nie starali się przydzielać naszym pracownikom różnych zadań - często zupełnie innych niż ich codzienne obowiązki - to w tej chwili musielibyśmy zwolnić około 50% załogi. Co oznacza, że nagle ci ludzie zostaliby bez pracy i środków do życia
- mówi Marcin Kamrowski, właściciel Hotelu Jakubowego w Gdyni.

Pismo nieformalnej Koalicji Nadmorskiej zostało rozesłane do wszystkich polskich gmin położonych bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim. W piątek, 15 stycznia trafi do wicepremiera Jarosława Gowina.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.