• <

Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków

09.08.2021 05:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków

Partnerzy portalu

Bon turystyczny 2021. Prawie 11 tys. bonów w 10 dni, Bałtyk na celowniku Polaków  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Nie słabnie zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. Okazuje się, że od 26 lipca mieszkańcy Pomorza aktywowali na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS prawie 11 tys. bonów o wartości 10 mln zł. – Duża popularność Morza Bałtyckiego wśród turystów, obok czynników pandemicznych i ekonomicznych, wynika także z wysokiej atrakcyjności turystycznej nadmorskich miejscowości oraz z poprawiającej się krajowej infrastruktury transportowej – komentuje prof. Daniel Puciato, ekspert z zakresu ekonomii turystyki.

Dla mieszkańców Pomorza przygotowano jak dotąd ponad 277 tys. bonów turystycznych. Do tej pory aktywowali oni przeszło 167 tys. z nich, czyli powyżej 60 proc.

– W całości uprawnieni z naszego województwa wykorzystali ponad 66 tys. bonów. Suma wszystkich płatności przy użyciu bonów z Pomorza to niemal 78 mln zł – informuje Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS w województwie pomorskim.

Bon turystyczny. Co to jest?

Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem, które wynosi 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością przysługuje „dodatkowy” bon o takiej samej wartości. Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na PUE ZUS. 

– Aktywacja bonu jest bardzo prosta. Jest on dostępny w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Żeby zapłacić za usługę trzeba pokazać numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny – instruuje Cieszyński.

Bon turystyczny. Jak z niego korzystać?

Przy użyciu bonu można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Można ja sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel.pl.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Mogą one też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Z bonu turystycznego można korzystać do końca marca 2022 roku. Nie znaczy to jednak, że do tego czasu musi  odbyć nocleg czy impreza. Nie ma przeszkód, by opłacić w ten sposób rezerwacje na np. pobyt w późniejszym terminie.

Turystyka w pandemicznej rzeczywistości. „Odpoczywamy bliżej domu” 

O tegoroczne wybory turystyczne Polaków, a także o wpływ na nie pandemii, zapytaliśmy dr hab. Daniela Puciato, eksperta z zakresu ekonomiki turystyki.

– W tym sezonie większość Polaków będzie odpoczywać w kraju lub w innych krajach europejskich. Prognozy przewidują, że krajowe wyjazdy wakacyjne zrealizuje około 35 proc., a zagraniczne około 20 proc. Polaków. Duża popularność turystyki krajowej, wynika zarówno z pandemii i wynikających z niej barier w podróżowaniu, jak i z sytuacji ekonomicznej – niższych lub zagrożonych dochodów oraz wysokiego poziomu cen – wyjaśnia dr hab. Daniel Puciato, prof. Politechniki Opolskiej oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu i Opolu.

Ekspert potwierdza również, że turystykę krajową wspiera skutecznie Polski Bon Turystyczny. 

– Co ciekawe, nie tylko umożliwił on wyjazd mniej zamożnym rodzinom i przyczynił się do złagodzenia kryzysu w polskiej branży turystycznej, ale spowodował także zmniejszenie szarej strefy w turystyce – mówi Daniel Puciato.

– Wiele podmiotów gospodarczych zarejestrowało bowiem swoją działalność gospodarczą, aby móc uczestniczyć w tym programie. Z mojej wiedzy wynika, że w planach ministerstwa odpowiedzialnego za turystykę jest kontynuacja i rozszerzenie programu o nowe grupy beneficjentów, co jest dobrą wiadomością dla branży. Za sprawą rekordowo wysokich cen wyjazdów turystycznych, w tym roku popularne wśród Polaków będą także "mikropodróże" i turystyka lokalna – dodaje.

Czy Polacy chętniej wybierają Bałtyk przez Covid-19?

– Z powodu pandemii Polacy częściej wybierają turystykę krajową, w tym Morze Bałtyckie – przyznaje prof. Puciato. – Obszary nadmorskie są bowiem najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych, gdyż planuje je odwiedzić około 40 proc. osób spędzających wakacje w kraju.

I jak dodaje, wypoczynek na obszarach górskich spędzi około 20 proc., a nad jeziorami, głównie na Mazurach, około 15 proc. uczestników turystyki krajowej. 

– Pozostali spędzą wakacje w miastach lub na obszarach wiejskich oraz będą korzystać z imprez objazdowych. Duża popularność Morza Bałtyckiego wśród turystów, obok czynników pandemicznych i ekonomicznych, wynika także z wysokiej atrakcyjności turystycznej nadmorskich miejscowości oraz z poprawiającej się krajowej infrastruktury transportowej. Taka sytuacja nie powinna jednak zbytnio uspokajać władz samorządowych i przedsiębiorców turystycznych, gdyż w kolejnych latach należy spodziewać się znacznego wzrostu popularności wyjazdów zagranicznych. Aby utrzymać popyt na obecnym poziomie należy już teraz mocno inwestować w lokalne i regionalne produkty turystyczne, tak aby były one konkurencyjne nie tylko na krajowym, ale i na zagranicznych rynkach – podsumowuje prof. Puciato.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.