• <

Wynik wyszukiwania - "ratunek" - Wiadomości

Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany

To z pewnością smutny moment dla miłośników nietypowych jednostek morskich. Historyczny, znajdujący się w Szkocji latarniowiec jest już w tak złym stanie, że mimo iż funkcjonuje od niemal 90 lat trafi dosłownie na "śmietnik historii". Zdaniem opiekunów jednostki jest ona nie do odratowania, a remont nieopłacalny i właściwie niemożliwy do przeprowadzenia. Stanowi tym samym odchodzący do przeszłości ważny element dziejów szkockiej żeglugi.
05.12.2023

Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami

Służby greckie, rosyjskie włoskie, tureckie, i innych państw donoszą o ogromnych problemach z żeglugą w związku z najsilniejszymi od lat burzami na akwenach morskich. Służby SAR musiały wielokrotnie interweniować, aby pomóc statkom i ich załogom, którym groziło nawet zatopienie z powodu wysokich fal. W związku z tym wiele jednostek zawróciło do portów, bądź w ogóle opóźniały ich opuszczenie, do czasu poprawy pogody.
28.11.2023

Zatonął statek towarowy z 14 osobami na pokładzie, trwa akcja ratunkowa

Statek towarowy pod banderą Komorów zatonął w niedzielę rano u wybrzeży Grecji - powiadomiła agencja AFP. Trwa akcja ratunkowa, uratowano pierwszą osobę. W skład 14-osobowej załogi wchodzili obywatele Egiptu, Indii i Syrii.
26.11.2023

Ośmiu turystów uratowanych na wodach Atlantyku u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Hiszpańskie służby ratownictwa morskiego wydobyły z w niedzielę z wód Atlantyku ośmiu turystów, którzy wpadli do oceanu w różnych miejscach Wysp Kanaryjskich. Przyczyną wypadków było nagłe pogorszenie się pogody na hiszpańskim archipelagu, skutkujące wysokimi falami.
06.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

Akcja ratunkowa na jachcie. Z pomocą przybył śmigłowiec Marynarki Wojennej

Załoga dyżurna SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła trzydziestą drugą w tym roku akcję ratowniczą.
16.10.2023

Mina morska uszkadza statek na Morzu Czarnym. Załoga ewakuowana

Pływający pod banderą Togo statek towarowy Seama uderzył w minę morską nieopodal rumuńskiego portu Sulina, blisko granicy z Ukrainą. Służby ratunkowe z Rumunii ewakuowały 12 członków załogi. Nie ma informacji o ofiarach.
20.09.2023

Groźny wypadek na ORP Lech. Marynarzy zabrał śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na polskim okręcie ratowniczym typu Piast doszło do wypadku, w wyniku którego ucierpiało dwóch członków załogi. Na pomoc wezwano śmigłowiec ratunkowy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
15.09.2023

Luksusowy statek pasażerski z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie w rejonie arktycznym

Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii, Znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek, podaje w środę dziennik "The Independent".
13.09.2023

Grecka straż wybrzeża uratowała 55 uchodźców dryfujących na morzu

Funkcjonariusze Greckiej Straży Wybrzeża (Λιμενικό Σώμα-Ελληνική Ακτοφυλακή) wykryli nawodną jednostkę, na której dryfowało kilkadziesiąt osób. Jednostka morska formacji przeprowadziła w godzinach porannych akcję uratowania w sumie 55 cudzoziemców na obszarze morskim na północ od Sykamni na Lesbos.
09.09.2023

Rekiny zaatakowały rosyjski katamaran, z pomocą przyszedł samochodowiec [WIDEO]

Rosyjska ekipa ekspedycyjna, która próbowała opłynąć Ziemię nadmuchiwanym katamaranem, została zaatakowana przez rekiny na Morzu Koralowym. Z pomocą przyszła załoga samochodowca O.S.K. Mitsui.
06.09.2023

20 godzin za burtą. Marynarz cudownie uratowany

Około 20 godzin dryfował na Morzu Czarnym marynarz służący na kontenerowcu. Przytomnego mężczyznę na pokład podjął turecki statek handlowy.
02.09.2023

Australijski lodołamacz wyruszył na pomoc choremu naukowcowi na Antarktyce

Australijski lodołamacz Nuyina wyruszył z Tasmanii do Antarktyki z misją ratunkową; naukowiec przebywający w stacji Casey Australijskiego Programu Antarktycznego (AAP) potrzebuje specjalistycznego leczenia - poinformowała w sobotę BBC, powołując się na komunikat AAP.
02.09.2023

Kuba. Zaginiony Holender został uratowany z bezludnej wyspy dzięki napisowi SOS na piasku

64-letni Holender został uratowany po spędzeniu trzech dni na bezludnej wyspie znajdującej się ok. 150 km na północ od Kuby, po tym gdy zatonął jego jacht - informują w środę niderlandzkie media. Mężczyzna napisał na piasku ogromny znak SOS, który został dostrzeżony przez helikopter straży przybrzeżnej USA.
23.08.2023

Morskie służby państw basenu Morza Śródziemnego ratują migrantów na statkach

Tysiące ludzi próbuje dostać się do krajów Europy uciekając przed konfliktami, biedą, albo po prostu zostają zwiedzeni myślą o łatwym i wygodnym życiu. Wielu naraża życie próbując przepłynąć przez Morze Śródziemne, nierzadko zdając się na łaskę przemytników i morskiego żywiołu. Trwający od lat kryzys imigracyjny jest wciąż wyzwaniem dla Unii Europejskiej.
13.08.2023

Hawaje w ogniu. Zdjęcia i nagrania rodem z apokalipsy

Straż Wybrzeża USA wysłała szereg jednostek nawodnych i powietrznych celem walki z ogromnymi pożarami, jakie wybuchły na Hawajach i objęły sporą część wyspy Maui. W związku z tym trwają wielkoskalowe działania ratunkowe i przeciwpożarowe.
11.08.2023

Kopalnia nagrodziła górnika, który uratował tonącego w morzu ośmiolatka

Jacek Kuczera, górnik z rybnickiej kopalni ROW Jankowice, który ponad dwa tygodnie temu w Jarosławcu uratował tonącego w morzu 8-letniego chłopca, został nagrodzony przez dyrekcję kopalni. Myślę, że każdy by tak postąpił. Zobaczyłem, że chłopiec się topi, od razu ruszyłem na ratunek - mówi nagrodzony pracownik.
09.08.2023

Pływał na rowerze wodnym, zniknął pod wodą. Poszukiwania trwają od czterech godzin

Od czterech godzin na jez. Zegrzyńskim trwają poszukiwania mężczyzny, który skoczył lub zsunął się z roweru wodnego. Płetwonurkowie WOPR szukają go już w nurcie Narwi.
24.07.2023

Tragiczny rejs jachtu, zginęła jedna osoba

W pobliżu Sankt Petersburga jacht z kilkoma osobami na pokładzie zaczął 21 lipca br. nabierać wody i tonąć. Pomimo wezwania na pomoc służb, te przybyły dopiero po blisko pół godzinie od nadania sygnału. W wyniku tego jedna osoba zmarła, a inne są w ciężkim stanie.
23.07.2023

Błyskawiczna akcja ratunkowa na promie z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej

18 lipca między 10.15 a 12.30 załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zadysponowana do akcji ratowniczej na Bałtyku. Specjaliści w zakresie ratownictwa morskiego ewakuowali pasażera z promu Mein Schiff 6, którego należało przetransportować do szpitala.
19.07.2023

Ciało mężczyzny wyłowiono z Wisły w Gniazdowie na Pomorzu

W poniedziałek po południu z Wisły w miejscowości Gniazdowo w powiecie nowodworskim (woj. pomorskie) wyłowiono ciało mężczyzny. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności jego śmierci.
11.07.2023

Dwie osoby utonęły w pomorskich jeziorach

Dwóch mężczyzn utonęło w niedzielę w pomorskich jeziorach. Mimo reanimacji 19- i 27-latka nie udało się uratować.
10.07.2023

Dramatyczna akcja ratunkowa na Bałtyku. Matka z dzieckiem z Polski za burtą promu Stena Line

Matka i dziecko za burtą promu Sten Line na otwartych wodach Bałtyku. Informacje jako pierwsze podało szwedzkie radio publiczne. Wypadek wydarzył się na mniej więcej w połowie trasy z Karlskrony do Gdyni. Trwa akcja ratownicza.
29.06.2023

Akcja ratunkowa na plaży w Krynicy Morskiej

Trwa reanimacja 13-letniego chłopca, którego z plaży w Krynicy Morskiej zabrał śmigłowiec LPR.
29.06.2023

Polka utonęła w morzu, ratując swego 10-letniego syna

34-letnia Polka utonęła w Irlandii, próbując ratować 10-letniego syna, który miał problemy w wodzie; zdołała go dociągnąć do skał, ale sama została porwana przez silny prąd morski - informują w poniedziałek irlandzkie media.
26.06.2023

Zderzenie statków towarowych u wybrzeży greckiej wyspy

Dwa statki towarowe zderzyły się w piątek U wybrzeży greckiej wyspy Chios niedaleko granicy z Turcją, doszło do zderzenia między dwoma statkami towarowymi. Na ratunek załogom obu jednostek wysłano morskie i powietrzne jednostki poszukiwawczo-ratownicze.
05.06.2023

Morskie epizody podczas Renegade/Sarex-23

Od 17 maja trwa ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-23, z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia działań poszukiwawczo - ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. W jego trakcie przećwiczono działania związane z reagowaniem na zagrożenia czyhającego na statki i okręty, oraz infrastrukturę portową.
24.05.2023

Potrzebna pomoc na wycieczkowcu. Wezwano śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na pokładzie MS Hamburg nieopodal Kołobrzegu źle się poczuł jeden z pasażerów, który wymagał interwencji medycznej. Z pomocą przybył śmigłowiec Mi-14PŁ/R z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Pacjenta przekazano załodze karetki pogotowia na terenie CSSP w Koszalinie.
19.05.2023

Groźna kolizja statku i motorówki na Motławie. Dwie osoby wpadły do wody

Dwie osoby wpadły do wody po kolizji statku i motorówki, do której doszło w niedzielę po południu na rzece Motławie w Gdańsku. Poszkodowanych podjęła z wody załoga innej jednostki.
07.05.2023

Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?

Straż Wybrzeża Islandii (Landhelgisgæsla Íslands) udzieliła 19 kwietnia br. pomocy małemu statkowi towarowemu, który osiadł na mieliźnie u wybrzeży Islandii. Służby monitorowały stan jednostki pod kątem zagrożenia zanieczyszczenia morskiego. To przykład działań małej, ale istotnej formacji tego wyspiarskiego kraju.
21.04.2023

Dramatyczne chwile w Pasłęce. Strażnicy graniczni uratowali tonącą suczkę

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej pełniący służbę na SG-038 uratowali suczkę tonącą w rzece Pasłęka. Walczące o utrzymanie się na powierzchni wody zwierzę zauważyły 6 kwietnia pracownice bazy jednostek pływających w Starej Pasłęce. Natychmiast powiadomiły służbę dyżurną obiektu.
09.04.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Podczas sztormu na Morzu Czarnym zatonął statek [WIDEO]

Mały statek towarowy zarejestrowany na Komorach i obsługiwany przez rosyjską załogę ucierpiał podczas zimowego sztormu na Morzu Czarnym. W wyniku silnych fal oraz wiatru jednostka rozpadła się i zatonęła. Z 11 członków załogi jeden zmarł w wyniku obrażeń a drugi pozostaje w stanie krytycznym.
22.02.2023

Amerykańska Straż Wybrzeża uratowała pasażera jachtu... który okazał się złodziejem

W piątek Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych przeprowadziła brawurową akcję ratunkową zagrożonego żeglarza w pobliżu baru na rzece Columbia - tylko po to, aby odkryć, że był on złodziejem. Pechowy "pasażer" został uratowany na chwilę przed wywróceniem się łodzi na wodzie.
06.02.2023

Powódź błyskawiczna w Johannesburgu. Są ofiary

Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku tzw. powodzi błyskawicznej, która porwała ze sobą wiernych zebranych na spotkaniu religijnym nad rzeką Jukskei w Johannesburgu w RPA - podały w niedzielę wieczorem służby ratunkowe.
05.12.2022

Pasażer za burtą uratowany po 15 godzinach w wodzie [WIDEO]

Cud w Zatoce Meksykańskiej! Pasażer wycieczkowca Carnival żyje po spędzeniu ponad 15 godzin za burtą.
29.11.2022

Niszczyciel uratował jacht

Brytyjski niszczyciel HMS Diamond uratował załogę niewielkiego jachtu na kanale La Manche.
14.11.2022

268 migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym

Ocean Viking, statek pozarządowej organizacji humanitarnej SOS Mediterranee, uratował 268 migrantów na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Libią i Maltą - poinformowała w piątek ta organizacja. Większość z nich znajdowała się na przepełnionych łodziach.
27.08.2022

Trwają próby ratowania białuchy, która utknęła w Sekwanie

Białucha arktyczna, która utknęła w Sekwanie 160 kilometrów od ujścia rzeki do kanału La Manche, wydaje się coraz bardziej wychudzona, na razie nie powiodły się próby nakarmienia zwierzęcia. Szanse na uratowanie wielkiego ssaka maleją - podaje w poniedziałek francuska telewizja BFMTV.
08.08.2022

[WIDEO] Indie. 22 załogantów uratowanych z tonącego tankowca

Indyjska straż przybrzeżna ewakuowała 22 członków załogi tankowca, który nabierał wody na Morzu Arabskim.
08.07.2022

Kierowca uratowany po dwóch dniach na płonącym promie

21-letni kierowca ciężarówki z Białorusi został ewakuowany z płonącego na Morzu Śródziemnym promu Euroferry Olimpia. Mężczyzna przez dwa dni był uwięziony na jednym z pokładów. Służby odnalazły także ciało innego kierowcy.
21.02.2022

Zachodniopomorskie. W wakacje utonęło łącznie 13 mężczyzn

Zachodniopomorski WOPR poinformował, że na kąpieliskach w województwie w sezonie wakacyjnym utonęło łącznie trzynaście osób – byli to sami mężczyźni. Do wypadków dochodziło wyłącznie na plażach niestrzeżonych.
09.09.2021

USA: Medal za Ofiarność i Odwagę dla Amerykanów, którzy uratowali Polaków z tonącej łodzi

Dwoje Amerykanów, Del Olsen i Gail Yando, odebrało we wtorek w Nowym Jorku Medal za Ofiarność i Odwagę, który przyznał im prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbyła się w polskim konsulacie w trakcie spotkania z uczestnikami batalii z Covid-19.
17.06.2021

Wędkarz uratował chłopca, który utknął na krze dryfującej po Dnieprze

Wędkarz w Kijowie uratował 11-latka, który utknął na krze dryfującej po Dnieprze, kilkadziesiąt metrów od brzegu - relacjonuje we wtorek BBC. Mężczyzna przyciągnął chłopca na ląd przy pomocy wędki spinningowej. Dziecku nic się nie stało.
24.03.2021

Żeglarz uratował młodego delfina, zaplątanego w żyłkę wędkarską [wideo]

Żeglarz pomógł uwolnić małego delfina, który zaplątał się w porzuconą żyłkę wędkarską.
05.01.2021

Załoga tankowca uratowała dwie osoby dryfujące na kawałku drewna

Łut szczęścia sprawił, że tankowiec 113,553 DWT Godam pod banderą Marshalla napotkał dziś rano dwie osoby dryfujące w Cieśninie Torresa, oddzielającej północną Australię od Papui Nowej Gwinei. Pilot na pokładzie, który miał pomagać w nawigacji tankowcem, zauważył dwie osoby trzymające się kurczowo kawałka drewna na wodzie.
04.12.2020

Vendee Globe - uczestnik regat uratowany przez innego żeglarza

Kevin Escoffier, uczestnik okołoziemskich regat samotników - Vendee Globe, nadał dzisiaj sygnał S.O.S.. Pomocy udzielił mu inny żeglarz. W momencie uruchomienia tzw. boi ratunkowej bohaterski Francuz płynął na trzeciej pozycji.
30.11.2020

Manaty wracają do oceanu po latach w niewoli [wideo]

Po zakończeniu procesu rehabilitacji, który trwał lata, Pepe, Lupita i Juana przygotowują się do powrotu do domu. Te manaty obecnie mieszkają w Narodowym Akwarium na Dominikanie, gdzie wróciły do zdrowia po otrzymanych przez ludzi obrażeniach
09.11.2020

Ratownicy morscy świętowali w Gdyni

Na co dzień ratują ludzkie życie, gotowi nawet poświęcić własne. To ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR). W sobotę w Gdyni obchodzili swoje święto.
27.05.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.