• <

Wynik wyszukiwania - "piraci" - Wiadomości

Spektakularna akcja hiszpańskiej fregaty. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta przekazało informację, że porwany przez piratów dzień wcześniej statek został odbity w ramach akcji przeprowadzonej przez okręt wchodzący w skład międzynarodowego zespołu. To drugi taki sukces działań europejskich sił morskich w tym rejonie.
25.05.2024

Atak piracki na statek nieopodal somalijskiego wybrzeża. Wysłano okręt z pomocą

U wybrzeży Somalii doszło do pirackiego ataku na drobnicowiec Basilisk pływający pod liberyjską banderą. Agencja United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) poinformowała, że zdarzenie miało miejsce 23 maja 420 mil morskich na południowy wschód od miasta Marka w Somalii.
24.05.2024

Siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały Seszelom osoby oskarżone o piractwo

Na mocy porozumienia prawnego między Unią Europejską a Seszelami siły operacji EUNAVFOR Atalanta przekazały 14 maja władzom tego wyspiarskiego państwa osoby oskarżone o piractwo.
15.05.2024

Błyskawiczna akcja na Morzu Arabskim. Siły morskie operacji EUNAVFOR Atalanta odbiły statek z rąk piratów

Na Morzu Arabskim doszło do ataku na tankowiec. Natychmiast w ten rejon wysłano okręt wchodzący w skład operacji EUNAVFOR Atalanta, który odbił jednostkę i aresztował piratów. W trakcie akcji doszło do wymiany ognia.
10.05.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Somalijscy piraci dostali 5 mln dolarów okupu i uwolnili statek i załogę

Według dwóch somalijskich piratów, ich grupa otrzymała 5 milionów dolarów okupu i zgodnie z obietnicą uwolniła porwany wcześniej masowiec Abdullah wraz z załogą.
14.04.2024

Siły morskie Indii ponownie uratowały statek porwany przez piratów

Zakończyła się kolejna, antypiracka akcja Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy). Zespół abordażowy zatrzymał statek rybacki i wymusił poddanie się dziewięciu uzbrojonych piratów. Udało się uratować całą załogę, w której skład wchodziło 23 obywateli Pakistanu.
02.04.2024

Wzrasta zagrożenie ze strony somalijskich piratów. Rozwiązaniem uzbrojona ochrona?

Obok agresywnej działalności bojowników Huti z Jemenu na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej zagrożenie dla żeglugi stwarzają somalijscy piraci, którzy w ostatnim czasie uaktywnili się na wielką skalę. Stanowią niebezpieczeństwo dla statków chcących pokonać trasę morską prowadzącą przez "Róg Afryki", bądź też zmierzając na trasie żeglugowej na Oceanie Indyjskim. Nie brakuje przy tym zarzutów o nieskuteczność międzynarodowych sił morskich mających chronić żeglugę w rejonie.
23.03.2024

Indyjska marynarka wojenna schwytała 35 piratów, uwalniając porwany przez nich statek

Indyjska marynarka wojenna uwolniła w piątek porwany przez somalijskich piratów masowiec MV Ruen i zatrzymała 35 piratów; 16-osobowa załoga statku jest bezpieczna, poinformował w sobotę rząd Somalii.
16.03.2024

Indyjska marynarka wojenna przejęła statek towarowy porwany przez piratów

Indyjski okręt wojenny przejął porwany statek handlowy Ruen i zażądał od znajdujących się na pokładzie tej jednostki piratów z Somalii, by się poddali – poinformował w sobotę rzecznik marynarki wojennej Indii.
16.03.2024

Porwany przez piratów masowiec przybył na somalijskie wybrzeże

Wciąż pozostaje niepewna sytuacja statku pływającego pod banderą Bangladeszu, M/V Abdullah. Porwana 13 marca jednostka miała znaleźć się na wodach Somalii, acz nie będących pod kontrolą władz tego państwa. Wychodzi że to pierwsze od pewnego czasu udane pochwycenie statku przez piratów.
15.03.2024

Po porwaniu masowca piraci żądają 5 mln dolarów okupu, grożąc śmiercią załogi

Po zajęciu statku Abdullah (IMO: 9745598), które miało miejsce 13 marca, porywacze przedstawili swoje żądania. Piraci grożą, że będą zabijać członków załogi, jeśli nie otrzymają okupu. Sytuacja jest dramatyczna, acz wciąż pozostaje wiele niewiadomych.
14.03.2024

Piraci porwali masowiec i kierują się z nim do Somalii

Ze statku Abdullah, należącego do SK Shipping Lines, nadano komunikat wzywający do pomocy. Na pokład jednostki dostała się grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy prawdopodobnie kierują jednostkę na somalijskie wybrzeże.
13.03.2024

Pobudka piratów. Chcą wykorzystać zamieszanie

Jakby zamieszania w okolicy Zatoki Adeńskiej było mało, chaos wywołany przez Huti z Jemenu chcą wykorzystać piraci z Somalii. Międzynarodowe agencje ostrzegają, że uaktywniły się ich statki-matki.
12.02.2024

Kolejna skuteczna operacja antypiracka sił morskich Indii. Komandosi odbili porwany statek

Pod koniec stycznia okręt Marynarki Wojennej Indii (Indian Navy) INS Sharada (P55), przechwycił sygnał o porwaniu przez somalijskich piratów statku rybackiego. Po trwających dwa dni działaniach w związku z lokalizacją jednostki, marynarze wsparci przez działania śmigłowca i zespołu komandosów uratowali jej załogę z rąk porywaczy.
02.02.2024

Kolejna akcja indyjskich sił morskich przeciwko piratom. Komandosi odbili porwany statek

W niedługich odstępach czasu patrolowiec Marynarki Wojenna Indii INS Sumitra (P59) dokonał kolejnej, brawurowej akcji odbicia jednostki morskiej porwanej przez piratów z Somalii. W ostatnim czasie, obok ataków ze strony jemeńskich bojowników Huti, mocno uaktywniły się uzbrojone grupy, których celem są statki pływające w rejonie Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej oraz wybrzeża "Rogu Afryki".
30.01.2024

Okręt sił morskich Indii uratował statek porwany przez piratów

Służby prasowe Marynarki Wojennej Indii podały, że okręt patrolowy klasy Saryu, INS Sumitra (P59) zareagował na wezwanie o pomoc od załogi statku rybackiego, która stała się celem ataku piratów. Dzięki szybkiej akcji marynarzom udało się zapewnić jej bezpieczeństwo.
29.01.2024

Indie rozmieściły 10 okrętów w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej celem ochrony żeglugi

W związku z zagrożeniem dla międzynarodowej żeglugi władze w New Delhi zdecydowały o wysłaniu znacznych sił morskich w rejon zagrożony atakami jemeńskich bojowników Huti. Rząd podkreśla, że operacja nie odbywa się w ramach międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian", realizowanej pod auspicjami USA od grudnia 2023 roku. Ma jednak podobne cele.
27.01.2024

Susza na Kanale Panamskim wyzwaniem dla żeglugi. Maersk będzie wysyłać część kontenerów lądem

Duński gigant żeglugowy Maersk wdraża alternatywne rozwiązanie w związku z problemem przemieszczania statków przez Kanał Panamski. Trwająca od wielu miesięcy susza spowodowała, że jego władze zmniejszają dzienną ilość przepuszczanych jednostek morskich. Aby ograniczyć straty w związku z wydłużeniem transportu oraz tym samym łańcucha dostaw, firma chce korzystać z tras lądowych.
11.01.2024

Wszystkie statki Maersk będą omijać Morze Czerwone

Mająca swoją siedzibę w Danii jedna z największych firm żeglugowych na świecie zdecydowała, że w najbliższym czasie wszystkie jej statki będą omijać Morze Czerwone i Zatokę Adeńską. W związku z tym w ramach tras alternatywnych opłyną Przylądek Dobrej Nadziej w Republice Południowej Afryki.
05.01.2024

Brawurowa akcja na Morzu Arabskim. Komandosi odbili statek porwany przez piratów

Żołnierze jednostki specjalnej Marynarki Wojennej Indii przeprowadzili operację odzyskania statku MV Lila Norfolk i uwolnienia załogi porwanych przez somalijskich piratów.
05.01.2024

Piraci porwali członków załogi tankowca

Agencje bezpieczeństwa poinformowały, że w Zatoce Gwinejskiej co najmniej dwóch członków załogi tankowca zostało uprowadzonych przez piratów.
03.01.2024

Ochroniarze na statkach. Kosztowne rozwiązanie? Zbędne czy konieczne?

Nasilające się ataki na jednostki morskie w rejonie Morza Czerwonego, w tym głośne przypadki porwań przypominają, że praca na morzu może być niebezpieczna, a piractwo wciąż stanowi wyzwanie dla rządów państw. W związku z tym są organizowane międzynarodowe misje, których trzonem są siły morskie, niemniej firmy poszukują także własnych rozwiązań, jak radzić sobie w tej sytuacji. Jednym z nich jest korzystanie z usług uzbrojonych ochroniarzy.
20.12.2023

Międzynarodowe siły morskie starają się odzyskać statek porwany przez somalijskich piratów

Siły Morskie Unii Europejskiej (EUNAVFOR) w ścisłej współpracy z władzami lokalnymi Somalii w dalszym ciągu uważnie monitorują sytuację w związku z porwaniem bułgarskiego statku handlowego Ruen, pływającego pod maltańską banderą. Obecne jednostka ma znajdować się pomiędzy półwyspami Eyl i Xaafun (Somalia). Żądania porywaczy pozostają nieznane.
20.12.2023

Somalijscy piraci zaatakowali masowiec

Po raz kolejny uaktywnili się somalijscy piraci. Jeden z ataków, przypisywany wcześniej Huti z Jemenu, przeprowadzili najpewniej Somalijczycy.
15.12.2023

Singapur z technologią wykrywającą łodzie pirackie

Singapurska firma technologiczna Zycraft, znana przede wszystkim z bezzałogowych statków nawodnych, rozszerzyła swoją działalność na technologię zwalczania przestępczości morskiej za pomocą laserów. Firma wypróbowała gotowy komercyjny czujnik Lidar do wykrywania zbliżających się łodzi pirackich, ostrzegający załogę o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Dzięki tej technologii mogą podjąć odpowiednie działania możliwie jak najszybciej.
26.09.2023

Piraci uwolnili sześciu marynarzy po dwóch miesiącach

Zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa agencja Ambrey podała, że sześciu członków załogi porwanych ze statku Oya 1 przed dwoma miesiącami zostało uwolnionych.
25.08.2023

Liberyjska straż przybrzeżna ratuje łodzie rybackie przed atakami pirackimi

W ostatnim czasie zanotowano ponowny wzrost liczby przypadków piractwa w zachodnich częściach Afryki i Zatoki Gwinejskich. Liberyjska straż przybrzeżna poinformowała o kolejnej udanej operacji we współpracy z sąsiednimi krajami Wybrzeża Kości Słoniowej i Sierra Leone w celu schwytania piratów atakujących chińskie statki rybackie.
02.08.2023

Tunezyjscy rybacy-piraci zostali aresztowani za okradanie imigrantów na Morzu Śródziemnym

Kapitan tunezyjskiego statku rybackiego i trzej członkowie jego załogi trafili do włoskiego więzienia. Grozili imigrantom nożami, blokowali łodzie swoimi kutrami, żądali oddania pieniędzy i telefonów komórkowych – podają niedzielne włoskie media, m.in. "Gezzetta del Sud online".
30.07.2023

Brak kontaktu z uprowadzonym przez piratów tankowcem w Zatoce Gwinejskiej

Wciąż nie nawiązano kontaktu z zarejestrowanym w Singapurze tankowcem Success 9, który prawdopodobnie został porwany przez piratów 10 kwietnia w Zatoce Gwinejskiej.
14.04.2023

Somalijskie siły zbrojne zajęły dawną bazę piratów

Minister Obrony Somalii Abdulkadir Mohamed Nur przekazał, że siły wierne rządowi w Mogadiszu zdobyły miasto portowe Harardhere, okupowane dotąd przez bojowników al-Shabaab. Dostęp do jednego z portów wybrzeża ma istotne znaczenie gospodarcze i polityczne. To również kolejne zwycięstwo od czasu rozpoczęcia w 2022 roku ofensywy przeciw islamistom oraz watażkom.
17.01.2023

Piraci z Somalii wciąż groźni. Operacja Atalanta potrwa dłużej

Choć w ostatnich latach aktywność piratów przy somalijskim wybrzeżu zmalała, wciąż dochodzi do prób uprowadzeń statków i innych jednostek morskich. Z tego powodu państwa UE będą kontynuować działania antypirackie w tym rejonie.
10.01.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Piraci w Zatoce Gwinejskiej celują w ropę i nielegalne połowy

Z najnowszego raportu Sekretarza Generalnego ONZ na temat piractwa w Zatoce Gwinejskiej wynika, że zmieniają się kierunki działań piratów. Celem przestępstw nie są już tylko komercyjne statki morskie, a jednostki przewożące ropę, oraz nielegalne połowy. Samych incydentów jest mniej, ale eksperci ostrzegają, że zmieniają się kierunki zainteresowania przestępców.
03.12.2022

Koreański tankowiec porwany przez piratów. To już drugi raz

Południowokoreańscy urzędnicy i służby bezpieczeństwa monitorujące Zatokę Gwinejską potwierdzają, że należący do Korei Południowej tankowiec został porwany przez piratów w pobliżu Wybrzeża Kości Słoniowej. To drugi przypadek wejścia na pokład tego samego tankowca po incydencie w 2022 roku.
28.11.2022

Międzynarodowe Biuro Morskie: Najniższy poziom piractwa morskiego od 30 lat

Międzynarodowe Biuro Morskie w najnowszym raporcie przedstawia najniższy poziom piractwa od niemal 30 lat. Zatoka Gwinejska i Cieśnina Singapurska stanowią główne obszary na których statki są szczególnie zagrożone na atak piratów.
30.08.2022

Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów

Kapitan tankowca nie chciał poddać statku kontroli marynarki wojennej Nigerii z braku odpowiednich dokumentów. Postanowił wymknąć się, zgłaszając atak piratów.
25.08.2022

Bazalt II, czyli nowy statek Lotos Petrobaltic – byliśmy na pokładzie

Bazalt II to kolejna jednostka we flocie Lotos Petrobaltic. Przypłynęła do Polski w kwietniu z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie pracowała przy projektach offshore. Mieliśmy okazję wejść na pokład statku.
18.05.2022

Atak piratów w Zatoce Gwinejskiej

Masowiec Arch Gabriel został 3 kwietnia zaatakowany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej.
05.04.2022

Pierwszy tegoroczny atak piratów

Koreański tankowiec nieopodal Wybrzeża Kości Słoniowej stał się pierwszą tegoroczną ofiarą ataku piratów. Załodze nic się nie stało, skradziony został ładunek.
28.01.2022

Duńczycy uwolnili trzech piratów

Trzech piratów schwytanych przez załogę duńskiej fregaty Esbern Snare zostało wypuszczonych na wolność. Czwarty przebywa w szpitalu.
07.01.2022

Komunikat MSZ w sprawie uprowadzenia Polaka ze statku Tonsberg

Polska Agencja Prasowa opublikowała krótki komunikat wystosowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sprawie uprowadzenia przez nieznanych sprawców polskiego członka załogi statku Tonsberg.
15.12.2021

MSZ ws. porwanego polskiego marynarza: prowadzimy rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji

MSZ prowadzi wszelkie rozmowy konieczne do rozwiązania sytuacji - przekazał PAP rzecznik resortu Łukasz Jasina odnosząc się do informacji, że wśród porwanych w poniedziałek w Zatoce Gwinejskiej osób jest polski marynarz.
15.12.2021

Piraci zaatakowali kontenerowiec w Zatoce Gwinejskiej, biorąc szóstkę zakładników

Piraci w poniedziałek zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników - poinformował we wtorek rzecznik duńskich sił zbrojnych.
15.12.2021

Marynarze z duńskiej fregaty zastrzelili czterech piratów u wybrzeży Nigerii

Duńskie Siły Zbrojne poinformowały w czwartek, że doszło do wymiany ognia z piratami u wybrzeży Nigerii; broniąc się, załoga duńskiej fregaty zastrzeliła czterech napastników i raniła kolejnego. Nikt z Duńczyków nie ucierpiał.
25.11.2021

Wspólne ćwiczenia marynarki Omanu i jednostek UE

Unia Europejska i Oman przeprowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Arabskim.
20.10.2021

Atak piratów na tankowiec. Interweniowała marynarka wojenna

Irańska marynarka wojenna interweniowała w sobotę, by odeprzeć atak piratów na irański tankowiec w Zatoce Adeńskiej - przekazała państwowa stacja IRIB. Dodano, że doszło do ciężkiej wymiany ognia. Nie poinformowano o ewentualnych ofiarach.
16.10.2021

Korea Płd: Ognisko Covid-19 na okręcie do walki z piratami, 247 zakażonych marynarzy

Armia Korei Płd. mierzy się z największym dotąd ogniskiem pandemii Covid-19. Zakażenie wykryto u 247 spośród 301 marynarzy na niszczycielu biorącym udział w misji zwalczania piractwa u wybrzeży Afryki – podała w poniedziałek agencja Yonhap.
19.07.2021

Globalne piractwo spadło do najniższego poziomu od 27 lat

Piractwo i napady z bronią na morzu spadły do najniższego poziomu od 27 lat w pierwszej połowie 2021 roku. Nie dajmy się jednak zwieść liczbom - ostrzega Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB).
16.07.2021

Kolejne porwanie marynarzy w Zatoce Gwinejskiej

Pięciu członków załogi zostało prawdopodobne porwanych ze statku rybackiego na wodach Zatoki Gwinejskiej.
24.05.2021

15. marynarzy porwanych z chemikaliowca

W Zatoce Gwinejskiej, u wybrzeży Beninu, piraci porwali 15 członków załogi chemikaliowca - poinformowali w piątek holenderscy właściciele statku.
12.03.2021

Piraci uwolnili załogę statku MV Mozart

Piętnastu tureckich marynarzy porwanych w zeszłym roku przez piratów w Zatoce Gwinejskiej zostało uwolnionych w Nigerii i już zmierza do domu – podał w piątek dyrektor wykonawczy armatora.
15.02.2021

Statek Eagle Bulk ofiarą ataku piratów w Zatoce Gwinejskiej

Masowiec należący do Eagle Bulk Shipping padł ofiarą ataku piratów w Zatoce Gwinejskiej. Jednostka jest już jednak bezpieczna a jej załodze nic się nie stało.
02.02.2021

Porwani z MV Mozart bez obrażeń po ataku piratów

Właściciel jednostki MV Mozart nawiązał kontakt z 15 członkami porwanymi w czasie brutalnego ataku piratów w Zatoce Gwinejskiej.
29.01.2021

Jedna osoba zginęła, 15 porwano w czasie brutalnego ataku piratów u wybrzeży Nigerii

Na wodach Zatoki Gwinejskiej piraci porwali 15 osób z tureckiego kontenerowca M/V Mozart. Do brutalnego incydentu doszło w sobotę.
25.01.2021

Międzynarodowe Biuro Morskie: akty piractwa wzrosły w ubiegłym roku o 20 proc.

Liczba ataków piratów na statkach wzrosła w 2020 roku o 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Związane jest to z rekordowym wzrostem porwań u wybrzeży Afryki Zachodniej – przekazało Międzynarodowe Biuro Morskie (IMB) w opublikowanym dzisiaj dorocznym raporcie.
13.01.2021

Piraci weszli na pokład kontenerowca Maerska

Kontenerowiec Maersk Cadiz o ładowności 4,5 tys. TEU został zaatakowany przez piratów na drodze z Tema w Ghanie do Kiribi w Kamerunie.
24.12.2020

Kolejny atak na Zatoce Gwinejskiej. 10 marynarzy porwanych

Dziesięciu marynarzy zostało porwanych z drobnicowca Milan, 14 mil morskich od nigeryjskiego terminalu Pennington Offshore Terminal.
30.11.2020

Piraci porwali kolejnych pięciu marynarzy

Pięciu członków załogi niewielkiego drobnicowca pływającego pod banderą Ghany zostało porwanych około 44 mil morskich na południe od Brass w Nigerii. Zdarzenie miało miejsce 16 listopada.
18.11.2020

Piraci zaatakowali dwa tankowce u wybrzeży Zachodniej Afryki

7 listopada dwa tankowce zostały zaatakowane przez piratów w osobnych incydentach u wybrzeży Afryki Zachodniej.
10.11.2020

Piraci porwali marynarza z gazowca LNG na Zatoce Gwinejskiej

Piraci w Zatoce Gwinejskiej zaatakowali zbiornikowiec LNG i porwali jednego członka załogi.
20.10.2020

Piraci zaatakowali statek chłodniczy u wybrzeży Nigerii

Statek chłodniczy pływający pod banderą Liberii został prawdopodobnie zaatakowany przez piratów u wybrzeży Nigerii.
09.09.2020

W Zatoce Gwinejskiej porwano 13 marynarzy z greckiego tankowca

Trzynastu marynarzy porwano z greckiego tankowca w Zatoce Gwinejskiej, u południowych wybrzeży Afryki Zachodniej - poinformowała w poniedziałek grecka firma, do której należy statek. Wśród uprowadzonych są Ukraińcy i Rosjanie.
20.07.2020

Turcja/ Do 54 wzrosła liczba ofiar czerwcowego zatonięcia łodzi z migrantami

Do 54 wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych zatonięcia łodzi z migrantami na jeziorze Wan we wschodniej Turcji. Do wypadku doszło 27 czerwca; po trzech tygodniach poszukiwań wyłowiono dziewięć kolejnych ciał - poinformowały władze.
18.07.2020

13 marynarzy porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej

13 z 19 członków załogi chemikaliowca Curacao Trader zostało porwanych przez piratów w Zatoce Gwinejskiej u wybrzeży Nigerii.
18.07.2020

Porwano sześciu członków załogi u wybrzeży Beninu

Sześciu członków załogi statku rybackiego Panofi Frontier zostało porwanych przez grupę piratów około 61 mil morskich na południe od portu w Kotonu w Beninie, poinformowało Dryad Global.
28.06.2020

Bazalt II, czyli nowy statek Lotos Petrobaltic – byliśmy na pokładzie

Bazalt II to kolejna jednostka we flocie LOTOS Petrobaltic. Przypłynęła do Polski w kwietniu z Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie pracowała przy projektach offshore. Mieliśmy okazję wejść na pokład statku.
18.05.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.