• <

Wynik wyszukiwania - "pilot " - Wiadomości

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom
16.05.2024

Australia odrzuciła odpowiedzialność za incydent na Morzu Żółtym z udziałem chińskiego myśliwca

Premier Australii Anthony Albanese odrzucił w środę oskarżenie Chin dotyczące sobotniego incydentu z udziałem maszyn wojskowych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na Morzu Żółtym – informuje AP.
08.05.2024

Rosyjski myśliwiec runął do morza koło Krymu. Maszynę mogli omyłkowo zestrzelić Rosjanie

Rosyjski myśliwiec Su-35 runął w czwartek do morza w pobliżu Sewastopola na okupowanym przez Rosję Krymie; według wstępnych doniesień pilot przeżył, a maszyna mogła zostać zestrzelona omyłkowo przez rosyjską obronę przeciwlotniczą - podało Radio Swoboda.
28.03.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – luty 2024 r.

Miesiąc luty to przede wszystkim kontynuacja niebezpiecznych zdarzeń dotyczących ataków na statki handlowe na Morzu Czerwonym i na Zatoce Adeńskiej. Łącznie od listopada 2023 roku takich ataków było już ponad 50. Sytuacja spowodowała zaangażowanie sił marynarki wojennej wielu krajów, które starają się chronić szlaki handlowe, ale nie jest to do końca skuteczne. Z tego też względu bardzo duża liczba armatorów przekierowała swoje jednostki na trasy okrężne, co spowodowało liczne opóźnienia i wzrost kosztów transportu.
07.03.2024

Gdańsk-Pilot zamawia trzecią łódź przeznaczoną do operacji portowych

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot złożyło zamówienie na trzecią łódź pilotową, której dostawę zaplanowano na 2025 rok. Zostanie wykonana w fińskiej stoczni Kewatec Shipyards z siedzibą w Kokkoli.
06.03.2024

30 lat podniebnej służby. Wyjątkowy jubileusz sił powietrznych polskiej Marynarki Wojennej

W kinoteatrze "Grom" 3. Flotylli Okrętów w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszu obchodów 30-lecia Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej im. kmdr. por. Karola Trzaski-Durskiego. W wydarzeniu wzięła kadra dowódcza i żołnierze jednostki, a także zaproszeni goście.
19.01.2024

Koniec śledztwa ws. śmierci dwóch spadochroniarek. Przed sądem stanie organizator skoku

Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu zakończyła śledztwo w sprawie wypadku, w którym 5 sierpnia 2019 r. śmierć poniosły dwie spadochroniarki z grupy czworga osób wykonujących skok nieplanowanie zakończony w Bałtyku. Przed sądem stanie Marek T. organizator skoku, pilot i wyrzucający skoczków – podała PAP prokuratura.
07.01.2024

Amerykański myśliwiec F-16 spadł do Morza Żółtego. Pilot przeżył

Amerykański myśliwiec typu F-16 rozbił się w poniedziałek rano czasu miejscowego w Korei Południowej podczas lotu szkoleniowego; pilot ocalał - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródło wojskowe.
11.12.2023

Odrodzenie żeglugi - nowa publikacja dotycząca branży morskiej

Ukazała się nowa publikacja dotycząca spraw i dziedzin związanych z branżą oraz gospodarką morską. Jej autorem jest Radosław Marciniak, autor szeregu publikacji i analiz dotyczących spraw morskich, a także prezes PŻB Offshore Sp. z o.o.
25.11.2023

Rosyjski pocisk zamiast w ukraiński radar trafił w liberyjski statek handlowy

W środę cywilny statek towarowy pod liberyjską banderą, prawdopodobnie Kmax Ruler, został omyłkowo trafiony rosyjskim pociskiem przeciwradarowym w porcie Piwdenny koło Odessy na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
10.11.2023

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Perspektywa niemieckiej służby SAR, realizującej akcję ratunkową

Pięć śmigłowców służby SAR było zaangażowanych do akcji ratunkowej po zderzeniu się na Morzu Północnym dwóch statków, masowca Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie z o połowę mniejszym brytyjskim frachtowcem Verity. Perspektywa sił i środków zaangażowanych do ratowania zagrożonych załóg pokazuje, jak ważna i niebezpieczna jest ich misja.
26.10.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

Zwodowano kolejny niszczyciel dla US Navy, przyszły USS Ted Stevens (DDG-128)

Należąca do amerykańskiego giganta zbrojeniowego HII stocznia Ingalls Shipbuilding ogłosiła udane wodowanie niszczyciela rakietowego typu Arleigh Burke, trzeciego z podserii Flight III.
16.08.2023

Samolot wpadł do wody na plaży w Hampton

Plażowicze w amerykańskim Hampton przeżyli chwile grozy, gdy w pobliżu ich kąpieliska do wody nagle spadł samolot. Na zarejestrowanych nagraniach widać, jak Piper PA-18 powoli opada i ląduje w wodzie zaledwie 30 metrów od plażowiczów. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak mało brakowało, a doszłoby do dużej tragedii.
31.07.2023

Rosyjski samolot szturmowy Su-25 spadł do Morza Azowskiego

Do Morza Azowskiego, w pobliżu Jejska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim, spadł rosyjski samolot szturmowy Su-25 - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
17.07.2023

Media: pilot zaginionej łodzi Titan ma związki z ofiarami zatonięcia statku Titanic w 1912 roku

Stockton Rush, pilotujący zaginioną łódź podwodną Titan, ma zaskakujące związki z ofiarami zatonięcia Titanica w 1912 roku: jego żona jest pra-prawnuczką magnata handlu detalicznego i współwłaściciela domu towarowego Macy's, Isidora Strausa - podaje dziennik "The New York Times".
22.06.2023

Dziś koronacja króla Karola III. Nowy władca Wielkiej Brytanii służył w Royal Navy

W Opactwie Westminsterskim w Londynie odbywa się ceremonia koronacji następcy królowej Elżbiety II, Karola III. Na wydarzenie zaproszono ponad 2000 gości z wielu państw, w tym Polski. To pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkiej Brytanii od 1953 roku. Co warto nadmienić, nowy monarcha odbył służbę wojskową w Royal Air Force oraz Royal Navy.
06.05.2023

Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem

304-metrowy kontenerowiec Hyundai Tokyo przekroczył dozwoloną w porcie prędkość, po czym uderzył w nabrzeże podczas wejścia do portu Kaohsiung na Tajwanie. Jak się okazało, pilot, który sterował statkiem, był pod wpływem alkoholu.
23.03.2023

Wiadomo, czemu supernowoczesny myśliwiec USA runął do morza. Wyciekło nagranie

To prosty błąd pilota spowodował nagłośnioną w ubiegłym roku katastrofę jednego z najnowocześniejszych samolotów w arsenale US Army, myśliwca F-35C. Zdarzenie miało miejsce na Morzu Południowochińskim. Od tego czasu trwało oficjalne śledztwo wyjaśniające przyczynę tego kosztownego zdarzenia.
28.02.2023

Polski Rejestr Statków na uroczystości powołania Międzynarodowego Stowarzyszenia Armatorów w Pingtan w Chinach

Dyrektor chińskiej filii Polskiego Rejestru Statków, Leszek Pokora, brał udział w uroczystości z okazji ustanowienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Armatorów w Pingtan w Chinach.
23.02.2023

Pomylili tankowiec z terminalem. W Norwegii trwa rozprawa w sprawie katastrofy fregaty

W Norwegii toczy się rozprawa sądowa mająca ustalić, kto powinien ponieść odpowiedzialność za zderzenie fregaty Helge Ingstad z tankowcem Sola TS, do którego doszło w 2018 roku. W wyniku wypadku fregata przewróciła się i osiadła na mieliźnie, a zniszczenia okazały się zbyt poważne, by dało się ją przywrócić do użytku.
08.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Szyper z "Czarnej perły" oskarżony po zderzeniu statków na Motławie

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku zakończyła śledztwo w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. W lipcu 2021 r. galeon "Czarna Perła" zderzył się pogłębiarką na wysokości Polskiego Haka przy ujściu Motławy do Martwej Wisły.
05.01.2023

Ever Forward wylądował na mieliźnie, bo pilot zagapił się na smartfon

Raport amerykańskiej straży przybrzeżnej podaje powód, dla którego 13 marca utknął na mieliźnie w zatoce Chesapeake w USA. Według dochodzenia, do wypadku doszło, bo pilot zagapił się na smartfona.
08.12.2022

Najnowsze łodzie pilotowe ochrzczone w Porcie Gdańsk [WIDEO]

Firma Gdańsk-Pilot, świadcząca usługi pilotowe w portach Gdańsk, Elbląg i na Zalewie Wiślanym, ochrzciła oficjalnie dwie najnowsze łodzie pilotowe Pilot 23 i Pilot 24.
03.10.2022

Norwegia. Media: znaleziono ludzkie szczątki na Bałtyku, gdzie rozbił się prywatny samolot

Łotewska marynarka wojenna natrafiła na ludzkie szczątki na Morzu Bałtyckim, gdzie w niedzielę rozbił się prywatny samolot Cessna 551 - podała we wtorek norweska telewizja TV 2. Na pokładzie odrzutowca były cztery osoby.
06.09.2022

Na Bałtyku rozbił się prywatny samolot z czterema osobami

Prywatny samolot Cessna 551 z czterema osobami na pokładzie rozbił się w niedzielę po południu nad Morzem Bałtyckim w pobliżu wybrzeża Łotwy - podało centrum ratownictwa Szwedzkiej Administracji Morskiej.
04.09.2022

Zachodniopomorskie: 64-latka raniona przez skrzydło paralotni opuściła już szpital

Na plaży w Chłopach doszło w czwartek wieczorem do wypadku z udziałem paralotni. Śmigło maszyny, nad którą pilot stracił panowanie, raniło 64-latkę w nogę i w rękę. Kobieta została opatrzona i opuściła już szpital – powiedziała PAP w piątek oficer prasowa koszalińskiej policji nadkom. Monika Kosiec.
05.08.2022

Dar Młodzieży z wizytą w Gdańsku

Już w poniedziałek 16 maja, po ponad 2-miesięcznym rejsie powraca Dar Młodzieży. Zanim dotrze do swojego portu macierzystego przycumuje w Gdańsku, po raz pierwszy przy nabrzeżu Twierdza Wisłoujście, w sąsiedztwie powstającego Centrum Offshore.
13.05.2022

Francuzi wystartują w wyścigu offshore wind na Morzu Bałtyckim

Na początku 2022 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło 11 postępowań związanych z pozwoleniami lokalizacyjnymi morskich farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W dalszym ciągu wpływają kolejne wnioski. Jedne z nich złożył francuski inwestor Qair Polska z grupy Qair.
11.04.2022

Czarter na czas – zakończenie czarteru (redelivery range)

Jest niemal zasadą, iż umowy czarterowe zawierają postanowienie określające port lub zespół portów, w którym statek winien być zwrócony (redelivery) przez czarterującego do armatora, ze zwyczajową przy tego typu postanowieniach formułą czarterową „in like good order and condition, ordinary wear and tear excepted” [NYPE 93, Kl. 10, linie 130 do 136; SHELTIME 4, Kl. 16, linie 308-310; BALTIME 1939; Kl. 7, linie 93-100].
11.04.2022

Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”) [Część 2]

W naszym opracowaniu Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”). Część 1 rozpoczęliśmy analizę prawną, niezwykle istotnego, początkowego etapu realizacji umowy czarteru na czas (time charterparty) – przekazanie statku („delivery”) przez armatora do czarterującego. Rozważaliśmy, w szczególności, charakter prawny samego obowiązku przekazania i skutki naruszenia tego obowiązku przez armatora. W tym kontekście wyodrębniliśmy niezawinione opóźnienie od zawinionej zwłoki w przekazaniu statku.
05.03.2022

Amerykański pilot odmawia wejścia na pokład rosyjskich statków

Jak relacjonuje portal gCaptain starszy pilot jednego z głównych amerykańskich portów poinformował dzisiaj władze, że odmawia wejścia na pokład jakichkolwiek statków pod banderą Rosji, które wpływają do portu. Dzieje się to w tym samym dniu, w którym brytyjski minister transportu wezwał wszystkie brytyjskie porty do odmowy dostępu do rosyjskich „statków pływających pod banderą, zarejestrowanych, będących w posiadaniu, kontrolowanych, czarterowanych lub eksploatowanych”.
01.03.2022

Katastrofa odrzutowca na lotniskowcu – wyciekło wideo

24 stycznia doszło do katastrofy odrzutowca F-35 Lightning II. Samolot podchodził do lądowania na lotniskowcu USS Carl Vinson. Obecnie do mediów wyciekło nagranie z okrętowych kamer.
09.02.2022

Amerykańska marynarka wojenna poszukuje myśliwca, który wpadł do Morza Południowochińskiego

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przygotowuje się do odzyskania myśliwca F-35C, który wpadł do Morza Południowochińskiego; do wypadku doszło, gdy pilot próbował wylądować na lotniskowcu USS Carl Vinson - podaje w środę Al-Dżazira.
26.01.2022

Wypadek samolotu F-35 na amerykańskim lotniskowcu, siedmiu żołnierzy rannych

Siedmiu żołnierzy zostało rannych podczas nieudanego lądowania samolotu F-35 na pokładzie amerykańskiego lotniskowca USS Carl Vinson na Morzu Południowochińskim. Jak podała w poniedziałek marynarka wojenna USA, pilot bezpiecznie katapultował się z maszyny.
25.01.2022

Tajwański myśliwiec F-16V rozbił się i wpadł do morza

Myśliwiec F-16V rozbił się w morzu w zachodniej części kraju, podało we wtorek ministerstwo obrony Tajwanu. Dowództwo sił powietrznych Tajwanu postanowiło pozostawić na ziemi całą flotę F-16.
12.01.2022

Madagaskar. W katastrofie statku zginęło 39 osób; rozbił się też śmigłowiec wysłany na ratunek

Transportowiec, który nielegalnie przewoził 130 pasażerów, zatonął w poniedziałek u północno-wschodniego wybrzeża Madagaskaru; 39 osób zginęło, 45 zostało uratowanych, a około 50 jest poszukiwanych - podał w środę portal Euronews. Katastrofie uległ też śmigłowiec wysłany na ratunek.
22.12.2021

Katastrofa brytyjskiego myśliwca na Morzu Śródziemnym; pilot bezpieczny

Pilot brytyjskiego myśliwca F-35 musiał katapultować się podczas rutynowych ćwiczeń na Morzu Śródziemnym - poinformowało w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
17.11.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Sztuczna inteligencja ograniczy emisję CO2 z promu Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona

Przy pomocy sztucznej inteligencji Stena Line ograniczy zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla z promu Stena Nordica, który kursuje na linii Gdynia-Karlskrona (Szwecja). To ósmy statek we flocie Stena Line wyposażony w moduł sztucznej inteligencji Stena Fuel Pilot, który wspiera kapitanów w energooszczędnym operowaniu statkiem.
14.09.2021

Największy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej ukończony

Cobra Wind oddała do użytku pływającą farmę wiatrową Kincardine na wybrzeżu Szkocji dla Pilot Offshore Renewables. Jest to największy tego typu obiekt o mocy 50 MW.
31.08.2021

ABB dostarczy pakiet napędowy dla pierwszego elektrycznego holownika Crowleya

ABB zostało wybrane jako dostawca systemu napędowego dla pierwszego holownika elektrycznego Crowley, który jest obecnie w fazie rozwoju.
30.07.2021

Błaszczak: Pierwszy śmigłowiec AW 101 dla Marynarki Wojennej wykonał lot testowy

Pierwszy z zakupionych dla Marynarki Wojennej śmigłowiec Leonardo AW 101 wykonał swój testowy lot - poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Producent śmigłowca firma Leonardo podkreśla przy tej okazji znaczenie współpracy swoich zakładów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
20.07.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

USA. Towarowy boeing 737 spadł do wody pod Hawajami

Towarowy samolot boeing 737-200 z dwoma pilotami na pokładzie lądował awaryjnie nieopodal Honolulu na Hawajach - podała w piątek Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Obaj piloci zostali uratowani z miejsca wypadku.
02.07.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Stena Line przyspiesza eliminację energii z paliw kopalnych w żegludze poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 30% do roku 2030

W 2020 roku operator promowy Stena Line kontynuował plan redukcji emisji całkowitej CO2 i w związku z tym obecnie wyprzedza o dziesięć lat cele Międzynarodowej Organizacji Morskiej w zakresie obniżenia emisji w żegludze międzynarodowej. Oprócz tego szwedzkie przedsiębiorstwo żeglugowe chce przyspieszenia przejścia na żeglugę wolną od paliw kopalnych i przedstawia swój plan ograniczenia emisji całkowitej CO2 nawet o 30% do 2030 r.
07.04.2021

Kanał Sueski - kontenerowiec Ever Given został ściągnięty z mielizny!

Kontenerowiec Ever Given, który na początku zeszłego tygodnia osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, został z niej ściągnięty po wielodniowej blokadzie - poinformowała w poniedziałek wczesnym rankiem morska agencja transportowa Inchcape Shipping, na którą powołuje się agencja dpa.
29.03.2021

Po nieudanej próbie, kolejne holowniki śpieszą do Kanału Sueskiego, by pomóc w przesunięciu kontenerowca

Dwa dodatkowe ciężkie holowniki śpieszą w niedzielę do Kanału Sueskiego, by wspomóc operację przesunięcia olbrzymiego kontenerowca, który od sześciu dni blokuje ten kluczowy dla światowego handlu szlak morski.
28.03.2021

Czy usunięcie 20 000 metrów sześciennych piasku uwolni kontenerowiec w Kanale Sueskim i uratuje globalny łańcuch dostaw?

Według władz kanału trzeba usunąć nawet 20 000 metrów sześciennych piasku z Kanału Sueskiego, aby uwolnić gigantyczny kontenerowiec, który utknął we wtorek i blokuje jeden z najważniejszych torów wodnych na świecie.
26.03.2021

Ile potrwa blokada Kanału Sueskiego - dni czy tygodnie?

Od wtorku zablokowany jest jeden z najbardziej ruchliwych szlaków wodnych na świecie. Jak podają eksperci w stacji CNN uwolnienie 224 000-tonowego statku, który jest zaklinowany w Kanale Sueskim, może zająć kilka dni, a nawet tygodni. Statek nadal blokuje tranzyt w obu kierunkach przez ten kluczowy kanał żeglugowy. Dziesiątki statków towarowych pozostają unieruchomione na obu końcach kanału.
25.03.2021

Załoga tankowca uratowała dwie osoby dryfujące na kawałku drewna

Łut szczęścia sprawił, że tankowiec 113,553 DWT Godam pod banderą Marshalla napotkał dziś rano dwie osoby dryfujące w Cieśninie Torresa, oddzielającej północną Australię od Papui Nowej Gwinei. Pilot na pokładzie, który miał pomagać w nawigacji tankowcem, zauważył dwie osoby trzymające się kurczowo kawałka drewna na wodzie.
04.12.2020

Naukowcy odkryli nową rafę koralową [foto, wideo]

Ma ponad 500 m wysokości, jest więc wyższa Empire State Building (381 m.) w Nowym Jorku czy Petronas Twin Towers (452 m.) w Kuala Lumpur. W ostatnich dniach października naukowcy z z James Cook University w Australii odkryli w pobliżu przylądka Jork - najdalej na północ wysuniętego przylądka Australii - pierwszą od ponad 120 lat nową rafę koralową.
07.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowych pytaniach, które pojawiły się wokół katastrofy promu Estonia

W naszym cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowych teoriach dotyczących katastrofy promu Estonia. Pojawiły się one 26 lat po katastrofie statku.
29.09.2020

Nowa pilotówka już w Porcie Gdynia [foto,wideo]

Prosto ze stoczni Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Portu Gdynia. Nowoczesna pilotówka dla przedsiębiorstwa Unipil w niedziele dotarła do Gdyni a w poniedziałek została zwodowana przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych.
17.08.2020

Wzrost aktywności funkcji przeładunkowej w kołobrzeskim porcie [foto]

W ostatnich dniach można zaobserwować wzmożony ruch jednostek handlowych w Porcie Kołobrzeg. W kołobrzeskim porcie roczny wolumen przeładunków wynosi ok. 300 tys. ton, przeładowywane są przede wszystkim kłody drewniane, kruszywo, pellet, nawozy oraz ryby.
04.08.2020

Pilot LNG wybuduje terminal LNG w Teksasie

Pilot LNG z siedzibą w Houston planuje wybudować pływający terminal skroplonego gazu ziemnego na wyspie Pelican w Teksasie.
16.07.2020

100 lat lotnictwa morskiego

15 lipca 1920 r. chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego.
16.07.2020

Z Cork do Gdyni. Pilotówka do zadań specjalnych (wideo)

Prosto z Safehaven Marine w irlandzkim Cork do Gdyni. Nowoczesna pilotówka dla lokalnej firmy Unipil przeszła już próby morskie, a jej producent dzieli się efektownym wideo z jednostką pokonującą swoje pierwsze morskie fale.
07.07.2020

Autonomiczne i uzbrojone pojazdy wkraczają na pola walki. Będą patrolować granice na lądzie, morzu i w powietrzu

Maszyny coraz częściej zastępują zawodowych żołnierzy na polu walki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii autonomicznych roboty wojskowe nowej generacji nie tylko pozwalają wykonywać część niebezpiecznych zadań zdalnie, ale w niektórych sytuacjach mogą także podejmować samodzielne decyzje na podstawie danych zebranych z inteligentnych czujników. Roboty będą wykorzystywane m.in. w procesach rozpoznania, transportu czy wsparcia ogniowego.
01.07.2020

Nie żyje pilot F-15, który rozbił się nad Morzem Północnym

Nie żyje pilot amerykańskiego myśliwca F-15C, który w poniedziałek rozbił się nad Morzem Północnym - poinformowała armia Stanów Zjednoczonych.
15.06.2020

Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23.
15.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Sztuczna inteligencja na kolejnych promach Stena Line

Szwedzki przewoźnik stawia na inteligentne technologie. Firma zachęcona rezultatami osiągniętymi przez prom Stena Scandinavica, zdecydowała, że kolejne statki zostaną wyposażone w rozwiązania, które pomagają w ograniczeniu konsumpcji paliwa.
26.11.2019

Stena Line wprowadza sztuczną inteligencję na swoje promy

Pilotażowy projekt technologii AR(artificial intelligence) rozpoczęto na pokładzie Stena Scandinavica na trasie Goteborg - Kilonia w 2018 roku. Po wielu próbach w wyniku zastosowania technologii o nazwie Stena Fuel Pilot wyliczono, że na jednym rejsie zaoszczędzono 3% paliwa. Inteligentny system SFP pozwoli na optymalizację sposobu prowadzenia jednostek pod względem efektywności zużycia paliwa oraz jego oszczędności.
06.11.2019

ABB i Keppel opracują autonomiczne holowniki dla Singapuru

Firma technologiczna ABB podpisała kontrakt ze stocznią Keppel Offshore & Marine na opracowanie do końca 2020 roku autonomicznych operacji holowania dla Portu Singapur.
21.10.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

Wyspa Sobieszewska. Bezpłatne rejsy (i nie tylko) już w ten weekend

Godzinny rejs jachtem żaglowym, zabawy dla dzieci, w tym m.in. nauka robienia węzłów czy szanty - najbliższy weekend 21 i 22 września, który zaplanowano na Wyspie Sobieszewskiej, zapowiada się morsko i ciekawie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale na rejsy obowiązują zapisy.
20.09.2019

Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK (foto, wideo)

W Porcie Gdynia w pełni działa już nowoczesny system GBAS-RTK. To najbezpieczniejszy na świecie mechanizm naprowadzania statków. Umożliwia on wyznaczanie pozycji jednostek z dokładnością do kliku cm.
11.09.2019

Ekspert: niebawem będą pływały statki bezzałogowe

Niewielkie statki autonomiczne sterowane i nadzorowane przez pokładowy system komputerowy bez udziału człowieka będą w niedalekiej przyszłości pływały - mówił profesor Tadeusz Szelangiewicz z Akademii Morskiej w Szczecinie.
06.09.2019

Święto Lotnictwa Polskiego w BLMW

W rocznicę słynnego zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r., 28 sierpnia obchodziliśmy Święto Lotnictwa Polskiego.
29.08.2019

Hiszpania: Wojskowy akrobacyjny odrzutowiec spadł do morza, pilot zginął (wideo)

Odrzutowiec C-101 Aviojet z zespołu akrobacyjnego hiszpańskich sił powietrznych spadł w poniedziałek do morza niedaleko plaży w La Manga del Mar Menor w regionie autonomicznym Murcia na południu Hiszpanii, a jego pilot zginął - podały hiszpańskie media.
26.08.2019

Samolot runął do wody u wybrzeży Kalifornii. Dramatyczna akcja ratunkowa straży przybrzeżnej [foto, wideo]

Dramatyczne nagranie wideo na wodach zatoki Half Moon u wybrzeży Kalifornii. Na filmach widać jak samolot runął do wody i wrak samolotu z dwoma rozbitkami po zdarzeniu oraz podczas akcji ratunkowej. Pilot David Lesh i kobieta cudem uniknęli śmierci, zostali uratowani przez śmigłowiec straży przybrzeżnej, która została zaalarmowana przez pilota innego samolotu, który był świadkiem zdarzenia i nagrał moment rozbicia samolotu.
21.08.2019

Odlotowo na gdyńskim niebie! (foto)

Już niemal za nami drugi dzień wielkiego lotniczego pokazu – LOTOS Gdynia Aerobaltic 2019. W sobotę do akcji dołączyło lotnisko Gdynia-Kosakowo, gdzie tłumy widzów podziwiały pokazy polskich i zagranicznych pilotów, samoloty odrzutowe czy wystawę statyczną wielkich maszyn lotniczych. Wieczorem piloci znów zachwycą nad miejską plażą.
19.08.2019

Gdyński Smog Wawelski mistrzem Konkursu Lotów Red Bull (foto)

Lambojet, Odlotowa pszczółka, Ćmolot czy Ważko-kopter – to tylko kilka nietypowych konstrukcji, które wylądowały w niedzielę, 4 sierpnia, w gdyńskim Basenie Prezydenta. A wszystko za sprawą 6. edycji Konkursu Lotów Red Bull. 39 drużyn z całego kraju spełniło w Gdyni swoje marzenia o podniebnych podbojach. Awiatorzy amatorzy zebrali się na molo Południowym i podjęli postawione przed nimi wyzwanie. Starali się poszybować jak najdalej we własnoręcznie skonstruowanych machinach. Musieli też wykazać się pomysłowością, bo w zawodach li
05.08.2019

USA: Znaleziono ciało pilota myśliwca, który rozbił się w Tęczowym Kanionie

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała w czwartek, że znalezione zostało ciało pilota myśliwca F-18E Super Hornet, który rozbił się w środę w Parku Narodowym Doliny Śmierci w stanie Kalifornia.
02.08.2019

Latające machiny opanują Gdynię

Nadchodzący weekend w Gdyni zapowiada się odlotowo. 3 sierpnia nad plażą miejską będzie można zobaczyć efektowne podniebne show. Z kolei 4 sierpnia Molo Południowe opanują nietypowe konstrukcje latające, a w powietrze wzbiją się śmiali piloci. Wszystko za sprawą Konkursu Lotów Red Bull. Na starcie zawodów stanie 40 zespołów z całej Polski, a wśród nich także drużyny z Gdyni i Trójmiasta. Spełnią swoje marzenia o lataniu i poszybują na własnoręcznie wykonanych maszynach. Są wśród nich m.in. smoki, dinozaury, ptaki, owady, owoce cz
31.07.2019

W czwartek w Gdyni rozpoczynają się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

W Marinie Gdynia w dniach 18-21 lipca 2019 r. odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
17.07.2019

Pilot 61 już w Szczecinie

Jak poinformował Związek Zawodowy Pilotów Morskich, 11 lipca pomyślnie zakończyły się próby morskie i testy urządzeń pokładowych nowej łodzi pilotowej "Pilot 61". Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z rejestracją, łódź zostanie skierowana do Świnoujścia gdzie rozpocznie swoją codzienną służbę.
15.07.2019

XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami!

To były cztery wspaniałe dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 23. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska. Baltic Sail Gdansk to wydarzenie, które łączy ludzi wody i lądu, promuje i propaguje ideały żeglarskie oraz tradycyjne żeglarstwo.
12.07.2019

„Pilot 61” już wkrótce zasili flotę szczecińskich pilotów (foto)

Jak poinformował Związek Zawodowych Pilotów Morskich, już wkrótce możemy się spodziewać nowoczesnej łodzi motorowej "Pilot 61" do dyspozycji szczecińskich pilotów. W estońskiej stoczni Baltic Workboats trwają bowiem ostatnie prace przed jej przekazaniem.
08.07.2019

PKBWL bada przyczyny wypadku Jaka-52, który rozbił się na Wiśle w Płocku (wideo)

Państwowa Komisji Badania Wypadków Lotniczych wyjaśnia okoliczności, w jakich samolot Jak-52 rozbił się na Wiśle w Płocku. Badane są wszystkie aspekty lotu, w tym stan zdrowia pilota, jego doświadczenia, stan techniczny maszyny i organizacja lotu – powiedział szef PKBWL Andrzej Lewandowski.
17.06.2019

Samolot spadł do Wisły podczas pokazów lotniczych (wideo)

Pilot z Niemiec zginął w sobotę w wypadku samolotu Jak-52, do którego doszło podczas 7. Pikniku Lotniczego w Płocku (Mazowieckie). Maszyna z nieustalonych na razie przyczyn, wykonując akrobacje nad Wisłą, spadła do rzeki. Okoliczności zdarzenia bada m.in. prokuratura. Film z wypadku udostępnił na YouTube portal PetroNews.pl.
15.06.2019

Już za miesiąc czternaste targi „Wiatr i Woda” na wodzie

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.
14.06.2019

Eckerö Line: Nowa technologia dokowania i manewrowania

Eckerö Line inwestuje w nowe technologie. Przewoźnik zainstaluje na pokładzie swojego promu ro-pax Finlandia system rozpoznawania zagrożenia ABB Ability™ Marine Pilot Vision. Na czym polega jego innowacyjność?
23.05.2019

Honduras: Amerykanin i czterej Kanadyjczycy wśród zabitych w wypadku samolotu

Wśród ofiar śmiertelnych wypadku lotniczego, do którego doszło w sobotę (czasu lokalnego) u wschodnich wybrzeży Hondurasu, znalazło się czterech turystów z Kanady i pochodzący z USA pilot maszyny - poinformowały miejscowe władze.
19.05.2019

USA: Boeing wypadł z pasa startowego do rzeki, 21 osób rannych

21 osób zostało rannych w piątek wieczorem gdy czarterowy samolot pasażerski 737 podczas lądowania w bazie wojskowej w Jacksonville na Florydzie w czasie burzy z piorunami ześlizgnął się z pasa i wpadł do płytkiej w tym miejscu rzeki Świętego Jana.
04.05.2019

Japonia i USA wciąż poszukują wraku myśliwca F-35A, który spadł do Pacyfiku

Władze Japonii wysłały na Pacyfik swój najbardziej zaawansowany technologicznie statek badawczy, by odnaleźć wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A. Samolotu wciąż poszukują siły zbrojne Japonii i USA - pisze w środę "Financial Times".
24.04.2019

Dar Młodzieży ponownie w drodze

"Dar Młodzieży" kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Wyszli z Gdyni 30 marca, w 2 dni po zakończeniu rejsu dookoła świata. To już dwunasta praktyka morska na naszej fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo. Zamieszczamy jej pełną treść.
18.04.2019

Japonia: Myśliwiec F-35A spadł do Pacyfiku; pilot zaginął (wideo)

Odnaleziono wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A, który zniknął z radarów we wtorek nad wodami Pacyfiku w pobliżu północnej Japonii – przekazał w środę rzecznik japońskiego lotnictwa wojskowego. Jak dotąd nie znaleziono pilota maszyny.
10.04.2019

MON: 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP

W 2018 roku zrobiliśmy 6 kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym Siłom Zbrojnym RP. Zapewniliśmy odpowiednie finansowanie, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji Sił Zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami. Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas odprawy kadry kierowniczej Ministers
07.03.2019

20 pikników na 20–lecie Polski w NATO – świętuj razem z Wojskiem Polskim

Samolot F-16, Rosomak, Krab, czołg Leopard, Langusta, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na wszystkich, którzy 9 marca przyjdą na pikniki wojskowe. W sobotę o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, rozpoczną się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. To część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.
05.03.2019

PKN Orlen szuka innowacji – przystąpił do programu akceleracyjnego Space3ac

PKN Orlen przystąpił do programu akceleracyjnego Space3ac, w ramach którego będzie szukać innowacyjnych rozwiązań m.in. w petrochemii oraz narzędzi wsparcia sprzedaży detalicznej i logistyki. Realizacja projektu wpisuje się w aktualizację strategii Grupy Orlen do 2022 r. - podała spółka.
01.03.2019

Katastrofa awionetki z piłkarzem Salą: Pilot nie miał licencji

Pilot awionetki David Ibbotson, która 21 stycznia podczas lotu do Cardiff spadła do kanału La Manche nie posiadał licencji na komercyjne loty - poinformowało w poniedziałek brytyjskie Biuro Wypadków Lotniczych. W katastrofie zginęli pilot i argentyński piłkarz Emiliano Sala.
26.02.2019

Długo wyczekiwane elektryczne auta dopłynęły do Europy. Robią wrażenie (foto)

Długo wyczekiwane elektryczne samochody Tesla Model 3 są już w Europie. 5 lutego przypłynęły do Zeebrugge na pokładzie samochodowca Glovis Captain. Jak podaje TESLARATI, entuzjaści nowego modelu Tesli śledzili rejs statku od momentu jego wypłynięcia z San Francisco aż do zawinięcia do belgijskiego portu.
11.02.2019

Policja: Z wraku awionetki wydobyto ciało Emiliana Sali

Policja brytyjskiego hrabstwa Dorset potwierdziła w czwartek, że ciało wydobyte w środę z wraku awionetki, która wpadła do Kanału La Manche nalkeży do argentyńskiego piłkarza Emiliano Sali.
08.02.2019

W 2018 r. moc europejskich morskich wiatraków wzrosła o ponad 2,5 GW

W 2018 r. w Europie przybyło 409 nowych morskich turbin wiatrowych o mocy 2,65 GW. To mniej niż w rekordowym roku 2017, liderami rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są Wielka Brytania i Niemcy - wynika z najnowszego raportu branżowej organizacji WindEurope.
07.02.2019

W najbliższych dniach operacja wydobycia ciała z wraku awionetki, którą leciał piłkarz Sala

W najbliższych dniach zostanie przeprowadzona operacja wydobycia ciała znajdującego się we wraku odnalezionej w Kanale La Manche awionetki, którą leciał argentyński piłkarz Emiliano Sala - poinformowało Brytyjskie Biuro Dochodzeń w Sprawie Wypadków Lotniczych (AAIB).
05.02.2019

Na dnie kanału La Manche znaleziono wrak awionetki, którą leciał piłkarz Emialiano Sala. W środku ciało

Znaleziono ciało we wraku zaginionej dwa tygodnie temu nad Kanałem La Manche awionetki, na której pokładzie znajdowali się nowy piłkarz Cardiff City Emiliano Sala oraz pilot David Ibbotson - poinformowało w poniedziałek Brytyjskie Biuro Dochodzeń w Sprawie Wypadków Lotniczych (AAIB).
04.02.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski już w Siłach Odpowiedzi NATO

Po dziesięciu latach, fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jednostka opuściła dziś macierzysty port w Gdyni. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019).
29.01.2019

Rosja informuje o przechwyceniu amerykańskiego samolotu nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Rosji informuje na swym portalu o przechwyceniu nad Bałtykiem amerykańskiego samolotu rozpoznawczego P-8A Poseidon przez rosyjski myśliwiec Su-27. Resort obrony zamieszcza nagranie, na którym widać amerykańską maszynę.
29.01.2019

Przełomowe testy zdalnie pilotowanego promu pasażerskiego

Wybudowany w polskiej stoczni dwustronny prom pasażerski Suomenlinna II przeszedł pomyślnie testy zdalnego pilotowania w pobliżu portu w Helsinkach. Dzięki dzisiejszym technologiom zdalny nadzór nad statkami z każdego miejsca na ziemi jest już rzeczywistością.
29.01.2019

Rosja: Resort obrony potwierdził zderzenie dwóch samolotów Su-34

Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło w piątek incydent na Dalekim Wschodzie, gdzie dwa samoloty myśliwsko-bombowe Su-34 zderzyły się w powietrzu. Jedna z maszyn spadła do morza, druga zdołała wylądować mimo awarii silnika.
18.01.2019

Najważniejsze postanowienia z 100. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (wideo)

100. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której udział wzięła również delegacja polska, odbyła się w Londynie w dniach 3-7 grudnia br.
28.12.2018

Francuz rozpoczął wyprawę w kapsule przez Atlantyk

71-letni Francuz wyruszył w podróż przez Ocean Atlantycki w kapsule zbliżonej kształtem do beczki. Według planu pokonanie trasy między Wyspami Kanaryjskimi a Karaibami zajmie mu trzy miesiące. Wyprawa ma pomóc w badaniach nad prądami morskimi.
27.12.2018

Kolejny eksperyment z udziałem promu bezzałogowego zakończony sukcesem

W Finlandii odbyły się kolejne testy promu przygotowanego do żeglugi bezzałogowej. Tym razem do operacji użyte zostały instrumenty dostarczone przez firmę ABB.
21.12.2018

Polski żeglarz w listopadzie ubiegłego roku zaginął na Atlantyku. Jest raport PKBWM

Polski żeglarz Stanisław Dąbrowny w listopadzie ubiegłego roku zaginął na Atlantyku podczas rejsu dookoła świata. Mężczyzna w okolicach Barbadosu wypadł za burtę jachtu Vagant. Na pokładzie jednostki pozostała jego żona, której nie udało się uratować żeglarza. Samotnie dryfującą na jachcie kobietę odnaleziono kilka dni później. Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport końcowy w tej sprawie, klasyfikując ją jako „bardzo poważny wypadek morski”.
07.12.2018

Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują łódź solarną na zawody w Monako

Wyścigową łódź zasilaną panelami fotowoltaicznymi konstruują studenci z Politechniki Wrocławskiej. Studenci chcą wystartować w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych, które w lipcu 2019 r. odbędą się w Monako.
05.11.2018

Indonezja: Samolot ze 189 osobami spadł do morza - najpewniej nikt nie przeżył (wideo)

Samolot pasażerski indonezyjskich linii lotniczych Lion Air runął do morza w poniedziałek na północ od indonezyjskiej wyspy Jawa kilkanaście minut po starcie. Na pokładzie było 189 osób. Według ratowników raczej nie ma szans, by ktoś przeżył.
29.10.2018

Brak komunikacji powodem poważnego wypadku kontenerowca CMA CGM w porcie Jebel Ali (wideo)

Brytyjska agencja rządowa Marine Accident Investigation Branch (MAIB) ujawniła raport na temat kolizji kontenerowca CMA CGM Centaurus z jednym z gigantycznych dźwigów w porcie Jebel Ali (Zjednoczone Emiraty Arabskie).
23.10.2018

Hiszpania: W br. przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów z Maroka

Od stycznia do września tego roku do Hiszpanii przedostała się przez Morze Śródziemne rekordowa liczba - ponad 6400 - nielegalnych migrantów z Maroka - podają w czwartek hiszpańskie media.
04.10.2018

Maroko: Marynarka wojenna otworzyła ogień do łodzi z migrantami

Marokańska marynarka wojenna otworzyła ogień w kierunku łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. W wyniku ran zmarła 22-letnia Marokanka, a trzy osoby zostały ranne i są w stanie ciężkim, w tym jedna w krytycznym. Na pokładzie było 25 osób - poinformowała AFP.
26.09.2018

Pierwsi zawodnicy już na mecie Bitwy o Gotland!

Środowy wieczór, noc oraz czwartkowy poranek to powroty z morza zawodników Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland. Pierwszym zawodnikiem na mecie był Jacek Chabowski na Blue Horizon. Drugie miejsce zajął niewidoczny w środę na monitoringu Jerzy Matuszak na Dancing Queen, a trzeci zameldował się Ryszard Drzymalski na Konsal II.
20.09.2018

Ekspedycja Santi Odnaleźć Orła wyrusza po raz piąty

W niedzielę, 23 września, w ramach projektu „SANTI Odnaleźć Orła”, rozpocznie się piąta, cykliczna ekspedycja poszukiwawcza, której celem jest odnalezienie wraku legendarnego polskiego okrętu podwodnego „Orzeł”. Tym razem wyprawa wyruszy z duńskiego portuw Thyborøn, skąd jej organizatorzy wyczarterowali specjalistyczną jednostkę morską, noszącą nazwę M/S ”NEMO”. Uczestnicy ekspedycji planują w ciągu czternastodniowego rejsu, sprawdzić 600 kilometrów kwadratowych dna morskiego, aby dalej weryfikować hipotezę, według której
20.09.2018

JRC/Alphatron Marine zaprasza na targi SMM do Hamburga

JRC/Alphatron Marine po raz kolejny z dumą zaprezentuje swoje wiodące produkty, innowacje i rozwiązania podczas SMM, jednej z największych na świecie wystaw dedykowanych branży okrętowej. Na targach oficjalnie pokażemy nowy, kompletny pakiet ProLine z profesjonalnym wyposażeniem do sterówki. Zademonstrujemy także nowy zestaw pulpitów AlphaBridge zamontowany na statku wielozadaniowym i przedstawimy najnowszy, gotowy do montażu mostek AlphaBridge RTA.
29.08.2018

Joanna Pajkowska znów popłynie dookoła świata. Non stop!

W połowie września Joanna Pajkowska, samotniczka i żeglarka regatowa, rozpocznie w Plymouth wokółziemski rejs solo non stop.
06.08.2018

Pożegnanie II zmiany PKW EU Sophia

I nie mówię wam "żegnaj", a "do zobaczenia", po powrocie, po zrealizowanej misji. Tymi słowami I Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pilot Jan Śliwka pożegnał w czwartek w Siemirowicach II zmianę PKW EU Sophia.
03.08.2018

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

Pionierski wyczyn lotniczy na gdyńskiej plaży

Polski pilot Kamil Skorupski w poniedziałkowy poranek dokonał pierwszego na świecie lądowania cywilnego samolotu na plaży położonej w centrum miasta. Wszystko to miało miejsce w Gdyni! Historyczny wyczyn jest elementem przygotowań do sierpniowych pokazów lotniczych Gdynia Aerobaltic 2018.
12.06.2018

Japonia: Amerykański myśliwiec F-15 rozbił się w pobliżu Okinawy

Amerykański myśliwiec F-15 wpadł do morza i rozbił się w poniedziałek w pobliżu japońskiej wyspy Okinawa podczas rutynowego lotu treningowego - poinformowało dowództwo sił zbrojnych USA w Japonii.
11.06.2018

Dowódca morskich sił uderzeniowych NATO: Nie da się zastąpić ćwiczeń na żywo

Ćwiczenia z udziałem wojsk, takie jak Baltops, dają to, czego nie zapewnią symulacje; ludzie poznają się, współdziałają i razem rozwiązują problemy – uważa dowodząca Morskimi Siłami Uderzeniowymi i Wsparcia NATO wiceadm. Lisa Franchetti z US Navy.
09.06.2018

Horyzont II honoruje Nawigatora XXI (foto)

Statek badawczo-szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdyni - Horyzont II - został zaproszony do Szczecina na świętowanie 20. urodzin badawczo-szkolnej jednostki Akademii Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI.
28.05.2018

Pilot morski obraca wielki masowiec. Tak to się robi (wideo)

Bezpieczne wprowadzanie statków do portu to jedno z zadań pilotów morskich. Zanim jednostka zacumuje przy nabrzeżu, trzeba ją obrócić. Zobaczcie, jak to się robi.
17.05.2018

Pilot morski w akcji. Zobacz niesamowite nagranie (wideo)

Piloci morscy potrafią bezpiecznie doprowadzać statki do portu nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Przeszkodą nie jest dla nich nawet gruby lód. Jak to robią? Zobaczcie niesamowite nagranie.
08.05.2018

Grecja: Rozbił się myśliwiec Mirage; zginął pilot

Myśliwiec Mirage 2000-5 greckich sił powietrznych spadł do morza, a jego pilot zginął, kiedy powracał z misji przechwytywania tureckich samolotów wojskowych nad Morzem Egejskim - poinformował w czwartek na Twitterze grecki minister obrony Panos Kamenos.
13.04.2018

Człowiek za burtą na horyzoncie!

A właściwie - "Człowiek za burtą!" na "Horyzoncie II". To jedno z bardzo ważnych ćwiczeń na morzu. Umiejętność, która może decydować o ludzkim życiu. Dlatego podczas każdej praktyki morskiej ćwiczy się na statkach Akademii Morskiej ten manewr. Alarm "człowiek za burtą" ogłoszono na "Horyzoncie II" rankiem, 5 kwietnia. Tak to wyglądało w relacji kapitana Jerzego Idzikowskiego.
08.04.2018

Australia: Dwoje amerykańskich turystów zginęło w katastrofie helikoptera

Helikopter przewożący amerykańskich turystów rozbił się w miejscu, z którego ogląda się koralowce na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii, w wyniku czego śmierć poniosło dwoje pasażerów z Hawajów, a dwoje z Kolorado zostało rannych - podała w czwartek policja.
22.03.2018

Okręty podwodne US Navy przebiły lód na kole podbiegunowym! (foto)

Dwa okręty podwodne marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, wynurzyły się spod lodu na Morzu Beauforta, na kole podbiegunowym. Sytuacja miała miejsce 10 marca, podczas międzynarodowych ćwiczeń odbywających się na północ od Alaski.
15.03.2018

Myśliwiec US Navy rozbił się u wybrzeży Florydy; dwie osoby zginęły

Myśliwiec amerykańskiej marynarki wojennej F/A-18 Super Hornet rozbił się w środę po południu czasu lokalnego u wybrzeży Key West na Florydzie; zginęło dwóch członków załogi samolotu
15.03.2018

Pilot morski spadł z kontenerowca. Nie udało się go uratować

Wypadek w lizbońskim porcie. W środę pilot morski spadł do wody z kontenerowca Singapore Express. Obecnie trwa ustalanie przyczyn zdarzenia – czytamy na facebookowym profilu Porto de Lisboa.
02.03.2018

Pierwsza kobieta pilot w dyżurach SAR

Po raz pierwszy w historii polskiego lotnictwa morskiego fotel drugiego pilota śmigłowca ratowniczego W-3WARM Anakonda, pełniąc dyżur ratowniczy SAR, zajęła kobieta.
12.01.2018

Wypadek łodzi pilotowej na Zatoce Fińskiej. Nie żyją dwie osoby

Nie żyje dwóch mężczyzn, którzy wpadli do wody po tym, jak podchodząca do tankowca łódź pilotowa przewróciła się do góry dnem. Do wypadku doszło w piątek na Zatoce Fińskiej. Badane są przyczyny zdarzenia.
12.12.2017

Oceanograf-2 idzie pod młotek

Uniwersytet Gdański ogłosił przetarg na sprzedaż swojej wysłużonej jednostki hydrograficznej K/H Oceanograf-2. Kilka dni temu oficjalnie odebrał jej następcę.
11.11.2017

Bałtycki „GPS” (wideo)

W życiu codziennym, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu – tak na morzu jak i na lądzie i w powietrzu - zależni jesteśmy od sprawnie działającego systemu GPS. W dniu dzisiejszym na każdych 10 mieszkańców Ziemi przypada 7 odbiorników GPS, a ekonomiczna wartość systemu określana wyceniana jest na biliony dolarów.
25.10.2017

To nie będzie postny posiłek

Pilot helikoptera uchwycił niezwykłą chwilę: czternaście 3-metrowch krokodyli robiących sobie ucztę z tuszy martwego wieloryba. Nie co dzień możemy oglądać takie obrazki.
30.09.2017

Największy wielozadaniowy śmigłowiec w Europie może być produkowany w Polsce

Śmigłowiec AW101 jest największy w Europie. Dotychczas zamówiono już 220 takich maszyn. Ze względu na jego wielkość, konstrukcję i bezpieczeństwo jako jedyny spełnia wymogi wojska – przekonują przedstawiciele Leonardo Helicopters.
15.09.2017

Mistrzostwa Wojska Polskiego w żeglarstwie

Tradycją stało się, że pod koniec meteorologicznego lata w Przybrodzinie rozgrywane są Mistrzostwa Wojska Polskiego w żeglarstwie regatowym. Tegoroczne zawody przeprowadzono na bazie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowego w Przybrodzinie nad Jeziorem Powidzkim. Jest to doskonała lokalizacja do rozgrywania zawodów żeglarskich ze względu na brak łodzi motorowych, interesujące ukształtowanie oraz czystą wodę. O popularności Jeziora Powidzkiego świadczy kalendarz imprez żeglarskich, które w sezonie letnim rozgrywane są właściwie w k
04.09.2017

Z zakładów w Świdniku pochodzi 80 proc. śmigłowców kupionych przez MON w ostatnich latach. Producent walczy o wygraną w kolejnych przetargach

W służbie polskich Sił Zbrojnych jest ponad 160 śmigłowców wyprodukowanych w Świdniku. Z tamtejszych zakładów pochodzi 80 proc. maszyn, które polska armia kupiła w ciągu ostatnich lat. Należące do międzynarodowej grupy Leonardo zakłady PZL-Świdnik startują też w dwóch postępowaniach Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczących zakupu nowych śmigłowców dla wojsk specjalnych i Marynarki Wojennej. Podczas Air Show w Radomiu, które odbyło się pod koniec sierpnia, prezentowały się też wykorzystywane przez Wojsko Polskie śmigłowce
30.08.2017

Piloci czuwają nad bezpieczeństwem żaglowców podczas finału The Tall Ships Races

Piloci morscy ze Szczecina już po raz trzeci biorą udział w operacji wprowadzania największych żaglowców świata do portu w ramach The Tall Ships Races. Jednostki biorące udział w regatach mają czas do jutra tj. do soboty do godz. 12.00, aby zawinąć po zakończonych regatach do portu w Szczecinie.
04.08.2017

Media: Pocisk KRLD minął się nad Morzem Japońskim z samolotem Air France

Wystrzelony 28 lipca przez Koreę Północną międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który spadł do Morza Japońskiego, minął się z samolotem pasażerskim linii Air France lecącym z Tokio do Paryża - podał w czwartek francuski tygodnik "L'Express".
03.08.2017

Jeszcze w tym miesiącu możliwe przyspieszenie postępowania przetargowego na śmigłowce dla sił specjalnych

Na początku lipca Ministerstwo Obrony Narodowej powołało specjalne zespoły, które zajmą się przygotowaniem umów offsetowych z dostawcami śmigłowców dla polskiej armii. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym miesiącu resort wystosuje zaproszenia do składania ofert. MON w pierwszej kolejności chce kupić maszyny dla sił specjalnych. W przetargu startuje m.in. śmigłowiec S70i produkcji Lockheed Martin oraz AW101 produkcji Leonardo Helicopters.
26.07.2017

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły amerykański samolot rozpoznawczy

Dwa chińskie myśliwce przechwyciły w niedzielę nad Morzem Wschodniochińskim samolot rozpoznania elektronicznego marynarki wojennej USA - poinformowali dwaj cytowani przez Reutera przedstawiciele amerykańskich władz, którzy zastrzegli sobie anonimowość.
25.07.2017

Pentagon zarzuca Rosji „niebezpieczne przechwycenie” samolotu USA

Pentagon zarzucił we wtorek Moskwie, że poprzedniego dnia rosyjski myśliwiec "w sposób niebezpieczny" przechwycił amerykański samolot zwiadowczy RC-135 w przestrzeni międzynarodowej nad Bałtykiem.
20.06.2017

51. zjazd Europejskiego Stowarzyszenia Pilotów Morskich (EMPA)

W Bergen w Norwegii od 10 do 13 maja obradował 51. zjazd stowarzyszenia EMPA (Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Morskich), w którym uczestniczyło ponad 100 delegatów z 25 krajów w tym delegacja z Polski. Czterodniowe obrady zdominowały tematy bezpieczeństwa żeglugi, sprawnie działającego pilotażu i wyzwań stawianych przed pilotami morskimi.
25.05.2017

Wypadek myśliwca z lotniskowca USA wysłanego na wody koreańskie

Amerykański myśliwiec F/A-18E uległ wypadkowi podchodząc do lądowania na lotniskowcu USS Carl Vinson, a jego pilot katapultował się i został uratowany przez śmigłowiec - podało w piątek dowództwo działającej na zachodnim Pacyfiku VII Floty USA.
21.04.2017

To dopiero są umiejętności (wideo)

Oko w oko z żywiołem. Na nagraniu widać jak pilot morski zmaga cię z cyklonem Enawo, który w ubiegłym miesiącu uderzył w Madagaskar. Doświadczenie pozwoliło mu pokonać olbrzymie fale i bezpiecznie wprowadzić statek do Portu Durban.
07.04.2017

Nowe śmigłowce dla SAR-u to duży skok technologiczny

Niedługo może zabraknąć śmigłowców do ratownictwa morskiego. Dziś 30 tys. k kw. Morza Bałtyckiego jest strzeżone przez zaledwie 4 maszyny z bazy w Darłowie. Planowany zakup nowych śmigłowców SAR jest więc bardzo pilny.
09.02.2017

PSV Sylur – nowy statek Lotos Petrobaltic

Lotos Petrobaltic unowocześnia flotę. PSV Sylur zastąpi dotychczasową jednostkę, czyli 37-letni serwisowiec Granit. 14-letni statek przypłynął do Gdańska z Wysp Kanaryjskich.
10.01.2017

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.