• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami!

ew/Baltic Sail

12.07.2019 08:59 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami!

Partnerzy portalu

XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami! - GospodarkaMorska.pl

To były cztery wspaniałe dni, spędzone w morskim klimacie, z żeglarską przygodą i szantami w tle oraz edukacyjnym zacięciem. Już po raz 23. mieliśmy okazję kultywować morską tradycję Gdańska. Baltic Sail Gdansk to wydarzenie, które łączy ludzi wody i lądu, promuje i propaguje ideały żeglarskie oraz tradycyjne żeglarstwo.

Głównym punktem programu były oczywiście piękne żaglowce, które mimo trudnych warunków na morzu przypłynęły na Baltic Sail. Dwie największe jednostki, pochodzenia holenderskiego cieszyły się niewątpliwie największym zainteresowaniem. Powracająca po trzech latach Minerva i goszcząca po raz pierwszy Loth Loriën, liczące niespełna 50 metrów długości każda pięknie prezentowały się cumując na Motławie, a przede wszystkim podczas rejsów. Niestety Morze Bałtyckie w tym roku nie było łaskawe dla żaglowców zmierzających z niektórych krajów nadbałtyckich do Gdańska. Trzy żaglowce (Yunyi Baltiets, Brabander i Greif) z powody niesprzyjających wiatrów nie dotarły na zlot. Jednak jesteśmy pewni, że za rok będą częścią wydarzenia.

Na ośmiu z przybyłych żaglowców mieszkańcy Gdańska i turyści mieli możliwość pływać w rejsach po Motławie i wodach Zatoki Gdańskiej. Ponad 2700 osób zasmakowało morskiej przygody korzystając z okazji podziwiania Gdańska od strony wody. Wszystkie zacumowane przy nabrzeżu jednostki dawały możliwość zwiedzania swoich pokładów i dowiedzenia się nieco więcej o ich pochodzeniu i historii.

W piątek (5 lipca) o godz. 18:00 na Przedprożu Dworu Artusa odbyło się Oficjalne Otwarcie Baltic Sail Gdańsk oraz Szant pod Żurawiem 2019 z koncertem męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny. Podczas inauguracji Wiceprezydent Piotr Borawski przekazał klucz do Miasta dla żeglarzy. Zaraz później wyruszyła Parada Rekonstruktorów i Żeglarzy na Ołowiankę.

Nieodłącznym punktem tej strefy jest oczywiście Bitwa Morska, która po raz drugi odbyła się w połączeniu z Muzeum Gdańska na terenie Twierdzy Wisłoujście. Była to inscenizacja odtwarzająca bitwę z 1577 roku, w której brały udział pomeranki oraz 250 rekonstruktorów.

Zaś w niedzielne południe odbyła się Parada Żaglowców. Z Polskiego Haka wyruszyło ponad 130 jednostek, które zaprezentowały się przed licznie zgromadzoną widownią na obu brzegach Motławy. Z żeglarskimi pozdrowieniami przepłynęły te najokazalsze żaglowce, jak również mniejsze oldtimery, jachty żaglowe i motorowe. W tym roku w Paradzie wzięła udział rekordowa liczba mniejszych jednostek. Nowością podczas tegorocznej parady była muzyka szantowa na żywo. Zespoły takie jak: North Cape, Drake i Klang ulokowane na napisie Gdańsk, umilały muzycznie Paradę.

Baltic Sail ma również swoją szantową tradycję. W tym roku od piątku do niedzieli mieliśmy okazję wziąć udział w XX Ogólnopolskim Festiwalu Szanty Pod Żurawiem. W piątek na scenie głównej odbyły Przesłuchania Konkursowe na własną szantę. Po wcześniejszej selekcji zgłoszeń swoje wokalne możliwości zaprezentowało pięć zespołów, a zwycięzcy mieli okazję ponownie wystąpić na scenie głównej w sobotę. Nagrodę pierwszą Grand Prix konkursu za całokształt prezentacji konkursowych jury postanowiło przyznać Grupie Muzycznego Wsparcia, za co ogromnie gratulujemy. Przez trzy dni zlotu miało okazję zaprezentować się ponad 20 wspaniałych zespołów szantowych, a publiczność dała się porwać, chętnie dołączając do śpiewania. W niedzielny wieczór wspólnymi siłami udało się ustanowić rekord Polski w kategorii – największa liczba tancerzy wykonująca równocześnie tradycyjny taniec morski “Matelot”. Taniec wykonały 354 osoby.

Nie zabrakło wrażeń również dla nieco młodszych. W specjalnie przygotowanej Strefie Edukacyjnej było naprawdę wiele atrakcji. Dzieci uczyły się jak wiązać węzły, szantowały i pląsały przy dźwiękach gitary, brały udział z żeglarskich konkursach, malowały żeglarskie torby i robiły ciekawe przypinki oraz bransoletki. Dodatkowo w strefie zabaw kreatywnych „Pilot i Strigo” można było zdobić porcelanowe kubki oraz nauczyć się pięknego pisma za pomocą specjalnych piór do kaligrafii. Podczas dwóch pierwszych dni zlotu w strefie morskich kompetencji można było za pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości zobaczyć, jak wygląda praca operatorów dźwigów i suwnic w przemyśle stoczniowym. W niedzielę przenieśliśmy się do świata robotyki i klocków lego, w którym każdy mógł wybudować swój statek, a także spróbować swoich sił jako operator robota. Nie brakło również edukacyjnych zajęć – podczas zlotu Strefę odwiedzili m.in.: Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, koło naukowe Simle z prototypem autonomicznego jachtu bezzałogowego Seafarer oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przez wszystkie dni mali i nieco więksi mieli okazję zmierzyć się w grach planszowym w Strefie Trefla.

Imprezą towarzyszącą Baltic Sail są regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2019, odbywające się na Zatoce Gdańskiej. Lotos Nord Cup to seria regat skupiających wiele klas – począwszy od Optimistów, przez wszelkie klasy pośrednie, aż po klasy olimpijskie, łącznie z jachtami morskimi z długim wyścigiem offshorowym. Tradycyjnie w sobotę w samo południe wystartował Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Jako pierwszy linię mety przekroczył jacht „Scamp 27”. Jego czas przebycia wyniósł ponad trzy i pół godziny.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy stali się częścią tegorocznego zlotu oraz tym, którzy stworzyli tak wyjątkowe wydarzenie.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.