• <
HARTWIG SZCZECIN

Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK (foto, wideo)

pc

11.09.2019 05:05 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK (foto, wideo)
Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdynia w pełni działa już nowoczesny system GBAS-RTK. To najbezpieczniejszy na świecie mechanizm naprowadzania statków. Umożliwia on wyznaczanie pozycji jednostek z dokładnością do kliku cm.

– Port Gdynia, rozwijając system RTK, system dokładnej nawigacji w porcie, jest dzisiaj drugim portem, po Świnoujściu, który korzysta z tego typu rozwiązań. Dzięki temu, że statek wpływa dosyć szybko, wpływa bezpiecznie, ruch odbywa się płynnie, nie ma konieczności bardzo gwałtownych manewrów, szczególnie tzw. „kopnięcia” śrubą, która również powoduje zmiany na dnie basenu portowego. Jeżeli chodzi o sprawy ekologii, system na pewno przekłada się bezpośrednio na zużycie paliwa. Manewry są przeprowadzane szybciej, płynniej i jest niższe zużycie paliwa przez statek – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

System wspomaga pilotów morskich w realizacji najtrudniejszych operacji manewrowych na największych jednostkach zawijających do Portu Gdynia. Pierwszą, na której został wykorzystany, był kontenerowiec Charlotte Maersk. Statek przypłynął do gdyńskiego portu w lutym tego roku. Więcej informacji na ten temat tutaj.

– System RTK z pomarańczową skrzynką, nazywamy ją „one box pro”, podaje precyzyjne parametry ruchu statków. Składa się ona z dwóch anten satelitarnych, które dają nam dokładną pozycję, oprócz tego dają nam kurs statku, więc niepotrzebny są kompas statkowy i żyrokompas. Dodatkowo dołączona do zestawu antena systemu RTK poprawia pozycję satelitarną. Na koniec otrzymujemy pozycję jednostki z dokładnością do 13 mm, z prawdopodobieństwem 95%. Oprócz tego systemu, w pomarańczowej skrzynce znajduje się czujnik skrętu, który wskazuje, z jaką prędkością końcową statek skręca na zwrocie. Tego typu system bardzo wzmacnia bezpieczeństwo manewru, pomaga również przy nawigacji, przy silnym wietrze, wskazuje, jaki jest zryw, pomaga przy ograniczonej widzialności – tłumaczy Tomasz Dobrzyński, pilot morski.

Kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, podkreśla, że system RTK umożliwia wprowadzanie do portu ponadgabarytowych jednostek.

– Dokładność pozycjonowania jest tak duża, że jesteśmy w stanie na metry ocenić odległości do nabrzeża, do innych jednostek, które cumują. Jest to system bardzo dokładny, powiedziałbym nawet, że obecnie najdokładniejszy, pozwala monitorować wejście statków. Ważne jest także bezpieczeństwo tych mniejszych jednostek, bo ten system im także będzie służył. Myślę, że jest to dla bezpieczeństwa portu duży krok do przodu – mówi kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Po dwóch latach od wdrożenia systemu, Port Gdynia będzie mógł ubiegać się o certyfikat IMO.

System GBAS-RTK, oprócz najwyższej technologii i gwarancji bezpieczeństwa, wpływa także na optymalizację procesów załadunku i rozładunku poprzez możliwość automatyzacji tych czynności. Dzięki temu praca w porcie jest jeszcze bardziej wydajna, a pracownicy mniej obciążeni.

Z wdrożonej w Porcie Gdynia technologii korzystać mogą również geodeci. Po przeprowadzeniu procedury zgłoszenia stacji do Głównego Geodety Kraju, sygnał może zostać udostępniony również do pomiarów lądowych.

W 2018 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam prawie 23,5 mln t ładunków, osiągając ok. 10-procentowy wzrost w porównaniu do 2017 r. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży, pogłębieniem portowych akwenów i toru podejściowego do 16,5 m głębokości. Do 2026 r. powstać ma Port Zewnętrzny z nowym terminalem kontenerowym.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.